Проблеми с приятелката ми и съместния живот

  • 16 142
  • 190
  •   1
Отговори
  • Мнения: 54
Здравейте всички!

Живея с приятелката си от около година и половина. За съжаление тя не чисти и не подрежда особено често. Намирам храна/опаковки/отпадъци в леглото, под леглото, сред нейни вещи итн. Готви може би веднъж на две седмици нещо съвсем основно като салата или пържени яйца. Имам голям проблем с чистотата. Защото не намирам път да го обсъдя с нея като двама големи хора - и двамата сме в трийсетте. Тя се цупи, сърди, отговаря се, има очевидно неудобство да говори за чистене, както и да чисти. Делим си сметките и разходи и имам разбирането, че трябва да се грижим за дома по равно. Не очаквам само от нея да го прави. Аз поддържам подредено и чисто и не и го натяквам. Това всъщност ме успокоява. Но като искам поне да уговорим тя да се погрижи за нещо друго вместо да почисти отново има емоционална реакция и липсва зрял диалог. Тя ме упреква, че и правя контрол на качеството, което донякъде е вярно, защото имам изострено чувство за ред и чистота, но не бих го нарекал крайно или прекалено. Искам да мога да говоря нормално с приятелката ми, а не тя да ходи да реве, когато искам да се разберем кой какво да прави. Дори и предлагам аз да почистя сам, но и тогава не и е готино. По тази тема нон-стоп и е криво.

По всякакъв начин се опитвам да съм интересен мъж, пътуваме, излизаме, правим редовно разнообразен секс и се опитвам да разнообразявам съвместния ни живот с жестове, подаръци, съвместно време итн. Започвам да губя търпение най-вече заради разминаването в комуникацията, а не заради самия проблем със съвместния ни живот и дом. Не искам да поставям нещата категорично, а така ми идва. Докякъде ми е ясно, че трябва да мога да я обичам въпреки че не е перфектната домакиня, но изключително ме дразни да не мога да говоря с нея рационално за това. Изразяването не и е силната страна. Защо има неудобство, при положение че нито викам, нито се налагам, спрях да обръщам внимание колко добре чисти и дали въобще готви и като цяло приех нещата. Но дори да не мога да кажа, днес ме остави да подредя жилището? Няма натякване хора, знам кои граници са разумни.

Моля да сподели някои опит с подобна ситуация от която и да е страна. Благодаря.

# 1
  • Мнения: X
Каква е целта на темата?
1. Просто си споделяш.
2. Искаш да я промениш.
3. Чудиш се дали ти не си дребнав.

Ако е 1. - ОК.
Ако е 2. - Няма да стане. Или ти ще станеш по-мърляв с времето, или ще ти писне окончателно и ще си потърсиш жена, с която си подхождате повече битово (и като начин на комуникация). Остава да прецениш дали има други неща, с които компенсира този явен дефицит. Ами ако имате деца?
Ако е 3. - Не, не си дребнав, просто си различен. И тя не е лоша, просто е различна. Ако се беше събрала със себеподобен, щяха да си ядат в леглото заедно и да си мятат обелките отдолу без проблем.

Апропо, това е малко странно. Обикновено жените са чистофайниците, а мъжете - мърлячите. Но докато на мъжете не им пречи жените постоянно да замитат след тях, явно обратният случай се оказва проблем предвид точно този стереотип. Жената не може да приеме, че някой я смята за мърла, абсурд да е такава, по-скоро другият ще да е маниак на тема чистота.

Хранителни отпадъци в леглото е гнусно.

# 2
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Ако си ми мъж ще те нося на  ръце.

# 3
  • Мнения: 522
правя контрол на качеството, което донякъде е вярно, защото имам изострено чувство за ред и чистота
Това е, какво искаш? Всичко да блести всеки ден? Има разни хора, на някои не се занимава толкова.

# 4
  • Мнения: 8 872
Към трета страница ще са ти обяснили, че най-добре да наемеш чистачка, защото жената е, за да внася ведрост и хармония в едни отношения, а не за да готви и поддържа чистота Grinning

Нямаш особени шансове тя да се промени - вероятно е израснала в такава среда и на нея просто не й прави впечатление. Има такива хора, живеят си мърляво и си им харесва.

# 5
  • Мнения: 2 838
Пробвали ли сте да разпределяте задълженията си пос формата на график? Да речем събота тя чисти еди си какво, ти еди си какво. Всеки сам поема отговорност за задълженията си.
Салатата не е готвене. Какво ядете? Поръчвате готова храна или ти правиш за ядене?
А тя как приема личната си хигиена? Само домът ли не иска да поддържа или и себе си?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Аз казвам да пробвате да разпределите задълженията примерно по подобен начин - ти чистиш, тя хвърля боклука, ти пазаруваш, тя се занимава с прането, двамата заедно готвите. Нещо подобно.

Абе, верно, останаха ли такива мъже...

# 7
  • Мнения: 522
Распределение на задължения не работи. То ще донесе още повече проблеми и упреци - аз правя своите, а ти своите правиш рядко/не качествено.

Ако смяташ че това е решението - по-добре бягай веднага Stuck Out Tongue

# 8
  • Мнения: 227

......, има очевидно неудобство да говори за чистене, както и да чисти. ..... Но като искам поне да уговорим тя да се погрижи за нещо друго вместо да почисти отново има емоционална реакция и липсва зрял диалог...... Искам да мога да говоря нормално с приятелката ми, а не тя да ходи да реве, когато искам да се разберем кой какво да прави...........

Нещата в болд за мен биха били голямата червена лампа. Ако не мога да говоря с партньора си открито за всичко, значи нямам партньор, а някакъв (не)познат. Мацката, по някаква причина, няма доверие към теб и спокойствието да говори открито с теб за проблемите си/ви. Да, вярно, да си открит и честен не е никак лесно, но ако с партньора си в живота (когото си избрал сам) не можеш....?!?!?  Както казаха по-горе, може би просто сте различни като хора и всеки трябва да си потърси късмета другаде. Представи си, ако сега, за нещо толкова ежедневно, тя не може да разговаря с теб, какво ще стане при сериозен проблем?!

Ужасно мразя всички коментари от типа "разделете се". Но в случая не знам какво друго да те посъветвам. За мен това, че не можете да говорите значи, че не си я спечелил, нямаш доверието и откритостта ѝ. За година и половина обгрижване.... Каквото и да решиш, винаги има начин да го постигнеш Simple Smile Успех! 

# 9
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Распределение на задължения не работи. То ще донесе още повече проблеми и упреци - аз правя своите, а ти своите правиш рядко/не качествено.

Ако смяташ че това е решението - по-добре бягай веднага Stuck Out Tongue

Е, какво ще работи тогава според теб? Предложи решение. Ето, тук не започнахме веднага с мантрата за раздяла, нали?

# 10
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 828
Хм, като знам датата, много ме съмнява сериозността на темата.

# 11
  • Мнения: 403
Дано да се разберете някак, но работата е там, че и дамата отдавна е израстнала онези години, в които се възпитават въпросните навици... най-вероятно и семейната ѝ среда дава отенък.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Щом още отсега имате неразбирателства в битово отношение, по-добре се разделяйте. Да се следите кой, колко чисти... Crazy Та, това е толкова маловажно.

По въпроса за готвенето – щом приятелката ти не се занимава с това, вероятно самата тя не консумира готвена храна. Няма нищо странно – много хора в днешно време наблягат на хранителни режими с минимална термична обработка. Когато пък им се дояде нещо по-завъртяно, винаги могат да отидат на ресторант или да си го поръчат по телефона. Така че проблем в това направление не виждам. В крайна сметка, този, на когото му се иска домашно приготвена храна на редовен принцип, да запретва ръкавите и да си я набавя.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Шшшшт, Янче, не пукай балона. В една друга тема Бубанка ни заплаши, че си записва досетливите съфорумки, които се светват, че днес е първи април и другата година ще имаме предварително бан за да не разваляме конспирацията.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Шшшшт, Янче, не пукай балона.

Абе, тя, темата, може и да е пързалка, ама пък малко ли такива случаи има и в реалния живот? Simple Smile Ето, аз, ако съм с мъж, който ми държи сметка колко е чист подът и колко пъти седмично съм сготвила, нервите ми няма да издържат дълго...

Общи условия

Активация на акаунт