КОЗУНАЦИ 2018 & 2019

  • 63 825
  • 745
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 19 249
Не съм от майсторките, но каквото съм чела:
1. като започне козунакът да прегаря отгоре - алуминиево фолио
2. За конци фитилите се усукват, преди да се сплетат.

# 466
  • Sofia
  • Мнения: 21 624
За да се запази плетката, не трябва да има много мая в тестото, трябва да се ползва силно брашно, на слабото глутенът се разкъсва, не трябва да се сплита много стегнато, за да има пространство да втасва, да не се пекат недовтасали изделия и втасването да става бавно и естествено, не да е пришпорено с висока температура. ...
Разбира се, право в десетката! newsm10
Браво, Джема! Мен ме няма по тия занимавки. Живот, нищо се не знае, но засега не ми е дошла муза за квас и подобни. 

martitedi, браво! Ама ти щом си месила (питки), не може да ти се опре козунака я. Кажи нещо за печенето (какъв режим на фурната, какви градуси, колко време...), да я разцъкаме тая дебела коричка. Simple Smile  А конците при ръчно месене и машинно (там са повече) са определено различни. 
  Усукването на фитилите според мен не допринася за конци.
А! Нещо друго... предлагам ти да си вземеш най-любимата ти рецепта за питка и да ползваш нея за козунак. Разбира се, увеличаваш някои от продуктите като за козунак.  Аз последно така правех и съм доволна. 
 
Между другото, аз вече предпочитам при оформянето да ползвам брашно (малко), вместо мазнина. Пробвайте, ако искате. Simple Smile

# 467
  • София
  • Мнения: 19 249
При мен сякаш първият ми козунак имаше най-много конци - сигурно късметът на начинаещия. Grinning Но с годините все по-малко се впечатлявам има ли, няма ли, а околните - съвсем, лапат и питат за още

# 468
  • Мнения: 12 714
За кората - не пишете с какво е намазан отгоре но лично аз не харесвам кората при намазване само с жълтък. Предпочитам или с белтък да намажа, или да отделя малко от целите яйца и даже да ги разредя с мъничко прясно мляко понякога, става по-тънка и мека коричка. Като пека във фурната, захарта даже не я ръся отгоре в началото на печенето, а по-късно. Пак казвам, това е как ми харесва на мен лично, много хора си го правят с жълтък отгоре и им харесва. И да, за голям козунак се налагаше да покривам отгоре по някое време за да не се препече. Отдавна не съм правила голям и малките ги мятам в хлебопекарната че е по-малко занимавка, но във фурната си го има тоя фактор.

# 469
  • Sofia
  • Мнения: 21 624
natka, дали жълтък или белтък и т. н. е само въпрос на предпочитание, не влияят на дебелината кората, която не е само отгоре, нали...  
Ползвала съм различни варианти за намазване и не са решаващи за кората.
Аз бих казала, че и повечето захар поръсена отгоре, прави по-твърда коричка, но то пак е само за отгоре.
Ето тук имам таква дебела коричка.

# 470
  • София
  • Мнения: 160
Какво брашно ползвате за козунаците?
Искам да пробвам с италианско брашно дивелла тип 00 за пица,но не зная от къде да го купя. Ако някой има информация да сподели -за София става въпрос.

# 471
  • Мнения: 1 570
lili - 2000 такова брашно купувам от Кауфланд и Т маркет. Но ако правиш с него козунаци трябва да знаеш, че това е силно брашно и с по-малко мая се прави.
Мое мнение.

# 472
  • София
  • Мнения: 160
Благодаря
Оня ден бях в кауфланд-но нямаше, ще проверя и в Т маркет.

# 473
  • Мнения: 3 360
Има го и в Billa, но е двойно по-скъпо

# 474
  • София
  • Мнения: 11 704
Ползвам само италианско , но НЕ за пица, защото то е по-едро смляно, а такова което е фино брашно 00, освен това ползвам и брашно Манитоба, отделно от всичко, когато работя сладкиши т.е. по-фини печива ползвам брашно за торти - creme e torte. Всяко брашно си има своето значение, не трябва да се бъркат нещата.
Една част от тях купувам от Метро - голям пакет 5 кг 00
От Vera Italia  - поръчвам брашно Манитоба
От итал. магазин купувам това за фини сладкиши.
Разбира се, че ползвам и бълг. бяло брашно на СофияМел, когато не е нещо претенциозно. Години наред работих само с бълг. брашно - СМ и хич не е лошо. С брашно за пица не бих работила козунаци, но това съм си аз.

# 475
  • София
  • Мнения: 160
Кое ползвате от италианските брашна за козунаци ?

# 476
  • София
  • Мнения: 11 704
Кое ползвате от италианските брашна за козунаци ?
Ползвам наполовина -  00 и Манитоба. Може и само Манитоба, работила съм ги и така и брашното е прекрасно, силно брашно, още когато се измесва се усеща. не съм много по разточването на баници, не за друго, ами защото толкова не си падам по баници, но точно с такова Манитоба приготвих уникален разточен на ръка виенски щрудел, а точно при щрудела корите трябва да са много тънки,  чак бях учудена от себе си, такива тънки кори до момента не бях разточвала, така че всеки намира това което му е най-удобно.

# 477
  • София
  • Мнения: 160
Благодаря
Още малко ще се почудя и ще реша.

# 478
  • Мнения: 6 710
Италианско брашно Дивела 00 има и в Метро.  Peace Вчера го гледах и не взех  Sad Пишеше, че е от мека пшеница, а аз защо съм останала с впечатление, че трябва да е от твърда пшеница?  newsm78 Марчева, ти това от мека пшеница ли ползваш или има и друго във вашето Метро?
За козунак миналата година ползвах на София мел за баница. Peace

# 479
  • София
  • Мнения: 2 992
Какво брашно ползвате за козунаците?
Искам да пробвам с италианско брашно дивелла тип 00 за пица,но не зная от къде да го купя. Ако някой има информация да сподели -за София става въпрос.

 Аз, миналата седмица правих опит с брашно за пица от Кауфланд. Не беше "дивела"  но стана. То, е от твърда пшеница. Хубави станаха.( назад  има снимки)

Общи условия

Активация на акаунт