Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

ПЧМГ - 2 тема

• 36 298
  • 243
  •   1
Отговори
  • София
ПЪРВА ЧАСТНА МАТЕМАТИЧЕСКА ГИМНАЗИЯ

ПЧМГ
В сайта на училището може да се намери информация за преподавателите, програмата на различните класове, курсове, новини и цели на училището.

Страницата на училището във Фб.
Страницата на училището съдържа най-вече снимков материал от живота на учениците в училището, различни проекти, постижения и екскурзии.

Тема 1

Нека се постараем да си бъдем полезни!

# 1
Благодаря, Ели!  Hug

Бихте ли споделили как преминава денят на отворените врати в ПЧМГ /за бъдещи петокласници се интересувам/

# 2
  • София
Няма при секретарката сборник със задачи, казват, че са изчерпани.

От ФБ групата за прием в СМГ:
За трети клас: https://lookaside.fbsbx.com/file/Tests%20PCHMG_3%20klas.pdf?toke … jKMEnRkNfpASs586A

За четвърти клас:
 https://lookaside.fbsbx.com/file/Tests%20PCHMG_No%209%20do%2021. … 9b-kTt5OufjKu2pAc
https://lookaside.fbsbx.com/file/Tests%20PCHMG_No%2022%20do%2034 … ljpWTaxtR_KkL89fs

# 3
Благодаря, Ели!  Hug

Бихте ли споделили как преминава денят на отворените врати в ПЧМГ /за бъдещи петокласници се интересувам/

Миналата година учениците бяха направили презентация и разказаха за училището, за програмата, как минава деня в ПЧМГ и т.н., след това родителите и децата задаваха въпроси. Ние питахме за нива по английски, кои учители ще преподават на бъдещите класове и т.н. Като съвет, ако ще ходите, вземете и детето. Имаше много деца и те си задаваха това, което ги вълнува също Simple Smile

# 4
Не виждам дата за отворени врати, а ме интересува. Ако е в някой от посочените линкове, не мога да видя сега. Бихте ли я написали, ако се знае.

# 5
Дати има в сайта на ПЧМГ.

# 6
  • в страната на чудесата

Много благодаря!

# 7
Не виждам дата за отворени врати, а ме интересува. Ако е в някой от посочените линкове, не мога да видя сега. Бихте ли я написали, ако се знае.
предполагам за 5-и клас?
26.04.2018 г. от 18:00 часа.

А за 8-ми клас:
19.04.2018 г. от 18:00 часа.

Последна редакция: чт, 05 апр 2018, 17:59 от ТришаР

# 8
Много Благодаря.
Точно за 5 клас ме интересува.

# 9
Как минават дните на отворени врати?

# 10
  • София
Шест поста преди Вашия, е описано как минават.

# 11
  • София
На мен тези линкове не ми се отварят, може би трябва да съм член на тази група?

# 12
И на мен не ми се отварят, може ли линк към групата първо?

# 13
  • Sofia
Започвам да ви чета с ивтерес:)

# 14
Успех на всички кандидатстващи за 5 клас!
Ние също ще сме от тях.

# 15
Здравейте,
Искам да питам дали училището организира курсове за прием в АК в седми клас? Знам, че в момента тече такъв курс за шести клас, но не мога да намеря информация за седми.
Благодаря!

# 16
  • София
Да, организират, но не съм сигурна дали е само за ученици на гимназията или може да се посещава и от външни деца.
Моето дете не е ходило и не мога да дам друга конкретна информация.

# 17
Здравейте,
Искам да питам дали училището организира курсове за прием в АК в седми клас? Знам, че в момента тече такъв курс за шести клас, но не мога да намеря информация за седми.
Благодаря!

Да, има курсове и по български и по математика с отделно заплащане , но в сградата на ПЧМГ. Моят син е седмокласник в момента и е приет в АК, както и всичките му кандидатствали съученици.

# 18
Благодаря на kiki29 и rosita_ta.
Само да уточня - става въпрос за специализирани курсове за АК, нали? Т.к. знам, че има и такива по български за НВО. Можете ли да кажете кой обичайно води курсовете за АК? В шести клас курсът се води от Симеонов и Янкова (от Лого 3).
Благодаря!

# 19
  • София
Нямам личен опит с курса, но съученици на детето ходеха на него. Той стартира пролетта на 6 клас и продължава в 7 клас, до изпита в АК през март. Има и ученици от други у-ща. Идеята е да има цяла календарна година за подготовка. Децата , които ходеха бяха доволни.

# 20
Благодаря на kiki29 и rosita_ta.
Само да уточня - става въпрос за специализирани курсове за АК, нали? Т.к. знам, че има и такива по български за НВО. Можете ли да кажете кой обичайно води курсовете за АК? В шести клас курсът се води от Симеонов и Янкова (от Лого 3).
Благодаря!

Няма за какво Simple Smile ЕлиГ е отговорила вече за АК. Курсовете за НВО са си отделни, но децата са добре подготвени като цяло и от учителите в училище.

# 21
  • София
Здравейте, някой дали е бил на деня на отворените врати в ПЧМГ? Интересуват ме имената на учителите по математика, които присъстваха на събитието, защото не успях да ги запиша.

# 22
Здравейте, някой дали е бил на деня на отворените врати в ПЧМГ? Интересуват ме имената на учителите по математика, които присъстваха на събитието, защото не успях да ги запиша.

Галя Пенчева и Светлана Илионова

# 23
  • София
Четох предходната тема и от август 2016 постовете отиват на август 2017. Беше ми интересно да видя колко деца са кандидатствали за 5 клас и съответно с какъв бал се е влизало. Има ли някой такава информация?

# 24
Четох предходната тема и от август 2016 постовете отиват на август 2017. Беше ми интересно да видя колко деца са кандидатствали за 5 клас и съответно с какъв бал се е влизало. Има ли някой такава информация?

Ето тук има инфо за второ класиране:
http://www.parvamatematicheska.com/news-bg-2/345-vtoro-klasirane … 6-2017-pchmg.html

Предполагам, че е имало и трето, но за него вероятно канят по телефона/без да съм сигурна, че действително е така/

# 25
  • София
Благодаря, намерих линка и за миналата година:
http://www.parvamatematicheska.com/news-bg-2/430-vtoro-klasirane … as-2017-2018.html

# 26
  • Cobrs
Искам от опит в тази тема да направя бърз разбор на училището, дано да е полезно. Детето бе прието след 4 клас, подготвяше се една година на курсове в СМГ и 1 месец на частни уроци (курсовете не бяха решение за детето ми). Огромен плюс на обучението в ПЧМГ е нивото на математиката - напълно достатъчна за НВО и за Американския колеж след 7 клас - допринася за над 90 точки на матурите. Учителката по БЕЛ е страхотна (професионалист), но часовете по БЕЛ са недостатъчни за целите на НВО. Нужна е допълнителна подготовка по писане на преразкази и упражняване на формата на изпита по БЕЛ. Дано инфото е полезно наистина.

# 27
  • Cobrs
По отношение на курса за АК - в нашия клас имаше различни комбинации - деца на курс по писане на есе към ПЧМГ, при Симеонов в ПЧМГ, към Лого 3, Хамсънска и към Магнет, както и към Кортезов. Със сигурност е добре да се упражни формата на изпита по математика. Аз лично не мога да препоръчам вариант по МАТ, но съм сигурна, че упражненията за време и подготовката в училище са достатъчни. По писане на есе курсът в училище върши работа. Лого също ми направиха добро впечатление, но на мен лично не ми се отделяха средства специално за този изпит. Детето ми е прието в АК. Не е ходило на курс при Симеонов.

# 28
  • Cobrs
И, наистина последно от мен, в идеалния свят щях да взема да спра на детето ровенето в интернет от 6 клас, за да има повече хъс да чете книжки (еднакво полезни за всички изпити след 7 клас). Да подобри изказа. Въпреки негативите си (и лично ще ги видите), училището е много добър избор до 7 клас? Много средства и усилия и стрес спестява.

# 29
И, наистина последно от мен, в идеалния свят щях да взема да спра на детето ровенето в интернет от 6 клас, за да има повече хъс да чете книжки (еднакво полезни за всички изпити след 7 клас). Да подобри изказа. Въпреки негативите си (и лично ще ги видите), училището е много добър избор до 7 клас? Много средства и усилия и стрес спестява.
Защо само до 7 клас? Гимназията /8-12 клас/ не е ли добра? От споделено във форума и лични разговори с родители, чиито деца учат там, съм останала с впечатлението, че е чудесен избор за деца с интерес към математиката и природните науки.

# 30
  • Cobrs
Не съм коментирала, защото нямам личен опит. Дъщеря ми е в 7 клас

# 31
Въпреки негативите си (и лично ще ги видите), училището е много добър избор до 7 клас? Много средства и усилия и стрес спестява.

Интересувам се от негативите. Моля да ги споделите.

# 32
  • Cobrs
Негативите за мен (говоря от моя гледна точка, с която не ангажирам никого) са:
- че уроците не се разказват при устно изпитване. Не се набляга на развитие на изказа, защото при устно изпитване на детето се задават въпроси, на които то отговаря.
- уроците се научават от детето, но на него не му е интересно да научава нови неща, отегчава се. Няколко пъти му се налага да запаметява информация за контролни - знам, че разбира урока и се дразня, че трябва да “зубри” цифри, факти и дати.
- организацията в училището ме натоварва - от днес за утре се казва, например, че трябва да се дадат пари за нещо или се информират родителите за някакво събитие.
- на децата се крещи, уж се насърчава задаването на въпроси, но когато попитат нещо, им се отговаря в стил - не го ли разбра, колко пъти да го обяснявам. Говоря за ограничени случаи, а НВ за масова практика.
Подходът мен ме връща към моите детски години. Отново искам да подчертая, че нивото на обучение в училището е високо .

# 33
Негативите за нас са, че няма никаква чуваемост от страна на ръководството. Ако предложите нещо или коментирате, ви се отговаря, че сте се съгласили на всички правила и установен режим в това училище и ако не ви харесва - може да си тръгнете. Това е отговорът, независимо какво предлагате - дали предложението ви е свързано с добруването на децата или просперитета на училището. Позицията винаги е отбранително-назидателна. Дори когато предложихме с лични усилия да помогнем за някакъв проект, отговорът си беше все същият. Директорката чете (подчертавам "чете") една отегчителна реч на 15ти септември и дотам. Нямате контакт с ръководството, а след известно време и не искате да имате, защото най-много да изкарат детето или класа ви най-вагабонтския, а вас - лъжец, задето сте се осмелили да коментирате нещо от училищния живот. Комуникациа с родителите - на ниво 1980 година. Бизнес нюх - също нула.

Академично нивото е добро и учителите са свестни. Стоят там заради добрите заплати и защото не ги занимават с проекти, извън учебните. Лично за мен това също е негатив, т.к. училищния живот извън учебния процес се свежда до една еко инициатива, чат-пат ходене на кино, едно зелено училище, обличане като мартеници на 1ви март (безумно за по-големите деца), мат състезание на 14 март и май това е. А, има и карнавал на Хелоуин. Когато предложихме децата да носят и домашни сладки, за да се превърне в истински празник - реакцията беше пълно пренебрежение.

Да не пропусна, че повечето такси и разходи (извън училищната такса) ги събират в кеш, като аз досега не съм видяла една разписка. Учудват се като поискам банкова сметка да платя нещо.

Имайки предвид, че идваме от училище с изключително богат културно-спортен живот, за мен лично това училище е меко казано скучно и закостеняло. Ще направим всичко възможно да не останем там след 7ми клас.

# 34
  • София

- организацията в училището ме натоварва - от днес за утре се казва, например, че трябва да се дадат пари за нещо или се информират родителите за някакво събитие.

Moже ли да кажете за какво са ви искали пари в последния момент?
Освен за учебници на 15 септември и когато децата смениха комплекта английски по средата на едната учебна година не са ни събирали нито стотинка от у-щето. А да, и  г-жата по български ги водеше на театър миналата година, за което й носеха, но това беше по желание. За всичките тези неща са ни писали основен мейл, плюс напомнящ. Отделно и в електронния дневник ни качват съобщения. ( Събираме пари, когато децата ходят на състезания, но там пък организацията е супер, така че едва ли е и това при положение, че отивате в колежа).
И още - за какви събития ви информират последния момент?
За родителските срещи има мейл поне седмица по-рано, и май никакви други събития, освен събиране на вторични не се сещам да има в у-щето. На мен пък ми се иска да има повече събития, макар да не мога в момента да конкретизирам какви да бъдат те.
Интересно ми е да чуя какво се е променило, защото продължавам да имам интерес към у-щето и за малкото ми дете.

А по физика при Михова не разказват ли децата? В 7 клас много се тормозеха някои родители как децата им ще се стресират при устен изпит Simple Smile Аз лично намирам тестовата форма на изпитване в пъти по-елементарна от устния изпит, но едва ли ще се върне стария формат.

Последна редакция: ср, 06 юни 2018, 09:45 от EliG

# 35
Училището, от което идваме, ни предоставя график в началото на учебната година за всички събития до края на годината, включително датите на родителските срещи. Така че информация 1 седмица преварително мисля, че не е достатъчно навременна. Миналата година ни казаха април месец, че след 15 юни децата ще имат 2 седмици курс. Това беше изненада за всички. В днешното забързано ежедневие, когато всеки жонглира с 10 ангажимента, не мисля, че това е адекватно. Има и много други примери.

За парите - събират се пари за шкафче, застраховка и не знам още какво. Предложихме това да става с една сума, а не децата да разнасят пари всяка седмица. Реакция - нула. Децата трябва да носят и принтерна хартия. Предложихме да се включи към общата сума и да се купува наведнъж от училището. Отговориха ни, че това не е по тяхната организация и си карат по същия начин.

Пари за зелено училище, извънкласни занимания и курсове също се събират кеш, което аз отказвам да правя и държа да превеждам по банков път, като ми се налага всеки път да питам за потвърждение за банкова сметка, т.к. това никога не е указано в информацията за плащането.

# 36
  • София
Миналата година ни казаха април месец, че след 15 юни децата ще имат 2 седмици курс. Това беше изненада за всички.

Нека да уточним, за някой може да е полезно като информация, че курс след 5 и 6 клас се прави за всички деца по мат и бел, които имат някакви пропуски, т.е. нямат 6-ца  - прави се обобщение на материала, а след 6 клас се взимаше разлагането на множители предварително от материала за 7 клас. По бел не помня дали имаше след 6 клас. Преди беше безплатен двуседмичен и не задължителен. Сега така ли е?
По наше време за шкафче се събираше на 15-ти, застраховка - вярно има предложение по някое време, не съм сигурна, че съм плащала, може детето да е дало джобни стотинки, принтерна хартия също не са ни искали. Зелено у-ще има през пролетната ваканция, а за допълнителните занимания се плаща в началото на всеки срок, тези неща са по желание, не за всички.

Последна редакция: ср, 06 юни 2018, 10:22 от EliG

# 37
  • Cobrs
Няма да изпадам в детайли, защото гледам да игнорирам дребните неща, които ми развалят настроението (вредно е за здравето да се вторачваш в тях), а и не ми се рови в пощата, с цел да се присещам за тях. Затова ще дам само няколко примера за лоша организация. На 14 септември ни уводимяват каква сума да носим за помагалата на следващия ден (помагалата се закупуват от училището и се раздават на 15.09). Това значи на 15.09 да си предвидя и време да мина през банкомат, защото не обичам да нося пари в брой, а няма как да планирам теглене по-рано. Праща се график с контролни за срока, който досега не е бил спазен. Често децата имат по две контролни или по две изходни нива в един ден, случвало се е и по три да имат. Излишен стрес.

# 38
Никой не оспорва полезността на курса. Мисля само, че е редно да ни информират по-раничко от училище, а не да се смята, че ние си знаем от форума Simple Smile

Курсът след 5ти клас е по мат и БЕЛ и беше безплатен и за децата с по-малко от 6ца се води, че е задължителен. Курсът след 6ти клас е за всички, т.к. се взима материал от 7ми клас и ако не ходят, децата трябва сами да си го изучат. Цената е 420лв.

Застраховката е задължителна. Изтъкнаха ми, че не можели да кажат цената предварително, т.к. едва на 15 септември разбирали, аджеба, колко деца реално ще учат в тяхното училище. Не исках да продължавам тази дискусия, но реално за времето, докато се направи самата застраховка, май учениците нямат такава.

Да, и за помагалата сумата също се събира кеш.

# 39
  • София
Курсът след 6ти клас е за всички, т.к. се взима материал от 7ми клас и ако не ходят, децата трябва сами да си го изучат. Цената е 420лв.

При нас взеха материала лятото, но само който пожела, есента всички го минаха отново. Въобще това е май най-трудния за децата материал и го дъвкаха много време. Имах предвид, че все пак не е задължителен, само пожелателен.
Скрит текст:
Иначе семейно имаме много ограничения, заради извънкласните на деца ни. Само бих могла да си мечтая през април да знам за лятото. Разбира се не всички хора са без точен график като нас.

Хрумна ми нещо за събитията. Би ми се искало да представят някои от проектите при отворени врата, т.е. да присъстват, ако желаят, по-малки ученици, родители. Така хем децата биха се старали повече, хем и ние да научим нещо интересно. Обаче как би могло да се организира - освен през уикенда не знам.
Скрит текст:
Моето дете сега прави проект  по химия и са избрали тема за електромобилите. Понеже на мен ми е интересна темата, мечтая да карам такава кола, вече няколко пъти ми разказва най-различни подробности за видовите батерии. Ако успеем да намерим разни материали може би ще направят и някаква демонстрация. Така че бих отишла да слушам детски презентации.

Последна редакция: ср, 06 юни 2018, 11:46 от EliG

# 40
  • София
Ели, сигурно идвате от друго частно училище.
Ние сме от държавно и явно затова съм толкова доволна Simple Smile
Никога не съм се чувствала изненадана и неуведомена за събиране на каквито и да било суми. Винаги получавам съобщение. В старото училище на децата се казваше колко да носят - тук няма такова нещо. За парите за шкафчето разбрах на родителската среща след откриване на учебната година, но не помня дали срокът да ги занесем беше следващия ден.
Застраховката е 5 лева и това са пари, които често децата имат в себе си, така че не го правя на въпрос, въпреки че и за това получих мейл.
За разказването на уроците - аз мисля, че като не ги изпитват чрез разказване, се избягва папагалското запаметяване на текста.
Моето дете не се вълнува много от проекти и събития, така че аз не съм недоволна и научавам за тях от снимките във Фейсбук.
Единственото нещо, за което не знаех е този курс за децата, които нямат шестици. Слава Богу, не бях планирала почивка в този период, но дори и да бях - доколкото разбрах не е абсолютно задължителен и няколко дни отсъствие на детето от него за семейна ваканция, едва ли щяха да са такъв проблем.

Имам, разбира се, някои забележки към конкретни учители и събития, но те са нищожни на фона на цялостната ми удовлетвореност от училището, която (след като прочетох вашите коментари) явно идва от факта, че детето ми е било в държавно училище.

# 41
  • София

Имам, разбира се, някои забележки към конкретни учители и събития, но те са нищожни на фона на цялостната ми удовлетвореност от училището, която (след като прочетох вашите коментари) явно идва от факта, че детето ми е било в държавно училище.

Моето дете също беше в държавно у-ще до 4 клас.  Избра частното пред държавното математическо у-ще след колебание. След като вече премина през целия етап 5-7 клас,  отново бихме повторили същия сценарии, само че без колебание. Затова и сега живо се интересувам какво се случва, заради малкото ми дете. Не зная защо постовете ми са прозвучали негативно, може би защото никога не съм писала неща от типа - това е най-доброто у-ще, детето ми нямаше да е това, което е , ако не беше в него и т.н. Не ме бива във възхвалите особено, затова гледам да давам инфо, пък всеки да си го тълкува, както реши за добре.

# 42
Склонна съм да се съглася с негативите, посочени от Maggrat и Gichka, тъй като синът ми дойде в ПЧМГ от частно училище (класира се за 1 свободно място), където бяхме свикнали на съвсем друг ред. Но предпочетохме ПЧМГ заради конкурентната среда и засилената математика и не съжалявам нито за миг, въпреки че и аз мога да добавя още куп негативи...
Както и да е, малкият ми син е в едно друго много известно и топ 5 на НВО частно училище (5-ти клас в момента, а преди и двамата бяха в не особено известно частно училище), имам база за сравнение и смятам, че без съмнение плюсовете в двете споменати училища надвишават 100-кратно минусите.

# 43
  • София
Здравейте, моят син реши да се яви на приемен изпит за 8 клас в ПЧМГ. За съжаление изпуснахме записването за първия изпит - на 10.06.2018г. Остана изпита на 24.06.2018г. Покриваме всички критерии за приемане, остава само изпита. Ако може да ме ориентирате , от къде мога да намеря тестовете от стари години. Предполагам, че изпита ще бъде много по труден от НВОто .

# 44
Здравейте, моят син реши да се яви на приемен изпит за 8 клас в ПЧМГ. За съжаление изпуснахме записването за първия изпит - на 10.06.2018г. .

Изпуснали сте записването, но ако се обадите в канцеларията и изтъкнете уважителни причини, не вярвам да Ви откажат да го запишат за 10-ти?

# 45
  • София
Отказаха ми, записването било вчера до 18,00ч.  Казаха ми да отидем на 10.06 и ако случайно някое дете не дойде, да отиде синът ми на негово място. Така ще направим, но честно казано, не вярвам да стане.

# 46
Отказаха ми, записването било вчера до 18,00ч.  Казаха ми да отидем на 10.06 и ако случайно някое дете не дойде, да отиде синът ми на негово място. Така ще направим, но честно казано, не вярвам да стане.
Мисля, че няма да го върнат. Успех!

# 47
  • София
Благодаря! А дали може да ме ориентирате, къде мога да намеря приемните тестове от минали години? Иска ми се да се поупражнява малко, предвид , че най-вероятно ще са много трудни.

# 48
Благодаря! А дали може да ме ориентирате, къде мога да намеря приемните тестове от минали години? Иска ми се да се поупражнява малко, предвид , че най-вероятно ще са много трудни.

Нямам представа. Никога не съм се интересувала. Дано някой друг се включи.

Питайте в седмокласната тема. Може някой да има информация.

# 49
  • София
В самото училище продаваха сборник със задачите за 5 клас. Предполагам, че имат и за 8. Попитайте по телефона в канцеларията.

# 50
Как ще бъдат разпределени децата по стаи на 10-ти юни?
Имам предвид дали ще са смесени четвъртокласници със седмокласници или ще са отделно по стаи и всеки ще е сам на чин?

# 51
  • София
Четвърти клас ще са с деца от друг клас на чин - 5, 6 или 7 клас.

# 52
  • в страната на чудесата
А има ли достатъчно място в това Училище за всички

# 53
  • София
Не знам колко ще са кандидатите, но до сега винаги е имало място по пробните изпити и състезанията. Просто са смесени класовете на чиновете. Не си пречат.

# 54
  • София
Да Ви се похваля, записаха ни за 10.06. Попаднах на много любезна и отзивчива жена, за разлика от първия път. Каза ми, че изпита е по формата на НВО. Дано се представи отлично.

# 55
Да Ви се похваля, записаха ни за 10.06. Попаднах на много любезна и отзивчива жена, за разлика от първия път. Каза ми, че изпита е по формата на НВО. Дано се представи отлично.

Бях сигурна! Успех!

# 56
# 57
Знаете ли колко деца се явиха на днешния изпит?

# 58
Днес детето каза, че класната им е казала, че който не даде 2лв да подменят колонките на компютъра в класната стая, нямало да му даде договор за догодина. Мейл няма. За нас такова отношение най-малкото не е на ниво.

# 59
  • в страната на чудесата
Кой клас??

# 60
  • Sofia
Знаете ли колко деца се явиха на днешния изпит?
Мисля, че бяха около 250.

# 61
  • в страната на чудесата
А за колко места?

# 62
  • Sofia
Резултатите излязоха и може да се види точния брой явили се. Мисля, че за около 55 места. Зависи колко от приетите предварително деца се запишат.

# 63
  • София
Резултатите излязоха и може да се види точния брой явили се. Мисля, че за около 55 места. Зависи колко от приетите предварително деца се запишат.
По мои наблюдения от миналата година, резултатите на приетите предварително се добавят в списъка от този първи приемен изпит. И сега виждам струпване на високи резултати в края на таблицата. Така че за 70-75 места се борят всички.

# 64
Това струпване според мен е цял клас поне на Питагор записан едновременно .Общо взето те ще си запълнят местата които са си за тях  ( и това е нормално все пак 4 години ги готвят за този изпит и предполагам решават много подобни задачи) и каквото остане за външни деца - около 20 -25 места.

# 65
  • София
Това струпване според мен е цял клас поне на Питагор записан едновременно .Общо взето те ще си запълнят местата които са си за тях  ( и това е нормално все пак 4 години ги готвят за този изпит и предполагам решават много подобни задачи) и каквото остане за външни деца - около 20 -25 места.
Не е точно така - децата, завършващи Питагор са 36, от тях поне 3-4 най-вероятно ще отидат в СМГ, някои няма да ги приемат, но дори и хипотетично всички 36 завършили да се бъдат приети и записани в ПЧМГ,  за външни деца остава 72-36=36 места. Според мен даже ще са 40-45 места за въшни деца.

# 66
Аз все си мислех , че са над 50 ! Грешката е моя значи.

# 67
Останала съм с впечатление, че канят на 2-3 класиране докъм 200 позиция. Оценка 5.25 и нагоре.

# 68
Миналата година последното дете влезе с 5,12  на трето класиране . След това не знам дали са канили допълнително деца.Чудя се защо не пишат тази година оценки, а само точки?

# 69
Точките станаха модерни Grinning
Не губят време за преобразуване.
Временно ще е по-трудно сравнението с предходни години.

# 70
  • София
Всяка точка се приравнява на 0.04 и резултата се добавя към 2.00. 5.12 е 78 точки.

# 71
Здравейте,

търся да закупя " Тестове за прием в ПЧМГ" - 3-4 клас, 2017г., Райна Алашка.  Отдавна са изчерпани в канцеларията на НЧПГ и няма откъде да намеря. Може ли да ми кажете откъде мога да закупя този учебник, защото синът ми иска да мине тестовете им за да кандидатства догодина. Може да има някое дете, което е прието в пети клас тази година и не му трябва повече. Благодаря Ви за разбирането и за помощта!

# 72
Някъде могат ли да се намерят отговорите от днешния изпит

# 73
  • София
Здравейте! Може ли някой да сподели информация за провеждането на извънкласни занимания миналата година - дали започват непосредствено след последния час и с каква продължителност са? Интересуват ме по-конкретно астрономия, баскетбол и школата по математика (за 5-ти клас). Благодаря предварително!

# 74
  • София
Здравейте, баскетбола и школата започваха след последния час (с малко време за обяд) и завършваха около 15:30.  Астрономията започваше с по-голям интервал, но не помня точен час и завършваше около 16:30.
Тази година баскетбола ще се провежда в залата Спортна София в парк Възраждане, така че ще има и някакво добавено време за придвижване.

# 75
  • София
Школата по математика започваше по-късно през втория срок и свършваше в 16.00 часа.

# 76
  • София
Още едно питане - има ли родители на деца, живеещи в източните квартали (Изток, Гео Милев, Редута, Слатина), които да са ползвали училищния транспорт? Може ли да споделите колко време пътуват децата сутрин и следобед?

# 77
  • СОФИЯ
Здравейте, има ли родители на деца в 8 клас да споделят мнение? Колко са децата в класа? Каква е програмата?Кои преподаватели се занимават с големите?

# 78
  • София
Класът е от двадесет деца. Програмата е качена на сайта. В ъгълчето са инициалите на учителите, които водят съответните предмети. По тях и учителския екип, който също фигурира на сайта, може да се ориентирате напълно за преподавателския състав.

# 79
  • София
Здравейте,

търся да закупя " Тестове за прием в ПЧМГ" - 3-4 клас, 2017г., Райна Алашка.  Отдавна са изчерпани в канцеларията на НЧПГ и няма откъде да намеря. Може ли да ми кажете откъде мога да закупя този учебник, защото синът ми иска да мине тестовете им за да кандидатства догодина. Може да има някое дете, което е прието в пети клас тази година и не му трябва повече. Благодаря Ви за разбирането и за помощта!

Аз също ги издирвам безуспешно от доста време. Синът ми е записан на курс при Райна Алашка, но тя казала, че няма да имат учебник и ще решават задачите, които тя им дава.

# 80
Имам този сборник "Тестове за прием в ПЧМГ" - 3-4 клас, 2017г. Райна Алашка
Знам какво е да имаш нужда от нещо и да не го намираш. Искам да помогна.

Мога да го дам на някой заинтересован да го сканира и след това да ми го върне, но при условие, че после го сподели публично тук или с всички, които имат нужда.
Пишете ми на ЛС.

# 81
И аз имам този сборник. Единствено, че на някои места детето ми е писало по него - иначе сборника не ми трябва, който се интересува да ми пише на лични.

# 82
  • България
Извинете спешно търся телефона на Антоанета Стоянова  Някой да го има?

# 83
  • в страната на чудесата
От училището няма ли да Ви го дадат?

# 84
  • София
От училището няма ли да Ви го дадат?

И защо да го дадат от училището?

# 85
  • България
Намерих го благодаря!

# 86
Тестове за прием в ПЧМГ 3 и 4 клас, изд. ПСМГ, 2017, Райна Алашка

Поради големия интерес, но изчерпан тираж:

https://drive.google.com/open?id=1xpDO5pwOBGIltS8T7l6JGNBNnVxMQ1Af

# 87
Какви са ви впечатленията от обучението по език в гимназиален етап? Какво ниво покриват децата по английски и немски?

# 88
  • София
Успех на състезателите от ПЧМГ и НПМГ в това презокеанско приключение!
Princeton University Mathematics Competition - PUMaC 2018

# 89
  • София
Здравейте и за много години! Някой има ли идея дали могат да се намерят тестове от пробни и приемни изпити за 3-ти и 4-ти клас от 2017,2018? Забелязвам, че с всяка година сложността нараства и не знам дали тестовете от предходните години са достатъчно показателни.

# 90
Сборникът е преиздаден и в наличност. Може да го закупите от канцеларията в ПЧМГ.

# 91
  • в страната на чудесата
А дали са включени допълнителни тестове от последните 2-3 години

# 92
А дали са включени допълнителни тестове от последните 2-3 години
В новата книжка са включени почти всички тестове от първото издание/без тези от 2012г за 4-ти клас/, плюс конкурсните теми от 2017 и 2018г. за 4-ти клас.
За трети клас са добавени 2 теста от 2016 и 2017г. проведени на 11.12.2016 и 19.03.2017г.
П.П. Има известни разлики с първото издание. Някой по-заинтересован може да обобщи по-добре.
Успех на децата ви! Училището си заслужава!
Скрит текст:

Последна редакция: чт, 17 яну 2019, 15:57 от Фран Ческа

# 93
  • в страната на чудесата
Феан, имаш ли представа колко деца са приели в 5 клас миналата година? Целите класове от Питагор ли продължават?

# 94
Феан, имаш ли представа колко деца са приели в 5 клас миналата година? Целите класове от Питагор ли продължават?
72 деца общо. Около една паралелка питагорци и две паралелки с нови деца, разпределени според ниво на английски език.

Последна редакция: сб, 19 яну 2019, 14:54 от Фран

# 95
  • София
Не целите - имаше деца, които отидоха в СМГ, други, които не бяха приети - питагорчетата са около 30 - разделиха ги в Б и В клас.

Последна редакция: сб, 19 яну 2019, 14:33 от Лонита

# 96
  • София
Какво е нивото на английски език?  Изучава ли се втори чужд в 5 клас?

# 97
  • София
Какво е нивото на английски език?  Изучава ли се втори чужд в 5 клас?
Не, само английски.

# 98
Здравейте,
Знаете ли за случай и въобще възможен ли е прием от 6ти клас? Интересувам се за моето дете, но официалните приеми са след 4ти клас и информация за прием след 5ти клас не откривам.

# 99
Отпускат по една две бройки , но пак има изпит .Миналата година се явиха за 6 клас  20-тина деца за две места.

# 100
Преди пет години в класа на сина ми приеха две нови деца (след изпит), но имаше и две напуснали. В другите класове също имаше новоприети.
Сега наистина нищо не пише на сайта за прием след пети клас. Обадете се и питайте.

Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 02:23 от eli_toni

# 101
Отпускат по една две бройки , но пак има изпит .
Никой нищо не отпуска. Ще има свободни места, ако има напуснали деца.
На сайта видях дата за обявяване на такива само за Питагор-в края на април.
Следете сайта, към момента е много, много рано.

# 102
  • София
Честит празник на Първа частна математическа гимназия!!

Още много по 15 години им пожелавам! Да запазят всичко хубаво, което са съградили до момента и да продължат да се развиват! Нека бъдат все така училището, на което може да разчитаме за образованието и възпитанието в ценности на нашите деца, нека все повече ученици се осмелят да останат и в гимназиалния курс, нека намерят още млади и всеотдайни учители, които да работят заедно с настоящите! И най вече нека всички бъдат здрави, позитивни и с устрем към знанията!

Скрит текст:
Не ме бива особено по патетичните слова, но истински се радвам за училището на голямото ми дете и се вълнувам.

# 103
  • в страната на чудесата
С пожелание за успех.

# 104
Честит празник и от мен на ПЧМГ!
На ръководството пожелавам да успеят да привлекат все повече деца-състезатели и да имат все такива добри учители.
На учителите пожелавам да продължават да поддържат високо образователно ниво у децата и да предизвикват още по-голям интерес към обучението!
На децата пожелавам да бъдат добри приятели, успешни, любознателни, все така уважителни един към друг.

# 105
  • Cobrs
И от мен успех на децата, да учат с желание и да постигат целите си с лекота!

# 106
Резултатите от пробния изпит по математика, проведен на 17.03.2019г. в ПЧМГ:
https://www.parvamatematicheska.com/news-bg-2/592-rezultati-prob … a-17-03-2019.html

# 107
Съседна тема ми напомни да информирам интересуващите се, че педагогическият съвет на ПЧМГ е взело решение родителските срещи да отпаднат в познатия досега формат.
Едно разумно решение, което ще облекчи и родители, и учители.

"Лични срещи на учители и родители ще се провеждат при желание или необходимост, след предварителна уговорка за време, като инициативата може да тръгне и от двете страни.
Обща организационна среща ще се провежда в началото на учебната година за новите паралелки. Целта е родителите да се запознаят, да установят връзка помежду си и с учителите, и да обсъдят въпроси от общ интерес."

# 108
  • София
Здравейте.
Не успях да открия на сайта на ПЧМГ как се формира балът за кандидатстване след 7 клас. Видях, че има минимални изисквания за оценка на техния изпит и за НВО по математика и БЕЛ, но не ми стана ясно как тези три компонента се групират в крайната оценка/бал, на база на които ги класират.
По колко деца в клас са ориентировъчно в 8 клас?
Видях, че за приемния изпит след 7 клас има две дати. И на двете ли могат да се явят и да изберат по-високата оценка или избират само една от двете дати?
Школите по математика и информатика само за малките ученици ли са - 5-7 клас?
Чух, че има вероятност училището да се премести след време. Имате ли информация за нещо подобно и къде ще е?
Благодаря Flowers Hibiscus !

Последна редакция: чт, 04 апр 2019, 21:35 от zazu1

# 109
Видях, че за приемния изпит след 7 клас има две дати. И на двете ли могат да се явят и да изберат по-високата оценка или избират само една от двете дати?
Мога да отговоря само на този въпрос.
Детето се явява и на двата изпита /ако има възможност/ и се взима по-добрата получена оценка.

За сега интересът към осми клас не е толкова голям/но мисля, че с всяка изминала година нараства/ и предполагам, че приемат децата, които отговарят на посочените изисквания без оценките да се групират в крайна обща оценка или да се формира бал, но наистина не съм запозната.

# 110
  • София
Имат минимални точки, с които приемат. 2 паралелки имаше обявени миналата година, една събраха и то не пълна. Хубавото е, че ако те приемат там, може да участваш на 3то класиране без да си губиш мястото (само част от таксата)

# 111
  • София
А как процедираха с езиците при една събрана паралелка?

# 112
  • София
Нашето познато дете се възползва от 3то класиране, а не е ставало дума за езика. Знам, че искаше НЕГ, но дали в ПЧМГ бе избрало НЕ нямам идея. Преди това бе учило последователно НЕ (1-4 клас) и АЕ (5-7клас) сега учи в училище АЕ, а НЕ на курс.

# 113
Езикът е по желание. В класа на сина ми са десет деца АЕ и осем НЕ.

Скрит текст:
Има чудесен учител по НЕ. Синът ми започна от нулата и все още (вече-11 клас) e много щастлив, че учи немски.

Последна редакция: нд, 07 апр 2019, 02:11 от eli_toni

# 114
  • София
Огромно браво на българските момичета и специално на Михаела за златния медал, страхотно постижение!

http://alekdimitrov.com/comment.asp?NID=695&alert=1

# 115
График на курсовете в ПЧМГ през 2019/2020г-математика и БЕЛ:
https://www.parvamatematicheska.com/kursove-uchebni/kursove-mate … 3-4-5-6-klas.html
https://www.parvamatematicheska.com/kursove-uchebni/kursove-mate … a-bel-7-klas.html

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 09:15 от Фран

# 116
Здравейте.
Не успях да открия на сайта на ПЧМГ как се формира балът за кандидатстване след 7 клас. Видях, че има минимални изисквания за оценка на техния изпит и за НВО по математика и БЕЛ, но не ми стана ясно как тези три компонента се групират в крайната оценка/бал, на база на които ги класират.
По колко деца в клас са ориентировъчно в 8 клас?
Школите по математика и информатика само за малките ученици ли са - 5-7 клас?
Чух, че има вероятност училището да се премести след време. Имате ли информация за нещо подобно и къде ще е?
Благодаря Flowers Hibiscus !

Привет, за първи път пиша в този форум, но понеже миналата година минахме по този път (имам осмокласник в ПМЧГ) мога да отговоря на въпросите Ви Simple Smile
-- да, няма бал, аз също като Вас миналата година бях учудена, но наистина не се кандидатсва с бал и класиране, до запълване на бройката в две паралелки, а са поставили минимум (който си е висока летва всъщност и е много добър филтър), който трябва да има детето на техния изпит и на матурите - имаш ли го - приет си, без значение още колко деца ще са отговорили на тези критерии.  Това си има плюсове - приемат се само наистина успешни деца, не се запълват места с деца нисъл бал, както е в повечето училища.

-- предвид горното - няма как да се знае бройката,  миналата година ми казаха - според приема на деца ще са една или две паралелки, принципно имат капацитет за 2 класа по 23 деца, но принципът пак казвам не е до запълване на бройките, ако ще й с тройки. Ако само 10 деца отговорят на критериите с изпита и матурите, толкова ще е класа, ако са над 20 ще ги раздлеят на два класа.  В края на краищата миналта година 20 деца се записаха и сега осмокласниците са един клас;

--имаше три изпита миналата година, детето може да се яви и на трите ако иска, взима се най-високата, но ако изкара над 75 точки (сега май е с оценка - 5, но то си има офмрула за преобразуване) още на първия, както бе при нас е безсмилено да ходи на другите, вече е приет;

-- има си школи и по математика, и по информатика за гимназиален курс, допълнителните часове по математика са за всички, а школите по желание (безплатни са по математика, по информатика се заплащат), на школата по математика ходят състезателите, тъй като там си ги готвят за състезанията - около 6-7 деца са от целия клас;

--не съм чула за местене в друга сграда, засега май ще са си там;

-- и гледах, че някой пита как се избира езика - когато се попълват документите си избираш кой език искаш да е първи и да се учи първата година усилено, няма значение колко деца са пожелали английски или немски, на всеки уважават желанието, казаха че дори 4 деца само да искат немски, а 16 англисйки (или обратно), сформират според желанието на детето (родителя). От само себе си някак в паралелките са се разделили почти на половина.

Ако с нещо друго мога да помогна - насреща съм Simple Smile

Последна редакция: чт, 23 май 2019, 17:54 от tedir555

# 117
  • София
Tedir555,
до колкото помня имаше обявено 2 класа. Признавам, че съвсем различно знам като информация за броя на децата, т.е. не съм чувала нищо за маломерни класове (а ще са 2*26). Както и ако децата за колкото за един клас ще са един клас, а ще ги делят само за език.

Бал според мен има - независимо да не е записано като такъв. Формира се от изпита (по-тежък от НВОмат) и НВОМат, НВО БЕЛ, както и допълнително условие за ср.успех от дипломата.

Бъркам ли или е паднало изискването спрямо миналата година за НВО БЕЛ?

Редактирам се:
Работата с НВОБЕЛ не е много ясна - на сайта пише 60 т. мин, в презентацията - 65 т.

Последна редакция: чт, 23 май 2019, 11:14 от Desem

# 118
https://www.parvamatematicheska.com/pchmg/uslovia-za-priem-fpmg- … -fpmg-8-klas.html

Условия за прием в 8. клас за учебната 2019/2020 г.:

Оценка от приемните изпити по математика на ПЧМГ минимум Мн. добър 5.00;
Резултат от НВО по математика за 7 клас / Първи + Втори модул/ минимум 75 точки;
Резултат от НВО по БEЛ за 7 клас / Първи + Втори модул/ минимум 60 точки;

# 119
Tedir555,
до колкото помня имаше обявено 2 класа. Признавам, че съвсем различно знам като информация за броя на децата, т.е. не съм чувала нищо за маломерни класове (а ще са 2*26). Както и ако децата за колкото за един клас ще са един клас, а ще ги делят само за език.

Бал според мен има - независимо да не е записано като такъв. Формира се от изпита (по-тежък от НВОмат) и НВОМат, НВО БЕЛ, както и допълнително условие за ср.успех от дипломата.

Редактирам се:
Работата с НВОБЕЛ не е много ясна - на сайта пише 60 т. мин, в презентацията - 65 т.

Привет отново!
Моят син в момента завършва 8 клас в ПЧМГ и това, което пиша е от първо лице видяно и преживяно миналата година, до колкото виждам тази година е същия принцип.
В момента в гимназиален клас нямат випуск с две паралелки, нищо че всяка година обявяват две паралелки. Наборът, който в момента завършва са повечко (25 мисля), но имат по-малки набори. Така е при гимназистите, при малките е различно -По две паралелки са от 1-4 клас и три 5-7 клас.
За гимназистите - миналата година бе така, до колкото виждам и сега е така – няма бал, а само долни граници за изпита и матурите. Целта не е да се запълнят бройките по възходящ ред на бал (както е с прогимназията, в момента имам четвъртокласник и съм проверила за приема след 4 клас - там ми казаха, че е с бал до запълване на паралелките – 3 класа по 24 деца), а да се подберат желаещи деца отговарящи на условията. Изрично миналата година съм питала за това, понеже бях много учудена от този подход  –отговорът бе - изкараш ли над 75 (отговарящо на 5-ца) на изпита и на матурите си над минимума, който изискват, си приет без да се интересуваш дали още 10, 30 или 50 деца има пред теб. Така и стана, не е имало балове и списъци с класирани, излезе резултата от изпита – синът ми бе с над 75 и отидохме и се записахме, даже бе преди втория им изпит. Иначе и мин година бяха обявили две паралелки - една с англ. и една с немски, но се събраха 20 деца, и са един клас, а в часовете по език се разделят в отделни кабинети и всеки учи избрания език. Успех от диплома грам не е играло като фактор.

Simple Smile иначе, не директно по темата, но да споделя - училището е страхотно във всяко едно отношение!

# 120
  • София
A колко беше таксата за 8 клас миналата година? От скоро да вдигнали таксите и няма как да проверя каква е разликата за гимназистите в сравнение с преди.

# 121
A колко беше таксата за 8 клас миналата година?
2800 €

# 122
  • София
Мда, а вече ще е 3360...

# 123
Работата с НВО БЕЛ не е много ясна - на сайта пише 60 т. мин, в презентацията - 65 т.
Направих запитване и ми отговориха, че точките са 60 минимум, както пише на сайта.
В презентацията ще бъдат редактирани.

# 124
  • в страната на чудесата
Аз да попитам нещо, което сигурно е коментирано.
Децата от Питагор какво предимство получават при кандидатстване в пчмг? Какво значение има за тях пробния изпит?

# 125
  • София
Никакво, доколкото ми е известно.

# 126
  • София
За децата от Питагор последният пробен изпит се явява и допълнителен прием. Ако изкарат над 85 точки са приети в 5 клас.

# 127
  • в центъра
Моля, ако някой има впечатления за курсовете по БЕЛ за подготовка за НВО след 7-ми, които се организират в ПЧМГ да ги сподели.

# 128
# 129
Моля, ако някой има впечатления за курсовете по БЕЛ за подготовка за НВО след 7-ми, които се организират в ПЧМГ да ги сподели.

Сега виждам този въпрос. Моята дъщеря се готви само на курсовете към ПЧМГ за НВОто.  Има много добри резултати (95точки).

# 130
  • в центъра

Сега виждам този въпрос. Моята дъщеря се готви само на курсовете към ПЧМГ за НВОто.  Има много добри резултати (95точки).

Страхотна новина, а бихте ли ми написали на лични при коя преподавателка е била Simple Smile

# 131
  • в страната на чудесата
Защо на лични?

# 132
  • в центъра
Ами защото лично мен ме интересува и не считам, че информацията ще е полезна на хора, чийто деца не учат в ПЧМГ. Ако предпочитате, го напишете тук, ако нямате желание - въобще не го пишете. Simple Smile

# 133
  • в страната на чудесата
Ами темата е пчмг, значи е за хора, които се интересуват по някаква причина.
А аз не съм източникът, така че последното Ви изречение е малко извън тона. Хубав ден.

# 134
  • в центъра
Ами темата е пчмг, значи е за хора, които се интересуват по някаква причина.
А аз не съм източникът, така че последното Ви изречение е малко извън тона. Хубав ден.

Съжалявам, ако съм засегнала, не съм обърнала внимание кой е автор на поста.
Опитвам се да получа информация, а както за съжаление често се случва, вместо това получавам голямо количество спам.
За мое съжаление Вашият пост беше точно това - непоискана и ненужна информация.
Хубав ден и на Вас!

# 135
  • София
Моето дете ще бъде седми клас. Получихме предложение за допълнителни часове по БЕЛ и Литература. Не знам дали това е същият курс, за който се пита, но преподаватели са  Валентина Константинова, Светлана Лазарова и Мария Шопова; консултанти и проверяващи  изпитите – всички учители по БЕЛ в ПЧМГ;
Познавам само Мария Шопова - тя е истинско слънце и съм много щастлива, че точно тя е учителка на детето ми!

# 136
Мисля, че детето на luluto е ученик в пчмг.
Към гимназията има допълнителна школа за деца и родители, които желаят да я ползват и вероятно става въпрос за нея.
На моето дете преподавател по БЕЛ е г-жа Константинова. Респект, благодарност и поклон!

# 137
Дали ще има още отказали се след второ класиране за пети клас, съответно ще има ли трето класиране или класовете ще останат с по-малко деца?

# 138
  • в страната на чудесата
Доколкото си спомням от коментари тук (или другаде) при останали свободни места след второ класиране се обаждат по телефона на следващите по ред.
Незнам с колко са приели децата миналата година, сега ми се струва сравнително нисък бала на второто класиране.

# 139
Незнам с колко са приели децата миналата година, сега ми се струва сравнително нисък бала на второто класиране.
Миналата година последното поканено дете на второ класиране беше с 76 точки.
Нисък, колко да е нисък бала? 73.5т.
Разликата до 76т. е една нерешена задача от теста.

# 140
  • в страната на чудесата
Да, Верно. Права си. Така ми се стори като ги гледах.

# 141
Към гимназията има допълнителна школа за деца и родители, които желаят да я ползват и вероятно става въпрос за нея.
На моето дете преподавател по БЕЛ е г-жа Константинова. Респект, благодарност и поклон!
През тази учебна година школата се водеше от Лазарова и Константинова. Ние бяхме при Константинова /така ни разпределиха/, но пък Лазарова ни водеше редовните учебни часове. И двете преподават във Веди. Школата ни беше във вторник, което ни беше ОК, защото в сряда беше школата по математика.

# 142
През тази учебна година школата се водеше от Лазарова и Константинова. Ние бяхме при Константинова /така ни разпределиха/, но пък Лазарова ни водеше редовните учебни часове. И двете преподават във Веди. Школата ни беше във вторник, което ни беше ОК, защото в сряда беше школата по математика.

Да, и ние бяхме точно така. Мартина искаше Лазарова, но нямаше места и отиде при Константинова. Според нея и двете се супер. Адмирации на учителите!