Имам кола. Имам книжка. А сега?

  • 122 011
  • 2 544
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 4 518
И аз точно това имах предвид. Има места, където ако не те пуснат става едно невероятно задръстване и аще ад направо. Просто трябва да се внимава и когато се прави маневра, да си сигурен, че има място за теб или ще ти се осигури такова.
Случка от тази сутрин- един господин кара по цариградско, ужасно влиза в локалното и в последния момент се отказа и направи много рязка маневра. Без мигач, с около 60км в час (той е в лентата, която е бус лента и после става лента за отбиване в локалното). Няколко километра по-късно, въпросният продължава да кара по Цариградско, лентите са 4 (около макдоналдс посока дружба), той е в най-дясна лента, а аз в средна лява. Тръгвам да се престроявам в по-дясната лента, кола има, но далеч. В последния момент го видях този, че без мигач минава в лявата за него лента. В огледалата нищо не се виждаше, защото беше малко зад мен. Накрая този подмина и отбивката за Младост и тази за Дружба, движейки се във всички ленти, без нито един пуснат мигач и винаги с резки маневри. Ей от такива много ме е страх, направо изтръпвам...

# 151
  • Мнения: X
Това с присветването и даването на предимство е много коварно.Той ти присветва ,че те пуска ама като се забавиш при потеглянето той решава да тръгне и ето тия ситуацията.Та ако някой ти дава предимство трябва да го вземеш бързо.

Това е супер елементарен рефлекс, който според мен ако не можеш да усвоиш не си за пътя. Просто се изксква съсредоточеност и жива реакция

# 152
  • Мнения: 2 266
Това с присветването и даването на предимство е много коварно.Той ти присветва ,че те пуска ама като се забавиш при потеглянето той решава да тръгне и ето тия ситуацията.Та ако някой ти дава предимство трябва да го вземеш бързо.


Ти ще му махнеш,че си го видяла и да му благодариш,така че няма проблем.А и това е решение,когато си на път без предимство и има много трафик.А и другото,което е всичко си зависи от шофьорската култура на страната.

# 153
  • София
  • Мнения: 4 543
Една ситуация от нашия квартал - Т-образно кръстовище, "крачето" на Т-то има знак за предимство, но е сложен на 10-на метра преди кръстовището. Та идва оттам една мацка и явно не е видяла знака и спира. Всички останали също спираме, защото знаем, че тя е с предимство и я чакаме. За нула време си спретнахме задръстване, но никой не смее да потегли, че като виж мацката се осъзнала, а ние ще сме виновни. Разгеле, най-накрая разбра от груповото ни ръкомахане, че тя трябва да мине първа. Явно това не е била единствената такава ситуация там и сега знакът е на правата на Т-то.

# 154
  • Мнения: 3 732
Не ми остава много свободно време напоследък, а и пиша през телефон, но чета всяко мнение.
 
Опция автоматик никога не съм я имала. Както се науча на дадено нещо по начина на учителя, така запаметявам. Може да променя нещо, но основата остава.
Карах за кратко и то случайно автоматик по време на курса. Моето усещане беше че се возя в шейна или на космически кораб - прекалено малко усилия се изискваха от мен.Не е за мен това!
Ако в началото не се науча на трудното, никога няма да стане.

С кола от няма и месец, 120 км зад гърба си, осигурен "инструктор" - основен учител, голяма фен агитка на работа, абсолютно никаква подкрепа от домашните, с бойно кръщение (изгаснал акумулатор), много оскъдни финанси, през главата ми минават мисли да се откажа.

Днес абсолютно сама се закарах на работа.
Още правя грешки, но всяка една споделена на работа и обяснена от различни хора по различен начин НЕ я повтарям.

И много въпроси имам.
Лошото е при мен че никой не ме е учил и показвал досега. Курса го карах преди година и половина, а кола имам от няма и месец.

В главата ми е пълна каша. Да се откажа или не?

Последна редакция: сб, 21 апр 2018, 00:41 от Plava luda lutka

# 155
  • Мнения: 403
Как така ще се отказваш? Тъкмо се престраши, няма назад вече. Представи си се след една година активно шофиране... ще караш много по-добре и ще се радваш, че не си се отказала!

# 156
  • Мнения: 3 732
Много неща ме плашат:
- ще успея ли да се справя финансово. Не мога да я хвана какво и колко харчи - газ и бензин е. За бензин колеги ми казаха какво да гледам, но газта ... Не мога да я хвана колко има. Няма манометър който да гледам.
- болно и тъжно ми е от пълната липса на уж близки хора.
- още не мога да се ориентирам в обстановката - светофари, пътна маркировка, престрояване.
Паркирането ми е пълен ужас!

Тъпа съм и не ставам за нищо. Виждам само провалите си, но не и успехите. В главата ми е пълна каша.

П.П.
За бойното ми кръщение - паднал акумулатор посред нощите вероятните причини са две - бензин на изпарения и никакво масло. 100 км без масло съм минала - не знаех какво да гледам.

Последна редакция: сб, 21 апр 2018, 14:02 от Plava luda lutka

# 157
  • Мнения: 403
Няма как на всеки да му се отдава шофирането от раз , всичко се научава. Просто иска време. Не си знаела за маслото, вече знаеш. Ще свикнеш, не се самонавивай така... всички си имаме такива мрачни периоди, стискаш зъбите и продължаваш напред.

# 158
  • Мнения: 2 266
Не ми остава много свободно време напоследък, а и пиша през телефон, но чета всяко мнение.
 
Опция автоматик никога не съм я имала. Както се науча на дадено нещо по начина на учителя, така запаметявам. Може да променя нещо, но основата остава.
Карах за кратко и то случайно автоматик по време на курса. Моето усещане беше че се возя в шейна или на космически кораб - прекалено малко усилия се изискваха от мен.Не е за мен това!
Ако в началото не се науча на трудното, никога няма да стане.

С кола от няма и месец, 120 км зад гърба си, осигурен "инструктор" - основен учител, голяма фен агитка на работа, абсолютно никаква подкрепа от домашните, с бойно кръщение (изгаснал акумулатор), много оскъдни финанси, през главата ми минават мисли да се откажа.

Днес абсолютно сама се закарах на работа.
Още правя грешки, но всяка една споделена на работа и обяснена от различни хора по различен начин НЕ я повтарям.

И много въпроси имам.
Лошото е при мен че никой не ме е учил и показвал досега. Курса го карах преди година и половина, а кола имам от няма и месец.

В главата ми е пълна каша. Да се откажа или не?


Няма да се отказваш.Ще стане-леко полеко.Но ако с автоматик ти е по-лесно не е нужно да се затормозяваш със скорости.Изпита взех със скорости,сега съм с автоматик.Е чувствам се супер и ми е много лесно и спокойно.Не си и помислям за скорости,при положение,че има и по-лесно.

# 159
  • Мнения: 5 407
Ако си купила кола на старо трябва да отидеш на сервиз за смяна на акумулатор, масла и ремъци. Иначе ти предстоят още проблеми. А дали да се откажеш- трябва да си решиш сама. Финансовата страна не е за пренебрегване нито твоето емоционално и психическо състояние. След всичко изписано тук да не погледнеш маслото със специалист? Важното е да не правиш безотговорни неща. Не е до инат.

# 160
  • Варна
  • Мнения: 995
Няма как да си минала 100 км без масло, в тоя случай щеше да си спряла някъде на пътя и двигателя да е за скраб. Щеше да ти светне и една червена лампичка /на Аладин Grinning / да те предупреди. Бензина на изпарения също не е причина акумулатора да замине. Понякога батерията дава признаци, че ще иска смяна, но често умира изведнъж. Евентуално да не ти зарежда алтернатора и да е умрял в движение. Така от разстояние и с неясни обяснения е доста трудно да се постави диагноза.

Но още в началото препоръчах да се отиде до сервиз, да се смени масло, филтри и ремъци за да ти е мирна главата. Но за това пък трябват финанси, имайте предвид, че притежанието на автомобил си е разход.

Не съм карал много автомобили с газово, имах един, беше преди доста време и с обикновенно газово, а не инжекцион, бутилката беше 27 литра, на всеки 200 км я пълнех, понеже не знаех колко газ има все още. Винаги имай и бензин в резервоара. Ако твоето газово е инжекцион, знам че слагат едни диоди в купето, които светят като има газ и гаснат един по един като свършва...

# 161
  • Мнения: 5 468
Авторката е загубила желание да се справи и да се научи. Ако няма желание, не виждам защо трябва да се наисилва да шофира. Да, никой не се е родил научен, но обикновено младите шофьори тръгват с желание да се научат, а не го правят насила. Самосъжалението не виждам как ще й помогне. Авторке, заела си някаква отричаща позиция, която е много вредна във всяка една ситутация. Добре, явно няма шофьори в твоето семейство, приятели нямаш ли, които да ти помогнат и да ти покажат някои неща? Съседи нямаш ли? В 21ви век, в който всеки втори е шофьор, не вярвам да нямаш кого да попиташ за нещо. За техническата част по автомобила има сервизи. Хубаво е там да ти погледнат колата, като най-добре да е някой по-сериозен сервиз, а не от тези кварталните, в които като те видят, че си жена, ще те натоварят излишно. А относно финансовата страна, ами тя не е за пренебрегване. Освен задължителните разходи по колата, по всяко едно време може да изникне нещо за поправка или смяна, освен ако не караш чисто нова кола от магазина.

# 162
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Колата иска своята поддръжка, което пък се изразява в изхарчени пари. Разбирам защо те притеснява това, но пък не е константен разход. Особено като осъзнаеш, че колата ти дава свобода. Иначе трябва да разчиташ на ГТ или таксита. Когато започнах да шофирам, спрях да ползвам таксита и да си давам парите за гадно и вмирисано обслужване. Колата е независимост, качваш се и отиваш където пожелаеш.
Моят съвет е да си намериш добър автомонтьор. Поразпитай близки и приятели и си намери някой наистина кадърен. Ако тр в началото ходи с човека, който ти го е препоръчал. Да слуша, да ти обясни. Защото ми се струва, че има какво да се прави по колата, а вероятността да те пързулнат е голяма.
И никакво отказване!

# 163
  • София
  • Мнения: 4 543
Вчера си качих едно приложение да си записвам харчовете и по тоя повод си сметнах разходите по колата за година. Ето тези, без които не мога да мина:
Данък - 70 лв. (колата е малка - 72 к.с.)
ГО - 190 лв.
Преглед - 40
Смяна на гуми летни/зимни + баланс - 32
Смяна на масло - масло 40 + 10 смяна + 10 филтър =60
------------
прибл. 400 лв.
Отделно гориво, винетка и ремонти, ако се наложи.
От където и да го погледнеш, колата си е разход, но пък удобството е несъмнено.

# 164
  • Пловдив
  • Мнения: 13 380
Не се отказвай, полека-лека ще се нагодиш.
Разход по колата има, но пък аз преди това давах сума ти пари за таксита /вечер като изляза, по нощите няма градски транспорт/, така, че по-добре тези пари по личен автомобил да вървят. Отделно от това свободата, която ти дава е несравнима. Технически хич ме няма, но пък се научих че на 10000км. сменям маслото, филтри и т.н., следя температурата... Започнах да я усещам, когато нещо се раздрънка и така, всеки ден научаваш нещо ново.

Общи условия

Активация на акаунт