Имам кола. Имам книжка. А сега?

  • 122 509
  • 2 544
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 2 919
Напоследък книжките направо незнам как ги раздават, а огледалата се ползват от по-малко от половината шофьори
Защо да ползват огледала, като може да си завъртят тялото от кръста нагоре на 180 градуса в седнало положение.

     Дали могат да го правят не е важно, важното е, че особено при тръгване от бордюра е задължително да се завърти поне главата. Предполагам, че много от вас са имали ситуации, в които са били изненадани от автомобил, появил се от нищото. Да ама не се е появил от нищото, а е бил паркиран във вашата посока, но до отсрещния бордюр.

# 466
  • София
  • Мнения: 4 548
Ползвам си и огледалата и леко се обръщам при престрояване. Като ми е до задницата на колата другата кола, огледалата не я хващат.

# 467
  • София
  • Мнения: 1 579
Аз искам да изкореня да се обръщам назад като паркирам. Мъжат ми ме учи само на огледала и аз така се старая, но лекичко хвърля един поглед дали случайно няма да се забия в някоя кола. Като чакам на светофар често гледам назад как колата зад мен последния момент набива спирачки, кога ли ще ме ударят така...

# 468
  • София
  • Мнения: 2 919
Аз искам да изкореня да се обръщам назад като паркирам. Мъжат ми ме учи само на огледала и аз така се старая, но лекичко хвърля един поглед дали случайно няма да се забия в някоя кола. Като чакам на светофар често гледам назад как колата зад мен последния момент набива спирачки, кога ли ще ме ударят така...

Не се мъчи да изкореняваш нищо. Хубавото оглеждане не е навредило на никого особено при движение на заден ход. А против удар отзад помагат донякъде добре регулираните подпори за главата ако седалките имат такива.

   П.П. Едно време в курсовете не се учеше паркиране на огледала, по простата причина, че повечето от колите имаха такова само на шофьорската врата:laughing:.

# 469
  • Мнения: 2 807
Паркирам и се престроявам само със странични и огледалото за задно виждане. Обръщам поглед само на кръгово движение.

# 470
  • Мнения: X
Аз искам да изкореня да се обръщам назад като паркирам. Мъжат ми ме учи само на огледала и аз така се старая, но лекичко хвърля един поглед дали случайно няма да се забия в някоя кола. Като чакам на светофар често гледам назад как колата зад мен последния момент набива спирачки, кога ли ще ме ударят така...

Не се мъчи да изкореняваш нищо. Хубавото оглеждане не е навредило на никого особено при движение на заден ход. А против удар отзад помагат донякъде добре регулираните подпори за главата ако седалките имат такива.

   П.П. Едно време в курсовете не се учеше паркиране на огледала, по простата причина, че повечето от колите имаха такова само на шофьорската врата:laughing:.

Прз 2018та година нямаш абсолютно никаква работа да се обръщаш назаде нито при паркиране, нито при нищо. Всичко се вижда на огледалата, а това, което не се вижда няма да се види и при обръщане.

# 471
  • София
  • Мнения: 1 579
Мъжът ми много държи да ме научи да карам като хората, все ми казва ”искаш да си като еди коя си патка,която прави еди си какво ли” или пък ”утре ще се качиш да караш баничарка, къде точно ще ми се обръщаш” Sweat Smile Голяма работа е, но си е прав. Ежедневно виждам жени, които не могат да се престрояват, изпускат момента и засичат хората, това с паркирането е ясно, но там си е до тренинг, най-любимо ми е карането с 35-40км в града, стават невероятни задръствания, защото отпред примерно има някоя жена, която се влачи и не я интересува нищо и никой. Шофирането, според мен, като млад шофьор с никакъв опит, е и до това да се съобразяваш цялостно с движението, а не да си гледаш само пред колата. Но всичко това отново е свързано с преценка, която никой млад шофьор не притежава.

# 472
  • София
  • Мнения: 2 919
...Прз 2018та година нямаш абсолютно никаква работа да се обръщаш назаде нито при паркиране, нито при нищо. Всичко се вижда на огледалата, а това, което не се вижда няма да се види и при обръщане.

Ъ-ъ-ъ, не всички карат стелтове, независимо, че аз примерно имам камера за задно виждане на 30-годишния джип Simple Smile.

# 473
  • Мнения: X
...Прз 2018та година нямаш абсолютно никаква работа да се обръщаш назаде нито при паркиране, нито при нищо. Всичко се вижда на огледалата, а това, което не се вижда няма да се види и при обръщане.

Ъ-ъ-ъ, не всички карат стелтове, независимо, че аз примерно имам камера за задно виждане на 30-годишния джип Simple Smile.

А всички нямат ли огледала? Какво точно ще видиш по-различно като се обърнеш назаде? Ако уча някой да шофира при всяко обръщане назаде - задвратник, на брат ми така му запалих врата докато го отуча...

п.с. Аз камера нямам нито задна, нито предна нито никаква.

# 474
  • София
  • Мнения: 2 919
Не ми се влиза в излишни полемики, всеки да кара, както са го учили менторите Simple SmileSimple SmileSimple Smile.

# 475
  • Мнения: 29 321
Всичко се постига с практика. Не може да искаш от човек с книжка на 2 мес. да кара като такъв с книжка от 2 години или още повече от 20 години. Всеки /или поне повечето/ се научава с практика.
Призовавам всички да сме по-толерантни и спокойни на пътя и да не внасяме излишно напрежение в деня си... Peace

# 476
  • София
  • Мнения: 4 548
Всички коли, които съм карала досега, са имали мъртви точки на огледалата  и не става без въртене на главата поне малко. На предишната ми кола огледалото в купето го бяхме сменили с по-широко и панорамно, но пък фабрично нямаше дясно огледало, та пак се въртях.

# 477
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
При коли с три огледала за задно виждане, каквито са повечето вече, какво е възможно да се види с извъртяна глава ако не се вижда на тях?
Не се заяждам, просто питам къде е тази мъртва точка и вижда ли се ако се върти човек. Не съм се замисляла дори да се обръщам при положение че виждам на огледалата, но ако има нещо интересно в мъртвата точка бих се завъртяла Simple Smile

# 478
  • Мнения: 6 295
къде е тази мъртва точка
Когато колата до теб се движи с почти същата скорост като теб и муцуната й се намира на новото на задната ти врата, не се вижда в централното огледало и най-вероятно няма изобщо да се подаде и в страничното. С леко завъртане на главата, ще я видиш през задната врата, да. Особено на магистрала е много честа ситуация. Другото важно е да се пазиш, ако ти попаднеш в мъртвата точка на друг водач, да го знаеш и бързичко да се изнесеш, вместо да караш с равна скорост там и да се надяваш да те вижда.

# 479
  • Мнения: 29 321
Аз лично, като искам да се престроявам/изпреварвам в друга лента, поглеждам в двете огледала, като леко се накланям напред, гледайки в страничното. Така хващам някаква сянка, ако има до мен кола. /уж/

Общи условия

Активация на акаунт