Имам кола. Имам книжка. А сега?

  • 122 531
  • 2 544
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 1 970

По-добре не си го причинявай.
Освен, че ще вкараш всички боклуци и утайки във филтъра, възможно е да имаш проблем с подкарването й впоследствие, има автомобили, при които се налага обезвъздушаване на горивната система, която е засмукала въздух и просто така няма да можеш да я запалиш, след като сипеш гориво в изпразнения до капка резервоар.
Освен че ще спреш буквално на средата на пътя и ако ръчката може да се бутне настрани поставяйки лоста на нулева, то автомата за да го освободиш и направиш пригоден за бутване изисква да се пипне на определено място определен палец след като се махне кожуха около лоста откъм купето,  което малко хора знаят къде е как да се направи, а и не навсякъде в книжките е посочено. Просто се вика пътна помощ...
А заобикалящите те през това време в задръстването те благославят....

# 781
  • Пловдив
  • Мнения: 13 470
И аз преди години закъсах поради липса на гориво, слушайки бившия ми, че ще изкара определени км.

# 782
  • Мнения: 2 478
Никога не съм закъсвал и няма да закъсвам поради "недоляти течности". Всичко опира до това да си познаваш колата. Изключваме непредвидени аварийни повреди.

Повечето коли имат "резерва" и след светкане на лапмпата, знаеш горе-долу колко километра имаш да изминеш преди да си тотален "off".  При моята знам, че е около 60 км., но никога не съм чакал. Има си правило - каквото и да правиш винаги дръж едни 15-на литра, да не кажа 1/2 резервоар, но айде, може и да е прекалено. Аз никога не пълня догоре, оставям винаги мегдан 3-5 литра, поради разширения, не искам да изтича. Дали ще сипеш 53 или 50 литра, все тая, а и е по-лесно да си смяташ разхода при кръгли числа Simple Smile.
Газовият ми инжекцион по същия начин - бутилката ми е 33 литра, аз винаги пълня 30.

Така че, не слушайте бивши, мивши, стринки, гинки, а си опознавайте колите, вие ги карате и сте на пангара, плюс това си е гот да си познаваш машината.

Сега да поговорим за гумите - аз си ги проверявам и помпам на вулканизаторите по бензинджийниците. Лятото ги държите на 2.2 атмосфери, зимата на 2.0.
Лятото карам с 16"-ки, зимата с 15"-ки, съответно лятото с по-широки гуми, зимата с по-тесни Simple Smile.

edit: Съгласен съм, Mr.Smith, просто така съм си свикнал, по кръглите числа съм Simple Smile.
Помислих, Мунчо Simple Smile. Догоре не пълня, а почти догоре Stuck Out Tongue.

Последна редакция: вт, 20 авг 2019, 21:10 от FragranceFanatic

# 783
  • Мнения: X
След прочитането на подобни изявления, предпочитам да не се срещам на пътя с написалия ги
И защо? Grinning
@Нелка* Аз шофирам с видеорегистратор. Ако не за друго - колекционирам интересни ситуации от пътя.
@FragranceFanatic Три литра разширение? 25 тонна цистерна има около 50 литра. Резервоара ви трябва да е минимум тон и двеста за трилитрово разширение

# 784
  • София
  • Мнения: 1 580

По-добре не си го причинявай.
Освен, че ще вкараш всички боклуци и утайки във филтъра, възможно е да имаш проблем с подкарването й впоследствие, има автомобили, при които се налага обезвъздушаване на горивната система, която е засмукала въздух и просто така няма да можеш да я запалиш, след като сипеш гориво в изпразнения до капка резервоар.
Това ни се е случвало два пъти със старото ауди, но беше дизел и то пък и с турбина. И поради други причини беше засмуквало въздух - няма такъв кошмар. В чудо сме се вкарвали

# 785
  • София
  • Мнения: 2 919
...Газовият ми инжекцион по същия начин - бутилката ми е 33 литра, аз винаги пълня 30.  ...

Сладуран, помисли си пак... дали ? Simple SmileSimple SmileSimple Smile.

# 786
  • София
  • Мнения: 4 548
Тия видеорегистратори каква е точно ползата от тях? Днес една тъпа уфсъ мина през жп прелез със спусната бариера. Влакът мина след не повече от 10 секунди. Тя седеше и си чакаше и изведнъж реши, че не ѝ се чака повече. Видеорегистраторът в нашата кола я хвана, но може ли някъде да се прати записа и да има последици за овцата? Всъщност тя беше втората, минала на пуснатата бариера.

# 787
  • Мнения: 5 440
Доколкото знам записът има доказателствена сила в съда, но трябва и да свидетелствате. А е много по- лесно да се репчим тук зад клавиатурите, отколкото да се ходи в съда.

# 788
  • София
  • Мнения: 3 159
А, точно това питам и аз Simple Smile

По въпроса с горивото, само веднъж бяхме на косъм, с "официалната" кола на сватбата ни. Шофьорът беше забравил в суматохата и ни оставаха 10-ина км според компютъра когато се добрахме до бензиностанцията. На мен това ми е най-черния кошмар да не закъсам някъде за гориво, та доста се препотих тогава.
И веднъж в КАТ ми се случи на канала, добре че има бензиностанция наблизо и тичах за туба с гориво. Но то е друга, комплексна и комична история с една кола от Дупница дето ми я докараха без никакво гориво и с един акумулатор дето не дочака да излезем от КАТ. Но, после излезе супер здрава, карах я 5 години без проблем.

# 789
  • София
  • Мнения: 4 548
Доколкото знам записът има доказателствена сила в съда, но трябва и да свидетелствате. А е много по- лесно да се репчим тук зад клавиатурите, отколкото да се ходи в съда.
Да, но питането ми беше за ситуация, в която не се стига до съд. Има ли право КАТ да предприеме някакви действия срещу нарушител, заснет с видеорегистратор, и какво съдействие се очаква от заснелият го?

# 790
  • Мнения: 5 440
https://www.sba.bg/може-ли-кат-да-глобява-по-клипове-от-вид/

# 791
  • Мнения: 3 732
Бойното ми кръщение беше липса на гориво. От тогава внимавам адски много.

Април миналата година:
Купих колата и седмица въртя в квартала, обикалям блока. Таблото ми е пълна мъгла - нищо не знаех какво показва. Като сляза, краката ми треперят.
Бившия й собственик ми каза да сипя бензин, че е малко. Това, че трябва да имаш бензин да запалиш, после тя като загрее минава на газ - не го знаех.
Две седмици си въртя из квартала и взимам заплата. Тръгнах за бензин, но първо трябваше да изтегля пари. Кой да се сети, че на бензиностанция може да се плати с карта. До нас има две бензиностанции, но не - аз търся банкомат. Малоумна работа!
Изтеглих пари и тръгнах към бензиностанцията. На голямо кръстовище, първа кола на светофара изгаснах. Зад мен бяха млади момче и момиче с баварец. Дойде момчето, попита има ли проблем. Успя да я запали и прибута след кръстовището. Остави я запалена, с вдигната ръчна. Докато се борех как да я сваля (вдига се нагоре, натиска се бутона и пада - вече знам), всички светлини на таблото угаснаха.
Действието се развива към 00 часа. Телефона ми беше паднал и помощ от никъде. Отминаваха ме коли, бакшиши, последните рейсове. Не можех да я заключа, моето стъкло - свалено.
Такъв кошмар беше ...

Присетих се за колежка живееща наблизо. Тичах до тях, звънях на два звънеца, грешни. Прибрах се разплакана, тичешком, подминах колата си и й звъннах разплакана. Тя веднага се отзова с мъжа си. Взеха ме, отидохме до колата - паднал акумулатор и липса на гориво. Отидохме до денонощен автомагазин, той купи кабели за захранване на акумулатор. На тяхната кола - Ситроен Ксоара, акумулатора е под предната седалка. Захраниха ме.
Отидохме до една бензиностанция, всеки в колата си и там я изгасих без да искам. Не била денонощна. Как тоя мъж успя да я запали - и до днес ми е загадка. Стигнахме следващата по булеварда и обърках колонките, спрях от другата страна. Той и момчето от бензиностанцията я бутаха за да стигне маркуча. Заредих я най - накрая. Те ме оставиха пред нас и всичко беше точно.

Бях съвсем нова зад волана, а и това е преди година и половина. Та урока за горивото го научих по трудния начин - чрез изживяване.




Сега вече знам - на заплата първо гориво сипвам.
Бензин ми е нужен за тръгване. На таблото знам коя е стрелката. 10 - 20 лв на месец, но то се натрупва. 41 л ми е резервоара, сега е малко под половината. Зимата гледам да е поне 1/4 пълна.
С газта е сложно - нямам индикатор. Бутилката е 27 л. Миналото лято засякох, че с пълна бутилка до горе минавам 320 км, което е 7/100 газ.
Сега на заплата сипвам 10 - 20 лв бензин и газ до горе - около 30 лв.


 

# 792
  • София
  • Мнения: 1 580
Зуки Су, за газта никой няма индикатор. На аудито сме с газова на 8м с оставаща гаранция още около година и половина. Е, не показва точно и това си е. И на моята кола винаги си смятам колко дава разход и така като знам и бутилката колко ми е горе долу изчислявам за колко км ще ми стигне.

# 793
  • София
  • Мнения: 2 919
Зуки Су, за газта никой няма индикатор. На аудито сме с газова на 8м с оставаща гаранция още около година и половина. Е, не показва точно и това си е. И на моята кола винаги си смятам колко дава разход и така като знам и бутилката колко ми е горе долу изчислявам за колко км ще ми стигне.

Ползвам газов инжекцион с голяма бутилка от 70 литра и също първоначално се чудех доколко индикатора на таблото отговаря на истината. Ами, просто два-три пъти си направих експеримент и установих, че след светването на червения свтодиод за резервата, колата минава още поне 45 километра с наличния газ преди да "спре", защото на практика не гасне а обръща на бензин. Понеже и резервоара за бензин е 70 литров, гледам в него винаги да се плацикат 20-25 литра бензин. Така съм сигурен, че ще открия газ-станция преди да ми се е наложило да тръгна с тубата пеша и за бензин:)Simple SmileSimple Smile.

# 794
  • Мнения: 2 478
Точно това щях да напиша, ама Мунчо ме изпреварил Simple Smile.

Като свърши газта, автоматично минава на бензин. Реално, за 4-5 пълнения човек придобива представа колко харчи Simple Smile.

В града, ако си, по-не е страшно. Все има бензиностации в радиус няколкостостин метра. Въпросът е извънградко да не стане фал. Така че, винаги подготвени Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт