Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Цена на нова къща за труд и материaли през 2018г ,за къща от 100кв. м. застроена площ,без мазе с 2 плочи и двускатен покрив.Нека който е минал вече по този път,да строи, сподели за всичко ,което е направил.

Ами ако някой е строил скоро да сподели за каква къща,колко пари е дал.
Мен ме интересува какви са цените за област Благоевград,но нека пишат всички от цялата страна.Тъкмо ще сравним.

Последна редакция: нд, 15 апр 2018, 14:36 от Saratina

# 1
И мен ме интересува същото. Всеки ме разубеждава за строеж, защото било много трудно с документите, със строители и според доста хора има разкарване и корупция в институциите за да ти върви леко процеса.

# 2
Запис и от мен.
Само знам, че за нов етаж в София документи вадиха 1г.

# 3
Все едно,да попиташ колко струват едни обувки или всяко друго нещо.Зависи от много неща .
Едно е да строиш в София,съвсем друго в някакво село в беден район,например.Цена на труд имам предвид.Същото е със сроковете за документи,както и евентуални проблеми по парцела.Има значение дали е фирма или сам се договаряш с майстори,дали някой помага безвъзмездно.Цените на материалите също варират или се правят разни схеми с ДДС или без.
И на края ,каквито и сметки да правиш ,плащат повече ,защото някой те мотае или е изникнало нещо непридвидено.Но няма вариант да ти излезе по-малко.

# 4
И аз ще следя темата. Ще ми е полезни.

# 5
Аз събирах всички фактури, до 100 000 ги смятах и накрая се отказах. От пет години живеем в къщата - 200 кв.м. на два етажа с мазе. Така и не съм седнала пак да ги сметна, но и не сме довършили съвсем. А и ние пари за труд не сме давали, ММ я строи с помощта на близки и приятели. Едно 100 000 може и да стигнат.

# 6
Строим къща на един етаж с две плочи, висок таван и  гараж до нея около 130 кв. До сега - грубия строеж, дограма, вътрешна мазилка ВИК и ЕЛ. около 60 000 лв. Като ВИК И ЕЛ не сме плащали на майстори.

# 7
  • Пловдив
Нашата на един етаж 150 кв.м., масивен покрив, две плочи излезе около 120000. Село на 10 км. от Пловдив.

# 8
А за цена на парцела колко дадохте, ние също се оглеждаме за нещо близо до Пловдив, но все още не много сериозно.

# 9
Ние навремето - преди 17 години купихме парцела за 3500 лв - 520 кв.м. И за тогава си беше евтино, а сега, като кажа за колко сме го купили и ми казват "Ами те направо са ви го подарили". В момента цената на един такъв парцел в нашия квартал е някъде между 15000 и 20000 лв, в сравнение с другите квартали при нас е по-евтино, ама то е заради гетото, което се намира наблизо.

# 10
Да наистина, много добра цена дори и за преди години, иска ми се за около 20хил да намерим парцел, но зависи, има и голяма доза късмет...както казах не бързаме, но все пак... ако не е проблем може ли да кажеш кой е квартала...може и налични.

# 11
  • Пловдив
А за цена на парцела колко дадохте, ние също се оглеждаме за нещо близо до Пловдив, но все още не много сериозно.
1 декар - 11 000 лева, преди 4 години.

# 12
Сега купуваме близо до Пловдив - 5 км, земя в регулация с разрешение за строеж, партида за ток, вода и газ 40 евро на квадрат. Гледахме много преди да вземем решение, и готови къщи и парцели ... има и по-евтини но или са на кофти място или не в регулация и не си заслужава като добавиш допълнителните разходи. Планирали сме къща 200 кв. на 2 етажа, т.е. по 100 на етаж. Като направим КСП- количествено стойностната сметка ще пиша колко излиза на теория ...

# 13
Ние пък си имаме парцел но с наследници още хора. Или трябва да го продадът и техния дял или да си строим само на нашите 250 кв. И не знам,сега проучваме. И много се чудя дали готова къща не е по-добре. И тепърва мислим какво да правим. Ние имаме хора,които ще ни я няправят за около 25 хил грубия строеж. Но искаме един етаж,около 100 кв.

# 14
25 хил. с материалите и труда ли? Ако е за двете е перфектна цена...

# 15
Всичко. Но имаме човек,който с това се занимава, и отделно майстори няма да има-той ще си доведе един човек и приятел на брат ми, който се занимава с това. Аз още се колебая много. Защото първо ми се струва смело начинание,а пък от друга страна при тези условие е без пари. Но пак казвам ще е разправия с парцелата и др.наследници и по-скоро ми се иска готова. Мъжа ми пък много искал да строим. Но според мен очакванията му са малко нереални. Искаме да дадем макс 50-60 хил. А на мен ми се струва,че няма да стане. И ще ни излезе двойно. Винаги излиза повече на това,което смяташ. Отделно разрешения и простонии. Отделно за ремонт и обзавеждане. Хайде, няма да живеем поне 2-3 години там, ще я стягаме поотделно.Ще теглим и заем. И изобщо аз се притеснявам доста от това начинание, пък той много иска и не знам.
Не искаме нищо голямо- разчупена малка къща на един етаж с две спални, голям хол и кухня.

# 16
40-50000 но евро ... с парцела и на груб строеж за къща 100 кв. Гледахме много готови, на мазилка и замазки, 200 кв и с парцел 500-600 кв., вървяха около 100-110 000 евро. Едни приятели строят и са сметнали, че ще им бъде наполовина от готовите. Така и ние се навихме.

# 17
Цена на нова къща за труд и материaли през 2018г ,за къща от 100кв. м. застроена площ,без мазе с 2 плочи и двускатен покрив.Нека който е минал вече по този път,да строи, сподели за всичко ,което е направил.

Мен ме интересува какви са цените за област Благоевград,но нека пишат всички от цялата страна.Тъкмо ще сравним.

Има много оферти от строителни фирми цените варират от 180-260 Е кв.м до ключ, ако е груб строеж е наполовина.
На този линк:
https://stroitel.yolasite.com/
строителя, дори е направил разбивка за груб строеж.

# 18
  • София
210 кв.м. едноетажна къща в района на Разлог излезе 420Е/кв.м., със строителна фирма.

# 19
  • Blondeville
И аз се записвам да следя, решили сме да строим.

# 20
Днес една дама малко ми попари надеждите като ми каза, че до ключ е около 500-600 €/ кв.м. Сигурен съм че мога и до повече да стигна, но все си мислих, че с фирма ще е около 350-420 €
Става въпрос за гр. Банкя. Там и парцелите са доста скъпи, та ако наистина е така май ще остана само с мечтата за бяла спретната къщурка

# 21
  • Варна
Вие хубаво питате за  цената на къщата, ами двора? Отиват  страшно много пари. И  за ограда, ако трябва да се прави.

# 22
На нас ни излезе около 180€на кв.м грубият строеж.Грубият строеж с покривът с тяхни материали.Мога да ви препоръчам фирмата,защото бяха много точни.
nikaystroy92@abv.bg

# 23
Днес една дама малко ми попари надеждите като ми каза, че до ключ е около 500-600 €/ кв.м. Сигурен съм че мога и до повече да стигна, но все си мислих, че с фирма ще е около 350-420 €
Става въпрос за гр. Банкя. Там и парцелите са доста скъпи, та ако наистина е така май ще остана само с мечтата за бяла спретната къщурка
На нас ни излезе около 180€на кв.м грубият строеж.Грубият строеж с покривът с тяхни материали.Мога да ви препоръчам фирмата,защото бяха много точни.
nikaystroy92@abv.bg Пишете им ще останете приятно изненадани

# 24
Строили сме такава къща в село до Пловдив. Грубия строеж за 110кв.м. излезе 48000 лв. по договор, там имаше проблем с влизането на нормална бетон помпа, та се наложи да се наеме една значително по-скъпа и по -малка. Много зависи къде, как с какво се строи. Основите ивичести ли са или на стъпки, тухлите какъв вид и на каква цена са, конструктивните решения, колко зидария ще има вътре, колко врати, прозорци. За довършването много зависи как ще я довършите с най-евтината PVC дограма или алуминиева, дървена, с или без щори (капаци), какви и колко коминни тела, как ще е разположено ВиК, ел. инсталацията, какви интериорни врати, колко бани или тоалетни, каква боя, какви настилки. Бюджетните къщи с по-опростена конструкция, евтина дограма, по-нисък клас изолационна система и мазилка, по-нисък клас ключове, контакти, фаянс, настилки, боя и в зависимост логистичната отдалеченост може да са завършени до "ключ" и за до 380 евро. За средна хубост, със среден клас продукти и тук-там нещо по-луксозно в интериора трябва да е над тази цена.  Това са цени без парцела. Иначе груб строеж върви от към 170 евро на кв.м. като може да достигне и до 300 в зависимост от терена и вида на къщата. Например къща високо в планината по партизанската пъртина, тип "кацнала на един склон" няма как да излезе евтино.

# 25
  • Пловдив
Строим в Пловдив. Къща на два етажа и подпокривно пространство (3 плочи и покрив) с РЗП 200 кв.м. Грубият строеж ни излезе около 64 000 лв. Докато я завършим сигурно ще ударим 200 000 лв със земята.

# 26
  • София

Има много оферти от строителни фирми цените варират от 180-260 Е кв.м до ключ, ако е груб строеж е наполовина.
На този линк:
https://stroitel.yolasite.com/
строителя, дори е направил разбивка за груб строеж.

Цената за груб строеж, която ми даде този строител нямаше нищо общо с направената разбивка. Ставаше въпрос за къща на 1 етаж, без много чупки, двускатен покрив и нищо особено. Беше фрапиращо висока и дори и не си направих труда да задавам допълнителни въпроси. Това ми беше достатъчно категорично да се откажем от него.

# 27
Колко фрапиращо висока е била тази цена?
Що се отнася за до груб  строеж, направо ми е чудно какъв ще е този груб строеж на половината на 180 евро!? Направо съм втрещена!

# 28
  • София
Колко фрапиращо висока е била тази цена?
Що се отнася за до груб  строеж, направо ми е чудно какъв ще е този груб строеж на половината на 180 евро!? Направо съм втрещена!

Ето толкова фрапираща - 45 000 лв. за 78 кв.м.

# 29
Височка е ако са само 78 кв.м. (това значи само една плоча, без маза, без тавански помещения и плоча на тавана). Само да попитам това цена с включен покрив и зидове ли е или само конструкцията?

# 30
  • София
Височка е ако са само 78 кв.м. (това значи само една плоча, без маза, без тавански помещения и плоча на тавана). Само да попитам това цена с включен покрив и зидове ли е или само конструкцията?

Основи+плоча, зидария и покрив, покрива беше най-скъп. Беше ми казал цените поотделно, но не си ги спомням. Без мазета, тавани, обикновена къщичка. Smile

# 31
Закухме земята 2006г. в провинцията живеем в сравнително малък град. Цената на парцела беше 14хил.лв - 2дка. Беше извън регулация, 2г. отне въвеждането в регулация и изваждане на всякакви документи. През 2008г. започна строежа къща на 3 етажа излезна ни 60-70хил. с изолацията, парно което в последствие премина на газ. В тия пари не влиза  цената на плана от архитекта, не си спомням колко беше той.

# 32
Здравейте! Темата ме интересува и започвам да я следя. За късмет имам парцел 500 кв.м. в регулация в София. В имота няма ток и вода, но решение за това има. Кинта ми е 20%, а височината 10м. Искам да си построя две редови къщи. Много се чудя масивно строителство ли да са или от тези - сглобяемите.От друга страна четох за новата технология за глинени къщи - която се покрива с нашите доста устойчиви къщи от кирпич. Имаме такава в едно село на около 100 години. Като я купувахме за  вила, запазих старата къща и старите дървени греди - въпреки съветите на майсторите и достроихме към нея нова част - масивна, като съобразихме двете части да се впишат. Вече 10 години старата къща не е мръднала, а в новата - стените се напукаха, мазилката взе да поддава...... В ремонтите съм вряла и кипяла...., ама в строителството хич ме няма.
Като начало ме интересува знаете ли фирма в България, която да предлага строителство на къща от естествени материали - глинени тухли със слама, и естествени външни облицовки. Като фирмата или майсторите трябва да разбират от изграждане на ВиК от собствен водоизточник. иска ми се няккава система, която да генерира освен слънчева енергия и енергия от битови отпадъци и такива за рециклиране. Иска ми се, както се казва да са къщи на природата и същевремонно да са съвременни. Но и  други идекйи ще са ми от полза!
И.... на всички на темата-ДЕРЗАЙТЕ! МЕЧТИТЕ СА ЦЕННИ, ЗАЩОТО СЕ СБЪДВАТ!

Последна редакция: сб, 14 юли 2018, 17:55 от Ангелина Димитрова 598443

# 33
  • Варна
Здравейте. Чета ви отдавна. Още преди да си имам къща . И си мечтаех . Вече си имаме къща, купихме я готова и решихме да оправим двора. Твърдите настилки, около 250кв.м.  И се вкарахме в един филм. За новите стълби имаме проект и се започна с издирването на майстори. Едни дойдаха разбиха, излъгаха ни в сметките и се разделихме . Останахме с разбити стълби  и започнахме да търсим отново. Междувременно заваляха много дъждове, пръстта се свлече . Наехме други, уж свесни, но миналата сесмица ни прекъснаха захранващия кабел на къщата.  Първо падна едната фаза, после другата , прехвърлихме всичко на третата и след 12 часа кабела окончателно прекъсна. Кабела беше изкопан тредварително, в тръба, виждаха го , но не внимаваха. ММ като ги видя какви са палачори, реши да провери с камера и тръбите под стълбището. Улуците ни са вкючени в канализацията в подземни тръби. И изненада. Счупена тръба под новите стълби. Разбихме още двора , ново трасе за тръбите. Работим само с фирми, но те си правят каквото си искат. Не внимават. Сега трябва да излеем едни пътеки . Било много сложно, един иска да вкара малък багер с кран през оградата , защото нямало кой да копае .  А трябва да се заравни терена, да се насипе в единият край с пясък и чакъл.  Ние на мястото на старите пътеки правим нови, нищо не променяме по терена. Направо ще се побъркам.  И сме още до никъде. Трябва да се облекат стъпалата,  да се направи настилката- павета на земелрок. Да се направят пътеките зад къщата ,  верандата ще оставим за другата пролет. Уж за паветата сме намерили майстори, проверени, но предлагат различни решения. При нас има  голям наклон и е малко сложно. Тя темата не е за оплакване . Бяхме решили да си купим парцел и да си строим нова къща. Но след този филм , в който сме НЕ  , ще си живеем в тази. Тя е 10 годишна, правена с доста пари, но на двора са си оставили ръцете.

# 34
Фани, много добре те разбирам. ММ досега всичко сам си е правил, цялата къща сам я построи. Сега сме на вълна ограда, убедих го да не се трепе, пък и за да остане време за почивка, да наеме майстори. Приятели ни препоръчаха един, ММ говори с него по телефона, сметнахме цената на квадрат, около 2000 лв излизаше, добре. Вчера имаше среща с майстора, изведнъж излезе, че ние не сме били разбрали и цената набъбна двойно. Това с готов бетон и бетонни блокчета. Пита още двама-трима майстори, всеки се дърпа. А тоя, първият, се оказа, че на приателите ни оградата я бил правил на първоначалната цена, която ни каза. Съвсем за будали се опитват да ни вземат... И май пак сам ще я прави оградата...

# 35
При нас по подобен начин излезе външна изолация на къщата, говориха казаха 6500 за работа, отделно си купихме материалите от една фирма в София, защото ни казаха че били по-качествени /и наистина е така/, и по време на работа постоянно им се плащаше, смятаха линейни м. , квадрати пак наново и работата ни излезе 9хил. лв. и материалите 10хил.....винаги са така майсторите....

# 36
  • Варна
То не е само в парите, а в качеството. Правят едно , рушат друго.  С камиона давайки назад ударили кутията с електромера на съседа и нищо не ни казали. Съседа се разсърди, Енергото поне бързо го оправиха.
За съжаление няма как ние да си правим нещата сами. ММ работи страшно много, няма никакво време и е логично да платим на някой да свърши работата. Няма майстори. Кадърните са в чужбина , тези тук нищо не разбират. За  цените. Разбиване на бетонно стълбище 15м дължина , ширина 1,5 м , направа на ново  ( без покритие ) плюс подмяна на счупените тръби около 16м.  ни излезе 7500лв.

# 37
Нашата - 200 кв РЗП - 200 хил евро, но стоихме в кризата и жалехме материали ...Ако си имате земя ще ви стъпи по-евтино, кви ли не съм се нагледала схеми само и само да мине къщата. Такива дето стоят без вътрешни стени, само основни и носещи, а вътре преграждат с гипсокартон, такива дето единя етаж правят, втория остава за поколенията, без под покривни плочи, с евтини покриви, малко с възможност за досторояване ...варианти много. Къща винаги се прави, това да знаете, след 10 години можете да я разширите, достроите, надградите ...

# 38
  • В.Търново
Писах и в другата тема.Имам парцел.Искам да строя монолитна къща 80-100квадрата.Моя мъж беше за сглобяема, сега го навивам за тухла.Ще трябва изкопна яма, терена има лек наклон.
Той ми казва, че теглим ли кредит ще се заробим за цял живот с тази къща.Страхувам се да не се окаже прав.Има ли смисъл да се хващаме?
С тези промени в закона , които ги правят постоянно не се знае след 5 години примерно какво ще е положението.Миналата година измислиха къща да се строи с фирма, сумати документи и разрешителни трябват.......
Чудехме се първо дали да е на два етажа или един.Моья мъж е за един, аз исках 2, но след съвети и в другата група размислих, ако сме на 2 етажа след години ще ми е трудно по няколко пъти на ден изкачването на стълби, почистването.Склоних за 1 етаж за къща 80 квадрата.
Всичко ще е на кредит.Не знам какво да правя?!

# 39
  • Варна
Русалка, пишеш в темите , луташ се. Моето мнение. Строителството на къща е много скъпо. Сметките в начало са едни, после излизат съвсем други. Много хубаво си помислете. А само с кредити за мен е необмислено. Ще дам пример с нашата къща. Купихме готова къща, много добре направена, с озеленен двор.  Но настилките на двора бяха за  смяна ( беше с гнайс), на верандата гранитогреса се отлепяше, едно стълбище беше пропаднало.  И за 220кв.м. настилка, веранда ( голяма) , стълбище ( 12м.) пътеки около къщата, смяна на част от тръбите за отводняване, ремонт на старите отводнителни канали, нови отводнителни канали, ремонт на парапети, много дребни неща до сега сме дали 70000лв. А за нервите които изхабихме, колко некадърници минаха през обекта роман мога да напиша.  Ние не случихме на майстори. Съвета ми е , много хубаво помислете. Успех!

# 40
80 квадрата на един етаж нищо не е, няма да се сместите в това нещо. Ако беше на два етажа, че да стане разгъната площ 160 квадрата, щеше да е ок, ама сега ще дадете пари за нищо. После няма да си избиете парите и ако продадете.

# 41
  • В.Търново
Къщата я предвиждаме за 2 човека, евентуално за гости до 4 човека.Основно за двама.не ни трябва голяма къща, тъй като в града имаме 2 жилища,които един ден, живот и здраве, ще останат за децата.
Къщата и мястото не бих ги продала.Наследствен имот ми е, на който нашия род са го притежавали повече от 100 години. Simple Smile

# 42
  • София
Тогава си направете къща на 1 етаж.

# 43
  • Варна
На декар двор къща на един етаж е много добре. 

# 44
Къща изцяло на кредит не е добре. Говоря и от собствен опит - къщата на родителите ми, и вече от опита на заета в строителството на къщи за другите. Хората имат една представа, реалнастта си е съвсем друга. Има много допълнителни неща, които колкото и да сме подробни и да се опитаме да предвидим не винаги се получава. Понякога проблемите са много и малки, които се оправят с малко пари и нерви, но работата като цяло върви, друг път обаче са няколко и големи, които спъват доста неща докато не бъдат отстранени.  Къща се започва ако имаш поне 30%-40% отгоре върху най-най- раздутия си бююджет. Един вид ако ти казват, че къщата ще излезе 50000 лева, бъди сигурна, че в никакъв случай няма да ти излезе толкова, а поне 70000 лева. Много е рисковано да нямаш пари и с кредит да строиш. Друга често срещана грешка е, че не се четат офертите на фирмите, а се гледа само крайната цена. В последствие се оказва, че си имате един груб ама груб строеж и ви трябват още пари. Същото може да се получи и със събрана бригада. Понякога хората искат те да си доставят материалите на обекта, това също не е проблем, но ако има човек от семейството достатъчно компетентен и на разположение ежедневно. Наши майстори са ми звъняли, че не им стигат 10 дюбела и аз им ги доставям, ако вие обаче сте на работа, те ще си тръгнат от обекта с оправданието, че нещо или е закъсняло, или свършило, или пък щото няма кой да ги контролира. Пак казвам, къщата е скъпо удоволствие и за строеж и за поддръжка, ако нямате  парите, не се захващайте, когато посъберете поне една част  от необходимите средства, тогава започнете.

# 45
  • В.Търново
Благодаря ви! Ще взема под внимание съветите, които ми дадохте. Simple Smile

# 46
  • Пловдив
Щом ви е голям двора, къща на един етаж си е супер. Аз също исках да е на 1 ет., но нямаше да остане нищо от двора.
 Къщата я строим изцяло с кредит. Ако трябва да събирам пари, за да почна строителство.....Но наистина излиза повече отколкото се планира.

# 47
Писах и в другата тема.Имам парцел.Искам да строя монолитна къща 80-100квадрата.Моя мъж беше за сглобяема, сега го навивам за тухла.Ще трябва изкопна яма, терена има лек наклон.
Той ми казва, че теглим ли кредит ще се заробим за цял живот с тази къща.Страхувам се да не се окаже прав.Има ли смисъл да се хващаме?
С тези промени в закона , които ги правят постоянно не се знае след 5 години примерно какво ще е положението.Миналата година измислиха къща да се строи с фирма, сумати документи и разрешителни трябват.......
Чудехме се първо дали да е на два етажа или един.Моья мъж е за един, аз исках 2, но след съвети и в другата група размислих, ако сме на 2 етажа след години ще ми е трудно по няколко пъти на ден изкачването на стълби, почистването.Склоних за 1 етаж за къща 80 квадрата.
Нашата къща е 120-130 кв. с гаража, по проект има плоча над стаите т.е не е гредоред или нещо друго, таван 60-70см висок и покрив. .За да я увеличим без да се оскъпява много и да влияе на данъците след това направихме стената на тавана висока 1,60. По закон до тази височина се води таван,  но спокойно може да се направят стаи след това.

# 48
  • В.Търново
А 1,60см не е ли ниско.Аз съм например 1,66см, а който е по-висок?Големият ми син е 1,82см. Simple Smile

# 49
Като се застане до стената е ниско, но все пак се получават стаи тип мансарда. И ако се ползват  за спални стават добре.

# 50
  • София
Обмисляме строеж на сглобяема къща в София. Оглеждаме за парцел. Има такива с партиди за ток и вода, както и изградена канализация. Има и с вода, ток, канал на улицата.
Може ли някой да каже ориентировъчно колко струва прокарването - документи, тръби, кабели, каквото е нужно.

Същият ми въпрос е за изграждането на масивна ограда - да речем 1,7м, за което трябва разрешително.
Какви са процедурите?

# 51
Къща изцяло на кредит не е добре. Говоря и от собствен опит - къщата на родителите ми, и вече от опита на заета в строителството на къщи за другите. Хората имат една представа, реалнастта си е съвсем друга. Има много допълнителни неща, които колкото и да сме подробни и да се опитаме да предвидим не винаги се получава. Понякога проблемите са много и малки, които се оправят с малко пари и нерви, но работата като цяло върви, друг път обаче са няколко и големи, които спъват доста неща докато не бъдат отстранени.  Къща се започва ако имаш поне 30%-40% отгоре върху най-най- раздутия си бююджет. Един вид ако ти казват, че къщата ще излезе 50000 лева, бъди сигурна, че в никакъв случай няма да ти излезе толкова, а поне 70000 лева. Много е рисковано да нямаш пари и с кредит да строиш. Друга често срещана грешка е, че не се четат офертите на фирмите, а се гледа само крайната цена. В последствие се оказва, че си имате един груб ама груб строеж и ви трябват още пари. Същото може да се получи и със събрана бригада. Понякога хората искат те да си доставят материалите на обекта, това също не е проблем, но ако има човек от семейството достатъчно компетентен и на разположение ежедневно. Наши майстори са ми звъняли, че не им стигат 10 дюбела и аз им ги доставям, ако вие обаче сте на работа, те ще си тръгнат от обекта с оправданието, че нещо или е закъсняло, или свършило, или пък щото няма кой да ги контролира. Пак казвам, къщата е скъпо удоволствие и за строеж и за поддръжка, ако нямате  парите, не се захващайте, когато посъберете поне една част  от необходимите средства, тогава започнете.

Ние пък нашата къща я строихме изцяло с кредит, даже и земята купихме с кредит. Та не е точно така. Но и ние дооста се ограмотихме преди да се захванем. Първо / благодарение на кризата/ наехме една доста добра строителна фирма, която си свърши перфектно работата и не ни взе нито лев от първоначалните оферти.
Така, че дерзайте ...
С майсторите също е въпрос за проучване и късмет, до сега да чукна на дърво не сме имали никакви издънки с изключение на правенето на баните, но и там се оправихме.
При нас голямото дърво дойде с обзавеждането, но щерката нарисува стените и сега ще събирам блаженно пари, когато поотрасне и тогава ще се развихря Grinning

# 52
  • В свой си свят :))))

Ние пък нашата къща я строихме изцяло с кредит, даже и земята купихме с кредит. Та не е точно така. Но и ние дооста се ограмотихме преди да се захванем. Първо / благодарение на кризата/ наехме една доста добра строителна фирма, която си свърши перфектно работата и не ни взе нито лев от първоначалните оферти.
Така, че дерзайте ...
С майсторите също е въпрос за проучване и късмет, до сега да чукна на дърво не сме имали никакви издънки с изключение на правенето на баните, но и там се оправихме.
При нас голямото дърво дойде с обзавеждането, но щерката нарисува стените и сега ще събирам блаженно пари, когато поотрасне и тогава ще се развихря Grinning

ВъХ! Звучите ми като Утопия! Дай Боже и ние да имаме поне малко от Вашият късмет!

# 53
  • В.Търново

Chuby , А колко време изплащахте кредита или още го плащате?Банката как отпуска кредит за празна земя още незастроена?Първо с потребителски кредит сигурно или с ипотека на друго ваше жилище??

# 54

Chuby , А колко време изплащахте кредита или още го плащате?Банката как отпуска кредит за празна земя още незастроена?Първо с потребителски кредит сигурно или с ипотека на друго ваше жилище??

Когато сте в нашият случай и всичко минава през банка, трябва да има няколко неща:
- високи месечни доходи, които да обезпечат по- голям заем, както и възможност да изплащаш предсрочно ипотеката.
- висока грамотност, която да се постигне преди започване на начинанието, за да се прецени възможно най-добре , колко ще струва начинанието и колко можете да си позволите.
- много, ама много да се внимава във всичко, за да няма после охта-мале...
- първото и най-важното нещо е парцела, дори и по-скъп, той трябва да не създава никакви проблеми в последствие - изцяло изрядни документи, УПИ, ток, вода / в нашият случай и газ/, път до него, за да влизат машините без проблем и да не плащате допълнително за труден достъп и т.н.
- строителна фирма , с доказано качество, надзор, на който може да се разчита, да следи нещата изкъсо и не се доверявайте никому! Всичко проверявайте по сто пъти ако трябва, за да е максимално изрядно..
Човек, който тръгва да строи къща трябва да го прави с много търпение и много акъл, даже хора, които строят със собствени средства почесто влизат в драми именно защото не влагат нужната осторожност, понеже дамоклиевият меч на банката не им виси на врата ...

# 55
  • В сърцето на любимите мъже!
И ние като Chuby, всичко на кредит. Спряхме се на голям, но не много скъп парцел в покрайнините на София, за който теглихме потребителски кредит.
Докато решим каква точно къща искаме и оправим проектиране, документи и разрешителни, го изплатихме и теглихме нов за строежа на къщата. Теглим цялата сума. Ние, макар че сме от години в строителния бранш или може би точно затова, решихме да работим за всичко с проверена фирма. Макар първоначално да ти се струва, че офертата е висока, практиката и опитът на други около нас доказа, че с бригади и бъхтене не излиза по-евтино, а нервите и грешките са в изобилие.
Не разбирам защо е този страх от кредит за къща, като хората теглят огромни кредити за апартаменти.

# 56
Минах през този етап, но разбрах че е важно да се обърнеш към фирма която да има стаж, да може да поеме къщата от самото начало с документи, да ти даде гаранции за изпълнение в документален вид, срокове и т.н, но това за Варна. Дано съм полезна с информацията си

# 57
  • В най - голямото село
Здравейте, търся спешно инжинер - конструктор , за консултация. За София. Благодаря.

# 58
Обмисляме строеж на сглобяема къща в София. Оглеждаме за парцел. Има такива с партиди за ток и вода, както и изградена канализация. Има и с вода, ток, канал на улицата.
Може ли някой да каже ориентировъчно колко струва прокарването - документи, тръби, кабели, каквото е нужно.

Същият ми въпрос е за изграждането на масивна ограда - да речем 1,7м, за което трябва разрешително.
Какви са процедурите?

Привет, в Косанин дол си взехме парцел през 2017-та. Този уикенд се пренасяме в нашия мечтан скромен дом (сглобяема дървена къщичка), строителството започна към 10 септември миналата година Simple Smile

Препоръката ми е да си търсите парцел в регулация, с партиди за ток и вода (канал по-рядко се намира). Ние нямахме нито едно от двете, затова започнахме от нулата. Не е непреодолима драма, просто е повече занимавка и освен пари иска и време (ние сами си движихме тези неща, но вероятно има фирми, които с това се занимават).
С ЧЕЗ мисля, че дотук сме грубо на около 1000 лв.  - таксата за присъединяване с 15 Кв трифазен ток е към 700 лв, но друго толкова скъпо май няма с тях (имаме партида за индустриален ток, предстои да станем битов абонат след Акт 16, но не помня колко беше таксата). Таблото и труда не сме им плащали, кабелите са закопани в тръби през двора, като и двете бяха в конструктивните сметки и съответно в общата цена от строителя - не помня конкретно те колко са стрували (ако ти е важно, ще питам мъжО). Хубавото е, че тези пари са разпръснати във времето, не ги плащаш накуп и спешно Simple Smile

Водата: още отначало си искахме сондаж (тоя двор трябва да се полива и да не излиза златен), но за да го започнем беше задължително да платим към 150 лв на Софийска вода и да ги изчакаме 30 дни да потвърдят, че при нас нямат инфраструктура и не могат да ни включат. След това беше по-лесно Simple Smile Викаш Иво да ти посочи къде има вода (който и да питаш, все неговия телефон дава), после търсиш сондьори (дупчене в скала е по-евтино от почва, ние бяхме с късата клечка и платихме 120 лв/метър). Като изкарат водата, си взимаш от тях протокол за сондажа, който ти трябва за пред общината; после пускаш уведомление до Басейнова дирекция и те ти връщат една хартия дето също носиш в общината. След това идват техниците от общината да ти видят и, един вид, да ти заверят сондажа (за да ти дадат после разрешение за строеж). И готово - кеф ти термопомпа, кеф ти басейн, кеф ти поливане и миене на коли, стига само да имаш достатъчно дебит в сондажа. А, после и шахта за сондаж и инсталацията - още към 1500 лв отгоре на цената на сондьорите (шахтата сами си я правихме, излезе ни към 150 лв за материали; не е кой знае какво, няма мега специални изисквания). Отново обаче, хубавото е, че не даваш всички тия пари накуп (по-страшничкият разход е плащането на сондьорите).

Канал: при нас, естествено, няма. Разрешението за строеж го дадоха с предвидена изгребна яма от бетон, но уж е окей да си сложиш от пластмасовите септични съдове - пак се води изгребна яма. Ние сложихме такъв съд,  струваше към 1000 лв, като тръбите и разпределителната шахта също си бяха отделно в сметката на строителя.  Впоследствие може човек да си сложи битова пречиствателна станция (май са към 7К лв), но не и преди да има Акт 16 (с тези пречиствателни станции няма как да узакониш обекта, затова все ще минеш през изгребната яма). 

На нас ни отне година и половина да се сдобием с разрешение за строеж, като парцелът ни беше в регулация и с виза за проектиране. Но, уточнявам, че нямахме подготвени всичките пари за тези предварителни разходи, а и държахме да избегнем тегленето на кредит твърде рано (примерно, със сондажа се моткахме 3-4 месеца, а сигурно може по-бързо да се направи) .

# 59
  • София
ToniShu, много благодаря за ценното мнение.
Харесахме с прокарани ток и вода. Има и кладенец, като за момента не знам какво му е състоянието. На улицата има газ и канал.

# 60
Нас пък ни обраха снощи и няма да се местим този уикенд. Забравила съм да пусна СОТа, комшията спал, а жена му чула кучето ама не излязла да погледне... Нов съвет: гледайте да сте сред съседи, които имат камери не само за стряскане на гаргите Simple Smile И, разбира се, сложете вашите преди да се нанесете - само СОТ не стига явно. Ние мислехме ограда възможно най-скоро и камери малко по-натам... но уви.

# 61
Здравейте. Поздравления за темата. На нас също ни предстои строителство и моля за препоръки (изпробвани) за строителни фирми в района на Благоевград. Благодаря и успех на всички в начинанието "мечтан дом".

# 62
Silvenceto1, масивна къща ли?

# 63
Silvenceto1, масивна къща ли?
Да, над 100кв.м.

# 64
Е, значи съм пас. Дано другите помогнат Simple Smile

# 65
Ние строим от 2 г продадохме си жилище в центъра+ допълнително 200000 лв само грубия строеж, два етажа, гараж и мазе.
Теглих кредит от 80 000 лв и пак сме доникъде с довършителните работи.
Ако не е късно спрете се на сглобяема къща или нещо по- малко

# 66
  • В.Търново
Сега след тази епидемия абсурд да започнем нещо. Предстоят трудни времена за целия свят, особено за България. Ще дойде голяма инфлация и безработица, лева ще се срине. Европейския съюз ще се разпадне. Света ще се върне години назад.

# 67
Ние строим от 2 г продадохме си жилище в центъра+ допълнително 200000 лв само грубия строеж, два етажа, гараж и мазе.
Теглих кредит от 80 000 лв и пак сме доникъде с довършителните работи.
Ако не е късно спрете се на сглобяема къща или нещо по- малко
За 200 Хил. груб строеж, къщата трябва да е 250-300 кв.м. поне.

# 68
Сега след тази епидемия абсурд да започнем нещо. Предстоят трудни времена за целия свят, особено за България. Ще дойде голяма инфлация и безработица, лева ще се срине. Европейския съюз ще се разпадне. Света ще се върне години назад.
Ехей, недей така апокалиптично да мисилиш! Не смятам, че ще стане така както предполагаш. ЕС няма да се разпадне така лесно, както някой хора си го представят. От друга страна виждаме как Китай за съвсем кратко време възвърна икономиката си над 85 %. САЩ са готови, както и преди са го правили, да изтеглят огромен дълг и да си завъртят икономитака веднага. Германия също има сериозни резерви. Освен това ние сме в борд, така че не очакам някакви катаклизми във финансово отношение. Видяхме, че дори предходната криза 2008 - 2009 г., не ни засегна така, както беше в моного други страни, които са свикнали да живеят основно на кредити. Българинът е доста по-разумен в това отношение и действитело има доста пари на депозит, така че не очаквам някакви драми.
Дори напротив, смятам че точно след тази криза, ще има по-благоприятни условия за строителство, като намаляване на цени, за да се привлекат повече клиенти, които иначе ще са доста предпазливи. Виж ако се разчита изцяло на кредити, за да се строи, то при евентуално покачване на лихвените проценти/но се обмислят общи по-ниски лихвени проценти за целият ЕС/, може би е добре малко да се изчака, за да се види каква ще е тенденцията в кредитирането.

# 69
  • В.Търново
Бойко Борисов каза,че държавата има пари за още 3 месеца, ако сме в това положение.Вярвам му.Ние пари нямаме на депозит.Няма да рискуваме сега, ще се наложи да изчакаме да видим как ще се развият нещата.На нас къща от 200-300кв.м не ни трябва, но пречиствателната странция, оградата-дворното ни място е голямо, сигурно оградата ще е поне 20-30метра и то от към пътя и от едната страна само, ще ни глътне много пари.

# 70
Да, 2 - 3 месеца без да има нужда да се тегли нов държавен заем. Правлино си решила да изчакаш със строежа, след като основно ще строиш със заемни средства.

# 71
  • В свой си свят :))))
Ние също бяхме готови да строим, бяхме на етап избор на строител, като за 220кв.м. къща грубият строеж ни беше по оферта 170 000лв. Засега обаче сме в период на изчакване да видим в каква посока ще тръгнат нещата, защото се чувстваме безкрайно несигурни.

# 72
  • София
И ние чакаме Sad
А бяхме на крача от първата стъпка.

# 73
Записвам се да ви следя с интерес. Младо семейство сме с малко дете и отдавна мислим варианта да заживеем в къща. Откакто се появи и коронавируса все по-често го обмисляме, да сме на чист въздух и да работим само в града. Стринката на мъжа ми има около декар място, обградено с гора и 1-2 съседи. Обмисляме да започнем да строим, след като му препишат мястото за да не кажат след години че искат и те да живеят при нас. Или да го закупи от тях на скромна цена. Искаме къща на 1 етаж около 100-120 кв.м.с равен покрив(отгоре ще сложим слънчеви колектори) Мъжа ми иска изцяло той, баща му (техничари са и двамата, та затова) и приятели да я направят. Някой правил ли е къща без фирма? И дали в сайта на общината ни ще намеря информация относно колко пари ще ни струва цялата занимавка с узаконяването на къщата. Моя мъж мисли да строим без документи, но някак не ми се рискува , чувала съм че може да ти я бутнат ако решат. В гората е и реално няма кой да ни натопи, но все пак знам ли. Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите Simple Smile Знам че, дори не сме започнали, но искаме първо да се поинтересуваме и почетем преди да направим първата крачка.

Последна редакция: пт, 10 апр 2020, 13:55 от sunshineeee

# 74
Записвам се да ви следя с интерес. Младо семейство сме с малко дете и отдавна мислим варианта да заживеем в къща. Откакто се появи и коронавируса все по-често го обмисляме, да сме на чист въздух и да работим само в града. Стринката на мъжа ми има около декар място, обградено с гора и 1-2 съседи. Обмисляме да започнем да строим, след като му препишат мястото за да не кажат след години че искат и те да живеят при нас. Или да го закупи от тях на скромна цена. Искаме къща на 1 етаж около 100-120 кв.м.с равен покрив(отгоре ще сложим слънчеви колектори) Мъжа ми иска изцяло той, баща му (техничари са и двамата, та затова) и приятели да я направят. Някой правил ли е къща без фирма? И дали в сайта на общината ни ще намеря информация относно колко пари ще ни струва цялата занимавка с узаконяването на къщата. Моя мъж мисли да строим без документи, но някак не ми се рискува , чувала съм че може да ти я бутнат ако решат. В гората е и реално няма кой да ни натопи, но все пак знам ли. Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите Simple Smile Знам че, дори не сме започнали, но искаме първо да се поинтересуваме и почетем преди да направим първата крачка.
Категоричнш не бива да рискувате с такова несигурно начинание. 1. Имота не е Ваша собственост и не е ясно дали въпросната стринка ще го дари на съпругът Ви или пък ще го Ви го продаде на ниска цена, която очаквате. 2. Така както го описвате в гора, не е ясно дали имота е урегулиран поземлен имот или е само поземлен имот или е горски фонд. Ако е второто и третото, то узаконаването му и промяна на предназначението му за строеж е мноого дълга, скъпа и понякога нивъзможна процедура. Ако пък се намира в защитена зона по НАТУРА2000, изоцщо няма да Ви разрешат да строите дори барака.
Не рискувайте да строите без надлежна докуменатация, както за имота, така и за къщата. Ще вкарате едни яки пари и после ще дойдат да Ви накалат да я бутнете за Вашя сметка. Същш така ако е извън регуляция включването Ви към ток и вода ще Ви излезе също много скъпо и много трудно. Поставявето на слънчеви панели също е съобразено със Закона за енергетиката. Поставането на такива с мощност над 5 Кw, подлежи на разрешителен режим и се осигуряват специални устлойства - акумелатори за съхранение на енергиата и договор с дадото дружества за продажба на излишната енергия. За такъв строеж тредно се одобряват проекти и се изкарва Разрешение за строеж. Къща по-голяма от 100 кв.м. разгъната застроена площ, вече не може да се строи по стопански начин, т.е. от мъжът Ви, баща Ви, роднини или бригадата на бай Пешо. Задържително се сключва договор със строителна фирма, която има регистрация в Камарата на строителите и притежава съответните сертификати.
В общнота няма как точно да Ви кажат колко ще Ви излезе цялата процедура от проектирането до Акт 16 - Разрешение за ползване, защото всичко е относително и зависи от вида на имота, от проекта и от таксите, които трябва да платите по различните институции. Иначе ако всико по имота е ок и той е в регуляция, разходите от визата за проектиране до издаването на разрешиние за строеж ще Ви излезе около 5 -6 000 лв., а може и повече. Изграждането на такава къща ще Ви коствв минимум 150 000 лв. от парцела до Акт 16. Отделно са сумите за обзавеждане. Проучете си хубаво нещата и Ви съветвам да се консултирате с архитект и проектанти.

# 75
Благодаря много за отговора! Мисля че се води само поземлен имот. До мястото има построена къща около 40-50 кв.м тепърва ще си я узаконява, има и ток и вода. А ако се построи без документи, тогава няма да има проблем да бъде построена от нас мисля. Ако сме без фирма и без узаконяване, по сметки на мъжа ще се вмъкнем около 80-90 000 лв. А как стоят нещата ако я направиш и тогава почнеш да я узаконяваш?

# 76
Благодаря много за отговора! Мисля че се води само поземлен имот. До мястото има построена къща около 40-50 кв.м тепърва ще си я узаконява, има и ток и вода. А ако се построи без документи, тогава няма да има проблем да бъде построена от нас мисля. Ако сме без фирма и без узаконяване, по сметки на мъжа ще се вмъкнем около 80-90 000 лв. А как стоят нещата ако я направиш и тогава почнеш да я узаконяваш?
Ама Вие сериозно ли задавате такива безумни въпроси и сериозно ли сте толкова наивини?!!! Или пък може би не сте наивни, а нагло се оптвате да разберете, как да заобиколите правилата?!!Това е недопустимо! Така и предполагах, че е поземлен имот, т.е. в него не се разрешава изобщо да си строи. Отговорът е НЕ, НЕ МОЖЕТЕ ДА УЗАКОНИТЕ НЕЗАКОННО СТРОИТЕЛСТВО! Ето тук може да прочетете какво се случва при незаконно строителство. https://www.dnsk.mrrb.government.bg/UI/Home.aspx?0ZKDwUgLUJrLGxa … OK2PCZY4BlqxS8%3D
А вашите съседи с низаконната къща, вероятно, за да се свържат с ток, то извършват каржба на такъв, както и вода, ако тя е от централен водопровод. Да разбирам, че и Вие смятате да крадете ток и вода!
Незаконно строителство може и да не ви бутнат и да не Ви наложат глоби и санкции, само ако сте от ромската малцинствена група! На тях всичко им е позволено. То голяма полза ще има да вкарате едни 80 000 лв., да треперите, кой и кога ще дойде, да Ви санкционира, да Ви разруши къщата и отново да се окажете на улицата - младо семейство с малко дете! Не разбирам как млади хора, които имат достъп до информация в интернет и които се очаква, че са образовани, да си въобразяват че живеят в балон. Моля Ви, не допускайте да се поставате в такова смешно положение и да подражавате на най-нисшите нрави на малцинствените групи население! Мисля, че доста подробно Ви отговорих още първият път и не виждам смисъл повече да обяснавам, при положение, че имате нагласата априори да нарушите законите и правилата за живот в България!

# 77
Отново благодаря за вашето мнение! Няма нужда от такъв тон, нито сме почнали, нито ще започнем да правим къща просто от нещо прочетено в интернет. Разбира се , че ще се допитаме до нужните хора. Решила съм да попитам тук чисто информативно, от първо лице. Имаме къде да живеем не се притеснявайте за нас, не сме останали на улицата. Тока се води на чичо му и той им е дал право да го ползва. Ама не смятам, че трябва да Ви се обяснявам повече. Приятен ден!

# 78
sunshaineeee, няма смисъл и да се обиждаш - каквито въпросите, такива и отговорите. Аз съм на 100% ОК с тона на fatalina! Може да не сте започнали, но обмисляте да извършите престъпно деяние, че и помощ търсиш тук за това. Всички сме минали през всевъзможните административни препятствия, но сме строили законно и сме се съобразявали с обществените изисквания; а ти очакваш да те успокоим, че може и без тази хамалогия?! Е, едва ли ще получиш това, което търсиш...
Като обмисляте престъпление, помисли си и какво ще оставиш на детето някой ден - никаква стойност на този имот, и най-вероятно сума разправии, за да може някак да се отърве от грешката ви!

Иначе от визата за проектиране до разрешението за строеж при нас не беше 5-6 К лева такси (строихме дървена къща под 100м2).  Таксите са разхвърляни във ремето, но да са били максимум 2000 лв (помня, че за самото разрешение за строеж беше 300 и нещо лева, а по спомен това беше най-голямата, която сме плащали - може да варират според обищната, нашата е Панчарево.
За промяна на регулация нашият продавач беше споменал за към 1500 лв, като е наемал фирма, специализирана в такава дейност. Предполагам за вкарване на ПИ в регулация ще е по-скъпо. 
За узаконяване на незаконно сторителство имаме успешен случай - познат строи в Банкя, след което тръгна да узаконява къщата. След около 4-5 години, с един дарен на енергото трафопост, и отделно още много (много!) похарчени пари, накрая успя. Междувременно му се роди дете, дойде време и за ремонти по къщата, смени работа 1-2 пъти - не му беше никак весело! А как го гониха от общината и за най-дребната забележка...съжали стократно, ама вече беше се хванал на грешното хоро. Няколко години да си даваш всички изкарани пари, за да си платиш собствената грешка, че и да не си сигурен в крайния резултат - понеже съм го виждала при него, на мен ми се струва буквално безумно!

# 79
Ок, разбрах Ви. Според мен по-евтиния вариант ще е да купим порутена къща и да я бутнем или къща за ремонт която си е Упи и с всички необходими документи, но мъжът ми има определени изисквания за мястото на което иска да е къщата, тъй като искаме да е за постоянно ползване. Ще сметнем, преценим и ще решим кое ще е по-добре Simple Smile

# 80
Ок, разбрах Ви. Според мен по-евтиния вариант ще е да купим порутена къща и да я бутнем или къща за ремонт която си е Упи и с всички необходими документи, но мъжът ми има определени изисквания за мястото на което иска да е къщата, тъй като искаме да е за постоянно ползване. Ще сметнем, преценим и ще решим кое ще е по-добре Simple Smile
Еми, след като сте си изяснли мястото, на което искате да живеете, то тогава там търсите имот в регулация и започвате да процедирате строителство. Може да закупите и имот със съществуваща къща, която да реконструирате или ако е супер съборетина да бутнете и да строите нова, но пак и за едното и за другото се изисква да си набавите всички необходими документи и разрешителни.
А тонът ми е такъв, защото ми е писнало, някой като мен, който цял живот работи, чинно си плаща всичко и спазва правилата и законите, да го считат за бунак и будала, а други тарикатчета на мой гръб да се ползват от моите данъци, осигуровки и платени сметки за вода, ток и парно!

# 81
Ако сте се насочили към земеделска земя, то аз извървях пътя.  2016г. Купих лозе за 1000 лв. И вчера получих разрешение за строеж. Четири години бумакщини, такси(цените не помня щото се дават по малко) По -високите такси са предварителните договори с ЧЕЗ и ВиК, одобрение на ПУП, Проект-5000лв. И одобрението му от Общината. Не съм си и помисляла за мекото и лекото, въпреки че 3пъти ми връщаха проекта за липса на паркомясто в село, в което никоя от вече построените къщи няма такова! Преди да се насочим към мястото, което наистина е вълшебно и да минем през тази бюрократична, отидох на оглед на къща, строена в земеделска земя без нищо. Чисто нова, на страхотно място я продаваха на смешна цена, като собственика ме убеждаваше, че ако я купя ще ми я узакони за една година 😃. Трябва много наивна да съм му се видяла, за да му се вържа, че продава тая страхотна къща на тая цена, и която се узаконява без проблем на мен щото съм му станала симпатична. Та ...търсете сигурното, да, трудно е но не е невъзможно 😊. Успех.

# 82
Здравейте,има ли вариант да се закупи овощна градина и в последствие да се сменя статут,търся актуална информация по темата,но някак не мога допадна на точната такава,която да е съобразена с новите закони,все ми се струва,че съм попадала на дискусии,че не е лесна работа,особено за овощна градина,но сега като търся,нищо конкретно не намирам.

# 83
Процедурата е смяна на НТП (начин на трайно ползване) и се извършва от съответната Общинска служба по земеделие. Регламентирана е в ЗСПЗЗ и правилника за прилагането му. За по-конкретно информация можете да попитате директно в ОСЗ.

# 84
Аз смених от лозе в изоставена нива, но лозе реално нямаше там от поне 10г. Заявление по образец до ОСЗ, комисия извършва проверка на място и съставя констативен протокол. Въз основа на него се променя НТП. Но, за овощна градина може би е по -сложно. Имаше и ограничения, ако имота е в включен в слой ПДП. Попитайте в ОСЗ, ще ви дадат най-точна информация.

# 85
Записвам се и аз да следя темата:) И ние обмисляме да си построим къщичка. Имаме част от терен. Ще трябва да убедим родата да ни продаде другата част, така че сме още на етап идея:) Но предполагам, че няма да имат против... Тоест земята ще ми излезе евтино, от друга страна баща ми е архитект и от него ми е арх проект и разната хамалогия с общините. Ток, вода, газ- всичко си има терена.При тези условия си струва човек да се замисли за къщичка, така че започвам да следя:)
Най- много ме притеснява бъдещият избор на съвестна фирма, защото по- голямата част от времето не сме в бг, тоест няма да има как да им вися нон- стоп на главите. Или ще бъде трудно... Та става въпрос за региона на Правец. Има ли някой добри впечатления за конкретни фирми?

# 86
Според мен по-евтиния вариант ще е да купим порутена къща и да я бутнем или къща за ремонт която си е Упи и с всички необходими документи, но мъжът ми има определени изисквания за мястото на което иска да е къщата, тъй като искаме да е за постоянно ползване. Ще сметнем, преценим и ще решим кое ще е по-добре Simple Smile
И ние мислехме така преди 6-7 години , след като почнахме да търсим имот. Преди 5 г купихме и почнахме да оправяме документите, оказа се че всичко трябваше да съборими да почнем всичко от А и Б. Сега мога да дам съвет, че един празен терен в регулация е по добре отколкото стара  - за събаряне къща.

# 87
Според мен по-евтиния вариант ще е да купим порутена къща и да я бутнем или къща за ремонт която си е Упи и с всички необходими документи, но мъжът ми има определени изисквания за мястото на което иска да е къщата, тъй като искаме да е за постоянно ползване. Ще сметнем, преценим и ще решим кое ще е по-добре Simple Smile
И ние мислехме така преди 6-7 години , след като почнахме да търсим имот. Преди 5 г купихме и почнахме да оправяме документите, оказа се че всичко трябваше да съборими да почнем всичко от А и Б. Сега мога да дам съвет, че един празен терен в регулация е по добре отколкото стара  - за събаряне къща.

Здравейте, може ли да поясните защо и различните стъпки, които се наложи да извървите?

# 88
1. Ремонт на масивна къща-  да , ремонт на паянта - мисия невъзможна.
2.  Документи за разрушаване на стара сграда - машини, разрешителни... отпадъци.
3. Планове , разрешителни  за нова сграда.
4. Разрешителни от електро и ВиК дружества ( загуба на време и средства  при съществуваща партида за ел. ток се изважда нова за новата сграда ( не сме приключили и не знам как се спира старата )
Та първоначалната идея да я укрепим и  всичко е готово след едно природно бедствие се изпари. Да бяхме вложили вече в укрепването, но решихме че вече не е безопасна и започнахме от начало.

# 89
1. Ремонт на масивна къща-  да , ремонт на паянта - мисия невъзможна.
2.  Документи за разрушаване на стара сграда - машини, разрешителни... отпадъци.
3. Планове , разрешителни  за нова сграда.
4. Разрешителни от електро и ВиК дружества ( загуба на време и средства  при съществуваща партида за ел. ток се изважда нова за новата сграда ( не сме приключили и не знам как се спира старата )
Та първоначалната идея да я укрепим и  всичко е готово след едно природно бедствие се изпари. Да бяхме вложили вече в укрепването, но решихме че вече не е безопасна и започнахме от начало.
То затова много хора събарят старата сграда и строят отгоре нова в същите рамки, за да се води реконструкция и да си спестят много бумащина и пари. Познавам хора, които са направили така.

# 90
В момента строум, издали сме около 40 000 евро, а сме на основите още. До завършване на обекта още 45 000 евро Simple Smile

# 91
Лошото е,че чисти парцели,в регулация и бонус ток и вода,а и като свръх екстра-канализация-трудно се намират.Имам усещането,че държавата не подпомага развитието на селските райони,не улеснява желаещите да живеят и строят,с ясни и стегнати правила,всичко буксува,протяжно се влачи и поставени пред тази перспектива,много желаещи вдигат ръце.

# 92
Познати са ми казвали, че в Германия, като почне да се развива нов квартал, първо се създава инфраструктурата и после почват да дават позволения за строеж. Тука е наобратно, с цел гражданите да покрият това, което държавата/общината не е свършила. Най ме дразни, че всички документи са на хартия (май само скиците вече можело на електронен носител) - да се чудиш къде си побират архивите!
Аз пак да си кажа: не е непреодолим проблемът с ток, вода и канал. Не е приятно, не е съвсем евтино, но все пак има оправия. Да, вярно е, че държавата, чрез законодателството, изобщо не помага за развитието на тази част от строителството - дребни инвеститори с проекти за фамилни къщи. И все пак, поне е възможно. Край София се намират чисти парцели в регулация, поне според моите преживявания с търсенето. Друг е въпросът дали всичко останало им е наред.
Между другото, ние сега сме на етап "след преместването" и да ви кажа, хич не е лека и евтина тая работа. Парцелът ни беше с денивелация, преди строежа идваха багери да го заравняват. След построяването вече сме викали още 3 пъти малък багер да доофирмя (може би можеше и с по-малко идвания, ама ние толкова си можем да се организираме). Почти сме готови за насипване на хумус, който пък се плаща на кубици и също не идва евтин за нашия 700 м2 двор. Озеленителните фирми взимат доста пари (пък след строеж човек не е останал с много), и като имаш да правиш ограда, паркинг, Акт16, хумус, подпорна стена (блазе на тези дето нямат такава, но пък обикновено нямат и гледка), да обзавеждаш и купуваш лампи, завеси, рафтове и какво ли още не - да ви кажа, не е особено весело. Пак не е непостижимо, ама най-добре си имайте едно наум, че дори зелената мрежеста ограда не е съвсем без пари Simple Smile

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 12:58 от ToniShu

# 93
Скрит текст:
Познати са ми казвали, че в Германия, като почне да се развива нов квартал, първо се създава инфраструктурата и после почват да дават позволения за строеж. Тука е наобратно, с цел гражданите да покрият това, което държавата/общината не е свършила. Най ме дразни, че всички документи са на хартия (май само скиците вече можело на електронен носител) - да се чудиш къде си побират архивите!).
Аз пак да си кажа: не е непреодолим проблемът с ток, вода и канал. Не е приятно, не е съвсем евтино, но все пак има оправия. Да, вярно е, че държавата, чрез законодателството, изобщо не помага за развитието на тази част от строителството - дребни инвеститори с проекти за фамилни къщи. И все пак, поне е възможно. Край София се намират чисти парцели в регулация, поне според моите преживявания с търсенето. Друг е въпросът дали всичко останало им е наред.
Между другото, ние сега сме на етап "след преместването" и да ви кажа, хич не е лека и евтина тая работа. Парцелът ни беше с денивелация, преди строежа идваха багери да го заравняват. След построяването вече сме викали още 3 пъти малък багер да доофирмя (може би можеше и с по-малко идвания, ама ние толкова си можем да се организираме). Почти сме готови за насипване на хумус, който пък се плаща на кубици и също не идва евтин за нашия 700 м2 двор. Озеленителните фирми взимат доста пари (пък след строеж човек не е останал с много), и като имаш да правиш ограда, паркинг, Акт16, хумус, подпорна стена (блазе на тези дето нямат такава, но пък обикновено нямат и гледка), да обзавеждаш и купуваш лампи, завеси, рафтове и какво ли още не - да ви кажа, не е особено весело. Пак не е непостижимо, ама най-добре си имайте едно наум, че
дори зелената мрежеста ограда не е съвсем без пари Simple Smile

Влязох във форума точно защото търся варианти за ограда - евтин, но красив. Звучи непостижимо, но съм оптимист. Става дума за парцел около 200 м2, като от едната страна е на калкан, а от другата страна има скат и съответно тези две страни не е необходимо да се ограждат. Общо дължината на оградата е не-повече от 25 м. (зависи колко ще бъде портата за автомобила и входната врата).
Търся вариант за по-ниска ограда, т.е. да не е тип дувар. Смятам зад нея да засадя туя, например.

# 94
Ако търсите изпълнител, по-скоро вижте в строителния форум (групата им във ФБ е доста активна, доколкото знам). Иначе, модели огради има много - полупрозрачни, масивни, мрежи... ММ ще прави с негов приятел 50 см стъпка бетон (вкопана в по-голямата си част) и нагоре метални колове. Оградите зависят и от нивото на двора спрямо улицата, дрениране, ветрове и др. подобни.

Последна редакция: чт, 14 май 2020, 10:41 от ToniShu

# 95
Аз много харесвам оградите от оградни пана, много исках такава, но мъжът ми като каза, ниски били, тънки били, в крайна сметка се спряхме на висок плътен зид от бетонни блокчета, защото при нас трябваше да е плътна и висока. Но тези от пана са много красиви, има най–различни, може да ги разгледате в гугъл.

# 96
Аз много харесвам оградите от оградни пана, много исках такава, но мъжът ми като каза, ниски били, тънки били, в крайна сметка се спряхме на висок плътен зид от бетонни блокчета, защото при нас трябваше да е плътна и висока. Но тези от пана са много красиви, има най–различни, може да ги разгледате в гугъл.
Да, но след бетонните и тухлени дувари са най-скъпите. Може да се изграждат и с по-голяма височина. Точно вчера дойде майсторът,който взе мерките за паната и за плъзгаща се голяма /3,5 м/ гаражна врата, в която ще има и малка вградена входна. Точно защото и ММ искаше за по-добра сигурност по-висока ограда, долу по проект бетона е на 60 см,  а с колоните става 2,20 м. Т.к. пък при нас лицето не е голямо, трябваше цялата дължина на паната да се раздели на три по-големи пана, а не на четири,всъщност ще са доста големи. Очаквам това да ни струва около 5 000 лв. Отделно преди това сме платили бетон и труд на друга бригада, която прави бетонната стъпка и осналите страни на оградата. Най-евтиният /силно казано разбира се/ вариант е метална мрежа с метални стълбове, без бетонна стъпка, но не знам до колко е стабилна и сигурна. И въобще не са тънки тези с паната. Те се изработват от метални профили или пък ако човек може да си го позволи от ковано желязо.

# 97
Фаталина, за ММ са тънки, оградата от бетонни блокчета е два пъти по–дебела. При нас лицето е голямо, на две улици сме, излезе ни над 6000 лв, само материали, без труд, защото ММ си я прави сам, иначе щеше да надхвърли 10000 вероятно, миналата пролет я правихме оградата. Имахме преди това оградна мрежа с бетонни колове, с годините се накъсва, ръждясва. Тази с паната като я смятахме, цената беше сравнително приемлива за нас, но тези огради се предлагат с монтаж и без, с монтаж щеше да стане много по–бавно, защото фирмата имала много поръчки, а ние искахме да стане по–бързо. ММ смята всякакви варианти, най–евтино излизаше с тухли четворки, но после трябва да се измазват, всички майстори тогава или ни отказаха, или ни искаха безумна цена. Кованото желязо е скъпо, а и ние искахме плътна.

# 98
Дама от морето, а за плътна не искат ли проект в общината? Аз знам, че искат. Значи, ако нямаш готов такъв, трябва пак някой да проектира и да я одобрят, та тогава да почваш. И значи става още по-скъпо Sad Но пък зависи и кой какви познати има, например нашата ще я прави приятел и цената става съвсем различна (само че и изпълнението е по-бавно).
Аз пък не искам плътна ограда, за щастие и ММ не иска. Естествено, това много зависи от местоположението, но при нас засега не се налага, ура! 

# 99
Дама от морето, а за плътна не искат ли проект в общината? Аз знам, че искат. Значи, ако нямаш готов такъв, трябва пак някой да проектира и да я одобрят, та тогава да почваш. И значи става още по-скъпо Sad Но пък зависи и кой какви познати има, например нашата ще я прави приятел и цената става съвсем различна (само че и изпълнението е по-бавно).
Аз пък не искам плътна ограда, за щастие и ММ не иска. Естествено, това много зависи от местоположението, но при нас засега не се налага, ура! 
Искат, към 50 лв май струваше. При нас се налагаше да е плътна, наблизо има циганска махала, а сме и до спортната плащадка на училище и топките постоянно хвърчаха в двора.

# 100
А проектът ви го направи архитекта, заедно с проекта за къщата ли? Че той сигурно не би бил 50 лв. Не питам за себе си, но все е полезно човек да има инфо.

# 101
По принцип за оградите също се изработва проект, който обаче върви като одобрение по много по-лека процедура. За плътна ограда от към лицето, както вече назад го коментирахме, се изисква специално разрешение от общината и дори може да откажат, ако е в противоречие с общият облик на улицата. Разрешението за плъгна част към улица е до 60 см от земята. Нагоре трябда да е прозирна. За плътна ограда към съседите, ако не е заварено положение се иска тяхното съгласие. И ако не искате никой да не може да обжалва и да ви каже копче, е цялата ограда да се изгаржда в рамките на вашият имот, а не на границата на двата имота. Ние така го направихме, по съвет на архитекта и сега нямаме никакви проблеми с никой.

# 102
Ако четем чл.151 от ЗУТ - за "леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот" не се изисква разрешение за строеж, а от там - проекти и каквито и да било процедури...

# 103
О, това го знаем сигурно всички. Въпросът беше за плътна ограда кой прави проект (ако не се прави едновременно с този на къщата) и вече разбрах, че такста за одобрението му не е голяма (вероятно навсякъде е около 50 лв).

# 104
В нашият случай, не се издаде РС, но се изготвяха и одобряваха проекти. Имаме реконструкция на съществуващата подпорна стена от едната страна на двора, имаме друга подпорна и плътна от задната страна на двора и съществуваща тухлена - дувар, но беше на височина 1.50 м и ние искаме, да я вдигнем до 2.20 м. Може би и за това, архитекта ни изготви пректи, които завери в общината. Не са пред мен за да ви кажа на кого е подписа и печата, но май бяха на гл. архитект на общината. Тези стени, особено когато има бетонова основа или стъпка, нали също тряба да са изчислени от конструктор. Колко желязо, колко бетон и какъв вид бетон и т.н. Ако няма проект, кой ще реши какво да вложи и как да се изгради оградата, така че да е стабилна. Наш близък прави така една ограда - тухлен дувар, без проект с бригада и вече има пукнатити и дори в едня край леко се е наклолина. Не мисля, че човек като хвърля такива сериозни средства, трябва да се цигани за едни 50 или 100 лв. за проектиране и одобрение, но всеки е свободен да прави каквото намери за добре.

# 105
О, това го знаем сигурно всички. Въпросът беше за плътна ограда кой прави проект (ако не се прави едновременно с този на къщата) и вече разбрах, че такста за одобрението му не е голяма (вероятно навсякъде е около 50 лв).
Ами аз ще продължа да чета ЗУТ-а Simple Smile 
Според чл.147, ал.1, т.7 и ал.2 -  Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключение на случаите по чл. 48, ал. 9, като се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението.

# 106
Абсолютно си права, fatalina. Аз пак да кажа - не искам плътна ограда по принцип, беше ми просто любопитно. Пък и все си представям как някой нещастен човечец си търси инфо точно за това в нета, и късметлийски попада на тази тема тук Simple Smile
И ние нашата подпорна стена, естествено, я правим по проект. Би било нелепо да изръси човек толкова пари за нещо, което ще се разпадне бърз-бързо.

# 107
Ами аз ще продължа да чета ЗУТ-а Simple Smile  
Според чл.147, ал.1, т.7 и ал.2 -  Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключение на случаите по чл. 48, ал. 9, като се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението.

Чл. 48.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Допустимо е оградите да бъдат с височина до 2,2 м над прилежащия терен. При денивелация на терена между съседни урегулирани поземлени имоти височината на плътната част на оградата се отчита спрямо котата на по-ниския прилежащ терен.
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Към улицата височината на плътната част на оградата трябва да бъде до 0,6 м.
(9) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2017 г.) Строителството на огради в отклонение от изискванията по ал. 5 и 7 се разрешава от главния архитект на общината въз основа на индивидуален архитектурен проект съобразно предназначението на урегулирания поземлен имот и с оглед осигуряването на архитектурно единство.

И както винаги установявам, ЗУТ е написан така, че неслучайно сестра ми едно време имаха отделен изпит само върху него Grinning  Пък след това го променяха още N на брой пъти и, ха сега, ходи да го четеш без помощ от юрист.
Аз разбирам, че откъм улицата можеш без проект да строиш плътна ограда на височина до 0.6 метра, пък междусъседските плътни огради без проект може и до 2.20 метра височина (и в случай на денивелация, тия 2.20 се мерят от по-ниската кота). И си потъврждавам това, което знам. Ама дали правилно чета закона... не знам, не съм ходила на такъв изпит Simple Smile

# 108
Аз споделих от опит и по препоръка на нашия архитект как сме действали, за да не ни боли после главата от проблеми от технически и съседски характер. Знаем какво пише в ЗУТ, но решихме да се посигурим с документи. Още като почнахме подпорната стена и единя комшия веднага дотича да мери дали не сме му влезнали в имота. Че нещо мрънкаше, че му се виждало, че оградата е изкривена в единя край и влиза в неговият. ММ го прати да си говори с нашият строителен надзор, показа му одобрените проекти и му заяви, че ако има съмнения да си наеме геодезити и да му замерят огридата. А той дори нотириален акт няма, скици няма и всичко е неследствш на жена му от баща й дворът някога е ограден по доброволна неписана делба между трима братя. Абе нищо не му е опривено и ясно, ама мрънка. Като разбра, че трябва да се изръси с едни 300 лв.за замерването, че трябва да си извади всички документи, а получава от нас безплатно нова ограда между двата имота с нова подпорна стена, така че да не му се срути земята в нашят двор, много бързо се отказа и повече не се вясна. С другият съсед пък още предишният собственик имаше проблеми и за това решихме всичко с одобрени проекти да се прави. То по селата хората още си живеят със стари разбирания за имотните отношения, но са в състояние да ти опънат нервите и да ти стопират строителството с някоя жалбичка.

# 109
А съседи, при нас имаше такъв, който имаше притенции, че взимаме от улицата ( вади се стария кол и до него се забива нов)  и какъв му беше проблема нямало къде да си пасе овцете... Опакови хора колкото искаш.

# 110
Ние два пъти плащахме на хора да мерят, оказа се, че съседите и от двете страни са навлезли в имота ни с по 50–60 см. ММ беше много ядосан, но засега нещата останаха така, трябваше да им бутаме портали и огради, а едните са ни и приятели. Но интересно, защо ние нямаме на никого да даваме, а все да взимаме?! Всеки мерил някак си, ама защо да плати, едните съседи са и руснаци и се оправдават с незнанието на законите, а живеят тук повече от 15 години. Точно преди да започнем оградата викахме да мерят, защото имахме да даваме едно ъгълче към улицата на общината и ММ искаше всичко да е точно и законно.

# 111
...едните съседи са и руснаци и се оправдават с незнанието на законите, а живеят тук повече от 15 години.

На мен са ми казвали приятели юристи, че според принципитие на българското законодателство, незнанието на закона не те освобождава от отговорност. То иначе крадеш от магазина, хващат те, а ти казваш "ма не знаех, че не може" и трябва да те пуснат ли? Simple Smile
И ние мерихме внимателно, и за подпорната стена, сега и за оградата. И за всеки случай ще я правим малко навътре в двора - откъм улицата може да искаме тротоар да си направим някой ден, подпорната си я правим изцяло в нашия двор (комшията се радва, понеже и на него няма да му пада земята, а не му разбутваме и оградата); останалите ни точки за ограда се падат в дере и на склон, та не щем да се занимаваме.

# 112
Здравейте, и аз ще пиша,за да получа малко повече информация и мнения за нашата идея. Още нямаме деца, с добри професии сме и сме си харесали район вече. Мислим да си купим парцел в/около София скоро, а след някоя друга година да започнем и стоеж.  За парцела - гледаме около 80-100 хидяли Е , като имаме наши средства, но ще изтеглим и заем. А после май сме се ориентирали към сглобяеми къщи. Искаме да ни е удобно и широко, и след като ще изплащаме заем дълги години, мислим че си струва. Аз цял живот съм живяла в къща и знам и плюсовете и минусите, но е била тухлена. Това, което ме притеснява за стоежа на такава къща е времето и дали изобщо се знае точно колко ще излезе. Ще се радвам да чуя мнения и предложения към фирми и за сглобяеми, и за масивни къщи. Опитваме се да си проучим добре нещата преди да се хвърлим в дълбокото.Добре гледам и на градивната критика,така че ако мислите,че се заемаме с нещо свръх трудно/ непостижимо, моля обяснете. Благодаря Simple Smile

пс: забравих да спомена,че не живеем под наем, което откъм време и пари е голям плюс.

# 113
Здравейте, и аз ще пиша,за да получа малко повече информация и мнения за нашата идея. Още нямаме деца, с добри професии сме и сме си харесали район вече. Мислим да си купим парцел в/около София скоро, а след някоя друга година да започнем и стоеж.  За парцела - гледаме около 80-100 хидяли Е , като имаме наши средства, но ще изтеглим и заем. А после май сме се ориентирали към сглобяеми къщи. Искаме да ни е удобно и широко, и след като ще изплащаме заем дълги години, мислим че си струва. Аз цял живот съм живяла в къща и знам и плюсовете и минусите, но е била тухлена. Това, което ме притеснява за стоежа на такава къща е времето и дали изобщо се знае точно колко ще излезе. Ще се радвам да чуя мнения и предложения към фирми и за сглобяеми, и за масивни къщи. Опитваме се да си проучим добре нещата преди да се хвърлим в дълбокото.Добре гледам и на градивната критика,така че ако мислите,че се заемаме с нещо свръх трудно/ непостижимо, моля обяснете. Благодаря Simple Smile

пс: забравих да спомена,че не живеем под наем, което откъм време и пари е голям плюс.
Всичко е постижимо, като купувате празно място гледайте да е задължително в регулация и  задължително на близо да има ток и водопровод. Иначе ще се вкарате в страшен филм с ВиК и енергото.
Друго важно за тухлена къща е добър архитект и конструктор.
За сглобяемите къщи съм малко скептична, не знам според мен трябва да се използват много качествени материали, иначе скоро ще започнат проблемите там.

# 114
Ние още търсим парцел, но сме в чуденка за масивно или сглобяемо строителство. В западна Европа масово се строи сглобяемо строителство, като информацията ми е и от приятелка-архитект в Австрия. Бързо е, имало си предимства, но и аз като marts съм живяла в масивна къща и съм малко скептична. Може и да е от манталитета, но все си мисля, че ще се чувствам като в картонена кутия Joy  Не съм влизала в такива къщи и ще ми бъде интересно да усетя какво е.

# 115
Iva_nna  В Швейцария наш познат е в сглобяема къща. Ходили сме му на гости- аз не видях някаква разлика кой знае каква с нормалните къщи.... със сигурност не изглеждашв картонена 😁
Като цяло конструкцията е сглобяема, а вътре довършителните работи са си като в нормална къща:) Само дето я вдигаш за 2 дена😁
Само че не останах с впечатление да е много евтино🙄  Някакви немци я сглобяваха..
А на българския пазар не знам дали и аз бих се доверила...

# 116
  • В.Търново
Bagira90, най-вероятно става въпрос за сглобяема къща със сандвич панели.Иначе дървената сглобяема къща не се вдига за 3 дена, а доста повече.

# 117
Bagira90, най-вероятно става въпрос за сглобяема къща със сандвич панели.Иначе дървената сглобяема къща не се вдига за 3 дена, а доста повече.
Много е възможно. Не знам какво е сандвич панел, но онази не беше дървена със сигурност... Май точно с някакви панели беше.. Тогава просто не ме вълнувашв толкова много и нв съм се интересъвала в детайли. Просто си спомням, че за дни са я вдигнали.

# 118
Много е възможно. Не знам какво е сандвич панел, но онази не беше дървена със сигурност... Май точно с някакви панели беше.. Тогава просто не ме вълнувашв толкова много и нв съм се интересъвала в детайли. Просто си спомням, че за дни са я вдигнали.
Няма такова нещо като вдигната за дни!  Независимо дали е с термопанели или стените се изграждат на място, дали конструкцията е от дърво или от метал,времето за изграждане от основи до ключ е между 5 и 7 месеца. Зависи от това каква е квадратурата на къщата, от етажността и от това фирмата едновременно колко обекта изгражда. Извън тези месеци има няколко месеца за проектиране, одобряване на проектите и издаване на разрешение за строеж. След което има сключване на договор със строителен наздор/СН/ и геодезисти, които да направят замерванията на имота и определят точките за даване на линия за строеж. След което СН издава Протокол 2 и едва тогава може да започнат изкопните работи. Тези стъпки са валидни за всеки тип строителство на постоянни обекти, т.е. такива изградени върху бетонова основа/фундамент/.Ако ще поставяте контейнер направо върху земята, то тогава това се пропуска, но пак ще имате нужда от разрешение за ток и ВиК. Строежът стартира с играждане на фундамент и захранване на имота с ток и вода,както и изграждане на канал. Ако тези точки са ви пред имота, нещата стават бързо и лесно, ако обаче се налага изграждане на ел. стълб,  изграждане на ВиК отклонения, това отнема доста повече време. Едва когато сте готови с тази част от строителството, избраната от вас фирма за сглояеми къщи/СК/, може да започне изграждането на самата къща. Изграждането на конструкциите, стените първи слой и покрива, отнема около 2 седмици макс,но това дори не е етап груб строеж. След това имате изграждане на ВиК и ток вътре в къщата, поставяне на вата в стените и втори вътрешен слой на стената. Изолация на пода и замаски,  поставяне на външна изолация, външно измазване на къщата, поставяне на дограма и външни врати, боядисване отвън или поставане на избрана от вас облицовка/американски тип, дъвена и т.н./. След което или паралелно се изпълняват вътрешните довършителни работи: интериорни врати, гипскартон по стени, измазване, боя, санитарни помещения, изгражане на отопление, полагане на подови настилки, поставяне на изолация на тавана и измазване, прокарване на осветление и контакти, стълби, веранди, пътеки, декорация по стени и външен цокъл и т.н. Довършителните работи не се различават особено от такива в монолитна къща.
Стротелството на СК се различава по време само в това, че почи няма мокри процеси, които да налагат съхнене, както е при бетонните плочи и при изграждането на стените с тухли. Останалото е еднакво. От гледна точка на стабилност са дори с по-добри характеристики и издръжливост на земетръс. Определено са с много добра енергийна ефективност и не случайно голяма част от тях се водат пасивни къщи, когато отоплението/охлаждането, водата и тока се изграждат с помоща на независими източници.
Като цена на кв. м. са се изравнили с цените на монолитното строителство, т.к. в последните години има изключително голямо търсене на такива СК. Фирмите не смогват да откликнат веднага на всички клиенти и понякога след сключване на договор, може да се наложи измчакване за започване на самото строителство или пък изчакване на едни бригади по отделните части да се освободят от друг обект, за да поемат следващата къща. Това също може да забави изграждането, както и доставката на самите материали, особено ако клиента иска специфични такива.
Изграждането на СК може да изглежда лесно и романтично, но всъщност си е строеж както конвенционалния.

P.s. Ето тук може да се види какво представлява процеса на изграждане на СК и как изглежда когато е завършена. Ако човек не знае, че е СК, няма как да рабере че е такава.
https://www.ted-house.com/project/varna-kv-vinica-200-kv-m/
А ето как изглежда една къща тип контейнер. Мисля, че всеки може да види разликата.
http://www.tophouse.bg/product/BEST%20HOUSE/
Вторият вариант е бюджетен.

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 09:49 от fatalina

# 119
Имах предвид вдигането на самата конструкция, не на всички съпътстващи процеси.  😁 Разрешенията за строеж, проекта и т.н според мен се подразбират.
Сега питах мъжа ми- все пак се оказа  дървена конструкция. С 2 крана са я сглобили за 3-4 дена. Панелите ( или както там се наричат) си идват с ел. инсталация, така че тя не се изгражда тепърва. Всичко си е по предварителен проект, по който е произведена самата къща. После се замазват стени, подове... няколко седмици доколкото разбрах. Вече бани и кухни по нормалния начин си се монтират.
За България нямам никаква представа как стоят нещата. Просто споменах този наш познат, защото до тогава не бях чувала такова нещо и ме впечатли:) Цената на къщата мисля, че е над  300 000€ . Не прекалено голяма, двуетажна.. На мен ми звучи много, но за Швейцария си е евтино..

# 120
Имах предвид вдигането на самата конструкция, не на всички съпътстващи процеси.  😁 Разрешенията за строеж, проекта и т.н според мен се подразбират.
Сега питах мъжа ми- все пак се оказа  дървена конструкция. С 2 крана са я сглобили за 3-4 дена. Панелите ( или както там се наричат) си идват с ел. инсталация, така че тя не се изгражда тепърва. Всичко си е по предварителен проект, по който е произведена самата къща. После се замазват стени, подове... няколко седмици доколкото разбрах. Вече бани и кухни по нормалния начин си се монтират.
За България нямам никаква представа как стоят нещата. Просто споменах този наш познат, защото до тогава не бях чувала такова нещо и ме впечатли:) Цената на къщата мисля, че е над  300 000€ . Не прекалено голяма, двуетажна.. На мен ми звучи много, но за Швейцария си е евтино..
Е, то и при нас самата конструкция за къща 100 кв.м я глобиха 2 - 3 дни, до това е само скелета на къщата.

Тук дори вече са започнали да поставят първият слой от стените OSB плоскости. Конструкцията от дървени греди идва орзамерена и на мяста само се сглобява. Тук в България има готови термопанели, но в тях няма прокарани кабели или тръби. Тези неща се изпълняват в спецални тръби между термопанела и гипскартона. Резултата е същият. В Бъргария цената на утвърдените фирми при изграждане на СК доключ е около 950 - 1000 лв. кв. м., но това е само за самата къща, без в нея да е включена цената за снабдяване на имота с ток, ВиК, отопление и климатизация, изграждане на фундамента, оформяне на пътеките около къщата, обзавеждане и ред други допълнителни неща.

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 16:21 от fatalina

# 121
Полезна информация. Но явно говорим за различни неща. Като го видя някога собственика, ще го попитам за подробности к дали няма някоя снимка от строежа:)

# 122
Нашата дървена къща я направиха за 6 месеца до ключ (след като бяха готови типовете с фундамента). За 1 седмица се вдига основната конструкция но след това има покрив (ако е като нашия с керамични керемиди, си отнема към седмица), вата, измазване отвън и отвътре, после боядисване, лепене на плочки, слагане на подови настилки, стълба към тавана (на един етаж сме), ел. инсталация, свързване на ВиК инсталация... Но пък който е идвал и не е знаел как сме строили, все си мисли, че къщата е масивна Simple Smile Бих казала, че разликата, която откривам с масивна къща е, че примерно като затвориш входната врата малко по-рязко, чуваш различен звук от стените. На мен ми правеше впчеталение до скоро (живеем тук от 2 месеца), но вече свикнах. Не знам дали си въобразявам, но мисля, че сега в жегите държи доста прохладно (което не очаквах), а в студа март месец беше доста топла къщата. Примерно, спираме конвектора в спалнята към 9 сутринта, влизам в 14 на обед и още е приятна температурата. Онзи ден духаше бая вятър - никакви проблеми нямахме, керемидите са си на място, къщата си е на място Grinning Изобщо не се притеснявам вече за конструкцията - пробвахме как е на сняг, дъжд и вятър - остава да се пазим от пожари (да помага Господ). Къща като къща. Имам позната, която е от 3 години в своята такава, досега само ме беше предупредила, че лятото става бая топло (не й знам изложението, де), та се наложило да си купи слънцеизолиращи завеси. Ние сме без такива и в момента температурата вътре на мен ми е супер комфортна (но за комфорта - разни хора, разни идеали). Харесва ми, че ако се наложи ремонт или реконструкция, с такъв тип къща все пак е по-лесно (да не се налага, де!). А по закон задължителната гаранция, която строителят ви дава, е все една и съща за двата вида къщи...

# 123
ToniShu, можеш ли да споделиш кой ви прави къщата? Изглежда си доволна от строителя. Аз бох обмислила и такъв вариант...

# 124
  • София
Здравейте!

С ММ сме решили да си строим къща, все още сме на етап разглеждане на парцели, но се появи едно разногласие, а именно - с или без фирма да се строи. Как смятате вие, възможно ли е да се направи къща без, тоест сами да наблюдаваме процеса, сами да купуваме материалите и тн. Той е на мнение, че фирмите само оскъпявали строежа, а не са необходимост. Какво е вашето мнение?
П.П Става въпрос за едноетажна къща, около 170кв.м

# 125
Здравейте!

С ММ сме решили да си строим къща, все още сме на етап разглеждане на парцели, но се появи едно разногласие, а именно - с или без фирма да се строи. Как смятате вие, възможно ли е да се направи къща без, тоест сами да наблюдаваме процеса, сами да купуваме материалите и тн. Той е на мнение, че фирмите само оскъпявали строежа, а не са необходимост. Какво е вашето мнение?
П.П Става въпрос за едноетажна къща, около 170кв.м
Това е много трудоемко, пък и по новия закон, ако къщата енад 100 кв.м трябва да е строи лицензиран строител.
Така че съвета ми е да си търсите фирма, за да нямате главоболия след това.

# 126
Ако се строи без лицензирана стр.фирма, без строителен надзор, след това не може да се въведе в експлоатация, тъй като не може да се вземе Акт 16 и да се ползва.

# 127
ToniShu, можеш ли да споделиш кой ви прави къщата? Изглежда си доволна от строителя. Аз бох обмислила и такъв вариант...

Имаш лично Simple Smile По принцип знам, че в момента са доста заети (малка фирма е).

# 128
  • София

Имаш лично Simple Smile По принцип знам, че в момента са доста заети (малка фирма е).

Може ли и с мен да споделите коя е фирмата, наши приятели се интересуват. Ние строихме миналата година, но не бих им препоръчала нашия "строител". Благодаря!

# 129

Бихте ли споделили и на мен, ние също сме в процес на обмисляне и търсене.

# 130
Ако се строи без лицензирана стр.фирма, без строителен надзор, след това не може да се въведе в експлоатация, тъй като не може да се вземе Акт 16 и да се ползва.
То не може и да запонат, още на акт 2 трябва да се посочат.

# 131
Нашата дървена къща я направиха за 6 месеца до ключ (след като бяха готови типовете с фундамента). За 1 седмица се вдига основната конструкция но след това има покрив (ако е като нашия с керамични керемиди, си отнема към седмица), вата, измазване отвън и отвътре, после боядисване, лепене на плочки, слагане на подови настилки, стълба към тавана (на един етаж сме), ел. инсталация, свързване на ВиК инсталация... Но пък който е идвал и не е знаел как сме строили, все си мисли, че къщата е масивна Simple Smile Бих казала, че разликата, която откривам с масивна къща е, че примерно като затвориш входната врата малко по-рязко, чуваш различен звук от стените. На мен ми правеше впчеталение до скоро (живеем тук от 2 месеца), но вече свикнах. Не знам дали си въобразявам, но мисля, че сега в жегите държи доста прохладно (което не очаквах), а в студа март месец беше доста топла къщата. Примерно, спираме конвектора в спалнята към 9 сутринта, влизам в 14 на обед и още е приятна температурата. Онзи ден духаше бая вятър - никакви проблеми нямахме, керемидите са си на място, къщата си е на място Grinning Изобщо не се притеснявам вече за конструкцията - пробвахме как е на сняг, дъжд и вятър - остава да се пазим от пожари (да помага Господ). Къща като къща. Имам позната, която е от 3 години в своята такава, досега само ме беше предупредила, че лятото става бая топло (не й знам изложението, де), та се наложило да си купи слънцеизолиращи завеси. Ние сме без такива и в момента температурата вътре на мен ми е супер комфортна (но за комфорта - разни хора, разни идеали). Харесва ми, че ако се наложи ремонт или реконструкция, с такъв тип къща все пак е по-лесно (да не се налага, де!). А по закон задължителната гаранция, която строителят ви дава, е все една и съща за двата вида къщи...

Много полезно Simple Smile аз преди няколко години бях в Щатите и там естествено живях в сглобяема къща. Тогава не усетих никакви разлики. Но то, само който е живял в такава има истинските наблюдения.  Вие с какво изложение сте ? Имате ли нещо като веранда в задния двор?  и само още един въпрос- къщата колко е вдигната от земята?

# 132
Ние още търсим парцел, но сме в чуденка за масивно или сглобяемо строителство. В западна Европа масово се строи сглобяемо строителство, като информацията ми е и от приятелка-архитект в Австрия. Бързо е, имало си предимства, но и аз като marts съм живяла в масивна къща и съм малко скептична. Може и да е от манталитета, но все си мисля, че ще се чувствам като в картонена кутия Joy  Не съм влизала в такива къщи и ще ми бъде интересно да усетя какво е.

и ние със сигурност ще помолим да посетим някоя вече сглобена, преди да вземем окончателно решение.. все пак за всеки случай :д

# 133
Много полезно Simple Smile аз преди няколко години бях в Щатите и там естествено живях в сглобяема къща. Тогава не усетих никакви разлики. Но то, само който е живял в такава има истинските наблюдения.  Вие с какво изложение сте ? Имате ли нещо като веранда в задния двор?  и само още един въпрос- къщата колко е вдигната от земята?

За парцел никога не съм знаела как се определя изложението. Но за къщата мога да кажа - нашето е във всички посоки без север Simple Smile Хол на юг, изток и запад; една спалня на изток и една на запад; баня на изток; коридор и мокро на запад. Ние сме на малко хълмче, почти на билото му. И понеже сме в полите на планината, от запад има други хълмове и общо-взето красиви залези не виждаме, но и малко по-рано спира да влиза слънце вътре в къщата (примерно, към момента спира да пече от западните прозорци към 7 - 8 вечерта).
Имаме веранда пред къщата, към момента е 12 м2, ще я разширяваме с предстоящото поставяне на декинг.
За 100% точност относно височината от земята трябва да измеря или да питам ММ, но на око е към 20-25 сантиметра, може би.

# 134

благодаря за инфото Simple Smile

Аз в момента гледам къщи с полусутерени  т.е. има малки прозорци, което е добре за вентилацията на етажа. Доколкото разбрах от интернет, няма проблем да се изгради дори такъв етаж, които да ти даде допълнителна площ, а отгоре вече си се разполага сглобяемата къща. общо взето печелиш малко място , без да губиш от двора. нямам представа колко излиза такова нещо де, но не звучи лошо Smiley 

Като цяло само като пиша дори за къщата и много се вълнувам!
Поздрави от мен Simple Smile

# 135
Ей това вълнение колко ми е познато, гледай какво става като почне да става реално - да видиш основи, да дойдат майстори, да появи основна конструция... шантаво си е, ама в добрия смисъл Simple Smile Тъкмо бях на двора да послушам и да погледам дъжда от верандата. Стискам палци и ти така да го слушаш след някоя годинка, каквато и къща да избереш!
Иначе, ако те разбирам правилно, си представяш да има сутерен и над него самата дървена конструкция. Би трябвало да си е напълно възможно - за дървената конструкция на строителя му трябва готова плоча, а какво има под нея едва ли го интересува, след като конструктор и е смятал бетона и се знае, че ще издържи къщата. Ние първоначално си мечтаехме за вкопан гараж и нито архитектът, нито строителят ни казаха да е технически неосъществимо. Но бяхме казали бюджет за къщата на архитекта и ни каза, че няма да се вместим. После като ни взеха 16К за основите (при нас са ивичести, не е само 100 м2 плоча), разбрах защо така е казал - бетонът си е скъпо нещо, или поне на нас така ни се стори. Ще правим гараж на двора и няма да имаме мазе, ама това е - всеки според чергата си, а нашата не е голяма Simple Smile Ако обаче искаш да знаеш дали ти е във възможностите, предполагам, че архитектът би могъл да те ориентира, поне най-общо.

# 136
А има ли някой контакти на фирма изграждаща монолитни къщи? Все пак да получа и от такава фирма инфо Simple Smile

# 137
ToniShu, напълно разбирам.. и аз сега само мисля кое как би могло да стане, пък какво ще излезе накрая още не се знае Smile

наскоро попаднах на сайта на renco. Доколкото видях сторят със някакви тухли от фибростъкло. Май са им по евтини цените. Можете да ги питате за изграждане на гараж Yum

# 138
Точно, основите с мазе излизат доста повече от само ивичести тънки основи, които са достатъчни за СК. И, да може мазе или сутерен и отгоре СК. Ние така направихме. Парите за фуднамент с мазе са двойни.