Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте мами, нуждая се от вашето мнение за тези 3 имена. Simple Smile

Последна редакция: сб, 28 апр 2018, 11:41 от TheGreatGatsby

# 1
В никакъв случай Николас...

# 2
Никола от мен.

# 3
Никола

# 4
  • Бургас
Никола

# 5
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
Никола  Peace
А,Николас защо?

# 6
  • Пловдив, England
И според мен Никола - звучи ми най- хубаво.
Николай също става.
Николас ми е странно, не ми харесва Simple Smile

# 7
Защото това е първоизточника на името. '' В гръцкия Никола произлиза от думите побеждавам (nikáo) и народ (laós). Никола е българската разновидност на гръцкото Nikolaos, разпространено поради известността на Свети Никола, в различни варианти, в целия християнски свят. '' (Уикипедия)

Много е разпространен този вариант на името, само че не в България. Затова го включвам като вариант

# 8
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
Ясно.Мислех,че имате гръцка жилка  Laughing

# 9
  • София
Познавам детенце Николас. Нищо странно няма. И трите са хубави.

# 10
Николай

# 11
Ясно.Мислех,че имате гръцка жилка  Laughing

Хахах аз не, но таткото има доста роднини в Гърция.
Единия от братовчедите му се казва Нѝколас и сега като ми влезна тая муха... няма излизане Grinning

# 12
И аз съм за Никола.Simple Smile

# 13
Николай

# 14
Николайчо.

# 15
  • София
Николай, за мен е най-хубаво.
Никола също ми харесва.
Николас ми е странно, чуждоезично, но важното е кое на вас ви харесва.

# 16
Ако бащата е с гръцка фамилия става и Николас, но за България е по-добре Никола или Николай.
Предлагам Никита - от същата серия е, гръцко е, но е рядко срещано у нас.

# 17
  • София
Зависи от фамилията, но аз съм за Николас.

# 18
Помислете и за предаване на личното име на момчето като бащино.
Никола - Николов
Николай - Николаев
Николас - тук вече не знам  Simple Smile

Това също е важно според мен дори и да Ви се струва далечно бъдеще за сега.
При всички случаи на галено ще се обръщате към детенцето с Ники.

# 19
Помислете и за предаване на личното име на момчето като бащино.
Никола - Николов
Николай - Николаев
Николас - тук вече не знам  Simple Smile

Това също е важно според мен дори и да Ви се струва далечно бъдеще за сега.
При всички случаи на галено ще се обръщате към детенцето с Ники.

Благодаря за истинското вникване във въпроса и далновидното разсъждение, аз също се поинтересувах и в някои случаи бащиното не се промения.  Н.р. в случая остава си Име Николас Фамилия.

# 20
Благодаря момичета за искрените ви мнения! Името е красиво и звучно във всичите му форми. Имам още малко време, но мисля да се насоча към Николай или Нѝколас, защото писах на приятелки в чужбина (Испания и Австрия) и те ми казаха че Никола е и женско име в западна Европа (Гугълете Nicola).
 А със сегашната глобализация и отваряне на границите, май е по добре име, с което хората няма да се затрудняват или да се бъркат.
 П.п. Ще кажете че премислям всичко това е професионално изкривяване Grinning

Последна редакция: сб, 28 апр 2018, 11:48 от TheGreatGatsby

# 21
Много ще оценя и като казвате избора си, да се аргументирате защо Simple Smile

# 22
  • София
Аз винаги съм предпочитал по-редките имена. Всеки втори е Виктор, Николай или всяка втора е Виктория и Николета.
Не случайно съм си кръстил децата с неизтъркано име.

# 23
Николай,защото Никола ми е по-грубо и  по-осторяло. Въпреки,че е хубаво,някак тежко име. Но напоследък е доста разпространено и то. А аз по презумция не си падам по такива имена,колкото и хубави да са-стават банални и масови.
И затова съм за по-редките,позабравени дори имена. И по-нестандартните.
Аз харесвам чуждите имена. И моето дете е с такова. Но въпреки това в случая съм за Николай или Никола. Никалъс дори за мен е прекалено как да кажа,американско ли...завъртяно и лигаво за момче,странно, не бих го избрала.

# 24
Ами то дори не е Никалъс, а НИколас. Непрекъснато ще му бъркат името и ударението, а това ще е доста дразнещо. Ако ще расте тук, по-добре изберете между Николай и Никола. Колкото и да са масови няма да се бърка и ще се приема нормално.

# 25
Николай.

# 26
  • Най-красивия град
Николай ми харесва повече от Никола и Николас.

# 27
Най-харесвам Никола,след това Николай и на края Николас.
Ако ви притеснява това,че Никола се използва за женско,значи избирам Николай.

# 28
Никола

# 29
  • Varna
Николай, поне е ясно че е момче.
Николас ако сте в чужбина, или планирате детето да живее в чужбина.

# 30
Никола.

# 31
Харесвам Николас, различно и приятно звучи! Никога не съм харесвала Николай.

# 32
  • София
Никола ми харесва много, Николай ми е доста неприятно име /правя асоциация с кучешки лай/.
Николас не бих избрала за дете, което ще живее в България. При това име шансът да се бърка ударението е огромен - постоянно ще трябва да се обяснява как се произнася името и пак част от хората няма да го възприемат с ударението, с което вие/детето искате /а от личен опит мога да твърдя, че да поправиш 5 пъти човек как се произнася името ти и той да продължава да ти сменя ударението е доста дразнещо/.

# 33
  • Най-красивия град
Николас съм го срещала във варианти Никълас,Никалъс,Никълъс.
И звучи много по-добре от горните три.

# 34
Никола

# 35
  • Лавал-Пловдив
Синът ми е Никола, живеем във френска Канада. Никой не е казал, че името е женско. Тук женското е Никол.
Няма проблем с произнасяне нито от франкофони (те го произнасят с ударение на А), нито от англофони. Кратко и звучно е и ми харесва повече от Николай. Това е името, което ще звучи по-странно в чужбина.
Николас не е лошо, но с една българска фамилия звучи смешно: Николас Маринов, Петров, Иванов - не се съчетава просто.
Определено съм за Никола!

# 36
Никола ми харесва най-много от трите.

# 37
  • София
От трите изброени - Никола.

# 38
Никола Heart Eyes

# 39
  • на последния етаж
Никола или Николай. И двете ми допадат.

# 40
Никола! Николай също ми харесва, но сега актуално е Никола.

# 41
Никола, страхотно име! Второто ми дете ако е момче ще бъде Никола!

# 42
  • София
Николай. Никола ми е някак недовършено, Николас не харесвам.

# 43
  • Blondeville
Никола

# 44
  • софия
Никола-нашия вариант,ако беше момче.

# 45
името ми се вижда тежко, но ако трябва да е то бих казала Никола.

# 46
Аз съм за мухата
.... Николас.

# 47
  • София
Никога не съм чувала, че някъде Никола е женско име. Даже се сещам за много известни мъже като например Никола Тесла, Никола Саркози, Никола Лемен....Бих избрала от изброените Никола, мъжкарско и международно познато име. Николас ако е с бг фамилия ми звучи супер кофти... Николас Попов??? Цял живот някой ще му бърка ударението, дори във въпроса ви сте го поставили, за да се сетим как искате да звучи точно името, явно си давате сметка, че не е съвсем познато

# 48
  • София
Никола ми харесва повече от Николай.
Като бях малка ми се струваше доста интересно, защото го чувах за пръв път. Даже питах децата дали нямат "й" в края на името Simple Smile

# 49
  • Под Сините камъни
Николай ми харесва най - много

# 50
Никога не съм чувала, че някъде Никола е женско име. Даже се сещам за много известни мъже като например Никола Тесла, Никола Саркози, Никола Лемен....Бих избрала от изброените Никола, мъжкарско и международно познато име. Николас ако е с бг фамилия ми звучи супер кофти... Николас Попов??? Цял живот някой ще му бърка ударението, дори във въпроса ви сте го поставили, за да се сетим как искате да звучи точно името, явно си давате сметка, че не е съвсем познато

Да, това наистина е много логично съждение, а да не говорим, че в документите нямам възможност да му слагам ударение.
 Но имам роднина Борис (пак хубаво славянско име) и е в щатите от много години. Масово му викали Бóрис. Казва, че чак той си е свикнал с това ударение.
 В този ред на мисли казват Нѝкола Тесла, и май че грешките с ударението са неминуеми.
 Една от мамите тук беше много права- както и да го кръстиш всички ще му казват Ники.

# 51
Цитат
Една от мамите тук беше много права- както и да го кръстиш всички ще му казват Ники.

Ами баш така си е.
Така, че което повече се харесва, него.

# 52
Никола... Просто звучи чисто, силно и непретенциозно.
Има много големи личности с това име.  Като критерии може да ви е глупаво, но на мен ми харесва да правя асоцияция за имената с велики личности които са/ги носили/носят.

Николас е с гръцки произход и доста популярно из Европа, но за БГ е претенциозно и странно. Винаги ще трябва да обясняваш къде е ударението и как се пише, което е неудобно.
Възможно е детето да почне само дасе представя като Никола, за да си спести обяснения. Това но казвам от личен опит. Аз избягвам една буква от името си, за удобство и за да не нетрябва да обяснявам защо я има.

Николай също ми харесава, но Никола една идея повече.

А, сега се сетих, някой предложи Никита. Освен в рускоезичните страни, мисля навсякъде другаде това е женско име. За мъж определено не ми харесва.

# 53
Никита е гръцко име. И си е мъжко. На запад стана популярно покрай филма "Никита" и песента на Елтън Джон, но това си е грешка на западняците.
Борис е прабългарско и като такова ударението му трябва да е на И-то вярно. Но и в България, в Русенско ударението е на О - БОрис. Дориш нашите коментатори преди години на Бекер си му го произнасяха като БОрис Бекер.
Никола и Николай за България са ок, защото никой няма да ги бърка - нито при писане, нито при произнасяне.

# 54
Никита е мъжко име. Но май се среща и при жени. Имаше една тв героиня от един дериал навремето. А сега де сой беше?🤔

# 55
Филмът е на Люк Бесон, казва се "Никита", по него направиха сериал, мисля че със същото име.
http://baskino.me/films/boeviki/5684-nikita.html
 Но май първо беше песента на Елтън Джон.
https://youtu.be/uMsTEHH-SB8

# 56
Филмът е на Люк Бесон, казва се "Никита", по него направиха сериал, мисля че със същото име.
http://baskino.me/films/boeviki/5684-nikita.html
 Но май първо беше песента на Елтън Джон.
https://youtu.be/uMsTEHH-SB8

Освен филmа има два сериала с това име, но познавам името и с друг корен: от Моника- Ника-Никита.

Последна редакция: чт, 10 май 2018, 11:49 от Eli..........

# 57
Да възможно е да се изведе от Моника, както и от Вероника - Ника.
Всъщност Никита, Никола, Николай и останалите форми произлизат от древногръцката богиня на победата Нике. Първата купа на световните първенства по футбол е "Златната Нике", както и марката Найк. Нике е гръцкият еквивалент на римската Виктория.

# 58
Никола.
Николай според мен е руският вариант на името, а Николас също чуждоземско.
Смисълът на Николас би бил, ако живее в странство, защото на всички езици е така, даже на френски, където се произнася николА, пак го има това -с.

# 59
  • Германия
На мен Николас ми харесва най-много, но аз живея в Германия и тук си е нормално мъжко име, което обикновено се съкращава на Нико.

Но аз по принцип харесвам по-нестандартни и не толкова масови имена

# 60
И мен именно факта, че това име се приема с лекота  по целия свят, ме приближава към решението за името Николас.

# 61
  • Лавал-Пловдив
Съгласна съм за интернационалостта на Николас, но въпреки ще се пише така във всяка страна ще се произнася по различен начин:
Никълъс (англ)
Никола (с ударение на А - френски)
Николас (с ударение на А - испански)

Но пък рядко някъде ще го произнесат Николас с ударение на И както иска авторката. Може би само в Гърция.

# 62

Борис е прабългарско и като такова ударението му трябва да е на И-то вярно. Но и в България, в Русенско ударението е на О - БОрис. Дориш нашите коментатори преди години на Бекер си му го произнасяха като БОрис Бекер.
Никола и Николай за България са ок, защото никой няма да ги бърка - нито при писане, нито при произнасяне.

Да, и с това заключваме, че ничие име не е застраховано срещу грешки в произношението в световен мащаб 😄

# 63
Никола

Общи условия

Активация на акаунт