Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 7

  • 75 738
  • 775
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 1 114
Здравейте,
един сигурно дискутиран въпрос, но не намерих инфо. Училището до вкъщи ми е краен вариант. Искрено се надявам да запиша детето другаде. Въпросът е, ако на първо класиране го приемат до вкъщи, мога ли да следя свободните места и да кандидатствам там където има, ако вече е записано в първото желание?

# 616
  • София
  • Мнения: 5 945
Здравейте,
един сигурно дискутиран въпрос, но не намерих инфо. Училището до вкъщи ми е краен вариант. Искрено се надявам да запиша детето другаде. Въпросът е, ако на първо класиране го приемат до вкъщи, мога ли да следя свободните места и да кандидатствам там където има, ако вече е записано в първото желание?
По - миналата година можеше, миналата година също можеше
В някои у-ща изискваха да се подаде заявление между класиранията , да знаят че още чакате за класиране
В други у-ща директно като видят колко не са се записали звънят по родителите по ред по опашката, и класират на 2ро класиране сам желаещите
Всичко това обаче беще според у-щето, и някои неща, като звъненето не са по регламент
Затова след като мине класирането, запишете си детето в близкото у-ще и питайте в желаните други у-ща как да кандидатсвате за 2ро класиране... може да има и нов регламент в това отношение... следете го

# 617
  • София
  • Мнения: 3 290
Всъщност вече навсякъде в София се кандидатства по един начин.

Ако се запише детето на първо класиране, няма проблем да чака второ в други училища. Ако го приемат  другаде, просто ще му се изтеглят документите от едното училище и ще се запише в другото.

# 618
  • Мнения: 2 807
Как се мести дете във 2, 3, 4 или по-горен клас в друго училище? Трябва ли да има свободни места или просто отиваш да питаш при директора на новото училище?

# 619
  • София
  • Мнения: 3 290
След разговор с директора. Свободни места не съм чула да обявяват, освен ако няма подбор на децата.

# 620
  • Sofia
  • Мнения: 5 933
За да го приемат това дете трябва да има свободни места, но да, няма обявяване както е за първи клас. В сайтовете на някои училища си пише за кой клас колко свободни места има.

# 621
  • Мнения: 112
А дали по средата на учебната година може да се смени училището? Не че нещо, ама преместване през директор ми изглежда като заобикаляне на правила, адреси, уседналост и  всякакви критерии.

# 622
  • Мнения: 1 821
А дали по средата на учебната година може да се смени училището? Не че нещо, ама преместване през директор ми изглежда като заобикаляне на правила, адреси, уседналост и  всякакви критерии.
Мисля, че може и за 2-ри срок да се премести дете. Имайте в предвид, обаче, че повечето паралелки в желаните училища са на максимален капацитет - т.е. вече са допълнени дори с допълнителните бройки , отпуснати от инспектората и е голяма вероятността за конкретна желана паралелка/учител да няма възможност да се прехвърли дете. Бройките ги следят доста по-стриктно, от качеството на преподаване ..защото за всяко дете се субсидира училището.

# 623
  • София
  • Мнения: 8 932
А дали по средата на учебната година може да се смени училището? Не че нещо, ама преместване през директор ми изглежда като заобикаляне на правила, адреси, уседналост и  всякакви критерии.
В средата на годината е по-трудно, но не невъзможно. Най-добре да се говори на място с директора на училището. И аз съм местила дете във втори клас, но в началото, просто защото се преместихме на ново място. Спомням си тогава, че директорката твърдеше, че няма места и ще е много трудно, пък после се оказа, че има и други нови ученици, които съвсем не живеят в района. Това беше обаче преди въвеждане на уседналостта и не знам дали и сега се случват така нещата.

# 624
  • Мнения: 112
Пак тя, именно това ме терзае, как точно директорът определя кое дете да влезе. Аз съм Тома Неверни и точно за елитните училища мисля, че записват на "наши хора" деца. Преди много години в гимназията ми в средата на 8ми клас изведнъж се появиха 3 нови деца, неположили никакви изпити, ама пък деца на дипломати.. Та за толкова време нищо не се е направило да има прозрачност при приема.

# 625
  • София
  • Мнения: 4 560
Трябва да се мине през директор, май няма друг начин. Но има местене на деца със сигурност.

Миналта година се махнаха деца от класа на сина (1 клас) - в края на септември беше едното местене и преди коледа беше другото. После се появи ново дете в края на учебната година, мисля че беше през април. В началото на тази учебна година дойдоха 2 или 3 деца в неговия клас. Сега моят пак ми говори, че едно негово приятелече е преместено.

А пък за набора на каката успяха да съберат деца от квартала и направиха цяла нова паралелка. В 1-ви клас бяха 4 паралелки, а от 2-ри станаха 5 паралелки.

# 626
  • София
  • Мнения: 5 945
Хъм, явно е според училището
При нас класа е 2ра година "бетон".. никой на никъде не се мести... предполагам заради славата на Г-жата ни като добра
Едно дете само дойде, според мен е леко извън правилата... как да кажа, нали трябва да са определен брой деца... а това дете е плюс отгоре.. Детето не е кое да е, идва от супер прехвалено частно училище
Аз познавам детето и родителите, доволна съм че е при нас, хем да премерим сили с нивото в частниет училища
Thinking
Едиствено че класа става леко претъпкан ... с повече деца се разботи по - трудно

# 627
  • Мнения: 112
https://www.sofia.bg/web/guest/draft-system-first-class Толкова copy-paste в отговорите отдавна не бях виждала. Наистина се чудя за какво ги пишем тия становища като те са решили как точно да се измени системата. Дано за догодина в единната система за училища и ДГ (а дано наистина има) поне малко се вслушат в хората.

# 628
  • Мнения: 218
Доколкото разбрах - прилежащите райони не са част от системата, а би трябвало ежегодно да подлежат на актуализация и финално одобрение от кмета на столична община....

# 629
  • София
  • Мнения: 2 626
Здравейте, някой може ли да ми разясни от кога назад се смятат 3-те години уседналост- от датата на кандидатстване или датата на записване на детето? Отделно- разбирам логиката до някъде на децата с братя/сестри, учащи се в същото училище да се дават допълнителни точки, но това не е ли дискриминация спрямо децата, които са сами? Много хора искат да имат повече от едно дете, но съдбата не им дава.

Общи условия

Активация на акаунт