МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 64-та ТЕМА

  • 71 637
  • 756
  •   1
Отговори
# 630
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 195
възможно е да няма сигнал при тази програма защото е за кекс.
ако е някоя хлебна програма би трябвало да има звуков сигнал.
по тази логика би трябвало да няма сигнал и при програма за лютеница. не знам - не съм ги пробвал.
аз си мисля , че 25 мин. джуркане за кекс е много време. за 10 мин. се пресява брашното и разбърква сместа.

# 631
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Здравейте, моля за съвет за козунак в хлебопекарна Tefal6118. Бихте ли ми казали коя програма трябва да използвам за месене и печене на козунак? Няколко пъти прочетох книжката с рецепти, но не успях да се ориентирам специално за козунака.

Доста години ползвах Мулинекс 5000, а сега съм с Горение. Следната рецепта ми се получава чудесно и в двете машини.

Скрит текст:
Козунак в хлебопекарната
Адаптирана рецепта от тук: http://kulinarenelixir.blogspot.bg/2011/02/blog-post_23.html

Продукти:
150 мл. мляко /ползвам овесено/, топло за по-добро втасване
3 яйца  XL /1/2 жълтък e за намазване/
90 мл мазнина /слагам кокосово масло, мас, олио или смес от мазнините, стопени/
150 гр. захар /слагам кафява/
14 г.  прясна мая
есенция ванилия, течна или 3 сухи
700 г. брашно  /или колкото поеме/

При сплитането: до 200 г. добавки
озахаросани портокалови кори
сушени стафиди
сушени боровинки
бадеми
/За детето слагам само 2 кутии локум, предварително нарязан, че то не обича други неща/
сусам и кафява захар за поръсване

Програма: сладък хляб за 1500г.  За Мулинекс е 3 ч. и 55 мин.
Избирам  слабо препичане на коричката.

Бъркалките се омазняват /с четка/.. Добавят се яйцата, разбити с вилица със захарта, ванилията и брашното. Маята натрошавам най-отгоре. Ако я разтворя в млякото, козунакът опира в капака. При необходимост количеството брашно или мляко се коригира, за да стане хубава топка, която не лепне. Следва добавяне на мазнината лъжица по лъжица, като се изчаква след всяка лъжица да се поеме. Аз слагам мазнината в бехерова чашка и наливам по малко от нея.

Тестото и бъркалките се изваждат  след последното месене. Капакът се затваря, за да не изстива машината. По най-бързият начин тестото се разстила в омазнена тава, слагат се добавките, реже се на три и се усуква. Прави се плитка, която се връща в казанчето, но без бъркалките.

Последните минути от втасването, точно преди печенето се намазва с жълтък /може жълтъкът да се смеси с малко мазнина/ и се поръсва със сусам и захар.


Случвало ми се е маята да дойде повече и да опре в капака. Тогава около 10 мин. преди края на печенето премествам казанчето в предварително загрята фурна и доопичам там, за да не остане отгоре суров.

Ако не се надигне достатъчно, при следващия опит маята може да се активира.
Ако се надигне прекалено и опре в капака, при следващия опит може да се сложи студено мляко, вместо топло.

На 40 страница имам снимка:

Скрит текст:
За да стане козунакът на конци мазнината се добавя лъжица по лъжица, след като вече е замесено тестото.
Би трябвало да няма значение марката и моделът на машината, просто трябва количеството да се направи (намали/увеличи) пропорционално на съответните размери за грамажа. Пропорциите зависят не от хлебопекарната в буквалният смисъл, а от количеството, за което тя е предназначена.

Може ли да уточните какво значи да се добави лъжица по лъжица, след като е замесено тестото?
Правилно ли разбирам, докато все още машината меси, преди първото втасване?
Благодаря предварително! Hands Pray

Изчаква се машината да оформи тестото на топка и едва тогава се добавя мазнината лъжица по лъжица, докато тестото се меси. След всяка лъжица се изчаква да се поеме от тестото /да не лъщи/ и тогава се добавя следващата. Лично аз не ползвам лъжица, а бехерова чаша. Наливам по малко, на око около лъжица. Още при първото месене.

Използвала съм олио, мас, кокосово масло или комбинация от мазнините. Козунакът на снимката е с патешка мас и две кутии локум. Локумът е обикновен, че розовият е с оцветител от буболечки... Детето иска само локум вътре...

Скрит текст:

# 632
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103

аз си мисля , че 25 мин. джуркане за кекс е много време. за 10 мин. се пресява брашното и разбърква сместа.


Така пише в книжката...25 минути...

Последна редакция: сб, 20 апр 2019, 21:26 от bubanka

# 633
  • Мнения: 3 998
Някой с Тефал ще ми каже ли на коя програма да пусна 2 пъти за месене и 1 втасване за козунак. Не съм пускала само за тесто ,което да извадя и незнам дали на програмата за тесто директно се включва втасване ,и евентуално как да го върна пак да меси🤔

# 634
  • Мнения: 12 705
Програмата за тесто (и всяка друга) можете да я спрете по всяко време, на повечето машини се натиска и задържа Старт бутонът, вижте си в упътването дали и при вас е така. При мен нямам такава само за месене без втасване и съм го правила това понякога. Като искам още веднъж, при мен е 20 минути месенето, на 20тата просто задържам бутона и тя отива на начално положение на програмата. Още едно натискане, вече нормално и тя стартира пак или вече ако искам друга да пусна, то си е все едно че току-що съм я включила в контакта.
За козунак да кажа и че втасването от 1 час и 10 минути при мен не стига, оставям го в машината за повече време дори и след като е свършила програмата. Само си стои затворена, тя си е леко затоплена от втасването преди това. Тежичко тесто е и трудно втасва под час, не бързайте да го вадите ако не се е вдигнало достатъчно.

# 635
  • Мнения: 3 998
natka, благодаря за съвета. За 1в път ще права козунак и чета от тук от там рецепти, и усещам че 1я ще е тотал щета 😄
Дано до Великден направя поне 1 читав .

# 636
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
natka, благодаря за съвета. За 1в път ще права козунак и чета от тук от там рецепти, и усещам че 1я ще е тотал щета 😄
Дано до Великден направя поне 1 читав .

Как искате да стане сполучлив,  щом още преди пробата сте го отписали?...
Пробвайте с рецептата, която дадох. От няколко години го правя, не само за Великден и всичките ми козунаци са успешни...

# 637
  • Мнения: 14 784
Издирвам ремък за моята машинка-Аляска. Сега я разглоби ММ,той се скъсал и омотал,та и размера не можем да разберем,но по модел ще търся. Имате ли идея от къде мога да купя?

# 638
  • Мнения: 87
Anyone,дано съм полезна:

Хлебопекарната ми е FIF с две бъркалки.Мъжа ми смени два пъти ремъците-голям и малък.Големия е дълъг 537мм/снимала съм го/.Малкият -42 мм .Мисля,че са универсален р-р за двойните казанчета.На снимката е фирмата и тел. номер.Успех

# 639
  • Мнения: 14 784
Благодаря ти,ще се обадя да попитам.
Не знам дали са еднакви,не знаем и размера,защото беше скъсан и намотан там на една друга част. 😃 Дано намеря,защото иначе си работи.

# 640
  • Мнения: 3 998
natka, благодаря за съвета. За 1в път ще права козунак и чета от тук от там рецепти, и усещам че 1я ще е тотал щета 😄
Дано до Великден направя поне 1 читав .

Как искате да стане сполучлив,  щом още преди пробата сте го отписали?...
Пробвайте с рецептата, която дадох. От няколко години го правя, не само за Великден и всичките ми козунаци са успешни...
Пробвах днес рецептата,като изключим че малко го препекох повече,стана добре. Вкуса е различен от купешките( но до сега домашен и от хлебопекарна не съм яла и нямам база за сравнение) ✌

# 641
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103

Новият ми опит от днес. Успешен. Пълнеж от локум, стафиди и шоколадови капки.

# 642
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Скрит текст:
natka, благодаря за съвета. За 1в път ще права козунак и чета от тук от там рецепти, и усещам че 1я ще е тотал щета 😄
Дано до Великден направя поне 1 читав .

Как искате да стане сполучлив,  щом още преди пробата сте го отписали?...
Пробвайте с рецептата, която дадох. От няколко години го правя, не само за Великден и всичките ми козунаци са успешни...

Пробвах днес рецептата,като изключим че малко го препекох повече,стана добре. Вкуса е различен от купешките( но до сега домашен и от хлебопекарна не съм яла и нямам база за сравнение) ✌

Радвам се, че се е получил! Както казах, не е чак толкова сложно. И на мен в Мулнекса ми се препичаше отгоре и го вадих около 10 мин. по-рано. Вътре си беше опечен.

Относно вкуса, домашните козунаци имат различен вкус от купените. Те и домашните хлябове са с различен вкус от купените.

У дома /трима сме, аз не ям от известно време глутен, значи са двама/ последният козунак свърши на втория ден...

# 643
  • Мнения: 87
Благодаря ти,ще се обадя да попитам.
Не знам дали са еднакви,не знаем и размера,защото беше скъсан и намотан там на една друга част. 😃 Дано намеря,защото иначе си работи.
Измерете с неразтегаем конец разстоянието между колелата и ще установите колко см .е ремъка.Точно по този начин се беше скъсал и намотал и нашия.Измерихме го с конец и го поръчахме.
Мъжа ми си го смени и си ми работи перфектно.Няма нужда заради това да си отписваш машинката.

# 644
  • Мнения: 4 734
Здравейте момичета, ще си купувам машина за хляб понеже трябва да минавам на безглутенов такъв или от лимец. Въпроса ми е какво брашно ползвате за такъв безглутенов хляб? Вие ли си го превите или има готови смеси?
Другото което ме вълнува има ли значение колко киловата е машината? Гледам има различни модели и са с много малко киловати - 500-700 вата, това не е ли малко за печене на хляб? Weary
Преди време си купих преса за гофрети и я върнах понеже беше много слаба и после разбрах, че имало разлика в киловатите. Като ще давам пари искам да взема нещо работещо и което да ми върши работа, а не да чакам един час за 5-6 гофрети... Stuck Out Tongue Closed Eyes
Та да не стане същото и с машината ми за хляб... Моля дайте съвети какво да гледам при поръчката... Благодаря...

Общи условия

Активация на акаунт