Отнемане на деца в Норвегия 2

  • 160 647
  • 2 904
  •   1
Отговори
# 2 400
  • Мнения: 6 084
Като родител на дете с увреждания прекарах година в училището на моето. Виждах и чувах какво се случва и в часовете и в междучасията. В същото време надъхани майки развяваха митове и легенди за учителите, които не отговаряха на истината, но никак не искаха да я чуят от възрастен очевидец. Затова когато децата разказват училищния си живот имайте едно наум. С ушите си чувах 9-10г. деца да обиждат учител, да го заплашват с таткото и освен това да посягат под някаква форма и на личните му вещи. Не веднъж виждах в коридора разплакан от чудесното държание на учениците си учител. А цял клас разказваше как дете на 8-9г. блъска госпожата в шкафа, а тя не реагира защото няма право да реагира.

# 2 401
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не виждам защо продължаваш да ме буташ в някаква тема, извън моя коментар и при положение, че казах, че не искам да коментирам. Няма как на по-прост език да ти обясня това.  newsm78

Делте, практиката за пошляпване вече затихва, но все още се намират такива учители. Като цяло ръководството на градините следи изкъсо това и в нашия случай искаха писмена жалба, за да могат да действат. Хубавото беше, че след онази учителка дойде една млада такава, която имаше съвсем различен подход към децата. За първи път видях всички деца, ама абсолютно всички да ходят да я прегръщат.

# 2 402
  • Мнения: 4 378
newsm78 България липсва в този плакат. А аз си мислих, че след толкова шумотевица тук, ще вземат да спретнат един протест на нашите ширини.

Явно сектата, която организира протестите, не е толкова разпространена в България, и не са могли да съберат достатъчно статисти за протеста. Неудобно е да се явят 3-4 човека само с 2 плаката.

Делта Делта, виж какви интересни данни има:

https://www.webcafe.bg/id_448506455  Според СЗО българските ученици са в топ 10 по агресивност от 43 държави и още интересни факти в статията

Малко повече по темата https://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/11/24/60-ot-decata-nesigurni … i-e-ot-boi.360302 Не знам до къде са стигнали с предложенията за законодателни проблеми, но е радостно, че са се задействали и че най-вероятно ще има промени.

И линка, който мисля, че пуснах в другата тема https://www.dnes.bg/obrazovanie/2018/08/14/dneshnite-deca-na-byl … uchilishte.384970

Сигурно информацията идва изненадващо за тези, които си мислят, че българите не бият децата си. За съжаление на децата голяма част от тях го правят. Родителския модел на възпитание чрез бой, шамари, дърпане на уши и вербален тормоз се възпроизвежда от поколение на поколение. Норвежците са си решили въпроса и са забранили този начин на възпитание със закон. Не, това не е спряло всички от биене на децата си, чужденците масово не познават законите на страната, в която са се преместили да живеят, но норвежците ги знаят и това ги сплашва и възпира.

# 2 403
  • Мнения: 330
Fenris, какво е вербален тормоз, дефинирано ли е с точност някъде?  Кой подход на възпитание е позволен когато детето е по-чепато и обясненията не вършат много работа?
Извинявам се ако вече е отговорено!

# 2 404
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
но норвежците ги знаят и това ги сплашва и възпира.

Това не е ли морален тормоз?

# 2 405
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ако морала включва бой на даца ще е морален тормоз.  Laughing

# 2 406
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Морален тормоз на етническа основа позволен ли е в Норвегия?

Ако морала включва бой на даца ще е морален тормоз.  Laughing

Става въпрос за сплашване, т.е. превантивно, т.е. преди да е извършено нещо, т.е. тормоз заради етническа принадлежност или национална принадлежност.

Така поне звучи постът на Фенрис!

# 2 407
  • Мнения: 3 865
Fenris, Аз не съм от секта и бих отишла на митинг като активен и осъзнат протестиращ а не като статист. Сигурна съм че много от списващите са на същата позиция. Статистите в случая са само в твоята глава.
А като какъв тормоз се класифицира да заведеш детската градина на детска площадка, да ги наредиш на маса,  да им сервираш гадно ядене и да им кажеш Докато не изядете и не изпиете всичко не може да ставате да си играете. Лично с очите си го наблюдавах в скандинавия и едва се сдържах да не се обадя на полицията гледайки как едно детенце се опитва насилствено да преглътне лайното въпреки постоянните позиви за повръщане и как скришом пуска трохи храна на земята. И това докато си седи затиснато на масата докато др деса около него се забавляват.

Последна редакция: ср, 13 фев 2019, 12:37 от Не се сърди, човече

# 2 408
  • Varna
  • Мнения: 2 594



Сигурно информацията идва изненадващо за тези, които си мислят, че българите не бият децата си. За съжаление на децата голяма част от тях го правят. Родителския модел на възпитание чрез бой, шамари, дърпане на уши и вербален тормоз се възпроизвежда от поколение на поколение.

Мислите ли, че масово такива дечица за които съм оставила цитата, след като порастнат, правят
като родителите си?
Питам Ви, защото аз съм точно от тези битите деца, и като дете си бях дала дума имам ли някога деца
да не върша това което на мен са правили. И го изпълних.

Аз все си мисля, че насилено дете не забравя какво са му причинявали и това ще го спира да бие
децата си, спомняйки си не само болката от боя но най-вече от унижението.
Дали мисля наивно..........но сърце не ми даваше да удрям.
Дано не съм единствената.

# 2 409
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946


Аз все си мисля, че насилено дете не забравя какво са му причинявали и това ще го спира да бие
децата си, спомняйки си не само болката от боя но най-вече от унижението.
Дали мисля наивно..........но сърце не ми даваше да удрям.
Дано не съм единствената.

Да, в огромна част от случаите хората правят точно обратното на родителите си! И, разбира се, допускат други грешки.

Моето впечатление е, че майките в България са супер agreeable с децата и позволяват абсолютно всичко.

# 2 410
  • Мнения: 4 378
но норвежците ги знаят и това ги сплашва и възпира.

Това не е ли морален тормоз?



Кое е морален тормоз? Че норвежците си познават законите в държавата, а много от чужденците там - не? Това ли е тормозът заради етническа принадлежност? Да знаеш, че нещо е забранено със закон, и това да те възпира да го направиш, защото не искаш да понесеш наказанието на закона ... това ли е сплашването и тормоза? Не знам каква емотиконка да сложа - и съм шокирана от начина ти на разсъждаване, и ми е смешно. Най-добре спри да ми коментираш постовете, защото просто не знам как да коментирам налудничавите ти разсъждения.

Ивет, не съм се ровила в детайли за вербалния тормоз и дефинициите, но личното ми предположение е, че там границите са по-размити и не всичко може да се дефинира като вербален тормоз така, че да бъде наказуемо от закона според параграфа, за който си мисля. Eдинственото, за което се сещам, е параграф 282 от НК, който се отнася до психическо насилие в близки отношения (което включва и деца). Намерих един линк на норвежки, който обяснява точно за това, за което питаш. https://www.overgrep.no/sier-straffeloven-psykisk-vold/ Цитиран е и параграфа, наказателната мярка и в кои случаи се прилага. Максималното наказание е затвор до 6 години, но там се има предвид наистина сериозен психически тормоз до степен на mishandling на норвежки или abuse на английски. Съмнявам се, че този параграф може да се използва за единични случаи на избухване на родител и тирада обидни думи към детето, задето то е счупило скъпа ваза, но не съм чела съдебната практика по въпроса и как съда го тълкува. Статията е написана от адвокат, който се е специализирал в насилие в близки и семейни отношения.

Делта, чудесно ще е, ако си решила да не прилагаш същото възпитание върху твоите деца, но за съжаление невинаги това е резултата. Децата много често възпроизвеждат това, което са научили, защото това е единственото, което познават. Бабите са били, майките и бащите бият, децата също ще бият своите деца. Изключенията ги има, но за съжаление не са правилото.

# 2 411
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946


но норвежците ги знаят и това ги сплашва и възпира.




Сори, прочела съм грешно поста ти! Сега го прочетох отново.

ОК, разбрах.

Твоята теза е, че норвежците, тъй като познават закона, се страхуват от него и не бият децата си.
Обратно, мигрантите, тъй като не познават закона, не се страхуват от него и бият децата си.


Значи все пак не си говорим за цивилизована настройка и разбиране за живота, а за страх от закона.

ОК!

Затова твоето предложение е в България да се въведат същите закони в Норвегия, за да могат родителите да се страхуват от закона.

Grinning

# 2 412
  • София
  • Мнения: 19 243
От дете до дете има разлика. Едно няма да посмее да посегне на възрастен, друго няма такива задръжки. Съответно подходът не може/трябва да е еднакъв.

Из тукашните теми съм виждала да цитират норвежка майка - че си е отдъхнала, когато детето й е навършило 18. Дали Пюър не го писа?

Наистина - защо само Норвегия? Скандинавците ми се струват със сходен манталитет и стандарт

# 2 413
  • Мнения: 4 378
Елеонора, теб не те ли е страх, че ще влезеш в затвора, ако открадеш или убиеш? Наказанието не те ли възпира? Или си от онези, които не им пука и правят, каквото си искат? Питам, за да изясня какво е твоето отношение към законите и наказателните мерки в тях.

Тезата ми не е такава, междудругото. Правиш straw man за ''страх от закона'', когато се има предвид друго. Ако не започнеш да водиш адекватен диалог, мисля, че ще те игнорирам напълно. То това си е загуба на време да ти отговарям.

# 2 414
  • Мнения: X
Елеонора, теб не те ли е страх, че ще влезеш в затвора, ако открадеш или убиеш?
Аз лично не крада и не убивам не от страх пред закона, а защото не пасва на ценностната ми система. Мисля, че ако даден закон не пасва на ценностната система на една голяма част от населението, то просто не го спазва. Справка - ромският етнос.

Така че само забраната не води до промяна, даже превантивният ефект е спорен.
По-скоро трябва да се набляга на създаването на определени ценности.

Общи условия

Активация на акаунт