Имот в Гърция? Какво ни трябва?

  • 92 962
  • 825
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 14 512
Здравейте мами,
Понеже свекърва ми има имот в Гърция искам да ви попитам, знаете ли дали данъците могат да се платят онлайн или каква е процедурата за плащенето им там.

Благодаря предваритено!
Питай в Родители по държави  - темата за Гърция.

# 151
  • Мнения: 9 122
1?
Ако свекито ти има имот в Гр , то , откога го има?
-ако е от години то тя би трябвало да знае
- ако е от вчера , то би трябвало да знае, като е дала парите са ѝ казали!
2?
Трябва да се провери в съответния район в който е имота какъв е данъка?!
- тя от къде знае какъв е та да внесе точната сума Wink
-който и е казал колко пари дължи, би следвало да знае най-добре дали може онлайн и каква е процедурата!

# 152
  • Атина
  • Мнения: 258
Здравейте мами,
Понеже свекърва ми има имот в Гърция искам да ви попитам, знаете ли дали данъците могат да се платят онлайн или каква е процедурата за плащенето им там.

Благодаря предваритено!
Изпращам същия отговор, както в другата тема:
Да, данъците се плащат онлайн. Би трябвало след когато сте получили данъчен номер за покупката на имота, да са ви дали и кодове за достъп до интернет страницата на данъчното (taxisnet). Вижте документите, които са ви издали и потърсете там някъде да пише ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ. След като се влезе с тези кодове, можете да видите дали имате задължения или не.
Ако нямата кодове - страницата от която се прави молбата е тази:
https://www1.gsis.gr/registration/chooseRegistrationType.htm

Но сега погледнах страницата и е само на гръцки...

# 153
  • Мнения: 83
Здравейте, имам няколко въпроса към Aqua Marina и другите компетентни.

С мъжа ми търсим жилище в Солун или Атина, което да отдаваме под наем дългосрочно (или краткосрочно) с цел инвестиция. Търсим имоти с над 6% (в най-лошия случай, 5%) годишна доходност (наем/покупна цена с вкл данъци). Въпросите ми са следните:

1. 6% доходност постижима ли е в Солун/Атина? Малко е трудно да се ориентираме по обявите, най-лесно би било, ако гледаме апартаменти, които се продават заедно с наемателите и пише какъв им е наемът, но за момента не успявам да се ориентирам за такива. Всъщност има ли как? В бг сайтовете има търсене по ключови думи и там ако напишеш "наемател" ти излизат такива апартаменти
2. В един сайт прочетох следното нещо, което не знам как да интерпретирам "Tenant Security: All residential rentals have a minimum legal duration of three years. If a contract for a lesser period is negotiated, the three years period applies to the landlord, but not to the tenant. A contract for three years or longer terminates automatically at the end of the contract period, without need for notice". Наистина ли наемите са за по 3 години, а не както е в България, за по една?
3. По сайтовете има един филтър "student housing". Това какво точно ще рече? Апартаментите, които се ползват от студенти, имат някакъв определен статут ли?
4. Как стои въпросът с ипотеки върху гръцки имоти, закупени от хора, които живеят и имат доход в България? Писах на десетина банки и чакам отговор, но ако са като българските, може да се наложи да се обикаля и пита на място

Благодаря предварително!

# 154
  • Мнения: 1 825
Patagonska_mara, от зад на пред ще започна Simple Smile
4. Ипотеки на жилища - забрави за момента, много трудно, невъзможно, особено на чужденци.
3. Фититики естиа се казва или студентско жилище, което обикновено е около 40кв.м. Или Т.нар гарсониерки, студиа и подобни.
Договор се сключв за какъвто период искат страните. Може за месец, а може и за година.
Според мен е добра инвестиция, особено Солун. За Атина - прекалено голям град и как да кажа - всичко е доста занижено, голяма конкуренция, много предлагани жилища.
2. Договорите за наем се сключват за период, изгоден и за двете страни. Принципно започваш от 6 месеца или направо година.
1. Пак казвам за Солун, може и да се постигне такава доходност, но за Атина - така и така. Трябва да е точно до университет, реновиран, в добър квартал. Докъто в Солун е някак по - лесно постижимо.

# 155
  • Мнения: 83
Много благодаря. За студентските жилища продължава да не ми е на 100% ясно. Тоест това е типа жилище най-вече като големина, или и като локация: т.е. че е близо до университет. Не значи, че в него живеят студенти? Най-объркващо ми е, че примерно в Спитогатос има 2 филтъра: new development и student housing...new development е новопостроено, но с акт 16 ли?

Още няколко въпроса ми изникнаха:
5. Апартаменти за под наем предполагам се предпочитат обзаведени, както и в България?
6. Виждам, че в Спитогатос има локация на апартаментите. Отговаря ли си горе-долу? Ако да, то това е доста приятна изненада Simple Smile
7. Има ли в Гърция публичнодостъпен регистър на продажбите? В САЩ например може да се види една къща за колко се е продавала през годините, да се прави справки по квартали и тн, в Бг не може
8. За Солун някакви насоки за квартали? Ние естествено ще отидем на място, но все пак да се ориентирам отсега в гледането. А и на място невинаги може да се прецени, ако човек не е местен: в центъра на София примерно разликата между "добра" и "лоша" локация понякога е 2 пресечки...

Благодаря!

# 156
  • Мнения: 1 825
Принципно в студентското жилище може да живее всеки, не само студент. Но обикновено локацията им е около университети и гимназии. Предпочитат се обзаведени, като вътре има легло, бюро, гардероб, малка секцийка, маса за хранене, кухня и по възможност обзаведена ( с вилици, лъжици, чинии, тенджери, тигани и прочие.)
За по-големите по площ жилища, може обзаведени, може и не. Някои търсят обзаведени, някои държат да си сложат собствени мебели. Предпочитание на собственика как ще реши да предлага имота си.
За публичен регистър не знам, ако някой друг от пишещите е наясно да каже.
За Солун около центъра, бялата кула, университета. Те са локализирани там.

# 157
  • Атина
  • Мнения: 258
Здравейте, имам няколко въпроса към Aqua Marina и другите компетентни.

С мъжа ми търсим жилище в Солун или Атина, което да отдаваме под наем дългосрочно (или краткосрочно) с цел инвестиция. Търсим имоти с над 6% (в най-лошия случай, 5%) годишна доходност (наем/покупна цена с вкл данъци). Въпросите ми са следните:

1. 6% доходност постижима ли е в Солун/Атина? Малко е трудно да се ориентираме по обявите, най-лесно би било, ако гледаме апартаменти, които се продават заедно с наемателите и пише какъв им е наемът, но за момента не успявам да се ориентирам за такива. Всъщност има ли как? В бг сайтовете има търсене по ключови думи и там ако напишеш "наемател" ти излизат такива апартаменти
2. В един сайт прочетох следното нещо, което не знам как да интерпретирам "Tenant Security: All residential rentals have a minimum legal duration of three years. If a contract for a lesser period is negotiated, the three years period applies to the landlord, but not to the tenant. A contract for three years or longer terminates automatically at the end of the contract period, without need for notice". Наистина ли наемите са за по 3 години, а не както е в България, за по една?
3. По сайтовете има един филтър "student housing". Това какво точно ще рече? Апартаментите, които се ползват от студенти, имат някакъв определен статут ли?
4. Как стои въпросът с ипотеки върху гръцки имоти, закупени от хора, които живеят и имат доход в България? Писах на десетина банки и чакам отговор, но ако са като българските, може да се наложи да се обикаля и пита на място
5. Апартаменти за под наем предполагам се предпочитат обзаведени, както и в България?
6. Виждам, че в Спитогатос има локация на апартаментите. Отговаря ли си горе-долу? Ако да, то това е доста приятна изненада
7. Има ли в Гърция публичнодостъпен регистър на продажбите? В САЩ например може да се види една къща за колко се е продавала през годините, да се прави справки по квартали и тн, в Бг не може Не, в Гърция също няма.
8. За Солун някакви насоки за квартали? Ние естествено ще отидем на място, но все пак да се ориентирам отсега в гледането. А и на място невинаги може да се прецени, ако човек не е местен: в центъра на София примерно разликата между "добра" и "лоша" локация понякога е 2 пресечки...
Благодаря предварително!

Здравейте  Patagonska_mara, малко ще се повторя с [/b]H/I[/b], но ще опитам да отговоря на всички въпроси по ред:
1. За Атина - Да, постижима е доходност 6%. За Солун - не знам. В Атина е възможно  да се постигне и по-висока, зависи от цената на покупката и от това как ще се отдава под наем след това (ако е до метро, реновиран и подходящ за Airbnb можете да постигнете и по-висока доходност). Аз не бих търсила с наемател. В момента много се търсят апартаменти за под наем, защото всички ги отдават само в Airbnb и наемателите се местят в отдалечени квартали, защото просто не се намира нищо за наемане в центъра и покрай морето. В Атина бих могла да препоръчам сериозна българка брокерка, която би могла да ви ориентира по-добре.
2. Както вече H/I написа - Договорите за наем могат да се сключват за колкото искат двете страни. Но ако един наемател живее в едно жилище повече от 3 години е по-трудно да го накарате да напусне. Законът относно изгонването на наематели е променен, доколкото дочувам дори и да не плащат наем е трудно да се изгонят, ако са над 3 години и е по-добре да се попита адвокат как точно стои този въпрос.
3. Според мен това е предпочитание на собствениците. Както обясни и H/I - локацията и обзавеждането са подходящи за студенти. Няма друга причина за такава категория.
4. Нямам информация по този въпрос.
5. Не. Повечето апартаменти, които се дават под наем са необзаведени. Имат кухня и гардероби, но хладилниците, печките, пералните и останалите мебели си ги донасят наемателите. Съвсем друг е въпросът за Airbnb или за луксозните апартаменти, които се отдават под наем на работещи временно в Атина на високи длъжности, като кореспонденти, работещи в посолства и т.н. Предполагам - също и за студентите, както вече беше написано.
6. Никога не съм търсила в спитогатос и не знам.
7. Не, няма все още такъв регистър. По принцип относно регистрите - Гърция върви доста след България.
8. Мога да кажа за Атина – центъра или покрай морето. Последните месеци в тези райони купуват като невидели китайци, турци, ливанци, руснаци… всички. Това е и причината цените да се вдигнат рязко нагоре. Преди година-две беше идеален момент да се купи на ниска цена.
И още един въпрос «в Спитогатос има 2 филтъра: new development и student housing...new development е новопостроено, но с акт 16 ли?» 
В Гърция термина акт 16 бих го сравнила с «има пуснат ток», така че новопостроеното би трябвало да е с включен вече ток. Този въпрос бих задавала на строителя, ако ми продава ново строителство – пуснат ли е ток и ако не е - кога се предвижда да се включат към мрежата.

Желая ви успех!
 

# 158
  • Мнения: 83
Aqua Marina, много благодаря за изчерпателния и полезен отговор! Ще бъда много благодарна за контакт с брокерката в Атина, може да ми пишете на лично.

Относно airbnb: по Ваши впечатления, не се ли наблюдава в Атина пренасищане с такъв тип имоти? В България през последната година-две броят им скочи двойно, в резултат на което спаднаха цените. Според данните, които сравнявам, ми се струва, че може би и в Атина има пренасищане.

София 1.5м жители
2500 броя airbnb
34 евро средна нощувка

Атина 3.8 м жители
8630 броя airbnb
45 евро средна нощувка

Благодаря отново.

# 159
  • Атина
  • Мнения: 258
Ще изпратя на личния данните на брокерката.
За Airbnb в Атина - за сега все още върви и много хора са доволни, но се подготвя закон, с който срочните наеми ще се ограничат до 90дни в годината. Не знам от кога ще стане това, но ще е скоро. Аз също мисля, че това с Airbnb е временно и ще отмине.

# 160
  • Мнения: 83
Здравейте отново,

Ходихме един път до Гърция, където гледахме имоти в Солун: в центъра и в района около гарата. Също се срещнахме с Ремакс в Паралиа Офринио. Засега като че ли се насочваме към Солун, макар че Офринио също изглежда като интересна опция.

Брокерите, с които говорихме и правихме огледи в Солун, твърдят, че наемите в момента са много високи и стигат до 10 евро на квм. Обмисляме варианти като ето този апартамент https://www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_% … 7%CF%82_-l8106658. За него те твърдят, че наемателят плаща 600 евро. С две спални е, в центъра. Не сме виждали още договора му. Моля запознатите с пазара да споделят дали според тях това е реалистично, понеже на мен ми се вижда малко високо за наем. Иначе брокерите твърдят, че апартаментите на партер са с доста по-ниски цени от тези на по-високи етажи, но наемите не са пропорционално по-ниски (т.е. изгодно от инвестиционна гледна точка). Според вас има ли такова нещо?

Иначе доколкото се ориентираме, метрото е вече на 100% сигурно, че ще се пусне? Това важи и за втория лъч, нали така? Някой знае ли цените около спирките дали вече са реагирали или се очаква още да се вдигнат?

Иначе бяхме приятно изненадани от високия клас довършителни работи (в сравнение с България) в няколко от апартаментите, които видяхме. Очевидно има някакъв инвеститор (или инвеститори), които купуват апартаменти за ремонт на централна локация и после им правят основен луксозен ремонт.

# 161
  • София
  • Мнения: 38 210
Да ви кажа и ние докъде стигнахме.
Ходихме на ваканция и обиколихме, за да си изясним окончателно местата, които искаме.
Искаме да има градче и голям плаж и да не е далеч с кола от София.
Така че пак оставаме по нашите любими места - Аспровалта, Врасна, Олимпиада...
Работим с агенции и събираме предложения.

# 162
  • Мнения: 3 341
Не знам кога сте ходили за последно във Врасна, но положението в момента е доста кофти има много емигранти няколко хотела са населени само с тях и присъствието им се усеща навсякъде. Местните казват, че е временно и щели да ги махнат до месец дано. Иначе за района внимавайте ако взимате къща или партерен етаж. Има много подпочвени води и много често се наводняват от проливните дъждове, това знам за Врасна и Ставро в частта към морето. ММ е рибар и сме там почти всяка седмица, имаме много приятели така че ако мога да помагам питай.

# 163
  • София
  • Мнения: 38 210
О, благодаря! Таман умирах от яд за един приземен апартамент, който изпуснахме.
Ние бяхме по Великден и беше много тихо.
Ох, има предложения отвъд улицата с колите, обаче пък на мен ми се виждат далече.

# 164
  • Мнения: 3 341
За къде става въпрос? Наистина е голям проблем наводненията, миналата година беше поредния погром. После изхвърлят всичко измазват и се опитват да продават когато е хубаво времето. Сега с бежанците не знам как ще е, хората много недоволстват, ние се прибрахме във вторник.

Общи условия

Активация на акаунт