Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • София
Моля ви да споделите впечатленията си от гимназиалния курс в Пловдивската математическа гимназия - дисциплина, ниво на учениците, ниво на учителите, цялостна среда, особености от всякакъв род и всичко друго, което касае процеса на обучение.

Последна редакция: нд, 24 юни 2018, 18:48 от Пепеляши

# 1
  • Майничка
За кой клас става въпрос? За 5-7 клас е без конкуренция, но са само 2 паралелки. След 7 клас - както навсякъде в по-читавите училища.

# 2
  • София
За кой клас става въпрос? За 5-7 клас е без конкуренция, но са само 2 паралелки. След 7 клас - както навсякъде в по-читавите училища.

В заглавието на темата съм написала „гимназиален курс“, но допълних и в първия си пост, за да няма объркване. Simple Smile

Имаме сега завършващ 9-и клас в 31 СУЧЕМ в София. Приет е в ОМГ от 10-и клас и събираме информация за училището - дали си струва цялата промяна, значително по-добра ли е средата от средното, тъй като в настоящото му училище, за съжаление, паралелките с математика са на дъното като дисциплина и с неуспяващи да се справят учители по математика и немски.

# 3
  • Майничка
От средното ниво в Пловдив - да, по-добра е. Нямам впечатления конкретно от паралелка с немски в този набор, а общо от гимназията. Има и друг положителен момент - в 10 и особено в 11 клас нещата откъм дисциплина и успех се променят, особено при момчетата, узряват някак, пубертетът става по-балансиран, комуникационните им умения, в това число и с преподавателите, се подобряват и почват да си гонят целите.
Може би е по-добре да зададеш въпроса си в деветокласната тема, има поне две майки на деца от гимназията, които пишат там.

# 4
  • София
От средното ниво в Пловдив - да, по-добра е. Нямам впечатления конкретно от паралелка с немски в този набор, а общо от гимназията. Има и друг положителен момент - в 10 и особено в 11 клас нещата откъм дисциплина и успех се променят, особено при момчетата, узряват някак, пубертетът става по-балансиран, комуникационните им умения, в това число и с преподавателите, се подобряват и почват да си гонят целите.
Може би е по-добре да зададеш въпроса си в деветокласната тема, има поне две майки на деца от гимназията, които пишат там.

И там ще го задам, благодаря.

П.П. Може ли връзка, че много деветокласни теми намирам? Simple Smile

# 5
Дъщеря ми завършва 10-ти клас. Много харесва класа и съучениците си. Като цяло добро ниво на обучение. Децата са амбициозни и така се създава среда, в която се стимулират взаимно.

# 6
  • София
Благодаря Ви.
Ще се радвам на още мнения. Simple Smile

# 7
МГ - Пловдив е едно от най-добрите училища в града, особено за професионалните паралелки и "а" клас /това са децата, приети в 5 клас/. За класовете с немски изпитвам известни съмнения, но нямам преки впечатления, по-скоро е чуто от ученици и учители преди 3-4 години, може и да са се променили нещата.

# 8
  • Пловдив
rebus99,да не се бъркаш с френските?
Училището вече не е ОМГ, а само МГ. По новите правила образцови училища няма.
Пепелаши, аз и в другата тема ти отговорих. Питаш за сравнение между училище в София и училище с друг профил в Пловдив. Едва ли някой има поглед и върху двете, за да ти даде отговор.
МГ е добро училище. Не е идеално, но то идеални няма.

# 9
Не, не бъркам. Дъщеря ми учеше там преди години в периода 5 - 7 клас. Когато завършиха 7 клас, много деца от класа им, искащи да учат немски, се преместиха в езиковите гимназии именно по тази причина. Като дори собствените им учители твърдяха, че нивото на френските и немските паралелки не е добро. Но може нещата да са се променили, както и написах по-горе.

# 10
  • Пловдив
Жалко, че директора напуска.

# 11
  • София
rebus99,да не се бъркаш с френските?
Училището вече не е ОМГ, а само МГ. По новите правила образцови училища няма.
Пепелаши, аз и в другата тема ти отговорих. Питаш за сравнение между училище в София и училище с друг профил в Пловдив. Едва ли някой има поглед и върху двете, за да ти даде отговор.
МГ е добро училище. Не е идеално, но то идеални няма.

Записахме момъка в НПМГ накрая.

# 12
Мога ли да използвам темата, за да попитам има ли родители на деца приети в МГ Пловдив 8-ми клас? Безуспешно се опитвам да разбера в кой клас е разпределен синът ми, преди 2 дни се обадих по телефона, вдигна ми директора, каза че няма да има списъци в сайта или на вратата на училището, което дете иска да си види класа, трябва лично да отиде в гимназията. Вчера и днес синът ми и негов приятел висят по един час в училище, препращат ги от стая в стая и никой не дава информация,на  телефона никой вече не отговаря. Няма изнесен начален час и начин на организация на първи учебен ден, изобщо пълно безхаберие, и други години ли е било така?

# 13
  • Пловдив
До миналата година имаше списъци на децата и класните ръководители. Като се има предвид, че училището е с временно изпълняващ длъжността Директор до конкурс и назначаване на нов такъв и като знам кой евентуално може да я върши тази работа, изобщо не се изненадвам.
До утре може и да си променят мнението и да качат списъци на сайта или поне на табло в училището, но с тази защита на личните данни малко прекаляват.
Ами отидете вие до училището, дирекцията е на третия етаж, пък може и да им дойда на ум, че все пак хората имат нужда от информация.

# 14
  • Пловдив
Детето си знае класа, но е там от три години. Предполага и се надява да им запазят същия клас и класен ръководител.

# 15
До миналата година имаше списъци на децата и класните ръководители. Като се има предвид, че училището е с временно изпълняващ длъжността Директор до конкурс и назначаване на нов такъв и като знам кой евентуално може да я върши тази работа, изобщо не се изненадвам.
До утре може и да си променят мнението и да качат списъци на сайта или поне на табло в училището, но с тази защита на личните данни малко прекаляват.
Ами отидете вие до училището, дирекцията е на третия етаж, пък може и да им дойда на ум, че все пак хората имат нужда от информация.

В крайна сметка съпругът ми отиде до училище и с много труд успя да изкопчи тайната информация, че синът ни е в 8б клас, но трябваше да излезе от работа. С въпросния Закон за личните данни си отиде и малката прозрачност в образованието, а и във всички останали сфери. Накрая мистериозно вместо в клас 26 човека, се оказват по 30. Да не говорим, че явно само МГ тълкува закона така, всички други училища дали на сайта или на таблото обявиха списъци с приетите ученици и разпределението им по класове.

# 16
  • Пловдив
Списъци ще има на 14/09 след 12,30.
Откриване на учебната година на 17/9 от 10,30.
Да са в училище 15 мин по-рано с пълна униформа.

# 17
  • Майничка
... Да не говорим, че явно само МГ тълкува закона така, всички други училища дали на сайта или на таблото обявиха списъци с приетите ученици и разпределението им по класове.

Не всички. В някои родителите научиха класа си от обаждане на класния ръководител преди родителска среща.

# 18
Някакви отзиви за Тодорка Донова от МГ Пловдив, това ни е класната, преподава по английски? По математика ще ни преподава Елка Вълканова.

# 19
  • Пловдив
Някакви отзиви за Тодорка Донова от МГ Пловдив, това ни е класната, преподава по английски? По математика ще ни преподава Елка Вълканова.
Е. Вълканова е нашата класна. Аз много я харесвам - интелигентен и възпитан човек, страхотен преподавател по МАТ.
А някой с отзиви за Христинка Минчева по англ. език?

# 20
  • Пловдив
Ако не беше Хр. Минчева, моята още щеше да срича на английски. Много приятен, интелигентен човек, от когото могат много да научат. Дано не отсъства много често, че страда от мигрена. Но в 8 клас в СП успяха да минат учебниците на английските паралелки. Даже се надявах тази година пак тя да ги поеме, но явно ще е последната година по АЕ по специалността.

# 21
  • Пловдив
Много благодаря за мнението!!! Английският е важен предмет навсякъде, особено за хора без сертификат, както е при нас. Flowers HibiscusFlowers HibiscusFlowers Hibiscus

# 22
  • Пловдив
На тази възраст сертификатът е само за самочувствие. Така че не е никакъв пропуск.

# 23
Моля ви да споделите впечатленията си от гимназиалния курс в Пловдивската математическа гимназия - дисциплина, ниво на учениците, ниво на учителите, цялостна среда, особености от всякакъв род и всичко друго, което касае процеса на обучение.
Като родител на ученик в това училище,мога да кажа че за три години съм се убедил, че дацата се претоварват с купища домашни и извънкласни дейности.Учителите се правят на ,, взискателни" и не се съобразяват със необходимото свободно време на децата и ги засипват с домашни и контролни работи.Нивото на стрес в това училище е високо.Препоръчвам Ви да не си го докарвате на главата.Това училище е вредно за здравето на децата Ви!!!

# 24
  • Пловдив
Последният пост е пълна измислица. Дъщеря ми завърши тази година. Нито се е претоварвала, нито се е скъсала от учене. Извънкласните мероприятия са по желание. За мен и моето дете училището си беше ОК.

# 25
  • Пловдив
Десетита члена на фамилията ни са учили и учат в това училище. Според мен всички сме си добре с главата, но пък може да сме генетично увредени и някак си сме издържали на "свръхнатоварването".Head BandLaughing

# 26
  • Пловдив
Даже им е малко натоварването, особено по езиците.

# 27
Завършила съм математическата преди доста години, в момента синът ми учи там-в 6 клас
Според мен даже ученето е малко
До 7 клас поне повече домашни имат само по математика и български
Ако имате  умни и мързеливи деца -това е мястото Wink

# 28
Дъщеря ми завърши тази година. Да, има моменти, в които се е налагало здраво да учи, но как иначе без усилия ще се върви напред?
Беше в чудесен клас. С болка се разделят. Не престана да излиза и се среща през цялото лято с много от съучениците си. Гимназията е добро място, но всъщност такава я правят съвкупност от учители и ученици, а те са променливи величини във времето.Wink

# 29
Anonymous Citizien - явно сте направили грешен избор за детето си с това училище. Хубавото е, че може да го поправите - РУО обявят свободните места по училища няколко пъти годишно. Винаги може да смените обстановката и да намалите стреса за детето. Аз не бих чакала 3 години както сте направили.
Иначе като всяко училище - има си позитиви и негативи. Като всичко в живота.
Въпрос на личен избор е как човек гледа на това и по кой път тръгва Simple Smile

# 30
Детето ми учеше в ОМГ - Пловдив 3 години /5 - 7 клас/ и мога да кажа само хубави неща за това училище в прогимназиален етап. Но вероятно е въпрос на възможности на детето, отношение към учебния процес, спойка със съученици, качество на учители и още нещо необяснимо, което ни дава усещане да харесаме или не харесаме нещо, което е индивидуално за всеки.

# 31
  • София
Като родител на ученик в това училище,мога да кажа че за три години съм се убедил, че дацата се претоварват с купища домашни и извънкласни дейности.Учителите се правят на ,, взискателни" и не се съобразяват със необходимото свободно време на децата и ги засипват с домашни и контролни работи.Нивото на стрес в това училище е високо.Препоръчвам Ви да не си го докарвате на главата.Това училище е вредно за здравето на децата Ви!!!

Звучи ми твърде предубедено. Разбирам, че има недоволен, а вероятно и недоволни. Но все пак познавам възпитаници на училището от по-ранни години и не вярвам сега нещата, въпреки цялостната деградация, да са кардинално променени. Ще ми се да мисля, че има „последни бастиони“ и това училище е един от тях.

# 32
Виждам,че темата е стара, но не намерих нова за училищата в Пловдив -гимназиален етап и по-конкретно за математическата гимназия
Някой ако има поглед върху паралелката с програмиране и тази с английски. Малко ме притеснява , че в програмирането са по над 20 момчета, как е дисциплината, учат ли много нови неща, различни от школите Телерик и т.н.

# 33
  • Пловдив
The Invisible програмирането и паралелката с английски имат малко общо. Първата е професионална паралелка, втората си е профилирана. Учебните планове са много различни, броят на часовете по отделните предмети са различни. Преди успяваха да изравнят броя на часовете по математика, сега не знам как е.

Моята дъщеря завърши системно програмиране. Бяха може би единственият клас с 11 момичета в историята на тази паралелка в МГ. Дали учат нещо, различно от телериг, не мога да кажа, защото не знам какво се учи в Телериг, а и не знам в момента с новите учебни планове как стоят нещата и в МГ. Със сигурност в МГ учат и излишни неща, но пък са ѝ от полза в ТУ в момента.

# 34
Благодаря dundi
знам ,че са различни, но синът ми се колебае между двете ( ако балът му е нисък, е ясно, но да сме подготвени ако стане чудо Laughing )
той иска да остане с английски и да продължи да се занимава с програмиране, извън училище
аз настоявам за тази паралелка, сигурно си струва, щом е толкова желана

# 35
  • Пловдив
за мен си заслужава, въпреки че дъщеря ми не продължава в с програмиране, насочи се в друга посока.
Но средата, в която попадна, беше много стимулираща. Тя е от енергоспестяващите и амбициозните ѝ съученици ѝ повлияха добре.
Почти всички от класа ѝ са в СУ и ТУ-София с програмиране.
Имаше и друг вариант за занимание с програмиране за деца от профилираните паралелки. Но не знам дали програмата на МОН все още продължава. Двегодишно обучение в част от почивните дни - събота, неделя и ваканциите, което завърши с държавен изпит и сертификат за професионална квалификация.

# 36
  • Пловдив
А имате ли информация за другата професионална паралелка с графичен дизайн? Заслужава ли си високия бал? Там пък май са повече девойките.

# 37
  • Пловдив
А имате ли информация за другата професионална паралелка с графичен дизайн? Заслужава ли си високия бал? Там пък май са повече девойките.

Не е дизайн. Компютърна графика е. Аз много съжлявам,че дъщеря ми не я приеха там. Но тогава се кандидатстваше с изпит по рисуване и оценката не ѝ стигна. Там се иска детето да може да рисува.
Виждала съм много интересни неща, направени от учениците. Имаше профили във фейсбук на някои от випуските и качваха работи там.
Прекрасна паралелка за момиче, излизат с добра подготовка по МАТ и с професия. Както и с добро ниво на английски. Поне за повечето деца. От випуска на дъщеря ми знам за три момичета, които са в UK в специалности, свързани с графика, едната е в гейм дизайн.
Може и да има някой недоволен, както е навсякъде, но като цяло за мен това е много добър вариант за рисуващо дете. Говоря за випуска, завършил миналата година. Пак казвам, че не знам с новата програма как стоят нещата, нито как се справят децата, които са имали високи оценки на НВО, позволяващи им прием в тази паралелка, но не умеят да рисуват.

# 38
  • Пловдив
Много добра подготовка, както професионална, така и по останалите предмети. И много добро ниво на английския.
Скрит текст:
Дъщеря ми завърши тази паралелка преди две години. В момента продължава образованието си в същата посока. Но тя винаги се е интересувала от рисуване, ходеше на школа доста години просто за да рисува, без връзка с по-късното кандидатстване там. Ако не беше влезнала, другият вариант за нея беше Художествената
Определено е за рисуващо дете, за такова с висок бал, но без интереси в рисуването е мъка и доста трудно справяне по специалните предмети. Не разбирам защо махнаха изпита по рисуване?!

# 39
  • Пловдив
Изпита по рисуване се премахна, защото влизаха много слаби математици и после им беше изключително трудно. Преди се влизаше с удвоената оценка по рисуване+един път математика+един път български език. В другите паралелки се утроява математиката и разликата става много голяма в нивото на децата. Личното ми мнение е, че би било по–добре рисуването да беше останало, но с по-малка тежест.

# 40
  • Пловдив
В Художествената гимназия има специалности Рекламна графика и Пространствен дизайн. Там се влиза само с рисуване. Може ли да се сравняват по някои критерии с паралелката в МГ?

# 41
За професионалните паралелки съветът ми е да се погледне учебната програма за 11 и 12 клас. Тези, които са завършили и настоящите 12 клас вървят по различен начин от идващите след тях. Паралелките се превръщат в наистина професионални  и затова тежестта на общообразователните предмети намалява, за сметка на специализираните /досега бяха по-скоро хибридни и даваха възможност за повече избор в горните курсове/.
По отношение на половете - да, преобладават момичетата. Няма квоти и повечето момчета с висок бал отиват програмисти в другите паралелки. Там пък са основно момчета Wink

P.S. Да, хубаво е децата да могат да рисуват, но не е задължително. Тяхната насоченост ще е създаването на компютърна графика чрез софтеуъри и техните възможности. Това не е точно графичен дизайн, където художествените заложби биха имали по-голяма тежест...

# 42
  • Пловдив
Silver Blade, и досега в професионалните парлелки приключваха в 10 клас с общообразователните предмети и в 11 и 12 клас се наблягаше на професионалната подготовка. Оставаха малко часове по история в 11 клас и философския цикъл в 11 и 12. Предполагам там са основните промени в момента и вероятно някои от специалните предмети от 9 и 10 клас са ги преместили в 11 и 12,
В графиката имаше и доста рисуване на ръка до миналата година, сега не знам как е.

Скрит текст:
тя и моята дъщеря учи инженерен дизайн в ТУ, но им късат задниците от рисуване на ръка първата година.

# 43
Основна разлика ако не се лъжа от догодина ще е, че няма да могат да избират матури след 12 клас, а ще държат само професионалния изпит /и задължителната по литература, де/. До сега мисля, че можеха /ти ще потвърдиш, дали беше така за вашия набор/ и е плюс за децата, които отиват после с друга насоченост и ползват матурите за прием/преимущество за универиситет.
Но вашето е друго Wink

# 44
  • Пловдив
ДЗИ по БЕЛ е задължителен, това е ясно. Нашите имаха избор вместо второ ДЗИ да изберат държавния изпит по професията. Имаха и избор при явяване на второ ДЗИ да изберат дали държавният изпит да се впише в дипломата или не. Както и дали изобщо да се явят на този изпит.
Ние избрахме второ ДЗИ без да се вписва държавния изпит в дипломата.
Има си диплома за средно образование с две матури и сертификат за професионална квалификация, който получават, ако издържат държавния изпит /теория и практика/. Ако не се явиш на държавния изпит, не получаваш сертификата. Можеш да се явиш на есен или след година, но си имаш вече диплома за средно. Догодина картинката ще е друга. Второто ДЗИ ще е по желание.
В СП са като студенти. По специалните предмети имат определен брой изпити, през които трябва да минат и трупат точки. Има минимум за 3.00, ако не се лъжа трябва да си натрупал 50% от точките. Няма срочни оценки, а само годишни. Сигурно и по новата програма ги юркат по същия начин.

# 45
Здравейте, и аз не намирам тема и затова се надявам някой да отговори тук. В списъка с униформите е описано "тениски едноцветни , без надписи - фирма по избор " .
Въпроса ми е ,това значи ли ,че мога да закупя каквито и да е едноцветни тениски ? Идеята ми е да взема бели както е униформата, но такива,които ми харесват на материя ,а и цена . Възможно ли е ?

# 46
  • Пловдив
Да, можеш. До миналата година носенето на униформа не беше съвсем задължително. Можеше да се носят всякакви едноцветни блузи, ризи, тениски, пуловери и панталони без дупки.

# 47
Благодаря, това много ме улеснява.

# 48
  • Пловдив
Може ли някой да напомни къде слагаха емблеми на МГ върху тениските?

# 49
Здравейте!   
Преди няколко дена взех ризите на сина ми, които са част от униформата на Математическа Гимназия Пловдив "ОМГ" за началото на 8 клас. Когато се прибрах и детето ги сложи видяхме, че са доста големи за него. Предполагам, че се случи така, защото сина ми отслабна и започна да се грижи повече за фигурата си.
Въпросът ми е, има ли някоя майка на дете, която си търси размер "M", а пък за размяна да даде "S".
Трябва ми размер "S".
Благодаря Ви!
Телефон за информация: 0877786503

# 50
  • Пловдив
Здравейте, да побутна малко темата.
Минаха всички родителски срещи. Информацията беше доста оскъдна, мога да споделя само за З паралелка. Класен ръководител Мария Баракова учител по Химия. По математика Кремена Симеонова, по БЕЛ Нина Тошева. Моля, да споделите и за другите .

Общи условия

Активация на акаунт