Подправки в саксии 2-ра тема

  • 66 788
  • 775
  •   1
Отговори
# 270
  • In transit
  • Мнения: 11 810
Босилек съм пробвала да съхранявам по няколко начина... на песто ( най-често, винаги гледам да имам поне едно бурканче налично), замразен ( не ми харесва на вкус после), сушен ( пак се променя вкуса, но е по-добре) и цели листа в зехтин. По-последния начин после зехтинът придобива чуден босилеков аромат, а листата стават да се сложат на салата капрезе примерно или да се направят на песто.
Розмаринът расте целогодишно, даже не съм го прибирала зимата и пресен ми е с най-хубав аромат. Може да изсушиш, но се променя, става доста силен и наситен аромат. Но пък сушен е чудесен за чай.
Ментата я орязях рано за да разкарам белокрилките, които я бяха метнали и реших да я замразя. Не мога да кажа какво се е получило. Ще сложа тия дни на нещо да пробвам.

# 271
  • Мнения: 192
Здравейте,
добре, че намерих темата защото имам нужда от помощ. Купих си преди 3 месеца розмарин в саксия от пазара. Вървеше добре допреди 1-2 седмици и започна да съхне. Знам, че не трябва да се полива много/поливам го 1-2 пъти в седмицата по малко/. Моля да ми кажете какво да правя за да го спася? Втора година става така и много ме е яд.

# 272
  • Мнения: 6 888
Розмарин в саксия се гледа много трудно. Обикновено не оцелява.

# 273
  • Мнения: 15 313
Розмарина е капризен. И моя взе да съхне. А е цяла туфа, гледаме си го от години, преместихме го в по голям съд, но пак съхне. Инак се развъжда от клонче сложено във вода, пуска коренче и засаждаш.
Босилека ми като избуи го правя на песто, не суша, че бавно съхне, капризен е на сушене. Замразен не става. Пестото замразявам, но натурален босилек - не. В зехтин става хубав, но си е просто босилеков зехтин, страхотен за сухи кожни участъци между другото и.. за салати, разбира се. Предпочитам да съхранявам под формата на песто. Най удачно ми е.

# 274
  • In transit
  • Мнения: 11 810
Розмарин имам две саксии. Още първата година ги преместих в глинени саксии, не знам дали това има значение. Също забелязах, че обича водата, ако позасъхне не е добре. Но е възможно да са ви изсъхнали заради времето и жегата. При мен умря лавандулата след като две години си беше супер.

# 275
  • там някъде
  • Мнения: 234
Розмарина е капризен. И моя взе да съхне. А е цяла туфа, гледаме си го от години, преместихме го в по голям съд, но пак съхне. Инак се развъжда от клонче сложено във вода, пуска коренче и засаждаш.
Босилека ми като избуи го правя на песто, не суша, че бавно съхне, капризен е на сушене. Замразен не става. Пестото замразявам, но натурален босилек - не. В зехтин става хубав, но си е просто босилеков зехтин, страхотен за сухи кожни участъци между другото и.. за салати, разбира се. Предпочитам да съхранявам под формата на песто. Най удачно ми е.

Джаста Праста, само да те питам, с какви ядки според теб е най-удачно да направя пестото? Мисля да съхраня моя босилек като направя и замразя песто.
И както Mikkey предложи, ще си оставя една част в зехтин, за да си го ползвам на салатките.

# 276
  • In transit
  • Мнения: 11 810
Не се ли пресича пестото във фризера? Иначе с кедрови ядки най-хубаво става.

# 277
  • Мнения: 10 500
Босилека в зехтин потъмнява ли и колко време го държите вътре?

Моят тази година хич не върви, нещо изяде листенцата и са останали само дръжките в сандъчето, но мисля да си купя.

# 278
  • Мнения: 15 313
Наполи, с кедрови ядки е класика, но и с орехови става. С каквито имаш под ръка, те дават плътност и лек вкус разбира се, но не е проблем да експериментираш. Аз правих с орехи, супер си стана. Слагам чесън, пармезан, сол, зехтин и ядки. Винаги става добре. Последния път нямах ядки и пак се получи добре.
Мики, не, не се пресича. Втърдява се и му трябват минутки след вадене от фризера, за да стане годно за ползване. Омеква, гребваш си колкото ти трябва и замразяваш отново. Оставям само колкото да мога да гребна, никога не размразявам напълно.
ЧерноКоте6, леко потъмнява, да, добива зеленикав оттенък, но не е проблем. Свеки държи около 20 дни, после прецежда и воала, има си овкусен зехтин. Ще я питам за точните дни и на светло ли, на тъмно ли го държи и ще пиша. Тя ми казва, ама все забравям. Нали тя ми го прави и кой да помни. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 279
  • Мнения: 192
Е нали трябва да не се полива много, да не е на студено?! Всичко друго - джоджен, чубрица, лавандула, мащерка и т.н са наред. Освен да сложа една клонка във вода да пусне коренче и да пробвам. как мислите ще мога ли да го спася?

# 280
  • Мнения: 15 313
Опитай. Каприз е розмарина. Свека има "лека" ръка и всичко хваща, ама... не всеки е така. Но ти опитай, нашия опит да разсадим се получи, но донякъде,  хвана се коренчето, направи малка туфичка и... умря. Та... малко на късмет е работата.
Пп Студа не пречи на размарина. Целогодишно е на терасата, и в студ и в пек. Това не е проблем.

# 281
  • Мнения: 10 500
Благодаря Джаста Праста, ще чакам рецептата тогава, защото и ние обичаме босилека, екстра ще ми се получи да си овкуся зехтин Peace

Аз съм правила песто и с кашу, просто нямах други ядки и пак се получи.

# 282
  • Мнения: 192
то и при мен всичко се хваща от раз, ама розмарина май е инат Satisfied Ще пробвам!

# 283
  • Sofia
  • Мнения: 21 624
На мен за песто кашуто по-ми допада от орехите.
Джаста, аз замразявам песто във формички за лед. Идеално ми е така. Simple Smile
Моите подправки всички са оцелели под грижите на ММ, докато почивахме с детето 3 седмици. Simple Smile
Само мащврката ми е мъка на мен - все не оцелява. Купих вчера от Кауфланд готова, ще я гледам докато може и това е. После пак нова. Ще се пробвам напролет още веднъж и ще се откажа да я отглеждам от семена, ако пака е не стане

# 284
  • Мнения: 15 313
Да пиша за босилековия зехтин - значи свеки слага билката (може босилек, а може каквато искате - риган, розмарин, мащерка) в буркан, долива зехтин и така престоява на слънце около две седмици. Тя каза, че и да не е на слънце, пак си става. Колкото повече билка, толкова по наситен вкус и аромат. Като е готова сместа, се прецежда и налива в бутилки и зехтина е готов за консумация.

Морена, това за песто във формички е чудна идея. Ще си направя и така.

Общи условия

Активация на акаунт