Подправки в саксии 2-ра тема

  • 66 725
  • 775
  •   1
Отговори
# 555
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Аз имам див лук на терасата от няколко години. Пресях го от малка в по–голяма саксия и това беше. На южна тераса е. Само го поливам, нищо особено не се изисква. През зимата не го прибирам, сего го погледнах, даже е почнал да цъфти.

# 556
  • Мнения: 3 417
Аз имам див лук на терасата от няколко години. Пресях го от малка в по–голяма саксия и това беше. На южна тераса е. Само го поливам, нищо особено не се изисква. През зимата не го прибирам, сего го погледнах, даже е почнал да цъфти.

Многогодишен ли е ? Туфата си остана такава . Подрязваш ли го ? Не знаех , че цъфти.
То аз купих малки саксиики от Лидл .
Имам и пакетче със семена . Ако засея в едно сандъче - как се сее - на някакво разстояние трябва ли е или просто на редче.
Преместих ментата в сандъче и си е свежа .
Имам семена за кориандър , мащерка , майорана - късно ли е да ги засея сега .

# 557
  • Мнения: 12 666
Цъфти много красиво, ако го оставиш да израсте достатъчно де, че нали все се реже да се яде. Аз нещо не можах да го завъдя като хората от семенца, пробвах и миналата година, първия опит поникнаха много малко, втория с друга марка семена изобщо ни едно не излезе. И тая пролет засях, едните не поникнаха изобщо, от другите останаха по няколко мижави стръкчета само. Накрая си купих саксийка от Лидл, прехвърлих туфичката в по-голяма че почти никаква почва нямаше иначе и мирясах. Няма нужда да се сее наново всяка година, то зорът ми беше веднъж да завъдя хубава туфичка.

Имам спомен че миналата година масово се оплакваха че магданозът им е на петна. И моят такъв беше де. Изглежда че тази година пак ще е така... Някакви идеи как да го боря това? На остъклена тераса са ми сандъчетата, където си го гледам вече 6та година, до преди това не е ставал така.

# 558
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Ами явно е многогодишен, аз много не се задълбочавам Smile . Пролетта си купувам всевъзможни подправки, направо в саксии, разсаждам ги  и единстената грижа, която полагам е да ги поливам. Есента което е прецъфтяло и изсъхнало, изхвърлям. На терасата остава розмарин, див лук, лавандула и от декоративните растения-пирен, хризантеми.
Явно обаче си падат семенца, защото сега имам нова мента и магданоз без да съм ги сяла специално.
Да ми припомните как се береше босилека, горните или долните листенца се откъсваха.

# 559
  • Мнения: 2 644
От Лидл ли са семенцата от див чесън и кориандър. Има ли ги и в момента? да ходя да ги търся...

# 560
  • Мнения: 3 417
От Лидл ли са семенцата от див чесън и кориандър. Има ли ги и в момента? да ходя да ги търся...
От Лидл е дивият чесън . Кориандър от ЕДЕА .
В нашият лидл отдавна се свършиха тези семена . Мисля февруари ги пуснаха - помня беше заедно с мартеници разни - такъв спомен имам.
По- късно си купих и магданоз коренов пликче - някакво изостанало и намалено. Но се мотах и нищо не съм засяла . Терасата ми е много малка  - мерак голям и дотам.
Подправки в саксия няма откъде да купя  - освен от Лидл.
Значи лятото никога не откривам мента там и никъде другаде . Трябва ми за мохито.
В последно време срещам само босилек - мента и див лук.
Не съм засичала розмарин / преди година имаше помня / .

# 561
  • Мнения: 222
Здравейте, дами и господа,
Може ли да ви попитам за съвет как да се справя с едни гадинки по подправките, които изяждат листата им от долната страна и оставят листото белезникаво отгоре, а отдолу на черни точки?
Има ли някакъв био разтвор срещу такива насекоми, както и към зелените листни въшки?
Гледам ги на терасата и от няколко години всяка подправка ги хваща - и босилек, и невен, и риган, и магданоз.

# 562
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Афлатус, много рядко ми се е случвало такова, но това е, което при мен действа:

- почвата я сменям ежегодно, случвало ми се е това с вредителите само ако оставя стара почва, даже веднъж като я изхвърлях, във вътрешността й бяха порастнали едни огромни дебели бели червеи, ужасна гнусотия...
- веднага махам нападнатите листа и където видя дори малко изядено листенце - изчезва. После "пощя" цялото растение и махам ако видя отделна буболечка някъде
- отделям веднага цялото растение на поне 1,5м от всякакви други, за да не зарази и тях.
- досега съм пръскала с р-р от сапунена вода с още някаква добавка вътре (забравих сода ли беше, друго ли), както и с една пак естествена смес от цитруци, накиснати във вода - и за това си имаше рецепта - колко портокалови обелки на колко вода, това престояваше 2-3 дни и после се пръскаше с него. И от двете имаше ефект, но повече от цитрусовата смес. Тук във форума я намерих, но точни пропорции не помня, трябва да си я потърсиш.

За препарати за растителна защита не мога да те ориентирам, защото целенасочено не ползвам - произвеждам си подправките за нас и доколкото зависи от мен, не искам да ги пръскам с такива неща. Ако съвсем не стане нищо, ще си купя нов разсад - предпочитам варианта пред това да пръскам.

Иначе, ако имаш желание да пръскаш, на Женския Пазар има агроаптека/сортови семена, преди работеха 2 жени, сега май са повече, че разшириха магазина, досега много пъти съм ги чувала да дават съвети кое с какво се спасява. Но е добре да ги снимаш на телефона и да покажеш срещу какво търсиш препарат - жените си ги познават различните буболечки, професионалисти са и знаят какво да препоръчат спрямо растението, околните растения и буболечката.

# 563
  • Мнения: 7 277
Днес се сдобих с коренчета мащерка( мисля, че е обикновена-цъфти в лилаво). Приемам съвети да не я унищожа... Благодаря!
Скрит текст:

# 564
  • In transit
  • Мнения: 11 790
Дени, честито. Прехвърли я в по-широка саксия и с малко по-рохкава пръст. С тази не виреят в домашни условия. Тествано е.
Иначе умерено слънце/сянка, проветриво обича и вода.

# 565
  • Мнения: 7 277
Мики, благодаря! Така ще я съхранявам няколко дни докато стигна до вкъщи за да я сложа в съндъче.Няма да е проблем , нали? Да режа по малко, може предполагам?

# 566
  • In transit
  • Мнения: 11 790
Да и на двата въпроса. Но не режи съвсем из дъно за да може да тръгне разклонение или ново клонче.

# 567
  • Мнения: 3 417
Днес се заимах с розмарин саксийка от Лидл .
Засаждали ли сте от такава в градината или издържа ли .
Мисля да я пратя на село и да я засадят.
Мащерката ми клюмна . Дали не съм я прополяла.
Нямам вече място за нищо . Но трябва май нова саксийка .
И каква пръст да купя . Става ли универсалната от Лидл

# 568
  • In transit
  • Мнения: 11 790
Саня, точно от Лидл не купувай пръст. Два пакета бях взела универсална, напълних къщата с летящите мушички. Ако можеш търси пръст на Лактофол за разсади. Тяхната е обезпаразитена и е е по-добра според мен.
Иначе розмарин може да го засадиш в градината, принципно зимува навън. Но пак зависи в коя част на България си и дали зимата падат много температурите. На село единия розмарин беше позамръзнал тая зима, но сега се оправи.
Подправките от супермаркетите са третирани с нещо преди да стигнат до нас и рядко издържат вкъщи или им трябва доста време за климатизация.
Такива са ми наблюденията. Има и читави, ама си е късмет.

# 569
  • Мнения: 3 417
Да ,имам мухички . Мислех са от влагата тези дни.
Тази на Лактофол къде мога да намеря .
Нямаме Практикер тук .

Общи условия

Активация на акаунт