Подправки в саксии 2-ра тема

  • 66 737
  • 775
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 1 520
Аз за мента да питам. Взех си кофичка от Кауфланд, не съм я присаждала. От беритба, вече почти не й останаха листенца. Чупя връхчетата, като на босилека, но не се разклонява. Идеи как да й удължа живота или да я хвърлям?
Miraj,
ментата и джодженът са коренища и винаги имат от повече място, така че смело слагай в нещо по-голямо и малко по-дълбоко. Ако имаш джоджен, го дръж по-далеч от ментата.

# 496
  • Сф
  • Мнения: 4 763
ей сега го местя, мерси за препоръчката. Джоджен нямам, но знам, че се държат на далеч, че да не се омирисват.

имам една малка чубрица, и нея ли да пресадя от малката кофичка? Добре върви за сега

# 497
  • In transit
  • Мнения: 11 792
Да ви покажа босилекът ми.


# 498
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 976
Екстра е! Grinning

# 499
  • Мнения: 5 367
Мики, сподели моля, как отгледа този гигант? Специален сорт ли е? Листата са като за сърми Grinning

# 500
  • Мнения: 10 691
Ментата и джоджена ме се държат близко не за да не се умирисват, а за да не се кръстосват.Получава се хибрид който се чудите какво да го правите.При мен се получи така преди време.

# 501
  • Сф
  • Мнения: 4 763
Е, да де, и после този хибрид не мирише нито на мента, нито на джоджен

# 502
  • In transit
  • Мнения: 11 792
Phloxx, направо като за сарми са Joy
Два сорта са в саксиите, омешени са, но са едри и двата.
Според опаковките със семена се водят: Basilico gigante napoletano (Неаполитански гигант) и basilico aromatico della riviera Ligure (ex. Genovese)(ароматен от лигурската ривиера тип Дженовезе).
За отглеждането само много вода. На ЮЗ тераса са. Следобед доста ги пече.

# 503
  • Мнения: 10 256
Привет градинарки Simple Smile Мернах темата и понеже и аз наложих разни подправки в саксии, може и да се включвам от време на време. Засях си уж босилек от семена още март месец. Семената купени от бг пазар от официален дистрибутор уж. Никна какво никна, взе че вместо босилек поникна копър Tired Face Satisfied Тоя копър пък като избуя едни пръчки половин метър и в момента всяка пръчка има цветове. Казвам пръчки, защото листенца почти няма. Отдолу избиха близо до пръстта, но пожълтяха. Това нагоре обаче си е свежо и с цветове. Ще снимам тия дни. До него в същата саксия бучнах розмарин. Но си купих готов засаден и сега крета и той там. Отделно засаден и босилек си взех и го разсадих. От български семена докарах копър вместо босилек Satisfied На този купешкия босилек му върври доста и се чудя как да го съхраня. Предната година събирах листенца и ги залях със зехтин. Но явно нещо не съм разбрала както трябва (разбрах по-късно, че вероятно съм го заляла мокър) и ми мухляса в хладилника. Тази година сложих няколко листенца във фризера, но и така няма да стане. Четох че се попарвали за секунда две, сушали се и се прибирали. Но и това не ми се вижда надеждно. Наистина ли само като песто може да се съхрани?

# 504
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 976
Не, аз си суша листенцата, както се суши липов цвят, лайка и т.н. Измивам ги в голямо сито /може и гевгир/, мятам разстлани върху кърпа да поизсъхнат. После ги оставям хубаво разстлани върху големи листове хартия да си съхнат, докато се изсушат напълно. Периодично обръщам, размествам и т.н. Имам свободна спалня и разпервам всичко това върху леглото. След като изсъхнат напълно, ги натъпквам в буркани с винтови капачки или завързвам в найлонови пликове. Предполагам естественото ми сушене може да се замени със сушене в слаба фурна - 50о.

# 505
  • Мнения: 2 229
А според мене пестото е най-добрия начин, че тези аромати така хубаво се запазват Heart

# 506
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 976
Сушените подправки имат много по-силен и дълготраен аромат при готвене от пресните.

# 507
  • Мнения: 5 367
Според мен сушеният босилек придава друг вкус на храната, в сравнение с пресния. Много харесвам и двата вида, но ги ползвам за различни неща.
Ситно нарязани пресни подправки разбърквам със зехтин и замразявам във формички за лед, по този начин добре се запазва вкусът им.

# 508
  • Мнения: 2 820
Аз го измивам, изтръсквам го хубаво от водата и после го нарязвам и слагам в найлонова торбичка във фризера.

Ето го  моя босилек насят от семена

# 509
  • In transit
  • Мнения: 11 792
Според мен сушеният босилек придава друг вкус на храната, в сравнение с пресния. Много харесвам и двата вида, но ги ползвам за различни неща.
Ситно нарязани пресни подправки разбърквам със зехтин и замразявам във формички за лед, по този начин добре се запазва вкусът им.
Съгласна съм с горното. Сушен заедно със сушени салвия, мащерка, розмарин и риган ги смесвам като готова подправка за пилешко месо или за картофи. Пресен гледам да поддържам цяла година поне по една саксия. Сегашната плантация я правя на песто в малки бурканчета ги слагам и във фризера. После вадя и ям зимата.
Правила съм в буркан със зехтин, но буркана трябва да е стерилизиран, зехтина трябва да се загрее и охлади, листата трябва да са съвсем чисти и сухи. В противен случай в някакъв момент тръгва да мухлясва отгоре. Но не ми хареса така особено, защото листата стават малко жилави в зехтина. Единствения + е това, че зехтина става супер ароматен и може да се ползва самостоятелно с доста интензивен босилеков аромат.

Общи условия

Активация на акаунт