Пране и гладене на бебешки дрешки

  • 9 545
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 492
Аз пък да ви питам - веднага след събиране на дрехите от простора ли ги гладите, или преди обличане? Как е по-добре да се процедира?
Както ти е удобно. И да не гладиш, пак става.

# 16
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Аз ползвах бебешки прах Сано Максима, бебешките неща перях отделно на 60градуса. Нищо не съм гладила. Само някоя рокля с фусти, но това е към годинката вече.
За мен гладенето е една врътня повече, а при новородено използвах всяко свободно време да спя или да почивам. Все пак живеем на чисто, обаче гледах всеки ден да се проветрява по няколко пъти и удрях по един моп из къщи за 10тина минути.

# 17
  • Мнения: 400
И ние сме на Максима ( гел лилава туба) много ми харесва, не съм го сменяла откакто се е родила вече2 години.и ми е сташно икономичен и мирише страхотно Simple Smile

# 18
  • Мнения: 410
Пера с Бочко или Тео бебе. За температура на пране се съобразявам с етикетите на дрехите. На повечето пиме 40 градуса,иначе се свиват. Чаршафи и хавлии пера на 60 градуса. Отделно от нашите. Гладя само от вътрешната страна и то без пара.Вече сме на 7 месеца и от един месец глада само ако преценя ,че дрехата е много из мачка на.

# 19
  • Мнения: 5 108
На синът ни не помня преди да се роди на колко градуса ги изпрах, след като се роди ги перях на 40 или 60 градуса (зависи от цветовете), на 90 съм му пускала от време на време само разни пелени, хавлии и чаршафи, които го позволяват (но аз така правя и с нашите чаршафи и хавлии от време на време). До 3-4 месеца му ги гладех само от вътрешната страна, после ги простирах на слънце.
Тъй като помня колко време отнемаше сушенето и гладенето на дрехите, купихме сушилня, живот и здраве на бебето изобщо няма да гладя нищо, освен с естетически цели като се налага.
Според мен не е нужно чак гладене от двете страни, отвътре е достатъчно и не трябва да е прекалено дълго време. Нормално бебетата на 3-4 месечна възраст започват да прекарват много от времето на пода (ако ги оставят де, но уж било препоръчително), колкото и да чистиш няма как да е стерилно, а и не е нужно за бебето...

# 20
  • Мнения: 754
Здравейте, искам да попитам как процедирате, когато памперса е пропуснал и има петно на дрешка/ чаршаф? Аз лично ги кисна или препирам на ръка преди пералнята, но дали е достатъчно? Може ли да ми препоръчате препарат против петна 🤔

# 21
  • Мнения: 400
Аз съм използвала от съпуни (големи бели) не се сещам как се казваше. И както казах по горе препарата Фрош .Знам че трябва да се мие и накисва в студена вода не топла.

# 22
  • Мнения: 46 492
Аз съм използвала от съпуни (големи бели) не се сещам как се казваше...
Този - натъркване с него.
Или накисване с Вениш.
+ директно пускане в пералня. На ръка нищо не сме прали.

# 23
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
За петна на мен най-добра работа ми върши немският сапун за петна. Само Коларгол не изпира, ама няма как :д

# 24
  • Мнения: 5 108
Петна съм изпирала успешно с Фрош спрей за петна по бебешки дрешки - пръскам, натривам хубаво и оставям (даже и за през нощта съм ги оставяла) и после на 60 или 40 градуса със Сано максима сенситив. Петна останали има само от промивки със смрадлика по една хавлия и постелката за преповиване. Дори петната от пюретата от моркови (тях съм ги ликвидирала в комбинация със силно слънце) и от компресчета с риванол са се изпирали, може да не е било от първия път но пак са излизали.

# 25
  • Мнения: 4 752
Откакто синът ми се е родил, всичко пера на 30 градуса, но слагам и дезинфектант. Все още пера неговите дрехи отделно от нашите, но скоро мисля да започна да ги смесвам. Нашите дрехи също пера на 30 градуса. Гладя всичко, но за мен гладенето е почивка, единствената възможност да погледам малко телевизия Simple Smile

# 26
  • Мнения: 784
Пера ги на 60 градуса, с бебешки прах и омекотител.
Самостоятелно - отделно от нашите дрехи.
И аз го бях чела преди това за 90-те градуса, но принципно масово на етикетите на дрехите си пише 40, максимум 60. А има и материи, които и това не понасят...

Гладех до към третия месец.
След това /за ужас на майка ми/ спрях. Гладя единствено връхни дрехи, с които се излиза и които имат нужда - от естетическа гледна точка.

Според майка ми и свекърва ми, дрехите на бебето не трябвало да се оставят през нощта на простора, да съм ги прибирала. На въпроса ми: "Защо?", отговорът беше: "Незнам, така сме чували, ама не е хубаво...". Това за мен не е отговор...

В тази връзка си имам мое си обяснение за тези поверия при поколението на родителите ни.
Преди са простирали дрехите основно по простори на дворове, открити тераси. Прибирали са ги вечер, защото все пак са били на открито и са ги кацали насекоми, а и разни птици може би. Поради тази причина и задължително са ги гладели /и то от двете страни!!!/ - от хигиенна гледна точка.

Аз простирам на закрита тераса. Отварям прозорците, разбира се. Обаче те си имат комарници и съответно до дрехите нямат достъп птици и насекоми. Затова и не смятам за абсолютно задължително и необходимо да ги гладя... Simple Smile
На мен подробно са ми обяснявали (бабите ми) защо не се оставят бебешки дрешки на открито през нощта.По тъмно от другия свят в нашия идват всякакви лоши същества,които могат да се увият около бебешките дрешки,да ги пипат,да ги обличат и т.н.Впоследствие,когато на бебето се облекат тези дрешки,гореспоменатите същества започват да го "теглят"чрез тях към другия свят.
На мен някога тези обяснения ми изглеждаха смехотворно,с течение на годините започнах да разбирам донякъде основанията им-знаем за високата детска смъртност в миналото,хората са търсели всякакви обяснения.А след някои събития в живота ми започнах да се замислям и върху други аспекти.
А по конкретната тема-пера на 60 градуса,с прах Тео бебе,гладя от едната страна(вътрешната),не смесвам с наши дрехи в пералнята.

# 27
  • Мнения: X
С каката Гладих първия месец и стерилизирах шишета до 6/7 месеца ... с второто не съм гладила... само пера на 60 градуса и пускам сушилнята... спрях да стерилизирам на 3 месеца..

# 28
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Бебешките дрехи се прибират преди да се стъмни поради чисто прозаични причини: може да влезе насекомо и дори да снесе яйца. Или птица да нацвъка. Затова навремето е било наложително и гладенето, за дезинфекция, както Радост вече е казала. А и сапуните им за пране и пране на ръка, не пере като пералня, нали?. Сега всичко е улеснено максимално и който не обича да глади може да пропусне, аз даже в началото и сушилня пусках, но лятото вече простирах навън.

Последна редакция: ср, 11 юли 2018, 10:41 от Сиренце

# 29
  • Мнения: 5 108
Ама насекомо, снасящо яйца, птица и т.н. може да стане и през деня без никакъв проблем.
Хич не обичам суеверия... по тази логика не трябва да оставяме прозореца в стаята на бебето отворен през нощта...

Общи условия

Активация на акаунт