Въпроси всякакви за автомобилите и задволанните устройства

  • 94 179
  • 2 907
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: X
Хайде сега, започнахме с шоферския фолклор. Започвам да се чудя дали въобще някой от вас е виждал центробежна помпа, айде нека да не е автомобилна, поне градинска да е. Защото ако дори само един поглед върху въпросното устройство ще е достатъчен да ви убеди, че антифриза не смазва нищичко. Изобщо четенето на форуми, статии и енциклопедии включително Уикипедия и рецитирането им с апломб без елементарни понятия по темата е докарало не малко инциденти и доста смях.
Превъртете назад към поста ми и отворете спойлера. Вътре е човекът към когото беше насочено питането и човекът който твърди, че антифриза смазва водната помпа.
Помолих него ще помоля и вас. Посочете ми кой точно елемент или сглобка който е в контакт с охладителната течност антифриз се смазва използвайки нейните мазилни свойства?
Вземете произволен официален документ от производител на продукта антифриз и намерете в него къде пише, че продукта им осигурява мазане или смазване на водната помпа. Никъде няма да видите, естествено никой няма да напише подобна дивотия. Защото подобно твърдение може да е само в резултат на:
- Грешен превод
- Фрапираща некомпетентност
- Откровен опит за заблуда на потребителите, че ако си купят въпросния продукт тяхната помпа ще е винаги "смазана"
Проста истина е дори и обикновената вода има "незначителни мазилни свойства" в сравнение със сухо триене, но странно защо никой не я използва за и предназначение.

Допълнение: може да водим дискусия за свойствата, предимствата и използването на антифриз в съвременните автомобилни двигатели. В настоящия момент обаче обсъждаме използването на антифриз като смазка за водна помпа.

Последна редакция: сб, 09 мар 2019, 16:53 от Анонимен

# 781
  • София
  • Мнения: 6 308
Започвам да се чудя дали въобще някой от вас е виждал центробежна помпа, айде нека да не е автомобилна, поне градинска да е.

Допълнение: може да водим дискусия за свойствата, предимствата и използването на антифриз в съвременните автомобилни двигатели. В настоящия момент обаче обсъждаме използването на антифриз като смазка за водна помпа.
Ми не, аз поне не съм. И градина нямам. Laughing Виждал съм други, само на картинка. Грюндфос, Вило, Бирал Лева, Ебара и още няколко, ма не им помня имената. Simple Smile

Ама разбира се, в БГ мама, в тема, в която някоя девойка задава елементарен въпрос или иска някакъв съвет ще пишем трактати, да блеснем кви сме пичове. Безценно. Joy

# 782
  • Мнения: X
Моля да ме извините, но не съм имал за цел да блестя. Репликирах една откровена дивотия като отговор на питането на дамата, но вместо дискусия неизвестно защо получих цитат на Йовков и назидателно ми се каза че съм заблуден. Grinning

# 783
  • София
  • Мнения: 6 308
Няма никакво значение. Поне за мен. Казал някой нещо, дори и да не е съвсем прав, може да се подходи и без ирония, нито да му се обяснява като на немирен ученик или олигофрен. Не всеки знае всичко.

# 784
  • Мнения: X
mr. Smith, би било чудесно да си отвориш очите и ушите. Антифризът смазва помпата,както и предпазва от ръжда, корозия.

На мнение съм, че няма нищо срамно да не знаеш каквото и да е било и нищо смешно не виждам в това, важното е да искаш да се научиш, но ми е смешно, ама наистина е смешно , когато някой не знае нещо, но упорито спори и дори нагло се подиграва на другите.


# 785
  • Мнения: 896
Оффф стига с този атифриз. Я кажете нещо за маховиците, дефернциалите и клапаните.

# 786
  • Мнения: 3 657
mr. Smith, би било чудесно да си отвориш очите и ушите. Антифризът смазва помпата,както и предпазва от ръжда, корозия.
На мнение съм, че няма нищо срамно да не знаеш каквото и да е било и нищо смешно не виждам в това, важното е да искаш да се научиш, но ми е смешно, ама наистина е смешно , когато някой не знае нещо, но упорито спори и дори нагло се подиграва на другите.
Престани да се излагаш, можеш ли да обясниш на нас, невежите какво има за смазване в помпата, как точно го прави антифриза и как са се смазвали водните помпи преди да измислят антифриза?
 И още един въпрос: Кои метали имат свойството да ръждясват и в охладителната система има ли вложени такива метали?
 Според мен е най-добре да не отговаряш на тези въпроси, защото ще падне голям смях.

# 787
  • Мнения: 896
В Ливан автомобилите се карат без антифриз, само ВОДА.

# 788
  • Мнения: X
mr. Smith, уплътненията на водната помпа , да добавя.
Уважавам вярванията ви. Честна Пионерска.
След две страници обсъждане, вие стигнахте до "истината" че антифриза смазва уплътненията.
Това е схематичен разрез на водна помпа. Автомобилна водна помпа

Посочете ми със стрелка в любимия ви цвят къде е това уплътнение което се смазва от антифриза моля ви. Все пак искам да науча нещо ново. Ако случайно сте сгрешили в терминологията, моля да ми със стрелкичката да посочите това което се смазва.
Ако първата картинка ви е неясна по някаква причина може да използвате тази от симулацията на работа на реална автомобилна водна помпа



В Ливан автомобилите се карат без антифриз, само ВОДА.
Водата е идеален топлоносител, но има два основни недостатъка - при 100 градуса губи голяма част от свойството си да поема топлина и ускоряването на корозията. Което в чист вид я прави не особено добро решение като топлоносител в автомобилните двигатели.

# 789
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Уплътнения, от всякаъв вид е хубаво да са сухи....отвън...ако "мазното" е пробило - лошо.

Алекс, водната помпа е една ос с перка. Оста се движи на лагери (които са смазани), а водата /антифриза минава през перката и няма никакъв досег с лагерите. На картинката се вижда много добре. Водата само минава през помпата и благодарение на това циркулира. На помпата й е "все тая" дали ще върти вода или антифриз.

Сузи, не е нормално да тече така антифриз. Просто трябва да се установи откъде е теча.

# 790
  • Мнения: 3 732
Направих глупостта с червения пипер. Много малко от него (една чаена лъжица) влезе в преливника, той си беше пълен. Долях и малко вода. Сега капе по малко, почти до лявата гума.

Днес купих за 7 лв от Кауфланд добавка за спиране на теча от радиатора

Но не знам кое е радиатор ...
Утре ще ходя до сервиза за масло та ще ми покажат кое е радиатор.

Писах на предния й собственик. Той каза да сложа такава добавка, да ми сменят маркучите (и майстора в тях се усъмни), да искам здрави скоби и проблема ще изчезне.

# 791
  • Мнения: 29 232
Зуки, върви на майстор, да ти смени маркучите и не се занимавай с глупости. Да не се окаже, че после трябва да правиш основен ремонт на двигател.....

ПС: Не мога да разбера защо ми се трие всяко мнение, в което питам Алекс, дали е ок с това детето ѝ да е на пътя на неправоспособен шофьор?!? Нещо лошо ли има във въпроса? Обида...?
Да се обоснове защо за нея не е проблем да се кара без книжка! За мен е голям проблем и съм за големи наказания, както за шофиращия, така и за този, който му е дал колата.

# 792
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 862
Нещо трито ли има в темата? Изпуснала съм.
Зуки, не си прави експерименти, ще стане по-зле. Отиди на сервиз,

# 793
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Зуки Су, ти не знаеш откъде тече! Може да не е от радиатора, а от маркуч, свръзка и пр.
Тази добавка може да закърпи евентуално "сълзене" от радиатора (ако е той). При тоя теч дето доливаш по половин кило антифриз и го виждаш как капе, това нещо няма да свърши никаква работа.

ПП: Радиаторът се намира отпред, между фаровете. През предната решетка се вижда. Има перка закачена на него.

# 794
  • Мнения: 10 347
Забелязах, че и моето мнение за Алекс е изтрито. Нищо нямаше в него, освен напомняне какво пише в друга тема. Не зная откога това е забранено във форума.

Общи условия

Активация на акаунт