Въпроси всякакви за автомобилите и задволанните устройства

  • 94 337
  • 2 907
  •   1
Отговори
# 1 050
  • Мнения: 4 403
Ооо,да,щом имаш познат. Може да ти каже кое повече се пипа и преправя.
Аз като търсех, бях решила да е Хонда. Но поради финансови въпроси оглеждах и Голф 5 (по-евтин е като основна цена). И загледах един, намерих познат в дадената авто къща и... ужас, добре, че попитах - на снимка - кукла - салон, вън, вътре, здрави седалки, без пропадане..бижу! Оказа се с отварян двигател, менени седалки и т.н..

# 1 051
  • Мнения: 3 676
StefanB, благодаря много! Прав си, не стигат 30 часа. За съжаление моят пастрок е тоталка шофьор. Хем нови коли купува, за да няма проблем, хем пак ги чупи.. Няма шанс да ме научи да шофирам, майка няма книжка, та ще си се самонаучавам някакси. Обмислям да започна да карам всяка вечер, когато няма много движение, за да свикна. Не могат те двамата да дадат мнение, защото разбират сигурно колкото мен хаха.
Проблемът е, че приятели, разбиращи от коли в истинския смисъл нямам.. Останалите ме бъркват общо взето хах. Едните казват да не купувам стар дизел, другите казват, че са здрави, рядко правят проблем, ама направят ли проблем - излизал двойно ремонтът, ама по-добре дизел. Едните казват без френски коли, другите - без италиански коли, третите еди кой си двигател не бил окей, пък на японските частите им били скъпи и е тотална обърквация в моята глава какво да гледам/търся...Навремето, с бившата половинка, си отглеждахме Seat Ibiza, 2005г, 1.9 TDI и за 2 год ни едно нещо не му се счупи, после купихме Ауди А3 - след 3 дни каране се скъса в движение някакъв болт, който държи ремъка, та почупи кобилици и всичко общо взето, та си влезна за сума ти време в сервиз (и сума ти пари ест). Та..затова се загледах в Seat- и, ама инструкторът ми се скара да не взимам дизели, ти казваш да не гледам Seats, че ръждеят и такам. То било голям ужас да опиташ да си избереш кола, без да разбираш хахах :
Не знам от кой град си, но ако си ми наблизо - мога да те науча поне на основните неща. В книжката си имам всички възможни категории (без трамваи),  работата ми също е пряко свързана с колите - имам автокъща. Разбира се, ако имаш нужда от съвети и помощ при избора на кола.

# 1 052
  • София
  • Мнения: 6 308
и сега, когато само Мазда и Субару се правят още в Япония,

Бензин- дизел - бензина е по-износващ се двигател, на 150.000 1/3 от кочетата са избягали.
 
Има го този момент, но все пак няма как да има категоричност, с абсолютна точност.
За протокола, до миналата година карах автомобил, след това пак, които са произведени в Япония и не са нито една от горните марки.

И това е така, макар че и тук е редно да се отбележи, че зависи донякъде от марка, клас, големина на двигател и пр. Малко клише, но е така. Simple Smile


 В книжката си имам всички възможни категории (без трамваи),  работата ми също е пряко свързана с колите - имам автокъща.
Е, това не винаги е определящо. И аз имам почти всички категории, но далеч не мисля, че знам всичко. Simple Smile

# 1 053
  • Мнения: 3 044
Manekena, благодаря, но съм далеч. В София Simple Smile

Добре, ами като вариант Mazda 2 1.4 Hdi, 68 кс, 2005год? Е те тази количка ми допада доста..

# 1 054
  • София
  • Мнения: 6 308
Mazda 2 1.4 Hdi, 68 кс, 2005год? Е те тази количка ми допада доста..
Ми, тогава.... Simple Smile

# 1 055
  • Мнения: 3 732
И аз да си дам НЕкомпетентното мнение за първа кола защото съм с такава.

Никога не съм разбирала защо нов шофьор без опит се хвърля на нова кола, на кола с много коне.
Първата кола е учебна. Паркиране, колчета, огради - външния вид ще пострада доста. Аз съм с пукната задната броня - една ограда беше не където трябва, ожулен праг заради завой с неправилна траектория. Откачих предна броня заради висок бордюр.
 
Конете - млад шофьор се изкушава, а няма реакции и усет. Конете ми са 76 понита. На магистрала не вдига повече от 120 км. Пак стигам където съм тръгнала макар и по - бавно. Не бързам за никъде, важно ми е да стигна.
Моята е малка и грозна и за софийско градско е перфектна. Външния вид не е важен, важно е да се завираш на малки места за паркиране.

Двувратка никога не бих си причинила. - Стани да седна не е за мен.

Аз съм японка с близнак - немец. Не знам доколко съм им съвместими частите. Не смятам, че са скъпи ако сравнявам с нова и модерна кола.

За мен първата кола трябва да е с малко коне, стара и евтина, малка на външен вид, но с пространство вътре, японка - то почти няма какво да им се счупи.
 
Много съм съгласна с мнението, че първата кола трябва да е дуракоустойчива. На руски дурак означава глупак. Децата били дуракоустойчиви - оцеляват въпреки неправилно гледане. Не знам с децата дали е така, но за колите Е - от личен опит.

Давам пример с моята стара японка:
Течеше антифриз, неясно защо и го проверявам редовно. От две места - маркучите са здрави. Случва се от време на време както и с маслото.
Проверявам, антифриза е малко. Решавам да долея - в радиатора сипвам антифриз, но спря да гълта - на студена кола. Решавам да долея вода, но в казанчето. Карах 4 км, прибирам се и вдигам капака. Всичко е в зелено (като се преработи, синия антифриз - 60 градуса става зелен), антифриз - на дъното на казанчето, отдолу - капки. Аз шаш и паника, в главата ми хиляди страхове какво не е наред и колко ще струва.
Имаше и едно тракане и решавам да мина през познат тенекеджия. Имам навика да паркирам на задна и да удрям ауспуха в бордюра.
Отидох аз и за 80 лв смених гърнето. Три сервиза обиколих, никой не каза, че е за смяна. Изненадах се колко време е издържало старото, което се оказа оригиналното - колата е произведена юли 2000.
Помолих го да погледне под капака макар че не разбира. Доля антифриз и вода. Каза, че маркучите са здрави, а аз съм виновна защото и двете капачки не съм ги затворила. От налягането всичко е избило навън.
На другия ден ще карам една жена на работя - разстояние около 15 км. Вися в задръстване на Гешов и България. Голфъра (имам предубеждения към тях и тези с баварците) до мен отдясно нещо ми говори и ръкомаха, даже и на задна даде. Свалих стъклото, младо момче беше, с нов модел кола. Каза: Момиче, спри и вдигни капака! Излиза дим от него. Спрях на аварийки на пазара на Иван Вазов и вдигнах капака. Седя и чакам да изстине - да проверя масло и антифриз. Спътничката ми - нешофьор тръгнала да вдига капака на радиатора. Късно я видях, но фонтана не я е опарил. Развиках й се, обясних й, че антифриз и масло на загрят двигател не се гледат. След около час чакане с проверка на таблото колко е т на колата и пипане на капачката дали е студена - отворих радиатора - празен, отворих казанчето - вътре само бистра вода. Тенекеджията объркал съотношението антифриз/вода. Долях само антифриз. Спътничката затвори капачката на радиатора, аз - на казанчето. Прибрах се и вдигнах капака - втората беше отворена.
Това се случва в петък. Събота и неделя ходих на работа - 7 км.
От понеделник до днес не съм карала. Зле ми е физически и не искам да рискувам.
Как се затварят тия капачки?

Че съм много глупава и тъпа - знам го, но колата оцеля въпреки моята глупост. Ако беше нова, с електроники - едва ли щеше да е така. Ремонта щеше да е скъп.

Затова първата кола трябва да е стара и проста. Младия шофьор се учи на всичко, а те са много неща - ремонти, паркиране, гуми, разход, нови непознати маршрути ...
Моите гуми са кофти размер и търсенето на летни и зимни си е мъка, цяло приключение е. А за сервизи и лъжите по тях мога много да разказвам.


 

# 1 056
  • софия
  • Мнения: 4 180

Здравейте, аз идвам с един навярно смешен въпрос за вас, но не разбирам от коли , а ми предстои да си купувам. Това, което не мога да преценя, е колко к.с. трябва да е колата - ще я използвам главно в София и веднъж на месец и половина за пътуване София-Плевен. Може ли да ме посъветсвате?

От колко време си шофьор? Какво си карала досега? Какво търсиш - мощност и бързина, визия - външен вид ли?
Въпроса ти не е тъп или смешен, неясен е. Отговори на горните въпроси и ще получиш отговор. В темата има и разбиращи помагачи, има и новаци.

Нов шофьор съм, тъкмо взех книжка, все още не съм карала моя кола, тоест тази ще ми е първата. Търся нещо, което да ми е полезно за ползване, не държа толкова на външния вид. Ще я използвам да ходя на работа с нея, тоест из София, и да си пътувам веднъж месечно до Плевен с нея.

# 1 057
  • Мнения: 3 732
Дариела, ще те помоля да прочетеш всичко написано от предишния ти пост до последния ти.
Друга съфорумка също търси първа кола за градско софийско каране и веднъж годишно на дълъг път . Има много полезни съвети.
Прочети и пак питай.

# 1 058
  • софия
  • Мнения: 4 180
Дариела, ще те помоля да прочетеш всичко написано от предишния ти пост до последния ти.
Друга съфорумка също търси кола. Има много полезни съвети.
Прочети и пак питай.

Ами аз изчетох ,но не разбрах отговора на въпроса ми. Знам ,че не е длъжен никой да ми разяснява и да се занимава, просто помолих ако може някой да ме ориентира със съвет в моя случай.

# 1 059
  • Мнения: 3 732
Какво разбра от прочетеното? Имаш ли някакви критерии каква кола търсиш? Колко ти е бюджета?

# 1 060
  • Мнения: 896
Аз съм сипвала вода на загрял автомобил. Отварям много леко да изпусне налягането и след 10-15 секунди отварям и сипвам.
Отношението вода-антифриз е рисково зимата когато може да замръзне. Пролет и лято ако напълниш цялата система само с вода няма да имаш проблем.

# 1 061
  • Мнения: 1 184
Моя съвет е според бюджета да си вземете това което ви кефи максимално. Едно е да се грижиш за кола която ти е кеф , друго за такава за която ти е все тая.
Да не ставам досаден ама за градско ......автомат. Ей там се усеща комфорта от шофирането. Малко по скъпо е , но кефа е огромен. А кеф цена няма.

# 1 062
  • софия
  • Мнения: 4 180
Какво разбра от прочетеното? Имаш ли някакви критерии каква кола търсиш? Колко ти е бюджета?


Бюджета ми се определя според това каква кола ще ми е полезна. Не искам да ме насочвате към кола, въпросът е че не знам когато ще я използвам главно за софия и веднъжно месечно за междуградско пътуване колко к.с. да я търся? Тоест има ли смисъл да я взимам с много или ще ми свърши работа и с по-малко и колко по-малко тогава? Повечето модели, които гледах, ги има с различни к.с., а аз не мога да преценя на мен колко ще ми е необходима.

# 1 063
  • Мнения: 1 184
Дари , поне 90 - 100 коня ...другото ще ти е мъка.

# 1 064
  • софия
  • Мнения: 4 180
Дари , поне 90 - 100 коня ...другото ще ти е мъка.

Много благодаря за съвета, ще гледам тези,които са поне 100.

Общи условия

Активация на акаунт