какви са симптомите при скъсан менискус?

  • 7 313
  • 15
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 9
Здравейте, преди 1 месец бягах и след което започнах постепенно да получавам болки в коляното. Те се чувстват единственно, когато изкачвам стълби. Кракък не се е надувал, ното след тренировката съм получавала някакво пукане. В момента коляното пука при свиване , но то си пукаше винаги и преди при клякане. Може ли да ми кажете дали е възможно да имам скъсан менискус, или е може би е по скоро разтягане на става.. Осъзнавам, че без лекар няма как да се определи диагнозата затова също ако може да ми кажете какъв е пътя и ако можете да ми препоръчате специалист в ЛОндон. Скъсан менискус вужда ли се на ренгенова снимка или трябва да е само ЯМР?
Мерси

# 1
  • Мнения: 13 668
Закъсан или скъсан има разлика, както и е важно че колкото по-бързо се подложите на операция при такъв проблем  толкова по-добре.  Може да е скъсан или закъсан на различни места , това не е точка да ви боли на едно място. Може да ви боли а може да блокира коляното, симптомите са много. Ако поражението е малко менискуса  ще го зашият, възстановяването ще е много по-бавно но пък запазвате хрущяла. Ако е скъсан невъзвратимо или закъсанн лошо и отдавна като време - няма да го зашият а ще го срежат. Тогава възстановяването е бързо но пък коляното в е компрометирано.

# 2
  • Мнения: 2 480
На обикновена рентгенова снимка не се вижда, а само на ЯМР. Но и без ЯМР ортопедите успяват да го определят като скъсан с напипване. Не зная дали е възможно да сгрешат при такова пипане. Коляното обикновено боли и отпред, и отзад в сгъвката.

# 3
  • Мнения: 51
Най-добре отивай на лекар, за да се разбере каква е причината по-скоро.. щом се касае за здраве, човек не трябва да отлага. Колкото до специалист в Лондон.. има разни фейсбук групи на живеещи в Лондон българи, може да попиташ в тях евентуално.

# 4
  • Мнения: 100
При всички случаи е добре да се посети специалист, и в България има добри лекари ортопеди.

# 5
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Обобщено за травматичните увреждания на меките тъкани в колянна става.

- Предвид факта, че колянната става е една от най-големите стави при човека, често бива обект на различни травматични увреди.
В резултат на травматичната увреда настъпва, някаква степен на нестабилност.

- Стабилизиращите структури на коленна става са два типа - статични и динамични стабилизатори. Към статичните стабилизатори се отнасят менискусите - вътрешен и външен, редица връзки и капсулни структури.
Динамичните стабилизатори включват редица мускули - Квадрицепс Феморис, М. Гастрокнемиус и др.

- Около 10 пъти по-често се уврежда медиалният менискус спрямо латералният.

Обикновено механизмът на увредата е торзионно движение на бедрото спрямо подбедрицата, при фиксирано ходило , когато колянната става преминава от полуфлексия в пълна екстензия.
Медиалният менискус може да се увреди и при ротационни движения.
Увреждане на менискус може да настъпи и при рязко преминаване от легнало в изправено положение - при танцьори, изпълнителни на хора, сложни гимнастически упражнения, спортисти и др.
Увреда може да настъпи и при притискане на менискусите от кондилите на бедрото и тибията.
При футболисти удар от воле може да доведе до увреда на менискус, при скиорите.

Клиника:

При пресни увреди клиниката не винаги е лесна, защото преобладават проявите на едно навяхване. Ставата е болезнена, оточна, с ограничена пълна екстензия.
Често се наблюдава натрупване на течност в коляното - Хемартроза.
Възможно е наличие на блокаж в ставата, като опит за неговото премахване е свързан с болка и пружинно съпротивление.

От съществено значение е - споменаване за травма, която е осукваща, минали блокажи и наличие на излив в коляното.

Наблюдават се и специфични ортопедични симптоми, които са за използване от специалисти. 
Може да има болка по хода на ставната линия от страната на увреждането.
При съмнение за увреда на менискус - основно се ползва за диагностика ЯМР, а също и атроскопията - даваща възможност за извършване на редица операции в ставата.

Лечение : Консервативно само в началото когато са налице симптомите на навяхването, при наличие на течност в ставата е желателно извършването на пункция и премахване на съдържимото.
Крайникът се поставя в положение на покой за 10-12 дни.
Може да се постави и туторна шина - при блокаж и деблокаж на ставата.
При необходимост оперативно лечение, основно артроскопско.

Поздрави!

# 6
  • Мнения: 100
Доста подробно описание сте дали на тези ставни проблеми. Откъде сте толкова запознат с тази проблематика?

# 7
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Доста подробно описание сте дали на тези ставни проблеми. Откъде сте толкова запознат с тази проблематика?

Лекар съм, затова съм запознат.
Хубав ден!
Пише ми и на профила в информацията.

# 8
  • Мнения: 100
Доста подробно описание сте дали на тези ставни проблеми. Откъде сте толкова запознат с тази проблематика?

Лекар съм, затова съм запознат.
Хубав ден!
Пише ми и на профила в информацията.


Извинете, не знаех, че сте лекар. Наистина доста добре сте обяснили нещата. А и сигурно познавате добрите специалисти-колеги в областта?

# 9
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Доста подробно описание сте дали на тези ставни проблеми. Откъде сте толкова запознат с тази проблематика?

Лекар съм, затова съм запознат.
Хубав ден!
Пише ми и на профила в информацията.


Извинете, не знаех, че сте лекар. Наистина доста добре сте обяснили нещата. А и сигурно познавате добрите специалисти-колеги в областта?

Да, имам познати ортопеди, за кой град да споделя? Слънчева събота!

# 10
  • Мнения: 100
В София кои са добрите специалисти ортопеди и травматолози?

# 11
  • Мнения: 572
Преди време доктор Влади Иванов смени ставата на баба ми. От тогава насам не е седнала и всеки ден му е адски благодарна.

# 12
  • Мнения: X
В Лондон има Бг клиника, потърсете в нета. В случай, че и при тях трябва много да се чака, може да посетите остеопат. Те ще кажат какъв е проблемът. Само не губете време с ДжиПи, и не се докарвайте до състояние до спешното. Успех Ви желая

# 13
  • Мнения: 572
Джипито може да е полезен само дотолкова, доколкото да даде направление, но не и да лекува ставни проблеми.
Ако имаш път към България, може да посетиш специалистите от Елин Пелин. Там оправиха ставата на баба ми. Мисля, че се водеше отделение по травматология и ортопедия.
 

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1
Здравейте, може ли да препоръчате лекар в Пловдив?

# 15
  • Мнения: 572
Здравейте, може ли да препоръчате лекар в Пловдив?

За Пловдив не мога да препоръчам, но мога за София.

Общи условия

Активация на акаунт