Име за момиченце - производно на името Василка

  • 17 762
  • 161
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 522
А самото име Василка старо и просташко ли ви се струва?  След време ще бъде пълно с Василени, Василини, Ваи, Василии и т н. и една Василка ще се откроява, ще се помни лесно. Няма нужда от галени просто тя е Василка, умалително е. 
За децата си мисля, че е гадно да не им разбират, запомнят хората името, и да им викат нещо близко до тяхното, но не същото.
Като предстои да се роди дете, и майката започва да мисли и словообразува, да размества срички, сякаш трябва да измисли нещо уникално. Странна работа.
Ужасно име е Василка да,не бих го причинила на дъщеря си. Както и Грозданка,Стоянка,Елка,Гина,Гичка. Трябва да се съобразим с времето,в което ще растът децата ни когато избираме име. Децата могат да бъдат жестоки в училищна възраст,ако не искаш да го скъсват от подигравки ще мислиш как го кръщаваш. Името е нещо което остава за цял живот,нещото което първо те представя. Трябва да се мисли,но малко хора го правят. Наслушахме се на Ягоди,Марулка,Кана и не знам си още какви ненормални.  Василка ми е равностойно на тези! Ако беше някоя баба да се казва така ок,ама бебе...

# 136
  • Мнения: X
Не е задължително да остане за цял живот. Познавам хора, които си смениха имената.
Потребителката кога ще ражда, че да се приключва с тази драма за Василка. Smile

# 137
  • Мнения: 81
Не е необходимо да е Василка, при положение, че съществуват нормални имена като Василена, Василиса, Василия. Има ги тези имена, не един човек се казва така, оригинални са в рамките на нормалното, разпознават се от другите, не са смешни или срамни. В днешно време една Василена звучи много много по-добре от Василка.

# 138
  • Мнения: 1 029
Както и Грозданка,Стоянка,Елка,Гина,Гичка. Трябва да се съобразим с времето,в което ще растът децата ни когато избираме име. Децата могат да бъдат жестоки в училищна възраст,ако не искаш да го скъсват от подигравки ще мислиш как го кръщаваш.
Наистина ли? Не знам в каква среда живеете, но досега не съм чула на някого да се подиграват, че носи архаично име.
А защо Елка е в списъка, масово е навлязло през 70-те години, не знам дали е от "Гераците" или има друга причина. В моя клас имаше 3 Елки.
Иначе името е разпространено в немскоезичните страни - https://en.wikipedia.org/wiki/Elke


По темата - Василиса и Василена са прекрасни имена.

# 139
  • Мнения: 5 259
И според мен Елка не е от категорията на изброените и наистина мисля, че става много популярно покрай "Гераците". Същото се случи и с модерното напоследък Ния, дошло на мода от героинята на Талев.

# 140
  • Мнения: 522
Както и Грозданка,Стоянка,Елка,Гина,Гичка. Трябва да се съобразим с времето,в което ще растът децата ни когато избираме име. Децата могат да бъдат жестоки в училищна възраст,ако не искаш да го скъсват от подигравки ще мислиш как го кръщаваш.
Наистина ли? Не знам в каква среда живеете, но досега не съм чула на някого да се подиграват, че носи архаично име.
А защо Елка е в списъка, масово е навлязло през 70-те години, не знам дали е от "Гераците" или има друга причина. В моя клас имаше 3 Елки.
Иначе името е разпространено в немскоезичните страни - https://en.wikipedia.org/wiki/Elke


По темата - Василиса и Василена са прекрасни имена.
Подигравките са от деца към деца,не от възрастни разбира се. Какво значи в каква среда живея? Аз не съм сляпа и глуха,ходя по паркове,на разходки,площадки. Нужно ли е да са в моята среда или да ги познавам дори,че да чуя какво говорят? Да видя разплаканото момиче,'щото видиш ли някой си пиклю й е казал че името й е тъпо и смешно?И ако сте толкова сляпа и наивна да мислите,че децата не отнасят подигравки за имената си жалко за вас. Представете си понякога минавам покрай деца и съм чувала доста грозни неща. За Елка специално на скоро беше като чух "да те бяха кръстили калкулатор". Моето мнение какво е няма значение,понякога наистина децата могат да бъдат жестоки без да го осъзнават. Аз не знам вие не чувате ли и не виждате ли какво си говорят децата? Вярно,че не ми влиза в работата но не съм глуха! Абсолютно навсякъде има по някое невъзпитано,лигаво пуберче,на което майка му няма идея какво говори. И праска коментари като вашия и е много изумена хората в каква среда живеят.

# 141
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 275
Както Рада и Неда в един момент се завърнаха ,така и Василка и Стояна може да станат модерни имена някой ден.

Веселина ми харесва.Вече е рядко срещано.Василиса също .

Децата на нашата площадка се подиграваха на едно момиче,че и било грозно името.
А момичето се казваше Лорета.Модерно име,ама пак се подиграват.
За всяко име могат да измислят нещо.

Последна редакция: ср, 29 авг 2018, 14:34 от -veni-

# 142
  • Мнения: 4 399
Децата могат да се подиграват и на супер популярни и харесвани сред мамите имена, особено ако са решили просто да тормозят някои друго дете... няма гаранция.

# 143
  • Мнения: 18 298
Вярно е. Но все пак според мен добре е да не е например... Цола. Rolling Eyes Тогава е гарантирано, че ще се подиграват. Поне да снижим вероятността за това.

# 144
  • Мнения: 8 796
Смятате ли, че тия измислени имена ще се наложат? Каква честота ще имат?
Живяла съм  в държава, в която децата се кръщаваха на майката и на бащата (не на дядо и баба). По този начин си начесват егото, но пък и запазват имената си, малко на брой. А у нас май именикът е нарастнал петорно с всякакви нови имена. Аз мислех, че ще се върнат по-старите имена, а то всеки твори име...
Някои държави пък имат списък на техни национални имена. Не зная за какво го използват и дали кръщават само от списъка..., ми някой, ако иска 'Василиса Прекрасна' Simple Smile?

# 145
  • Мнения: 18 298
О, на площадката всичко е чуждици. Моето е с много обикновено българско име и понякога и аз си казвам - а не трябваше ли... Кари или Саманта да речем? Smile

# 146
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 409
Цитат на: Lorelada link=topic=105176 8.msg37263822#msg37263822 date=1535546038
О, на площадката всичко е чуждици. Моето е с много обикновено българско име и понякога и аз си казвам - а не трябваше ли... Кари или Саманта да речем? Smile
Или Кари-Саманта, но да ѝ викате Шарлот на галено.
Ако искат децата могат и на най-тривиалните имена да лепнат подигравка. От личен опит го казвам и стискам зъби да не се превърне в прякор до пълна смяна на средата.
За мен Василена, Весела, Веселка и Веселина са най-приемливи. Василиса ми е малко неприятно, но, на фона на рядко срещаните алтернативи и измишльотини, направо ми се струва прекрасно.

# 147
  • Германия
  • Мнения: 3 424
Смятате ли, че тия измислени имена ще се наложат? Каква честота ще имат?


А защо трябва да се налагат и да стават популярни?

Аз примерно не съм си кръстила детето с рядко срещано име с идеята да го налагам и да го правя модерно. Чак се изприщвам като чуя или видя друго дете с това име, което до сега веднъж се е случвало и беше изписано по друг начин...

Та мисълта ми е, че не искам името да се налага, не искам да има още 2,3,5 със същото име в класа ѝ, или в ДГ или където ще да бъде

# 148
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 275
Много се изненадах,когато разбрах,че на нашата площадка най-често срещаното име е Виолета.Има 4 бройки.А не е популярно име.
В предучилищната група на дъщеря ми пък имаше 3 Йоани и нито една Александра или Виктория.

# 149
  • Мнения: 2 170
Преди няколко седмици родих и от както започнахме да се разхождаме по площадки и градинки все по-често чувам (за мен) странни имена:
Константина-Сара
Алба( не го бях чувала до сега за малко детенце в БГ)
Валеа
Около  нас най-срещани са Йоана и Георги.
Иначе честно казано съм почитател на по-странните имена ,но мъжа ми искаше по-традиционни и дълги и поради тази причина я кръстихме Виктория. Аз иначе си мразех името като малка ,защото винаги бях 1ви номер и учителите си го изкарваха на мен, отделно имаше по още някой с моето име обикновенно Александър и като ни викаха и си мрънкаха под носа не можеше да се разбере кой искат да дойде.

Общи условия

Активация на акаунт