Поликистозни яйчници

  • 2 600
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 108
Здравейте и от мен.
Малко късно виждам темата, но дано все още някой да следи тук.
Аз съм на 27 години и имам детенце. С поликистоза съм от пубертета и все имах нередовен цикъл. Това продължава и до днес, като последната година всъщност ми дойде само 2 пъти (и на втория път съм забременяла напълно нормално).
Лечение не знам дали има напълно, но аз след толкова години открих най-правилното "лечение".
Прахчета Инофолик 2х1 (специално са за СПКЯ), Червена детелина (от билкова аптека, която подпомага за женски полови и хормонални неразположения), диета - никакви сладки неща и бял хляб (набляга се на много плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни и постно месо) и не на последно място - спорт. Аз лично бях се записала на аеробика и ми се отрази много добре.

# 16
  • Мнения: 1 532
Здравейте момичета,виждам ,че скоро темата не е повдигана.Днес ходих на гинеколог и ми откриха поликистозни яйчници.Имах спирала от 1г ,но вече не я изтърпях и я махнах.Незнам дали от нея са се появили ,но цикъла ми беше 14 дни и постоянно някакви инфекции и предпочетох да я махна.Ще чакам да ми дойде и свърши цикъла и пак ще ходя на преглед.Доктора ми каза да пия или противозачатъпни Ясмин или имало някакви хапчета всеки месец по едно .Страх ме е от протовозачатъчни,така че може ли да споделите как ги понесохте,имахте ли странични реакции и най-важното изчистиха ли се яйчниците?!В друга тема четох ,че след спиране на лекарствата пак са се появили.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 108
Здравейте момичета,виждам ,че скоро темата не е повдигана.Днес ходих на гинеколог и ми откриха поликистозни яйчници.Имах спирала от 1г ,но вече не я изтърпях и я махнах.Незнам дали от нея са се появили ,но цикъла ми беше 14 дни и постоянно някакви инфекции и предпочетох да я махна.Ще чакам да ми дойде и свърши цикъла и пак ще ходя на преглед.Доктора ми каза да пия или противозачатъпни Ясмин или имало някакви хапчета всеки месец по едно .Страх ме е от протовозачатъчни,така че може ли да споделите как ги понесохте,имахте ли странични реакции и най-важното изчистиха ли се яйчниците?!В друга тема четох ,че след спиране на лекарствата пак са се появили.

Недей да пиеш противозачатъчни. На времето като тийнейджърка се излъгах и сега хиляди пъти съжалявам за това. Те само залъгват мозъка, че всичко е наред - създават един фалшив "цикъл по график" и нищо не лекуват. Също така аз много напълнях от тях, може би около 10кг.
Консултирай се с ендокринолог, за да ти назначи лечение. Те се занимават с това, а не гинеколозите (както и аз мислех на времето).

# 18
  • Мнения: 9 436
Здравейте момичета,виждам ,че скоро темата не е повдигана.Днес ходих на гинеколог и ми откриха поликистозни яйчници.Имах спирала от 1г ,но вече не я изтърпях и я махнах.Незнам дали от нея са се появили ,но цикъла ми беше 14 дни и постоянно някакви инфекции и предпочетох да я махна.Ще чакам да ми дойде и свърши цикъла и пак ще ходя на преглед.Доктора ми каза да пия или противозачатъпни Ясмин или имало някакви хапчета всеки месец по едно .Страх ме е от протовозачатъчни,така че може ли да споделите как ги понесохте,имахте ли странични реакции и най-важното изчистиха ли се яйчниците?!В друга тема четох ,че след спиране на лекарствата пак са се появили.

Недей да пиеш противозачатъчни. На времето като тийнейджърка се излъгах и сега хиляди пъти съжалявам за това. Те само залъгват мозъка, че всичко е наред - създават един фалшив "цикъл по график" и нищо не лекуват. Също така аз много напълнях от тях, може би около 10кг.
Консултирай се с ендокринолог, за да ти назначи лечение. Те се занимават с това, а не гинеколозите (както и аз мислех на времето).

Това е най- лошия съвет, който може да се приеме.  Единственото, което е вярно е консултацията с ендокринолог.

# 19
  • Мнения: 1 532
Благодаря,момичета.Сега ще изчакам да ми свърши цикъла и ще отида първо да видим какво се случва и след това ще отида на ендокринолог.

# 20
  • Мнения: 2
Здравейте,мили дами! Следя отдавна сайта ,защото много ми харесва и има много коментари по различни теми и най-накрая реших да се включа с запитване,че ми е притеснено...
Наскоро ходих на преглед при гинеколог ,направиха ми цитонамазка,днес ми излезна резултат ПАП 3а, и ми изписаха12 таблетки Полижинакс и Фарматекс да ги слагам в продължение на 12 дена от утре...ОБАЧЕ чакам цикъла точно тези дни...Гинеколожката каза да слагам таблетките утре и като дойде цикълът  тези дни ,да ги спра и след цикъла да ги продължа....  Изчетох много коментари за тези таблетки и май не е добре да се прекъсват независимо каква е причината ...да изчакам ли просто да ми мине цикъла и тогава да започна да ги слагам???
 Буквално в други ден се очаква да ми дойде цикъла,а тези таблетки са ми за лечение и ми е много важно да знам точно как да процедирам с тях,за да мине 12-дневеното ми лечение успешно...
Очаквам с нетърпение отговор и лека вечер на всички! Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 532
Здравейте,мили дами! Следя отдавна сайта ,защото много ми харесва и има много коментари по различни теми и най-накрая реших да се включа с запитване,че ми е притеснено...
Наскоро ходих на преглед при гинеколог ,направиха ми цитонамазка,днес ми излезна резултат ПАП 3а, и ми изписаха12 таблетки Полижинакс и Фарматекс да ги слагам в продължение на 12 дена от утре...ОБАЧЕ чакам цикъла точно тези дни...Гинеколожката каза да слагам таблетките утре и като дойде цикълът  тези дни ,да ги спра и след цикъла да ги продължа....  Изчетох много коментари за тези таблетки и май не е добре да се прекъсват независимо каква е причината ...да изчакам ли просто да ми мине цикъла и тогава да започна да ги слагам???
 Буквално в други ден се очаква да ми дойде цикъла,а тези таблетки са ми за лечение и ми е много важно да знам точно как да процедирам с тях,за да мине 12-дневеното ми лечение успешно...
Очаквам с нетърпение отговор и лека вечер на всички! Simple Smile
Здравей,аз също съм била на такова лечение ,след излизане на резултат от цитонамаска 2Б група.Изчакай да ти свърши цикъла и тогава го започни.Това беше по препоръка на моя гинеколог.3 м след лечението  ,пуснахме пак цитонамаска - бях 1 група.

# 22
  • Мнения: 25
Не прочетох мненията преди мен, защото съм сигурна, че повечето ще са като моето.
1. Смени си гинеколога. Такова нещо като няма да имаш деца и т.н. са пълни глупости. Може да е трудно, но абсолютно възможно! Аз имам ПКЯ от 17 годишна (сега съм 26) и съм говорила с доста гинеколози по темата и никой не е казал, че е невъзможно.

2. Може да не успееш да ги премахнеш напълно, но можеш да предотвратиш появата на повече кисти чрез противозачатъчни. Например при мен винаги са били 6 малки на левия яйчник и в периода, когато правих 3 месечна пауза от хапчетата се бяха увеличили, но после намаляха като размер.

3. Секса по никакъв начин не пречи. Прави колкото и когато искаш. Евентуално може да имаш проблеми с пъпки, омазняване на кожата или окосмяване, но това зависи и от хормоналната ти терапия.

Виж кои хапчета ще ти изпишат и пробвай дали ти вършат работа и си живей живота нормално и без паника! Не е фатално, а и много жени страдат от това. Желая ти успех!

# 23
  • Мнения: X
Добър ден на всички прекрасни момичета тук! Имам много сериозен проблем...цикъла ми започна някъде на 12 годишна възраст. При което беше супер нередовен и много болезнен. След една година отидох на гинеколог който само със един преглед заключи че имам СПКЯ и ми предписа Дуфастон. Пих го една година в която напълнях значително и го спрях на моя глава. Обаче започнах да имам високо кръвно от Дуфастона и сърцебиене...след което на 14 годишна възраст бях изследвана във детското отделение на болницата и ми казаха, че имам висок тестостерон, инсулинова резистентност и ми предписаха Метформин по схема съчетана със движение и намаляване на килограмите. Отслабнах и пих лекарството дълго време. Не съм ходила след това години на контролни прегледи,тъй като имах цикъл всеки месец макар и не напълно точен...а с отклонения +-10 дена. И така се минаха години в които аз не обръщах внимание на това.  Докато допреди една година незнайно как реших да се подложа на диета...която за жалост прерасна във хранително разстройство и от 52 кг станах 36 (за период от 1 година). Бях в болница на системи и захранване. Когато бях 43 кг цикъла ми спря. Сега в момента съм 47-8, а цикъл нямам от Септември миналата година. Много ме е страх, че напълно си съсипах здравето и не знам откъде да започна. При кого да отида по-напред? Ендокринолог или гинеколог? Също имам съмнение, че може преди време да са ме диагностицирали погрешно със СПКЯ и че може да имам проблем със надбъбречните жлези които секретират кортизол и правят така, че да имам окосмяване и проблеми със цикъла. Моля ви за помощ, към кой да се обърна първо?

# 24
  • Мнения: 25
Съжалявам да чуя за всички проблеми, надявам се всичко да се нормализира. Според мен е редно да говориш с личния си лекар преди всичко, той най- точно би могъл да те насочи при такива усложнения. Най- вероятно ендокринолога ще ти е по- полезен преди гинеколога, за да стане ясно какво става с хормоните ти и след това на базата на изследванията ти, гинекологът ще изпише лечение. Това е само мое предположение и няма как да бъда сигурна, защото не съм лекар, но ако бях на твое място бих започнала с личния, който да ме насочи. Желая ти успех!

# 25
  • Мнения: 2
Здравейте!
Наскоро ми откриха СПКЯ. На 24 години съм, с редовна менструация всеки месец (30-35 дни), нямам наднормено тегло, но имам типичното мъжко окосмяване, болезнени гърди преди менструация и извънменструални запапвания понякога, преди менструация (по-често кафеникави). Гинекологът ми ме изпрати на изследвания за хормоните, за да установим причината за СПКЯ. На изследванията ясно показа, че имам завишени мъжки хормони.
Взех си тестове за овулация, имах 2 чертички на 19-тия ден, което може би е добър знак, че поне не съм с липсваща овулация. Започнах да се чудя дали тестът е отчел грешно резултата, заради завишения ЛХ хормон от изследванията, но пък предните тестове, които направих, бяха отрицателни. Не знам вече какво да си мисля. Според вас, имам ли овулация при този хормонален дисбаланс?
Това са изследванията, правени на 6-ти ден от менструацията:


ПС: Забравих да спомена, че след контролния преглед, гинекологът ми изписа Белара, която не съм започнала да пия, заради страшните странични ефекти, за които пишат в листовката.

Последна редакция: ср, 10 апр 2019, 15:18 от minich

Общи условия

Активация на акаунт