евангелистите секта ли са

  • 59 915
  • 599
  •   1
Отговори
# 390
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Познавам само един евангелист, но не е от крайните. Религия не сме обсъждали никога.
Не влиза в манастир и толкоз.

На едно погребение обаче не дойде. Не разбрах защо. Забранено ли е?


Да.

На погребение е забранено да се ходи? Сериозно ли?

Е нали евангелистите са всъщност протестанти. Действително ли е забранено да се ходи на погребения?

# 391
  • Deutschland
  • Мнения: 5 401
Тия дето познавам, не ходят. Не знам причини

# 392
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 701
И тези които аз познавам не ходят. Интересно ми е защо, но не съм питала.

# 393
  • Мнения: 724
Интересно, ако не ходят на погребения, как изпращат близките си.

# 394
  • Мнения: 238
Е как така ще е забранено Smiley що за странна идея? американски погребения по филмите не сте ли виждали?
Ако някой не ходи, това е негов личен избор. Не защото е забранено.
И въобще концепцията за "забранено" и "позволено" трудно може да се съотнесе към автентичното християнство, което проповядва свободата на волята и правото на избор на всеки човек.

# 395
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Е как така ще е забранено Smiley що за странна идея? американски погребения по филмите не сте ли виждали?
Ако някой не ходи, това е негов личен избор. Не защото е забранено.
И въобще концепцията за "забранено" и "позволено" трудно може да се съотнесе към автентичното християнство, което проповядва свободата на волята и правото на избор на всеки човек.

Точно това и аз питам. Половината от религиозните в Германия са протестанти, т.е. евангелисти. Те ходят на погребения, доколкото знам. Досега никой не ми е казвал, че е забранено. В САЩ почти всички са протестанти, католиците са малко.

Много странна работа. Да не би в България да има някакви странни евангелисти.

# 396
  • Мнения: 294
Как ще е забранено?! 😁
Това, че един евангелист е отказал да отиде на погребение не означава, че е забранено...човек да не смее да откаже нещо и веднага го свързват с вярата му

# 397
  • Мнения: 5 266
Евангелистите, които познавам, ходят на погребение и по същия начин се е и сбогуват с починали. Католици и евангелисти имат повече прилики, отколкото разлики; затова в католическа църква могат да се женят без да се променят. Само трябва другият човек да обещае, че децата ще се възпитават католически.

Разликите: най-голяма, че например не почитат Папата. Освен това осветяването се провежда по различен начин, осветената храна след службата се консумира и изхвърля по нормален начин (както нормална храна от хладилника), имат само кръщене и евхаристия като тайнства и за тях връзката между енорията и вярващите май не е толкова силна. Въобще вярващите помежду си май не са толкова свързани, както например принадлежащите към определена католическа енория.

# 398
  • Мнения: 187
Дори случаят да беше такъв (съществуваща забрана за ходене на погребения), много от религиозните ограничения, правила и традиции не са задължително логични. Едно, че в светите писания човек може да си намери оправдание и божие одобрение за всякакви абсурди и жестокости. И второ, че когато става дума за вяра, вярващият доброволно не търси логика, а следва безропотно.

# 399
  • Мнения: 18 497
Мерси ,безропотно и без логика само децата си следвам.И само на тях вярвам, но и тогава имам едно наум.

# 400
  • Мнения: 187
Бор_яна, колко пъти се е случвало да възроптаеш срещу онова, което ти е казал проповедникът/попът? Ама наистина да се противопоставиш, активно: да влезеш в аргументирана дискусия, да защитаваш позицията си, да откажеш да изпълниш предписанието.

Питам, понеже аз лично не съм ставала свидетел на подобно нещо, но знам, че светът се простира далеч извън рамките на моя социум.

# 401
  • Мнения: 18 497
Вяра ,попът няма шанс да ми каже нещо, защото не се срещам с него.И да  му се противопоставям чак няма начин-игнорирам съществуването му направо.Нямам нужда от посредници.

# 402
  • Мнения: 187
Вяра ,попът няма шанс да ми каже нещо, защото не се срещам с него.И да  му се противопоставям чак няма начин-игнорирам съществуването му направо.Нямам нужда от посредници.
А на какъв принцип избираш кои библейски предписания да спазваш и кои - не?

# 403
  • Мнения: 18 497
Вяра ,попът няма шанс да ми каже нещо, защото не се срещам с него.И да  му се противопоставям чак няма начин-игнорирам съществуването му направо.Нямам нужда от посредници.
А на какъв принцип избираш кои библейски предписания да спазваш и кои - не?
Спазвам което  се прави около мен, някои неща си противоречат дори с библията и вярата, но са приети  и се правят.Комерсиализирането не помага  на истинсакта вяра.Но и църквата е приела компромиси в името  на запазването си  иконтрола над масите, който напоследък и се изплъзва  или фанатизира.И двете не са добро.Привнася се много от външния свят с глобализацията, границите на  теченията на християнството се размиват ,нямам наблюдения над другите религии, те всъщност са непозцнати, а ислямъг стана  известен с негативни натоварванияя.
Та какво спазвам-каквото околните без особена  нужда от вживяване, шоу  е за мен.Основите са били други.Моля се на Бог по мой начин, той  е всъщност творецът на жива и нежива природа и нас като венец.И е във всяка клетка на това.Присъства и може да му се молим.Не  е нужно  при поп.

# 404
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Вяра ,попът няма шанс да ми каже нещо, защото не се срещам с него.И да  му се противопоставям чак няма начин-игнорирам съществуването му направо.Нямам нужда от посредници.
А на какъв принцип избираш кои библейски предписания да спазваш и кои - не?

Вяра, какви са библейските предписания?

Общи условия

Активация на акаунт