Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
И трябва ли клиентите да носят отговорност, че като са си плащали, компанията Олимпик въпреки, че е била в статус под особен надзор, все пак им е взела парите? Клиентът трябва ли да е информиран за особения надзор? Какво ще се случи с толкова клиенти, на които застраховката се прекратява изведнъж, а те са си я заплатили, ще бъдат ли компенсирани?

https://www.vesti.bg/bulgaria/zastrahovatel-falira-275-hil.-osta … govornost-6085480

# 1
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 197
ще бъдат компенсирани, казаха го. до момента на фалита. след него от умрял писмо.  Laughing

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
А след като брокерът ти е взел парите след датата на поставяне на особен надзор, без да предупреди клиента за това, брокерът не трябва ли да бъде подведен под отговорност?

# 3
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 197
А след като брокерът ти е взел парите след датата на поставяне на особен надзор, без да предупреди клиента за това, брокерът не трябва ли да бъде подведен под отговорност?
подведи го и ... не пиши поредни постове.

# 4
  • София
  • Мнения: 15 458
А ние чакаме обезщетения за смърт от там.Нямам представа какво ще стане.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 471
Ще бъдат уведомени писмено писмено за откритото производство по несъстоятелност в Кипър и ще им бъде указан редът и сроковете, в които могат да поискат парите си от застрахователя.

Иначе казано, на чист български език - пие се една ледено студена вода. Дори и да приемем, че над 200 хиляди българи (колкото имат застраховки ГО или каско пред Олимпик, и по-точно - 275 хиляди) се присъединят в производството, едва ли има шанс да си получат парите, първо защото вече е са ползвали покритието по застраховката известен период от време, второ защото..., ами защо ще фалира компанията, освен ако няма Пукнат грош по сметките си Grinning

Държавата, нашата българска мила и родна, в случая не носи отговорност, няма как да я "съдим", нито " да й спукаме гьона от дела".

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
Много лошо - би следвало след като компанията е имала лиценз да работи като застраховател в България да има задължително регистрация в страната - това не е плод-зеленчук все пак. Иск може би следва да се предяви към Комисията по финансов надзор след като е дала лиценз и е позволила да работят по този начин.

# 7
  • София
  • Мнения: 28 559
Много лошо - би следвало след като компанията е имала лиценз да работи като застраховател в България да има задължително регистрация в страната - това не е плод-зеленчук все пак. Иск може би следва да се предяви към Комисията по финансов надзор след като е дала лиценз и е позволила да работят по този начин.
Къде го прочете това за лиценза? В статията, дадена по-горе, пише точно обратното:
Цитат
Застрахователна компания „Олимпик” е застраховател със седалище в Република Кипър и извършва дейност в България чрез клон. Съгласно правото на Европейския съюз застрахователи от една държава членка могат да откриват клонове в друга държава членка без да кандидатстват за лиценз там.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
А след като брокерът ти е взел парите след датата на поставяне на особен надзор, без да предупреди клиента за това, брокерът не трябва ли да бъде подведен под отговорност?
подведи го и ... не пиши поредни постове.

А ти или пиши по темата, или недей, но не спами.

Коя институция защитава клиентите в случая?

# 9
  • Мнения: 2 749
След като ГО е задължителна, би следвало държавата да регулира на кого точно се внася, а не да се измъква с това, че компанията е чужда. А и защо задължителни вноски трябва да се правят в частни компании? То все едно да си внасяш данъците в частна компания, тя да фалира и да трябва да ги внесеш пак. Не съм от пострадалите от "Олимпик", но ако бях, щях съвсем сериозно да се замисля да заведа дело точно срещу държавата. Не може да си изряден по нашите закони и да ти искат да платиш втори път за едно и също, а да ти кажат "търси си парите в Кипър".

# 10
  • София
  • Мнения: 14 672
Да взимат ей тези неприлични заплати могат 
http://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/kakvi-sa-zaplatite-v-kfn ,
да си вършат работата, тоест да осъществяват надзор - не могат. И ще се подиграват с хората и ще им заповядват до петък да са си направили нова ГО (по новите цени, естествено ).

# 11
  • Северозапада
  • Мнения: 5 471
Прочетох в медия, а и на колега така са обяснили, че нова ГО може да се сключва от 18ти. Чудя се какво ще стане, ако стане инцидент до тогава? Няма пред кого да се предявят претенции. Застрахованият хем има застраховка, хем ще трябва да плаща щети. И другото, 18ти е събота, ако нямаш работещ брокер или офис на застраховател, какво правиш?

# 12
  • Мнения: 2 749
Ох, много се дразня по темата с ГО. Хем е задължителна, хем я плащаш на частници. Силно лоби явно ... В нормалните държави ГО е на водача, не на МПС-то. Аз примерно имам кола и мотор, трябва да правя и за двете. То е ясно, че не мога да ги карам едновременно и ми е интересно какви точно вреди ще причини второто, докато си стои в двора, а аз карам първото. Пък и хем е за МПС, а гледат и стажа на водача. Не мога ли да до дам на някой с различен стаж. А пък обяснението за новите цени е съвсем безумно. Аз като толкова години нямам ПТП, защо да плащам повече заради други? Да не говорим, че много често застрахователите водят регресен иск срещу виновния водач. Е каква е логиката да се застраховам срещу нещо, ако после ще ме осъдят и ще си платя?

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Мен ме дразни най-вече това: данъкоплатецът си е бил изряден, откъде накъде да бъде разкарван да сключва и заплаща за нова застраховка поради това, че компанията фалирала, а брокерът не е уведомил клиентите да не заплащат след 10 май? Защо клиентът да трябва изобщо да прави нещо, като няма вина?

 Четох в интернет коментарите, един беше написал ("Е аз пък ще ви кажа, че няма да си направя застраховка ГО докато не ми изтече сключената такава. По закон аз не съм в нарушение, защото датата не е изтекла и е напълно редовна и законна, без значение компанията фалирала ли е, или не. Аз нямам вина и който има претенции към мен, да си ги отправи към Олимпик. Ако получа акт, ще го обжалвам, ще го съборя като неоснователен и след това ще осъдя не ведомството на МВР, а лично и поименно служителите на КАТ.")

Според вас може ли да има успех такова начинание, или би се постигнал такъв ако има масово дело в съда, подобно както хората се обединиха срещу швейцарските франкове?

Последна редакция: ср, 15 авг 2018, 13:05 от svetlana manoleva

# 14
  • София
  • Мнения: 2 718
Какви заплати вземат, а как си вършат работата, ужас, КТБ, сега Олимпик
А за поскъпването на ГО, един коментар от ФБ

Скрит текст:
Momchil Petrov

Харесват ли ви новите цени на затраховките Гражданска отговорност?
Сериозен дял в тях има решението на ВКС, че обезщетение за смърт на близък може да търсят освен съпруг. деца и родители, също баби, дядовци, братя, сестри, внуци, както и "всяко друго лице, което е създало трайна и дълбоко емоционална връзка с починалия ".
За съжаление ВКС се превръща в институцията, която прокарва редица налудни представи за функционирането на обществото на ляво-прогресивния мейнстрийм. Колкото и да ми е симпатичен Лозан Панов за противопоставянето му на Цацаров и Висшия съдебен съвет в слугинажа им на властта и Делян Пеевски, не мога да си затварям очите за този факт.
Живеем в много неприятно време, в което е много трудно човек да подкрепя някоя от съществуващите сили било в политическата, било в съдебната система.
И тъй като е неизбежно в даден момент човек да подкрепя, съвестният гражданин би трябвало много стриктно да прецизира симпатиите и подкрепата си.

# 15
  • Мнения: 2 749
Това с обезщетенията просто тури чертата на цялото ни наследствено право Grinning

# 16
# 17
  • София
  • Мнения: 14 672

Боже, колко великодушно от страна на КФН - хората ще могат да платят втори път една и съща стока.
Тайна, стискам ви палци за успех.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493

Боже, колко великодушно от страна на КФН - хората ще могат да платят втори път една и съща стока.
Тайна, стискам ви палци за успех.

И бонус - на доста по-високи цени вече.

# 19
  • София
  • Мнения: 15 458

Боже, колко великодушно от страна на КФН - хората ще могат да платят втори път една и съща стока.
Тайна, стискам ви палци за успех.
Много ми е интересно, как ще го поискаме от гаранционния им фонд в Кипър.Така са казали , от Кипър да се търсят обезщетенията.

# 20
  • София
  • Мнения: 14 672
В много лоша ситуация попаднахте, дано се разшуми повече и да се намери решение за засегнатите.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 271
Подайте си заявление за прекратяване на застрахователния договор. Моят брокер ми изпрати такова заявление и го подадох при него. Каза, че има шанс да се върне неусвоената сума.
В случая при мен е Каско, но важи и за ГО.
Аз чакам да ми изплатят щета по каското и би трябвало при фалита да бъдат удовлетворени такъв тип задължения.

Иначе се питам, къде е държавата в този случай? От къде на къде ще позволява да се събират средства от български граждани без никаква гаранция и протекция?
Трябва да направим петиция за промяна на поредната дупка в закона (само, че не съм юрист и не мога да я оформя) Моля, ако ви попадне такава, дайте линк тук.
За пореден път се убеждавам, че държава няма. И чистосърдечно се надявам децата ми да я напуснат, за да живеят нормално.

Последна редакция: ср, 15 авг 2018, 17:26 от Lara

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
Не е възможно да не подлежат на никакъв надзор и ако в случая е КФН трябва дело за неизпълнение на надзора. Както казах и преди - не е плод-зеленчук, а застраховател. Търсете и европейски орган за жалба на първо време:

https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/banking-and-fina … er-eea-country_en

http://ec.europa.eu/eu-rights/enquiry-complaint-form/home

# 23
  • Мнения: 46
А след като брокерът ти е взел парите след датата на поставяне на особен надзор, без да предупреди клиента за това, брокерът не трябва ли да бъде подведен под отговорност?

Защо брокерът да бъде подведен под отговорност?Да не говорим, че 90% са само посредници,след като Май месец им отнеха лиценза на Олм от КФН заявиха на всички занимаващи се със застраховки, че е ЗАБРАНЕНО да сключват нови полици поради обясними причини.Единствено можеше да се събират вноски докато не си изтече покривноста на цялата го.Също така никой брокер/посредник не е длъжен да обяснява след като никой не гадае какво ще стане и има позволение да пуска вноските.Това ,че има такива които сключват на тяхна глава е отделно.Само казвам как стоят нещата страна в такъв спор не се заема но от километри си личи и без да умуваме че това си беше ИЗКУСТВЕНА работа в един ден скок 100 лв. отгоре и обявяване на фалит.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Ако отваряте този линк от фейсбук (понеже не ми се занимава да прикачвам тук снимка заради откачения начин целящ по-скоро да не се прикрепят снимки) , един гражданин е качил полицата и се вижда, че има вноска по гаранция.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2185969701445155&set … ype=3&theater

# 25
  • Мнения: 46
Четете каквото искате,моето не е заяждане просто това работя и казвам реално как стоят нещата.Отговарям на въпроса.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Четете каквото искате,моето не е заяждане просто това работя и казвам реално как стоят нещата.Отговарям на въпроса.
NicoleH, постът не беше към вас, а по повод това дали има или няма гаранционен фонд.

# 27
  • Мнения: leet
В кипьрското законодателство няма фалит, ликвидацията е офицялна форма на закриване, както при несьстоятелност, така и когато дружеството просто прекратява дейността си. В момента Олимпик има ликвидатор ( лицензиран), който защитава интересите на друвеството до момента на назначаване на ликвидатор от сьда, от когото зависи исплащането на обезщетенията


https://cyprus-mail.com/2018/08/14/olympic-customers-told-to-fin … nsurer-by-friday/

# 28
  • Мнения: 2 039
Затова винаги трябва да се избира застраховател с многогодишна дейност и авторитет,а не най ниската цена на застраховка.На брокера му е все едно,той си взема комисионната от всички .Без съмнение  има вина и Застрахователния надзор,който е разрешил работата на тази компания при условия различни от тези за сериозните застрахователи.Сега всички потърпевши ще  пият една студена вода.

# 29
  • Мнения: 1 399
Е, КТБ беше една от най-толерираните банки на пазара, далеч не малка и неизвестна, но това не я спаси.
Дружества фалират, не е толкова странно, грозното е че държавата досега не е заявила намерение да посредничи (и едва ли ще го направи тепърва без обществен натиск) в уреждането на исканията към гръцкия гаранционен фонд. Едва ли аз мога да вдигна телефона и да кажа “дайте си ми тука едни пари”, но в крайна сметка тези пари за гаранционен фонд затова се удържат от всички, за да се ползват в случаи като този и със сигурност има начин да се прехвърлят между двете държави (или там какъвто е редът в ЕС).

И отказвам да се съглася, че за услуга, която не ползвам (никога не съм завеждала щети по ГО), но съм длъжна да плащам, трябва и проучване на международния пазар да правя. Освен това за различните класове (години, обеми) автомобили и градове дори, различни застрахователи дават най-ниски цени, така че внушението “сами сте си виновни” е много неуместно. Ако ще трябва сама да се грижа за проверка на надежността на разрешени от общността институции, каква ще е ролята на българската държава тогава? Да люпи семки и да хубавее?

# 30
  • Мнения: 10 602
На сайта на КФН доста подробно е обяснено на чие законодателство се подчинява дейността на клон на чужд застраховател. Там може да видите съобщения и за други застрахователи в ЕС, които са в ликвидация или несъстоятелност. Не е нещо необичайно да фалира застраховател. Фалитът на всяка фирма ощетява хора.
Съмнявам се, че ще има достатъчно средства, за да се компенсират хората, които са заявили претенции за изплащане на обезщетения. Всъщност сигурна съм, че няма.
КФН не е виновна в случая. Нито българската държава. Дейността на Олимпик у нас е била изцяло регулирана от европейските норми за свобода на предоставяне на стоки и услуги в ЕС. Няма как държавата да носи отговорност за фалит на частна фирма.

# 31
  • Мнения: 1 399
Аз съм написала много точно - очаквам държавата да посредничи в уреждане на отношенията с чуждия гаранционен фонд (или аналогът му - щом е в ЕС, значи в държавата, в която е регистриран застрахователят - в случая, Кипър,- има някаква институция, която осигурява контрол и събира въпросните вноски). Не очаквам и не смятам за правилно българския бюджет да покрие обезщетенията и сумите по развалените договори, но със сигурност ще е в пъти по-бързо и лесно изплащането на сумите, ако процеса се синхронизира на държавно ниво. Дори подозирам, че има някаква европейска практика в тази посока, но не ми е работа и нямам желание и за това да ровя. Някак си ми е трудно да си представя как един немец, да речем, се съгласява “са пие една студена вода” в аналогична ситуация. Защото освен по стотина лева за прекратените ГО, има хора, които чакат много по-сериозни обезщетения за вече настъпили произшествия.
И не знам защо се създаде усещането, че Олимпик е било някаква гаражна фирмичка. 275хил ГО са близо 8% от регистрираните автомобили, при десетина играчи на пазара си е съвсем приличен дял.

# 32
  • Мнения: 10 602
...един гражданин е качил полицата и се вижда, че има вноска по гаранция.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2185969701445155&set … ype=3&theater
Да, всички, които са сключили ГО са платили десетина лева за Гаранционния фонд. Никой обаче не чете и никой не обяснява, че тези пари отиват във фонда, който обезщетява пострадали от коли, които нямат гражданска отговорност. Има още един фонд, в които застрахователите, които са регистрирани като такива в Бг плащат вноски, които служат за обезщетение при фалит. Олимпик не са сред тях.
Но целият Фейсбук гръмна от подобни постове. Чукча писател, не читател...

# 33
  • Мнения: 1 399
Олимпик си е плащал вноските в същия фонд(втория), само че в Кипър. Изискването за отделяне на суми в случай на несъстоятелност е на ЕС, не е български патент, т.е. би трябвало да важи за всички, които работят на територията на съюза.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 718
КФН "проспала" срива на кипърския застраховател "Олимпик"
http://clubz.bg/71952-kfn_prospala_sriva_na_kipyrskiq_zastrahovatel_olimpik

# 35
  • Мнения: 2 749
ББ вчера се изцепи по новините, че българите трябва по-внимателно да проучват при кого да застраховат. Е няма такава наглост! А кой ги допуска тия, дето ни застраховат, при какви условия и с какви гаранции? В случая не става въпрос за избор от коя баба на пазара да си купиш домати. Дори не става въпрос и за доброволна застраховка на нещо си. Това е задължително плащане /нов вид косвен данък измислиха/. Най-логично би било да отива в държавния бюджет. И след като държавата е решила да повери тези функции на частник, да си носи отговорността за това. А искането да се плаща 2 пъти за едно и също нещо си е чист държавен рекет.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
По притеснително е, че често се спряга Бул Инс за собственик и никакави кипърци.

# 37
  • София
  • Мнения: 14 672
По притеснително е, че често се спряга Бул Инс за собственик и никакави кипърци.
Аха, на доста места се намеква, че си е българска врътка с кипърска офшорка.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 718
От ФБ на Бивол:
Крайният собственик на фалиралата "Олимпик" е Диего Гонзалес Алонсо, през люксембургската фирма Hispakol. През 2015 г. испанската КФН издава забрана на неговия инвестиционен фонд JD Business Capital да извършва финансови услуги. Обявява го за финансова пирамида. Веднага след това сайтът на фонда на Алонсо изчезва. Но се появява негова застрахователна компания в Кипър. Българската КФН безгрижно му издава лиценз. Алонсо завлича 270 000 души и... адиос..

2015!!!
http://epoca1.valenciaplaza.com/ver/159133/la-cnmv-advierte-sobr … de-inversion.html

# 39
  • Мнения: leet
Кипьр от много години не е офшорна зона, регистрират се там компании заради по ниските данъци. Всеки може да влезе в техния тьрговки регистьр и да провери дадена компания, кой е директор, акционер, да види одитираните отчети.
https://efiling.drcor.mcit.gov.cy/DrcorPublic/SearchResults.aspx … name=%25&sc=0

Собствениците на Олимпик не са кипьрци, а Люксенбургско дружество ( от 2016), регистрина през 1995 и от тогава работи в Кипьр, в България са много по отскоро. Врьтка може да стане, както с кипьрска, така и с бьлгарска компания

# 40
  • Мнения: 10 602
Толкова глупости изчетох по темата, че направо страх ме хваща как се манипулира общественото мнение и по други въпроси, по които аз самата нямам достатъчно познания....
Ето едно интервю на Ралица Агайн:
http://www.fsc.bg/bg/novini/ochakva-se-informatsiya-ot-kipar-kak … limpik--9054.html

# 41
  • Мнения: 1 399
Кой го манипулира това обществено мнение? Този, който допуска вакуум и място за спекулации, оставяйки интервю като това, в което ясно и достъпно е обяснено какво следва, в трета глуха, на сайта на КФН; а на челна позиция се изпъчва Баце с “проверявайте си компаниите, балами”.
Чак днес в новините се споменава, че все пак има фонд в Кипър, и той ще плаща. Нещо, което се знае от самото начало.
Нормално е ако се иска спокойствие, първо тази информация да се даде, а не три дни да се мрънкат глупости.
И другата простотия, дават гратисен период за тези, които не са сключили нови застраховки, обаче не обясняват, нито колко ще е, нито, че при възникване на събитие в този период, сумите по щетите ще се дължат от виновния водач. Защо? Според мен, защото конструирането на сложно съставно изречение е извън възможностите на цели пълчища държавни служители, и просто няма кой да седне и да напише едно прес съобщение, в което да се обясни ясно и достъпно ситуацията. Обаче според доста хора, ще е нарочно, с някаква користна цел. И не са виновни хората, че търсят под вола теле. Първо, много често има я козичка, я мигрант под същия този вол, и второ, трудно е да се осмисли колко брутална неграмотност се шири по високите етажи и под тях.
 

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
Ралица Агайн точно не ми цитирайте, понеже госпожата е пряко замесена в доста скандални лицензи.

# 43
  • Мнения: 10 602
Кой би предпочела да цитирам, при положение, че именно Агайн е заместник председател на КФН и ръководи управление "Застрахователен надзор"?
В какво е забъркана няма връзка с това кой трябва да отговаря от името на КФН в създалата се ситуация.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 718
 Информацията на сайта на КФН е ясна, няма нужда да дават безброй интервюта и да повтярят едно и също.
Искам журналистите да питат Агайн дали и как българската КФН е проверила Люксенбургско дружество, знаели ли са че на Диего Алонсо, през 2015 г. испанската КФН издава забрана за фонда му, защо са дали лиценз на Олимпик при това положение.
Да обясни дали изобщо КФН проверява чуждите застр. компании, ако не - ние гражданите да почваме да проверяваме чрез безплатните регистри по целия ЕС и да си направим черен/ бял списък и да сме спокойни в бъдеще като избираме застраховател.

Много съм възмутена - току що разбрах, че мои близки са имали ГО в Олимпик (пенсионери, единия инвалид, колата я ползват няколко пъти на год, да отидат до болницата). Сега са сключили нова ГО за 100 и няколко лева.

Редактирам - ето линк към документа за Диего и коментар от ФБ
През 2015 г. испанската Комисия за финансов надзор предупреждава, че собственикът на Олимпик Диего Гонзалес Алонсо е меко казано инвестиционен мошеник. #КОЙ го остави да си вее коня и да ограби 270 000 души в България? Споделяйте!
https://www.facebook.com/bivolnews/photos/a.659321057453013/1965 … ype=3&theater

Последна редакция: пт, 17 авг 2018, 16:28 от milka22

# 45
  • София
  • Мнения: 14 672
Кой би предпочела да цитирам, при положение, че именно Агайн е заместник председател на КФН и ръководи управление "Застрахователен надзор"?
В какво е забъркана няма връзка с това кой трябва да отговаря от името на КФН в създалата се ситуация.
А какво очакваш да каже Агайн - "Извинявайте, че проспахме кипърската пирамида и сега трябва да плащате втори път". А хората, чакащи сериозни обезщетения могат да чакат и години, докато получат нещо от Кипър.

# 46
  • Мнения: 10 602
Моля да ми посочите кои свои задължения е нарушила КФН в случая и с какво е виновна за фалита на кипърска компания, която по силата на правилото за свобода на предоставяне на услуги, е осъществявала дейност в България? В кой точно нормативен акт пише, че КФН трябва да проверява какво се е случило 2015 г. в Испания?

# 47
  • София
  • Мнения: 14 672
Тогава за какво ни е КФН? Не е длъжна да проверява, не е длъжна да регулира, за какво е длъжна - а, забравих, да взимат заплати по 13 бона. Спри се малко, имайте малко срам от тая комисия.

# 48
  • Мнения: 10 602
КФН "ни е", за да осъществява надзор над застрахователите, регистрирани в България, какъвто Олимпик не е.
Това е един от малкото случаи, в които КФН няма никаква вина.
Когато фалира някой от нашите застрахователи, ще имате достатъчно възможност да обвинявате КФН и заплатата на шефа й.

# 49
  • Мнения: 15 960
Моля да ми посочите кои свои задължения е нарушила КФН в случая и с какво е виновна за фалита на кипърска компания, която по силата на правилото за свобода на предоставяне на услуги, е осъществявала дейност в България? В кой точно нормативен акт пише, че КФН трябва да проверява какво се е случило 2015 г. в Испания?

Въпросът по-скоро е как испанската КФН си е свършила работата, а нашите все не разбрали, все не било тяхно задължение, все проспали... В случая с КТБ пак ли не беше тяхна работа?

# 50
  • Мнения: leet
Кой би предпочела да цитирам, при положение, че именно Агайн е заместник председател на КФН и ръководи управление "Застрахователен надзор"?
В какво е забъркана няма връзка с това кой трябва да отговаря от името на КФН в създалата се ситуация.
А какво очакваш да каже Агайн - "Извинявайте, че проспахме кипърската пирамида и сега трябва да плащате втори път". А хората, чакащи сериозни обезщетения могат да чакат и години, докато получат нещо от Кипър.
Люксембурското дружество е станало акционер на Олимпик през декември 2015, копания която оперира повече от 20 години не е създадена, като пирамида

# 51
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Я си проверете ГО в Гаранционния фонд. Моята още е валидна.
Аз също няма да си мръдна пръста да платя втори път за едно и също. Защо да плащам и втори път данък.
И незнам защо приказвате глупости, че едва ли не са недосегаеми. Олимпик извършваха търг.дейност на територията на България...Смятам, че все някой закон ги гърли, но за съжаление не съм правист.

# 52
  • Мнения: 10 602
Единствените хора, които говорят глупости са тези, които не познават закона и застрахователния пазар. С blue 75 се опитахме да опишем реалната ситуация, но явно целта на темата е да плюем КФН, държавата и заплатата на Карина Караиванова.

# 53
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
https://www.24chasa.bg/novini/article/7013981
https://www.24chasa.bg/novini/article/7013981

Моля те, като двете така разбирате ситуацията, коментирай изказването на Ралица, че има информация, че Олимпик са правили вноските си в Обезпечителни я фонд...Защото тя е първата, която говори за ОФ. Досега все се спрягаше КФН.

# 54
  • Мнения: 10 602
Агайн казва, че е има информация, че Олимпик са правили вноски в Обезпечителния фонд, към който нямат задължения. Ако това е така, те трябва да им бъдат върнати.
Кое точно не ти е ясно?
Вноските ще бъдат върнати на Олимпик, няма да служат за плащания на пострадалите, защото Олимпик нямат задължение да внасят вноски в този фонд.

Последна редакция: нд, 19 авг 2018, 10:02 от zigizagi

# 55
  • София
  • Мнения: 2 718
Пак дупки в закона, случайно или неслучайно оставени, пак едни специални хора са се възползвали и нямат абсолютно никаква вина и пак обикновените хора са ощетени. Дано се промени закона и това не се повтаря в бъдеще.

Мая Манолова: КФН трябваше да реагира за "Олимпик"още когато придоби 10% пазарен дял с евтини застраховки
В българския Кодекс за застраховането трябва да се попълни законова дупка, смята омбудсманът

https://www.faktor.bg/bg/articles/maya-manolova-kfn-tryabvashe-d … o-rano-za-olimpik

Мая Манолова

Комисията за финансов надзор (КФН) трябваше да реагира още когато застрахователното дружество „Олимпик“ придоби 10% пазарен дял на пазара на „Гражданска отговорност“ чрез евтини застраховки, високи комисиони за брокерите и отчитане на финансова загуба от дейността. Това заяви по Би Ти Ви омбудсманът Мая Манолова. Според нея ощетените от фалиралата компания, чиито застраховки изтекоха преждевременно, трябва да получат обезщетенията си от Гаранционния фонд, а той после да търси парите от кипърския фонд, в който „Олимпик“ е отчислявал средства.

Парламентът трябва да разгледа детайлно случая и ако трябва, да бъдат направени промени, каза още Мая Манолова. Още миналата седмица тя е пратила писма до премиера Бойко Борисов и председателя на парламента Цвета Караянчева с мнение, че в българския Кодекс за застраховането трябва да се попълни законова дупка. В момента има празнота при уреждането на обезщетенията при фалирал застраховател, когато той е получил лиценз в дуга държава. Клиентите са си платили вноските към Обезпечителния фонд. По думите й след като българските граждани са си плащали вноските, те трябва да си получат парите от българския гаранционен фонд.

# 56
  • Мнения: 10 602

Мая Манолова: КФН трябваше да реагира за "Олимпик"още когато придоби 10% пазарен дял с евтини застраховки
В българския Кодекс за застраховането тр

Мая Манолова

 Според нея ощетените от фалиралата компания, чиито застраховки изтекоха преждевременно, трябва да получат обезщетенията си от Гаранционния фонд, а той после да търси парите от кипърския фонд, в който „Олимпик“ е отчислявал средства.

 Клиентите са си платили вноските към Обезпечителния фонд. По думите й след като българските граждани са си плащали вноските, те трябва да си получат парите от българския гаранционен фонд.

Тези две изречения напълно си противоречат и показват, че госпожата хич не е наясно с фондовете...

# 57
  • Мнения: 1 399
Доколкото разбирам, понеже се объркват двете понятия, фондът, който събира отчисления за случаи като сегашния, е обезпечителния.
В българския такъв, Олимпик е внасял неправомерно някакви вноски, които не е дължал, и те трябва да бъдат върнати (защо всъщност все още не са?) и да влезнат в общата маса на активите и пасивите му. Те нямат пряко отношение към изплащане на сумите за българските граждани.
В кипърския обезпечителен фонд обаче, би трябвало Олимпик да си е внасял задълженията и сега той да е отговорен за плащанията. Има ли такъв, водят ли се преговори с него, ще съдейства ли българската държава за опростяване и улесняване на процедурата са актуалните въпроси.
Гаранционните фондове нямат отношение.

Толкова ли е учудващо, че хората не познават материята? И толкова ли е трудно, след като сте толкова в час  с материята, да обясните с две приказки?


# 58
  • Мнения: 10 602
Написала съм го в пост 32 в темата.

# 59
  • Мнения: leet
Без да имам каквито и да е претенции, че разбирам ситуацията, прилагам два линка, които може да са полезни на някой:

Сайта на отдела, занимаващ се с котрол на застрахователите, кьдето има интересна информация, както и информация относно хода на ликвидация на Олимпик

http://mof.gov.cy/en/directorates-units/insurance-companies-control-service

Сайта на фонда за абтомобилни застраховки, който изпалща компенсации когато автомобила е регистриран в застрахователни компании в ликвидация

http://www.mif.org.cy/jom/en/home-en/mission

# 60
  • Мнения: 2 204
Правителството (разбирай бат Бойко) иска оставката на Ралица Агайн защото е допуснала много грешки спрямо Олимпик - https://www.24chasa.bg/novini/article/7016594
В статията пише, че правителството и парламента не могат да уволнят кака Ралица и затова я молят сама да си подаде оставката. За пръв път да чуя, че Негово Величество бат Бойко, не може да уволни някой за 10 мин. Много странно ми звучи.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
Правителството (разбирай бат Бойко) иска оставката на Ралица Агайн защото е допуснала много грешки спрямо Олимпик - https://www.24chasa.bg/novini/article/7016594
В статията пише, че правителството и парламента не могат да уволнят кака Ралица и затова я молят сама да си подаде оставката. За пръв път да чуя, че Негово Величество бат Бойко, не може да уволни някой за 10 мин. Много странно ми звучи.

Интересно е дали ще я пожертват и защо само нея , а не и шефката на КФН. Но Ралица няма лесно да се даде,а и мъжът и ако впрегне албанската мафия може да има и публично убийство скоро.

# 62
  • София
  • Мнения: 14 672
Шефката е човек на главния фин, а Ралица на мадридския дедо. Все някой трябва да даде фира, явно ще е втората. Тя не е ли разведена с албанския мафиот?

# 63
  • Мнения: 275
А какво ще направи КАТ когато ме спре и види че съм с Олимпик ГО. Колата е на мое име ( нямам ШОфьорска к-ка), кара я мъжа ми ( който по ирония е кипърец )с книжката си от друга държава...Така , те не могат да му вземат книжката понеже е чуждестр.гражданин, а колата е моя. Тоест могат на мен да пишат акт или да смъкнат табелите и да я приберат ли?

# 64
  • Мнения: 46
А какво ще направи КАТ когато ме спре и види че съм с Олимпик ГО. Колата е на мое име ( нямам ШОфьорска к-ка), кара я мъжа ми ( който по ирония е кипърец )с книжката си от друга държава...Така , те не могат да му вземат книжката понеже е чуждестр.гражданин, а колата е моя. Тоест могат на мен да пишат акт или да смъкнат табелите и да я приберат ли?

В правото са си да глобят този който кара автомобила.Реално от 17.08 всички ГО са прекратени и сега сте без.Също така до вчера всички катаджии са били предупредени да не правят проблем,за да може всички потърпевши да реагират.Направете си гражданска най-добре за да нямате проблем,а който се инати че е платил и не иска да прави нова,само ще изгори.Ако искате обещетение удостоверение за iban и отивате в някой офис да попълвате заявление.

# 65
  • Мнения: 2 836
 Здравейте, на някой от вас да са изплатени пари от Олимпик?

# 66
  • Мнения: X
А какво ще направи КАТ когато ме спре и види че съм с Олимпик ГО. Колата е на мое име ( нямам ШОфьорска к-ка), кара я мъжа ми ( който по ирония е кипърец )с книжката си от друга държава...Така , те не могат да му вземат книжката понеже е чуждестр.гражданин, а колата е моя. Тоест могат на мен да пишат акт или да смъкнат табелите и да я приберат ли?
Въобще не е предвидено наказание - отнемане на СУМПС.
На Вас като собственик глоба и на шофьора глоба.
Все някъде по границите до 10 години ще го "прихванат" да си плати глобата, съпругът ви, кипърец.
Ако нямате след 1 месец, след изтичане на срока, то автоматична дерегистрация на МПС-то.
Ако сте по пътя, след като Ви свалят табелите и изземат малкия талон,
то не можете да продължите на самоход, а трябва да ползвате репарк до местодомуването на МПС-то.
Ако нямате гараж не можете да го оставите на улицата. Паяка ще го репатрира на Общински паркинг.
Регистрацията след това Ви обвързва И с наново минаване на преглед.
Източници:
https://www.broko.bg/faq/za-kolata/grazhdanska-otgovornost/kakvo … anska-otgovornost
http://www.uab.org/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%B4%D1%83%D1 … 0%BE%D0%BB%D0%B8/

# 67
  • Мнения: 2 836
Здравейте, повтарям въпроса си - на някого изплатили ли са пари от Олимпик ?
Чакам вече около 3-4 седмици и май ще пием всички по 1 студена вода

# 68
# 69
  • София
  • Мнения: 2 718
ЗК Олимпик е обявена в ликвидация.
https://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/kipurski-sud-obiavi- … pik-v-likvidaciia

Познати ми казаха, че на сайта на Олимпик имало формуляри и сега през септември тече срок да се подаде искане за обещетение за платените застраховки ГО. Не намирам точно това, трябва да разгледам по-подробно

Мисля, че е това и срокът е 23.09
https://olympicins.bg/formBG.pdf

Цялото съобщение
https://olympicins.bg/bg/site/index.html

Последна редакция: чт, 05 сеп 2019, 17:25 от milka22

# 70
  • Мнения: 10 602
Да, има инфо и на сайта на КФН. Заявлението трябва да е с нотариална заверка на подписа и към него да се приложат документи - полица, удостоверение за банкова сметка и тн. Може да се подаде по пощата или лично в Бизнес център Белисимо на бул. България.

# 71
  • Мнения: 460
А случайно някъде да е упоменат срок за изпалщане, не само за подаване на заявленията? От година и нещо чакам изплащане на щета от ПТП.

# 72
  • Мнения: 10 602
Не се надявай да получиш пари. На сайта на Олимпик и на КФН има публикувана още информация. Четох по диагонал, но доколкото разбрах, ще изчакат да свършат всички съдебни дела, за да знаят на колко са осъдени, преди да започнат да плащат на който и да е. А пари няма да има за всички със сигурност. Според мен ще платят само на привилегированите кредитори и за хората с обезщетения нищо няма да остане.

Общи условия

Активация на акаунт