Зимни гуми

  • 13 688
  • 103
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 732
Предстои ми първа шофьорска зима. Страх ме е как се кара на сняг.
Трябва и гуми да сменям.

До 15 ноември трябва да са сменени. Кога е най - удачно да го сторя за да не чакам по сервизи?

Дали да не сменя само предните? Колата е с предно предаване.

Размера е 165/60 R14. В сайта на гуми Диана ми излизат цени от 59 до 90 лв. Марките са ми непознати.

Колега препоръча Гиславет - евтини, но с дълбоки грайфери. Имате ли мнение за тях?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Аз не се притеснявам за срока. По принцип карам със зимнк гуми, целогодишно. С един по-стар комплет лятото и с хубави, по-нови зимата. Лятото основно въртя с мотора, така че не инвестирам в летни гуми за колата, ползвам я малко и доизносвам зимните. Виж, за зимата държа да са с отличен грайфер и на не повече от два сезона. Направят ли две зими отиват за летни, няма значение колко са запазени. Въртя по две през година, така че не ми идва наведнъж смяна на 4. А сервизът, където ги сменям, работи със записани часове. Минавам няколко дни предварително, запазвам час, който ме устройва и готово.

Карала съм и с Нокиан и с по-обикновени. Съществена разлика не видях. Новата гума си е нова гума.

Последна редакция: чт, 16 авг 2018, 06:34 от HighSpeed

# 2
  • Мнения: 454
Моя съвет е ако ще сменяш, сложи 4 нови. Както каза HighSpeed, новата гума си е нова. Зимните са ми Гиславед, , а летните Дейтън и съм доволна от тях.
Относно снега... не трябва да има резки маневри. По-плавно и внимателно, и всичко ще е наред.

# 3
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Трябва да си със зимни гуми преди първия сняг, а той може да навали и пред 15 ноември.
Ако в момента си с летни гуми, сменяш всичките, ако си със зимни и са ок, можеш да си караш с тях. Можеш да смениш и само предните, ако задните не са стари и износени.
Зимата с летни гуми отзад не става - поднася много по-лесно колата.
Аз в момента съм с предни летни и отзад търкалям едни зимни на доизживяване. За тази зима трябва да купя две нови зимни за отпред, а отзад ще монтираме миналогодишните зимни, които бяха отпред.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 36 586
И аз така. Тая година ще взема две нови зимни за отпред, а миналогодишните ще сложа отзад. Миналата година си купих някакви на промоция, те излязоха много добри, даже гумаджията, който ги сменяше, ме похвали за добрия избор. Пък не бяха нещо, което съм чувала. Но колата беше стабилна, повече не искам.

# 5
  • Мнения: 166
Plava luda lutka, помня те от предните теми, как върви? Simple Smile
За гумите - може да смениш и само 2, желателно е да са и четирите, особено за млад шофьор. Не е нужно да са кой знае колко скъпи, по-добре вземи 4 по-евтини.
Друго, което ще ти е полезно за зимата - без резки движения. Много внимателно при ниска температура, дори да не виждаш сняг или лед. И е хубаво да се научиш да спираш на предавка до тогава.
Успех.

# 6
  • Мнения: 3 732
Не мога да се оценя обективно.

Карам от началото на април. За почти пет месеца навъртях около 2300 км.
Засега карам само по познати и близки маршрути и то само градско. От магистрала ме е страх.
Сега ми се налага да отида до някакъв магазин за гуми на входа на Централните гробища. Отлагам го щото не знам откъде да мина.

Първите три месеца ме учи колега. Научи ме на много неща, но вече карам сама и трябва да разчитам само на себе си.

Кръгово, прелез, задръствания, десен светофар и едновременно пешеходна пътека, спрял трамвай/автобус - нямам проблеми.

Проблем са ми престрояванията особено вляво. Случва се и да гасна - на втора при напълно спряла кола  или на свободна не се тръгва. Някой път бъркам предимствата.

Научих й звуците.

Не мога да отида на автомивка на самообслужване защото не знам какво и как да правя.

Мога да паркирам между две коли от двете ми страни с малко повечко маневри.
Ако се наложи да паркирам между коли пред и зад мен разстоянието трябва да е за две коли. И все съм далече от бордюра.

В главата ми е пълно с много въпроси и то глупави и наивни. Като ги задам на живо ми се смеят.

И така ...

# 7
  • Мнения: 454
Не си сама, и аз карам от Април и то директно в София. Можеш, просто не се притеснявай. Няма от какво, ако познаваш колата добре. И да ти изгасне, няма страшно. На всеки се случва.

 
Магазин "Диана " има в люлин, ако ще ти е по-лесно да стигнеш до там.
адред : гр. София, Околовръстен път №765,
над "Мосю Бриколаж" - Люлин

# 8
  • sofia
  • Мнения: 8 933
За автомивката: повечето са с жетони, купуват се от касата. Пускаш жетона и натискаш копче какво да ти пусне (вода, препарат, вакса). Аз порцедирам по следния начин- първо минавам с вода, за да махна голямата мърсотия. Само с вода е по-силно налягането. После пускам с препарат, после плакна с вода и някй път пръскам и с вакса накрая. Всеки цикъл е по две минути и на мен ми стигат за комбито.

Що се отнася за паркирането. Важно е как захождаш и да уцелиш правилната позиция. Хубаво е някой да седи до теб и да ти обясни какво да гледаш и в кой момент какво да правиш.

Последните години си купувам гуми онлайн и ми ги доставят. Много е удобно.
Не знам дали знаете, но гумите си имат седмица и година на производство изписани върху гумата. Ако видите подозрително евтини гуми, погледнете годината на производство. Дори само така да седят, гумите стареят.

Нормално е да питаш, тъпото е че повечето се държат все едно са родени научени, а и няма как да си сигурна какъв е шофьорския им капацитет.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 308

Карала съм и с Нокиан и с по-обикновени. Съществена разлика не видях. Новата гума си е нова гума.
Стига де. Все едно да кажеш, че дали е Сава или Гудиър Ултрагрип няма значение. Simple Smile
Каквато и кола да съм карал НИКОГА не съм "въртял" разни иширети. 4 зимни/4 летни.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Онзи, може би защото аз карам само градско зимата и не са подложени на кой знае какво изпитание. Все пак горе долу почистват пътищата. А и карам бавничко и внимателно.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 986
Моят съвет като към млад шофьор с почти никакъв шофьорски и нулев зимен опит е да смениш и четирите гуми с нови и то хубави. Макар и меки зими, все се случва за по 10-20 дни да падне сняг, да има заледяване сутрин и вечер, да се налага по-рязко спиране в градски условия.

# 12
  • Мнения: 2 170
Съветвам те да си вземеш качествени 4бр гуми. Още повече след като си млад шофьор. Аз шофирам от 4 години и за сега съм ползвала само 2 вида, Continental и Michelin. По-доволна съм от Мишелин . Смятам и за напред да си купувам само такива.

# 13
  • Мнения: 3 732
Около мен в реала никой не е чувал за марка Гиславет.

Един колега днес ми обясни, че не грайфера на гумите е важен, а каучука тоест материала от който са направени.
Това какво значи?

# 14
  • Мнения: 166
Колкото по-качествен е материала - толкова по-добре ще се държи гумата на пътя. Грайфера също е важен. Също като ги взимаш провери ДОТ-а на гумата - иначе казано някъде на гумата пише коя година и месец е произведена. Желателно е да са от същата, максимум предната година.
Не го мисли твърде много. Трябват ти зимни гуми, плавно спиране и без резки движения.

# 15
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Старите гуми може да имат грайфер, но да не стават за нищо, защото каучукът е изгубил еластичност и се е "одървил". Гумата е твърда и като на шейна с нея....ама това се отнася за доста стари гуми.
За нови гуми - никога не взимам от най-евтините, нещо средна хубост. По сайтовете за гуми има най-различни характеристики на гумите и можеш да видиш обясненията кое какво е. Дори на един производител и един и същи размер има разлика в цената според тези характеристики.

# 16
  • Мнения: X
Предстои ми първа шофьорска зима. Страх ме е как се кара на сняг.
Трябва и гуми да сменям.

До 15 ноември трябва да са сменени. Кога е най - удачно да го сторя за да не чакам по сервизи?

Дали да не сменя само предните? Колата е с предно предаване.

Размера е 165/60 R14. В сайта на гуми Диана ми излизат цени от 59 до 90 лв. Марките са ми непознати.

Колега препоръча Гиславет - евтини, но с дълбоки грайфери. Имате ли мнение за тях?
Вземи си европейска марка гуми. Смени ги когато температурата на въздуха трайно падне под 7 градуса.
На твоя тип каране следващите 5 години ще те изкарат, ако dot-а е таз годишен.
За каране на сняг се научи да потегляш на втора без много газ, но да не гасиш колата и да намаляш скоростта със скоростите и двигателя. Спирачка само от втора до пълен покой на колата.
Май повече се шашкаш, че не можеш.

# 17
  • Мнения: 1 715
И на мен  ми предстои "удоволствието" да си купя нови гуми.
Честно да ви кажа и аз преди мислех, че като е нова гумата няма значение много много каква марка е - особено за лятна гума... Така се подлъгах и си взех за новата кола летни гуми Триангъл (непозната за мен марка), но джантите ми са специфичен размер, за който гумите по начало са скъпи. Та въпросният Триангъл (купен от Диана с 35% отстъпка за около 100лв/ гума) беше пълен кошмар на дъжд. А това лято изобииилстваше от дъжд.... и сто пъти се проклинах, че съм тооолкова наивна жена да си мисля, че най-евтиното ще ми свърши работа...

Опарена от избора си на летни гуми, за зимните компромис няма да правя - ще си избера Мишелин, Континентал или Дънлоп (като че ли Мишелин Алпин) - скъпи, но дано са по-сигурни...

Аз мисля да ги поръчам от сайта гуми7 - цените са МНОГО по-ниски и от Диана, и от Радиал, и от Примекс… и от други онлайн магазини. Гумите пристигат от Европа и се чака до 2 седмици... но пък разликата в цената е осезаема.

Успех на всички и безаварийна зима! bouquet

# 18
  • Мнения: 3 732
Дали да не си купя Дебика от Кауфланд?

В Практикер и Бриколаж какви марки предлагат?

И аз се чудя марка или цена за моя размер да гледам. Сама жена съм, шофьор от 5 месеца, с много ограничен бюджет.

# 19
  • Мнения: 1 970
Виж Kleber HP, това е бюджетна разработка на Мишлен, години ги карах и на двете коли и зимни и летни и съм с отлични впечатления  специално от зимните.
Ако пък не щъкаш много по баирите добър всесезонен вариант е и Тойо, но зависи от стила на каране, макар и лидери във всесезонните гуми, все пак няма как една такава гума да е сравнима като качества с лятна през лятото или зимна през зимата. Винаги има компромис.
Но задължително смени и четирите гуми, не си играй с 10-те квадратни сантиметра на които се возиш и ти и децата на снега и леда.

# 20
  • Мнения: 9 633
Аз пък като че ли сведох избора до Continental Winter contact TS860 и Michelin X-Ice Xi3. Някой може ли да даде някакъв съвет?

# 21
  • Мнения: 2 170
Аз пък като че ли сведох избора до Continental Winter contact TS860 и Michelin X-Ice Xi3. Някой може ли да даде някакъв съвет?
И двата избора са добри. Аз обаче бих избрала Мишелин. За мен лично това са най-добрите гуми и ползвам само такива от няколко години. Не съм имала никакви проблеми.

# 22
  • Мнения: 3 732
В Кауфланд вече са изкарали Дебика. Моя размер - 165/60 R14 го нямаше. Какво точно означават числата и мога ли да заменя някое?

# 23
  • Мнения: X
Може и има достатъчно калкулатори в нета

# 24
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Първото е ширината, второто височината, а третото е цолажа на гумата и не можеш да го сменяш, освен ако не смениш джантите.

# 25
  • Мнения: 3 732
Тоест само последното не мога да сменя - R14?

В Практикер са изкарали Райкин, сръбски.
Другата марка беше Корморан. Малко по - големи от мойте, пак R14 бяха по 70 лв. Някой ми ги беше хвалил.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 308
Кауфланд....Практикер......
От там по-големи тояги няма.

# 27
  • Мнения: X
В Кауфланд вече са изкарали Дебика. Моя размер - 165/60 R14 го нямаше. Какво точно означават числата и мога ли да заменя някое?


http://www.calculator.bg/1/avtomobili_gumi.html
 Тук може да провериш какъв рамер може да си сложиш от наличните в Кауфланд. Като не може да променяш R14.

# 28
  • Мнения: 3 732
Това е от брошурата на Кауфланд за другата седмица

# 29
# 30
  • Раковски
  • Мнения: 2 167
Много хора разправят, че мишелина лежи на стари лаври и освен това са скъпи.

# 31
  • София
  • Мнения: 6 308
Много хора разправят, че мишелина лежи на стари лаври и освен това са скъпи.
ЕЖК. Simple Smile
Мишлен Пилот, 3 години подред са в Топ 3, а една година бяха на първо място.
Скъпи са, да. То и мерцедеса е по-скъп от опел. Simple Smile

# 32
  • Раковски
  • Мнения: 2 167
Не е ЕЖК, а хора които продават гуми. На класации много вяра нямам.

# 33
  • София
  • Мнения: 6 308
ОК, бива.
Аз вярвам и на собствената си класация, обаче. Както и на хората около мен, естествено. Класациите са едно на ръка. От много време ползвам само Мишлен, Гудиър, а от известно време и Тойо. Няма схема да ги сменя. Това, за 2 автомобила, които ползвам аз лично. Имам наблюдения и върху още немалко.

# 34
  • Мнения: 3 732
Познат изкарал пет зими с Мишлен.
Според бившия собственик на моята Парцалена има само една марка гуми - Мишлен, другите са еднакви.

Ако можех финансово поне две да си позволя, въобще нямаше и да се замисля.

# 35
  • Мнения: 1 715
Аз тази зима ще заложа на Мишелин Алпин 6, моделът е нов, за първи път си купувам такъв клас гуми, ще дам мнение по-натам. Междудругото купих ги от Диана и ми предложиха застраховка (срещу вандализъм или балон в гумата или спукнане в дупка например). Видя ми се интересно и застраховах 2 гуми, пък да видим... че за 4 ме досвидя да давам пари за застраховка 🤔 пожелавам ви безаварийно шофиране!

# 36
  • Мнения: X
Grinning
При избор на гуми заложете на очакванията ви на каква настилка ще ги търкляте, а не на цената или колко нов модел са. Едни гуми имат превъзходно поведение на сняг но са ужасни на почистен и обработен асфалт.

# 37
  • Раковски
  • Мнения: 2 167
Grinning
При избор на гуми заложете на очакванията ви на каква настилка ще ги търкляте, а не на цената или колко нов модел са. Едни гуми имат превъзходно поведение на сняг но са ужасни на почистен и обработен асфалт.

Това щях да споделя, ако ще е само градско или повече градско (включвам и почистена магистрала и пътища) може да се вземе гума добра на асфалт. Въпроса е, че информация само от гумаджиите и могат да ви насочат към гума от която се печели повече.

# 38
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Познат изкарал пет зими с Мишлен.

E, едни барум-ки ни изкараха 4 зими. На другата кола са Fulda, три зими до сега....ама с толкова ще си останат, защото колата е вече на трупчета.
Тази зима ще видим Йокохама как се държат. Летните им са много добри, сега ще тестваме и зимните.

Този размер 165/60/14 има малко избор (поне по сайтовете). Погледни, но би трябвало и 165/65/14 да стават на колата ти. Въобще с височина 60 са малко офертите.

# 39
  • Мнения: 9 633
Grinning
При избор на гуми заложете на очакванията ви на каква настилка ще ги търкляте, а не на цената или колко нов модел са. Едни гуми имат превъзходно поведение на сняг но са ужасни на почистен и обработен асфалт.

Това щях да споделя, ако ще е само градско или повече градско (включвам и почистена магистрала и пътища) може да се вземе гума добра на асфалт. Въпроса е, че информация само от гумаджиите и могат да ви насочат към гума от която се печели повече.



Ем то хубаво, само дето докато изляза от квартала до изчистения път ми трябва нещо тип малък багер Grinning

# 40
  • Мнения: 3 732
И в Бриколаж ми няма размера. Ще заобикалям още малко и накрая май от сайт ще поръчам.

Според консултант от магазина мога да сменя 165/60, важното било да са 14ки.
Заговорих се с мъж, разглеждащ гумите. Питах го за митичните Гиславет. Били много добри, но не и евтини.
Питах и за ДОТ-а. Аз гледах и не видях. Търсех дата - ден, месец, година. По душа съм блондинка. Оказа се номер - 3018, което означава, че са произведени 30тата седмица на 2018 - юли 2018.

# 41
  • Мнения: 454
Моите "Митични" ГиславеД, както ги наричаш, струват 360 лв четирите общо. Ако това е скъпо...

# 42
  • София
  • Мнения: 6 308
И в Бриколаж ми няма размера. Ще заобикалям още малко и накрая май от сайт ще поръчам.

Според консултант от магазина мога да сменя 165/60, важното било да са 14ки.
Заговорих се с мъж, разглеждащ гумите. Питах го за митичните Гиславет. Били много добри, но не и евтини.
Питах и за ДОТ-а. Аз гледах и не видях. Търсех дата - ден, месец, година. По душа съм блондинка. Оказа се номер - 3018, което означава, че са произведени 30тата седмица на 2018 - юли 2018.


Верно си блондинка. Simple Smile
В друга тема ти писах и то дадох линк към евтини гуми.

# 43
  • sofia
  • Мнения: 8 933
За какво обикаляш? Директно от сайт, доставят ти ги (или ти отиваш да си ги вземеш от техен склад) и готово.

Всяка марка гуми си има по-скъпи и по-евтини варианти. За моя размер, зимни гуми, само на една марка ми излизат оферти от 104 до 170 лв за 1 брой. Избираш нещо средна хубост и купуваш.....няма да излиташ в космоса, та толкова го мислиш.

Ей в този сайт има много варианти. Вкарваш си желания размер, избираш сезон, може всички производители, може само един, сортираш по цена и избираш. За твоя размер с височина 60 има малко оферти, разгледай и 65. Гума до 80-90 лв. е евтина.

# 44
  • Мнения: X
Избра ли гуми, че чакам по теб да се равня.

# 45
  • Мнения: 3 732
Не.

В главата ми е каша. Нищо не разбирам, а съм сама жена, шофьор от 5 месеца.

Чета за маркировката на гумите. Едното е обозначение колко гориво харчи, другото - сцепление с пътя, третото- шум. Сякаш второто ми е най - важно. Не съм добър шофьор, а начинаещ.

Винаги има вариант градски транспорт, нали?

Марките нищо не ми говорят.

Интернет поръчки рядко съм правила.



Последна редакция: нд, 14 окт 2018, 15:25 от Plava luda lutka

# 46
  • Мнения: 296


Винаги има вариант градски транспорт, нали?





хахах, рядко се включвам във форума като цяло, но това ме разсмя. Имам колежка, която от години не е купувала зимни гуми - падне ли първия сняг, прибира колата в гаража и само припалва от време на време до пролетта. А е възрастна жена, с достатъчно стаж като шофьор, уверена... Не ставай като нея, но особено за първа зима, нищо не ти пречи в най-лошите дни да оставиш колата да си почине. По темата - зимните гуми са важни, но не са чак такава драма. Определи си бюджет, избери си сервиз, където да ги смениш и виж какво ще ти предложат там за съответните пари.

# 47
  • Мнения: 3 732
Аз съм неуверена, но не смятам да се отказвам.

Бюджет - за две гуми - до 200 лв.

Освен Диана и то заради рекламата друг център не знам.
В сервиза ми казаха ориентировъчно 50 лв за гума и 50 лв за труд. Но какво ще ми предложат - не знам.
Упражнението смяна на гуми ще го играя на два пъти заради ограничения бюджет.


Колата е висока и лека, а аз некадърна. Тя е неустойчива и нестабилна - вятъра я клати при висока скорост на открито.

Гумите с които я купих са изтрити и различни. Задните са Унироял, едната предна е Спорт нещо си, другата - Континентал.
Напролет и летни ще купувам.


Какво означава всесезонни гуми?
Летни кога се слагат?

# 48
  • Мнения: 296
Не знам как вървят цените в София, но... 50 лв са малко за качествена гума, 50 лв. са много за труд, надявам се нямат предвид по 50 на гума, но и за четирите пак ми се виждат много. При нас на повечето места ако ги купиш от тях, ти ги слагат безплатно, потърси подобни оферти. Все някой шофьор има покрай теб - комшия, колега, поразпитай ги, обаче без това "некадърна съм, нищо не знам и т.н." просто питай те къде сменят гуми, колко им излиза и т.н. И стига с тази неувереност, особено пред хора, на които ще даваш пари.

Летни не знам от кога точно са позволени, но гледай да е възможно най - рано, според условията, за да не си гориш зимните. Последната зима изкарах с гуми, карани цяло лято - приключение си беше.
Всесезонни - името си ги описва, аз много им нямам доверие.

П.п. Щом бюджета те ограничава - заложи на по-хубаво (скъпи) гуми отпред, и не толкова отзад. Да, идеалния вариант е да са всички еднакви, но...

# 49
  • Мнения: 9 633
Аз в Диана не ходя, чувала съм, че е скъпотия там. Поне гумите знам, че ги продават по-скъпо. Преди няколко години си бях взимала гуми Kleber, не бяха никак скъпи, пък ставаха за каране.

# 50
  • Мнения: 873
И аз съм на този хал - книжка и кола имам от юни. Още първия месец спуках гума и се озовах в сервиз. Там се оказа, че колата ми няма две еднакви по размер гуми. Бях се подготвила да сменя две, а те станаха четири и парите ми стигнаха за употребявани гуми. Бяха в добро състояние, за монтаж не ми взеха нищо и ми обясниха друг път какво да гледам - размери, цолаж, ДОТ. Зимни обаче не ми се ще да взимам втора ръка, а бюджетът е ограничен. Ще следя темата.

# 51
  • Мнения: 296
И аз съм на този хал - книжка и кола имам от юни. Още първия месец спуках гума и се озовах в сервиз. Там се оказа, че колата ми няма две еднакви по размер гуми. Бях се подготвила да сменя две, а те станаха четири и парите ми стигнаха за употребявани гуми. Бяха в добро състояние, за монтаж не ми взеха нищо и ми обясниха друг път какво да гледам - размери, цолаж, ДОТ. Зимни обаче не ми се ще да взимам втора ръка, а бюджетът е ограничен. Ще следя темата.

Ограничения бюджет в кофти работа. В такъв случай предлагам две хубави, може и не от най-скъпите, но с възможно най-добър ДОТ, за отпред. За отзад - може и запазени втора употреба,  но да са наистина запазени, пак да не са твърде стари и, по възможност, да са като предните. А как така всички гуми са били с различен размер? Не се ли усетимпри карането още преди да спукаш гума?

# 52
  • Мнения: 873
Ограничения бюджет в кофти работа. В такъв случай предлагам две хубави, може и не от най-скъпите, но с възможно най-добър ДОТ, за отпред. За отзад - може и запазени втора употреба,  но да са наистина запазени, пак да не са твърде стари и, по възможност, да са като предните. А как така всички гуми са били с различен размер? Не се ли усетимпри карането още преди да спукаш гума?
Ами бяха с различни параметри - 195/65/15, 195/65/15, 185/60/15 и така. То, аз, на 1 месец шофьор, нищо не мога да усетя, такова ми е карането, чеее...  Как мъжете, които я оглеждаха преди да я взема, не разбраха, не знам. Разликата беше видима и с просто око (ако знаеш какво да гледаш, разбира се). Благодаря за съвета, вероятно ще съчетая нови+употребявани.

# 53
  • Мнения: 3 732
Аз след два - три месеца видях, че четирите на колата са еднакъв размер, но различни марки (две Унироял, една Спорт нещо си, една Континентал). Резервната се оказа 185/65/R14.


Сега разглеждам тези:
www.6plus.bg
Има моя размер а и са ми близо.
Не виждам разлика между първите два модела. Май там ще ходя.



Брошурата на Метро


# 54
  • Мнения: 3 732
Китайска или европейска гума е по - добре?

Има ли сайт където пише коя гума къде е произведена?

Един от работниците в сервиза ми препоръча Райкин, сръбски. Къде да видя имат ли ми размера?

# 55
  • Мнения: 1 503
Малко по-скъпи са от това,което търсиш но ...да споделя и аз.
Летните са: Dunlop sport maxх rt
Зимните са: Yokohama V905

Според мен завиши бюджета.Сметки,че може да ги караш и по 2,3 години,раздели сумата по година и не се получава чак толкова.

# 56
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Ето поне 100 модела зимни гуми размер 165/65/14 за под 100 лв. Всякакви марки. Копираш марката в гугъл и го питаш къде е произведена.
Купуваш две гуми, слагаш ги отпред. Задните, когато свариш. Те може и да са по-износени.

# 57
  • Мнения: 167
Виж къде има гуми центрове ( Примекс, Медина Мед и т.н.) и разни гумаджийници и ги пообиколи хем да си упражняваш шофирането. Там на място ще ти предложат варианти и ще можеш да им видиш ДОТ-а. Спри се на няколко марки и цени и тогава да коментираме. Питай ги дали монтажа е включен в цената и други въпроси, ако имаш, ама спри да повтаряш, че си тъпа, сама и т.н.

# 58
  • Мнения: 873
Виж къде има гуми центрове ( Примекс, Медина Мед и т.н.) и разни гумаджийници и ги пообиколи хем да си упражняваш шофирането. Там на място ще ти предложат варианти и ще можеш да им видиш ДОТ-а. Спри се на няколко марки и цени и тогава да коментираме. Питай ги дали монтажа е включен в цената и други въпроси, ако имаш, ама спри да повтаряш, че си тъпа, сама и т.н.
+1
Човек прави толкова, колкото изисква от него ситуацията.
Мъжът ми е на мнение, че ако искам книжка и кола, те са си моя грижа. Правилно-неправилно, така мисли. И аз се справих - една година се влачих с курсовете, хвърлих 1500 лв, които събирах сама. После сама си купих и колата (още я изплащам). По майстори и сервизи ходя сама, а грам не разбирам - детето ми обясни какво е джанта. Но всичко се научава, не е нещо, което да не е по силите на човек със средно ниво на интелигентност.
Попаднах на читав сервиз, имам приятелка с опит, която питам, когато нещо не ми е ясно, напоследък и от форума черпя полезна информация. Не бях обмислила варианта за нови предни и употребявани задни, но вероятно така ще направя.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 308
Не бях обмислила варианта за нови предни и употребявани задни, но вероятно така ще направя.
Ако е с предно, караш предимно в града и не се състезаваш,  може.
Аз лично не съм привърженик, но може. Simple Smile

# 60
  • Мнения: 1 970
Може, но ако знаеш какво правиш. Лудост е за млад водач, дето още права линия не държи с колата и не може да усети кога кара със спокана гума, за първа зима, с това движение, с тия малоумници по пътя и с тези общинари дето ловят снежинките във въздуха и отсега са изненадани, да се правят компромиси.
Миналата зима на първия от двата последователни 90-градусови завоя в Студентския град, едвам успях да се размина с една кака която хитро натисна спирачка вече в завоя и влезе в него със задните гуми напред. Подозирам, че бяха по-стари от предните, обикновено това се получава - предните държат, задните не.... Или по-малко, на сняг е очевадно.
Рейса след мене обаче нямаше къде да избяга...
Та не си правете експерименти, дайте още 150-180 лв за още две гуми....
Няма да спестите много, ако (да не се случва) поднесе някъде и стане белята. Чакането на Кат в студа, разправиите и ремонта са малкият дявол... пред реалната възможност за нещо по-сериозно..
Не си играйте с живота си и този на околните...
Всеки си мисли, че на него няма да се случи.
Ами случва се, при това все по-често - и в града и извън и навсякъде. Просто ако всеки постъпва така, както би трябвало и е логично да се постъпи, няма да сме на този хал.
Я пробвай в Германия да си смениш само двете гуми....
Да не говорим, че ако си ги смениш сам, пред блока а не в сервиза който и издава документ за това и някак си имаш късмет да не те видят и глобят, при ПТП на практика нямаш застраховка...
Та простата сметка показва, че парите. дадени за сервиза  всъщност не са напразно, изплащат се. Измислили са го германците.
Какво да говорим...

Последна редакция: чт, 18 окт 2018, 17:31 от StefanB

# 61
  • Мнения: 873
Може, но ако знаеш какво правиш. Лудост е за млад водач, дето още права линия не държи с колата и не може да усети кога кара със спокана гума, за първа зима, с това движение, с тия малоумници по пътя и с тези общинари дето ловят снежинките във въздуха и отсега са изненадани, да се правят компромиси.
Миналата зима на първия от двата последователни 90-градусови завоя в Студентския град, едвам успях да се размина с една кака която хитро натисна спирачка вече в завоя и влезе в него със задните гуми напред. Подозирам, че бяха по-стари от предните, обикновено това се получава - предните държат, задните не.... Или по-малко, на сняг е очевадно.
Рейса след мене обаче нямаше къде да избяга...
Та не си правете експерименти, дайте още 150-180 лв за още две гуми....
Няма да спестите много, ако (да не се случва) поднесе някъде и стане белята. Чакането на Кат в студа, разправиите и ремонта са малкият дявол... пред реалната възможност за нещо по-сериозно..
Не си играйте с живота си и този на околните...
Всеки си мисли, че на него няма да се случи.
Ами случва се, при това все по-често - и в града и извън и навсякъде. Просто ако всеки постъпва така, както би трябвало и е логично да се постъпи, няма да сме на този хал.
Я пробвай в Германия да си смениш само двете гуми....
Да не говорим, че ако си ги смениш сам, пред блока а не в сервиза който и издава документ за това и някак си имаш късмет да не те видят и глобят, при ПТП на практика нямаш застраховка...
Та простата сметка показва, че парите. дадени за сервиза  всъщност не са напразно, изплащат се. Измислили са го германците.
Какво да говорим...
Напълно съм съгласна. Затова приемам съвети всякакви. Как с ограничен бюджет ( наистина ограничен - 300 лв максимум) да избера нещо качествено и безопасно? Ако имам още 150-200 ще ги дам, не е от пинтилък. Но понякога и 50 лв са много, математиката не излиза. Да не карам кола не става. До миналата година големия (2 клас) пътува с градски транспорт, аз си ходех пеша на работа и това не е проблем. Проблем е времето, то не стига. Не и ако разчитаме на така (не) уредения обществен транспорт. Един германец в нашите условия може и да се научи на тарикатлъци. Та, пак казвам - благодарна съм на всеки съвет.

# 62
  • Мнения: 3 732
Веси, не искам да поръчвам от интернет. Искам да отида, да ги сложа и да забравя.

Морски бриз, и аз така - разчитам на мен си предимно и на вас. И аз изплащам моята.

Турболентност, това правих днес и се забавлявах много.
Ходих в Радиал и Маргел. И на двете места след въпрос каква е марката на колата и обяснението, че размера е рядко срещан, съвета е един е същ - 165 да стане 155. В Радиал ми предлагат Корморан за 57 лв и Дебика за 63 лв. И марките съм чувала, че са добри и евтини, и цената ме устройва. В Маргел ми предлагат Сава, словенски за 67 лв.
Обясненията и от двете места бяха, че зимната гума трябва да е по - малка от лентата защото зимната като била по - малка правела колата по - тежка и стабилна. Единия мъж нещо за ламели  ми обясняваше, не че го разбрах.
Единственото, което казвам е, че колата е лека и нестабилна, а аз начинаещ шофьор.

Колебая се дали да променям размера. На рамката между моята и задната врата има бележка и там си пише 165/60 R14.
Произведена си е за такива гуми.
А и в момента задните ми гуми, които бяха предни, но ги изтрих и минаха отзад, са били зимни - Унироял, производствения размер. Значи все някъде ги продават, но къде и на каква цена?

Везните отклоняват към http://www.6plus.bg/catalogsearch/advanced/result/?cat_plus_id=4 … tyre_vehicle=2029
Имате ли мнение за марките?

Аз самата рядко си купувам обувки и никога не уцелвам удобни. Пролетта, малко след като започнах да карам, бивша колежка ми подари маратонки, които се оказаха адски удобни за каране и ходене. Носех ги и с пола макар да знаех, че не е подходящо. Наричам ги шофьорските ми обувки и вероятно и зимата ще ги нося.
Сега с Парцалана е подобно. Ще избера гуми, но дали ще са нейните ...

# 63
  • Мнения: X
По колко км. въртите? 500 на ден? На месец?
Я си вземете европейска, турска или руска марка гуми за
60-70 лв./бр. Все ще ви изкарат 3-4 години. Пък след това ви пожелавам по-хубава кола с по-скъпи гуми.

# 64
  • Мнения: X

Ходих в Радиал и Маргел. И на двете места след въпрос каква е марката на колата и обяснението, че размера е рядко срещан, съвета е един е същ - 165 да стане 155. В Радиал ми предлагат Корморан за 57 лв и Дебика за 63 лв. И марките съм чувала, че са добри и евтини, и цената ме устройва. В Маргел ми предлагат Сава, словенски за 67 лв.
Ето ти компетентно мнение. Слагай 4 Корморана и си свиркай.

# 65
  • Мнения: 3 732
Под 50 на ден.

"европейска, турска или руска"
Може ли на женски език - имената на марките?
Получих съвети от бивши колеги точно да е европейска, не китайче, но на мен имената на марките нищо не ми говорят.

# 66
  • Мнения: 296
"И марките съм чувала, че са добри и евтини, и цената ме устройва"

Тогава предлагам да спреш да го мислиш. И двете марки стават, разликата в цената не е голяма... може и по да хвърлиш може и двете Grinning
Ако толкова те притеснява, си провери я нета препоръчителните размери за всеки случай, обикновено за един модел са допустими няколко или поне два. Предполагам, че това, което ти предлагат става за твоята кола. Каква е колата?

# 67
  • Мнения: 3 732
Веси, размера ми е 165/60/R14. Не е 65.

Последна редакция: пт, 19 окт 2018, 18:12 от Plava luda lutka

# 68
  • Мнения: 9 633
Купи си някакви гуми, които ти предлагат в сервиза, не го мисли супер много. Като млад шофьор много се съмнявам да правиш изцепки, особено зимата. Просто внимавай повече. Аз ти писах вече, че преди си бях взела Kleber зимни, бяха евтини, бях начинаещ шофьор и колата ми беше ужасна. Е, всичко си беше ОК, не съм имала никога екстремна ситуация. Просто си внимаваш, караш бавно, пазиш дистанция. А гумите не ги бях избирала въобще, гледах само цената и да не са все пак някакви мега измислени. Има може би 4-5 дни през зимата, които са ужасни, но тогава всеки пъпли така или иначе. Ако не правиш рискови маневри или да караш бързо по-вероятно някой тарикат да ти се навре, отколкото ти да направиш нещо. Това е моя съвет.

# 69
  • Мнения: 296
Колата е Сузуки Вагон Р, от 2000 година.

Веси, размера ми е 165/60/R14. Не е 65.

Всъщност, на повечето места излиза 155/65/14 като препоръчителен размер.

# 70
  • Мнения: 3 732
МуунРивър, благодаря ти!

Какво е според теб "мега измислени?
И на мен цената ми е водеща при избора, но осъзнавам мойте способности и че колата е лека и нестабилна.

Моджото, не съм англоезична, но с интерес ще изгледам клипа.


Притеснява ме смяната на размерите. Тя си е създадена за определен размер. Аз нося обувки 37 - 41 номер в зависимост от производителя. Удобни са ми различни размери. Няма как да разбера на Парцалана кои ще са й удобни ако не сбъркам.

# 71
  • Мнения: 296
Хай, не е клип, скрийншот на сайт с данни за колата. Tire size = размер на гумите. Има няколко вариации твоя модел, ако го знаеш излиза още по точно. Има подобни сайтове инна български май. Но никъде не излезе като препоръчителен размера, кпйтонса твоите.

# 72
  • Мнения: 9 633
Ами мега измислени в смисъл дето абсолютно никога не съм ги чувала или някакви китайски. Не мисля, че е някакъв проблем да промениш леко размера, знам, че го правят хората. Пак казвам - нека ти кажат в сервиза и за марката, и за размера, все пак хората си разбират от работата, предполага се. Явно проблемът е, че като цяло не си много уверена с колата, а не специално в гумите. Но то това е напълно нормално. Най-кофти дните зимата може даже да не я караш. Аз например моята понякога дори не можех да я изкарам от преспите, така че нямах особен избор дали да карам или не Joy

# 73
  • Мнения: 296
Абсолютно подкрепям (май даже се повтарям) в най-сложната обстановка колата да си стои в гаража/на паркинга. Не само за млади, неуверени, сами жени-шофьори. Не е края на света, не е и срамно. А неувереността понякога е по-опасна и от летните гуми.

# 74
  • Мнения: 1 503
Plava Luda..
Погледнах оригиналното оборудване за този модел кола и излезе 155/65/r14.
Не препоръчителнп,а оригинално..
В Примекс ходи ли?

# 75
  • Мнения: 3 732
Но на вратата пише 165 ...
Къде и какво гледаш? Обясни ми, моля те ...


Само Примекс не минах. Минах Диана, Радиал, Мартел, 6+.
Примекс ми е малко далече.
Други центрове за гуми в София кои са?

# 76
  • Мнения: 296
Пишеш в гугъл МАРКА МОДЕЛ ГОДИНА НА ПРОИЗВОДСТВО ВАРИАНТ ( ако има) и четеш.

Аз примерно пиша FORD MONDEO 2005 2.0 tdci комби и откривам това

https://www.auto-data.net/bg/ford-mondeo-ii-wagon-2.0-tdci-130hp-7701

(рядко чета на български, ако някой препоръча друг сайт, ок)

 п.п. Вече няколко човека,  включително и в сервиза, ти обясняваме, че може да сложиш и друг размер, не само този от лепенката на вратата. Пише го на няколко места. Довери се Simple Smile

# 77
  • Мнения: 514
                   Здравейте,и аз съм с въпрос -колата е  Kia Ceed 1.4   SW  BIFUEL 2008 г.,имам я от няколко месеца . Живея в планински град ,почистването на улиците  е отвратително и освен това започнах работа извън града,в планината на около 15 км. ,стръмен ,тесен път със завои . Ще пътувам почти всеки ден ,сега не е проблем,но на зима ? Та какви гуми да взема за зимата ,размерът май е 205/55/16 ,бюджет до 600 лв. най -много. В сервиз още не съм ходила ,гледам само в он лайн магазините,то в града ни няма и голям избор.
Благодаря !

# 78
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Колата е Сузуки Вагон Р, от 2000 година.

Веси, размера ми е 165/60/R14. Не е 65.
Да, ама с височина 65 имаш по-голям избор на гуми на по-нормални цени и не е проблем тази разлика.
Моята кола съм я карала с 195/55/15, 195/60/15, 195/65/15, 205/50/16 (с други джанти естествено), а в талона даже присъства и 185/65/15.

Даже сутринта видях една като твоята кола, лилава на цвят и специално й загледах гумите.....беше с джанти 13-ки, високи 70 и имаше бая място на височина. Верно някаква странна кола и с по-широки гуми ще е една идея по-стабилна.

# 79
  • Мнения: 167
http://www.calculator.bg/1/avtomobili_gumi.html

Напълно съвместими са гумите, които са ти предложили. Слагай ги и стига си го мислила.

# 80
  • Мнения: X
                  Здравейте,и аз съм с въпрос -колата е  Kia Ceed 1.4   SW  BIFUEL 2008 г.,имам я от няколко месеца . Живея в планински град ,почистването на улиците  е отвратително и освен това започнах работа извън града,в планината на около 15 км. ,стръмен ,тесен път със завои . Ще пътувам почти всеки ден ,сега не е проблем,но на зима ? Та какви гуми да взема за зимата ,размерът май е 205/55/16 ,бюджет до 600 лв. най -много. В сервиз още не съм ходила ,гледам само в он лайн магазините,то в града ни няма и голям избор.
Благодаря !
С 600 лв бюджет могат да се вземат доста прилични гуми, например Nokian WR D4 (или стария модел WR D3). Kleber KRISALP HP3 също са добри, миналата година си купих, но 15-ски и съм доста доволен. При това 4-те ще излязат 400 лв.

Последна редакция: пт, 19 окт 2018, 17:43 от Анонимен

# 81
  • Мнения: 514
                  Здравейте,и аз съм с въпрос -колата е  Kia Ceed 1.4   SW  BIFUEL 2008 г.,имам я от няколко месеца . Живея в планински град ,почистването на улиците  е отвратително и освен това започнах работа извън града,в планината на около 15 км. ,стръмен ,тесен път със завои . Ще пътувам почти всеки ден ,сега не е проблем,но на зима ? Та какви гуми да взема за зимата ,размерът май е 205/55/16 ,бюджет до 600 лв. най -много. В сервиз още не съм ходила ,гледам само в он лайн магазините,то в града ни няма и голям избор.
Благодаря !
С 600 лв бюджет могат да се вземат доста прилични гуми, например Nokian WR D4 (или стария модел WR D3). Kleber KRISALP HP3 също са добри, миналата година си купих, но 15-ски и съм доста доволен. При това 4-те ще излязат 400 лв.
Благодаря,ще ги разгледам !

# 82
  • Мнения: 3 732
Готова съм! Олекнах с 220 лв за две гуми, но най- накрая приключих с тази сложна за мен задача.
Унироял, 165/60 R14, 90 лв гумата, от Диана.


За мен си беше цяло приключение смяната.
Реших, че с 200 лв бюджет отивам в Диана Люлин, сменям 60 с 65 и взимам Кумхо, Барем или Гиславед (70 - 80 лв едната) и забравям. Сложно ми се струва да поръчвам от нета, да ходя на гумаджийница. Така в център - плащаш и забравяш.
Отидох, но жената там каза, че не е желателно да променям размера. Извади някаква книжка и каза, че колата фабрично излиза с 165/60 R14 или 155/55 R13. От втория размер избора бил малък и не добър. От моя размер имало Кумхо - 77 лв и Унироял - 90 лв. Кумхото сцепление на пътя е E, Унироял е C.
Не искам да сменям джантите защото е пак пари и накрая ще излезе същото.



Само, че имало лек проблем - нямат ги в наличност. Препратиха ме в Диана Симеоновско или Ботевградско шосе. И двете не знаех къде са, но реших, че Симеоновско е по - близко. Звъннах, обясних какво търся, имали ги. Бях решила, че днес ще го свърша това нещо защото ми писна от мислене и лутане.
Момчето по телефона три пъти ми повтори маршрута. Срам ме хвана от мен си, че не знам как да стигна. Не обикалям много с Парцалана. Имам и две телефонни навигации - Гугълската и Here WeGo. Включих втората, стигнах.
На връщане малко се изгубих щото не знаех къде и как да обърна. Вместо обратно по Околовръстното се набих по бул. Симеоновско шосе. Карах насляпо, минах през мол Сердика, после успях да изляза на Сточна гара и успешно се прибрах.




Обслужи ме момчето много добре. Говорихме доста, повторихме същото като с жената от Люлин. За разлика от 13 лв, но сцепление E и C, избрах по - скъпия Унироял. Разлика освен цената имаше и в ДОТ-а. Кумхото беше 2018, Унирояла - 2017
Платих си за нови вентили, тежести, монтаж, демонтаж, баланс - всичко 204 лв.
Момчето излезе да погледне колата. Каза, че задните - Унироял от 2016, единствените й две еднакви, могат да изкарат и тая зима.
Мъжа дето ги смени каза, че е по - добре да ги сменя, защото са изтрити.
Бях с една различна джанта - моята. Мъжа попита къде е другата. Беше на резервната гума. Свали гумата от багажника, взе я и накрая ми направи Парцалана с 4 еднакви джанти. Закрепи и резервната по моя начин, че с нея е сложно малко.
Извика ме да ми покаже, че джантата на резервната гума е крива. Смяна - 17 лв. Платих ги за да е сигурна колата.

Сега Парцалана е с две нови и скъпи предни гуми. Другия месец ще сменя задните вероятно с китайци за да ги ползвам лятото за предни.

Сега звука й е малко различен. Има лека разлика в карането - сякаш е малко по - стабилна.
Мъжа каза на бензиностанция 2 да казвам да помпат, не 2,2 като досега. Зимните гуми били по - меки.

Дали някъде в нещо съм сбъркала? Не съм обидчива, а неразбираща.

Да взема ли два китаеца същия размер друга марка за задни и лятото да ги ползвам за предни?
Парцалана си е боса за всички сезони, с рядък размер, а аз с ограничен бюджет.


Благодаря на всички писали!
Ако женските ми тъпи писания дразнят някой разбирач, моля да ме извини! Надявам се че темата ще е от помощ на други неориентирани новаци като мен.

Последна редакция: пт, 19 окт 2018, 19:39 от Plava luda lutka

# 83
  • Мнения: X
Много се радвам, едно такова - олекна ми. Мислех си, че по-зле от приятелката ми няма.

# 84
  • Мнения: 3 732
Казваш, че съм много зле, но от и от мен има по - зле ли? Въпроса ми е шеговит, не ми се връзвай.

Жена и кола е като негър и ски - възможно е макар и много трудно. Дали заради факта, че мъжете са с по - добро пространствено ориентиране, дали щото в България макар и прикрито сме/са сексисти, дали заради възпитанието (татко учи момченцето си да кара, момиченцето да помага на мама), но да си жена зад волана е трудно. Едно - на самата жена й е трудно, друго - броят я за тъпа.

Разкажи за приятелката ти ... Защо е зле? Вероятно и аз съм като нея. Може и да ти обясня мисленето й.

Имам въпрос към мъжете в темата: Коя марка и кой цвят лак за нокти са най - добри?

# 85
  • Мнения: 3 732
Сменихте ли си гумите със зимни?  Споделете ...

Смених си и задните - Петлас, 68 лв едната, общо 171 лв всичко в 6+, до Хит Люлин.

Сега седя и се чудя:
Предните са Унироял, сцепление с пътя C, дот 2017.
Задните са Петлас, сцепление с пътя E, дот 2018.
Кои са по - добри?
Не трябваше ли и четирите да са на една марка?

Лятото кои да са ми задни? Две нови предни летни ли да взема лятото?
Старите да ги хвърлям ли или да ги ползвам пак?

# 86
  • Мнения: 1 503
1- унироял
2- не е задължителни.
Петласа са боклук.
Какви са старите?

# 87
  • Мнения: X
Зимните са за зимата, летните за лятото. Ако не ти пука за твоя живот, поне помисли за този на останалите. Щото 3-4 метра по-дълъг спирачен път са адски много пред пешеходна пътека ...

# 88
  • Мнения: 9 633
Зимата да караш с летни е абсурд, ама не знам да има голям проблем лятото да караш със зимни.. освен че се скапват по-бързо

# 89
  • София
  • Мнения: 6 308
освен че се скапват по-бързо
А това не е проблем, така ли? Simple Smile

# 90
  • Мнения: 296
освен че се скапват по-бързо
А това не е проблем, така ли? Simple Smile

Ако няма да ги ползваш следващата зима,  не е.

На въпроса: В идеалния случай си купуваш 4 нови летни, зимните прибираш и слагаш пак догодина. Добрите зимни гуми, сменени навреме и съхранявани както трябва, може да изкарат 2-3-4 години.
 Не толкова идеален случай (като този): Напролет си сменяш само предните гуми(защото са по-добри) и догодина слагаш тях за задни, за отпред купуваш нови зимни. Унирояла може да ги оставиш през лятото отзад, но задължително ги сменяш за следващата зима.

# 91
  • Мнения: 3 732
Предните са ми Унироял, задните - Петлас. Всичките са нови зимни.

Лятото мисля задните Пегас да станат предни, а задни да са някои от тия дето карах с тях лятото.
Другата зима купувам още два Унирояла за отпред, тазгодишните Унироял отзад.

Губи ми се идеята на летните.
За зимните знам - нови да са, по възможност скъпи и качествени. Аз успях да взема две такива.

Петласа съм ги прежалила.

# 92
  • Мнения: 296
Моя грешка за марките, разменила съм ги ( от марки не разбирам и не ги помня). И твоят вариант става, но летните ти не бяха ли някакви скапани, различни размери или нещо подобно?
Летните гуми също трябва да са добри, гледа се сцепление при дъжд, при по висока температура и т.н. Така че пак препоръчвам - задните зимни си остават задни летни, нови летни за отпред, в последствие  тазгодишните предни зимни отиват отзад, нови зимни отпред.
Тези два комплекта после може да завъртиш още няколко пъти, само трябва да ги сменяш навреме и да ги прибираш.

# 93
  • Раковски
  • Мнения: 2 167
Взимайте тая гуми и си свиркайте.

# 94
  • Мнения: 9 633
освен че се скапват по-бързо
А това не е проблем, така ли? Simple Smile

В контекста на сигурността не е.

# 95
  • София
  • Мнения: 6 308
освен че се скапват по-бързо
А това не е проблем, така ли? Simple Smile

В контекста на сигурността не е.
Щом казваш. Simple Smile
Цитат
Втърдяват се и стават пластмасарки
. Не работят добре, особено при спиране. Редактирам се, обратното е.
И може да се очистиш толкова качествено, колкото и с летни /скапани/през зимата.

Последна редакция: ср, 21 ное 2018, 16:26 от Онзи

# 96
  • Мнения: X
Зимните гуми през лятото стават на кашкавал, обикновено се разпадат на парчета при по-висока скорост. Втвърдяването на гумите се получава от стареенето, а не от "изпичането" в горещините. Ама вие си знаете по-добре де, поне после близките ви ще хапват жито периодично.

# 97
  • София
  • Мнения: 6 308
Ама вие си знаете по-добре де, поне после близките ви ще хапват жито периодично.
Това умно ли трябва да е или смешно?

В бързината съм сбъркал, случва се.

# 98
  • Мнения: 13
Вместо да мислите сложни схеми и как да се пребиете, по-добре си вземете всесезонни гуми и карайте само тях. Вече има достатъчно добри, особено ако не карате много и предимно се въртите в града.

# 99
  • Мнения: 3 732
Вярно, че съм нов шофьор, нищо не разбираща жена, но това всесезонни гуми не е ли като мъж гей - хем него го е*ат, хем той е*е? Тоест нещо като нищо?

Точно такава съм - карам малко и само в града. Всесезонни гуми ми е новост. Нещо хубаво ли е или не съвсем?

# 100
  • София
  • Мнения: 6 308
Вярно, че съм нов шофьор, нищо не разбираща жена,
Точно затова, се приготви всеки да ти дава всякакви съвети и да показва, колко знае. Smiley

Всесезонните, ако караш само в града и малко, са вариант, но тук вече не трябва компромис с качеството. Т.е. и повечко пари. Смотана всесезонна е по-зле от нисък клас и не толкова добра сезонна.

# 101
  • Мнения: 873
Вярно, че съм нов шофьор, нищо не разбираща жена,
Това не винаги е минус. Може би е въпрос на късмет (или по-сериозно проучване), но аз (на твоя хал съм - шофьор от няма половин година, формално с мъж, но той с моята кола няма никакви ангажименти - нито финансови, нито каквито и да е други) намерих човек, на когото да се доверя и да си поверя колата. Два пъти вече сменям гуми - отивам в сервиза и той ми предлага няколко варианта, съобразени с възможностите ми. Не търся информация за размери, марки, вид, просто му казвам с какви пари разполагам и той ми дава най-доброто за тях. За разни други дребни нещица по колата пък разчитам на едно момче, случайно го намерих, но се оказа много точен. За дреболии дори не ми взима пари. Мисълта ми е, че като си сама и неопитна, със сигурност ще се намерят хора, които да решат, че са ударили джакпота и ще искат да те изцедят докрай. Но има (да, има!) и хора, които са достатъчно съвестни и почтени, за да ти помогнат без да гонят големи облаги. Тъй, де, като нямаме нужния опит и познания, нека използваме каквото имаме - малко женски чар върши работа. С цялото ми уважение, но мъжете тук не могат да помогнат, те ще ти дадат практични съвети, но от теб се изисква минимум знания, за да вземеш решение. Разпитай приятелки, които от години шофират и се грижат сами за колите си къде ходят.

# 102
  • Мнения: 9 633
Streetz, една година цяла карах със зимни гуми, явно по някаква случайност през лятото не са се разпаднали, може би защото не съм карала със 150 км/ч. Както и да е, благодаря за пожеланията към моите близки за житото, много са мили. Бих ти отговорила подобаващо, но за съжаление не съм толкова злобна.

# 103
  • Мнения: X
Това, че си извадила късмет, не значи нищо. Не всяко нарушаване на правилата води до инцидент, но всеки инцидент е следствие от нарушаване на правилата. Повтаряй си го по-честичко. И да - злобен съм към всеки потенциален убиец на пътя.

Общи условия

Активация на акаунт