Въпрос за домашната оризова каша и консистенцията на пюрета

  • 1 674
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 379
Можете ли да ми кажете в какв осъотношение слагате оризово брашно към вода за правенето на кашата?

Да добавя, та да не отварям нова тема...

А консистенцията на пюретата каква трябва да е? Аз почти нищо не пасирам - само моркова, тиквата... Картофът мачкам, ябълка и круша - на рендето... Някой път са и по-едро рендосани. Дали това няма да създаде проблеми на коремчето на Гогата?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
20-25 гр брашно (2 - 2 1/2 с.л.) брашно в 150-160 мл вода. Като заври, се посгъстява - бъркаш до желаната гъстота.

Пюрето - аз картофеното го разреждах, много гъсто иначе. С малко кърма, водата в която е вряло или с ад. мляко. Най-често на МВ задушавах няколко зеленчука на кубчета с вода, после пак с нея пасирах, след първите един-два опита почти не са ми ставали гъсти. Понеже не съм махала млечно ядене, ги правех безмлечни.

# 2
  • Мнения: 3 379
Бу, а в закованата тем апрочетох, че трябва да се накисва брашното във вода от предната вечер? Ми то се утаява, едно такова тъмно става... нормално ли е?

Пюретата и аз не ги мешам с мляко, само ако трябва да се разреди (картофа или кашата) и то преди хранене. Но не ги и пасирам особено, повечето са намачкани  Embarassed Чудех се не му ли едро на Гошко да са намачкани?

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Утаява се, ама като го разбъркаш, нищо му няма. Аз накисвах в началото, ма после почна да ме домързява и направо преди готвене го разбърквах... Може би не е толкова здравословно, но  Rolling Eyes

Нищо му няма на Гогата, че са намачкани, а не пасирани. Ако има - той ще си плюе, не бой се. Аз пасирах до 9-10 месец, но една позната точно като теб процедираше - в МВ, после с вилицата мачка, и айде - от 6 месец така, направо, без преходно пасирано.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 902
Горе-долу като boo процедирам. Сипвам около 1 водна чаша вода и като заври слагам 1 супена лъжица (голяма) с връх оризово брашно. Варя на слаб огън докато се сгъсти, но не по-малко от 10 минути, защото веднъж ми беше останал суров ориза и го хвърлих. Обикновенно захлупвам с капак да се задуши малко.

Елдата я правя по същият начин. Преди я мелех на ръчна кафемелачка и тогава я варях, но вече я варя на зърна и после - шльоп в шейкъра. Става екстра. Варя повечко, пасирам (или каквото се казва, че прави шейкъра) още вряло, сипвам в бурканчета и оставям надолу с капачките да изстива. Като извадиш после от хладилника седи като желе, но на водна баня придобива първоначалния си вид. Стисвам един банан в пресата за картофи, смесвам с бурканче каша и Боби лапа като змей.

Ако не ти се мачкат зеланчуците с вилица, ползвай пресата за картофи. Ако нямаш си купи - струват около 12-17 лева в зависимост от производителя и продавача. Много ще ти е полезна в кухнята. Само гледай дръжките да са стабилно захванати и да са по-дебели, че да не се огънат при употреба. Ако си купуваш от тези на ТСМ, да знаеш, че пресата е много здрава, но подвижното дъно залепва за горната част и за всяко пасиране, трябва да го отлепваш. Не е много приятно, особено ако пасираш врели неща.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Цитат на: Raya
Горе-долу като boo процедирам. Сипвам около 1 водна чаша вода и като заври слагам 1 супена лъжица (голяма) с връх оризово брашно. Варя на слаб огън докато се сгъсти, но не по-малко от 10 минути, защото веднъж ми беше останал суров ориза и го хвърлих. Обикновенно захлупвам с капак да се задуши малко..

Рая, моя ориз беше печен предварително (както си пише в окачената тема с рецепти), затова по-малко варене му трябваше.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 902
А-а-а. Нямам нерви да пека, пък да варя, пък да гоня Боби с лъжицата.... В Китай да не ги хранят с печен ориз бебетата - варят и бутат в устата. Важното е корема да е пълен с ориз.

# 7
  • Мнения: 3 379
И аз пекох ориза  Embarassed

А елдата пече ли се и тя?

Значи и кашите мога да замразявам?

И още един въпрос последно, мога ли да му давам грозде - на сок например?

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Цитат на: SZA
И аз пекох ориза  Embarassed
- правилно де, иначе бая варене му трябва. А така си сигурна, че не остава суров.
Цитат на: SZA
А елдата пече ли се и тя?
- да.
Цитат на: SZA
Значи и кашите мога да замразявам?
- не мисля...не съм пробвала, ама ми звучи гадно.
Цитат на: SZA
И още един въпрос последно, мога ли да му давам грозде - на сок например?
- да. Или на пюре - белено, обезсемчено и намачкано/пасирано.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 902
Нито ориза, нито елдата съм пекла. И така си ги хрупа. А за гроздовият сок - май ви е рано. Не си спомням дали гроздовата захар се усвояваше по-трудно или имаше друга причина, но по-добре изчакай другата реколта.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Цитат на: Raya
Нито ориза, нито елдата съм пекла. И така си ги хрупа. А за гроздовият сок - май ви е рано. Не си спомням дали гроздовата захар се усвояваше по-трудно или имаше друга причина, но по-добре изчакай другата реколта.

Мислиш ли? Аз давах на Мая... Хм. Замисли ме. Я да чуем още врели-кипели мами?

# 11
  • София
  • Мнения: 3 902
Между другото днес купих за Боби макарони от елда и макарони от пшенично тъмно брашно и коприва. За второто сте малки, защото е с глутен, но от елдените макарони, може да пробвате. Производителят е Техра Макрин. Купих ги от ХИТ.

# 12
  • Мнения: 3 379
Абе трябва да отида най-накрая в този ХИТ.

И на мен ми звучи гадно замразена каша, ама знам ли... Е, тя поне става бърз ои лесно.

Мерси за отговорите, майчета!

# 13
  • Мнения: 6 243
Моя опит с елдата е такъв: купих ядки елда на "Фамилия Никола" (друго не намерих) - от Билла. Варя, отделям една част за бебето, която пасирам в блендера, а останалото ям. Много вкусно.

Пасира се лесно и получава хубава консистенция. За бебета, които вече ядат храната, намачкана с вилица, това няма да се налага, тъй като ядките са фини. При моята мома го правя, тъй като тя все още има проблеми с гълтателния рефлекс (при нея нещата са по-специфични, но това е без връзка със захранването).

Кашата не съм замразявала, но без проблем престоява в хладилника два дни в бурканчета - по метода на Рая.

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Да, забравих да кажа, че когато приготвям ядки (овесени, пшеничени, елдени) - не ги пека, разбира се, те са си полуготови. Но Мая елда не яде, ако ще цял ден гладна да ходи Sad

# 15
  • Мнения: 277
Домашен гроздов сок не се дава на деца преди навършена една година, поне так пише в книгата Л.Трифонова.
SZA, извинявай но и аз ще напиша едно въпросче в твоита тема.
П.с. Когато приготвям на Пепчо зеленчукови пюрета, не на основата на картоф, а със варен кафяв ориз много трудно го пасирам след това свареният ориз. Ориза го варя средно окло 40 мин. Дайте някакъв акъл как да ги направя по хомогенни, че той почва да плюе като е по едро, но само тези от ориза сигурно защото малко лепне. Трябва ли да изчакам да изстине сместа преди да пасирам Sad , с пасатор или с кана миксер е по добре. Grinning

# 16
  • София
  • Мнения: 3 902
Купувам елдата на зърна. Вероятно има ценни съставки и в люспата на зърното. Както при ориза. Струва ми се, че тези готовите - фини ядки, са преработени. Как иначе от едно кръгло зърно ще се получи такова нещо, дето е в пликчето... Ама може и да прекалявам с мисленето.

Каша може да се замръзява. Не е проблем. Аз я държа в хладилника за 3-4 дни в малки бурканчета. За сега няма оплаквания.

# 17
  • Мнения: 3 379
Цитат на: jen
Домашен гроздов сок не се дава на деца преди навършена една година, поне так пише в книгата Л.Трифонова.
SZA, извинявай но и аз ще напиша едно въпросче в твоита тема.
П.с. Когато приготвям на Пепчо зеленчукови пюрета, не на основата на картоф, а със варен кафяв ориз много трудно го пасирам след това свареният ориз. Ориза го варя средно окло 40 мин. Дайте някакъв акъл как да ги направя по хомогенни, че той почва да плюе като е по едро, но само тези от ориза сигурно защото малко лепне. Трябва ли да изчакам да изстине сместа преди да пасирам Sad , с пасатор или с кана миксер е по добре. Grinning


jen, а защо не се дава пише ли?

Оризът първо го пека и после го смилам в кафемелачката, след това правя каша с брашното. Така се вари без проблем.

# 18
  • Мнения: 277
Благодаря за съвета с ориза, аз явно не съм прочела правилно в закачените теми. Wink
Сега съм на работа, но като се прибера довечера ще ти напиша какви са точно причините да не се изказвам сега неподготвена Grinning   33uu

# 19
  • Мнения: 5 713
za soka ot grozde: davala sum na moita magdalena samo kupen na hipp i to kombinacija jabulka grozde. njama6e oplakvanija.  po-skoro ni pomogna poneje sme sus zapek ot vreme na vreme, a kogato gi po4bnaxme sokovete sled kato navur6i 3 meseca mai zapeka se vlo6i / javno ot morkova/.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Ето какво пише за соковете в The Womanly Art of Breastfeeding:

Напитките на бебето трябва да се състоят главно от вашето мляко, вода, домашно приготвени супи (готовите/консервираните могат да съдържат много сол и консерванти), и неподсладен плодов или зеленчуков сок. Може да поискате да разредите сока с вода, за да не е толкова концентриран. Доказано е, че даването на твърде много плодов сок на бебета и малки деца може да допринесе за недохранване, като намаля апетита им за здравословни храни. Ограничете плодовия сок до 125 грама дневно. Без безалкохолни и кола, моля - те съдържат много захар или заместители на захарта и понякога кофеин, и им липсва каквото и да е стойностно. Безалкохолните с изкуствени подсладители като аспартаме или захарин също трябва да се избягват. Все още няма заместител на добрата напитка или водата.

Споменава се, че на детето могат да се дават измити, обелени и обезсемчени плодове според сезона (без цитруси преди определена възраст). Конкретно гроздето не се споменава никъде нито там, нито в The Breastfeeding Answer Book, нито по сайтовете за кърмене (освен да не се дават цели гроздови зърна, за да не се задави детето, но това е близо до акъла). Така че си мисля, че може да се дава сок от измито, обелено и обезсемчено грозде...

# 21
  • Мнения: 3 379
Мерси Бу, аз му дадох сутринта от грозде (безсемково) прясно изцеден сок, пък ще видим как ще подейства.

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Много е вероятно да го разхлаби Гошко - гроздето действа така Wink

# 23
  • Мнения: 3 927
аз домашната каша я правех с купешки ориз, защото не ми се занимаваше с хамалогията с печенето. накисвах 2 л., но от ад. мляко в около 250 мл вода сутринта, после я варях докато се сгъсти и я давах за яденето в 10:30, подправена с 1/2 банан намачкан с вилица....
но напоследък съм минала на готови каши, защото включвам нови неща.....

сокът от грозде (според предната лекарка на бебка) може да бъде и първи при захранването със сокове, зависи от сезона. тя ми беше изброила следните сокове за начало: от ябълка, морков, грозде и круша (за нея не съм 100% сигурна, позабравила съм....нали не давах сокове).

# 24
  • Мнения: 3 379
Крушата може - не само на сок, ами и на пюре.

Аз давам сок само от неща, които не ги иска на пюре или не могат да станат на пюре - засега ябълка (не я иска на пюре) и грозде (не знам как да стане на пюре - трябва да го беля сигурно, голяма хамалогия).

# 25
  • Мнения: 4 176
Цитат на: sladka hapka
Моя опит с елдата е такъв: купих ядки елда на "Фамилия Никола" (друго не намерих) - от Билла. Варя, отделям една част за бебето, която пасирам в блендера, а останалото ям. Много вкусно.

Пасира се лесно и получава хубава консистенция. За бебета, които вече ядат храната, намачкана с вилица, това няма да се налага, тъй като ядките са фини. При моята мома го правя, тъй като тя все още има проблеми с гълтателния рефлекс (при нея нещата са по-специфични, но това е без връзка със захранването).

Кашата не съм замразявала, но без проблем престоява в хладилника два дни в бурканчета - по метода на Рая.

Ohh s tazi elda ne moga da razbera kak da ia pravia. Niakolko pati varih i povrashtah. Gadno mi mirisheeeeeee

# 26
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Mamica
Цитат на: sladka hapka
Моя опит с елдата е такъв: купих ядки елда на "Фамилия Никола" (друго не намерих) - от Билла. Варя, отделям една част за бебето, която пасирам в блендера, а останалото ям. Много вкусно.

Пасира се лесно и получава хубава консистенция. За бебета, които вече ядат храната, намачкана с вилица, това няма да се налага, тъй като ядките са фини. При моята мома го правя, тъй като тя все още има проблеми с гълтателния рефлекс (при нея нещата са по-специфични, но това е без връзка със захранването).

Кашата не съм замразявала, но без проблем престоява в хладилника два дни в бурканчета - по метода на Рая.

Ohh s tazi elda ne moga da razbera kak da ia pravia. Niakolko pati varih i povrashtah. Gadno mi mirisheeeeeee


Абе със сигурност ядките не миришат и увират лесно. Прилича много на каша от фини овесени ядки, но е по-следникаво. Елда на зърна - немам нерви. Ама в този вариант много я уважаваме. Освен това става бързо и лесно. Пробвах да я замразя - не става. След това изтича една вода, останалото е като желирано паве и не се разбива лесно... Видяло се е - ще се яде прясна. В хладилника издържа два дена без проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт