Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 650
  • 774
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 31
Относно общежитията в Мюнхен миналата година подадохме през портала искане за общежитие, в деня следващ деня на отваряне. Когато получихме уведомление от ЛМУ на 05.09., че младежът е приет, писахме отново, за да разберем каква е ситуацията с общежитията и ни отговориха, че в следващите 4 семестъра няма вероятност да се класираме. Към днешна дата все още не е получил нищо. В момента е в частно общежитие.

# 511
  • Мнения: 550
Имам следното питане - при нас срокът за кандидатстване е 30 юни и мисля, че ще е много трудно да се вместим, но понеже това ни е най-първо желание ще направим всичко възможно. Имал ли е някой друг такъв кратък срок за кандидатстване и как се справихте?

# 512
  • Бургас
  • Мнения: 1 453
Noalba как е като цена и условия частното общежитие.

# 513
  • София
  • Мнения: 567
За тези, които ползват летището в  Меминген: ще бъде затворено за 14 дни от 17 септември до 30 септември 2019 г. В темата за уиз еър  има и линк.

# 514
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Noalba как е като цена и условия частното общежитие.
     Не съм Noalba, но ще споделя. На дъщеря ми предложиха чудесна самостоятелна стая в чисто ново общежитие в Schwabing за 700 евро. Това е един от най-хубавите и скъпи квартали на Мюнхен, но за нас тази цена е прекалена дори за там.

# 515
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Евиан кандидатстването е така, както го е обяснила русалката. Никакви такси не се дължат, ние също се изнанадахме, та питахме изрично. Всичко се указва в електронния формуляр в AntOn. Желанията по отделните квоти (ние писахме само Abibeste и AdH - това преди 4г.) се попълват онлайн. Съобразено е с изискванията за посочване до определено място на университети. Например не може да се сложи на четвърто място уни, което изисква да го посочиш до трето място вкл.
Моят съвет е също в Абибесте да се сложат само университети, в които със сигурност иска да учи студентът. В никакъв случай не я запълвайте. Ако се класирате на някое от местата в Abibeste, не участвате в другата квота. Дъщеря ми в Абибесте посочи само един университет - най-желаният. В Adh този университет също беше посочен на първо място. Класираха я по AdH, въпреки, че имаше максимална диплома за Абибесте, но при много кандидати с еднакъв макс.бал се разиграва лотария и тя нямаше късмет.

Не е посочвала университети, в които да са искали допълнителни документи, така че след като попълнихме онлайн формуляра, го разпечата, подписа. Добавихме завереното преведено копие на дипломата, сертификата по немски език и този по английски. По английски не беше необходимо, но така и така имахме копие, пратихме за всеки случай. Изпратихме един комплект документи до централата в Дортмунд. Избрахме TNT по препоръка на Mama_Tin, пристигна за два дни. Цената беше доста добра, още повече, че DHL нямаше да го таксуват като кандидатстудентска пратка, защото не се праща всъщност до университет.

Дъщеря ми не се е явявала на TMS, защото тогава нейният университет не го изискваше. Сега вече без него е невъзможно за AdH, та информацията ми е остаряла, затова непременно проучете как стоят нещата с изпращане на резултатите от TMS и другите документи до университета.

Успех ви желая и стискам палци на всички, които ще се явяват на TMS! Hands Plus1 В Аахен тази година за пръв път ще има изпитен център за ТМС. Не знам колко кандидати ще се явяват, но желаещите за квестори сред студентите били толкова много, че се разигравала томбола.

# 516
  • София
  • Мнения: 18 025
[
Дъщеря ми не се е явявала на TMS, защото тогава нейният университет не го изискваше. Сега вече без него е невъзможно за AdH, та информацията ми е остаряла, затова непременно проучете как стоят нещата с изпращане на резултатите от TMS и другите документи до университета.


Ясмина, мисля, че грешиш  в маркираното. Да, в Аахен е въведен вече ТМС, но това не значи, че приемът без него е невъзможен.  В хохшулстарт пише, че  ТМС се взима предвид  САМО в случаите, когато оценката от него е по-висока от тази в дипломата. Тоест ако кандидат има 1,1 диплома и  еквиваалент на процента си на 1,3 от ТМС , вторият  резултат не му носи бонуси и балът му не се смята  пропорционално 51:49. Участва само с дипломата, сякаш не е ходил на ТМС. Но ако има диплома 1,3, а ТМС 1,1, вече крайният му резултат се изчислява и с ТМС, с цел подобрчяване на дипломата.  Затова ако човек има отлична диплома, но се провали  тотално на  ТМС, нещата пак могат да  му се получат с Аахен.
Истински без ТМС не може на АДХ в унита като Хайделберг, Маннхайм, Ерланген, по спомени Кьолн, сигурно и други има, но Аахен не е сред тях. Евентуална прецакавка в този ред на мисли е Улм. Там наглед нещата са като в Аахен, тоест 51:49... Но само наглед. 50% от местата се дават по диплома. Другите 50% са по схемата 51:49, БЕЗ значение колко имаш на ТМС.

Последна редакция: пт, 10 май 2019, 11:38 от пенсионирана русалка

# 517
  • Мнения: 31
Noalba как е като цена и условия частното общежитие.
Той е в апартамент 19-20 кв.м. с кухненски бокс, баня с тоалетна и тераса, заедно с частта за спане, място за учене, и всичко необходимо-гардероб, легло и шкафове в съсвсем ново общежитие.Цената е 645 евро общо, от които общо 80 евро-ток, вода и отопление.

# 518
  • Мнения: 592
Моля за препоръки за читава преводаческа фирма, на която да разчитам,  че преводите на дипломата наистина ще станат бързо и няма да има проблеми. Също да работят на нормални цени, а не на надути цени само за студентската кампания. В този дух моля за проверени и изпитани преводачески фирми.
Наскоро се наложи да превеждам документ от немски на български и преводаческата фирма, която винаги съм ползвала ми обяви много увеличена цена на страница - почти двойна от тази в сравнение с миналата година.Представям си каква ще е цената за превод от български на немски......
Предварително благодаря за съветите.
Преди четири години ползвахме тази https://www.sc-bg.com/bg/index.php, беше ми препоръчана от друг съфорумник

# 519
  • Мнения: X
Здравейте Grinning Aз имам малко странен въпрос - Знаете ли читави програми в Австрия ,които са на английски и са евтини Grinning  ? (три неща обречени на вечна раздяла ,ама все пак да питам Grinning)

# 520
  • София
  • Мнения: 18 025
За Австрия не знам,  в Германия има,  преди време коментирахме примерно тази в ТУМ, която съчетава в себе си икономическото с техническо. Добър университет,  специалност на английски,  евтин семестъртикет..... и скъпо общежитие/квартира..Sunglasses

# 521
  • Мнения: X
И ако не си намери човек квартира ще спи в един кашон Joy

# 522
  • Мнения: 5 344
Здравейте Grinning Aз имам малко странен въпрос - Знаете ли читави програми в Австрия ,които са на английски и са евтини Grinning  ? (три неща обречени на вечна раздяла ,ама все пак да питам Grinning)

Английска филология във Виена. Програмата е за специалност преводач .

# 523
  • София
  • Мнения: 1 654
Мнения за специалността "медии комуникации", придобиваща все повече популярност в Германия? Познавате ли хора, учещи или завършили нещо подобно?
Моята дъщеря е втора година Медии и Комуникации в Манхайм. Университетът е престижен, общността им е дейна и отворена. Като втора специалност записа Психология и всъщност там и идва малко нанагорнище, но като цяло е доволна. Дотолкова доколкото учи по второ желание. Първото ни беше графичен дизайн, но покрай стоте матури на лайстунг нямаше време да подготви добре портфолиото си и съответно не я избраха.

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 23:03 от liebesbaer

# 524
  • Мнения: 119
Здравейте, тъй като дипломата е от 2018,-изпратихме долументите по пощата до Хохшулщарт. След попълването на формуляра он лайн ни изискаха само него подписан и преведената и заверена диплома. Ние приложихме и копие на серт.С1. По Абитурбесте писахме 3 университета, а по АдХ писахме шест. Сега ще чакаме. Искам да благодаря за бързата реакция на отговорилите ми на чуденките ми. Мога да помогна и аз на някого с процедурата по кандидатстване при необходимост. Успех на децата!

Общи условия

Активация на акаунт