Висше образование...специалност?!

  • 7 192
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 318
Извинявай ако ти се струва гаден отговора, но не ми е това целта, а да съм реалистична.
Има предварителни изпити, които ако не се лъжа започват скоро и може да се пробваш там и да си свериш часовника. Преди повече от 10 години, когато аз кандидатствах ходих на предварителни изпити и изкарах 6-тици по математика в два университета, те ми дадоха увереност да си правя каквото искам, защото желанието ми не беше да уча математика, но да кажем нямах избор (родителите ми не подкрепяха желанието ми, защото не е голяма реализацията). При тази солидна подкрепа на шестиците зад гърба ми си седнах на задните части и готвих друг предмет за редовен изпит  и тогава родителите ми казаха, че ако вляза това мога да се запиша...май не вярваха, че ще успея. Все пак този предмет ми е бил любим и през годините и знаех практически всичко, просто си го припомних. На редовен изпит изкарах и по него шестица и отидох да уча каквото всъщност исках.
Ахрхитекти млади познавам и се реализират ужасно трудно, защото трябва да работят няколко години под опеката на архитет, за да имат пълни права. Правстите също се реализират много трудно по същата причина. В чужбина кандидатстванията започват по-рано, поне така беше преди години и не съм сигурна дали не си закъснял тази година. Освен това има много държави, в които образованието е безплатно, например Финландия, но пък живота е скъп и повечето хора се депресират, защото са далеч от близки и приятели. Разгледай хубаво сайта на СУ, има много специалности, които могат да се кандидастват с хуманитарни предмети.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Нереализирани специалисти има във всички сфери. Образованието не гарантира нищо без адекватен начин на мислене и характер. Фалирали и безработни бол заради липса на икономически познания, но усещане за изключителост и престиж на избраната специалност.
Много добре си помисли на заплата ли искаш да изхранваш семейството си някой ден или си предприемачески тип, така избери специалност.

# 17
  • Мнения: 5
Извинявай ако ти се струва гаден отговора, но не ми е това целта, а да съм реалистична.
Има предварителни изпити, които ако не се лъжа започват скоро и може да се пробваш там и да си свериш часовника. Преди повече от 10 години, когато аз кандидатствах ходих на предварителни изпити и изкарах 6-тици по математика в два университета, те ми дадоха увереност да си правя каквото искам, защото желанието ми не беше да уча математика, но да кажем нямах избор (родителите ми не подкрепяха желанието ми, защото не е голяма реализацията). При тази солидна подкрепа на шестиците зад гърба ми си седнах на задните части и готвих друг предмет за редовен изпит  и тогава родителите ми казаха, че ако вляза това мога да се запиша...май не вярваха, че ще успея. Все пак този предмет ми е бил любим и през годините и знаех практически всичко, просто си го припомних. На редовен изпит изкарах и по него шестица и отидох да уча каквото всъщност исках.
Ахрхитекти млади познавам и се реализират ужасно трудно, защото трябва да работят няколко години под опеката на архитет, за да имат пълни права. Правстите също се реализират много трудно по същата причина. В чужбина кандидатстванията започват по-рано, поне така беше преди години и не съм сигурна дали не си закъснял тази година. Освен това има много държави, в които образованието е безплатно, например Финландия, но пък живота е скъп и повечето хора се депресират, защото са далеч от близки и приятели. Разгледай хубаво сайта на СУ, има много специалности, които могат да се кандидастват с хуманитарни предмети.
мерси, този отговор беше много добър. Права си за всичките неща, особено за архитектура и право в България. Въобще цялата работа е много депресираща и е много трудно особено ако родителите ти не те подтикват от малък, пък после и за връзки. Едно от нещата които ме отказаха от архитектурата бяха трудното намиране на работа след завършване и най-вероятно нужните връзки. От друга страна имам малък шанс с правото тъй като баща ми е адвокат и аз от малък покрай него се интересувам от история, политика, литература. Просто не сме математическо семейство, но и той трудно е пробил в адвокатския бизнес.

# 18
  • Мнения: 4 318
Щом има някакъв "гръб" за правото би било по-лесно и пак казвам предварителните изпити са скоро и е добре да се пробва. Ако не се лъжа право има и на други места. Наплива за право в СУ е огромен и много трудно се влиза, трябва солидна подготовка.

# 19
  • Мнения: 24 467
Нереализирани специалисти има във всички сфери. Образованието не гарантира нищо без адекватен начин на мислене и характер. Фалирали и безработни бол заради липса на икономически познания, но усещане за изключителост и престиж на избраната специалност.
Peace

Много харесвам  западния модел, според който доста завършващи или завършили средното си образование ученици си вземат година почивка от ученето и започват работа, вкл. в чужбина - да придобият реален опит, да се поосвестят и да се понамерят. Че тук нашите училища отделят човека от реалния свят в голяма степен. И той не знае кой е и какво иска.

аз па обмислям самоубийство вече съм 12ти клас и се въртя напред назад. Толкова малко време ми остава - мислех архитектура, после ИТ, после пък рисуване, 3д анимации, гледам в чужбина и абе въобще главата ми е навсякъде. Майка ми много не отделя внимание, нито гледа и тя университети, нито ми помага да търся курсове.... Моля ви се помогнете ми в пълна дупка съм, мисля накрая право да се запиша в СУ има голям шанс да ме приемат, но пак нямам време трябва да ходя на курсове....
Чак пък толкоз! Голям залък хвърли..., дето се казва...
Щом толкова са ти разнородни мислите - за теб година почивка вероятно ще е най-доброто, което можеш да направиш.
Иначе в доста наши университети и да се запише нещо да се учи, то си се явява реално почивка. Като гледам как се копунясва нон-стоп и се вземат изпити с еднодневно четене и преписване. Та каквото и да запишеш - все тая. Важното е някога да ти улегне някоя конкретна идея.
Не е работа на твоята възраст родителите ти да "гледат университети" или "да ти търсят курсове". Това е специалитет на българската майка-квачка, но лично за мен е голям минус. Това си е ангажимент на този, дето ще учи. Та вие сте възрастни пълнолетни хора.
А дали имаш лично ти "голям шанс" да те приемат в СУ "Право" - това можеш да го установиш едва като се явиш на изпити и си видиш резултатите. Засега нищо не се знае. И не е задължително да се ходи на курсове за целта.

# 20
  • Мнения: 6 571
Щом има някакъв "гръб" за правото би било по-лесно и пак казвам предварителните изпити са скоро и е добре да се пробва. Ако не се лъжа право има и на други места. Наплива за право в СУ е огромен и много трудно се влиза, трябва солидна подготовка.

Тази година приятелско дете влезе Право още на първо класиране с тройка на изпита по история и четворка по български, та не смятам, че се влиза трудно.
Минималният бал беше 19 от 30 максимален, нещо такова..

# 21
  • Мнения: 4 318
Ха, толкова ли е паднало нивото Grinning

# 22
  • Мнения: 24 467
А къде е влязло детето? Понеже има значение. 😎

# 23
  • Мнения: 6 571
А къде е влязло детето? Понеже има значение. 😎

В Юридически факултет, СУ.

В групата на кандидат-студентите успях да открия минимален бал за 2018 г. второ класиране - 17,79 от максимален 30, което означава средно 3,05 на изпита по история и 3,05 на изпита по български (ако кандидатът е имал шестица в дипломата като балообразуваща)...

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 23:43 от marinadp

# 24
  • Мнения: 24 467
А публикуват ли официално баловете по специалности?
 В Стара Загора, например, го правят от години и така човек може да се информира обективно и никой не може да си измисля информация.
Иначе навсякъде баловете са ниски. Лекарите влизат с 4 и под, но има официална информация на сайта, за който писах. Няма студенти. ВУЗ-ове у нас бол. Но няма млади хора. Много отиват в чужбина и тук всеки буквално може да стане студент и да завърши. Качеството на образованието е вече много ниско.

# 25
  • Мнения: 4 318
Много е паднало нивото навсякъде! Иначе се публикуват баловете и в СУ.

# 26
  • Мнения: 24 467
Много е паднало нивото навсякъде! Иначе се публикуват баловете и в СУ.
Може ли да дадеш линк? Не откривам за СУ, точно.

# 27
  • Мнения: 1 970
В момента е пълно с млади юристи, търсещи работа, ама на килограми... Системата е - първо се дипломираш и с дипломата на юрист можеш да започнеш единствено стаж, като стажант - юрист , заверената стажантска книжка за изкаран шестмесечен стаж в Районен/Градски или Окръжен съд (по местоживеене обикновено), както и в съответните прокуратури, отделно в следствието, в нотариат, Агенция по вписванията, има си план за стажа, та това е необходимо условие, за да те допуснат на изпит за придобиване на юридическа правоспособност. Без правоспособност шансът ти за работа е нищожен. Стажът е 6 месеца и естствено не е платен. Изпит за правоспособност се провежда всеки месец , от Министерството на правосъдието, има две дати в месеца, на които се явяват по 50-100 души. Значи смятайте, само за пследната година са взели правоспособност не по-малко от 2400 юристи, като после на конкурси за магистрати, нотариуси, в администрацията и на места в адвокатските колегии назначават няколко десетки годишно, не повече. Останалите отчаяно търсят работа или работят като младши юристконсулти, младши адвокати, евентуално в следствието и заради огромното предлагане на работна ръка заплатите са меко казани ниски...
Това е положението с правото в момента, драма....
 

Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 12:45 от StefanB

# 28
  • Мнения: 6 571
Много е паднало нивото навсякъде! Иначе се публикуват баловете и в СУ.
Може ли да дадеш линк? Не откривам за СУ, точно.

От миналата година действа регламентът GDPR за защита на личните данни и СУ спряха да публикуват балове.

Минимални балове могат да се видят във фейсбук групата “Кандидат-студенти СУ”, където след класиранията повечето от децата бяха качили снимки от техните онлайн профили.
т.е. СУ така го измислиха, че само кандидатите, които са написали дадена специалност в желанията си, могат да видят минималния бал за нея през системата.
 

# 29
  • Мнения: 4 318
Ето тук, например: https://forum.uni-sofia.bg/forum/viewtopic.php?f=183&t=24593

С търсачката излизат за всяка година.

Общи условия

Активация на акаунт