Практически ползи от брака

  • 27 623
  • 610
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 4 808
Птица много правилно е разбрала. Докато бяхме женени, носех фамилията на ММ, но моята си ми харесва повече, затова и след като се събрахме, реших да си остана с нея, още повече, че не искам брак. След като няколко пъти се наложи да вадя удостоверение за идентичност на имената, реших, че така е по-добре. Странно ми е децата да носят фамилия, идваща от името на дядото. Като се родиха децата, свекърът си направи устата, но не го огря. За мен това е фамилията - деца, внуци и правнуци да са с една и съща.

# 556
  • Мнения: 3 015
Да, "тънкият" момент обаче е, че като умреш и те наследи съпругът, после като умре и той, наследството му от теб (каквото е останало от него) заедно с всичко друго негово отива при неговото дете. Wink
Може би това пита или за нещо такова е чувала Сънрайз.
Точно така е, и това е един от по-неприятните моменти при брака. Аз имам наследствен апартамент от родителите си и 2-ри брак. Ако се разведа, този апартамент /и ако не е основно жилище на семейството/, си остава мой - нито съпругът ми, нито децата му могат да претендират за него. Ако ММ почине преди мен, ситуацията е същата /не коментирам други имоти СИО, вече много се написа за наследяването от децата/. Но, ако аз почина преди съпруга си, той и моето дете наследяват както и СИО /тук за частите не съм много наясно, но в моя случай мисля, че по равно/, така и наследствения ми апартамент. И, ако  случайно не се разберат /договорят/ как да си разделят наследеното, има вероятност през този период мъжът ми също да почине. Тогава неговите деца също ще имат част от моя наследствен апартамент, което би ми било неприятно, разбира се, макар че, ако вече не си на "този свят", какво значение има..... Е, има, защото не бих искала нещо, изградено от родителите ми, да отиде при почти непознати за мен хора /в моя случай/.

Затова и в много страни има практика при тежки заболявания, с малка надежда за излекуване, на болните да се казва диагнозата и евентуалния срок, който им остава, за да могат да си уредят документално нещата, т.е. завещание, разпореждания и т.н.

# 557
  • Мнения: 3 723
Точно, и мъртва ще съм виновна, че съм постъпила безрасъдно и съм оставила детето си без имот

# 558
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 725
 Е още си жива, имаш време да уредиш имотните въпроси.

# 559
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Винаги може приживе да завещаете имота си на пораснало дете, както направиха моите родители. Така няма  спорове за наследство.
А относно имената - моят мъж един път е кръстен на дядо си, втори път фамилията му е от дядовото име и се получава доста разпространено име от сорта на "Иван Иванов". Затова си запазих и моминското име. И преди да плюете избора, мога да кажа, че това си е съвсем нормално в Италия напр. /за справка - Ивет Лалова/. Това е доста практично - няма нужда от удостоверения за идентичност на името, а и при пътуване никой не се чуди дали сте женени.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2018, 19:54 от gpym4e

# 560
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 725
Примерът с Ивет Лалова не е удачен. Далеч преди да се омъжи е известна по света с моминската си фамилия.

# 561
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Примерът с Ивет Лалова не е удачен. Далеч преди да се омъжи е известна по света с моминската си фамилия.
Тогава изобщо нямаше да я сменя, нали?

# 562
  • Мнения: 15 960
Винаги може приживе да завещаете имота си на пораснало дете, както направиха моите родители. Така няма нужда и от завещание, нито ще имаспорове за наследство.
А съпругът нямаше ли запазена част?

# 563
  • Мнения: 3 723
Ако се заавещае на детето, преди да се сключи брак ще е добре мисля

# 564
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Винаги може приживе да завещаете имота си на пораснало дете, както направиха моите родители. Така няма нужда и от завещание, нито ще имаспорове за наследство.
А съпругът нямаше ли запазена част?
Баща ми е още жив, слава Богу, но си е запазил право на доживотно ползване и няма запазени части. Говоря за случая, когато децата са пълнолетни.

# 565
  • София
  • Мнения: 24 839
Е още си жива, имаш време да уредиш имотните въпроси.

И как да стане, без да си влоши семейните отношения?
Селско е да прехвърли всичко на детето си отсега, че да се застрахова от мъжа си и неговото.

# 566
  • Мнения: 2 462
Винаги може приживе да завещаете имота си на пораснало дете, както направиха моите родители. Така няма нужда и от завещание, нито ще имаспорове за наследство.

Това е интересно. Хем завещаваме, хем няма нужда от завещание. Естествено, ще се завещава приживе. Не съм чула някой от отвъдното да е пратил завещание. Ако завещая имота си на едно от порасналите си деца, а има и други - те имат своите запазени части, които ще трябва да им се изплатят. Също така, ако те преживее втори съпруг, той също има право на запазена част, която ще трябва да му се изплати.

Не ми стана ясно какво искаш да кажеш. Сигурно има други подробности, които си изпуснала.

# 567
  • Мнения: 13 753
Може би е имала предвид - прехвърли/дари.

И как да стане, без да си влоши семейните отношения?
Селско е да прехвърли всичко на детето си отсега, че да се застрахова от мъжа си и неговото.
Защо Абсурт? Какво лошо има да си подсигури детето с личен наследствен имот, към който мъжът няма отношение и принос! Би трябвало дори самият той да го предложи.
Мои съседи дори се разведоха. Бездетен брак, за мъжа - втори и деца от първия. Жената се тръшна, че няма да може да изплаща дялове на децата му, ако нещо се случи с него... Продължават да си живеят заедно, хубаво семейство са, винаги се е отнасяла добре към децата му, сега заедно помагат за внуците, но си е уредила документално спокойствието. И е права.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2018, 17:32 от птица

# 568
  • Мнения: 15 960
Всъщност аз не мога да кажа какво е правилно в случая. Ето, жената живее с мъжа, помага на децата му,  гледа внуци, утре той не дай боже се разболее - и него ще гледа. И накрая какво - обира си багажа и се връща къде? Може би на село в бащината си къща.
От друга страна пък ще ощети децата му.

# 569
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Не ми стана ясно какво искаш да кажеш. Сигурно има други подробности, които си изпуснала.

Точната дума е "дарявам".  Има възможност и да завещавате, и да дарявате. Не ми харесва тона ви и не смятам повече да коментирам темата. Ако имате желание, ще намерите начин да не ощетявате детето си. Не смятам да ви пиша всичко в подробности.

А колкото дали е селско или не... Аз съм виждала много селски караници на наследници - братя, сестри не си говорят. По-добре да се уредят приживе някои въпроси, за да не стават панаири след смъртта на родителите.

Общи условия

Активация на акаунт