За или против фирма заинтериорен дизайн

  • 10 314
  • 75
  •   1
Отговори
  • Sk babe
  • Мнения: 194
Пускам темата, понеже видях че старите подобни са прекалено стари. Та, интересно ми е дали бихте се доверили на фирма за строеж и интериор?

Знам, че жените много държим сами да си обзавеждаме домовете, но да си призная - влизала съм в домове с мн кичозни интериори (Долче и Габана мотиви навсякъде, черни стени и тавани и разбира се - цветя по пода, стените, изкуствени и т.н).

Та, бихте ли си платили на интериорен дизайнер?

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
Ами не. Ако имам пари и апартамент на бели стени, знам какво да правя. Даже за нашия апартамент доста са ме хвалили, въпреки че е пълно с компромиси, заради парите и защото сме ремонтирали различни части по различно време.
Много искам да направя цял апартамент, от-до, с максимум средства и минимум компромиси.

# 2
  • Мнения: 1 195
И за и против, от една страна съм ЗА понеже ако човека си разбира от работата ще изпипа всичко до най- малкия детайл и ще ми спести доста главоблъсканици. От друга страна на мен ми е интересно да си измислям интериора и да обикалям по магазини понеже в момента имам време. Като цяло ако разполагам с повечко пари- да, бих се доверила на дизайнер.

# 3
  • Мнения: 46 508
Против.

Първо, защото имам желание и разполагам с време да го направя сама (с участието на другите от семейството).

Второ, когато някой друг го прави, не се сещам да искам много неща, за които бих се сетила в процеса на планиране, тогава те просто изскачат без да ги търсиш.

Трето, няма как непознат да е наясно с малките ни навици, а със сигурност бихме пропуснали много неща, ако ги изреждаме, някои пък са лични и не бих споделила. А именно те са водещи за наличието или отсъствието и подреждането на повечето детайли, осигуряващи практичност и комфорт при ползване.

Четвърто, по-уютно се чувствам, когато не е правено от външен човек, дори да има нещо изчанчено и не на място, именно това създава индивидуалността на дома, а не перфектното съчетание по учебник.

# 4
  • София
  • Мнения: 983
Да, бих и го направихме - много сме доволни от резултатът, нямаше как ние с МП да го измислим/изпълним по този начин, а и ни спести ужасно много време, с което по принцип не разполагаме.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 476
От общуването ми с майстори, по-скоро бих работила с майстора, за разни "по-мъжки" неща като В и К, електричество, чупки в архитектурата, врати, прозорци, комини и пр.

# 6
  • Мнения: 17
 Да, спестява много главоболия,  стига да случите на специалист на място, който ще ви послуша и ще се съобразява с бюджета ви. Имам поглед как се работи и за жалост виждам, че много от големите студия разчитат на комисионните от фирмите изпълнители. Препоръчват ви скъпо оборудване, мебели и аксесоари, заради процента, който ще вземат. Отделно цената за проекта. За съжаление именно това оставя хората с впечатление, че това е безумно скъпа услуга и че няма смисъл.
 Лично аз предпочитам  независим специалист на свободна практика, който работи за себе си и не издържа екип от дизайнери и проектанти. За мебелите по поръчка - също разчитам на дребни производители. Когато ти е читав проекта, няма място за притеснение. За довършителните работи, просто държа да има синхрон между дизайнера и изпълнението. Това е. Не искам да ми движат нещата от-до за космически комисионни.

# 7
  • България
  • Мнения: 6 209
Та, бихте ли си платили на интериорен дизайнер?
Да, бих. Ако действаме заедно и ако имаме подобно виждане за красиво/грозно.
  Колкото не харесвам "версачетата", толкова не харесвам и минималистичния стил, например.  Grinning

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Да, бих, най-вече в частта с оптимизиране на пространството.
Много ми се иска да възложа проекта от А до Я и да не ме занимават с дреболии, за жалост нямам възможността да отделя средствата за това.

# 9
  • Мнения: 17
Да, бих, най-вече в частта с оптимизиране на пространството.
Много ми се иска да възложа проекта от А до Я и да не ме занимават с дреболии, за жалост нямам възможността да отделя средствата за това.

Частта с оптимизиране на пространството се решава на ниво проект. Ако искате от А до Я вече е комплексна услуга, т.е проект и реализация с авторски надзор. Ако нямате средства, може да спрете на ниво проект, а изпълнители да си намерите сами.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 990
Наясно съм, че може и на ниво проект да се спре. Той също не е евтин, което е нормално, все пак е интелектуален труд. Просто изразих мечтата си да се сдобия с желаното жилище, без да се занимавам с всички милиони дреболии от ремонта до реализацията.

# 11
  • Мнения: 6 286
Да, ползвах такава услуга наскоро.
До ниво проект, без изпълнение.
Дизайнера има повече познания от мен за материали, тенденции и освен това може да ми визуализира, което за мен е огромен плюс. Съобрази се с моите очаквания за цветове. Получи се добър проект, за съжаление все още не реализиран напълно.

# 12
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Категорично "да" от мен   Grinning! Изключително съм доволна от резултата и бих се възползвала отново, ако ми се наложи и имам възможност.

# 13
  • Sk babe
  • Мнения: 194
Аха, мисля си да си платя пробно да видя на 3д как ще ми организира професионалист апартамента... Признавам си, идея си нямам как се съчетават материи и тонове.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1
Със сигурност добре направения интериорен проект спестява много ядове, средства и време.
Аз съм ползвала услугите на дизайнер и съм много доволна точно по изброените причини.
Дори да съм си мислела, че имам усет за съчетаване на цветове, мебели и декорации, проекта решава казуси, за които никога не съм се и замисляла. Най-важното е доброто разпределение на пространството, функционалността - например контактите в спалнята да не са зад таблата на леглото, а точно над нощното шкафче, заедно с ключ за осветлението. Има дребни, но важни неща, които човек без опит би пропуснал да забележи. А най-хубавото от всичко е, че ти го визуализират почти реалистично и можеш да смениш цветовете или да разместиш някои елементи, на ниво проект, ако се колебаеш, което иначе е невъзможно или скъпо удоволствие.
Цената е достъпна и приемлива предвид, всички главоболия, които спестява и мога да кажа, че определено си заслужава.
Отново бих ползвала подобни услуги за в бъдеще.

# 15
  • Мнения: 18
Намирам услугите на интериорните дизайнери за скъпо удоволствие, но понякога необходимо. Не съм ползвала до сега, но този път мисля да се доверя. Апартаментът е малък, а искам всичко/всеки да си има място. Основното ми затруднение е разделянето на 18 кв. стая на две, без да хабя излишно пространство в обзавеждане по снимки от интернет. Друго нещо, което е в плюс на използването на дизайнер е точното съобразяване с Ел и ВиК инсталациите - контакта е на точното място, осветлението е точно над масата и т. н.

# 16
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Аз също бих ползвала услугите на дизайнер.Но е важно да се намери добър професионалист.

# 17
  • София
  • Мнения: 321
Определено съм “ЗА” наемането на интериорно студио за направата на интериорен дизайн на жилището.

Не всеки ден му се случва на човек да обзавежда жилище от до и определено това оказва влияние на реализацията, а именно доста пропуснати неща, които ако навреме са помислени ще спестят време, средства и най-вече нерви.

Голям плюс е и изготвянето на работните проекти за де що се сетиш. Особено когато говорим за мебели по поръчка. На няколко места разпитах и всички си начисляват една не малка сумичка за самия работен проект ( без който просто няма как да минеш когато мебелите се изработват по поръчка). А като дойде ред и на майсторите, те също ще работят на базата на този работен проект, а не както  преценят да лепят плочките или пък вие си мислите, че сте му обяснили какво точно искате от него, той също си мисли, че е разбрал, но накрая излиза, че не е точно така.
Наскоро подписах договор с едно интериорно студио и се надявам да остана доволна и като приключим с тях да продължавам да мисля, че са необходимото зло (зло заради не малкото пари, които искат) Wink

# 18
  • Мнения: 92
Как вървят цените за проект с 3д визуализация? И съответно за изпълнение до ключ с включен техн надзор?

# 19
  • Мнения: X
Маргаритка, успех, ще се радвам да споделиш резултата, Flowers Blossom

# 20
  • София
  • Мнения: 7 990
Как вървят цените за проект с 3д визуализация? И съответно за изпълнение до ключ с включен техн надзор?

Бях намерила една фирма за проектиране + разчертаване на инсталации (контакти, осветление, ВиК) за 200 евро/ кв.м., но не помня с или без ДДС. Не включваше тех.надзор. При мен квадратурата беше по-голяма и се отказах.

# 21
  • Мнения: 40 865
На теория съм ЗА инериорните дизайнери, но на практика съм ПРОТИВ. И ще обясня защо мисля така.

Професионалният дизайнер е в постоянен контакт с производители и магазини, познава новите трендове, новите материали и новите технологии, а също така знае и къде могат да бъдат закупени или поръчани за изработка тези неща. Освен това има опит в дизайна и може да се досети за много неща, които един лаик ще пропусне. Също така се предполага да има и вкус, и познания и така може да докара търсения стил с добър вкус и без да допусне кич.  До тук всичко е прекрасно, ОБАЧЕ (винаги има такова ОБАЧЕ  Twisted Evil ) такива дизайнер предпочитат да проектират и обзавеждат жилища на милионери - апартаменти по 200, 300 и 400 квадрата или цели къщи. При тези обекти ще имат голям бюджет, който ще им позволи да се разгърнат, да покажат креативност и полет на мисълта. И съвсем не на последно място ще получат голям хонорар Mr. Green
Защо му е на такъв дизайнер да се хваща да префасонира двустаен 60 квадрата в тристаен, а? С ограничен бюджет, с много пазарлъци за цената и прочее. Ми няма резон. Ако можете да рисувате скъпи картини ще се хванете ли да боядисвате огради, а?  Wink

 Затова с въпросните маломерни проекти най-често се захващат или разни набедени дизайнери (а всъщност самозвани некадърници), или дизайнерски студия, работещи малко или много по стандартни калъпи. Ми иначе просто няма да им излязат сметките.

Аз самата имам опит - преди много години поискахме да префасонираме апартамент с голяма кухня, прилично голяма спалня, голям хол, тоалетна, мокро и антре в тристаен, за да има и детска стая. ММ направи концепция, но по презумпцията, че сме прости, отидохме и при специалист. И специалистите се оакаха направо. Опитаха се да бъдат интересни, а не практични и функционални. Предложиха едни криви стени, един втори маломерен кенеф, дето ММ трябва да си качи коленете на ушите за да се побере вътре и какво ли не. На всичко отгоре ММ след кратко почесване взе една рулетка и свери чертежите с реалните размери. Ми онези бяха лъгали и раздули малко, за да им се получи #2gunfire

Естествено - разкарахме ги и ММ сам си проектира всичко - преустройството (имаше триков момент със разделителната стена за хола), колко широки врати, какви контакти, усвояване на балкони, мебели - кухни, секции, масички, спални... И накрая сам си проконтролира всичко с майсторите. Получи се супер и хора още ахкат по функционалността, по секцията и по кухнята, а майсторите на мебели казаха, че не са виждали толкова завършен проект и клиент, който толкова добре да знае какво точно иска и как да бъде постигнато. Даже научиха от нас за някои сглобки и начини за окабеляване.

Та според мен ако човек има ограничен бюджет и малък апартамент, и ако не е много схванат в главата, най-добре да се понапрегне и сам да си проектира всичко. Основните принцип е да се изхожда от съдържанието и по него да се проектира формата. Т.е. първо се решава какво искаме да сложим в секцията например (колони, телевизор, стерео уредба, книги, чаши, барче) и после да си начертаем кутийки с нужния размер и местоположение и накрая да обединим тези кутии в секция с желания дизайн. Същото е и с контактите - затваряте очи и си представяте, че седите на канапето. И после какво ви трябва - контакт за лаптопа тук, контакт за лампа там, място за минаване към... Гледате да няма остри ръбове по потоците на движение.   И винаги с метър в ръка - като проектирате барче например го оразмерявате по големината на бутилките, за да не се окаже, че някои напитки не влизат под рафта за 1-2 см Sick

И така се получава съвсем добре. А за финални детайли като цвета на пердето и боята можете и в бгмама да се консултирате Joy

# 22
  • Мнения: 17
Как вървят цените за проект с 3д визуализация? И съответно за изпълнение до ключ с включен техн надзор?

Бях намерила една фирма за проектиране + разчертаване на инсталации (контакти, осветление, ВиК) за 200 евро/ кв.м., но не помня с или без ДДС. Не включваше тех.надзор. При мен квадратурата беше по-голяма и се отказах.

Това е лудост! Добре, че сте се отказали.
Не знам от София ли сте, но прави впечатление, че там цената на тази услуга е доста по-висока, отколкото, ако наемете човек/фирма от страната.
Ние сме работили с дизайнери за 20 до 40 лв за квадратен метър. Какво е това 200 евро за квадратен метър, ум не ми го побира.  За 100 квадратни метра апартамент излиза 20 000 лв само за проект,без реализация, мебели,ремонти и т.н.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2018, 14:36 от roditeli bg

# 23
  • Мнения: 18
Подкрепям написаното от Черна станция, когато става дума за дизайнери работещи заедно с екип от архитекти, проектанти и т.н. Пуснах няколко запитвания. Колкото е по-голям персонала, толкова по - надута е офертата. Индивидуалните интериорни дизайнери не ми отказаха. Сумата, която искат е 15-20евро на квадрат. Съгласна съм и за това да помислиш и сам да си го направиш, но е важно кой е до теб и колко е ангажиран. В общи линии, според мен, зависи от конкретната ситуация и финансова възможност.

# 24
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Аз се обърнах към такава фирма, много хвалена и прехвалена... след като видяхме с ММ проекта се стъписахме. Апартамента ни е много малък и е на две нива, а фирмата го беше проектирала все едно за заведение - бар, дъска за писане на съобщения и едни тавани, каквито във Ватикана няма нарисувани... платихме им, разбира се и взаимствахме само 1/2 неща от проекта.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 5 144
Как вървят цените за проект с 3д визуализация? И съответно за изпълнение до ключ с включен техн надзор?

Бях намерила една фирма за проектиране + разчертаване на инсталации (контакти, осветление, ВиК) за 200 евро/ кв.м., но не помня с или без ДДС. Не включваше тех.надзор. При мен квадратурата беше по-голяма и се отказах.

Това е лудост! Добре, че сте се отказали.
Не знам от София ли сте, но прави впечатление, че там цената на тази услуга е доста по-висока, отколкото, ако наемете човек/фирма от страната.
Ние сме работили с дизайнери за 20 до 40 лв за квадратен метър. Какво е това 200 евро за квадратен метър, ум не ми го побира.  За 100 квадратни метра апартамент излиза 20 000 лв само за проект,без реализация, мебели,ремонти и т.н.


И аз си го мислех това. Самото строителство на имот излиза грубо 300 евро на квадрат. (себестойност, не продажна цена). 200 евро на квадрат само за проект граничи с лек дебилизъм. В момента във фейсбук постоянно ми излизат реклами за курсове за интериорен дизайнер. Около 1000 лв е обучението, но би ми излязло по на сметка да си го платя и да си надградя познанията, да ме научат да работя с дизайнерски софтуер и да си направя проекта сама, но професионално. Разбира се това е възможно при хора като мен с доста свободно време и пространствен усет, на които им доставя удоволствие, даже обичат да се занимават с такива дейности. Имам приятелки, които си признават, че хич не ги бива и не им се занимава. Не могат да си представят нещо, освен ако не го видят с очите си готово и изпълнено на някое място.

# 26
  • Мнения: 697
Определено съм за, но вече си зависи от бюджета.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 159
По принцип съм ЗА, но успях да се пречупя само до ниво консултация. Малко съм "контрол фрийк" и ми е трудно да се доверя изцяло на преценката на друг човек. Затова с ММ нахвърляхме идеите си в нещо като проект и се уговорихме с препоръчана и отчасти позната дама интериорен дизайнер. Уговорката беше да й изпратя това, което имаме като виждане, за да го разгледа и да направим една консултация да обсъдим какво и как може да се подобри. Не сме се пазари ли за хонорара, но тя "забрави" дори да отговори, съответно и среща нямаше.
Толкова беше моя опит с професионалист в тази сфера.

# 28
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
За съм. Базите данни, които са на разположение на един дизайнер, ги няма никой нормален човек. Цветовите комбинации, които ще посмее да направи един дизайнер без да изглежда като събирано оттук оттам, също са повече.

Относно визуализация, за мен точно това не е предимство, ако просто говорим за местене на мебели и слагане на цветове или една проста 3д визуализация. Това си го бях направила за моите мебели, изчертани в детайли и с точни размери и цветове за без пари, за да си ги въртя виртуално и да гледам комбинации.  За това не се изисква някакво специално образование, а комп, рулетка, време и желание да се изчертаят всички обекти.
Предимство би ми било (евентуално) единствено с осветление и истински текстури, т.е. с image render на 3д в цялото жилище.

Въпреки 2я абзац съм за добрия дизайнер, защото освен всичко, има и усет за такива неща и не прави някави неща тип от ново - старо като се облепи с фолио, поизшкури се или се мацне с няколко цвята боя - последното просто не е моето, а не че няма хора, които харесват стари, но обновени неща.

# 29
  • Sk babe
  • Мнения: 194
Да, бих, най-вече в частта с оптимизиране на пространството.
Много ми се иска да възложа проекта от А до Я и да не ме занимават с дреболии, за жалост нямам възможността да отделя средствата за това.

И аз в тази насока се чудя. Родителите ми имат малък апартамент и майка ми иска да го освежи. Но много ъгли, мн чупки по тия стени  - става дума за комини. Та се чудех, дали с ММ да не им помогнем, като се спрем на интериорен дизайнер. С СК бая пари дерат, но си струва.

# 30
  • Sk babe
  • Мнения: 194
Как вървят цените за проект с 3д визуализация? И съответно за изпълнение до ключ с включен техн надзор?

То май си зависи от проекта. Едно време имаше един безплатен софтуер дето позволяваше сам човек да си прави интериора. Не се сещам за името. Иначе, аз по др линия ползвах една фирма от СтЗ, но не съм се интересувала от цените им за подобна услуга като 3-D.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 423
"За" съм и в момента ползвам услугите на архитектурно студио за малък двустаен. За пръв път ми е, лично аз съм много доволна и от подхода им, и от проекта, до който стигнахме, и въпреки че първоначално не смятах да ги наемам и за авторски надзор, сега вече съм на друго мнение и сигурно ще се възползвам и от това. Понеже апартаментът е малък, а аз, естествено, исках на 53 квадрата чиста площ да побера неща като за 153 квадрата,  изобщо не съжалявам, че се обърнах към тях, заслужава си.

# 32
  • София
  • Мнения: 565
Никога не съм ползвала услугите на истински дизайнер, просто нямам средства за това. Но по никакъв начин не си представям, че ще наема дизайнер, който ще си чертае каквото иска и няма да се съобрази с моя вкус и начин на живот, за да се получи накрая проект, който да хвърля на боклука. Просто си го представям като човека, който ще приложи професионално на практика, това, което искам да имам в дома си. Не бих се замислила да наема дизайнер, ако мога да си го позволя. Мисля обаче за правилно на този дизайнер да му се обясни много подробно как живееш, какво ти е топ приоритет и какво искаш да получиш.  Съгласете се, че например има любители кулинари, чиито домашни кухни не отстъпват на професионалните откъм уреди и оборудване. Има и семейства, в чиито домове основно се ползва микровълновата и въобще не е нужна някаква мега инвестиция в кухня. Или пък семейства, дето работят от вкъщи и им трябва удобно бюро/ кабинет с всичко необходимо, докато други имат компютър само, за да си чатят и гледат филми.  Ей такива детайли от живота ви са супер важни, за да се направи проект, който ще харесате. Но твърдо съм за ползване на професионалист

Последна редакция: нд, 14 окт 2018, 11:47 от deny

# 33
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Не само, че е "правилно" да обясниш в детайли предпочитанията си, но си е една от първите и задължителни стъпки в съвместната работа.
По никакъв начин не си представям, че някой може да си представя  Grinning, че дизайнерът е един човек, който просто нещо си чертае там...  Laughing.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 25
Здравейте, предстои ми покупка на ново жилище и вълненията покрай обзавеждането още от сега са ме обзели.. Тъй като в обзавеждането на сегашния ни апартамент се заех аз, нямах много време и взимах решенията притисната от времето... в последствие открих доста грешки и пропуски, които съм направила чисто функционално. За това.... смятам сега да не бързам и да използвам професионални услуги, за да мога да казвам идеите си и някои да ги реализира по най-добрия начин. Какво мислите по въпроса? Някой използвал ли е досега услуги на студиа за итнериорен дизайн?

# 35
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Тъй като съм работила точно като интериорен дизайнер и проектант се намесвам в разговора ви.
Отдавна съм спряла да се занимавам с това  (от около 7години), но все още следя тенденциите в обзавеждането и правя малки проекти за упражнение на ума. Освен комбинация от цветове, има комбинация от материи. Определени цветове подхождат на определени материи и т.н. комбинации има много и е доста хлъзгаво. Освен това аз много държах да прекарам цял ден в жилището на даден клиент , защото искам да знам от къде изгрява и от къде минава светлината на слънцето, колко коси са лъчите и др. Ясно е, че в един топъл южен апартамент , студените цветове са по-възможни, а в северни и източни стаи - топли багри.
Друга моя лудост е, че на мен жилищата ми "говорят", всяко си има енергия.

И да - и аз обичам да правя проекти на големи къщи от чисто финансова гледна точка, но истинската тръпка са малките бутикови апартаментчета, ателетата, гарсониерките, където от нищо може да се измисли нещо.

Поздрави и успех на всички!
п.п. Някой мои колеги наистина чертаят безумни проекти, но пък и аз съм имала клиенти които си търсят Вирсачиту, така, че за всеки влак си има пътник.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 25
Можете ли да ми препоръчате добро студио в Бургас ?

# 37
  • Мнения: 40 865
Гледам по ТВ разни съвети за интериорен дизайн - идват и почват да наслагват масички, вазички, възглавнички, лампички, статуи... Даже книги слагат по нощните шкафчета (не за четене, а за ефект). На дивана и леглото по 5, 6, 7 и повече възглавнички понатрупват. Става претрупано, ама хайде, нека е чаровно. Ама като решиш да си лягаш или да седнеш, къде ги разкарваш тези възглавници? Да не говорим за всичките тези прахосъбирачки, дето уж създават уют. За мен всичко това са патерици и ако има добър дизайн няма нужда от тях. Ама много хора схващат дизайна като цветя, материи и аксесоари, а не като оптимизация на пространството най-напред.

# 38
  • Мнения: X
да, на мен първата ми мисъл, като тръгна да купувам нещо (мебел или друго), е как и колко лесно ще се почиства това нещо Flowers Hibiscus

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 25
За мен интриорния дизайн е обзавеждането на един дом максимално  функционално. За възглавничките и чинийките ще се доверя на себе си и IKEA Simple Smile)

# 40
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Мои много близки приятели в момента използват услугите на интериорен дизайнер и това им спестява много време и пари в обзавеждането. След като са одобрили проекта, дизайнера се е заел с това да търси точните мебели по него, на възможно най-ниска цена, вкл. И промо цени. От тях само се очаква физически да отидат и да купят вещта, след като той е проучил, сравнил и предложил най-добрата цена къде е 

# 41
  • Мнения: 5 001
Skk007, може ли малко повече информация?
Получих е наследство нова къща и се чудим откъде да започнем. Искам да преправя някои неща и да се обзаведе напълно. Предполагам, че първо ще ми трябва архитект за местенето на стената и частично премахване на 1 стена и след това дизайнер за обзавеждане. Със спалните мога и сама да се справя, но кухнята, трапезарията, коридор и баните ми се иска да са по-пипнати.

# 42
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Алиена, първоначално ще ти трябва архитект, щом ще правите промени. А след това вече дизайнер. Във велико търново, доколкото съм запозната, цената е на кубичен метър за дизайн.

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 25
 Аз вече съм в процес на изготвяне на 3D проекта вкъщи..чудих се, чудих се..и накрая реших, че като ще инвестирам в ново жилища..нека всичко да е както трябва.. За сега съм мн доволна от това, което се получава.

# 44
  • Мнения: 10
Да, спестява много главоболия,  стига да случите на специалист на място, който ще ви послуша и ще се съобразява с бюджета ви. Имам поглед как се работи и за жалост виждам, че много от големите студия разчитат на комисионните от фирмите изпълнители. Препоръчват ви скъпо оборудване, мебели и аксесоари, заради процента, който ще вземат. Отделно цената за проекта. За съжаление именно това оставя хората с впечатление, че това е безумно скъпа услуга и че няма смисъл.
 Лично аз предпочитам  независим специалист на свободна практика, който работи за себе си и не издържа екип от дизайнери и проектанти. За мебелите по поръчка - също разчитам на дребни производители. Когато ти е читав проекта, няма място за притеснение. За довършителните работи, просто държа да има синхрон между дизайнера и изпълнението. Това е. Не искам да ми движат нещата от-до за космически комисионни.

Ние с моя мъж купихме нов апартамент, ново строителство. Докато се строеше намислихме почти всичко как искаме да се случи. Аз също съм от жените, които знаят кое как и къде да сложат, мъжа ми знае кое как да направи, но пак бих ползвала дизайнер, за да даде съвет за някои от нашите идеи как точно да се осъществят (някой са доста различни). Много пъти съм се замисляла дали е възможно да отида при някой и да го попитам само 2-3 въпроса, но кой знае колко стотин лева ще поиска.. В София цените наистина са безумни. Вие можете ли да ми препоръчате някой дизайнер на свободна практика, изобщо всеки в темата, ако може да препоръча някой, ще съм благодарна? А мебелист, който работи с естествени материали?

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 08:38 от Lizzy7

# 45
  • Мнения: 3 010
За, сега ползваме за банята. Събрахме две по-малки помещения, за да имаме по-голяма. Човекът даде чудесни идеи кое как.
И всичко пак си е по собствен вкус - ти даваш параметри за работа и коментари по проекта.

# 46
  • София
  • Мнения: 38 476
Всъщност, на мен ми трябва за детската. Знам, че може да се направи нещо за две разнополови големи деца в тази стая, но не знам какво.

# 47
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Всъщност, на мен ми трябва за детската. Знам, че може да се направи нещо за две разнополови големи деца в тази стая, но не знам какво.

Колко са големи децата, и колко стаята? Вариант е шведска стена, нещо което да дава усещане за лично пространство и да бъде използваемо. 
Или легла на 2 етажа, дори и ъглови, като под горното може да се сложи скрин, бюро и др.
Ако стаята е висока, може дори да се изгради половин "етаж" който да е отделна стая.

# 48
  • Мнения: 2 793
Да, ползвах такава услуга наскоро.
До ниво проект, без изпълнение.
Дизайнера има повече познания от мен за материали, тенденции и освен това може да ми визуализира, което за мен е огромен плюс. Съобрази се с моите очаквания за цветове. Получи се добър проект, за съжаление все още не реализиран напълно.

А каква е цената за такива проекти? Работят ли с нормални мебелни фирми или по поръчка, но не на космически цени?
Някъде бях чел че интериорния дизайн излиза колкото самите мебели т.е. 2х цена за обзавеждане не е никак малко.

# 49
  • Мнения: 758

Някъде бях чел че интериорния дизайн излиза колкото самите мебели т.е. 2х цена за обзавеждане не е никак малко.

Преди две години исках оферти от няколко фирми за интериорен дизайн. Цените са на кв.м. светла площ и се движеха в диапазона на 13 - 56 евро без ДДС за идеен и работен проект без технически надзор.

В крайна сметка сметка на мен мебелите ми излязоха 10 пъти повече от цената на дизайна.

# 50
  • Мнения: 2 793
Значи при един голям хол с кухня/трапезария тип отворено пространство ще се плаща доста.
Относно мебелите - били са поръчкови с партньор на дизайнера ли? Не разбрах дали си струва интериорния дизайнер или не?

# 51
  • Мнения: 758
Да кажем, че един хол с кухня е 50кв м. За него с най-евтината оферта ще ти вземат горе долу 1300лв.
За тези пари си спестяваш:

- обикаляне по магазините, дизайнерите имат отстъпка и ти ги поръчват нещата те.

- караници с половинката, кое как да бъде

- да забравиш да съобразиш нещо

Да, мебелите са поръчкови от фирма, която си избрах аз. При мен заради особености на помещенията не мога да сложа стандартни по размери мебели. Тоест и без дизайнер пак бих си взела поръчкови мебели.

# 52
  • Мнения: 2 793
Т.е. възможно е да им кажа да работят с мебели от големи мебелни фирми като ИКЕА, еникомм и т.н.?

# 53
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Ако целиш да оползотвориш максимално пространството, мебелите почти сигурно трябва да са поръчкови, за да паснат.
Маси, столове може да са стандартни.

# 54
  • Мнения: 2 793
Мисля че при отворено пространство 50кв би трябвало всичко да пасне. А кухнята се предлага по модули и не би следвало да е проблем.
Поръчковите мебели според мен са рискови, понеже зависи на каква фирма ще попадне човек и какво качество ще му достави тя. Отделно, не са ли по-скъпи?

# 55
  • Мнения: 40 865
По-скъпи са, и роскове има, ама получаваш точно каквото искаш - цвят, дизайн, размери, височини, материали... Друго си е.

# 56
  • Мнения: 758
Т.е. възможно е да им кажа да работят с мебели от големи мебелни фирми като ИКЕА, еникомм и т.н.?

Защо да не може? Говори си с дизайнерите.

Мисля че при отворено пространство 50кв би трябвало всичко да пасне. А кухнята се предлага по модули и не би следвало да е проблем.
Поръчковите мебели според мен са рискови, понеже зависи на каква фирма ще попадне човек и какво качество ще му достави тя. Отделно, не са ли по-скъпи?

Май не си влизал в ново строителство и затова подхождаш наивно. Всичко е риск и една обикновена дограма може да ти я сбъркат.

# 57
  • София
  • Мнения: 4
Стила и визията я определят клиентите, и съответно виждат как ще изглежда 3D това което са намислили, и могат да се коригират преди да са похарчили парите. А важното което ви трябва е тъй наречения работен интериорен проект и нямате на идея що кабели, тръбички нива коти и щуротии са. Знам, че можете да се оправите и сами но пък ми отговорете всички що ви капят предпазните вентили на бойлерите или пък що и най мощният аспиратор не може да ви спаси от миризмите на готвенето.

# 58
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Всъщност, цялата ми къща я имам в 3д, дори си нарисувах собствените мебели с цветове и текстури, размествах ги накрая, за да си избера подредба.

Нямам бойлер.

Миризмите при готвене не зависят от подбора на мебели, а от множество архитектурни, конструктивни и технически решения. Ни най-малко не зависят от избора ми на плот в кухнята, цветовото или дизайнерското оформление на помещенията. Нека правим разлика между дизайнер и архитект.

Нямам нищо против интериорните дизайнери и бизнеса им, но си правите супер анти-реклама в момента. Всеки човек с познания по 3д моделиране ще се справи с "котите", а "тръбички" и "кабели" са инсталации, които, надявам се, са изградени преди избора на маса и столове за трапезарията....

# 59
  • Мнения: 1 621
Стила и визията я определят клиентите, и съответно виждат как ще изглежда 3D това което са намислили, и могат да се коригират преди да са похарчили парите. А важното което ви трябва е тъй наречения работен интериорен проект и нямате на идея що кабели, тръбички нива коти и щуротии са. Знам, че можете да се оправите и сами но пък ми отговорете всички що ви капят предпазните вентили на бойлерите или пък що и най мощният аспиратор не може да ви спаси от миризмите на готвенето.
Не разбрах как дизайнерът ще ме предпази от капенето на предпазните винтили и миризмите от готвенето.

# 60
  • Мнения: 40 865
За капането евентуално ще предвиди редуциращ вентил за налягането, ама не винаги помага. За миризмите не е нужен експерт да ти каже да купиш аспиратора с най-големия дебит и да има клапа. И пак не е панацея.
Като цяло и аз съм с особено мнение за тази порода хора. Предполагам, че има скъпи и компетентни такива, които обзавеждат милионерски жилища, ама те са друга категория.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 616
Всъщност, цялата ми къща я имам в 3д, дори си нарисувах собствените мебели с цветове и текстури, размествах ги накрая, за да си избера подредба.

Нямам бойлер.

Миризмите при готвене не зависят от подбора на мебели, а от множество архитектурни, конструктивни и технически решения. Ни най-малко не зависят от избора ми на плот в кухнята, цветовото или дизайнерското оформление на помещенията. Нека правим разлика между дизайнер и архитект.

Нямам нищо против интериорните дизайнери и бизнеса им, но си правите супер анти-реклама в момента. Всеки човек с познания по 3д моделиране ще се справи с "котите", а "тръбички" и "кабели" са инсталации, които, надявам се, са изградени преди избора на маса и столове за трапезарията....

 Когато си правиш кухня имаш възможност да си сложиш колкото е необходими контакти и на подходящите места. Има възможност да си преместиш мивката на удобното място. За целта се правят някои промени в инсталациите. 
В стаите също ми се е налагало да местя контакти, за да ми бъдат удобни. Правила съм и вградено осветление.

За мен дизайнерите имат опит и предлагат решения до които хора без опит биха стигнали в процеса на използване на помещението .

Разбира се ако човек се разтърси за информация, може и сам да се справи Simple Smile

Давам произволен линк за правилно подреждане на кухня, на тази база лягат и дизайнерите, след което се съобразяват с размерите и вида на помещението, следва избор на стил и накрая материи и цветове.

https://starer.ru/bg/correct-arrangement-of-kitchen-cabinets-erg … tchen-the-basics/

# 62
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Работният триъгълник е измислен още през 50те, когато жените са готвели закуска, обяд и вечеря. Общо взето , за да е удобно и да не се изминават едни излишни метри, които се превръщат в километри.
Има си хитрости и е осветлението , в избора на материи, цветове, нюанси. Понякога обикновен селски дом, но с мебели от естествени материали, е много по уютен от дизайнерски и скъп.

# 63
  • Мнения: 2 793
Добре, но има толкова много фирми и дизайнери, че обикновения човек не знае на кой да се спре.

# 64
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Когато аз работех, нямаше нито една такава фирма. После стана модерно. Аз дори се водех проектант, в последствие интериорен дизайнер, ученето в художествена паралелка помага. Сега и сина ми на 14г проектира на компютъра, всеки може така.
Съвет как да откриете най- доброто за себе си, нямам. Винаги съм била готова на приятели които правят ремонт, все казват, че ще се оправят сами.

# 65
  • София
  • Мнения: 1 616
Аз лично не съм ползвала, но моя приятелка мина през това и аз покрай нея.
Според мен е въпрос на късмет  да попаднеш на точния човек и лично усещане за това което искаш.
Приятелката ми  имаше на разположение мезонет и картбланш за обзавеждането.
Първата фирма изпрати една жена с която с приятелката ми все едно говореха на различен език. Накрая се разбраха да изпрати проект.
Втората подаваше разни идеи, като скрито осветление, лед лента над завесите и разни други такива идеи. За всеки шкаф се коментираха размери, чекмеджета, крепежни елементи, предложи й в холокухнята да я направи на  две нива. Последва отново проект
Не можех да повярвам, но приятелката ми избра проекта на първата с някои малки корекции, част от които бяха идеи на втората, като скритото осветление.

# 66
  • Мнения: 2 793
А всеки от тези проекти струва пари нали?
След като има толкова много опции, как да се ориентира човек с кого да работи? Могат ли да направят демо, да дадът прибшизителна оценка за проект? Да предложат различни стилове, да прегледаме предишни реализирани проекти?

Аз се интересувам от интериорен дизайн на жилище, което е готово до ключ от 2010 с готова кухня, която не ми харесва, и готови бани. Не искам да къртя и ремонтирам отново, защото ще ми седне прекалено скъпо а и някои неща ми харесват. Но бих пребоядисал. Та дали ще има дизайнер, който да се навие да ми направи проект, като се стреми да съчетае текущото състояние с нов дизайн, като се коментира дали има смисъл нещо да се преправя.

Друг въпрос - кухнята е голям бокс (9кв) с широки плъзгащи се врати, които я затварят. Аз искам да я отворя към хола (open space). И за целта искам да махна вратите и стените в страни от тях, за да се отвори по-добре кухнята и да е по-широко и евентуално да има широко място за плот или остров със столчета. Ще може ли това да стане без да се наранят плочките по пода?

# 67
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Това за наранявания по плочките, кой интериорен дизайнер ще ви гарантира? И майсторите не могат. Всичко се случва.
1997 до 2003 проекти съм правила абсолютно безплатно, както казах тогава се водех проектант. Новата специалност - интериорен дизайнер дойде по късно. По късно клиенти са ми плащали на квадрат, тук четох , че са им и вземали на кубик. Отдавна не работя в сферата и не следя новостите, освен че си падам по класически стилове и неонови лампи, лунички и гипсокартон ме карат да 🤢

# 68
  • София
  • Мнения: 1 616
Ами да, проектите струваха пари
 Втората жена, каза че е правила проекти като се е съобразявала с текущото състояние на апартаментите, дори е имала изисквания да се запазят някои мебели. Според нея играта с цветовете и материите правят чудесна. Предполагам, че може всичко.
Сериозните фирми би трябвало да имат портфолио което да покажат.

А за ремонта, не зная дали някой ще се наема да гарантира, че ще се запазят плочките, може да се постараят да ги запазят, но гаранция....

Последна редакция: нд, 13 дек 2020, 20:43 от Алекс :)

# 69
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Най-простият начин човек да се ориентира кого да избере за свой дизайнер, е да разгледа вече реализирани проекти, както и да получи референции от приятели/познати. След това - личен разговор, в който се натрупват допълнителни впечатления.

# 70
  • Мнения: 5 001


Друг въпрос - кухнята е голям бокс (9кв) с широки плъзгащи се врати, които я затварят. Аз искам да я отворя към хола (open space). И за целта искам да махна вратите и стените в страни от тях, за да се отвори по-добре кухнята и да е по-широко и евентуално да има широко място за плот или остров със столчета. Ще може ли това да стане без да се наранят плочките по пода?
Ако се подложи дебел картон и майсторите внимават ще стане. Вратата хваната ли е за пода? Под стените няма плочки предполагам? За това по-скоро трябва да се помисли.

# 71
  • Мнения: 714
"За".
При нас е обединяване на 2 апартамента, изграждане на стени и нова ел.инсталация. Сигурно и сами можем да се справим, но дизайнера ни облекчи много. Особено сега както съм бременна и на легло. Не обикалям магазини, то и нямаше нужда, защото единствено столовете и дивана трябва да се изберет на място. Ъя при нужда ходи с мъжът ми, а всичко което не е нужно да се ходи до магазина е вече избрано и само се поръчва(плочки, настилки, мебели) . Освен проекта, наглежда и майсторите, защото макар да живеем буквално до ремонта, няма как през работно време да сме постоянно на линия.
Съобразява се с бюджет, нашето виждане и няма проблем да променя една баня буквално 12 пъти докато я харесаме.

# 72
  • Мнения: 2 793
Четох че дизайнера иска 40-70лв/кв. Това не е ли много?

Аз съм хвърлил око на обзаведен преди 8-10 години имот.
Като цяло баните, настилките(гранитогрес и ламинат) ми харесват и не мисля че има смисъл да ги сменям. Бих ударил една боя латекс за освежаване. В спалните едната стена е с тапет, както беше модерно тогава, но искам да го махна и мина с латекс или да сложа ламинат както е модерно сега.

Кухнята е готова но бих сменил фасадата й и бих поразместил малко ако има възможност.
Като цяло искам да си намеря дизайнер, който върху това, което имам, да изгради дизайн с декоративни елементи, осветление, мебели, килими, пердета, цвят на латекс,  3д тапети/панели и т.н.
Главната цел е осъвременяване на интериора и дизайн с нови мебели. Дали пак ще ми струва 40-70лв/кв такава услуга, като се има предвид че трудоемките части да направени?

# 73
  • Мнения: 714
Може да искате няколко оферти спрямо това което желаете. Ние се срещнахме с 4 дизайнера, чиито проекти ни харесаха. Общо взето цените им бяха близки. Цените бяха между 35-50 лв. Но ние търсехме цялостна промяна на визията + изграждане наново на ел.инсталация и т.н.
Срещата и офертата бяха безплатни. Нищо не губите ако попитате за конкретна оферта.

# 74
  • Мнения: 76
Здравейте, твърдо ДА! Е, казвам го и от лична изгода, но премисленото пространство става по-добре, няма изненади, черпите от опита, не губите толкова време и дори може да ви излезе по-евтино защото често прехвърляме търговските отстъпки към клиентите. Т.Е. имате човек който да го измисли и да се занимава с майсторите, а плащате накрая пак толкова колкото и без него....

# 75
  • Мнения: 7 776
Темата е замряла, да я размърдам. Към днешна дата обсъжданата цена на кв.м. е двойна или поне аз на такива оферти попадам. Моля споделете отзиви от конкретни студиа/дизайнери. Трябва ми не толкова за интериорния дизайн, колкото за проект за преустройство на пространството в част от тристаен апартамент. И не мога да открия подобна услуга. Мисля, че ми трябва архитект дизайнер. Другият момент е, че има минимум на квадратурата, за която поемат проект и всяко запитване, което правя удря на камък.  Ако имахме време, щяхме сами да се занимаем, но в случая ми се иска поне архитектурно да ни помогне някой с идеи за най-функционално преустройство.
П.С. някой от вас търсил и е информация за архитектурата на стара сграда? имотът няма тази документация и ще трябва да търся през общинатата инфо, за да видим къде са носещи стени, комини и т.н., но не знам къде да започна търсенето.

Общи условия

Активация на акаунт