Правата на ДЕЦАТА ни с ТЕЛК - 2

  • 60 210
  • 774
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 16
Здравейте, моля за информация, тъй като психоложката ми се накара, че не съм се интересувала на какво имам право. Измина първата година с ТЕЛК на детето ми, днес бяхме на комисия дадоха 3 години още. Детето е на почти 3 години с 75 %вид и степен на увреждане с чужда помощ. До сега сме ползвали помощи от 450 лв и намалена такса на карта за градски транспорт. Съвсем случайно разбрах, че е освободен от такса в детската ясла. Благодаря предварително

# 691
  • Мнения: 5 680
Каква информация търсите?
Ако става въпрос за яслата/детска градина, то ние няма как да ви кажем дали е така или не, тъй като тези въпроси в различните Общини са уредени по различен начин. Би следвало да си проверите при директорката или в наредбите на Общината, или най-малкото да напишете тук от къде сте, че ако има майки от там да ви ориентират.

# 692
  • Мнения: 16
От София съм, за детската дори от друг град ми казаха. Интересува ме тази част "с чужда помощ" какво означава и като цяло какви права има. В началото ми казаха да питам в социалните, сега ми се накараха че не съм питала достатъчно

# 693
  • София
  • Мнения: 1 022
Здравейте, опитах се да намеря информация , но без успех. Имат ли някакви привилегии деца за кандидатстване в гимназии или СМГ след 4ти и 6ти клас? Имам син на 10г с 60% инвалидност. Благодаря!

Според правилата за прием в СМГ до миналата година предимство имаше само за деца сираци и то за приема след четвърти клас. За тази не съм ги чела. За приема след седми клас, не знам какъв е регламента, но той трябва да е като за всички други училища, защото се регламентира от наредба на МОН.

# 694
  • Мнения: 11 970
tania_gv,
- ако имате кола имате право на винетка.
- Имате право на карта за две безплатни пътувания годишно, като придружителят също пътува безплатно. Освен тези двете БДЖ издава карта "Трудно подвижни лица" на децата с ТЕЛК (не е задължително увреждането да е двигателно), която дава право на детето и придружителят да пътуват неограничено с 50% намаление.
- имате право на намаляване на данъчната основа или връщане на данък в края на финансовата година. Не знам дали зависи от процента ТЕЛК, моето дете е с 50% и ми връщат 200 плюс стандартното 20 лева данъчно облекчение за дете.

# 695
  • Мнения: 7 382
За ДЯ и ДГ - децата с ТЕЛК по-голям и 50% не се заплаща такса.Подават се документи всяка година в началото на учебната година  м.септември за освобождаване от такса.
                     За кандидатстването след 7 клас децата с ТЕЛК ползват предимство и кандидатстват по ред определен от РУО /става въпрос за София/.Наредбата излиза през м.май на съответната година и децата влизат преди основното класиране на останалите деца.Подават се документи в РУО и детето минава на комисия от лекари .След тяхното становище детето се приема ,като родителите при подаване на документите класират паралелките ,както е и при другите кандидати.Има и списък със заболяванията ,които дават предимство при кандидатстване.

# 696
  • Мнения: 4 733
Здравейте.Детето ми е с дефицит на растежен хормон.Минахме ЯМР,чакаме реьултатите от генетичните изследвания и още едни,които предстоят.Бихте ли.ми.обяснили пътя,по който трябва да мина,Моля.Кои са документите които се изискват /само епикризата ли/,реда и хронологията на всичко за да стигна до комисия.Много благодаря предварително.

# 697
  • Мнения: 11 970
Здравейте. Имам питанка относно следното - дъщеря ми, която скоро ще навърши 10г има ТЕЛК 50% с чужда помощ. А1 предлагат най-добрия план за хора в неравностойно положение, но служителите в офис ми казват, че не мога да ползвам ТЕЛКа и да взема въпросния план, защото трябвало договорът да е на името на детето, а тя няма 18 години. А планът реално ми трябва за нея. И става така, че дете с ТЕЛК може да вземе винетка, но не и план за телефон с ТЕЛК.
Прави ли са да отказват с мотива, че договорът трябва да е на името на детото и то да е пълнолетно? Аз като законен представител/ настойник/ родител не мога ли да сключат договор на нейно име или като чужда помощ да ползвам това облекчение?

# 698
  • Мнения: 58
Според условията на А1 изглежда децата съвсем дискриминативно са изключени от тези планове, щом родител не може да подпише договор в качеството си на законен представител/ настойник/ родител. Ако е така, пропуснали са да отбележат в условията, че "хора в неравностойно положение" се отнася само за пълнолетни граждани.

Преди малко звъннах на *88 и им поставих казуса. Казаха, че въпросът е много добър. Ще го разгледат специално и ще върнат отговор следващата седмица. Служителят обаче обясни, че вероятността е малка тъй като в общите условия на компанията е заложено договори да могат да сключват само пълнолетни лица. Предполагам, че не са вникнали достатъчно дълбоко в дефинициите на "законен представител/родител/настойник".

По мое мнение служителите в офисите често са по-некомпетентни и оттам по-рестриктивни когато се тълкуват общите условия и др.

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 20:23 от setuid

# 699
  • Мнения: 11 970
Много благодаря, setuid. Ще чакаме отговорът им. Реално погледнато всички оператори го прилагат това "облекчение" само за пълнолетни граждани. В същото време се предлага на родителите да закупят майки и план/ карта за тях. При положение, че се купуват за деца на 7-8 години как родителят сключва договор за нещо, което ще се ползва от дете и е създадено за дете?

# 700
  • Мнения: 58
Отговорът както очаквах отново бе "в общите условия на компанията е заложено договори да могат да сключват само пълнолетни лица". Пак им напомних, че това ощетява децата с увреждания и няма причина родител,настойник или законен представител да не може да подпише договор като приложи ТЕЛК решение.

# 701
  • Мнения: 929
Здравейте, получих писмо от ТЕЛК за явяване за преосвидетелстване, до момента съм с 50%. Документите, които искат да предоставя до 10.04.2020 (когато трябва да се явя) са ПКК и нова епикриза от болница Св. Екатерина София. И сега проблема ми е, че за да ми издадат нова епикриза трябва да лежа в болницата, нали така... а как да стане това предвид първо обстановката в момента и второ... ей така да се обадя и да им кажа, дали могат да ме вземат в болницата, само заради това, че ТЕЛК искат нова епикриза.
Да наистина операцията на сърцето ми беше направена в тази болница, но аз съм от провинцията и  след това съм ходила на лекар кардиолог в града, в който живея.
Посъветвайте ме какво да направя... ?

# 702
  • Мнения: 705
И аз съм с подобен въпрос, ТЕЛК на дъщеря ми изтича юни и се чудя дали ще удължат документа. Все пак са нужни етапни епикризи и т.н. Не знам и къде да попитам.

# 703
  • Мнения: 73
Здравейте,вчера си получихме решението на детето гр.Пазарджик но едва след като се прибрахме вкъщи видях че са ми объркали данни свързани с това кога ми е издадена личната карта и от къде.Телка е на детето ми и днес цял ден звъня на телефоните им да попитам какво трябва да направя но никой не ми отговаря а сме на печат чак на 01.04 и дотогава ако могат да го направят и да ми го дадат поправен но не мога да се свържа с никой а не сме от Пазарджик.Някой сблъсквал се с подобен проблем и дали наистина имат значение няколко цифри и един объркан град?Благодаря на отзовалите се.

# 704
  • Добрич
  • Мнения: 400
Здравейте,вчера си получихме решението на детето гр.Пазарджик но едва след като се прибрахме вкъщи видях че са ми объркали данни свързани с това кога ми е издадена личната карта и от къде.Телка е на детето ми и днес цял ден звъня на телефоните им да попитам какво трябва да направя но никой не ми отговаря а сме на печат чак на 01.04 и дотогава ако могат да го направят и да ми го дадат поправен но не мога да се свържа с никой а не сме от Пазарджик.Някой сблъсквал се с подобен проблем и дали наистина имат значение няколко цифри и един объркан град?Благодаря на отзовалите се.
Това е важен документ,който трябва да е без грешки според мен

Общи условия

Активация на акаунт