Ветеринарна медицина - ЛТУ или ТРУ?

  • 9 060
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте искам да кандидатствам в един от двата университета написани в заглавието бихте ли ми споделили кой е по удачният вариант! аз съм на 19години млад младеж Simple Smile който направи една голяма грешка да запише в унсс... грешката е моя че не послушах разума си а тръгнах със стадото към пълната глупост. Но мисля че все още не е късно защото все пак животът е пред мен... очаквам от вас да ми споделите вашите виждания за двата университета защото всичкото инфо в нета е доста старо.


Благодаря ви предварително!!!

Последна редакция: нд, 16 сеп 2018, 19:36 от bubanka

# 1
  • София
  • Мнения: 38 199
Тъй като се интересувам от темата заради дъщеря ми, а и имам куче - Стара Загора.
Но и аз бих искала да чуя повече мнения.

# 2
  • Мнения: 14
Здравей, здравей... Изключително много се радвам, че има такава тема, но съжалявам, че повече хора не коментират. Кандидатствах с матура по биология и в двата университета. В Лесотехническия не ме приеха, а в Тракийския бях приета на първо класиране. Тъй като кандидатствах с матура за ЛТУ бала ми доста спадна. Аз предпочетох да остана в София, защото живея тук и не желая да ходя на ново място. Затова ще кандидатствам отново догодина. Тракийският университет е по-добър заради базата. Тук, ако искаш да те приемат, трябва да отидеш на изпит и да се стремиш да изкараш 5. Това са моите наблюдения, защото бала тази година не падна много, а наплив за София има...огромен!

# 3
  • София
  • Мнения: 38 199
О, това е добре да го знам. Значи не само аз виждам, че народа е полудял по домашните любимци, съответно равота за ветеринари в София има много.

# 4
  • Мнения: 14
Има наплив, да. Това не значи, че след 5 години ще е пълно с нови ветеринари. Много хора се отказват или се преориентират към хуманната медицина. Аз си се занимавам с животни и затова желая да го работя. Реших го преди две години. Но завършването е наистина трудно. Помисли добре дали това желаеш!
О, това е добре да го знам. Значи не само аз виждам, че народа е полудял по домашните любимци, съответно равота за ветеринари в София има много.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 818
Стара Загора

# 6
  • Мнения: 10
Току що се регистрирах,  за да търся помощ за дъщеря ми, която иска да кандидатства хуманна медицина.
Аз не харесвам изобщо тази специалност и от миналата година й говоря, че ако я влекат медицинските науки по-добре да кандидатства ветеринарна медицина.
Винаги сме имали куче, а често и друг домашен любимец, котка, папагал и др.. Детството й мина сред животни, които обича и за които се грижи без никой да я кара.
Колко странно е че първата тема , която видях е тази!
Приемам го като знак от съдбата, че може би ще успея да я накарам да преосмисли професията си!

Аз мисля, че по-добро образование ще получите в Стара Загора. Напливът в София е по други причини, знаете как е сравнението на живота в София и Стара Загора.
Зависи кое ви е по-важно.

# 7
  • Мнения: 39
Аз също започвам да следя темата. Дано се намери някой студент или преподавател, който да разкаже отвътре как стоят нещата. Стара Загора е традиция и има база за обучение, но ако преподавателите са на ниво от 80-те години не е добре.

# 8
  • Мнения: 147
Как се изчислява бала за диплома за средно образование?

# 9
  • Мнения: 24 467
Как се изчислява бала за диплома за средно образование?

За цялата диплома ли или само за оценката по предмета от дипломата, с която се кандидатства?

Още един глас за Стара Загора - "ветеринарна медицина". Това там е специалност с традиции. Имам момче и момиче познати. Учат с голямо удоволствие.
Балът не е никак висок. Вижте, има класиранията.
http://85.187.181.27/priemsite2018/
В самото начало /Общи списъци - трето класиране, 18.07.2018 г./
"0129       17,40   1   Ветеринарна Медицина"
попадам на бал 17, 40.
Има данни и за трите класирания. Можете да проверите.

Балообразуване:
http://www.uni-sz.bg/wp-content/uploads/truni/file/Obrazuvane%20na%20bala(5).pdf
Чл.21, ал. 2 За специалност „Ветеринарна медицина” балът се образува от удвоената оценка от изпита по биология или ДЗИ по биология плюс оценките по биология и химия от дипломата за средно образование, съгласно чл. 20.

Чл. 20:
Скрит текст:
Чл. 20. Балът за всяка от специалностите на ТрУ се образува от два компонента:
- основна балообразуваща оценка – от изпит, тест, ДЗИ (след 2008 г.) и
- допълнителни балообразуващи оценки – от дипломата за средно образование.
Ако кандидат-студентът има повече от една основна балообразуваща оценка, т.е. от ДЗИ, от предварителни и редовни изпити,
балът му се формира с най-високата от тях. Ако кандидат-студентът има две еднакви максимални оценки от ДЗИ и от изпита
(предварителен или редовен), за основна балообразуваща оценка се счита тази от изпита.
Ако кандидат-студентът има две основни балообразуващи оценки от ДЗИ, за основна се счита по-високата, а другата – за
допълнителна балообразуваща оценка.
Възможни случаи:
а) Основната балообразуваща оценка е от изпит или тест. За допълнителните балообразуващи оценки важи ал. 3 от § 3 на
Допълнителни разпоредби на Наредбата за прием на студенти във ВУ на Р. България (ПМС № 79/2000 г.), т.е. в бала, като
допълнителни, се включват оценките от ДЗИ, ако има такива. Ако такава (такива) липсва (липсват), в бала се включва (включват)
съответните им оценки от раздел „Задължителна подготовка” (ЗП) от дипломата за средно образование.
Когато дипломата за средно образование е издадена от друга държава и има само по една балообразуваща оценка, то същата
се използва и като допълнителна (т.е. удвоява се).
Ако дипломата е издадена преди 2008 г., за допълнителна балообразуваща оценка се взема оценката от зрелостния изпит.
Пример: Кандидат-студентът има основна балообразуваща оценка за сп. „ЕООС” от изпит по биология и има оценка от ДЗИ по биология. Допълнителни балообразуващи оценки при изчисляване на бала са оценката от ДЗИ по биология и оценката по химия от ЗП.
б) Основната балообразуваща оценка е от ДЗИ. Ако тя съответства и на допълнителната балообразуваща оценка от дипломата, за допълнителна се взема оценката от ЗП. В останалите случаи важи казаното в т. а).
Пример: В случаите, в които за специалност „ЕООС” основна балообразуваща оценка е тази от ДЗИ по биология (кандидатстудентът има ДЗИ по биология и български език и литература), допълнителни балообразуващи оценки са оценките по биология и по химия от ЗП. Ако основна балообразуваща оценка е оценката от ДЗИ по български език и литература, допълнителни балообразуващи оценки са тези от ДЗИ по биология и от ЗП по химия.

Последна редакция: вт, 15 яну 2019, 12:14 от Judy

# 10
  • Мнения: 39
Как се изчислява бала за диплома за средно образование?

За цялата диплома ли или само за оценката по предмета от дипломата, с която се кандидатства?

Още един глас за Стара Загора - "ветеринарна медицина". Това там е специалност с традиции. Имам момче и момиче познати. Учат с голямо удоволствие.
Балът не е никак висок. Вижте, има класиранията.
http://85.187.181.27/priemsite2018/
В самото начало попадам на бал 17, 40.
Има данни и за трите класирания. Можете да проверите.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Много благодаря за линковете и коментарите.
Не разбрах обаче как в "В самото начало попадам на бал 17, 40"?
Максималната оценка за Ветеринарна медицина е 24, а минималната е 19.34 за първо класиране. Това означава 6 от дипломата по биология + 6 от дипломата по химия + 6х2 на изпита или ДЗИ за максимален бал.
3.67  на изпита е било достатъчно за минималния бал през 2018 за влизане във Ветеринарна медицина.
Така ли е?

# 11
  • Мнения: 24 467
Имам предвид в началото на таблицата за класиране.
Извадката е от трето класиране. Бях отворила нея, когато публикувах линка, но се оказа, че линкът е общ и трябва просто да се отвори общото класиране и да се види таблицата в ляво, трето класиране. Дала съм линк, от който може да се проследят и трите класирания. Балът пада от първо до трето, логично е. Не е толкова трудно влизането, значи. Преценка за минимален бал следва да се направи след окончателното класиране, т.к. това е реално най-ниският бал на приет студент от дадената специалност. Може да има и по-нисък от този, който съм цитирала. Аз гледах просто началото на таблицата.
Можете са видите и класирания от предходни години.
За медицината, трето класиране, също не е много висок.
Чест прави на "Тракийски университет", че публикуват и държат на сайта си такива статистики и не покриват информация. Повечето други университети не го правят, за жалост.

Последна редакция: вт, 15 яну 2019, 12:22 от Judy

# 12
  • Мнения: 147
В ЛТУ може ли да се влезе с Дзи (матурата по биология)

# 13
  • Мнения: 147
Кои са най-трудните предмети по ветеринарна медицина?

# 14
  • Мнения: 47 888
Аз искам да попитам някой готвил ли се е специално, с някакъв курс или уроци, за изпита по биология в ЛТУ? Евентуално да ми препоръча учител или курс за подготовка

Общи условия

Активация на акаунт