Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 20 септ. 2018, 00:33 ч.

СЪРБИЯ, Белград, Ниш, Златибор и всичко останало…/Тема 2/

• 20 398
  • 246
  •   1
Отговори
  • София
Предишна тема

Белград
http://www.beograd.rs/
Да отидеш до Белград е толкова лесно, колкото да отидеш до нашето море. При всяка възможност спираме в града, на път за Европа. Нощували сме във всякакви хотели, от 2 до 5 звезди, зависи от промоциите в момента. Най-добрият вариант е да се отседне в близост до улица Княз Михаил/ Кнез Михаилова/. Разходките по нея ще ви доставят удоволствие и ще ви отведат до голяма част от забележителностите в града. Освен разходката на нея може да хапнете, да си пиете кафе, да пазарувате и прочие.

Улица Княз Михаил
Вървейки по нея ще стигнете до най-голямата забележителност в Белград, Крепост Калемегдан. Няма да описвам забележителностите, има ги в нета. Само ще кажа, че голяма част от тях тук са свързани с нашата родина, макар и сърбите да не го признават.
От района Калемегдан се открива и най-красивата гледка в града към сливащите се Дунав и Сава.
Тук е военния музей, зоологическата градина, красивият парк с множество паметници в него.

Калемегдан
Тук са двете невероятни църкви Капелата Света Петка и Bogorodičina crkva Ružica.
Може да си починете и в една от най-хубавите кръчми в Белград Kalemegdanska terasa.
Веднага ще препоръчам малко далеч от тук величествения храм Свети Сава. За съжаление много отдавна се ремонтира и не се вижда края, поради липса на средства. До него се намира и работещата по-малка едноименна църква.

Свети Сава
В Белград има огромно количество паметници, в градинката пред Свети Сава е паметника на известния КараГеорги.

Ще изброя част от други заслужаващи внимание места за посещение, ако има въпроси ще отговаряме за тях.
Църквите, Crkva Svetog Marka, Saborna Crkva…
Теразийската чешма
Техните Позорища/театри/, Beogradsko dramsko pozorište, Бойко Буха, Славия…
Националното събрание
Narodni Muzej
Pedagoški muzej
Музея на Никола Тесла
Паметника Кnezu Mihailu Obrenoviću
Площада на републиката
Къщата-музей на Йосип Броз Тито
Белградският Монмартър
Нови Београд
Земун
https://www.serbiaincoming.com/magazine/belgrade-tourism-industry-overview/

http://www.serbia.travel/home.779.html
http://www.serbia.com/visit-serbia/
http://wikitravel.org/en/Serbia
http://www.srbija.gov.rs/?change_lang=en
http://www.zlatibor.com/en/
https://www.inspirock.com/serbia-trip-planner?gclid=CjwKCAjw54fd … jmlRoCUrEQAvD_BwE

Тема 1

Последна редакция: чт, 20 сеп 2018, 00:46 от Bled

# 1
  • София
Търся препоръки за заведение около Власинското езеро, както и  възможности за забавление там -лодки, водни колела и тн. Намерих отлични отзиви за ресторанта на Вила Бест от преди 2-3 години - все още ли е добър?

# 2
Имате ли впечатления дали на тези празници (22.09) има големи опашки на Калотина. ..
за Гърция и Турция е ясно ,че това ще е последна атака към морето. ..Някой с наблюдение от предишни години?
И още ли конфискуват месо и млечни продукти?

# 3
Мерси за темата!
Сигурно ще има хора тръгнали на екскурзия и в тази посока.
Аз се чудя дали октомври вече ще са се извлекли онези, и ще е спокойно на границата, септември още не ми се рискува  Thinking

# 4
Нямам възможност да търся назад, да ми препоръчате хотел в Белград? Ще ходим на концерт в Starк Arena, ще е хубаво да е наблизо. Благодаря 😊

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 16:53 от mama.iv

# 5
  • София
Имате ли впечатления дали на тези празници (22.09) има големи опашки на Калотина. ..
за Гърция и Турция е ясно ,че това ще е последна атака към морето. ..Някой с наблюдение от предишни години?
И още ли конфискуват месо и млечни продукти?
Сутринта беше много спокойно, минахме за 30-40 минути. Надявам се и утре да е така. Имаше коли с гастербайтери, но не са онези кервани от лятото.

# 6
Днес минахме границата за около 40 мин. Имаше си коли, но не чакахме много. Сега сме в Пирот, хотел Analux. Много е хубав, намира се в центъра, ако някой се интересува ще пиша подробности. Моля някой, ако скоро е минавал да сподели може ли да се внасят храни от Сърбия - какви и в какво количество?

# 7
Здравейте, Ние сме в Ниш за около 40 дена. Всякаква информация за малко известни места за посещения и развлечения са добре дошли. Туристическите забележителности не ме интересуват особено Simple Smile Може и препоръки за кратки пътувания извън града (без преспиване). Доста време трябва да прекараме тук, така че всяка информация е добре дошла Simple Smile

# 8
  • гр. София
Днес минахме границата за около 40 мин. Имаше си коли, но не чакахме много. Сега сме в Пирот, хотел Analux. Много е хубав, намира се в центъра, ако някой се интересува ще пиша подробности. Моля някой, ако скоро е минавал да сподели може ли да се внасят храни от Сърбия - какви и в какво количество?
Какво стана? Успяхте ли да внесете някакви храни от Сърбия?

# 9
Какво стана? Успяхте ли да внесете някакви храни от Сърбия?
Ами понеже не бях сигурна, че е разрешено, пък и четох, че на границата са конфискували месо и местни продукти, реших да не рискувам. Взехме шоколади и сладки. На границата никой не проверяваше за храна,  така че нямаше да бъде проблем. Съжалявам, че не взех, защото храната им е в пъти по-истинска и вкусна от нашата, но нищо - другият път.

# 10
Здравейте! Дали можете да препоръчате хубава кръчма за обяд в събота до 100 км от София. Благодаря предварително Simple Smile

# 11
Здравейте! Дали можете да препоръчате хубава кръчма за обяд в събота до 100 км от София. Благодаря предварително Simple Smile
Много бяхме доволни от Дукат и 3 /тройка/ в Пирот. Тройката ни я препоръча момичето от рецепцията в нашия хотел, като каза, че според нея там е най-вкусната храна в Пирот.
И в двете кръчми си поръчахме сръбска скара разбира се, като оставихме на сервитьопите да ни направят менюто. Е няма такава вкусотия.

# 12
  • гр. София
В Пирот - Варошка ноч май беше.

# 13
Мерси много за отговорите Simple Smile

# 14
Здравейте , момичета.Simple Smile
Наскоро пътувахме за Италия, и минавайки през Белград направих снимка на една сграда . Сега разглеждайки снимките, се чудим каква е тази сграда и каква е функцията й? ОФиси, апартамент...?Simple Smile
Малко помощ за разгадаването?Simple Smile

# 15
  • София
Здравейте , момичета.Simple Smile
Наскоро пътувахме за Италия, и минавайки през Белград направих снимка на една сграда . Сега разглеждайки снимките, се чудим каква е тази сграда и каква е функцията й? ОФиси, апартамент...?Simple Smile
Малко помощ за разгадаването?Simple Smile

Кулата Генекс

# 16
Таня67, благодаря ти от сърце bouquet

# 17
Здравейте, ще пътуваме до Белград и Ниш в края на октомври. Ще останем 2 дни. Препоръчайте някое хубаво заведение в Белград за вечеря и колко динара да обменим?

# 18
Мнения за спа хотел в Сърбия?

# 19
Здравейте и от мен Simple Smile
Бих искала да попитам за мнение за етно село Срна, конкретно за Нова година там, колебая се между 2 оферти - въпросното село и оферта в Нишка баня. Няколко двойки сме под 30г. и още ни влече купонът.
Наскоро група от мои познати беше за уикенд в етно селото и бяха останали с лоши впечатления: 10-тина човека/4 семейства/, разпределени в една двойна стая и две четворни стаи, по 2 семейства в стая, с една обща баня, в която е спирала водата... Та някой друг от вас, който е ходил там би ли ми обяснил малко повече за стаите и баните /държа на двойна стая със самостоятелна баня/.
Благодаря!

# 20
  • София
Не знам дали моето мнение ще ти е от полза, но спряхме в Нишка баня за около час през септември и не ни очарова. Прилича донякъде на Банкя, но е доста по-западнало и по улиците имаше основно възрастни хора. Може и да има хубави хотели, но аз не ги видях, а атмосферата в центъра не беше никак привлекателна.

# 21
Благодаря за отговора! Очаквам някой да се включи и за етно село Срна. Доста популярно място за купони е Simple Smile Дано да е прецедент случката с моите познати

# 22
  • 1st floor
На къде води пътят след Погановския манастир? Има ли нещо интересно и заслужаващо да се види, и пеша или с колата да продължим? Simple Smile

# 23
На къде води пътят след Погановския манастир? Има ли нещо интересно и заслужаващо да се види, и пеша или с колата да продължим? Simple Smile
След Погановския, аз съм ходила на Суковския манастир с кола. Има красиви стенописи в църквата, съхраняват се мощи на основателя на манастира, но като цяло ме впечатли по-малко. Пътя между двата манастира е красив и живописен - лъкатуши покрай река Ерма. Има беседки и места за почивка до реката, но трябва да е хубаво времето.Около Погановския природата е по-красива, според мен. След това е Пирот.

# 24
  • София
След Погановския, аз съм ходила на Суковския манастир с кола. Има красиви стенописи в църквата, съхраняват се мощи на основателя на манастира, но като цяло ме впечатли по-малко. Пътя между двата манастира е красив и живописен - лъкатуши покрай река Ерма. Има беседки и места за почивка до реката, но трябва да е хубаво времето.Около Погановския природата е по-красива, според мен. След това е Пирот.

Eдва ли Непокорна има предвид Суковския манастир. Идвайки от Димитровград, първо е Суковския, а после Погановския. Някъде около кръчмата има табела, че по пътя има рибарник. Веднъж решихме да тръгнем в тази посока. Повървяхме около 15 минути и се върнахме. Каквото и да има, най-вероятно не е за ходене пеша.

И сама можеш да "видиш" със стрийт вю.

А това май е  рибарникът. Представях си го по-голям.  Grinning Но пък има и бунгала. Може би може да се отсяда. По-нататък има и села.

Поправям се - на "Рибарника" пише Ателие-Галерия. Laughing

Последна редакция: сб, 13 окт 2018, 13:47 от Тaня67

# 25
  • 1st floor
Край Суковския манастир сме минавали, но не спряхме тогава. Имах предвид, ако продължим по пътя срещу течението на реката след Погановския до къде ще стигнем.  Simple Smile Ще разгледам картата. Peace

# 26
  • Боса по асфалта вървя си ...
Здравейте, никога не съм ходила в Сърбия. Искам в рамките на един ден да съчетая разходка и пазаруване на вкусотийки. Решила съм за начало да отидем само до Димитровград. Имам няколко въпроса:
1. Имат ли съботен пазар като Пиротския с млечни и месни продукти?
2. Ако се отиде в работен ден - магазините в града предлагат ли също така хвалените и качествени сръбски продукти?
3. Нявсякъде ли вървят левовете или по-добре да обменим динари?
4. Плащат ли се някакви тол такси/винети от границата до Димитровград и след него до Пирот?
5. Има ли лимит на стоките, които пренасяме през границата? Пакетирани/непакетирани хранителни? Алкохол?

Струва ли си Димитровград за пазаруване или по-добре да отидем на тарапаната в Пирот?

Последна редакция: нд, 14 окт 2018, 10:56 от Джулая

# 27
  • София
Джулая, мога да ти отговоря само на част от въпросите, защото никога не съм ходила с цел пазар.

"Тарапана" в Пирот ми звучи смешно. Ако Димитровград е град само на хартия, защото в действителност е голямо село, то Пирот е малко и спокойно градче.

Веднага след границата се тръгва по табелата за Димитровград. Не се качвате на магистрала и няма такси. До Пирот сме ходили по стария път, където също няма такси.

Официално от Сърбия е забранено внасянето на млечни продукти, месо, алкохол и др., защото е страна извън ЕС. Тези неща май ги пише в сайта на Външно министерство. Обаче от години митничарите си затварят очите. Късмет е какво ще се случи при вас. Миналите 1-2 месеца доста бяха затегнали положението покрай болестта по домашните животни, но медиите спряха да говорят и може би и на границата пак си затварят очите. Ние ходихме на 3-ти септември към Власинското езеро и проверяваха.

Винаги обменям динари още в България. Сметките в левове в ресторанта ги закръглят по неизгоден за мен курс. По пазарите със сигурност се пазарува с левове, но в магазините с касов апарат едва ли.

# 28
Благодаря. Под "тарапана" имам предвид съботния пазар в Пирот Grinning

# 29
Мисля, че е по-изгодно да се обмени евро в Сърбия, но отдавна не сме ходили, та не зная как върви курса.
В Димитровград има 3 магазина на кръст, нищо интересно.

# 30
Таня 67, отговорих така, защото разглеждах манастирите като се връщахме от Пирот и първо беше Суковският. Сега погледнах картата. Всъщност - права си, да първо е Суковският, а после Погановският, но независимо от къде идваш - от Димитровград или от Пирот. Така е коректно да се каже.
Не знам дали правилно съм разбрала въпроса на Непокорна, отговорих спрямо това, което аз съм видяла и усетила.

# 31
  • гр. София
Здравейте, никога не съм ходила в Сърбия. Искам в рамките на един ден да съчетая разходка и пазаруване на вкусотийки. Решила съм за начало да отидем само до Димитровград. Имам няколко въпроса:
1. Имат ли съботен пазар като Пиротския с млечни и месни продукти? - да, но е в петък. Не сме ходили, не мога да дам отзиви.
2. Ако се отиде в работен ден - магазините в града предлагат ли също така хвалените и качествени сръбски продукти? - да, в събота също работят. В някои магазини взимат и левове, но в тези за месо например взимат само динари. Не знам защо. Не защото са за месо, просто случайност.
3. Нявсякъде ли вървят левовете или по-добре да обменим динари? - не навсякъде вървят левове.
4. Плащат ли се някакви тол такси/винети от границата до Димитровград и след него до Пирот? - до Димитровград не се плаща никаква такса. До Пирот, ако сте по новата магистрала, а не по стария път има тол такса на едно място, която беше няколко лв, не помня точно колко.
5. Има ли лимит на стоките, които пренасяме през границата? Пакетирани/непакетирани хранителни? Алкохол? - на този въпрос по-горе са ти отговорили. Колкото до алкохола, ако си купиш от пазара там ще е без бандерол и теоретично е проблем, но митничарите не проверяват или си затварят очите. Е, разбира се говорим за 1-2 бутилки, е каси.

Струва ли си Димитровград за пазаруване или по-добре да отидем на тарапаната в Пирот? - и на двете места съм пазарувала. Ако търсиш месо, сирене и кашкавал, извара, повлаци- това го има и в магазините в Димитровград. За плодове, зеленчуци, яйца и тн изобщо пазар всякакъв - Пирот. В Пирот избора е много по-голям, а и можете да направите после една сръбска кръчма. Wink
Отговорила съм срещу въпросите.

# 32
Много благодаря на всички bouquet Най-вече ме притеснява да не "инвестирам" някой лев в млечни и месни продукти и да ми ги конфискуват на границата. Ако са пакетирани и с етикети - може ли да мина метър дори и да ме проверят?

Качеството на пакетираните стоки също ли е толкова добро като домашните/фермерските по пазарите?

Със сигурност ще "ударим" една кръчма и ще се разходим из манастирите по пътя. Много ме издразниха в Пирот, че имат зона за платено паркиране. Crossing Arms И доколкото четох из разни теми - трябва да дебнеш доста, за да си купиш талон. Или може да се паркира по-спокойно по страничните улички без да те глобят или вдигне паяк? newsm78

# 33
  • София
Много благодаря на всички bouquet Най-вече ме притеснява да не "инвестирам" някой лев в млечни и месни продукти и да ми ги конфискуват на границата. Ако са пакетирани и с етикети - може ли да мина метър дори и да ме проверят?

Виж постовете на тази страница от предишната тема и сама си отговори на въпроса - http://www.bg-mamma.com/?topic=760943.765

Не винаги се заяждат. И може би моментът със строгия контрол е отминал. Но трябва да си знаеш, че винаги има риск да ти вземат покупките.

Колкото до платеното паркиране в Пирот, ние си намерихме улички, които според софийските ни разбирания са съвсем близо до центъра и не бяха никаква зона.

# 34
  • гр. София
Никога не сме плащали за паркиране в Пирот.

# 35
  • София
Здравейте, планираме зимна ваканция в/до Бабин зуб. Искам да питам, има ли някакъв местен портал, през който да търся места за настаняване. В традиционните платформи избра е много малък.

# 36
И ние паркираме в улички наблизо до центъра извън зоната за плащане.
Пакетирани млечни продукти не съм виждала, но аз пазарувам от магазинчета, не в супери. Избягвам и фирмените магазини като на Майстор Лазар за млечни, и Бифтек за месо.

# 37
  • някъде ... тук ...
geryaleksandrova, местен портал не знам да има. Виж във фейсбук евентуално за повече. Ние в началото си търсехме на място, сутринта, преди да стигнем пистите. Спираш и питаш. На места връзката с мобилните телефони е трудна, по-вероятно е никой да не ти вдигне. Отделно, че има стаи, които се намират само на място. Собствениците са възрастни и имат само телефони. Иначе се намират къщи с интернет и по вайбър връзката е ОК. Един голям хотел има - на пистата, а и Планинарския дом до Конярника. Другото са къщи за гости - коя по-малка, коя по-голяма.

# 38
  • Шумен
Влизам в темата с въпрос. Предстои ми пътуване до Белград. Нямам международен паспорт, може да се пътува с лична карта, доколкото видях на сайта на МВНР. С лични карти ли пътувате и има ли проблем на границата?

# 39
Да, може да пътувате с личната си карта, няма проблем.
Приятно изкарване в Белград!

# 40
  • Шумен
Благодаря:)

# 41
В събота си направихме традиционния есенен пазар в Пирот...Имахме леки притеснения за пренасянето на месо и млечни, та не се отпускахме много...Simple Smile На границата обаче никой не ни провери....Smiley Но пък си почакахме...на отиване 1,5 ч и на връщане 30 минути....Уж не е август, ама защо така бавно вървеше...
И ние винаги паркираме до един блок и не плащаме ...По препоръка на форума този път тествахме " Варошка ноч " -много, много вкусно...и любезни домакини....но честно казано очаквах да е по-пълно....може би защото е по- отдалечено от пазара...

# 42
  • гр. София
Ние като ходим във Варошка ноч винаги е пълно и то с българи.

# 43
kativita, към колко часа бяхте на границата на отиване?

# 44
kativita, към колко часа бяхте на границата на отиване?

От 9.30 до 11.00 ч престояхме на границата...но часовата разлика нали е в наша полза...Simple Smile....та стигнахме навреме за пазара...

Да, във Варошка ноч бяхме само българи, ама ние и още две маси...Smiley... А аз очаквах да е навалица....не че е задължително и така си изкарахме екстра...Grinning

# 45
zdraveire,molia da mi preporachate hitel v Belgrad sas sobstven parking nedalech ot zentralnata chast na grada!
Blagidaria

# 46
  • София
Здравейте, планираме пътуване до Белград другата седмица. Две семейства с големи деца сме. Харесах един апартамент, в който да се съберем всички, но ми се струва малко далече от центъра - на 2-3км изглежда на картата. Намира се по-надолу от музея на Тесла. Има и друг по-централен, но ще ни бъде по-тясно. Така че обмислям. Приятелите предпочитат да сме заедно на едно място, за да не се гоним из града.  Моля за съвет по отношение на паркирането и придвижването в града, за да реша кой да избера. Мерси!

# 47
  • София
В самия център на града е доста проблемно паркирането, но за сметка на това има доста частни и обществени паркинги, които изглеждат много добре. Много близо до пешеходната час, в посока р. Сава има много голям закрит паркинг на няколко нива. За Белград кола не е необходима. Ние си оставихме колата на паркинг първия ден и си я взехме последния. Паркинга ни беше подсигурен от хазаите ни, срещу допълнително заплащане от 10 евро на ден (закрит, охраняем паркинг).

# 48
  • Шумен
Привет!
Каква е таксата, ако има такава, при заплащане в магазин в Сърбия с българска дебитна/кредитна карта?

# 49
  • София
никаква, само такса превалутиране имаме начислена, тя си зависи от банката.

# 50
  • Шумен
Благодаря за бързия отговор:)

# 51
  • България
Здравейте, планираме пътуване до Белград другата седмица. Две семейства с големи деца сме. Харесах един апартамент, в който да се съберем всички, но ми се струва малко далече от центъра - на 2-3км изглежда на картата. Намира се по-надолу от музея на Тесла. Има и друг по-централен, но ще ни бъде по-тясно. Така че обмислям. Приятелите предпочитат да сме заедно на едно място, за да не се гоним из града.  Моля за съвет по отношение на паркирането и придвижването в града, за да реша кой да избера. Мерси!

Най-добре търсете апартамент с паркинг. Ние бяхме тук https://www.booking.com/hotel/rs/bozeta-apartment.bg.html?aid=35 … p;type=total&

Много удобно място, с паркинг., но става за едно семейство. В Белград е проблем паркирането, много груби, особено към нас. Успех!

# 52
Ние бяхме тук, паркирахме на теотоара, нямахме проблеми, три дни бяхме там http://www.booking.com/Share-tCQLV3

# 53
  • София
Наехме апартамент в центъра, хазяина каза, че паркирането е 8Е на ден. Така че се приготвяме за път. Simple Smile

# 54
  • Седмото небе
Здравейте, мисля да изненадам Половинката с кратко пътуване. Реших да е до Ниш, стори ми се близо за пътуване с автобус. Поради ред причини, нито аз, нито той можем да шофираме в момента и затова така. За по-дълго време едва ли би се навил да пътуваме и да не с нашата кола... А трябва да ни измъкна малко от шумотевицата на големия град, има нужда. Как стои въпроса с превоза до там? Агенция или билети директно от превозвач? Хотели или къщи за гости, ако може да препоръчате? Кръчма за вечерта с жива музика, забележителности? Дали има с какво да си запълним времето два-три дни там?
До сега винаги все той организира всичко и аз съм абсолютен новак в планирането на пътувания, пък било то наблизо или далече...
Предварително благодаря,ако някой реши да сподели!

# 55
  • София
* SUPERGIRL *, тъй като никой не ти е отговорил досега, ще споделя своето мнение с уговорката, че съм прекарала само няколко часа в Ниш през септември. На първо място, Ниш не е малък град и не мисля, че е подходяща дестинация за бягство от градската шумотевица. За транспорта дотам не мога да помогна - ние пътувахме с кола. Забележителности също не сме разглеждали много - разходихме се само из крепостта. Хапнахме в "Мезе" по препоръки от тази тема и останахме много доволни, но беше на обяд и то през седмицата. Мнението ми е, че в самия Ниш няма да има какво да правите 2-3 дни. А ако сте без кола няма да можете да обикаляте и околностите. Това е, което мога да споделя. Дано да ти е полезно.

# 56
Здравейте, намислихме разходка до Пирот с цел развлечение и хапване на обяд. Ако сме двама възрастни с едно дете, колко пари долу-горе трябва да обменим? Не планираме да пазаруваме храни и други неща, евентуално нещо малко, ако много ни хареса.

# 57
  • гр. София
Ами зависи колко обичате да хапвате...Simple Smile Цените са като в един средно статистически ресторант - не е скъпо. Или поне в този, който ходим ние - Варошка ноч. Развлечения кой знае колко няма. Така че си преценете вие.

# 58
Здравейте, намислихме разходка до Пирот с цел развлечение и хапване на обяд. Ако сме двама възрастни с едно дете, колко пари долу-горе трябва да обменим? Не планираме да пазаруваме храни и други неща, евентуално нещо малко, ако много ни хареса.

Последният път като обядвахме в Пирот, сметката беше около 4000 - 4200динара. Четирима възрастни - обичайната скара, салати, картофи, пърленки - такива работи, за пиене - бира. Бяхме в Ладна вода.

# 59
Да  се включа и аз за цените. ...
 Преди две седмици във Варошка ноч 4 000 динара за:

3×плескавица Варошка ноч
2×вешалица
1×телешки дроб
2×пържени картофи
2×питки
1×салата
6×бира
1× малко розе

# 60
Много благодаря за отговорите. Долу-горе добих представа.

# 61
Скокнах и аз днес до Сръбско. На отиване (към 11:30) висяхме 40 мин на 2те граници. На връщане(към 17:30) 1ч.. и на БГ територия тарашиха поред колите и багажниците Crazy Направо разхвърляха дрехите ни отзад, сакън да не крием някое бебе емигрантче  hahaha
Скрит текст:
Ние отричахме да пренасяме нещо, лъгахме като ученици. Но митничарите докопаха хладилната чанта и там скромно се мъдриха сирене и малък кашкавал. Теглиха ни кратко конско от типа "нали знаете...?!" и ни пуснаха с "големия" удар Laughing

Не знам дали е коментирано, но в Димитровград вече има зони за платено паркиране (било от скоро). Зона 1 и Зона 2. На този малък и невзрачен град...ама ден година храни Crazy

# 62
  • Там където
Момичета, някой ходил ли е скоро по новата магистрала до Ниш? Колко километра е от границата и за колко време се стига? Благодаря Ви предварително.

# 63
  • София
Мъжът ми се върна миналата седмица с кола и каза, че не е отворена тази част, минавало се през тунелите, както преди.

# 64
  • На черешатааа
Извинявам се за нахлуването, но в каква валута е добре да се пазарува в сръбско?

# 65
  • България
Извинявам се за нахлуването, но в каква валута е добре да се пазарува в сръбско?
динари

# 66
  • София
Знаете ли в Димитровград, Пирот или Ниш магазин, в който се продават печки на дърва, харесах една от Бриколаж, която е произведена в Сърбия и ми се иска като ходим да ги разгледаме там

# 67
  • София
Привет, момичета! Не знам дали съм в правилната тема, но все пка...

Търся хотел за група от около 50 човека в Сърбия, но на не повече от около 4 часа от София, т.е. по-близката Сърбия, ако ме разбирате Laughing Става дума за хотел от народен стил, т.е нищо луксозно, да има хубава кръчма/кръчми наоколо, по възможност и басейн вътрешен и/или външен.

Много ще съм благодарна за помощ!

# 68
вижте тук-- Vrnjačka Banja
това е курорт като Хисаря --мин вода и спа и е на близо на около 100км от Ниш

# 69
Някой знае ли за някакви изисквания за валидност на червен паспорт на дете при преминаване през Сърбия?

# 70
  • Свиленград
Какви изисквания? Изисква се да не е изтекъл.

# 71
  • София
ЗДравейте.СЛедващият месец ще спрем за нощувка в Белград  навръщане от Хърватска.ДОсега не сме били  там.Ще пристигнем привечер.ИДеята е да разделим пътя до България и  кратка разходка.Имам практически въпроси за този  кратък престой.Резервирала съм апартамент близо до ЖП гарата.На пешеходно разстояние като за  уморени от път  какви опции имаме за кратка рахзодка  и вечеря в района? Калемегдан ще разгледаме сутринта.Колко време да предвидим? Всякакви съвсети ще  са ми от полза.Предварително благодаря

# 72
Ние миналото лято също бяхме отседнали в хотел, близо до жп гарата в Белград. Мястото е удобно като локация.
За разходка привечер препоръчвам крайбрежната алея покрай Сава, Дунав и мостовете. Много е приятно, особено вечер.
За една вечер и на пешеходно разстояние /около 10- на минути/ от района на жп гарата, ние харесахме ресторанта Savski Venac.
За крепостта Калемегдан ви препоръчвам време от около 1, 5 - 2 часа спокойно посещение. В самата крепост има ресторант, в който ние не сме влизали, не знам дали не става и с предварителна резервация. В крепостта така също има и кафене, до самия ресторант. Препоръчвам ви го за почивка, цените са нормални.
Централната част на Белград е доста обширна, нямах представа, или поне на мен така ми се видя, защото ние се движихме пеша.
Градът е хубав, усеща се австро-унгарския му дух, съчетан с някои социалистически детайли Grinning.
 Като цяло много харесах Белград.

# 73
  • София
Благодаря за  споделеното.Сега видях че Калемегдан има работно време.Това само за музейните обекти, които се намират в самата крепост ли се отнася? Гледам  в сайта  че е описано  работно време и  входни билети.В 11 ч отварят, а ние тогава вероятно  вече ще сме към края на разходката си....В парка и покрай  крепостните стени предполагам че се влиза безплатно

# 74
Да, вътре в самата крепост има обекти, ние не сме ги посещавали. За самата крепост, парка в нея, не сме плащали изобщо някаква такса. Аз също си мислих, че има такава, но никъде не ни спряха, за да ни поискат билети. Така си влязохме Grinning
Работно време честно казано не съм гледала, ние бяхме доста късно вече на крепостта, защото същия ден пътувахме от България. Сигурно сме били около 17.00-18.00 часа, вярно лятото, но Калемегдан си беше отворен и тълпи туристи обикаляха навред.

# 75
  • Там където
Аз препоръчвам да отидете до улица Скадарска. Атмосферата е битова ( по-скоро стара градска Simple Smile ) и местата за хапване са безброй. На мен много ми хареса там и през лятото и през есента.

# 76
Аз също препоръчвам Скадарска. Последния път бяхме в кръчма Шишаро мой или нещо подобно  /на български - Моята шапка/.  Има бохемска атмосфера там, не е само храната.

# 77
  • СОФИЯ
Утре ще ходим на пазар в Пирот. Освен Ладна вода, дайте моля идея за друго заведение за обяд.

# 78
ресторант Капица--намира се след Димитровград посока Пирот по стария път

# 79
Здравейте! Благодаря за темата! Ще направим семейна екскурзия до Белград следващия месец. Знаете ли дали работят в неделя музеите там? Връщам се да чета! Simple Smile

# 80
  • 1st floor
От границата до Ниш по магистралата за колко време се стига? Ходили сме, но тя не беше още отворена и ми се видя много път.

# 81
Утре ще ходим на пазар в Пирот. Освен Ладна вода, дайте моля идея за друго заведение за обяд.

3 /тройка/ и Дукат.

# 82
  • България
От границата до Ниш по магистралата за колко време се стига? Ходили сме, но тя не беше още отворена и ми се видя много път.
За по-малко от час по магистралата. Само частта с 13 тунела не е магистрала.

# 83
  • 1st floor
За по-малко от час по магистралата. Само частта с 13 тунела не е магистрала.

Благодаря! Peace

# 84
Много бяхме доволни от Дукат и 3 /тройка/ в Пирот. Тройката ни я препоръча момичето от рецепцията в нашия хотел, като каза, че според нея там е най-вкусната храна в Пирот.
И в двете кръчми си поръчахме сръбска скара разбира се, като оставихме на сервитьопите да ни направят менюто. Е няма такава вкусотия.
[/quote

И на мен ми препоръчаха Тройка. Има ли жива музика там и как са цените?

# 85
В Тройка сме били в неделя вечер и тогава нямаше жива музика, за други дни не знам. Понеделник почиват.
Иначе, цените бяха нормални, до колкото помня беше по-евтино от Дукат.
И много, много вкусно.

# 86
  • СОФИЯ
Здравейте,
ще ходим (семейство с две деца на 5 и 7г.) скоро до Пирот и Ниш (малка екскурзия без преспиване с тръгване сутрин и прибиране привечер) и исках да Ви попитам с какви средства (сръбски динари) като минимум е добре да разполагаме понеже не сме ходили в Сърбия и нямаме представа от цени и т.н. Предполагам там ще обядваме (те децата двете ядат като за едно Simple Smile )   нещо за ядене ще напазаруваме малко като количество, ако изобщо може да се пренася през границата хранителни продукти (месни и млечни) и това е общо взето.

# 87
  • Там където
Hrisikoteto, пренасят се млечни месни независимо какво пише в официалните забрани. То половината България отива за товя- да хапне и да си напълни багажника Simple Smile Относно сумата, с която да разполагате - обменете си около 100 -150 български лева. Най-изгодно е в бюрата на Tavex. Ще ви стигнат, а в Пирот приемат и български левове.

# 88
  • гр. София
И ние ходим до Пирот, за да пазаруваме и да хапнем във Варошка ноч. Последният път обаче преди 4-5месеца, на нашата граница ни спряха и такова конско ни теглиха защо пренасяме храни в БГ, как било наказуемо,  забранено и тн. Преди това проверяваха обстойно, заради болестите по животните, които се появиха в различни части на България.
Така че внимавайте! То зависи и на какъв митничар попаднете, но имайте едно наум! Принципно и алкохол е незаконно да се пренася, тъй като е без бандерол.

# 89
  • София
Здравейте,
мислим от Ниш да пътуваме за Виена, но нямаме си никаква идея къде може да оставим колата на паркинг?Някой знае ли къде може да се паркира за около седмица?Благодаря ви Simple Smile

# 90
Здравейте,
Прегледах темата, но не видях да се споменава големия талон на колата. Смятаме да отскочим до Димитровград през уикенда, ако е хубаво времето, но не сме сигурни дали на границата ще ни поискат големия талон. Ще съм много благодарна, ако споделите, кои документи за колата са необходими.

# 91
  • София
Мисля, че не е необходим големият талон. На нас май и малкия не са ни искали на Калотина. Но зелена карта трябва да имате.

# 92
  • София
Миналата седмица пътувахме до Белград. Поискаха лични карти и малък талон на колата. Зеления талон не са го искали.( но задължително го носете с Вас )

# 93
  • гр. София
На границата искат лични карти на всички пътници и малък талон на колата. Голям не искат.

# 94
миленка_д, Maria Ivailova, Leila Благодаря ви за отговорите! Днес се разходихме до Сърбия, наистина ни трябваха само лични карти и малък талон за колата. Сравнително бързо минахме границата и успяхме да се насладим на хубавия следобед.

# 95
Здравейте, планираме пътуване до Ниш. Може ли да ми препоръчате хубаво място за хапване с жива музика?

# 96
Здравейте! Предстои ми пътуване до Белград. Ще остана там около 4-5 дни. Спането, закуската, обяда и вечерята са ми осигурени. Интересува ме само колко пари да си обменя за тези 4-5 дни. Нямам намерение да купувам хранителни продукти, освен може би някой друг шоколад, магнитчета и цигари за престоя ми в Белград, понеже съм пушач. Според вас, ако си обменя 50-70 български лева биха ли били достатъчни?

# 97
Здравейте, да ви попитам знаете ли от Пловдив дали има еднодневни екскурзии до Сърбия или въобще екскурзии до Сърбия? Ако имате информация Моля пишете.

# 98
Здравейте, планираме пътуване до Ниш. Може ли да ми препоръчате хубаво място за хапване с жива музика?

Не съм била, но ми е силно препоръчано и съм го планирала за следващия път...

http://www.kafanamezenis.com/

# 99
  • ново
Кафана Мезе ни е любимо място.
Дайте препоръка за нощувка в Ниш с паркинг. До сега винаги сме спали тук https://www.etnokonaktasana.com/ но ни се иска да разнообразим.

# 100
Здравейте, искам да попитам за Мокра гора и теснолинейката Шангарска осмица. Билети само на място ли може да си купим или може да се резервират/ закупят он-лайн? Ако е само на място, бързо ли свършват билетите и колко по-рано трябва да се отиде, за да се вземат?

Последна редакция: вт, 16 апр 2019, 00:04 от 6tiplio

# 101
  • София
Потребител11 70 лв са ти около 4212 динара. Една кутия цигари е средно 360, поне дебелите, който пуша.
Едно малко парче пица/по-малко от нашите/ ти е около 450 динара, кашкавалака 350-380, уникални ; , на "Княз Михайло" в Белград в кафене сода, кола- 120 д, тортичка около 400 д, , ако решиш да почерпиш или пиеш кафе, кола. Направи си сметка. Магнити не съм купувала, но ако сложиш по 2 евро на магнит, няма да сбъркаш особено. Шоколадите- не си спомням.За вечер на "Скадарлия" - около 1500 динара за храна и бира примерно.  По-скъпичко е в Сърбия, специално в Белград, но пък за сметка на това всичко е много вкусно. Разбирам, че едва ли ще ти е особена полза тези цени, но все пак да се ориентираш малко.

# 102
Много благодаря за препоръките

# 103
  • София
Привет, от къде е по -добре да се смени? От тук или от там от евро в динари?

# 104
  • ново
Аз купувам от Tavex.

# 105
  • Шумен
По-добре е оттук.

# 106
Аз смених от чейнджа на Графа (до ул.6-ти септември)

# 107
  • София
Заповядайте и в тази група Simple Smile
На пазар в Сърбия - Пирот, Димитровград и др.
https://www.facebook.com/groups/415465009267057/

# 108
  • София
Втори ден сме в Сърбия като това е първото ни посещение тук. Вчера минахме през Суковски и Погановски манастири, отбихме се в прочутата Капица, разгледахме Пирот и прекарахме една нощувка в къща за гости "Лола и Никола".  Всичко беше много хубаво. Днес сме в Ниш и успяхме да разгледаме Челе кула, нацисткия лагер и крепостта. По незнайни причини Вила Медиана не работеше та за съжаление не можахме да я видим. Запазихме си хотел в центъра - Modern city appartment - и мислехме след настаняването да продължим с обиколката на града , но за съжаление заваля и ни се провалиха плановете. По-късно излязохме да търсим къде да хапнем. По препоръки от форума исках в Кафана мезе, но за наша изненада не работеше. Минахме покрай "Стара Сърбия" - и тя беше затворена. На Казанджийското сокаче лично аз механа не открих, а само барове и кафета. Почнахме да обикаляме като мухи без глави да търсим къде да седнем, междувременно почна пак да вали, абе ужас... Озовахме се пак пред "Мезето" и влязохме в единствената кръчма, която открихме наоколо - "Кафана Бисер". Те са почти една до друга. Седнахме на една маса, но сервитьора ни премести, че чакали по-голяма група. Взе ни поръчката и тук се почна едно повече от час чакане. Около нас масите се напълниха и всички биваха обслужвани и си получаваха храната, включително дошлите след нас, само не и ние. Сервитьора ни подминаваше буквално като пътни знаци. Донесе накрая само половината поръчка и ние решихме директно да си тръгнем. Попитах бармана има ли управител и той потвърди. Казаха си нещо със сервитьора и изведнъж се оказа, че мениджъра го нямало в заведението и не можело да говоря с него. Направо останахме като гръмнати от това с нищо не предизвикано от наша страна грубо отношение. При положение, че сме слушали само суперлативи за сръбските кръчми... Не разбрах българи ли не обичат, какво ли... Такова нещо никога не ми се беше случвало досега и за съжаление ще остави доста горчив привкус от иначе доста положителното преживяване до тук...

# 109
Момичета, обмисляме разходка до Златибор с вероятно 2 нощувки. Дълго ли се пътува до там и ще можем ли да запълним 2 дни с разходки, като не планираме да ходим на друго място?

# 110
  • Пловдив
Здравейте, може ли някой де ме посъветва от къде в Пловдив мога да си купя динари?

# 111
Здравейте, може ли някой де ме посъветва от къде в Пловдив мога да си купя динари?
Не съм от Пловдив, но понеже взимам динари от Тавекс, и съм много доволна от фирмата, поледнах, че имат офис и в Пловдив:
https://tavex.bg/ofisi/#%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2

# 112
  • Пловдив
Не съм от Пловдив, но понеже взимам динари от Тавекс, и съм много доволна от фирмата, поледнах, че имат офис и в Пловдив:
https://tavex.bg/ofisi/#%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2
Благодаря ви, от офис ли ги купувате или онлайн - виждам че имат и такава опция?

# 113
В офис.

# 114
От тавекс на римския стадион са. Работят до късно.
Онлайн взимат такса доставка.

# 115
  • Пловдив
Тези от вас, които са оставали с 2 или повече нощувки - има ли все още изискване на излизане на границата да се представи "бели картон" за регистрация от мястото за настаняване?

# 116
  • някъде ... тук ...
Никой не ни е търсил картони или някакви документи на излизане от Сърбия.
Пътувахме по Великден. Спахме на палатка на брега на Дунав, после в къща в Роглево, къща на Бабин зуб и на палатка до Погановския манастир. По време на пътуването минахме в Румъния по Железни врата 1 и се върнахме в Сърбия по Железни врата 2.
Никой никъде не ни е правил проблеми, а бяхме и с 3 велосипеда. Даже мъжете минаха Железни врата 1 на колело, а аз - с колата. Даже по-скоро бяхме атракция.

# 117
  • ново
Ние скоро бяхме за 3 дни, нищо не са ни искали. В хотела дадохме лични карти, регистрираха ни и това беше всичко.

# 118
Здравейте, някой ходил ли е в град(село) Деспотовац, на час и малко от Белгард?

# 119
  • 1st floor
Аз пък се интересувам от Завойско езеро. Помня, че и някакви водопади имаше в този район. Някой, ако е ходил и знае точно как и къде да минем, моля да сподели.  Simple Smile

# 120
  • София
До завойското не сме ходили.Вероятно говориш за темскитв водопади и манастира.Много в хубаво там.Има и река покрай тях.Акл ви влече пикник или нещо такова сред природата

# 121
  • 1st floor
До завойското не сме ходили.Вероятно говориш за темскитв водопади и манастира.Много в хубаво там.Има и река покрай тях.Акл ви влече пикник или нещо такова сред природата
Точно това ни влече!  Laughing Благодаря, ще разгледам в нета.

# 122
На Завойското езеро, или поне в тази част където бяхме, нямаше нещо интересно, а за пикник не е подходящо, защото е със стръмен бряг. Не зная точно при него да има водопади. А и нямаше и табелки тогава, та малко се повъртяхме, един човек ни упъти.

# 123
Здравейте момичета!
Може ли някой да ми предложи заведение с вкусна скара в Лесковац? Предварително ви благодаря!

# 124
Здравейте отново! Почивката ни в Сърбия приключи, силно препоръчвам Деспотовац, градчето е малко, спретнато и чисто, много приветливо, с дружелюбни хора. Близо е до Белград, както и до Ниш. В близост има манастир с крепост, но за съжаление не успяхме да отидем до него.

# 125
Здравейте. Някой има ли опит с плащането с карти в магазини в Сърбия? Дали е безпроблемно или отказват или се цупят?

# 126
  • София
Аз съм плащал с карта в Пирот и не е имало проблем

# 127
  • гр. София
Здравейте. Някой има ли опит с плащането с карти в магазини в Сърбия? Дали е безпроблемно или отказват или се цупят?
Аз в Ниш и в КФС на пътя. Приемат.

# 128
Аз съм плащал с карта в Пирот и не е имало проблем

+ 1 аз също

# 129
  • София
Никакъв проблем няма. Плащала съм с две дебитни (Мастер и Виза) и кредитна.

# 130
  • Варна
Здравейте, дъщеря ми ще пътува до Белград и предвид, че е дете и едва ли ще сменя валута, може ли информация каква е добре да носи? Евро или динари, какви копюри са удобни?

# 131
  • София
Синът ми 2 пъти беше на лагер и давахме динари. Мисля, че бяха купюри по 1000.

# 132
  • Шумен
Категорично динари оттук.

# 133
Някой знае ли какво е положението на границата в момента?

# 134
Миналата седмица бяхме там, но този път само около Власинското езеро. Плащахме в левове. Обаче на границата ни...не знам как да се изразя. Смятайте щом стелките на колата ми извадиха. Ядосах се! Само да уточня, че ние в Сърбия влизаме през Стрезимировци.

# 135
  • СОФИЯ
Кой извади стелките, българите или сърбите?

# 136
Кой извади стелките, българите или сърбите?

Сърбите.

По пътя към Власинското езеро ме спира сръбски патрул и пак "отваряй багажника!" Grinning Викам и на връщане ако сте тук пак ще го отворя.

Аз съм от Трън. Даже от Зелениград ако трябва да бъда точна, ходила съм десетки пъти до Сърбия ама такова нещо не ми се беше случвало Grinning

# 137
  • 1st floor
И нас последния път ни ровиха щателно там, но от българска страна. Даже и гранична полиция ни спря за проверка малко след границата.

# 138
Да си знаете, че към Калотина са големи задръствания, заради разширяването на пътя след Драгоман.

# 139
Здравейте, може ли някой да ми каже какви са цените на сандвичи, напитки, сладолед по бензиностанциите по магистралите през Сърбия.
Ориентир ми трябва, за да знам колко динара да обменя за детето. Май ще спират два пъти по пътя в Сърбия към Унгария. Благодаря!

# 140
  • София
Цените на храни и напитки са като по българските бензиностанции.

# 141
Днес на Калотина беше ад, много натоварено беше в посока Сърбия. Сърбите ни казаха, че това било заради турците, които се прибирали. Никой не ни е ровил багажа когато се прибирахме. Донесохме си доста неща.

# 142
  • Враца
Здравейте, ориентирала съм се за Нова година към Nisavska Dolina Пирот,но места има само за ресторанта.Моля предложете ми на близо място за спане

# 143
С две ръце ти препоръчвам хотел Даяна в Пирот. Нищо общо с другите и ретро хотели и нищо общо с цените в скъпия Ана лукс

# 144
  • Враца
С две ръце ти препоръчвам хотел Даяна в Пирот. Нищо общо с другите и ретро хотели и нищо общо с цените в скъпия Ана лукс
Благодаря за отговора,но в Даяна няма места

# 145
  • София
Аз се замислям за Нова Година в Белград, но не знам дали няма навсякъде да е със сръбска музика. Ще ми се да е на място, където да не чувам балкански ритми, може би дестинацията трябва да е друга.

# 146
Имам питане относно Белград и паркирането. В центъра на града има ли платени зони, както у нас? Колко и как се плаща? Има ли ограничение за времето на престой?
А градски транпспорт ползвали ли сте и ако да - какви са цените, има ли някакви 1-или 3-дневни абонаментни карти? Доколко е удобен?

# 147
  • София
Има платени зони. Ще ви излъжа обаче за какви часови период са. Не помня.
Плаща се чрез смс. Мисля, че на таблата пишеш на какъв телефон се пращат смс.

http://saobracaj.bg-info.org/parkiranje/parking-zone-u-beogradu-d416
Червена зона - може да се паркира само по 1 час;
Жълта зона - до 2 часа;
Зелена зона - до 3 часа.

Градски транспорт - http://saobracaj.bg-info.org/prevoz/gradski-prevoz-u-beogradu-d411
Карти - http://www.belgrademaps.com/sr/
Цени - https://www.busevi.com/karte/

От градският транспорт съм използвала само трамваи.

# 148
  • София
Имам питане относно Белград и паркирането. В центъра на града има ли платени зони, както у нас? Колко и как се плаща? Има ли ограничение за времето на престой?
А градски транпспорт ползвали ли сте и ако да - какви са цените, има ли някакви 1-или 3-дневни абонаментни карти? Доколко е удобен?

В неделя се върнахме от Белград. Апартаментът, който бяхме наели, е в жълта зона. Ако до половин час от спирането не изпратиш смс, слагат син билет на чистачките на колата с номера на автомобила. Сумата е 1870 динара за денонощие (пише от колко до колко важи), но ако се плати в рамките на указан в билета срок, струва 935 динара (8,50 евро/24 часа). Плащането става в пощата, приемат и карти.

# 149
В неделя се върнахме от Белград. Апартаментът, който бяхме наели, е в жълта зона. Ако до половин час от спирането не изпратиш смс, слагат син билет на чистачките на колата с номера н