Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 256
Аз пък не разбрах дали става дума за учебните тетрадки, които са към съответния учебник и които от 5 клас нататък се купуват или за допълнителни сборници.

# 31
  • Мнения: 8 237
Но лично аз се сблъсквам с хора  които мрънкат за допълнителните пари за училище ама детето носи телефон последен модел. Та всеки споделя от собственият си опит и собствената камбанария.

Може в момента да нямат възможност.Кое е чудното?Това че караш еди каква си кола и детето има еди какъв си телефон,не означава,че във всеки един момент можеш да сипеш стотачките.
А могат и да смятат помагалата за излишен товар в детската раница.Имат право на своето мнение

Ами като можеш да купиш телефон за 1500 лева, на дете значи имаш излишни пари. И плащането на помагалата не ти е финансово проблем.
Това за всеки един момент е все едно да не си платиш тока и телефона а да караш фирмите да те изчакат. Щото видиш ли този месец имаш други разходи.
Аз лично образованието не го виждам като сиПане на стотачки...а като инвестиция в бъдещето на детето. Въпрос на гледна точка.

Това с товара и с раниците стана доста изтъркана тема Simple Smile

# 32
  • Мнения: 1 231
Според мен въпросът не е толкова в парите, а това, че повечето от тези помагала не се и отварят. И не не ме е срам, че детето ми не е попълвало помагалата, защото то е достатъчно отговорно и никога не е ходило без домашни. Щом учителя е изискал дадено помагало, значи му е необходимо в работата и би трябвало или да се попълва в училище, или да се дават необходимите задачи по преценка за самостоятелна работа. Нямам физическа възможност да се прибера в 19ч, да отворя учебниците по всички предмети да видя докъде и какво са взели, след това да отворя помагалата по всички дали са попълнени и това х2. А аз може да реша сама какво помагало допълнително да купя, ако аз ще следя и преподавам в къщи. И тъй като нямам възможност да помагам, давам допълнителни пари на човек да помага, затова неизползваното помагало ми е било излишно, но съм го купила защото е било задължително. Оплетено стана, дано някой ме разбере.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 11:53 от Pisa

# 33
  • Мнения: 13 798

Може в момента да нямат възможност.Кое е чудното?Това че караш еди каква си кола и детето има еди какъв си телефон,не означава,че във всеки един момент можеш да сипеш стотачките.



Това би ми било много трудно да го коментирам. В ступор съм.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 15:13 от _re_ge

# 34
  • Мнения: X
Мерси за темата, мислех си тия дни.
7ми клас, учебна тетрадка по български - 30 лв. Извинете френския ми, но WTF ...
Ако по всеки предмет ни одерат по толкова, къде ще му излезе края. Големи са вече, разбирам първи клас .. добре, ама ... Прекаляват.
Няма нападки. Има изразени мнения. От които виждаш ,че голямата част от писалите имат друга гледна точка. Най-вероятно и голяма част от родителите в класа са на друго мнение.
Това би трябвало да те наведе на някакви мисли.
Надявам се анкетата да те успокои.
Госпожата, вместо да диктува 1-2-3 задачи/примера/въпроси за домашна работа, както беше по наше време, предпочита да предложи помагалото. Мога да накупя хиляди помагала вкъщи и да заставя детето ми да ги попълва, ама не ща. Срам ме е много, ама търпя.
По повод това, че не се отварят помагалата, ще кажа, че очевидно има родители, които принуждават децата си да попълват всичко и даже се гордеят с това. Голямо его, голямо нещо.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 14:36 от Анонимен

# 35
  • Мнения: 24 467
Т. нар. учебни тетрадки лично за мен са напълно безпредметни. Често само се купуват, децата не ги попълват и учителите не ги проверяват, поради което начинанието е безсмислено. Сори, ама ако аз ще ги проверявам, то да ми дадат заплата. Няма един да взима парите, а друг да му върши работата! Без друго сме се обърнали на учители по всичко, понеже няма кой да внесе ред в часовете. Сега остава и да им нося аз отговорността защо, като искат тетрадки, не дават домашни по тях и не ги проверяват.
Достатъчно е да имат едни хубави учебници със задачи към урока, които да си напишат или да разработят устно в час и толкова.  По математика и БЕЛ са най-излишни. Има хубави сборници със задачи - напълно са достатъчни и много по-добри от измислените тетрадки. А по-голям хумор от тетрадките по БЕЛ не съм виждала. Особено "тетрадка по четене" в начална степен. Хумор, сатира и забава Mr. Green
По един читав сборник по математика, БЕЛ, както и по чужд език и това е достатъчно.
Тук сме още в 19-ти век. По белия свят учебниците са качени отдавна в електронен формат и никой не мъкне като камила на гръб 20 кила раница. Заданията се задават и предават по същия начин. Много сложно! Да не остане някой връзкар- издател без пари!

# 36
  • Мнения: 667
Тук се отчитат повече майки с по-малки деца.
Нека кацнат в 9 клас да видят за какви пари иде реч за учебници вече.
Безумието, наречено "учебна тетрадка" е всъщност помагало. Някой го мързи да преподава, да диктува план, да диктува примери и правила и да даде домашно. По-лесно е да "попълниш" учебната тетрадка за домашно.
Всяка година го повтарям и всяка година поръчваме учебни тетрадки и допълнителни помагала за "попълване", които сама си проверявам.
Към момента, за деветокласник сумата за учебници само е над 300 лв. Кой учебник от милионите закупени такива е смислен-не ме питайте. Но знам колко тежат. Гланцирани са, ако ви интересува, кат за богати (по темата от миналата година за цветни срещу черно-бели учебници).

# 37
  • Мнения: 13 798
Аз имам и голямо и малко дете. За голямото купувахме от училищния базар в началото наУГ  учебници втора употреба. Тя продаваше своите също на  този базар и така бяхме горе долу на нула. В подгответо - първата година, платихме за всички учебници втора употреба  около 30 лева. След 12 клас й казахме да подари учебниците си от последната година. Детето беше в елитна езикова  гимназия в града при все. така че има варианти.

# 38
  • Мнения: 667
На мен пък ми е интересно защо все мрънкаме как всичко трябва да ни е безплатно.
За толкова години не се ли научихме ,че безплатен обяд няма. И ако искаме детето наистина да учи то трябва ние като родители да се стараем и да не прехвърляме отговорността на държавата.  - Това означава децата да учат само в частни училища.

Смятате ли, че е редно да се издържат издателствата с тези пари?  - Със сигурност издателствата не се издържат с тези пари. Просто труда на хората списващи тези помагала е ценен. - Не, не е толкова ценен този труд, а често е пълен с грешки. И разбира се, че се издържат с тези пари, това е бизнес, за Бога!  Защо една преведена книга в хиляден тираж струва 15 лева а едно помагало помагащо на детето да се ограмоти да не струва 20? - Много е спорно кое точно помагала на кое точно дете и с какво помага. Имам три деца, не са постигнали грамотност и успехи с помагалата. Две от тях го постигнаха благодарение на учител, който не работи с куп помагала, а иска тетрадка.

Мислите ли, че е невъзможно учителите да си вършат работата добре и без тях? - Възможно е. Ако класа е от 8-10 деца , учителя може да им ги разпечата или на всяко отделно да го напише. При 20-30 деца - кой ще плати времето на учителя минало в снимане или пък самият материал.  - И на 40 деца може да се преподаде без помагала. Няма такива класове обаче. Аз съм учила в клас от 36 деца, без помагала. Поколението ни е в пъти по-грамотно от поколенията след нас с помагала.

Мислите ли, че е възможно просто учителя да напише на дъската няколко задачи или въпроса и детето  да си напише домашното в обикновена тетрадка? - Не мисля. За времето в което 25 деца ще препишат от дъската една задача, от помагалото ще се справят с 3. Да не забравяме ,че има по-бързи и по-бавни деца. А на тях , кой да обърне внимание?  - Разбира се, че е възможно учител да преподаде задачите и без помагала. Ако има някое особено напреднало дете, то ще бъде насочено към допълнителни занимания и задачи, вкл. от собствените му родители.

Помагалата попълват ли се от край до край или половината задачи остават нерешени? - При нас всичко се решава от край до край.  - Остават нерешени в повечето случаи.


И не на последно място 120 лева /разделено на 10 месеца = 12 лева на месеца /разделено на 20 учебни дни е по 0,60 лева на ден. Дали пък е скъпо това пусто образование?
А после идваме на въпроса...как да си намеря работа...защо малко ми плащат....ами всичко е свързано с образованието.  - от много помагала, та неграмотни остават, но искат работа, ей това е нашата работа вече.

Цветничко съм отговорила и аз.


_re_ge, тази година има нов учебен план и нови учебници, та на старо няма от къде. Материалът е променен.

# 39
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Интересно. На моите деца учителите казват, ако остане нещо непопълнено, да се попълва вкъщи за домашна и допълнително упражнение. Почти съм сигурна, че и повечето други са казали същото, но някои си спестяват просто упражненията, щото никой не им ги проверява. Но пък няма проблем да се дават луди пари за частни уроци и школи. А едно елементарно упражнение в помагалото е спестено.

# 40
  • Мнения: 667
Абсолютно убедена съм, че не се дава за домашно, защото лично съм питала учителите.

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А пита ли ги, дали не са излишни, щом не се дават за домашна и не се попълват?

# 42
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Аз съм питала. Отговорът: "МОН така казаха!" И ние купуваме тонова скъпа гланцирана хартия.
Същата тенденция наблюдавам и при малкото. По всичко има помагала и тетрадки и накрая на годината половината празни. От друга страна не искам да си мисля ако трябва вечер и тях да пишем изцяло  ooooh!

# 43
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това е несериозно. Няма как така да са казали МОН.
Освен ако отговорът е бил друг - от МОН ни задължават да ползваме само одобрени от тях помагала, не че ползването им е задължително.

# 44
  • Мнения: 8 237
Срало мече...нещо си се объркала.
Не аз съм задала въпросите а авторката ма темата. Не е необходимо да комемтираш моят пост. Имаш мнение...чудесно. Създай си пост.

Стрнна работа, че някой считат че са грамотни. Грамотноста не е само в пълниЯТ член.

Общи условия

Активация на акаунт