Работа, CV-та, HR-и, съвети - 63

  • 37 020
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 267
Казали са му да изчака да се минат поне още няколко дни т.е. след 01.11, а на него му се налага от 1-во число. Та въпроса ми дали това е заради тези 3 дни неплатен отпуск? 

# 31
  • Мнения: 9 050
Казали са му да изчака да се минат поне още няколко дни т.е. след 01.11, а на него му се налага от 1-во число. Та въпроса ми дали това е заради тези 3 дни неплатен отпуск? 
Не, не е заради тях.

# 32
  • Мнения: 65
Здравейте,
В днвшно време има ли някакъв смисъл при напускане на работодател да се взима УП3 ?

# 33
  • Мнения: 8 799
Здравейте,
В днвшно време има ли някакъв смисъл при напускане на работодател да се взима УП3 ?
Вижте си данните в електронната система на НОИ, понякога има грешки. Аз например, реших да си погледна, и от 3 работодателя, и тримата са ми с някакви пробеми, които изискваха УП2 и Уп3, за да мога да докажа. Трудовата книжка е документ, но там не ми бяха добре сложени подписите. Отделно някои месеци в систеата се вижда, че не съм работила, което не е вярно, и беше грешка при всичките ми колеги.
Има и нещо друго, докато ходех по работодателите, ми казаха, че според закона за личните данни, вече ведомостите щели да се пазят само 3 години. Така, че взимайте смело УП, после ще ги търсите из архиви разни ваште данни, а чак до пенсия не знам къде ще са.
В чужбина винаги след напускане работодателят е длъжен да даде на служителя подобни документи за пенсия.

# 34
  • Мнения: 3 922
Относно издаването на УП2 и УП3 има промяна в Кодекса за СО чл.5.

(7) (Предишна ал. 6, доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2018 г.) Осигурителят е длъжен в 14-дневен срок да издава безплатно документи за осигурителен стаж и осигурителен доход, както и да удостоверява факти и обстоятелства, свързани с тях, по искане на:
1. осигуреното лице или негов представител - за периоди преди 1 януари 2000 г.;
2. длъжностните лица по чл. 40, ал. 3, чл. 54ж, ал. 1 и чл. 98, ал. 1.

Така че ти можеш да си искаш УП от работодателя, ама той може и да не ти издаде /освен ако става въпрос за периоди преди 2000 година/.

# 35
  • Мнения: 9 050

Здравейте,
В днвшно време има ли някакъв смисъл при напускане на работодател да се взима УП3 ?

Издаването на УП-3 не е отпаднало. Отпадна само изискването за задължително издаване на УП-2 за периоди след 2000 г. Осигурителен стаж, който не съвпада със зачетения трудов, все още се доказва с УП-3. Така че, да, УП-3 има смисъл да си поискате.


Има и нещо друго, докато ходех по работодателите, ми казаха, че според закона за личните данни, вече ведомостите щели да се пазят само 3 години. Така, че взимайте смело УП, после ще ги търсите из архиви разни ваште данни, а чак до пенсия не знам къде ще са.
В чужбина винаги след напускане работодателят е длъжен да даде на служителя подобни документи за пенсия.

Който Ви го е казал, Ви е подвел. Ведомостите са съхраняват 50 години и никакъв закон за защита на личните данни не е въвеждал промени в това отношение. Няма и логика да се въвежда подобна промяна. Работодателят не само може, но и е длъжен да съхранява тези данни.

Не знам в коя чужбина се издават документи за пенсиониране. Но това определено не е практика. Вече и в България УП-2 за периодите след 2000 година не се издават задължително.

# 36
  • Мнения: 65
Благодаря на всички за отговорите Simple Smile !

По предния коментар, в много страни издават един документ, който мисля, че не се използва за пенсиониране, а е по-скоро нещо като заповед за прекратяване на трудовите отношения и съдържа и информация за стаж. (Не претендирам за точност)

# 37
  • София
  • Мнения: 2 425
Може ли да се прекъсне първата година на майчинство за известно време?
На позната може да й се наложи да подпише нов договор за спечелен вътрешен конкурс за по-висока длъжност във фирмата - конкурсът продължава повече от година и има опастност да съвпадне със наскоро започнало майчинство. Днес го дискутирахме и се оказа, че не знаем

# 38
  • Мнения: 9 050
След 135-тия ден може да прекъсва, да. Но за периода между 136-тия ден и 6-тия месец, губи дните които не ползва и не получава компенсация за това. Иначе, ако се върне на работа след 6-тия месец, ще си получава и половината майчинство към заплатата.
Дните до 135-ти се ползват въз основа на болнични листове и не могат да се прекъсват или да се ползват частично.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 425
Аз май не зададох правилно въпроса - може ли да прекъсне за малко и посче пак да излезе в майчинство?

След 135-тия ден може да прекъсва, да. Но за периода между 136-тия ден и 6-тия месец, губи дните които не ползва и не получава компенсация за това. Иначе, ако се върне на работа след 6-тия месец, ще си получава и половината майчинство към заплатата.
Дните до 135-ти се ползват въз основа на болнични листове и не могат да се прекъсват или да се ползват частично.

# 40
  • Мнения: 9 050
Ще повторя, но за съжаление не знам как да Ви го обясня по друг начин. До 135-тия ден не може. След това - може.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 425

Бавно, но схванах! Благодаря!
Ще повторя, но за съжаление не знам как да Ви го обясня по друг начин. До 135-тия ден не може. След това - може.

# 42
  • Мнения: 9 050
Важното е да се разберем 😉

# 43
  • София
  • Мнения: 158
Здравейте,
Бихте ли препоръчали школа за изучаване на английски език за възрастни в гр.София?
Благодаря

# 44
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 666
Аз съм доволна от English World Academy. Конкретно Ваня и Маринела като преподаватели. Часовете са в удобно време за работещи хора. Имат два офиса по центъра на София и удобен транспорт до и от тях. В малки групи работят - до 6-7 човека.

Общи условия

Активация на акаунт