Испания

  • 41 870
  • 748
  •   1
Отговори
# 135
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ели, ако поне единият от родителите е с бьлгарско гражданство, децата получават правото да имат такова, но не и задължението. (В акта за раждане се пише ЕГН-то, това автоматично “ги прави “български граждани).
В момента в който те имат друго гражданство (в случая испанско), задължението се превръща в право, защото вече не са “граждани на никоя страна”.
За това и деца с чуждо гражданство, без българско такова (без ЕГН и паспорт) и с българин родител, нямат проблеми да минават българска граница с паспорт различен от българския. Те вече са граждани на една страна, не са задължени да бъдат граждани и на друга, но имат правото на това(ако искат).
Факта че са деца на родител с нечия националност, им дава правото за гражданство, не задължението, родителя е задължен да даде поне едно гражданство на децата си, не е задължен да им дава две).

Последна редакция: нд, 07 окт 2018, 18:55 от Val

# 136
  • Мнения: 87
Здравейтеее! А колко от нас сме в Алтеа? 😊

# 137
  • Мнения: 3 387
Ели, ако поне единият от родителите е с бьлгарско гражданство, децата получават правото да имат такова, но не и задължението.
В момента в който те имат друго гражданство (в случая испанско), задължението се превръща в право, защото вече не са “граждани на никоя страна”.
За това и деца с чуждо гражданство, без българско такова (без ЕГН и паспорт) и с българин родител, нямат проблеми да минават българска граница с паспорт различен от българския. Те вече са граждани на една страна, не са задължени да бъдат граждани и на друга, но имат правото на това(ако искат).

Хм, на няколко места ми казаха, че до 6м съм задължена да направя ЕГН на децата си. Не съм чула за някой глобен, но знам че има и глоби.

Както и да е. Сега ще трябва да видя как да оправя нещата в БГ, за да не се занимавам с подновяване на документи всяка година...

Благодаря

# 138
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Моите деца (двете малки), нямат български документи (ЕГН), пътували сме за България вече доста пъти , нямаме проблеми, никой не ни е искал нищо , никъде. Само документа им за самоличност(тоест ДНИ/ паспорт).
Това за 6 месеца и глобата ,  е за деца с двама български родителя до колкото зная аз(поне така ми го обясниха на времето от българска гранична полиция/ МВР(София) и отделно  Policía Nacional - тук, ми обясниха че не съм задължена на испански гражданин да давам втора националност ако не искам).
Иначе по самото същество на твоя проблем не мога да ти помогна- дано бързо намериш начин да излезнеш от този затворен кръг (тоест българска бюрокрация ..... тя често е затворен крьг😅).

# 139
  • Мнения: 3 387
Val, да това е основната причина да искам да откажа бг гражданстава, защото не ми се занимава с бг бюрокрация.
Но сега прочетох, че не би трябвало да е проблем да откажа и техните гражданства, защото са малолетни.

# 140
  • Мнения: 3 387
А и Val, с мъжа ми нямаме сключен брак. Можеби затова ме задължиха да направя ЕГН-та...

Последна редакция: нд, 07 окт 2018, 20:55 от Eli..........

# 141
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 986
Ели, вероятно защото ти си майката. При сина е обратното. Малката е испанска гражданка и има испански паспорт, с който влезе и излезе от Бг без проблем. И никой не ги е задължавал да вадят българси документ на малката. Майката е испанка и са pareja de hecho със сина ми.

# 142
  • ES
  • Мнения: 2 172
Ели, как имат ЕГН а нямат акт за раждане?!
А това за 6те месеца не съм го знаела. Моят син беше на 9 месеца като му направихме ЕГН.

Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 00:55 от gery_to

# 143
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Гери, на времето ги нямаше тези 6 месеца, те са от последните години.
На моя му извадих паспорт/ ЕГН , след като беше навършил година, но тогава го нямаше това .

# 144
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Вал и тогава имаше срок, ако не греша беше 12 месеца., но нямаше санкции за просрочилите.
Хората   тогава не  бързаха с паспорта, защото голяма част бяха без пермисо де трабахо и ресиденсия.Съответно децата също не получаваха    ресиденсия докато поне единият от родителите не получи.
Още докато бях бременна решихме да искаме испанско гражданство за малката.По тази причина трябваше да и вземем по най бързия начин пермисо дв ресиденсия, а за нвго беше неибходим български паспорт.
На 4 месеца имаше бг паспорт, на 5  пермисо де ресиденсия, а на 4.5 години получи  испанско гражданство.

# 145
  • Мнения: 3 387
Ели, как имат ЕГН а нямат акт за раждане?!
А това за 6те месеца не съм го знаела. Моят син беше на 9 месеца като му направихме ЕГН.
Някъде съм се изказала неточно. Имат бг актове и следователно ЕГН-та.

Нямат лични карти или паспорти издавани в БГ и никога не са имали.

# 146
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Възможно е SL, на нас тогава никой не ни е казал нищо за този срок, а сега съобщават на момента на новите родители.(тоест щом е нямало санкции, е бил малко фиктивен 🤔)
На третия ден след раждането на детето , “бяхме”в посолството , защото ни трябваше документа за имената който тогава вадеха от там(за да бъде записан по български ) , в рехистро Сивил. Явно са си спестили да ни. информират 🤣,и тогава и седмица след това като звъняхме за да питаме за документите които трябва да представим.
Не зная какво общо има че хората са били без пермисо и паспорта🤔, по-скоро би трябвало да е точно обратното , като без пермисо, паспорта е единствения документ (изключвайки либро де фамилия) в този случай на детето.
Според мен по-скоро проблема тогава идваше , че за да стигнеш до посолството, (което сега дава сто пъти повече улеснения за всичко), ако не живееш в Мадрид, трябваше да минеш в някои случаи над 500 км за един ден, и само с предварителен час, като и той се записваше много трудно 😅. Еехххх, какви спомени...
(Но наистина не разбрах логиката 🤔, за пермисо де ресиденсия на родителите и паспорта на децата, те нямат нищо общо едно с друго. Един родител може да стои без ресиденсия 5/6 години, детето толкова значи трябва да стои без паспорт🤔).

Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 09:08 от Val

# 147
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Val,
логиката Wink (не моя, а са ми обяснявали ) е, без пермисо де трабахо, ако напускаш Испания, рискуваш да не можеш да св върнеш.
Съответно Не пътуваш извън страната.,  тоест не ти трябва паспорт.
Рядко някой даваше детето си на гуарде под една година, така, че и за там не им е трябвало паспорт.
Ваксини и детска консултция не се отказваха
без паспорт или пермисо де ресиденсия.
Познавам много хора , живеещи в Мадрид и близки градове(Гуадалахара, Сеговия , Толедо...), , които не правеха паспорти на децата си , точно заради изброените(от тях) причини.
Дори не разбираха, защо толкова съм се разбързала да вадя паспорт  пермисо де ресиденсия на малката.
И тогава не беше чак толкова трудно, вярно работеше само едно гише, имаше повече навалица, но пък не искаха децата да присъстват.Вярно признава само снимки от онова фото на улица Алберто Алкосер, и да накараш  едно 40 дневно бебе да стои мирно и с отворени очи за да го снимат, не е от най лесните неща, но с малко упоритост се постига.Simple Smile
Спомени....

По въпроса за ЕГН без документ за самоличност за дете под 14 години, няма никакво противоречие със закона.
Паспорта не е задължителен документ за самоличност, такъв е личната карта.Тя се издава само на лица навършили 14 години.
Проблема е, че лица с двойно гражданство в страна чиито грабжани са  са Длъжни да се легитимират с документа за самоличност на страната .
Тоест в България с българаски, в Испания с испански.
Предпилагам, че от там идват проблемите.
В трети страни е личен избор, с кое гражданство ще се легитимираш.






Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 10:15 от sl

# 148
  • Мнения: 259
Да се включа и аз по темата. Преди няколко дни прочетох в интернет че децата с двойно гражданство при напускане на страната трябва да представят и двата паспорта, не само чуждестранният. Това изискване било свързано с това че в някои страни не се изисква присъствието на 2та родители за да се издаде паспорт и по този начин може да се изведе детето от България без съгласието на другия родител.
Не твърдя, че е вярно или че се спазва напълно, но има логика.
Ели реално ти все още си гражданин на България, и нормално да ви изискват български документи. Просто трябва да се задейства процедурата по отказване от гражданство, което всъщност не знам как става.

# 149
  • Мнения: 3 387
Да се включа и аз по темата. Преди няколко дни прочетох в интернет че децата с двойно гражданство при напускане на страната трябва да представят и двата паспорта, не само чуждестранният. Това изискване било свързано с това че в някои страни не се изисква присъствието на 2та родители за да се издаде паспорт и по този начин може да се изведе детето от България без съгласието на другия родител.
Не твърдя, че е вярно или че се спазва напълно, но има логика.
Ели реално ти все още си гражданин на България, и нормално да ви изискват български документи. Просто трябва да се задейства процедурата по отказване от гражданство, което всъщност не знам как става.

Pали, така е. Единственото, което в моя случай е различно, че децата по принцип пътуват с мен и по бг закон не мога да изкарам от страната бг деца без декларация, но при нас другият родител не е българин с което не могат да задължат не български гражданин да спазва бг закони, така че декларацията не е нужна.
Обратното, ако само мъжа ми пътува с децата, да права си, аз по бг закони още съм бг и на него декларация му трябва.

Дано процедурата е бърза и не много досадна...

Общи условия

Активация на акаунт