Испания

  • 41 916
  • 748
  •   1
Отговори
# 150
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
raly.
Първия (при деца под 5 години тогава паспортите бвха с валидност 3 години)и втория испански паспорт на малката съм била без присъствието на съпруга ми, но после промениха закона и присъствието на бащата беше зсдължително.
Не са длъжни да представят два паспорта.
На излизне от Испания дтщеря ми е флъжна да се легитимира с испанския, а нс влизане в България с бългрския и съответни на излизане от България(и по време на престоя си там) с български, а на влизане  в Испания и престоя си там с испанския.
В трети страни по избор.

# 151
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Sl, без паспорт няма и да напуснеш Испания, а това би трябвало да е стимул за ваденето му(моя логика🤔), то пермисото все някога ще “дойде”, но ако детето няма паспорт, няма и него да получи(но това е моя логика, сега като прочетох твоите доводи, разбрах какво имаш в предвид).
За детската градина не зная какво да ти кажа- в Толедо групата на 4 месечните вианги е била пьлна😅, явно като по-малък град, нещата са различни от при вас. И поне моите тогава познати(в Толедо имаше под 150 българи тогава) си даваха децата на 4-5 месеца на градина, защото просто трябваше да работят( не помня какво са искали , но паспорта със сигурност не е бил задължителен 😅).
Иначе за вас в Мадрид може и да не е било трудно в посолството , или ти си имала голям късмет, защото моите спомени от там са винаги огромни опашки, сграда без навес и без климатик в затвореното помещение. Пускаха по двама , по трима и заключваха вратата, а опашката отвън заобикаляше посолството в някои случаи.
Факта че снимките са правеха само в едно единствено фото, означава че трябва детето да е с теб на същия ден(идвайки извън Мадрид), опашките бяха с часове, и за да ти вдигнат телефона за час, беше малко като да спечелиш от тотото🤣.
Сега положението е мнооооого по-добре. Като чета понякога как хората се оплакват от сегашното състояние на посолството и чак ми става смешно🤣.
Поне в последните 8-9 години когато съм ходила, опашки не е имало почти(наблягам на почти), на място се снима, няма да се разкарваш на десет- петнайсет минути пеша да търсиш фото из Мадрид, има навес отвън , вътре има столове и климатик... Мммм, за мен разликата е осезаема, не само в сградата , но и в обслужването. Сега работят две или три гишета и дамите дори се усмихват 😅.

# 152
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
raly.
Първия (при деца под 5 години тогава паспортите бвха с валидност 3 години)и втория испански паспорт на малката съм била без присъствието на съпруга ми, но после промениха закона и присъствието на бащата беше зсдължително.
Не са длъжни да представят два паспорта.
На излизне от Испания дтщеря ми е флъжна да се легитимира с испанския, а нс влизане в България с бългрския и съответни на излизане от България(и по време на престоя си там) с български, а на влизане  в Испания и престоя си там с испанския.
В трети страни по избор.

Sl, аз след като бях извадила сама паспорта и ДНИ на малкия ми син, отидох да вадя и на дъщеря ми паспорт и ДНИ, при което ми казаха че не може сама да извадя паспорта, аз пък казах че много скоро съм вадила на другото ми дете сама , гледайки ги под око🙄 и недоверчиво🤣🤣🤣, и се оказа че съм хванала последния месец преди да се смени закона🤣. Тогава бяха сменили и години за паспорта(в смисъл колко за колко е валиден).

# 153
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Сега не знам колко проверяват, когато се извеждат деца от България. Но през 2007 трябваше да доведа племенника ми тук. На летището подавам пълномощното от родителите му (вадено в посолството в Мадрид, където освен данните имаше и снимки на паспортите им). Едната служителка го взе, хвърли поглед, обърна се към колежката си и й каза: "А, таткото е разрешил да извежда детето, да ги пускам, нали?". При което аз се обърнах и й казах, че не само таткото, ами и майката са дали съгласие. Тя беше много учудена: "Аааа, ами вие каква сте му". Не знам дали ако не й бях обърнала внимание, щеше да забележи.

# 154
  • Мнения: 3 391
Сега не знам колко проверяват, когато се извеждат деца от България. Но през 2007 трябваше да доведа племенника ми тук. На летището подавам пълномощното от родителите му (вадено в посолството в Мадрид, където освен данните имаше и снимки на паспортите им). Едната служителка го взе, хвърли поглед, обърна се към колежката си и й каза: "А, таткото е разрешил да извежда детето, да ги пускам, нали?". При което аз се обърнах и й казах, че не само таткото, ами и майката са дали съгласие. Тя беше много учудена: "Аааа, ами вие каква сте му". Не знам дали ако не й бях обърнала внимание, щеше да забележи.

Яна, моите деца са с исп име и фамилия. Таткото си ходи сам с децата и никой не пита кой каква майка има. 
Правят ми проблеми на мен, заради българското ми име най-вероятно.
Последният път ми поискаха да докажа, че децата са мои, което ми се стори върха...

В знак на протест се обърнах към малката ми дъщеря, на 1г , и я попитах :
- кажи слънчице, къде е мама? И тя ме посочи.

Имах и документ, случайно, но нямаше да го извадя докато не беше абсолютно наложително, защото много ме ядосаха.

# 155
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Яна, то направо звучи страшно 😱!!
В интерес на истината на мен винаги са ми преглеждали много повече документите на децата с испански паспорт. Но понеже в системата се записва кое дете кога е излезнало , тоест виждат че периодично влизат и излизат  децата с български такъв , за това може би не обръщат внимание на тези които често пътуват (с български паспорт ). Докато при мен винаги са обръщали повече внимание на малките,(в смисъл тях ги няма в системата по същия начин както децата с български паспорти) и са ме бавели повече с тях, проверявайки дали нямат и български 🤣.
Често ги питат как се казват 🤣🤣🤣🤣🤣, това е проверяването дали си отговарят на имената в ДНИ-то.

Ели, те хората в опитите си да си свършват добре работата, не се усещат изобщо понякога какви ги говорят 🙄🙄.
На мен не са ми искали да доказвам че са мои, защото “фамилията” им е като моята(по български), но не виждам как ще спрат чужд гражданин да излезне от страна която не е негова... Направо ще стане интернационален скандал😅.

# 156
  • Мнения: 3 391
А знак на истината,Вал, аз съм За тия проверки. И да са много по-стриктни отколоко са.

И Испания ако децата имат паспорт, могат да ходят където искат с който и да е родител. (Затова се изважда с двамата родители на място) и това е пълна глупост според мен, защото за 5г или там колкото са валидни паспортите, родителите могат да се изпокарат 100 пъти.
Ако е декларация, може да се прави по една за всяко пътуване, според както решат родителите.

Не ми харесва, че персонала в БГ прави тия проверки чисто да отбие номера и понякога изглежда че не са си прочели и законите.

# 157
  • Мнения: 3 391
Сетих друг случай, преди десетина години пътуваше до мен момиче, само, на около 16г там с каквито декларации трябва.
Детето не знаеше български и едва говореше испански ( само каталунски знаеше добре). Явно родителите се бяха разделили и тя отиваше при бащата.
Имаше абсолютно българско име и фамилия. Не ми се мисли какво са я питали и разпитвали и на какъв език. Като слезнахме я загубих от поглед, защото тя вървеше със стюардеса, която едва ли е говорила каталунски...

# 158
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Декларация не се прави всяка година.

На дъщеря ми е вързана за ЕГН и пише , че е  валидна до навършване на пълнолетие, .На летището  оставят само фотокопие.

Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 17:51 от sl

# 159
  • Мнения: 3 391
Дейкарация не се прави всяка година.

На дъщеря ми е вързана за ЕГН и пише , че е  валидна до навършване на пълнолетие, .На летището  оставят само фотокопие.

Можеш да правиш декларация за всяко пътуване , АКО някой от родителите иска да е така.

# 160
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
О да ако искаш можеш и в двете посоки да направиш, няма проблем, въпроса е , че не е задължително.
Виж испанската декларация важи само за конкретното пътуване(Поне тази, която правихме за Щатите)

Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 17:49 от sl

# 161
  • España
  • Мнения: 342
 За проверките на документи при излизане на децата от държавата, мисля че трябва да са много стриктни.
При едно от пътуванията ни, минавайки  на излизане българската граница през
 ноща, служителката само попита "тези деца ваши ли са", без да погледне е колата и да се увери, че паспортите са точно на тези, а не други деца.
Миналото лято синът ми, на 18, се прибра от България сам с автобуса. На границата го питали сам ли пътува, къде отива и защо и на колко е години.

# 162
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
И на мен ми се  е случвало,  когато сме били с кола и малката спи, дори да не я погледнат.Макар, че и  да гледат на снимката беше ревящо бебе на 40 дни което няма  прилика с дете на 4 години.
Val по въпроса с посолството
Да нямаше навес, работеше  само едно гише и снимките се правха в специално фото.
Но можеха се направят и  в друг ден така не беше необходимо да се води бебока в посолството.Но въпреки всичко те обслужваха(с усмивка или без)  в рамките максимум на 6 часа.
Но пък в посолството никога  не съм чакала толкова, колкото на опашките за смяна на ресисенсия( в студ или пек по цял ден на на километрична опашка, пред единствената по онова време екстранхерия за комунидад Мадрид на Вирхен де ла Рока) и върха(цяла нощ) пред рехистро сивил за трамите де насионалидад на  малката, защото обслужваха 25 експедиенте (насионалидад и матримонио общо) на ден.Нямаше сита превия.Обслужваха само първите 25 от опашката.И за да се класираш  трябваше да си поне от 21 предния ден и да изчакаш до 9 часа на дригия ден за да отворят.
Такова извращение в посолството нито съм чувала нито съм виждала.
Ако не беше заради дъщеря ми изобщо нямаше да прейараме нощта пред рехистрото(в 21 часа бяхме трети на опашката)

За детската  (селрд като свърши 16 седмичното майчинство) намерих трудно една частна  доста далече от къщи и ми искаха паспорт , пермисо де ресиденсия и книжката с ваксините.Поммя защото имахме само сита за ресиденсия на малката и ни направиха компромис, да представим ресиденсията по късно.

Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 19:02 от sl

# 163
  • София
  • Мнения: 268
Привет, имам въпрос за получаване на НИЕ - дъщеря ми е студентка в Мадрид, от месец е там. Трябва да си извади НИЕ, за което разбрах, че й трябва адресна регистрация. В полицията ли се заявява този номер и веднага ли става или минава време, докато го издадат?

# 164
  • Мнения: 3 391
Привет, имам въпрос за получаване на НИЕ - дъщеря ми е студентка в Мадрид, от месец е там. Трябва да си извади НИЕ, за което разбрах, че й трябва адресна регистрация. В полицията ли се заявява този номер и веднага ли става или минава време, докато го издадат?

Адресната регистрация трябва да я направи или с договор за наем на жилище или с такъв за собственост.
Т.е. който има такъв документ отива с дъщеря ви в КМЕТСТВОТО и поисква да я запишат на съответния адрес.
Ако живее в общежитие, от администацията ще и помогнат с този въпрос.

Самата процедура е 5минути.

Общи условия

Активация на акаунт