Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 5

  • 128 917
  • 906
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 336
Има емайлирани чугунени тенджери и тигани... Керамиката за мен е много по-неустойчива и податлива на чупене.
Податлива на чупене да, ако се изтьрве. Имам повече от 10 години тяхна тава и от 7-8 тенджера и не сьм имала проблем. Нищо не е вечно

# 256
  • Варна
  • Мнения: 987
Има емайлирани чугунени тенджери и тигани... Керамиката за мен е много по-неустойчива и податлива на чупене.
Податлива на чупене да, ако се изтьрве. Имам повече от 10 години тяхна тава и от 7-8 тенджера и не сьм имала проблем. Нищо не е вечно

Moже ли да ми кажеш от къде купуваш тенжерите?Дали ги има някъде в България - сайт или магазин? Аз си поръчах тавичката от един сайт,но имаше само тавички Simple Smile

https://pochehli.com/emile-henry-frantsiya

# 257
  • Мнения: 3 659
Имах керамична тава на Крюзе, сипах студен доматен сок в нагорещената тава, спука се. Това нямаше да стане с чугуна.

# 258
  • Мнения: 1 336
Не живея в Бьлгария и сьм я купувала от физически магазин тук. В немския Амазон често има оферти на доста добри цени на определен цвят.

# 259
  • Мнения: 1 336
Имах керамична тава на Крюзе, сипах студен доматен сок в нагорещената тава, спука се. Това нямаше да стане с чугуна.
Не мога да кажа нищо за керамиката на Крюзе, зщото не сьм ползвала.Чела сьм и за сцепен чугун от рязка смана на температурата. За мен емайлираният чугун, когато не е с вреден емайл е сьщо толкова добьр, колкото и Емили Хенри или друга кермика, в която няма нищо токсично. Нямам алтернатива за чугунения грил тиган ( емайлиран), който ползвам доста често, не е толкова тежьк и не изисква никаква поддрьжка. Суровият чугун сьс сигурност си струва робуването, мен посто ме мьрзи

# 260
  • Мнения: 3 659
Сигурно е възможно това да се случи и при чугуна, но шансовете са далеч по-минимални. Просто често забравям и сипвам студени неща от хладилника. Направих същата глупост и с една от чугунените ми тенджери. Не мръдна, не се напука емайлът. Давам мнение от личен опит. За някой, който тепърва избира, може да е от полза и да се замисли.

# 261
  • Мнения: X
Имах керамична тава на Крюзе, сипах студен доматен сок в нагорещената тава, спука се. Това нямаше да стане с чугуна.
Не мога да кажа нищо за керамиката на Крюзе, зщото не сьм ползвала.Чела сьм и за сцепен чугун от рязка смана на температурата. За мен емайлираният чугун, когато не е с вреден емайл е сьщо толкова добьр, колкото и Емили Хенри или друга кермика, в която няма нищо токсично. Нямам алтернатива за чугунения грил тиган ( емайлиран), който ползвам доста често, не е толкова тежьк и не изисква никаква поддрьжка. Суровият чугун сьс сигурност си струва робуването, мен посто ме мьрзи
Какво робуване е да се избърше след ползуване със салфетка?
Той практически не загаря, а и дори да се случи, загорялото се маха на момента с метална шпатула или четка, забърсва се с куненска салфетка и се употребява по-нататък.
По-трудно е с емайлирания - при него емайлът не бива да се стърже с метална четка, трябва да се накисне, да се изчака и да се измие. Суровият чугун не изискава омазняване след употреба, защото в повечето случаи след употреба не се мие. Няма нужда. Ако нещо е чак толкова загоряло и трябва да се мие и се мие с мека четка и гореща вода, подсушава се и ако патината е паднала при търкането, се омазнява. Моят суров чугун не го мия. Всеки ден е в употреба. Дори и само за препечени филийки или някакви зеленчуци да се изпекат. Много често пека малки доматчета, тиквичка и пилешко филе.


Ето резултата от скорошното ми пекане на катми. Само брашно, вода, сол, мая и 1 яйце на 300 грама брашно. Станаха невероятно вкусни.
Тигана го мажа при първата катма и после на всяка втора или трета, но с една четка и съвсем тънко.

След това аз ги ям само с (доста) краве масло и кленов сироп.





Последна редакция: пн, 28 яну 2019, 15:30 от Анонимен

# 262
  • Мнения: 1 336
Мирела, да, не е робуване. За мен е проблем омазняването. Не ми е ок да не го мия, а мисля че не е добре да се мие в сьдомиялна. Вьпрос на избор, аз предпочитам емайлираният чугун

# 263
  • Мнения: 207
Мирела, това черничкото на катмите горчеше ли?😎 Сори за тъпия въпрос... А миризмите смесват ли се, когато не се мие? Например катмите имаха ли мирис на предишното приготвено в тигана ястие? Доста ми е странно това с не миенето, трудно си го представям, но сигурно се свиква.

# 264
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Да споделя моя опит с чугунения тиган. Взех го точно за палачинки, правя поне два пъти седмично. Ами сухи стават, някак не се запазва сочността им. Не точно сухи, ами твърди. Същата смес, на тефлоновия тиган, няма нищо общо като краен резултат. Аз ли бъркам някъде? - на Лава е тигана.

# 265
  • Мнения: X
Ани,
черничкото не горчеше и е желан от мен ефект. Има вкус като на печени филийки. Постига се като тигана се нагрява на много висока температура и катмите се пекат на макс. Ако температурата е средна,  не почерняват така, стават само леко кафяви.
Не мен също в началото ми беше странно това с немиенето, но с течение на времето се убедих, че е най-практично.
Аз обирам (леко остъргвам) с една лъжица дъното, или с пластмасовата шпатула на лодж. Така махам всякякви остатъци от храна и забърсвам със салфетка. Когато на другия ден го загрея на максимална температура, дори не пуши, защото не го мажа с мазнина. Високата температура унищожава не само възможни остатъци от храна, но и миризми.
Имам и втора част на Лодж -много дълбок тиган, който рядко ползувам. Него го мия и го омаслявам. Дори преди употреба кипвам в него вода и я хвърлям, защото ми е по-хигиенично.
Но този, който ползувам всеки ден - не. Случвало се е да е по-зацапан, тогава го мия, но всичко зависи от яденето, което съм пекла вътре.

Да споделя моя опит с чугунения тиган. Взех го точно за палачинки, правя поне два пъти седмично. Ами сухи стават, някак не се запазва сочността им. Не точно сухи, ами твърди. Същата смес, на тефлоновия тиган, няма нищо общо като краен резултат. Аз ли бъркам някъде? - на Лава е тигана.

Донякъде и ти бъркаш, донякъде и тиганът на Лава  има вина.
Суровият чугун е най-добрият избор за палачинки, емайлираният - не  толкова.
За да стават сухи палачинките, температурата е ниска, или сместта е много гъста.

Последна редакция: пн, 28 яну 2019, 17:02 от Анонимен

# 266
  • Мнения: 10 210
За да не изглежда сектантска темата Smiley , да кажа, че не само в чугун готвя. Нямам нищо против качествени керамика, стомана, стъкло. Но алуминий ли е, ако ще да има най-гениалното покритие - не ми го хвали.

# 267
  • Варна
  • Мнения: 987
Да държа мазен тиган вкъщи/аз ползвам шкаф за тигани,тенжери и всичките са все пак идеално измити и дори блестящи/
та да сложа някаква мазнотия в този шкаф ми се струва меко казано нехигиенично Simple Smile

# 268
  • Мнения: 10 210
Аз ползвам емайлиран чугун, няма омазняване при него, а също така го и мия след всяко ползване. Може и да има компромис с вкуса спрямо неемайлирания чугун, но не мога да не мия, на мен ми е леко маниакална тема Simple Smile (а може би и не съвсем леко Smiley), така че мия доста неща много повече и много по-често, отколкото всъщност има нужда. Поддръжката на емайлиран чугун е елементарна, по-лесно мия този тиган, отколкото всеки друг съд. Единственото ми съображение беше тежестта, но керамичната ми тава (която е 100% керамика, а не с керамично покритие) не е особено по-лека. Колкото до хигиеничност - всъщност не, не е нехигиеничо това "немиене", тъй като високата Т унищожава де що има бактерия по тигана, по-скоро е въпрос на психологически ефект и възприятия.

# 269
  • Варна
  • Мнения: 987
За емайлиран чугун може и да си помисля,ама доколкото разбирам съвсем не е незалепващ?А за мен удобството също е важно.
Преди време купух един прехвален тиган на WMF  стоманен- еми залепваше си.Като взе да ми обяснява един главен готвач на какви трикове трябва да подложа яйцата,че да не залепват- викам,не мерси.И му го подарих Simple Smile
Та ако е залепващ ако ще да имат райски вкус яйстията- не си го причинявам
Иначе се върнах да кажа,че майка ми дето ползва големия тиган от чугун не го мие и да не ви казвам на какво е заприличал и отвътре и отвън  с това стъргане и забърсване със салфетка
Може да си внушавам...ама не ми е хигиенично

Общи условия

Активация на акаунт