Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 5

  • 127 600
  • 906
  •   3
Отговори
# 330
  • Мнения: 3 604
Не съм запознат  все още добре с тематиката, и сега чета темата и я следя с удоволствие.Искам да видя дали има разлика в вкуса на храната  и най вече че готвя за две малки деца всеки ден.Та за това питам за препоръки  имаме тук в темата линкове в Амазон Uk De на един сет с цвят  корал но се чудех и не поръчах нищо.Като цяло имам нужда от тава тиган и малка и голяма тенджера но съм готов и за цял сет в които има и касеролка.Моля за насоки.Благодаря.

# 331
  • Мнения: X
Може ли да уточниш какъв по-точно сет искаш, от колко части, какво да включва, след като готвиш, знаеш какво ти трябва горе-долу като вид съдове.

За мен готвене само в чугун има вероятност да се окаже малко опасно, но все още проучвам нещата, затова да не хвърлям бомбата. С лека форма на анемия съм, а при последното ми изследване желязото излезе на горна граница (беше на долна), не взимам медикаменти или добавки.Това при все още доста нисък хемоглобин. Никой няма обяснение, но аз заподозрях чугуна, макар и емайлиран и макар и да съм жена с месечните си загуби на желязо по физиологични причини. Ако се окаже вярно, не бих готвила в чугун ежедневно. А го заподозрях чугуна, защото и ти, Мирелка, сподели, че твоето желязо е излязло извън норма, макар и минимално. Ако някой друг от темата си следи кръвта и ползва чугун редовно (особено суров, но не само), ще съм много благодарна да сподели какви са му стойностите на желязото.

Да, вярно е. Беше преди месеци или даже година. Скоро не съм ходила на лекар и нямам нови изследвания.
Аз тогава бях вземала доста витамини и някакви други неща - магнезий, калций, та не знам от какво може да е било това желязо тогава. Скоро ще имам годишен чек и може да помоля да проверят отново.

Ако е за деца, не бих готвила всеки ден в суров чугун. За всеки случай.
Мисля, че ще е проблематично, ако се готви кисела храна в суров чугун. Кисело зеле, доматен сос и подобни.
Японските чугунени чайници се ползуват за завиране на вода и за чай всеки ден от милиони японци, китайските също. Чугунът е много разпостранен в Азия. Мисля, че ако не се готви киселинно ядене няма и при суровия проблем.
При моята нова Крюзетка  ръбът на капака, който беше на старите модели от суров чугун, има някакво покритие  и виждам, че е стабилно, може да е някакъв вид емайл. Затова при нея не виждам суров чугун да има голямо съпрокосновение с храната и си готвя в нея почти всеки ден.

cia_maritima,

Зависи какъв ти е котлонът и какво обичаш да готвиш.
Дай малко повече подробности и ще получиш повече съвети.

Последна редакция: пн, 04 фев 2019, 22:01 от Анонимен

# 332
  • Мнения: 10 174
Сia_maritima, защо не се позапознаеш първо с материалите (качествените и безвредни), преди да решиш какво да си вземеш, тъй като всеки един си има особености, плюсове и минуси. Сет означава всичко да ти е от един материал, ако това искаш, добре е да прецениш кое ти е приоритетно. Аз за себе си мисля, че не мога без чугунения грил-тиган, но ми трябва и керамичната тава, както и стоманената тенджера, понякога готвя и в стъкло... Различните рецепти са подходящи за съдове от различен материал, така мога да постигна максимално добър вкус и разнообразие.

# 333
  • Мнения: X
Не съм съвсем сигурна, че ако сега тръгна да обзавеждам кухня, ще купя сет. Ако трябва днес да започна от нулата, ще купя следното:

1. Тендежра 24см емайлиран чугун на Крюзе,
2. Голяма тенджера за супа на Рийс -ето тази 8 литровата, като в нея може да се стерилизират и буркани, затова е практична.
https://www.amazon.de/Riess-Suppentopf-Kochtopf-Emaille-Schwarz/ … WJ8P3PFDPHF74WCPA
3. Средноголяма тенджера на Рийс- 4 литрова, по-практична за всеки ден.
https://www.amazon.de/Riess-Kasserolle-Kochtopf-Emaille-Halbhoch … DXYS6PRS4TDYR5MTC

4. касерола за затопляне на вода, за пържене на малки количества продукти, за сосове и за затопляне
https://www.amazon.de/RIESS-Stielkasserolle-gro%C3%9Fem-Ausguss- … ochtopf+-+Emaille
5. Голяма керамична тава на Емил Анри или на Крюзе за печене във фурната.
6. Форма за кекс от керамика пак на Е.А. или Крюзе.

Забравих най-важното -тиганите. Предпочитам суров чугун на Скепшулт -
1. един кръгъл и плосък,
2. един грил тиган и евентуално
3.един за палачинки.

Може и на Лодж, но Скепшулт са ми по-красиви. А и Лодж в немския амазон са скъпи, по-добре тогава на Скепшулт.

Долу-горе това са основните неща, които ще ползувам редовно.

# 334
  • Варна
  • Мнения: 987
Здравейте Simple Smile
Дойде тавичката на Хенри и съм много доволна Simple Smile
Поне на външен вид изглежда страхотно,скоро ще я пробваме и във фурната Simple Smile

https://pochehli.com/tava-za-lazanya-chervena-keramika-emile-henry-frantsiya

# 335
  • Мнения: X
Честито Боряна,

със здраве да си я ползуваш!
Много е красива.

# 336
  • Мнения: 3 604
Благодаря за отговорите.
По принцип готвя по малко всеки ден.
Искам да изчистя всичките стари тенджери и тигани докато съм се навил и имам средствата.Кисели неща не готвя много предимно лятото чушки с дом сос.
Замислям се толкова голяма тенджера дали би ми влязла в употреба?Не ядем и пържено мн рядко.
Марките които са споменати ги зная от темата но се опитвам да си изясня какво точно ми е нужно спрямо това което приготвям. Случват ли се често промоциите по Амазон?

# 337
  • Мнения: 11 240
Нещо бихте ли ми предложили от Икеа? Търся тенджери.

# 338
  • Мнения: 6 268
Честно казано аз за 5-ма готвя и най-голямата ми тенджера е 6.8 л. kато я ползвам доста рядко. Имам този сет купуван преди години, от който нямам никакви забележки. https://www.coolblue.nl/en/product/754309/wmf-quality-one-4-piec … ith-saucepan.html
Размерите на съдовете са Ø16cm (ca. 2l), Ø20cm (ca. 4,1l), 1x Stielkasserolle Ø16cm (ca. 1,7l), Ø24cm (ca. 6,8l)

Ако ще купуваш единични съдове биха заложила на първите 3 размера. Плюс имам тенджера под налягане на Sitram 8 л. Когато ми трябва по-голям съд ползвам основно нея, като често слагам стъклен капак, вместо да готвя под налягане. От скоро ползвам в друг съд нейната приставка за готвене на пара и зеленчуците стават разкошни  https://www.royalprice.fr/208972-sitram-autocuiseur-sitramondo-o … 108837111917.html

Имам и тенджера емайлиран чугун Ø24cm (ca. 4,5l) на Kela, която ползвам също доста напоследък, включително и във фурната.

Тиганите са ми на Silit дълбок уок тиган, който ползвам за спагети със сос, мексиканско, отделно тиган за пържене. Тиган за палачинки имам на Лава чугунен и на Brabantia, грил тиган на Le Сreuset.

# 339
  • Мнения: 5 593
А какво ви е мнението за готварските съдове от неръждаема стомана на Пирамис?

# 340
  • София
  • Мнения: 5 881
Е, добре де, какъв може да е проблемът при готвене в емайлиран чугун? Как може да проникне желязото през емайла? Дори да приемем, че е възможен контакт на храната с ръба на тенджерата, който не е емайлиран. Говорим евентуални за капки стичащи се от конденза, които за секунди да влязат в съприкосновение с милиметри от ръба?
Колко молекули ще навлязат в храната, нали отровата е в дозата? Rolling Eyes

По същия начин за алуминиевите съдове с покритие, нали храната не контактува с алуминия...
Да, едно време са/сме се тровили, ползвахме алуминиева млековарка, нашите ползваха алуминиево джезве за кафенце, имахме и алуминиева кафеварка. Баба не можахме да я накараме да изхвърли една алуминиева тава от стара електрическа тенджера. Всичко готвеше в нея, от мусака и пълнени чушки до кекс. Клатеше пренебрежително глава, нали не съхранявала храната вътре, нямало проблем.


Но сега говорим за съдове с покритие, тук се получава някакво демонизиране вече, до степен потребителка по-назад да се притеснява, че в дъното е капсулован слой алуминий...


Мен примерно повече ме притеснява готвенето в суров чугун и цялото това прегаряне и пушеща мазнина. При достигане на точката на димене на мазнините е доказано, че се отделят канцерогенни съединения. По същата причина и скарата е вредна.
За какво здравословно готвене може да става дума?

# 341
  • Мнения: 10 174
За някои неща си права, да. Прегарянето на храната изобщо не може да мине за здравословно, независимо в какъв съд ще я прегаряме, че дори и във въздуха да я обгаря огън - все ще натрупа канцерогени. Обаче има проблем с алуминиевите съдове, защото покритието много лесно се пропуква и все едно го няма и си готвиш в алуминий. Например, имам един тиган с керамично покритие, който започна да лепне, значи се е пропукало покритието и ако ще го ползвам, все едно на алуминиевата база да готвя. Чугунът, ако е емайлиран свястно, уж не трябва да пропуска желязо, проучвам го този въпрос при мен. Има съвсем конкретни данни, че постепенно с времето чугунените съдове дават натрупване на желязо в кръвта, което крие сериозни рискове, ако се надхвърли максимално допустимата стойност. Стоманата и стъклото ги виждам като най-безвредни, стига да не се съхранява храна в първото и емайлът да е правилният при второто.

Последният ти въпрос е много добър. Hands V Не случайно грамотните диетолози препоръчват хранене с висок процент сурова храна, защото готвенето, независимо в какъв съд, крие рискове, особено сготвените мазнини и внася киселинност в организма, което е далече от здравословното. В същото време 100% суровоядство също не е най-полезното нещо, така бихме загубили някои групи храни като бобовите, а има и други храни, които се усвояват по-добре, ако са преработени. Да, важен е балансът, но няма никаква причина да реабилитираме алуминия, оловото и т.н. - данните са категорични и еднозначни.

# 342
  • София
  • Мнения: 5 881
Според мен е възможно да е сравнително здравословно, като се готви с подходяща мазнина при определена температура. Има таблици в нета за Т на димене.

Принципно на всички съдове с покритие си е написано, че при нарушаване на покритието, дали емайл, дали някакво друго, трябва да се извадят от употреба. И на мен ми се случи незалепващо покритие след известно време да си загуби свойствата, промени се цвета, стана жълтеникаво, което ме навежда на мисълта, че сме прекалили с температурата при употребата или просто не е било качествено. Но самото покритие си е цяло, не мисля, че е възможно да контактува храната с алуминия в този случай. Така или иначе не го ползвам отдавна, защото не е незалепващ вече...

Ако се внимава да не прегарят мазнини и да се оставят твърде дълго празни съдове да се нагряват, не мисля, че би имало проблем.


Но специално за чугунените тигани и цялото мазане с мазнина, препичане, пушене, уж за получаване на незалепващо покритие, ми е доста съмнително. Затова и се отказах да ползвам такъв тиган.

# 343
  • Мнения: 10 174
Проблем с незалепващото покритие има, ако ще е от типа PTFE и/или PFOA. Самото нагряване на такова е изключително вредно, а може да си е съвсем ново и здраво. Тези дни четох и за каменното покритие, което е по-устойчиво от другите видове незалепващи - изрично указание дават да не се нагрява на висока Т и особено без мазнина. Е, хубаво, но аз искам без мазнина да готвя. В чугунения тиган това е възможно, затова го харесвам. Въпросното мазане и печене на тигана, което те притеснява, води до полимеризиране на мазнината и свързването й със съда за естествен незалепващ слой (за разлика от PTFE и PFOA), не преминава в храната или ако преминава, то е в незначителни количества. И аз ползвам термоустойчиви мазнини, но за емайлирания чугунен тиган не ползвам никакви, нито пък се е налагало да го сезонирам - директно мятам мръвките и зеленчуците и гледам да изпичам в разумна степен.

# 344
  • София
  • Мнения: 5 881
Точно това печене, докато изпуши мазнината, на чугунени съдове ме притеснява. Нали се отделят канцерогенни вещества, къде отиват те, ако не в образувалото се покритие. И в крайна сметка не е ясно колко точно преминава в храната...

Специално PTFE или т.нар. тефлон, който основно се ползва за незалепващите покрития, се счита за безвреден и стабилен до 250 градуса. Аз примерно никога не готвя съвсем без мазнина, поне няколко капки слагам. Най-малкото мазнината ще започне да пуши при достигането на толкова  високи температури, че да започне покритието да се разпада и да отделя някакви токсични вещества... Но и никога не готвя на повече от 200 градуса, нито на котлон, нито във фурна, предимно на 160-180 основно заради мазнините. Единственият ми незалепващ тиган се ползва за палачинки или пържени яйца нещо като веднъж, два пъти месечно и далеч под опасните температури.  Всичко останало мятам във фурната или тенджерата.

А PFOA е киселина, която се използва при производството на тефлона, тя вече е доказано вредна, но ако съдовете  са означени като PFOA free, значи за производството на покритието, не е използвана въпросната киселина.

Та не бих отхвърлила всички незалепващи покрития като вредни и мисля, че всякакво изпадане в крайности може да доведе до вредности.

Общи условия

Активация на акаунт