Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 8 окт. 2018, 18:25 ч.

След депозитите накъде? - 2 тема

• 16 195
  • 146
  •   1
Отговори
Стара тема:

http://www.bg-mamma.com/?topic=936461.765

Добре дошли в новата тема! На всички пожелаваме добри доходи и успешни инвестиции!

# 1
Стара тема:

Добре дошли в новата тема! На всички пожелаваме добри доходи и успешни инвестиции!

Благодаря ти Весела!
Успех на всички и нека повече са помощта, съветите и идеите, а не хейтърството!

# 2
Благодаря за темата! Flowers Hibiscus
Присъединявам се към горния призив.
Ще следя с интерес. Innocent

# 3
Стара тема:

Благодаря! И на теб, Весела!

# 4
Maлко пазарни новини:

https://www.investor.bg/drugi/338/a/srivovete-na-pazarite-slojih … o-honkong-270037/

Покрай очакваното повишение на лихвите вече излизат и разни нови продукти тип колективна инвестиция, но с гарантирана сума. Линк няма да пускам, за да не изглежда реклама.

# 5
Интересна тема ще следя задължително.Та след депозитите реално   накъде?

# 6
Интересна тема ще следя задължително.Та след депозитите реално   накъде?

Един от вариантите - индексни фондове, добре диверсифицирани по презумция.
Достъп до такива без такси и занимание от страна на инвеститора, предлагат и застрахователните дружества, даже в момента има горещи предложения. Повечето са краткосрочни 5-7 годишни с еднократни премии, респективно за хора със свободни средства в банката, с по няколко имота и/или не искащи да инвестират вече в имоти, чудещи се къде да ги преместят(парите от банката), да е сигурно и да има възвръщаемост. След изтичане на този срок може и да се реинвестира, и т.н.

Последна редакция: вт, 16 окт 2018, 14:57 от FragranceFanatic

# 7
Не бях отваряла отдавна сметката си в Елана.
Направо ми прилоша! От една малка сума, за проба, съм 18,6% на минус?! Rolling Eyes
Само една акция ми е на плюс и той е пренебрежимо малък...

Къде е kokopapa, да коментира ставащото на БФБ? Thinking

# 8
Ами, Елана в БФБ ли инвестират? Мислех, че вече всичките им фондове са по чужди пазари. Иначе - в последните дни американските борси са доста надолу.

# 9
Елана са ИП. Иначе имат и фондове.

# 10
А, аз реших, че е във фондовете на Елана. Директно на БФБ отдавна вече е на сметка само за някой, който върти вътрешни сделки.

# 11
  • София

Къде е kokopapa, да коментира ставащото на БФБ? Thinking

Не го знам къде е и какво е.
Докато нещото сладкодумно рекламираше дългосрочни, перспективни инвестиции аз бях тук.
Писах ви да не се хващате, че не е съвсем толкова лесно и хубаво.
Освен обиди и в темата и на ЛС друго не получих.
Продължих да си търгувам ежедневно с малки суми.
Изкарвам си месечната заплата за 4 -5 дни.
Не агитирам никого как да си харчи парите.
ПП - Дева, подобна сметка се отваря и преглежда всеки ден.
Това не е 6месечен депозит с определена лихва за да си спокоен.

# 12
Аиша, и какво ако отварям по-често? На загуба съм в момента, не върви да продавам.
Пък и сумата е такава, която съм прежалила предварително.
Никой не ме е агитирал, решението си е изцяло мое.
За щастие акциите ми са дивидентни, та имам 4% доход. Simple Smile

Преди следях редовно, сега на месеца веднъж, да видя тренда, който втора година е само надолу.

# 13
В инвестора е, призовава за класова борба и преразпределение на апартаментите.

# 14
Забравих да ви разкажа и за Софарма.
Бяха раздадени 2 дивидента(за първи път в БГ), с тях понакупих част от изброените по-рано акции Wink

По случай 85г. от основаване на компанията компанията раздаде безплатни акции на служителите си, което адмирирам!

"Coфapмa" пoдapи 1 милиoн лeвa в aĸции нa нaд 1 700 cлyжитeли
https://money.bg/companies/sofarma-podari-1-milion-leva-v-aktsii … 0-sluzhiteli.html

Продажбите растат с 20%, но за съжаление печалбата намалява, е поне е за хубаво, защото разходите за възнаграждение на служителите са увеличени с 25%, което би трябвало да мотивира персонала.

Последна редакция: нд, 28 окт 2018, 12:25 от kokopapa

# 15
И понеже днес явно ми е ден да пиша...

Ако ви интересува как се справя пенсионния ви фонд бил той доброволен или доброзорен, ето:

Колко носи пенсионният ми фонд
Доходността пада за четвърто поредно тримесечие, но все още е положителна

Гергана Михайлова
Тодор Тодоров

https://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2018/10/26/3333256_k … 8Kz0NMPweYzCfVhCM

И още - "Как да отгледаме финансово грамотни деца"
https://www.facebook.com/expert.bg/videos/1920829281319345/

Последна редакция: нд, 28 окт 2018, 13:08 от kokopapa

# 16
Мили дами, аз съм едно дрънкало, което не дава съвети, обаче напоследък си купих едни акции на Х и У и сега търся подходящи балъци, пардон - инвеститори, на които да ги шитна на 30-40% отгоре. За целта ще ви споделя, ама само на вас и тихо на ухото, че след като световните пазари изпуснаха пара, сега ще поемат въздух и трябва спешно да си купите от същите акции. Ама това не е съвет, разбира се.

# 17
Simple Smile

Последна редакция: пн, 29 окт 2018, 17:47 от kokopapa

# 18
Wink

Последна редакция: пн, 29 окт 2018, 17:46 от kokopapa

# 19
Аз не знам защо някой се разпознава в моя пост, вероятно той си знае Simple Smile От друга страна моят пост съдържа един ценен съвет - не се доверявайте на разни подозрителни типове, защото просто ще загубите парите си. Това не е лош съвет, нали ? Още повече, когато тези типове провеждат реклама в нарушение на различни разпоредби за рекламиране на финансови продукти.

# 20
Бяха раздадени 2 дивидента(за първи път в БГ), с тях понакупих част от изброените по-рано акции Wink

По случай 85г. от основаване на компанията компанията раздаде безплатни акции на служителите си, което адмирирам!

https://money.bg/companies/sofarma-podari-1-milion-leva-v-aktsii … 0-sluzhiteli.html

Продажбите растат с 20%, но за съжаление печалбата намалява, е поне е за хубаво, защото разходите за възнаграждение на служителите са увеличени с 25%, което би трябвало да мотивира персонала.

Как може да предлагаш на хората да купуват акции на тази компания, при положение, че има спад около 30% за две години? Shocked

# 21

Как може да предлагаш на хората да купуват акции на тази компания, при положение, че има спад около 30% за две години? Shocked

Здравей Дева, къде в думите ми виждаш съвет за покупка? Разказах, че аз съм купувал, както и днес добавих  Wink

И понеже си конкретна ще ти отговоря - ето графика с изменение на цената на компанията точно за последните 2 години, както ти посочваш - ами аз виждам ръст със 33% точно за последните две години считано от днес назад!

п.п. всъщност ти кога би купила НИ сега на върха или 2012-2013, когато бяха паднали с 20-30%, обърква ме въпроса ти...
п.п.п. съжалявам, сайта не ми дава бутон да залича предходните си постове

# 22
Аз си смятам по цена близо 5 ле. - толкова стигнаха през 2016,  и колко са сега - 3,82. 30% надолу. Peace

Моите имоти са купувани без кредити. 2009 и 2016. И слава Богу, че съм била дисциплинирана, да имам готови пари и да ги купя. Акциите съм ги отписала.  Naughty

# 23
Мили дами, аз съм едно дрънкало, което не дава съвети, обаче напоследък си купих едни акции на Х и У и сега търся подходящи балъци, пардон - инвеститори, на които да ги шитна на 30-40% отгоре. За целта ще ви споделя, ама само на вас и тихо на ухото, че след като световните пазари изпуснаха пара, сега ще поемат въздух и трябва спешно да си купите от същите акции. Ама това не е съвет, разбира се.

Страхотен пост Smiley Право в целта Simple Smile Интересно защо следващите постове са редактирани и какво е било съдържанието, ама... Grinning

# 24
Съдържанието беше за други акции на БФБ. Точно на Хим са нагоре, може да иска да спечели от разликата.
Не разбрах защо иска да трие, нали всичко е вярно? Thinking

# 25
 Пускам една графика, която казва всичко за емоциите на неподготвен за фондовия пазар инвеститор.
Както виждате точно нивата - "Какво по дяволите става" и т.н. или точки 7,8,9,10 и 11 обикновенно са чудесни нива за покупки или допълване на инвестицията стига нервите и познанията на инвеститора да не го предадат. За съжаление човек стоял цял живот на депозит, трудно приема че точно това са чудесни възможности за покупки и бъдещи печалби.

Понеже виждам, че постовете ми не са на високото ниво на аудиторията и дразнят пишещите - спирам. Включих се, защото бях попитан.

Хубав ден!

# 26
Чета новини тази сутрин. Бихте ли инвестирали в новия, обещаващ много, проект за производство на българска луксозна кола? Няма да пускам имена, да не излезе, че рекламирам бъдещо IPO.

# 27
  • София
Не, не бих.
То и опити за български смартфони и лаптопи имаше.
И коли пробваха да произеждат тук .....

# 28
И аз не бих. В никакви индустрии не бих. Мениджмънтът е под всякаква критика.

# 29
Какво мислите за инвестирането в криптовалути, както и за копането на такива? (Майнинг)

# 30
Какво мислите за инвестирането в криптовалути, както и за копането на такива? (Майнинг)

Балон, забрави, ще загубиш пари. Кракто и ясно. Когато стартираха, да, някои хора направиха пари.
Сега не си играй.

Видеа в тубата колкото щеш, ако знаеш английски. Виж на Jordan Belfort, примерно анализите, твърдо против е.

Второ, за копаене трябва да инвестираш хилядрки в хардуер, който трудно ще изплатиш, подтовена ли си? Не вярвам.

Последна редакция: ср, 12 дек 2018, 20:24 от FragranceFanatic

# 31
  • София

Закъснял/а си. Имаше смисъл в началото, вече е безпредметно.
Но може да ги търгуваш като ДЗР на някоя онлайн платформа.
Най-добре на day trading, за да спиш спокойно.
Ако имаш определена, прежалима сума пари може да си начешеш крастата.

# 32
Имам предложение за закупуване на машина, уж с възвращаемост 7-8 месеца, имам и парите, не знам обаче заслужава ли си да ги дам? Simple Smile)

# 33
  • София
Ако парите са ти излишни и лесно придобити - дай ги. После сама ще се убедиш защо сегашния собственик я  продава. В този вид инвестиции това, което е станало вчера не е задължително да се случи и утре.
След като не разбираш от дейността поне прочети - има доста информация в специализираните форуми.

# 34
Didi Nicк, зависи колко е сумата, но ако толкова искаш да ги инвестираш, почети малко и ги сложи в добър и диверсифициран балансиран индексен фонд. Не ме питай къде, порови, поинтересувай се, посъбери още някой друг лев, ако трябва, и ако решиш - действай.

# 35
Е, те се сринаха криптовалутите. Спечелиха тези в началото. В първите години голяма част от биткойните са собственост на близнаците Уинкълвос - тези, които съдиха Зукърбърг за открадване на идеята за фейсбук. Мисля, че направиха някой и друг милиард от биткойни в началото и сега печелят от платформи и борси за онлайн търговията им.

А ти чакай да копаеш и да спечелиш.

Избери си фонд/портфейл от фондове, според вкуса и парите си и гарантирано ще спечелиш повече или поне ще изгубиш по-малко.

# 36
Може би сте прави, но все пак бъдещето не е ли в криптовалутите? Все пак на все повечеместа може и да се плаща с такива. Това не ми дава мира. 😂

# 37
Може би сте прави, но все пак бъдещето не е ли в криптовалутите? Все пак на все повечеместа може и да се плаща с такива. Това не ми дава мира. 😂

Вчера това обсъждах с колега. В момента каквото изкопа го дава за ток, но поне си топли хола. Simple Smile

# 38
  • инфантилно и разглезено хлапе
Имам предложение за закупуване на машина, уж с възвращаемост 7-8 месеца, имам и парите, не знам обаче заслужава ли си да ги дам? Simple Smile)
Криптосите се оказаха поредния балон - понци-схема за наивници.
Инвестиралите в криптоси от началото на годината са вече към 85% на минус. Някои даже повече.
Печатането отдавна е на загуба - разходите са много по-големи от приходите.

Последна редакция: пт, 14 дек 2018, 14:11 от BlueIce

# 39

Криптосите през последните няколко години се намножиха толкова много, че ги удари хипер-инфлацията. Закономерно стойността им започна да спада непрекъснато и според мен ще продължат да се обезценяват, докато ударят нулата.
За платежно средство със сигурност не стават, по-скоро стават за средство за имами в интернет.

# 40
  • София
В началото на миналата тема ви споделих след имотите, които купихме 2012-2014 година накъде се насочихме. Към Земеделската земя. 2014 купихме в Бургаска област, 3та категория няколко парцела на цени 500-550. ТАзи година рентата беше 35лв - над 6.5%. На парите не се дължат данъци.
2015 купихме във Видинска област - 2ра категория, на 600лв. Тази година рента 40лв.  Peace
Да бяхме взели повече тогава, беше евтино. Сега парцели под 1000лв не се намират. А цената си расте всяка година.
В началото на тази година купихме Криптовалута - Биткойн и Етериум - 1 биткойна и 5 етериума. Резултатът е плачевен. Не са много и си ги държим, може пък да станем милионери  Mr. Green
Копокапа да си даде резултатите от вложенията в ДСК, които много се гордееше  Wink

# 41
В началото на миналата тема ви споделих след имотите, които купихме 2012-2014 година накъде се насочихме. Към Земеделската земя. 2014 купихме в Бургаска област, 3та категория няколко парцела на цени 500-550. ТАзи година рентата беше 35лв - над 6.5%. На парите не се дължат данъци.
2015 купихме във Видинска област - 2ра категория, на 600лв. Тази година рента 40лв.  Peace
Да бяхме взели повече тогава, беше евтино. Сега парцели под 1000лв не се намират. А цената си расте всяка година.
В началото на тази година купихме Криптовалута - Биткойн и Етериум - 1 биткойна и 5 етериума. Резултатът е плачевен. Не са много и си ги държим, може пък да станем милионери  Mr. Green
Копокапа да си даде резултатите от вложенията в ДСК, които много се гордееше  Wink

За много години!!!
Преди ви казах и сега повтарям - поздравления за инвестицията в земя.
Не знам новата рамка на ЕС след 2020 дали няма да обърка рентите - там има притеснения...
По принцип нищо субсидирано не носи доход вечно, защото рано или късно субсидията секва.

В отговор на въпроса ти - на всички които следят е ясно, че в БГ капиталовия пазар пада от 1,5г.  - ето защо е нормално и активите търгувани там да понижават стойността си Simple Smile
Моята инвестиция в ДСК Растеж не е изключение и за 2018 ми носи 10% виртуална загуба. Казвам виртуална, защото както споделих и по-рано не продавам, а добавям ежемесечно и всъщност сега имам с около 1500дяла повече от колкото при старта. За да не съм голословен, отново прилагам снимка:

Защо добавям от "губеща позиция"? Мисля, че тази мисъл дава отговор на това, което правя колкото и безумно да изглежда в очите на някой:  "“You make most of your money in a bear market, you just don’t realize it at the time.” -Shelby Cullom Davis"

Продължавам да купувам и директно на БФБ  - фармация, един фонд за офиси под наем, финанси и индустриални компании с ниски дългове и добра добавена стойност. Ако пазара задържи спада до лятото, ще реинвестирам и получените дивиденти. За разлика от НИ или земя на капиталовия пазар може да купиш толкова парченца(акции) за колкото имаш пари - няма нужда да чакам 3-5г. за да събера цялата сума Мисля си, че ако получим покана за ЕРМ2 това ще донесе силен оптимизъм на БФБ и особенно на финансовите компании.

Така и така се  навих да отговоря на въпроса Ви, да споделя нещо ново за мен и то се нарича REVOLUT

Това е финтех компания създала дигитална банка(с банков лиценз и защита в ЕС до 100 000Е), която предлага услугите си с доста по-ниски такси и разходи. Дебитната им карта позволява теглене от банкомати в над 130 страни, като теглене на до 200Е(в съответната валута) е без такси. Очаква се до 1-2 месеца да стартират и алтернатива на щатската Робинхуд или по-точно да предложат покупко-продажби на ценни книжа без такси, което ме накара да им стана клиент. За сега съм приятно изненадан. Направих си сметка - преведох сума, избрах валутата в която искам да се съхраняват парите ми, като всичко стана без такси и с добър курс на валуттен обмен. Парите се съхраняват по сметка в английската банка Лойдс, отново без каквато и да е такса. Безплатно получих вече дебитна карта и чакам да стартират търговията с ЦК. Ето тема по въпроса за тези от вас които пътуват често извън БГ може да е от полза :
https://magelanci.com/forums/topic/8075-%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D0%B8 … 82%D0%B0-revolut/

ето и сайта на компанията за интересуващите се:
https://www.revolut.com/en-BG/

п.п. не работя за компанията и не получавам никакви приходи за споделената информация

Последна редакция: сб, 12 яну 2019, 23:59 от kokopapa

# 42
  • София
Като чуя безплатно и банка в едно изречение бягам като дявол от тамян  Sunglasses

# 43
А, що бе? Има и безплатни неща.
Моята ДК е без такса, но е открита от работодател. Смених работодателя, но условията си останаха същите.

# 44
  • София
Ама има поддръжка и работят с твоите пари без лихви. Избиват си ги, никога банките не са назад Wink

# 45
Добре, и какво излиза? Най-добре инвестиция в някакво апартаментче и след това  заминава за под наем... Аз друго не мога да измисля, ако имам за инвестиране някаква сумичка.
Извинявам се, че така нахлувам в темата Simple Smile

# 46
  • София
Да, ако сумата стига за апартаментче в София или още 2 -3 града.

# 47
  • София
Зависи, гледа се възвращаемост на инвестицията. Ние купихме двустаен за 40 000 Евро, общо всичко ни излезна 50000 евро. Даваме го под наем от 680 до 720лв на доходност 6-7% след приспадане на данъците. Същият този апартамент в момента струва 70к евро. Доходността му е 3%-3.5%. Купихме и земя на по 500-700лв на декар, а взимаме ежегодно 35-40лв рента, там е още по-голяма доходността, но вече и цената не е такава. Дебне се възможност, а не се бяга след стадото. Не знам дали в тази тема написах кое е на далавера сега, но трябва занимавка - ваканционните имоти, под себестойност са  Wink

# 48
Зависи, гледа се възвращаемост на инвестицията. Ние купихме двустаен за 40 000 Евро, общо всичко ни излезна 50000 евро. Даваме го под наем от 680 до 720лв на доходност 6-7% след приспадане на данъците. Същият този апартамент в момента струва 70к евро. Доходността му е 3%-3.5%. Купихме и земя на по 500-700лв на декар, а взимаме ежегодно 35-40лв рента, там е още по-голяма доходността, но вече и цената не е такава. Дебне се възможност, а не се бяга след стадото. Не знам дали в тази тема написах кое е на далавера сега, но трябва занимавка - ваканционните имоти, под себестойност са  Wink
+1 правите добри инвестиции БРАВО! Аз съм скептичен за инвестиция в НИ в страна в демогравска катастрофа, но явно вие успявате!
Успех!

# 49
  • София
Ами всичко бяга към София - цели се момента. Сега много хора се нагрухтяха с кредити при ниски лихви с мисълта наемът им да покрива кредита. Общо взето на високи цени го местят от пусто в празно. И при една криза ще изгорят. Миналата година по това време мои птиятелки почнаха да говорят за инвестиция в Криптовалути. А шом маникюристка ти говори за крипто, значе не е там печалбата. Ако някой иска мпога да му разбия приходи и разходи на апартамент едностаен 55м2 в Слънчев бряг. Да се види къде се печели в момента. Разбора се трябва даси на място, дистанционно не става като със земята  Wink

# 50
Ами всичко бяга към София - цели се момента. Сега много хора се нагрухтяха с кредити при ниски лихви с мисълта наемът им да покрива кредита. Общо взето на високи цени го местят от пусто в празно. И при една криза ще изгорят. Миналата година по това време мои птиятелки почнаха да говорят за инвестиция в Криптовалути. А шом маникюристка ти говори за крипто, значе не е там печалбата. Ако някой иска мпога да му разбия приходи и разходи на апартамент едностаен 55м2 в Слънчев бряг. Да се види къде се печели в момента. Разбора се трябва даси на място, дистанционно не става като със земята  Wink

харесвам как мислите, аз ще се радвам да видя разбивката.
Освен ваканционни НИ друго грабва ли ви - вие май сте фен на НИ всъщност...

# 51
Чиана, спомням си това, което писа в края на м.г. за сл. бряг.
И на мен ще ми бъде интересно да видя сметките.

# 52
chiana2003, бих била много благодарна на подобен анализ Simple Smile

# 53
И сега всички с пълна сила към Сл. Бряг за апартаменти .Да доста са евтини и излизат мн прилични оферти, продават се предимно от чужденци.Но и на мен ми е и интересно да видя една разбивка разбира се да е реална.

# 54
  • София
Апартамент в центъра на Слънчев бряг, закупен за 22.500 евро. Лятото сме там и това е основна причина, трябва си човек да се занимава, иначе е безсмислено.
Покупна цена 22500
Комисионна     2250
разходи сделка 1250
Общо 26000 евро разходи, около 51 000 лева
Годишни разходи:
Данък 120 лв
Такса вход 220лв
Електричество около 600 лв
вода около 200лв
Данъци около 600 лв
Общо годишни разходи около 2000 лева
За миналата година имаме 82 дена заети от туристи на средна цена 64лв - около 5 250 лв
Зимата го даваме под наем за 200 лв на месец, още 1000-1400лв.  Миналата е за 5 месеца даден
Общо приходи 6250, разходи 2000 лева, чиста печалба 4250 или около 8.3%

Можем да вдигнем още заетостта и ще работим върху това. Трябва да се отбележи, че ние си го чистим, в района сме, ние настаняваме гостите. Плащаме му и и туристическите данъци, тях повечето ги крият.  Mr. Green

Има и вариант да се даде лятото на персонал, те си плащат тока и водата - 3000-3200 вървят, което си е пак 6% възвръщаемост без да си мръднеш пръста  Sunglasses

# 55
не иска ли разходи за ремонт и подмяна при толкова текучество на хора?

# 56
  • София
завишила съм малко разходите о около 1750 излизат, писала съм 2000 лв. Ако се счупи нещо мъжът ми го оправя. Поддържаме цял хотел, още един апартамент не е нещо особено.  Wink Но пак казвам, трябва да си на място, някои пробват дистанционно и после се вайкат защо не става  Wink

# 57
А удобно ли е да попитам - колко стаен е апартамента? В комплекс ли е, има ли басейн? Не го ли давате евтино?

# 58
  • София
Едноспален е - хол с бокс и отделно спалня. Не е в комплекс. Евтино е относително понятие. Определя се от пазара. В Слънчев бряг всичко е по-евтино от София.  Wink

# 59
Чиана, браво. Успех и това лято.

# 60
Това е много добре, но не за всеки е възможно да бъде на място. А дистанционно не става.

# 61
Апартамент в центъра на Слънчев бряг, закупен за 22.500 евро. Лятото сме там и това е основна причина, трябва си човек да се занимава, иначе е безсмислено.
Покупна цена 22500
Комисионна     2250
разходи сделка 1250
Общо 26000 евро разходи, около 51 000 лева
Годишни разходи:
Данък 120 лв
Такса вход 220лв
Електричество около 600 лв
вода около 200лв
Данъци около 600 лв
Общо годишни разходи около 2000 лева
За миналата година имаме 82 дена заети от туристи на средна цена 64лв - около 5 250 лв
Зимата го даваме под наем за 200 лв на месец, още 1000-1400лв.  Миналата е за 5 месеца даден
Общо приходи 6250, разходи 2000 лева, чиста печалба 4250 или около 8.3%

Можем да вдигнем още заетостта и ще работим върху това. Трябва да се отбележи, че ние си го чистим, в района сме, ние настаняваме гостите. Плащаме му и и туристическите данъци, тях повечето ги крият.  Mr. Green

Има и вариант да се даде лятото на персонал, те си плащат тока и водата - 3000-3200 вървят, което си е пак 6% възвръщаемост без да си мръднеш пръста  Sunglasses
Чудесна инвестиция.Тази година по голяма заетост пожелавам.

# 62
Който го може, го може!
Браво и все така да споделяте инвестиционни идеи с нас!

# 63
Добро утро на всички!
Бърз въпрос за П2П платформите като Клиър, Минтос или Вива инвест...някой "инвестира" ли в такова нещо? Доста на ръба на закона ми изглеждат...

# 64
Аз се бях замислил за тези платформи. Като цяло Клиър са регистрирани по бг законодателството и те си имат лиценз от бнб и си раздават кредити като небанкова институция. Единствените които фактически предоставят истински риск на инвеститорите си тоест ако кредита не се плаща ... гориш. Другите имат buy което звучи като че никога не губиш пари освен 30-60-те си дена в които нямаш доходност докато се активира - това обаче изглежда много странно какъв тип инвестиция е това когато ти го представят като безрискова. Фактически когато има buy back риска е да фалира платформата или да вземат парите и да изчезнат по островите Grinning
При евентуална криза може да се очаква намаляне на доходността поради повече лоши кредити при всички платформи.
iuvo пък предлагат бързи кредити от easycredit / vivacredit и други подобни от европа. Те са регистрирани в Естония.
Като цяло минтос твърдят че е единствената платформа с годишна печалба за разлика от всички останали които са на годишна загуба.

Вкрайна сметка сметнах, че най-добрата инвестиция е да си връщам ипотеката (предсрочно) въпреки ниските лихви на кредитите и след това да се чудя какво да правя Grinning

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 08:10 от drekinov

# 65
Аз се бях замислил за тези платформи. Като цяло Клиър са регистрирани по бг законодателството и те си имат лиценз от бнб и си раздават кредити като небанкова институция. Единствените които фактически предоставят истински риск на инвеститорите си тоест ако кредита не се плаща ... гориш. Другите имат buy което звучи като че никога не губиш пари освен 30-60-те си дена в които нямаш доходност докато се активира - това обаче изглежда много странно какъв тип инвестиция е това когато ти го представят като безрискова. Фактически когато има buy back риска е да фалира платформата или да вземат парите и да изчезнат по островите Grinning
При евентуална криза може да се очаква намаляне на доходността поради повече лоши кредити при всички платформи.
iuvo пък предлагат бързи кредити от easycredit / vivacredit и други подобни от европа. Те са регистрирани в Естония.
Като цяло минтос твърдят че е единствената платформа с годишна печалба за разлика от всички останали които са на годишна загуба.

Вкрайна сметка сметнах, че най-добрата инвестиция е да си връщам ипотеката (предсрочно) въпреки ниските лихви на кредитите и след това да се чудя какво да правя Grinning

Благодаря за инфото!
Тъкмо подобна дискусия се опитвам да повдигна в темата за семейния бюджет!
Защо ако семейство има сигурни(до колкото има такива) доходи би предпочело да връща предсрочно ипотеката  си, която вероятно е на 3% , ако има възможност да си купи нещо носещо му 5-10-15% в един дългосрочен период. От една страна имаме евтини пари, които инфлацията не спира да обезценява и възможност да си докарате бъдещ пасивен доход с инвестиция в земя/гараж/малък бизнес или просто да си оставите кеш дебнещи възможност или покриващ неочаквана болест или разход, а от друга страна е спокойния сън без кредити и живот с работна заплата(колкото даде шефа за да не напуснем)  ThinkingThinkingThinking

Което ми напомня една мисъл "...Бяха ме питали какво не ми харесва в това да имам „сигурна заплата“? Сигурността на заплатата е монета с две лица - добре е да имаш сигурен доход, но не е добре този сигурен доход да е малък. Ползата от първото не оправдава недостатъкът на второто..." 

и една статия в един блог - Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер     
https://zaparite.blogspot.com/2015/02/blog-post.html?fbclid=IwAR … cK8Hcq0-zeBpbCCT8

п.п. други чакат срив на финансовата с-ма при нова криза - тогава да купуват злато, вместо да връщат хартийките на тази същата система...
п.п.п. извинявам се ако досаждам , но с тези грипни ваканции стоя в къщи като заложник около малката ми дама Simple Smile

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 16:57 от kokopapa

# 66
За ваканционните имоти явно в момента наистина са подценени, но ми направи силно впечатление "да си на място". Един приятел преди 2-3 години беше изнамерил много добри оферти за Пампорово. Обаче точно това ми се стори трудната част от стотици километри ще имаш някаква стая в хотел. Къде го отдали, къде не. Плащаш такси и накрая не е ясно какво се случва.
Ще се радвам да споделите за земята. Какво количество купувате, след това на кого я отдавате под аренда. Изобщо всякакви подробности ще са ми интересни.
Иначе моят опит с взаимен фонд за момента е яко назад. Та си мислете добре преди да правите нещо Simple Smile
П.П. Относно криптовалутите: от създаването си до сега се класифицират като високорисков актив. Даже могат да се нарекат свръхвисокорисков актив. Така или иначе от създаването си досега биткойна(първата такава валута) си е увеличил стойността от по-малко от цент до около 3000$ в момента, а имаше момент над 10000$. В момента който всички започнаха да говорят за това без да си имат представа от технологията стояща зад него срива в цената беше необратим. Съществуват още хиляди криптовалути. Множество от тях имат интересен замисъл, но това са доста сериозни детайли. Пари естествено могат да се изкарват например чрез търговия. Само дето изисква да се фокусирате върху определена валута или 2-3 и да следите всичко свързано с нея. Под всичко се разбира всякакви слухове изказвазния и т.н. Другият вариант е да се купи нещо което се смята, че е ударило дъното и да се чака. Копаенето е рентабилно ако така или иначе имате техниката по-други причини и да запълвате свободното време.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 10:24 от Stamatko

# 67
Земята се отдава на кооперация която е в самото землище.Зависи къде е земята ако е Добруджа е доста скъпа но пък се вземат повече пари.Дажецимам виждане     за това ,че хората не продават ако не са на зор или не им предстои покупка на недвижимо имущество.

# 68
  • София

Имам малка сума в Клипът, колкото да разуча платформата. От 3-4 месеца, засега съм доволна. С балансиран портфейл съм, около 7,2-7,3% доходност. Юво не мисля да пробвам, по чисто етични съображения. Изи кредит и подобните не са хора, на които бих поверила парите си.

# 69
Може би си е народо-психология.
Не говорим да имаш 50-100к лв и да се чудиш какво да ги правиш и да не ти трябват. Да кажем имаш 10к лв и купуваш гараж .. плащаш му данъците .. търсиш на кого да го дадеш под наем за 50-60 лв или повече според зависи въпреки че в Русе не знам как върви пазара, но под блока преди година имаше парко МЯСТО за 50 лв, но съм виждал и гаражи за толкова. ще минат 10-тина години докато си върнеш парите от покупката най-вероятно а може и повече. Ако калкулираме и занимавката .. всеки месец да се срещаш с някой да ти дава наема щото не му се дават 2 лв за банков превод (примерно). .. данъците а недай си боже и някакъв ремонт да се наложи.
С клиър е същата работа  вкарваш едни пари които фактически ги заключваш в кредити с месеци. Ако ти потрябват пари трябва да продаваш на вторичен пазар и да чакаш някой да ги купи, което може да отнеме ден два може и седмица може и повече. След това се подлъгваш да инвестираш върнатите пари и фактически пак ги заключваш в месеци и вкрайна сметка затваряш едни пари .. виждаш че се увеличават но докато си ги върнеш в ръцете може да отнеме малко или много време. След това им плащаш данъците с данъчната декларация и си ги ползваш.

Та връщането на кредита ми изглежда добре вместо това защото влагайки времето което примерно би отнела цялата разправия за всичко (покупка и отдаване под наем или влагане в кредити и следенето им и прочие) може да се вложи в допълнителна работа.
В ИТ сектора за година в извън работно време преспокойно може да си изкараш за вноските за ипотеката (главница или главница и лихви) за годината. Инвестираш време и обикновено възращаемостта е над това което получаваш на час през работно време.
Горе-долу такава ми е логиката за момента и нежеланието да рискувам пари за абсолютна доходност която може да се докара с извън работна работа за много по-малко време. Тоест ако примерно имаш 1000 лв в клиър това са 70-80 лв доходност на година. В ИТ сектора това може и да ти е на час може и да ти е за 15 минути. В моя случай щот съм бачкатор дето като го питат колко пари искам все едно не аз ще вземам ами ще им давам та обикновено не се пазаря и колкото дадат толкоз та за 2-3 часа годишно хем си имам 1000-тата лв хем си докарвам и печалбата и разполагам с двете на момента.

Не във всеки сектор обаче нещата седят така. Просто 10 години да затвориш едни пари (имот за наем) и да чакаш да ти се върнат на номинал е твърде голям срок в моя мироглед. Като теглих ипотеката, което беше и първия кредит през живота ми направо не си и представях как ще го връщам въпреки че е малко над 100к лв . Да след 10-15-18 години ще имам имот, но това е страшно много време, през което знаеш че ако нещо стане остваш на улицата примерно барабар с децата и една камара боклуци (мебели и уреди и т.н.). Ако имаш и друга собственост освен ипотеката .. фактически не рискуваш само апартамента а рискуваш всичко (изключвам платежоспособните които имат ипотека с ограничена отговорност). Та струва ли си заради доходност над лихвения процент на ипотечния кредит (3% сега) да рискуваш в бъдеще поради някакъв проблем всичко .. апартамента, колата, наследвената къща на село, наследвената нива на жена си гарсониерата (изброяването е примерно).
Иначе да като нямаш кредити и имаш пари .. рискувай а пък каквото стане . така или иначе явно тези пари не ти трябват за да живееш Simple Smile

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 12:30 от drekinov

# 70
drekinov  има доста ИТ специалисти, които имам удоволствието да познавам. За моя радост след като се видяха в пари започнаха да изучават и финанси и разбраха някои важни неща.
1-во Ако имат 10бона в повече, може да си купят 5дка в Добруджа, които да им носят по 500лв всяка година! А като ги отключат(продадат) след 10г., то в следствие на едно друго икономическо чудо наречено инфлация, която е вървяла тези 10г., та на финала може да получат при продажбата 15бона+5бона от годишния доход.

Не се притеснявайте че ще останете на улицата, 50% от населението на Германия няма собствен дом и са добре, повярвайте ми  Wink

# 71
За зем земя е точно така.Даже моя тъст се ядосва ,че не е купувал повече.
Изпадне ли ви оферта за земя не се чудете ако имате кеш.

# 72
  • София
За ваканционните имоти явно в момента наистина са подценени, но ми направи силно впечатление "да си на място". Един приятел преди 2-3 години беше изнамерил много добри оферти за Пампорово. Обаче точно това ми се стори трудната част от стотици километри ще имаш някаква стая в хотел. Къде го отдали, къде не. Плащаш такси и накрая не е ясно какво се случва.
Ще се радвам да споделите за земята. Какво количество купувате, след това на кого я отдавате под аренда. Изобщо всякакви подробности ще са ми интересни.

По първата част неслучайно го споменах няколко пъти "да си на място". Ще ви кажа какво се случва с имоти, които давате да ви ги управляват - на първо място управляващия взима 30-50% от чистите приходи, а за вас остава с останалите пари да плащате данъците на имота, таксите за комплекса, тока, водата, прането и 10% плосък данък. Не само това ами и управляващите мислят така - Абе дадохме го за 14 дена на едни руснаци, ще кажем на собственика 10 дена и хем за него ще има, хем за нас 300 лева чисти. Виждала съм собственици, които идват на място в комплекса и няка къде да спят, защото българинът е тарикат. Да не говорим, че поемате целия риск от това да ви изпотрошат имуществото.В най-добрия случай ще излезете нула на нула от цялата ситуация  Wink
За земята ние купувахме (вече е скъпо според нашите разбирания) само ниви 2-4та категория (Повечето са трета). Имаме малко под 100 декара, но миналата година не сме купили нищо. Арендатори  винаги има - я ТКЗС-то, я някой частник. Ренти 35-40 лв. Говоря за област Поморие. За другите нямат опит. Само един съвет, не купувайте над 7ма категория, лоша земя е това, не става за нищо освен пасище Wink

Което ми напомня една мисъл "...Бяха ме питали какво не ми харесва в това да имам „сигурна заплата“? Сигурността на заплатата е монета с две лица - добре е да имаш сигурен доход, но не е добре този сигурен доход да е малък. Ползата от първото не оправдава недостатъкът на второто..." 

Това много ми харесва и си го слагам като подпис, извинявам се!

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 21:01 от chiana2003

# 73
Simple Smile
забавни коментари под статия за инвестицията в НИ и как само тя е алтернатива на банковия депозит за българина:

- "От близо месец всеки ден чета, че няма балон на имотния пазар.
МИЛИ БРОКЕРИ вече ми стана пределно ясно, че балон няма."

- "Намаляваме с 50 000 на година, раждаемостта намалява, емиграцията се увеличава. Римляните се множат и превземат големите градове, а тия специалисти държат цени на апартаментите като в Париж и ми разправят, че нямало балон."

- ""В София цените няма да падат цяла България се мeсти там...."
Тя България скоро ще свърши и тогава кой ще идва в столицата да ви купува апартаментите или да ви плаща наем? Римляните или пенсионерите от провинцията?"

- "Вчера си купих 5 апартамента,дори в бързината да не свършат единия съм го платил два пъти,ама нищо.важното е,че не свършиха за мен."

- "Вземат жилища на кредит за по двеста бона а работят за по 800,1000 лв...още неродените им внуци започват да дължат на банките пиавици...българина е примад."

- "Привет от провинцията..тъкмо напълних камината с дърва и гледам отсреща гората...красота!!няма шум от клаксони,линейки,аларми,асансьори,пиратки,няма шум от съседа който налага след второто менте жена си....дрехите на простора са ми чисти,гората ми е на стотина метра,въздуха чист,тук е рай...поздрави на суууфианците астматици..хахахахаха.."

- "В моя вход,нов блок от 2014 само аз съм от София.Съседи от Ямбол,Пловдив,Варна,Бургас,Нова Загора и откъде ли не.Хубави,млади хора.Тук в София казват,че искат да живеят.Какво да ги правим?Има си и добра страна.Носят им от село ракии,вино,туршии,прасета,зимнини всякакви.Правиме яки запивки."

смях се с глас!!!

Последна редакция: сб, 09 фев 2019, 07:30 от kokopapa

# 74
Мисля, че е очевидно какво предстои при НИ - приготвяме кеша и чакаме Simple Smile

# 75
Приятна и нагледна графика от ЕКИП

https://ekipbg.com/inflation-01-19/

# 76
Безумие е да се инвестира в НИ при този балонизиран пазар кой. Курортите искат личен ангажимент, иначе доходността отива на кино. В момента май най-добре е като големите банки - свободния кеш да се обръща в ценни метали

# 77
  • София
В момента май най-добре е като големите банки - свободния кеш да се обръща в ценни метали

А ликвидност когато се наложи или продажби на върха?
Те банките си имат междубанков пазар и лесно  освобождават средства от един инструмент, когато друг стане по-изгоден.
Семейната инвестиция в пръстени и ланци колко време ше я криеш в брашното преди да ти проверят апартаментчето...

# 78
Нямах предвид бижута, а инвестиционно злато или сребро. Това е инвестицията с най-висока ликвидност от древни времена до наши дни Simple Smile Има БГ търговци (напр.Тавекс) и банки (ПИБ, Райфайзен и др.) които ги купуват ако ти се наложи

# 79
  • София
Да, наясно съм с инвестиционното злато.
Но пак стигам до въпроса за съхранението му. Имам близки отношения с 1 уж сериозна банка.
Ами втори път преджобват наетите от хора и фирми трезори само в 1 клон.
Водят се дела, сключват се споразумения, само да не се разчуе.
Предполагам, че сигурността и в другите е подобна.

# 80
Ама как така, кой ги преджобва?

# 81
Нямах предвид бижута, а инвестиционно злато или сребро. Това е инвестицията с най-висока ликвидност от древни времена до наши дни Simple Smile Има БГ търговци (напр.Тавекс) и банки (ПИБ, Райфайзен и др.) които ги купуват ако ти се наложи

Ако не се лъжа, ПИБ и Райфата не изкупуват обратно вече продадено от тях злато...

# 82
За коя банка става въпрос имам касета в трезор и ме притесни засега нямам проблем. Иначе за инвестиционното злато примерно за Тавекс където са най-добрите условия спреда между купува и продава е твърде голям за да се избие.

# 83
Като давате такива съвети... поне погледнете спреда на среброто.
Гуру върху гуру в този форум.

# 84
За коя банка става въпрос имам касета в трезор и ме притесни засега нямам проблем. Иначе за инвестиционното злато примерно за Тавекс където са най-добрите условия спреда между купува и продава е твърде голям за да се избие.
Спреда им е около 7%, а избиването зависи най-вече от момента на покупка. Някои чакат повече от година, други пък (напр.тези които са купили по-миналия месец по това време) вече са го "избили". Това не е препоръка за покупка, споделям лично мнение, не знам накъде ще тръгне цената утре, след месец или след година

# 85

Ако не се лъжа, ПИБ и Райфата не изкупуват обратно вече продадено от тях злато...

Изкупуват, ето линк за котировките на ПИБ:
https://www.fibank.bg/bg/zlato-i-numizmatika/page/508#izkupuvane … no-zlato-i-srebro

Явно съм изостанал с Инфото благодаря. А колко струва да кътате в банков трезор?

# 86
  • София
Ами за съжаление и аз вече не виждам нещо с добра доходност от нещата, от които си мисля, че разбирам. ТАзи седмица ни пропадна сделката. Бяхме договорили 40 декара земя още, този път в северозападна България за по 1000 лева/декара. Ренатата миналата година е била 45лв. Тъй като нямахме парите ги взехме от приятели. И изведнъж се почна, че сестрата на единия наследник е болна, отложиха сделката за след седмица, после синът пътувал  и отложиха пак сделката и вчера брокерката ми звъни и ми вика, че прегледали пазара и искат 1300 лева. Е майната им, взехме си капарото и това е, загубихме много личнбо време. Здраве да е

# 87
затова като се дава капаро .. нека да има клауза че ако откажат сделката ще връщат капарото двойно ... сами сте стигнали до извода че сте вложили време като минимум и пари като капаро и накрая нищо.
или не давайте капаро просто ей така .. с обещание за предварителен договор че накрая може ни договор, ни имот ни капаро.

# 88
Спреда им е около 7%, а избиването зависи най-вече от момента на покупка.
Горе долу същото е положението и ако си купиш някоя валута убежище но спреда е по-малък.

# 89
Не виждам много къде и е сметката на тази земя, освен да се вложат едни ненужни сега пари в едно имагинерно далечно бъдеще за следващите поколения.
Най-скорострелно умиращата нация в Света, с внос 90% от всичко, което консумираме и смазано земеделие.
40 000 лв. с тази рента се възвръщат за 22 години, ако това е добра рента, значи трябва да са поне толкова продородни всички следващи години. Това е много време за възвращаемост на инвестиция.
След като свършат евросубсидиите, ако въобще има ЕС, интереса към земя съвсем ще спадне.
Хубавото е, че не иска вода, не се облага и с данъци все още....

То и мера/пасище, което е най-ниска категория и цена, носи на който трябва по 40 лв субсидия на дек. годишно. Grinning

По-скоро, купуващите на 200, 300 лв. декара спечелиха.
Малко ме е яд, че на майка ми тъпите роднини си продадоха ид. части на 200 лв. дек. преди няколко години, добра категория земя в бургаско, при цена над 1000 лв.

Последна редакция: ср, 20 фев 2019, 15:23 от qsenski

# 90
  • София
2015-2017 година купихме доста в Поморийска област на 500-700 лв. Разхвърляли сме доста пари в имоти в София, по морето и в земя. Отвсякъде изкарваме по нещо, но земята няма равна. Там не влагаме никакви усилия. А хляб и Олио винаги ще се търсят. Да не говорим че все още тук е най-евтината земя в цяла Европа. Така че един и същ ресурс рано или късно шри пазарна икономика ще си изравни цените навсякъде. А пък и Бил Гейтс ли (не съм сигурна) изкупи доооооооста земя, не вярвам да е глупав  Mr. Green
Другото е, че земята има краен ресурс и това, че в България намалява населението, то в световен план се увеличава. А гърлата ще трябва да се хранят

# 91
Това е защото вече не я произвеждат 😀

# 92
Не я произвеждат, ама и никой не я иска.
При целия шум, който се вдигна как чужденци щели да изкупят земята ни без пари, не се случи.
Това е показателното, ако струваше много,  отдавна нямаше да е наша.....
Дойдат от време на време някакви, които уж щели да купуват цели области, да отглеждат и изнасят за родината си и си заминават.

Като гледам китайците какви ГМО са създали и продават в Али-то - три метрови храсти, отрупани с всякакъв вид мутанти плод/зеленчук по тях, виреещи върху пясък в саксии, не съм сигурен, че конвенционалното земеделие има много бъдеще, при променящите се климатични условия.
То и сега ягодите, вероятно и други, които ядем са от същите.

# 93
  • София
Вся още по закон нямат право да купуват чужденците. От корупцията ги е страх, не че не искат. Наскоро Араби изкупиха над 50к декара в Румъния, после бяха тук и искаха и тук, ама няма как засега. А колко струва земеделската земя може да се провери много лесно - цените бяха по 30 долара 1999година, сега са по 500 евро, а в Германия са по 7000 евро. Както и да е, ако имате за продаване, свържете се да прескочим брокера Wink

# 94
Дори около 2 600 лв./дка е цената на земеделската земя в Добруджа. Годишната рента е много добра също.

# 95
4 причини да съжалявате, че не сте си купили акции на БФБ

https://money.bg/savings/4-prichini-da-sazhalyavate-che-ne-ste-s … ktsii-na-bfb.html

# 96
 Simple Smile
Значи да чакам да стана милионер. Wink

# 97
  • София
Чакай и мечтай - поне мечтите са безплатни.....

# 98
  • София
Рано или късно БФБ ще тръгне нагоре за да посъбере пак свежи пари. И после пак крах и ще изгорят малките играчи. Този филм българинът си го играе редовно. Прочетете две теми във форума - Пазарът на недвижими имоти 2 и пазарът на недвижими имоти 33. В първата от 2013 година цени по 600 евро, всеки дава акъл да се чака да не се купува, реалната цена била 350. В другата пуснати обяви по 1500 евро и коментари - купувай, това е твоя апартамент. Стадния принцип е изключително интересен. Така и кокопапа - отворил е позиции с акции и колелото трябва да се завърти по някакъв начин

# 99
Точно така е. Цените падат, очевидно около дъното и всички чакат да падат още. Даже и по 500 имаше 2012 из Варна с някое леко скосче последен или предпоследен етаж. Ама за 700-800 си бяха добри. Сега цените яко нагоре и юруш на маслините.

# 100
С риск модитата(усмихнат празник и на тях!) да ме баннат за поредни постове...един г-н тук твърди че може да ни носи 9% от наем на вече отдадени за 10г. офис площи, мнения?

Асен Лисев: Очакваме дивидентна доходност за Браво Пропърти от 9,3-9,6%
Правата за участие в увеличението на капитала на АДСИЦ дружеството се търгуват до 14 март 2019 г.

https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/asen-lisev-ochakv … K8PEajPxjPwrb39cs

# 101
Здравейте, искам да попитам понеже днес отидох в банката с идеята да отворя спестовна сметка на детето с едни 1500 лв и всеки месец да внасям по 50 лева с идеята да има някой заделен лев ако се наложи нещо за в бъдеще или за образование. Там ми казаха, че няма смисъл от такава сметка, а да сключа договор за фонд Дск Стандарт с нисък риск и така. Чудя се сега как заделяте по някой лев за бъдещето на децата си, като спестовните сметки не са изгодни. Притеснява ме и факта, че с парите, които с години моите баби бяха събирали за мен, успях по времето на инфлацията да си купя едно кожено яке. Не държа да печеля просто искам да има пари в наличност, които да използвам при нужда след години за детето.

# 102
Каквото и да отваряте, да бъде на ваше име, не на детето, тъй като искането на разрешение за теглене от детски влог минава през съда.
Пък после го ползвайте за каквато цел искате.

# 103
  • София
Доходност около 1,5-6, с 1% годишна такса и 0,1% такса за покупка/продажба. Плюс че нищо не гарантира нито депозираната сума, нито доходността. Останаха под половин % след таксите. За мен няма смисъл, особено щом не сте наясно с материята.
+ Че минимума на транзакция е 100 лева, т.е. 50 лв месечно няма да стане.

# 104
Да, със сигурност нямаше да е на името на детето влогът, но тези такси, които събират всеки месец и възможната инфлация ме притесняват. Затова питам кой е най-надеждния начин за момента да се събира по някой лев за нужда. Дори и да няма печалба, поне парите да са си тези, които се влагат, а не да се обезценяват.

# 105
Купувайте всеки месец 1 грам абонаментно златно кюлче.
Не е 50 лв., но е горе долу в диапазона...

# 106
Въпросът е къде да го държа това злато. Гледам, че наемите на сейф за година в банка не са малки.

# 107
Въпросът е къде да го държа това злато. Гледам, че наемите на сейф за година в банка не са малки.
Направете си застраховка живот парите се наследяват.

# 108
Направете си застраховка живот парите се наследяват.

Писах на дамата, спестете съветите за застраховането. Като ми прочете мненията, ще види за какво става въпрос.

# 109
Внасяй ги в евро, на твое име.
Не се занимавай с фондове и застраховки.

# 110
  • София
Подкрепям - или злато или евро. За малки суми няма по-добър вариант.
Аз не познавам човек, който да си е купил нещо над кожено яке със парите на роднините, които са му събирали. Сигурна съм, че след време пак ще намерят начин да ви ги вземат банките или държавата

# 111
Я обяснете малко по-подробно за златото. Как, колко, къде?

# 112
Аз попаднах на инвестициионното злато на Тавекс, но в моя случай всеки месец ако поръчвам по 1 грам и давам за доставка ще отидат за годината 60 лева за доставки, така че това 13 кюлче ще е за доставките. Може би са на далавера хората, в чиито градове има офиси на Тавекс. А и не знам къде да ги държа и колко бързо ще успея да ги обърна в пари при нужда. На наши близки им откраднаха всичкото злато, което държаха в къщи.
https://tavex.bg/zlato/1-gram-abonamentno-zlatno-kulche-tavex/

# 113
Привет на всички!
Внасях на малката принцеса парички във детския взаимен фонд на Vienna Insurance Group - ДВ Съкровище http://dvam.bg/?cid=13,
Като стана няколко хилки реших да поспра, защото всичко минава през главата на един тийнеджър. Сега отворих едно ДПФ в един от четирите читави за мен пенсионни фонда и слагам там, пак за нея само че на мое име Wink .

За златото на Тавекс, мисля че и аз тук преди качих линк за който има интерес. Аз лично не харесвам златото, като спестовен и инвестиционен инструмент. След като преди няколко години претарашиха жилището ни и де що има всичко намериха - злато, мерси! Да не говорим за големия спред между купува и продава , а и хората които познавам купуващи злато са такива които чакат апокалипсис на финансовата с-ма. Демек едва ли не с кюлчето от Тавекс ще идат да си платят билета за кино или вечерята в ресторанта. Не вярвам човечеството да се върне толкова назад, въпреки огромните проблеми в момента. Ето и няколко други аргумента защо златото не е моя финансов инструмент https://money.bg/finance/5-prichini-da-ne-investirate-v-zlato.html 
по-добре земеделска земя Simple Smile

Парички в Евро държа в Revolut акаунта си. Така хем мога да ги държа в избрана от мен валута Euro/US Dollar/GBR, хем са извън БГ банковата система(компанията съхранява парите по сметки в английската Lloids Bank), хем няма такси за поддръжка и други БГ измислици. Така дори да ни се случи гръцки сценарии и да бъде ограничено тегленето от БГ банки, пак ще имам достъп до парите си(ако ще и чрез банкомат в Сърбия/Гърция/Румъния) https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/ … D0%B5-298883.html Simple Smile

И за последно, за търсещите алтернативи - отворих си акаунт в Ефокс(инвестиционната платформа на Еврофинанс). Освен добрите комисионни за покупка на БГ акции от 2лв, платформата дава достъп до борсата във Франкфурт, където срещу 2 Евро за сделка имам достъп до финансови инструменти от целия свят - дето се казва от Епъл до Виетнам. Така, че трупам си кеш и чакам този срив на запад най-накрая да дойде и тогава с един ЕТФ с минималистични разходи(от сорта на 0,04-0,07%) мога да накупя С/П 500 или най-доброто в Европа и така  - инструмента го имам, сега седя и си чакам http://www.eurofinance.bg/retail/exchange-trading/efocs/  Wink

Хубав уикенд на всички!

# 114
Аз попаднах на инвестициионното злато на Тавекс, но в моя случай всеки месец ако поръчвам по 1 грам и давам за доставка ще отидат за годината 60 лева за доставки, така че това 13 кюлче ще е за доставките. Може би са на далавера хората, в чиито градове има офиси на Тавекс. А и не знам къде да ги държа и колко бързо ще успея да ги обърна в пари при нужда. На наши близки им откраднаха всичкото злато, което държаха в къщи.
https://tavex.bg/zlato/1-gram-abonamentno-zlatno-kulche-tavex/

Ако сте решили да купувате злато, може да събирате парите и да купувате 1-2 пъти в годината - тогава парите ще ви стигат не за грамчета, а да речем за наполеони. Когато имате ходете до голям град, където има нещо от рода на тавекс, или ще си платите една доставка.
За да имате спокойствието, че ще можете да продадете веднага, купувайте само популярни и лесно разпознаваеми продукти, и избягвайте примерно турски алтън с дупка за панделка.

# 115
  • София
Привет на всички!

Парички в Евро държа в Revolut акаунта си. Така хем мога да ги държа в избрана от мен валута Euro/US Dollar/GBR, хем са извън БГ банковата система(компанията съхранява парите по сметки в английската Lloids Bank), хем няма такси за поддръжка и други БГ измислици. Така дори да ни се случи гръцки сценарии и да бъде ограничено тегленето от БГ банки, пак ще имам достъп до парите си(ако ще и чрез банкомат в Сърбия/Гърция/Румъния) https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/ … D0%B5-298883.html Simple Smile

Би било добре зарибяваните за Revolut акаунт да прочетат и коментарите под дадената статия. Също и да потърсят и други мнения  преди да преведат и малка сума за проба.

# 116
Привет на всички!

Би било добре зарибяваните за Revolut акаунт да прочетат и коментарите под дадената статия. Също и да потърсят и други мнения  преди да преведат и малка сума за проба.

Сложих ти лайк, но ако в БГ по-малко се хейтеше, а се правеха градивни неща щеше да е приказка, ама на и ти само се фръцна а съвет не даде. Не съм чел коментарите под статията, а хванах първата обясняваща за какво говоря. Моля не ме обвинявай в зарибавяне - казвам какво ползвам и че съм доволен от него, нямам финансова изгода и не разбирам този хейт!
Ето и форум на БГ пътешественици, които са доста доволни от продукта от години
https://magelanci.com/forums/topic/8075-%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D0%B8 … 82%D0%B0-revolut/

и още от читав източник - 23хил клиента в БГ Wink https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2019/03/13/3404035_kompan … shtaniia_revolut/

И за усмихнат уикенд - един ФБ статус, който ми попадна наскоро :
"Ако някога се чувствате глупави, само си припомнете, че има хора, които вярват, че ще получават пенсия от Държавата!"  Sweat SmileSweat SmileSweat SmileSweat Smile

# 117
От държавата са по-сигурни пенсиите, отколкото от ДПФ.

# 118
Револют е доста добър продукт за хората търгуващи с криптовалути. След като всички банки освен ДСК взеха да се правят на тарикати.

# 119
Революта е ок за плащания защото няма такси като при банките, но за спестяване е последното място където ще си оставя парите. Предпочитам БНП Париба, лихвите им са ниски като навсякъде, но поне са чужда банка и депозитите са гарантирани от френския гаранционен фонд.

# 120

СПЕСТЯВАЙ И БЕДНЕЙ!

Ако сме оставили 10 000 лв. на депозит в банка преди година, сега имаме около 9986 лв. Това е печалният резултат от не добре обмислената от нас първична форма на инвестиционна активност.

Тази сметка не е направена с методите на банковото счетоводство, но дава ясна представа за това какво става с парите ни, ако гласуваме доверие на влогово-кредитна институция.

Бакалската сметка е следната. Ако занесем парите на най-популярния тримесечен влог, при който средната лихва е 0.1%, това ще означава годишна доходност около 10 лв. От тези 10 лв. брутна печалба първо трябва да извадим таксите, които сме платили на банката, за да постигнем този резултат. Таксата за обслужване на този влог, ако е от отворен тип, най-често е между 1 и 2 лв. месечно. Да предположим, че е 2 лв., за една година това прави 24 лева. Това означава , че освен 10-те лева печалба, които ще трябва да върнем на банката, ще се бръкнем и с чиста загуба от около 14 лв. – от главницата.

(Тук даже и не споменаваме за таксата за откриване на депозита, защото и без нея картинката е доста еднозначно тъжна.)

Ако депозитът е срочен и от затворен тип – нямаме право да теглим или внасяме по него, обикновено той не се товари с такса за обслужване. Тогава онези 10 лв. печалба, за които намекнахме в началото, попадат под ударите на Данък „Лихва“ (Данък „Дянков“), който орязва с 8% припечеленото от лихвата.

Всъщност сметката е доста по-сложна, защото при нашия случай с тримесечния депозит на всеки падеж ще се правят подобни изчисления и лихвата автоматично ще се удържа от сметката, така че вложителят понякога и доста трудно разбира каква е врътката.

И още нещо: по данни на НСИ поскъпването на живота през 2018-а е 2,7 процента. Не е много, нали?

Но това е средна величина. Базирана на потребителска кошница. Иначе хлябът е по-скъп с над 20%, а пианата са поевтинели…

Точно това е другата мъка около банковия депозит – че инфлацията индиректно отхапва към 270 лв. от остатъка от депозита и той се се превръща в сума около 9800 лева. Става дума за това какво можем да си купим след едногодишен сън на парите в банка – „Парите обичат тишината“, нали. Такъв поне беше девизът на фалиралата КТБ.

Но млъкни, сърце. В крайната сметка от едногодишния престой на парите ни в банка е тази: 10 000 лв. вложени, под 9800 лв. получени.

Т. е. депозитът вече не е средство за запазване на парите, камо ли за тяхното увеличаване, той просто е още едно средство за обедняване.

Чавдар Инчев

https://starshel.bg/2705/spestyavaj-i-bednej/?fbclid=IwAR2IJWW4j … iu2HQG-s7KAQAR2j0

# 121
Това изобщо не е вярно. Моите депозити са без такси за обслужване.
И защо трябва да са в лв.?

# 122
Да, това наистина не е вярно. Спестовните сметки са с такси, депозитите нямат месечна такса.

# 123
Аз реших в крайна сметка да не пестя повече от 1000-2000 лева и то за операция нещо ако се наложи. Ще си тегля кредит около 10000-20000  и ще си живея живота.Ако има пак инфлация по-добре ,тъкмо бързо ще го изплатя и  няма да ме е яд. А живота си върви и е Blushкратък:blush:

# 124
Аз реших в крайна сметка да не пестя повече от 1000-2000 лева и то за операция нещо ако се наложи. Ще си тегля кредит около 10000-20000  и ще си живея живота.Ако има пак инфлация по-добре ,тъкмо бързо ще го изплатя и  няма да ме е яд. А живота си върви и е Blushкратък:blush:

Всеки си избира как да си живее живота. Съгласен съм с това, че си върви, но само дотук.
По-добър вариант от "безкредитен", няма.
Какви 2000 лв. за операция? Може би, леките и "доплащането" по-каса и пак няма да стигнат за нищо и ще се "лекуваш" в мизерни условия, без избор на екипи, чужди клиники, професори и последни тенденции в медицината, които знаем, са много скъпи. За по-тежки лечения, не коментирам.
Има вече здравни застраховки за риска "здраве", и не е нужно да се тегли "кредит" или продават коли и апартаменти, ама времето в такива случаи минава и пак не са бързоликвидни тези активи в много случаи.
Това, което описваш важи за някои хора, които знаят какво правят и в кредити просто се "обръщат" едни пари, за да не стои всичко кеш, а не, че не държат и кеш.
Две изречения за кеша, че много дълго ще стане - държи се, за да покрива стандарта на живот, една част разхвърляна в 2 до 3 банки за разпределение на риска. Всичко друго се завърта.
Приоритети.

Последна редакция: сб, 06 апр 2019, 17:25 от FragranceFanatic

# 125
Аз съм застрахована от работодателя доста добре и за доста рискове. Детето съм го застраховала с "best doctors", така че за момента най-страшното е покрито. За другото и с някой друг по-лек кредит при нужда ще се справим:blush:

# 126
Това изобщо не е вярно. Моите депозити са без такси за обслужване.
И защо трябва да са в лв.?

Облагане на спестовността

Няколко банки ще са с нови тарифи точно в депозитната сфера. Например месечната такса за обслужване на безсрочния влог и за спестовната сметка "ДСК Мотив" в едноименната банка става 2.20 лв.

От началото на април безсрочният спестовен влог в Първа инвестиционна банка също се таксува – с 1 лев месечно.

Аналогична такса предстои да бъде увеличена и от "Райфайзенбанк" от юни месец. Тя ще бъде годишна за поддържане на спестовна сметка "Перспектива" и ще е в размер от 18 лв., вместо 12 лв. Лихвата на същата сметка пада от 0.2% на 0.1%. Изключението е, че хора, които получават заплатата си или имат други регулярни доходи по сметка в банката, няма да дължат таксата.

Без промяна засега остава ситуацията в Пощенска банка, където спестовността се таксува с 1 лв. месечно при сметки "Мега" и "Активни пари". Обединена българска банка пък още през есента на миналата година увеличи комисионата, която събираше за управление на спестовните влогове от 2 на 2.50 лв. на месец. При Пиреос банк таксата е 0.5 лв., Инвестбанк събира 1.40 лв., докато при "Алианц банк" от дълго време е 1.20 лв. месечно. Засега детските влогове са единствените, които се разминават без такса.

https://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2016/05/13/2759453_l … _dolu_taksi_gore/

# 127
  • София
Спестовните сметки в общия случай има такси. В предишната статия се споменава за "най-популярния ТРИМЕСЕЧЕН депозит". Къде той има такса откриване и обслужване?

# 128
На нито една от изброените банки не съм клиент. От ПИБ се махнах точно, защото ми сложиха такса обслужване на депозит, не на сметка.
За ДСК пък не искам да чуя! Всеки път се питам защо тази банка има клиенти?!

# 129
  • София
Ами то всичко има такси. Няма как финансовите институции да са благотворително дружество.
Все пак те от таксите живеят.
Ако вложиш пари в сметка = месечна такса и данък на лихвата. Но пък до 195 000 лв са сигурни и при фалит.
Ако наемеш трезор и натикаш парите там - пак има месечна абонаментна такса, ограничение колко пъти да го отвориш. Другото се плаща. За ровенето на подкупни банкови служители е друга тема.
Ако скриеш авоарите в къщи няма гаранция кога местното наркоманче няма да влезе да провери и гепи.
Май най-евтино е да заровиш буркан банк под някоя брезичка/липа или др./. Но кой ли ще рискува така...
Сега финансистите ще посъвеетват да се купи  имот. Ми не става с под поне 70 - 80000Е.

# 130
В крайна сметка депозитът в банка не е подходящ избор за спестяване на пари. Най-малко заради ниския лихвен процент, който дори не надминава инфлацията и вместо парите да се увеличат, те дори намаляват (такси, данък).
Какви други алтернативи има? Искам да държа пари ИЗВЪН банка или поне извън България, които да спестявам и да ми носят поне 4-5% доходност. Мисля си за р2р, въпреки че и при тях има някои такси и парите, вложени в такива платформи, не се гарантират от Фонда до 196000 лв.

# 131
За доходност не са избор депозитите, но за сигурност, да.

# 132
Някой инвестира ли в турска лира?
Дали е много екзотична идея....
Сега е на дъното, но  някога ще си върне около 70% от загубената стойност,  кога не е много ясно, предвид политическите и икономическите трусове там.
Чувам за хора, масово купуващи за пазар или почивка лири, че като гледам цените 7 дни all инклузив в читави хотели се намира и за по 250 лв на тяхното море.

# 133
  • София
Търгувам инструмента турска лира по време на новини или събития в Турция.
Доволна съм.

# 134
Търгувам инструмента турска лира по време на новини или събития в Турция.
Доволна съм.
Ами те не вдигнахс ли цените в Турция заради самата лира?

# 135
  • Пловдив
Здравейте! От банката настоятелно ми предлагат да инвестирам във фонд "Амунди". Като прочетох описанието, на пръв поглед звучи добре, но ми се иска да чуя вашето мнение. Какво мислите, има ли смисъл или е по-добре застраховка със спестовен характер? За застраховка може би ми е малко късно, след 20 години ще съм на 65 Simple Smile. Четох назад мнения, но към днешна дата какво мислите?   

# 136
Коя банка?
И аз се интересувах от тези фондове, но се отказах заради таксите.
Застраховка в никакъв случай! "Спестовна" е само името, за заблуда. Naughty Накрая вземаш в пъти по-малко.

# 137
  • Пловдив
Уникредит.

# 138
Здравейте! От банката настоятелно ми предлагат да инвестирам във фонд "Амунди". Като прочетох описанието, на пръв поглед звучи добре, но ми се иска да чуя вашето мнение. Какво мислите, има ли смисъл или е по-добре застраховка със спестовен характер? За застраховка може би ми е малко късно, след 20 години ще съм на 65 Simple Smile. Четох назад мнения, но към днешна дата какво мислите?  

За размишленията ти относно застраховката - какво означава късно? В България на 40-45 години тепърва се "отварят" хората да правят застраховане, било имущество, здравно или живот, без значение рисково или "спестовно" - рентно. Накрая, няма култура и традиции все още, ниската финансова култура също накланя везните.
Плюс, идеална е възрастта 45г. - точно да се сключи 20 годишна полица до 65 - около възрастта за пенсиониране.
Условието е човек да е здрав и застрахователя да го иска, защото вече никой не взима и не иска всеки за клиент. Говоря за сериозните компании, които са точно 2-3. Минаха тези времена.

Дева абсолютизира, както винаги. Едностранно, ако се гледа на нещата, да, поскъпнаха полиците, респективно цената на риска и удоволствието да имаш хубава застраховка, е по-висока отпреди 5-10 години. Нормално, всичко поскъпва, инфлация. И, не, дори сега не е "в пъти", а е да кажем около 10-15% спрямо компаниите и срока. Но, като се счете ползването на данъчните облекчения, все пак някаква доходност за дългия срок, сигурността, несеквестируемостта, може и индексация да се включи, и т.н., нещата ще се изравнят поне накрая, плюс не се знае ако има заболявания или злополуки какви обезщетения ще се плащат през целия срок, и накрая отново си получаваш "спестеното"или т.нар. гарантирана застрахователна сума.

Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 16:41 от FragranceFanatic

# 139
  • Пловдив
Преди около месец и за застраховка се чудих доста, но вниманието ми се отклони от други неща, та сега пак това идва на дневен ред. Идеята ми е да инвестирам в нещо, но действително финансовата ми култура в тази насока не е развита добре. Когато ми предлагаха застаховка "Живот" - спестовна, като споменах за вз.фондове, хората казаха "в никакъв случай, няма смисъл" и т.н., но на мен ми звучи добре, предвид това, че ако внезапно ти потрябват тези пари можеш да ги изтеглиш, докато застраховката не е желателно да се разваля, таксите са големи. Но пък от друга страна покрива евентуални рискове, ще имам стотина лева повече след пенсирониране, данъчни облекчения към края на годината...Голяма чуденка.   

# 140
AIK, явно си попаднала на абсолютни любители и/или хора, които искат нещо да "пробутат" на потенциалния си клиент, в случая - теб, за да ти говорят така. Разбира се, това не ме учудва.
Няма такова нещо, като "това да", "това" не", " в никакъв случай", и такива бръщолевения.
И застраховката, и взаимният фонд си имат своите ползи и хора, за които са подходящи. Всичко опира до момент, финансови възможности, желание, финансов портрет.
Така, като те чета, си точно за най-лесното и простото - застраховката. Лесно, внасяш, знаеш какво получаваш, сигурно и т.н. Фондът не е сигурен, въпреки че от време на време се появяват продукти с гарантиран номинал, но да не дълбая.
От животозастраховане много малко хора в България разбират, и наистина да ти сключат "твоето си". Не прави грешката да влизаш в брокери, особено от "известните". Там няма кой да те консултира. Имай го предвид.

# 141
Тази българска компания e била седем пъти по-добра инвестиция от Amazon последните 20 г.

"Ако някой ви попита къде според Вас е трябвало да инвестирате преди 20 години, то най-вероятно първата и най-добра възможност, която би Ви хрумнала е - в акции на Amazon, или пък на Apple.

Ако се разровите по-дълбоко обаче ще видите, че тези две компании не са дори в челото на класацията по доходност на щатските пазари за този период от време. Там на първа позиция откриваме компанията за енергийни напитки - Monster Beverage, която за последните двадесет години е донесла на ранните инвеститори доходност от главозамайващите 82 206%.

Или инвестирани 1 000 лева в нея, биха се превърнали в 823 000 лева. Това се равнява на средна годишна доходност в размер на 39.9%.

Ето и как изглеждат компаниите от широкия щатски индекс S&P 500, донесли най-голям доход за инвеститорите през последните 20 години:

За сравнение, втората най-добра щатска компания - Cognizant Technology Solutions е донесла над три пъти по-ниска доходност от Monster - в размер на "едва" 24 370%. Това се превежда като средна годишна доходност от 31.7%.

А популярните имена на компании, като Apple и Amazon са донесли на инвеститорите доходност в размер съответно на 18 019% и 11 265%, или средна годишна възвръщаемост от 29.7 и 26.7%.

Тоест 1000 лева инвестирани в Apple биха се превърнали в 181 000 лева към днешна дата, докато в Amazon - в 113 650 лева.

А какво ще кажете, ако Ви кажа, че има една компания, която "слага в джоба" си дори и доходността на Monster?

При това не е китайска, или компания от друга далечна, екзотична, или непозната държава. Става въпрос за компания от родния капиталов пазар...

И компанията се казва - Хидравлични Елементи и Системи.

За последните 20 години, акционерите на дружеството са получили доходност, след отчитането на дивидента (който заема една сериозна част от доходността около една четвърт) и повишението на капитала на дружеството (със собствени средства) в размер на близо 85 000%.

Това се превежда като средна годишна доходност от близо 40.1% за разглеждания период от 20 години. Най-важното обаче е, че тази доходност поставя българската компания пред най-печелившата щатска такава за разглеждания период от време.

Ще кажете - много е лесно да се говори от историческа гледна точка - или какво е трябвало да направим, ако знаем резултатите. И ще сте напълно прави...

Защото печалбата на ХЕС в далечните години в края на миналия век, изплащания дивидент, или други фактори, не са предсказвали, че капиталът ще бъде повишаван, или че ще видим многократен ръст във финансовите резултати, което да предопредели инвестицията Ви в тази компания...

По-важното в случая обаче, е да се разбере, че и на БФБ могат да се намерят инвестиции, които не просто да носят сериозен доход, а примерно след един дълъг период от време, да могат да влязат сред най-добрите в света! Въпросът е просто да знаете как да ги търсите.

А между другото, шансовете, ако бяхте решили да инвестирате на БФБ преди 20 години в търсене на най-добрата компания, също са били на Ваша страна. Защото на БФБ сините чипове бяха едва десетки компании, докато на щатските пазари са стотици... И ХЕС винаги е била една от тях!

Нещо повече, ако сте били ограничили търсенето си и до високо-дивидентни компании (доказали, че в исторически план се представят по-добре) и такива с потенциал да повишават капитала си, заради възможностите да разширяват бизнеса си и представянето си, то шанса Ви допълнително би се повишил...

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции.
Теодор Минчев"
https://money.bg/finance/tazi-balgarska-kompaniya-e-bila-sedem-p … Uzvy0sZTUDEexaxRE

п.п. Имам ХЕС за съжаление не от 20г....диаманти има на най-неочаквани места, стига да може да ги намериш и разпознаеш.

# 142
Стойте надалеч от такива "застраховки".
https://aleksandardyakov.com/taini-zastrahovka-jivot/

# 143
Аз откога предупреждавам за т.нар. "инвестиционни" застраховки.

# 144
Първото нещо, което ще кажа на блогъра е да оправи правописа, че лошо ми стана. Никак не мога да те приема професионално, след като правописът не е безупречен за статия, претендираща да е формално-информативно професионална, защото тук не става дума за пост във форум или лично съобщение, и си личат неволните грешки, а на такива, не се обръща внимание.

Второ, има някои точни неща, но като цяло е миш-маш, а единственото нещо, с което съм съгласен е коментара в жълто за рисковата застраховка живот и повишаването на финансовата култура посредством четене и общуване с хора, знаещи повече от нас, за да можем да изградим сами инвестиционен диверсифициран портфейл. Но дотук  с качествената информация.

Трето, да се научи да генерира сложн