Годишен бюджет

  • 38 903
  • 703
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: X
Ние рождени дни и други тържества по финансови причини не отказваме, но за сватбите бях писала някъде по-назад, че понякога ни излизат доста скъпички. Засега не сме отказвали, но ако се случат много в една година може и да пропуснем

# 691
  • Мнения: 18 319
Ако съм в друга държава никак няма да се напъвам за сватби и кръщенета, особено ако не се жени брат или сестра. Ако съвпадат с отпуската - да, чудестно, но иначе не.

# 692
  • София
  • Мнения: 38 199
За застраковките в България да се изкажа. Значи, в един момент мм имаше три застраховки - в банката, в работата и т.нар. спестовна. Тая спестовната ни разказваше играта! Таман дойде лятото, мислим за почивка - сечено, вноска! Коледа - сечено, вноска! Накрая ми писна и му викам - разкарай я! Одраха ни към 200 лева за наказание, но това беше нищо в сравнение с таксите, които щяха да си приберат за 20 г.

# 693
  • Мнения: 859
Имаме застраховка "живот", за колата , за къщата, здравна и дентална и има много голяма полза. Примерно за лекар, зъболекар, за лекарства не плащам нищо извън месечната вноска, която е смешна - 20 долара за всичко за цялото семейство. "Живот" е 70 долара за двамата, колата е 22 долара на месец едностранна.
Тук се промъкват мнения, че евтаназията е нещо лошо - аз лично одобрявам. Все повече хора прибягват до това - осъзнати решения са, но ако не си наред с главата става сложно. Все пак има една декларация, която се прави пред нотариус - в случай, че не можеш да вземеш адекватно решение - много е полезна .
Събрали сме пари за който университет си хареса дъщеря ми - няма да й се налага да работи като вол, за да се издържа или да си плаща таксите. Още две години й остават - в частно училище е.
Учудвам се как масово никой не се замисля как ще живее и какво ще прави като остарее, разболее се, почине съпруг и т.н. Ясно е, че не можеш да покриеш всички рискове в живота, ама и такова нехайство е странно като отношение.

# 694
  • Мнения: 54 045
Е, те са оптимисти и вярват, че ще работят до 90, после за секунди ще се преселят в отвъдното.
И аз съм "за" евтаназията.

# 695
  • Мнения: 4 808
Да, ама нещата стоят по различен начин в чужбина и у нас. Майка ми преди години редовно правеше застраховки. Сумата от едната стигна накрая за хладилник, а от една друга - само за чифт обувки.

# 696
  • Мнения: 30 802
Ами значи в Канада идеално ще ти пасне MAID програмата:) може да се възползваш някой ден, звучи модно и прогресивно. Така де, да не се излагаш - трябва и да мреш по канадски, щом живееш така:)

Замислям се, но не бих ползвала финансовата и застрахователна мрежа, каквато има в България. Пак да повторя - огромно население и развита икономика - нормално е застраховките да имат покритие. В България, че и в други държави, очаквам докато стане време да ползвам платеното...някой да е дръпнал килимчето. Тук има по-различни начини да се подсигуриш - недвижимости, ренти, а защо не и повече деца. Защото пари, ама трябват и чифт ръце все пак.

Интересно ми е канадската система колко още ще оцелее в тази форма.

# 697
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Аз повече застраховки в БГ не бих правила, освен задължителните за колата. На няколко пъти се е налагало да ползвам застраховка след събитие, застрахователите от 9 кладенци вода донесоха, за да не платят нищо. Мерси съм.

Последна редакция: сб, 16 фев 2019, 10:24 от Unknown_lady

# 698
  • София
  • Мнения: 12 653
На същото мнение съм. Особено след последния път след сериозна вноска, която уж покрива всичко. Колата ни я удариха сравнително леко и пострада само бронята. Понеже е сравнително нова и държахме на смяна с нови части, се опитаха да я обявят за тотал.щета, за да не платят. Накрая се съгласиха да изплатят 30% от щетата, а другото си го доплатихме сами. Сметнахме, че сумата по тия 30% беше с 40 лв.по-ниска от вноската ни. Т.е. дори внесеното не си получихме изцяло и си платихме по цените на техния сервиз. Ако бяхме отишли в официален сервиз на марката и не бяхме се занимавали, щеше да ни излезе по-евтино. Толкова за застраховките у нас.

# 699
  • София
  • Мнения: 2 995
Имах спестовна застраховка живот, но я прекратих на седмата година. Струваше ми "само" 4 000 лева. Незнайно как пичовете бяха основно на загуба за цялото това време.

Не спестявам специално за образованието на дъщеря ми, но да кажем, че имам готовност да я изпратя навън в някакъв момент. Просто ми е трудно да приема, че ще остане да учи и живее тук. Но, разбира се, окончателният избор ще оставя на нея.
За основно и средно не планирам да плащам. Резултатите са по-скоро негативни в частните, по мои наблюдения.

# 700
  • Мнения: 859
А могат ли да се правят застраховки към чуждестранни компании, утвърдени в бизнеса. При това положение наистина в Бг трябва да се купуват жилища или пари в сметки в евро примерно, и най=добре сметки в чужбина, че е абсолютно възможно някоя касиерка да ви опразни сметката.
Трудно ми е да повярвам как е възможно застрахователни компании да не изплащат договореното при настъпило събитие и то през 2019г. Мислех си, че дивите мутренски времена са безвъзвратно отминали.

# 701
  • София
  • Мнения: 2 995
Не знам за кои застраховки питаш, но моята беше към чужда компания и в някакъв момент някакви СИК-аджии изкупиха българския клон.

# 702
  • Мнения: 859
Примерно Алианц - те стабилни ли са? Ясна ми е картинката - жалко, защото истинската  застраховка те облекчава много финансово и има голям смисъл. Наистина си спокоен - плащали са ми за кражба на бижута само по описание - без фактури или снимки, лекарствата и зъболекаря също са платени изцяло, за колата още не ми се е налагало да ползвам застраховка, но знам, че са много щедри. Дори в чужбина са ми плащали доктори, очила и т.н.
Излъгах, през декември одрахме една кола рентакар в чужбина, имаше и блажна боя по нея както и дупка в бронята - обадихме им се и обяснихме ситуацията, знаехме, че ще има глоба. Казаха да платим с кредитната карта (КК има застраховка за коли, за анулиране на самолетни билети и тн.н) и юе ни възстановят каквото сме платили. Така и стана - до стотинка ни върнаха парите.
Сирена, не се безпокой за канадската система, тя се нагажда, променя, адаптира и винаги извлича най-доброто. Хубавото е, че промените стават много бързо, не се чака 30 години да поправиш нещо, което очевидно не работи.

# 703
  • Мнения: 54 045
Асос, има разлика детето в какво училище учи, от самото начало. Не говоря за частни. Но да не е съвсем обикновено, защото средата ще е много посредствена. Учителите също.
Не разбрах за застраховката, кои пичове са били на загуба?

Общи условия

Активация на акаунт