Детето ми е ударено в яслата-моля за съвет

  • 7 850
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 833
Vervam, примерът ти не е адекватен, затова и milenaka ти обърна внимание, че нямаш опит.

Първо, посоченото от теб детенце е по-голямо, а при децата понякога и месец разлика във възрастта се усеща в развитието ✌

Второ, целта на децата в тази възраст не е умишлено да лъжат за дадено нещо. Съвсем възможно е детето да не успее да преразкаже дадена ситуация с правилните думи и от там да се счита, че лъже или си измисля нещо.
Моето дете все още не е наясно с понятията за време и може да си обяснява за нещо, че се случило днес, когато то е било преди месеци.

Та това, че въпросния ден майката и детето са си били вкъщи, не означава, че майката не е целувала Гошко друг ден и детето лъже. Wink

А смятам, че  повечето майки биха подходили тактично в такава ситуация. Няма да иде направо да хване лелята за косата, споко.

# 31
  • Мнения: 876
Личният ми опит с две деца, три ясли и две градини показва, че си личи, когато "женицата е отдадена на дечицата и живота си дава за тях". При това си личи от поведението на детето, периода на адаптация, дори в игрите му извън яслата/градината. Когато големият ми син беше на три, в градината му бяха издърпали зверски ухото, както обясни той "защото е лош". Такива неща не се фантазират. Впрочем, долу-горе на същата възраст се е случвало да излъже, че брат ми го е ударил. Не беше и нямаше как да бъде вярно, но такава лъжа много лесно се улавя. Затова мисля, че собствения опит като родители има значение. Просто си ги познаваме.
Бих говорила с персонала, а ако няма положително развитие  - със съответните институции.

Последна редакция: ср, 17 окт 2018, 21:33 от Sea breeze

# 32
  • Мнения: 243
Аз съм местила детето си, но просто мина много време и то не се адаптира. Вторият път стана без проблем. Не знам какво точно се е случвало, дъщеря ми не говореше чак толкова много, но усетих, че дори да не е ударена не е гледана качествено. Не изключвайте съвсем,обаче и недуразоменията. В крайна сметка това е вашето дете, вие ще прецените най - добре как да процедирате. Иначе има кофти персонал навсякъде, но има и свестни и съвестни в професията. Тук усещам някаква всеобща неприязън, което не е правилно.

# 33
  • Мнения: 5 059
Vervam, примерът ти не е адекватен, затова и milenaka ти обърна внимание, че нямаш опит.

Първо, посоченото от теб детенце е по-голямо, а при децата понякога и месец разлика във възрастта се усеща в развитието ✌

Второ, целта на децата в тази възраст не е умишлено да лъжат за дадено нещо. Съвсем възможно е детето да не успее да преразкаже дадена ситуация с правилните думи и от там да се счита, че лъже или си измисля нещо.
Моето дете все още не е наясно с понятията за време и може да си обяснява за нещо, че се случило днес, когато то е било преди месеци.

Та това, че въпросния ден майката и детето са си били вкъщи, не означава, че майката не е целувала Гошко друг ден и детето лъже. Wink

А смятам, че  повечето майки биха подходили тактично в такава ситуация. Няма да иде направо да хване лелята за косата, споко.

Няма Гошко,нито иван или пенчо или който и да е.
С това момиче сме като сестри,споделя всичко,отделно,че е много затворен човек и няма такива контакти.
Никога с никой не се е целувала,освен с мъжа си(откакто е с него де).
Нито детето е гледало снимки,на които се целува с някой(такива няма),нито е гледало филмче или нещо такова.
Не знам как да го кажа по-ясно.Майката беше потресена,защото няма нищо в средата на детето,което някога да го е навяло на такива мисли.
А то съвсем ясно си е казало:"мама днес цял ден се целува с чичо Гошко".
Ти реално казваш същото,което и аз,не знам дали го осъзнаваш Simple Smile
Децата нямат правилна преценка и ориентация ,още по-зле,че е по-малко Simple Smile

# 34
  • София
  • Мнения: 28 556
Защо продължаваш да даваш пример, който няма общо със ситуацията?
В твоя пример детето каза.... В случая на авторката детето каза, направи, реагира.... Човек с опит (родителски в случая) гледа и трите. Човек без опит гледа само едното – повърхността.

# 35
  • Мнения: 10 598
Дами,имайте предвид,че малките деца не лъжат,но си измислят доста.Те не виждат като нас обкръжаващата ги среда и често си фантазират.
Не говоря ей така,ще разкажа един случай,който потвърждава думите ми.
Най-добрата ми приятелка,детенцето и е беше на 3 тогава.


Е, нейното е на 2. Всеки, който има дете на 3, знае, че една година прави огромна разлика. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 6 833
Не съм казала същото, не знам ти ли не можеш да видиш разликата.
Едно е дете да излъже за нещо със съзнанието, че то не е истина, съвсем друго е детето да представя истината по грешен начин, което да доведе до извода, че лъже.

Затова напред писах, че не една година, а и един месец може да окаже разлика в развитието при децата.
Всяко едно си е индивидуална личност, с различен характер, навици и маниери.

Една майка, особено на дете току що тръгващо на градина, което преди това е било по цял ден с нея, веднага може да хване и най-малката промяна в поведението или говора на детето.

Затова и примерът за Гошко няма никаква връзка със случая.

# 37
  • Мнения: X
Изкарайте медицинско! Това винаги ще е в ваша полза, каквото и да се е случило. За лелките, въобще не се учудвам, забелязвам, че голяма част просто не могат да работят това, но се натискат, което е много жалко, не за тях, а за децата! Наскоро една позната, също имаше подобен проблем, някаква си малоумна лелка удряла детето ѝ, за съжаление понякога ти се налага да се примириш и детето ѝ остана там, най-вероятно са говорили и т. н., но това е недопустимо отношение , според мен!
Да, аз също няма да изтрая 20 деца да ми се лигавят, съгласна съм, че не е лесно и не всеки може да се справи, но и за това не всеки го работи. Щом неможеш, не го правиш! За мене това си е работа като работа и щом неможеш да я вършиш както е редно, просто спираш или накрая ядеш убав бой и си оставаш вкъщи за дълго време и водиш безмислени дела. А за това, че не го е забърсала и т. н., щом това работи и е там за това, значи трябва да си свърши работата както трябва и не важат никакви подобни, че не и било приятно. Да, поставяш се на тяхно място, разбирам те, но всъщност това им е работата и щом не могат да я вършат, просто да се махат!
И мисля, че трябва да направят задължителен психо тест за абсолютно всички лица, които се занимават с деца. Не, че и там няма връзки и пр, ама все пак.

# 38
  • Мнения: 20
Децата на две години не лъжат, но често смесват различни факти, различни събития и времена, когато ги преразказват.

# 39
  • София
  • Мнения: 28 556
Имам предвид възприетия форумен жаргон.

# 40
  • Мнения: 16
Здравейте,
Да кажа как се развиха нещата при нас - след разговор с възпитателките и директорката ситуацията се промени на 180 градуса! Чак самата аз не мога да повярвам колко бързо детето ми спря да плаче сутрин при оставяне и не е подпухнал и предразгавял при взимане. Спокоен е и даже разказва с какво си е играл, че там има хубави играчки и като питам ще ходи ли пак в градината казва, че ще ходи. Според мен е сменен подхода към него и когато му е обърнато внимание, той вече се отпуска и се чувства спокоен. Не съм си и помисляла, че ще се стигне до такава късаща нервите ситуация, но явно че при такова положение това е начина да се оправят нещата. За сега нещата са ОК, чукам на дърво да няма повече такива случаи! Благодаря на всички включили се в дискусията.

# 41
  • София
  • Мнения: 28 556
Това е добре, дано така да продължи Simple Smile

# 42
  • Мнения: 2
Здравейте! Виждам, че преди месец сте писали за случай с вашето дете. Моето дете е на година и пет месеца и тръгна на ясла миналата седмица. Според директора на яслата трябваше да изчакаме, защото пускат децата поетапно за да свикват. Изчакахме до 7.11.2018 и първия ден тя се заигра с децата и дори не усети че я оставих. Отидох по обяд да я взема и ми казаха, че се е сетила за мен и е плакала малко. Всеки следващ ден обаче положението ставаше по- лошо. Малката ревеше постоянно. На втория ден я бяха натъпкали с някаква супа с големи парчета зеленчуци и като се прибрахме в нас повърна всичко. В понеделник вечерта видях че има синина на кръста и на другия ден попитах в яслата от какво може да е синината. Казаха ми че като се изпишка в гърнето става веднага, а трябвало да стоят повече време на гърнетата, леличката явно я е натиснала да седне обратно и тя се е ударила. На другия ден обаче излезнаха синини по дупето и крачетата, а синината на кръста стана огромна и лилава направо. Освен това малката е ужасно стресирана, плаче и не дава нито да я събличам, нито да я обличам, а като й мия дупето започва да реве ужасно. Говорихме с директорката, синините са толкова много и е видно че едва ли се е ударила сама. Жените обаче, които гледат децата нямат представа какво е станало. Два дена не я водя в яслата и малката се успокои. Независимо, че е толкова малка, като си види памперсите, казва "На, На" и показва с ръчичка че я удрят по дупето. Не знам какво да правя. Не ми дава сърце да я заведа отново там. Освен явния физически тормоз, виждам, че и психически тормозят детето. Мислех да извадя медицинско, но предпочетох да не подлагам детето си на допълнителен стрес.

# 43
  • Мнения: 10 598
Директорката какво направи? Защо допълнителен стрес? Водиш я да опишат какви видими следи има по тялото. Нито ще я боцкат, нито нищо. Няма да я водиш там, в яслата, разбира се, докато не се изясни ситуацията! Директорката да реагира адекватно! Таткото да се намеси, ако е възможно.

# 44
  • Мнения: 876
Освидетелстване няма да е стрес за детето, направете го, докато е време. Не бих оставила детето си при никакви обстоятелства там, но реагирайте, за да предпазите другите деца и родители.

Общи условия

Активация на акаунт