Подписване на предварителен договор

  • 1 285
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 278
Здравейте, имам оферта от една фирма, като те ми изпратиха договора да го прочета предварително и искат да им изпратя снимка, че е подписан. И другата седмица да започна работа. Проблемът е че изчаквам отговор от другата фирма, в която бях на интервю - след сряда до петък ще ми звъннат. Като при тях чистото заплащане е с 200 лв повече.
Въпросът ми е ако изпратя снимка с подписаният договор в първата фирма счита ли се за влязъл в сила и възможно ли е да се прекрати преди стартовата ми дата другата седмица? Договорът е със срок на изпитване, като е уточнено, че през него и двете страни могат да решат дали да продължат сътрудничество си.
 Доста сложна ситуация се получи и не знам как да реагирам правилно за да не засегна първата фирма.

# 1
  • Мнения: 3 747
Може да им кажеш, че в момента си извън града или нещо такова и ще им върнеш отговор до петък и ще прецениш, след като получиш и втората оферта.

# 2
  • Мнения: 8 600
Поискайте в договора да напишат, че "влиза в сила от датата на постъпване".    Моят съвет е да го подпишете, пък ако втората фирма ви предложи, договорете си малко по-късна дата на постъпване, за да започнете в първата фирма и по време на изпитателния срок писмено да ги уведомите, че прекратявате договора.
Сложно е, да, то и за работодателите е сложно. Но ваше право си е да си защитите интереса. Не вършите нищо незаконно, нито некоректно спрямо първата фирма.

# 3
  • Мнения: 278
Поискайте в договора да напишат, че "влиза в сила от датата на постъпване".    Моят съвет е да го подпишете, пък ако втората фирма ви предложи, договорете си малко по-късна дата на постъпване, за да започнете в първата фирма и по време на изпитателния срок писмено да ги уведомите, че прекратявате договора.
Сложно е, да, то и за работодателите е сложно. Но ваше право си е да си защитите интереса. Не вършите нищо незаконно, нито некоректно спрямо първата фирма.

По принцип трябва да влезе в сила от датата на постъпване. Но идеята ми е, че ако не може да се прекрати преди това, ще е малко нечестно да започна при тях без да искам да го правя. Дори не съм очаквал такава разлика в заплатите, но е факт, а и вкъщи ще започнем цялостен ремонт пролетта и ще ни трябват средства.
А всъщност веднага с подписването ли договорът се декларира в нап?

# 4
  • Мнения: 8 600
Поискайте в договора да напишат, че "влиза в сила от датата на постъпване".    Моят съвет е да го подпишете, пък ако втората фирма ви предложи, договорете си малко по-късна дата на постъпване, за да започнете в първата фирма и по време на изпитателния срок писмено да ги уведомите, че прекратявате договора.
Сложно е, да, то и за работодателите е сложно. Но ваше право си е да си защитите интереса. Не вършите нищо незаконно, нито некоректно спрямо първата фирма.

По принцип трябва да влезе в сила от датата на постъпване. Но идеята ми е, че ако не може да се прекрати преди това, ще е малко нечестно да започна при тях без да искам да го правя. Дори не съм очаквал такава разлика в заплатите, но е факт, а и вкъщи ще започнем цялостен ремонт пролетта и ще ни трябват средства.
А всъщност веднага с подписването ли договорът се декларира в нап?
Не е нечестно, към момента вие нямате друго предложение и подписвате единственото, което имате. Второто предложение идва малко по-късно във времето и вие нямате друг ход, освен да поработите малко и да напуснете в изпитателния срок, защото имате нещо по-добро.  Пазарна икономика. Изпитателният срок е затова, за да види работника харесва ли му тази работа. Защо  се срамувате да използва това си право?

Срокът за уведомяване на НАП при сключване на трудов договор е три дни и започва да тече от датата на подписване на договора от двете страни, а не от датата, определена за начало на изпълнението по него.

# 5
  • Мнения: 278


Ами реално не искам и тяхното време да губя и да им създавам усилия по изготвяне на документи, подготовка на работна обстановка, обучение.
Намерих член от закона, според който договорът може да бъде прекратен при неявяване на служителя. Прав ли съм, че няма санкции в този случай и нищо не се отбелязва в трудовата книжка?

# 6
  • Мнения: 54 058
Договорът влиза в сила от датата на постъпване.
След като не се явиш, отпада.

Общи условия

Активация на акаунт