Насилие срещу жени - средства за самозащита /дискусия/

  • 38 471
  • 870
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 330
аз мисля че основния проблем тук е мисленето и на насилниците и на значително количество от техните потенциални жертви - в случая най-вече жените, малки и големи.
И тези неща не могат да се променят за ден-два.
Ами как няма да е начин на мислене. Че ние сме възпитавани с подобни приказки: https://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=16&WorkID=3541&Level=1

(Ангел Каралийчев "Български народни приказки")

# 721
  • София
  • Мнения: 8 637
Не мисля, че толкова законодателството е недобро(макар да има остарели и малоумни закони) , а начина на възпитание на децата.
София или друг голям град е едно, в малките населени места е джунгла.
Проблем за полицията е(ако се напънат да свършат работа), че всеки де покрива, не иска да се занимавя, да свидетелства. Баща ми ми е разказвал как искаш да се накаже виновника, но се оказва, че никок нищо не е чул, не е видял.
Затова и остават недоказани престъпления или присъдите са малки. Някой по веригата не си свършва работата и процедурно и документално не е спазено всичко. Или свидетелите се покриват.

Иначе, Евгения може още преди детето да е виждала знаци. Просто сме склонни да оправдаваме, да се надяваме, че ще има промяна.
Не една мои познати си затваряха очите за някакви неща...родиха деца, видя се, че и с деца не става, родиха второ-още по-зле. И минават едни 10-15 години, докато намериш смелост.
В момента две познати се разделят с мъжете си(имат деца). Млади хора са, на по 25-26 и другите са преди 30. Доста цивилизовано протича, въпреки че едната я уволниха(работеше при свекърите и те като гледам по-тежко го изживяват от сина си) . А някои по на 35+ -40 и нагоре се бият, правят си мръсно, жалби, гадости.  Не винаги възрастта ти пречи да си тръгнеш и на преценката. Но като млад си по-лабилен и страхлив.

# 722
  • Мнения: 25 571
Аз пък съм останала с впечатление, че младите са по-смели.
С годините не само се натрупва умора и се свиква до някаква степен със статуквото, но и се появяват куп други фактори: общо имущество, децата са поотраснали и имат собствено мнение, което не пропускат да заявят и то невинаги е в полза на тормозения, страх, че на стари години жената е наникъде – нито е толкова привлекателна като младите жени, нито толкова самодостатъчна, общите приятели, които се налага също да разделят с бившия съпруг и т.н., и т.н.
Много по-лесно е да сложиш край и да започнеш начисто, когато си млада и атрактивна, с малки деца (а не тийнове със съответните проблеми на възрастта) и животът все още е пред теб.
Имам позната, която не се разведе, защото имаше дете с тежък пубертет, а бащата беше единственият, който можеше да го респектира. После детето порасна и улегна, след това отлетя по пътя си, а родителите още са заедно. Явно са намерили начин да съжителстват мирно и взаимоизгодно.

# 723
  • MI
  • Мнения: 11 803
Аз не съм толкова оптимист, че с промяна на поколенията ще се реши проблемът. Едно, че и на запад не е като да е изчезнало насилието над жени, друго че те всъщност са доста млади доста от жертвите, по-млади от повечето пишещи тук... А и да приемем че е така и младите няма да търпят, малко по-бързо ми се струва да се направят веднага промени в законодателството и да се спаси някоя жена, отколкото да чакаме още 20 години и я стане, я не.

# 724
  • Мнения: 40 752
То  никога няма да изчезне, невъзможно е. Въпросът е да се поддържа в приемливи граници и да има адекватна реакция на обществото, изразяваща се в помощ за пострадалите и наказания за виновните.

# 725
  • MI
  • Мнения: 11 803
Колко са приемливи? Ето малко статистика:
През 2019 г. в Европа са били убити 1421 жени, средно по четири на ден, по една на всеки шест часа: 285 във Франция, 276 в Германия, 126 в Испания и 111 у нас (Италия).

 Но перспективата се променя, ако вземем предвид броя на жителите: жените жертви на доброволни убийства са 4,06 на 100 хиляди жители в Латвия, 2,23 в Кипър, 1,59 в Черна гора, 1,47 в Литва, 1, 24 в Малта, 1,07 във Финландия , 0,93 в Дания, 0,91 в Албания, 0,89 в България и Австрия.

 Последните официални данни, съдържащи се в базите данни на Евростат, актуализирани преди две години, потвърждават тенденция, която се очертава през последните години: най-високите нива на убийства на жени се регистрират в страните от Източна и Южна Европа.

 В трагичната класация от 11-то място нататък са Естония (0,86 убити жени на 100 хил. жители), Франция (0,82), Сърбия (0,81), Чехия (0,71%), Румъния (0,72), Хърватия (0,67), Германия (0,66), Словакия (0,65), Унгария (0,61), Норвегия (0,61), Швейцария (0,60), Испания (0, 53), Швеция (0,49), Холандия (0,48), Полша (0,41) и Словения (0,38) .

 Италия отново през 2019 г. падна до 0,36 убити жени на 100 хил. жители (от 0,45 предходната година), следвана само от Гърция (0,34) и Ирландия (0,32).

 През 2019 г. - освен Франция, Германия, Испания и Италия - 80 жени са убити в Полша, 71 в Румъния, 42 в Латвия, 42 в Холандия, 40 в Австрия, 39 в Чехия, 32 в България, 31 в Унгария, 30 във Финландия, 29 в Сърбия, 27 в Дания, 26 в Швейцария, 25 в Швеция, 22 в Литва, 19 в Гърция, 18 в Словакия, 16 в Норвегия, 14 в Хърватия, 13 в Албания, 10 в Кипър, 10 в Босна и Херцеговина, 8 в Ирландия, 6 в Естония, 5 в Черна гора, 4 в Словения, 3 в Малта и 3 в Косово.

# 726
  • Мнения: 4 486
Аз едно не разбрах. Как така жертви на доброволни убийства? Какво значи доброволно убийство?

# 727
  • MI
  • Мнения: 11 803
Предумишлено убийство, автоматичен превод.

# 728
  • София
  • Мнения: 19 221
Я, датчаните нали бяха най-щастливата нация? Как така са се озовали преди нас?
Жокер: "Новите" скандинавци. Но каквито са си политкоректни, едва ли ще дадат такива данни

Последна редакция: пн, 29 ное 2021, 15:29 от Cuckoo

# 729
  • Мнения: 1 235
Да, там става въпрос за едни тъмни субекти с много по-южни корени. Половин година живях и работих в Дания, и съм се сблъсквал с такива - събират се млади мъже/ученици на тълпи, и в един момент агресират нагло най-вече срещу жени, особено от местните. Впрочем същото видях и в Холандия, и в Германия. Доста хора ми споделиха подобни случки и за Швеция (южната част ). Незнам как ще се оправят там с тези...

# 730
  • MI
  • Мнения: 11 803
В Дания не са голям процент по-тъмните жители, те имат много строги правила за имиграция. За разлика от Швеция, пък ето- те са доста назад. В Литва пък хептен няма, а са много напред. Та не се връзва тази теория. Явно едно е за пред обществото, съвсем друго вкъщи.

Ето, Италия се оказа доста назад, гарантирам че повечето са си чисти италианци. Аз сериозно мислех че е много по-зле положението от в България заради всички дебати по темата, а се оказа че греша. Всъщност просто на едното място се говори много повече по въпроса, това е разликата.

# 731
  • София
  • Мнения: 19 221
И двете важат за различните държави.
В Литва като цяло самоубийствата са високи, явно изперкват нещо там, не съм наясно. Или животът е хептен мизерен, нямам идея.
Но за Дания ми е странно, при положение, че ги цитираха като най-щастливата нация.

# 732
  • Мнения: 1 235
Специално Копенхаген взима приза за най-добър град за живеене няколко пъти , и наистина ми хареса много (може да се каже че съм го обиколил нашир и надлъж ). Също ми допаднаха датчаните. За чужденците все пак нещата не са еднакви, има различни категории със съвсем различно поведение и статус. Има и доста мюсюлмани, както и всякакви балканци - при това някои от тези са отдавна там и имат жителство.
Да допълня - ставаше въпрос по принцип за насилието към жени, все пак в Скандинавието контролът и превенциите, както и институциите принципно, са на много по-високи нива, и сигурно предотвратяват много случаи. Самоубийствата на Север са друг феномен.

# 733
  • София
  • Мнения: 19 221
И въпреки това Дания е преди нас по убийства на жени, поне за 2019 г., ако данните са верни. Именно това ме учудва. Вярно, че климатът не е цвете, но едва ли е само заради това

# 734
  • MI
  • Мнения: 11 803
Само за убийства става дума, по-обективен критерий е, защото не зависи от нивото на подаване на жалби при насилие. Аз нямам обяснение специално за Дания и Литва, уж са много по-добре от нас, пък ето. Аз щастие не знам как се мери, знам че в Дания много по-лесно се гледа дете например, имат добри социални политики, но наистина не знам може ли обективно да измери тук хората са щастливи, там не. Може климатът да влияе, може прекалено много да не показват негативните емоции, може да е тип в Япония уж много кротки, пък жената да си знае мястото. Но не познавам достатъчно тези култури за да правя дори обосновани предположения. Исках да кажа само, че далеч няма гаранция че и при нас много ще се подобри положението лед едно поколение.

Общи условия

Активация на акаунт