Сподели любима рецепта, одобрена от Мама, и спечели награда от T MARKET

  • 6 659
  • 147
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Всеки от нас е стигал до момент, в който нито кулинарните сайтове, нито Google, нито дори BG-Mamma могат го спасят. Тогава вдигаме телефона и се обаждаме на... Мама. За да ѝ се оплачем от тежкия работен ден, да поискаме съвет как да постъпим в определена ситуация или просто да я питаме колко яйца и мляко слага в баницата.

Да, Мама знае най-добре. А всичко онова, което е одобрено от нея, носи топлина, спокойствие и увереност, че се справяме с живота. Ние от T MARKET много ценим ролята на майката и затова решихме да ѝ отредим почетно място при нас.



Мама добре разбира, че практичното пазаруване е в основата на доброто домакинство. Тя пазарува най-бързо и най-лесно от близкия до дома магазин. Мама приготвя най-вкусните пържоли от 100% българско прясно месо, транжирано в изпитани цехове. Мама препоръчва най-здравословната супа да се направи само със свежи зеленчуци и казва, че най-много витамини има в сезонните плодове.

Всяка рецепта, приготвена с продукти от нашите магазини, е одобрена от Мама. Защото тя знае най-добре, а ние от T MARKET ѝ вярваме и предлагаме онова, което тя би одобрила.

Предизвикваме ви да споделите до 12 ноември в коментар любимата рецепта, одобрена от Мама, или пък рецептата, която вие като майка одобрявате най-много за вашите деца.
Петима от участниците ще получат специален пакет “Одобрено от Мама” от T MARKET с вкусни продукти Favorit за семейната трапеза и удобна термочаша – за по-дълги мигове с любимата сутрешна напитка.

Всеки подаръчен пакет съдържа:
1 бр. рекламна термочаша
1 бр. чай
1 бр. кутия мюсли
1 бр. буркан с мед
1 бр. пакет бисквити


Победителите ще бъдат изтеглени на 13 ноември и обявени в темата.




Моля, запознайте се с общите условия на нашата активация ТУК.

Последна редакция: ср, 07 ное 2018, 14:00 от Редактор**

# 1
  • София
  • Мнения: 2 096
От майка ми знам, а сега аз приготвям Солена торта от палачинки на детето си. Децата се радват винаги при вида на торта, защото я свързват с празник. Рецептата, след като си направя палачинките, е: За плънката -  200 г топено сирене, 300 г  сирене, 100 г пушено филе,  300 г кисели краставички, 300 г настърган кашкавал. Всички продукти се нарязват на ситно и разбъркват. Редувам ред палачинка, ред пълнеж. Последната палачинка можете да намажете с крема сирене. Поръсвате отвсякъде с настъргания на ситно ренде кашкавал, оставяте да престои няколко часа в хладилника. Поднасяте неохладена за предястие. Да ви е вкусно!

# 2
  • Мнения: 1 355
Пилешка супа: 1/2 пиле (600 г), 1 глава лук, корен от целина, 1 морков, 30 г краве масло, 2 домата, 1/4 връзка магданоз, 1 к. ч. фиде, 2 ч. л. сол; за застройката: 1 жълтък, 1 к. ч. кисело мляко

# 3
  • Мнения: 5 121
Одобрена от мен рецепта за детето ми, а и много любима за нея са пилешките филенца, приготвени по два начина - с корнфлейкс, само мариновани и изпечени във фурна със сметана. Към тях картофки на фурна с червен пипер, сол и масло.

# 4
  • Благоевград
  • Мнения: 512
Бисквитена торта с ябълки:
1 пакет бисквити Закуска (какао)
1 кофичка кисело мляко 4,5%
2 ябълки
3 с.л пудра захар
1 ванилия

Смесват се киселото мляко, пудрата захар и ванилията. Ябълките се почистват и настъргват на ренде. Редуват се ред бисквити, ред крем. Тортата се оставя за няколко часа да се стегне в хладилника. Невероятно вкусна и лесна рецепта.

# 5
  • Мнения: 3 532
От мама съм научила много рецепти. Някои не ги използвам, защото са много калорични или времеемки.
В съзвучие със сезона предлагам тиквеник Yum
Пакет фини кори за баница
Настъргана тиква
Канела
50 гр захар по желание
Натрошени орехи
Няколко супени лъжици сладко или конфитюр от ябълки, круши, дюли.
Олио на око
В намазнена тавичка се редят два реда кори, отгоре се ръси тиква, канела, орехи, една-две лъжици сладко, захар, олио. После пак кори, плънка докато свършат.
Отгоре не се ръси със захар, изпича се и не се сиропира. Който обича много сладко може да си добави повече захар между корите или да го залее със захарен сироп след изпичане.
У нас не се ядат много сладки неща, така че е с минимална захар. Конфитюрът освен, че придава допълнителен плодов аромат, му докарва и вкус на щрудел.
Опитайте и да ви е сладко Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 024
Супа топчета - по рецепта на моята майка. Става страхотна!
1 пак. кайма с подправки за скара
1 голям морков, настърган
1 чаша нарязан зелен лук;
2 големи картофа, обелени и нарязани на малки кубчета
3/4 чаша ориз
малко олио за бланширане
3 л. вода
2 щипки свеж нарязан магданоз
1/3 чаша брашно
резенчета свеж лимон за сервиране
половин суп. л. сол

Смесваме каймата с 1/3 от количеството на ориза и 1 щипка магданоз. Оформяме на малки топчета и ги овалваме с брашното.
В тенджера с олиото бланшираме на котлона моркова, зеления лук и картофите, като често разбъркваме за да не загори, за около 8 минути. Наливаме водата, добавяме и солта и изчакваме да заври. Добавяме едно по едно топчетата, разбъркваме добре и отново изчакваме да заври. След 15 минути добавяме останали ориз и отново разбъркваме. Ври още 15 минути. Добавяме остатъка от брашното разтворено с около 1/3 чаша вода. След още 5 минути супата е готова и  я сваляме от котлона. Поръсваме с щипката магданоз и сервираме с резенчета лимон.


# 7
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
От мама съм научила как да правя любимата ми леща. Особенно подходяща е тази рецепта за сезона
Нарязваме на кубчета морков и го слагам в малко олио в една тенджера да се задуши. Щом е готов прибавям чесън на парченца и червен пипер. Изчаквам няколко секунди и слагам чаша леща и три чаши вода. Оставям да си ври на бавен огън и добавям сол на вкус. Изключително лесна рецепта от мама Simple Smile а колкото е повече чесъна, толкова по богата и ароматна е гозбата.

# 8
  • Мнения: 29 313
Една от любимите ми рецепти за бърз и пухкав кекс с ябълки:

Продукти: 2 яйца, 1 чаена /250 мл./ чаша захар , 300 гр. брашно, пакетче бакпулвер, 125 мл. олио, 3 големи ябълки, 1/2 чаена чаша орехи, 1/2 чаена лъжичка канела, 1 ванилова захар или 1 прахче ванилия, пудра захар за поръсване.

Разбиваме яйцата и захарта в купа с вилица до еднородност, прибавяме към яйцата олиото и разбъркваме. Смесваме брашното с канелата, бакпулвера и ванилията и пресяваме със сито. Измитите ябълки се белят и настъргват на едро ренде.
Добавяме към яйцата 1/3 от брашното с канелата и бакпулвера. Бърка се с лъжица не много и добавяме половината от настърганите ябълки. Отново слагаме 1/3 от брашното и бъркаме. После втората половина на ябълките и пак бъркаме. Прибавяме последното брашно и орехите, - нарязани или едро смлени. Разбиркваме сместа за последно.
Кексовете от този род не се бъркат много и интензивно.

Сместа се изсипва във форма. Ако е силиконова, не се омазнява и обрашнява, в противен случай трябва.
Кексът се пече в предварително загрята фурна на 170 градуса без вентилатор за около 30-35 минути. Проверява се за готовност със сух нож/дървено шишче. След като се охлади, поръсваме с пудра захар.

# 9
  • Мнения: 14 777
Сладкиш с ябълки е една от любимите ни рецепти,която знам от майка ми.
3-4 ябълки се обелват и нарязват на кубчета. Разбиваме 4 яйца с една чаена чаша захар. Добавяме чаена чаша брашно и един бакплувер,1/2 ч.ч. олио,разбиваме всичко добре и добавяме ябълките. Сипваме в намаслена тавичка,поръсваме с начупени орехи  и печем. По желание може да се добави и канела.

# 10
  • Мнения: 915
Любима рецепта от мама
палачинки
4 яйца
250 гр брашно
500 мл прясно мляко
щипка сол
и сладко от смокини за намазване

# 11
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 749
Спаначена супа (ненавиждах я като дете, сега мие любима):
100-200 гр спанак, почистен от дръжките и жилките
1-2 средни картофа
1 глава лук
1 морков
1 настърган домат
1 к.ч. фиде
1 к.ч. кисело мляко
4 с.л. олио
сол
черен пипер
магданоз

Лукът и морковът се нарязват и се слагат да се варят в около 1,5 л вода. Варят се десет минути и се прибавят нарязаните на кубчета картофи и малко сол. След като картофите омекнат, се слага олиото и нарязаният на ситно спанак. Готви се още пет минути и се прибавят доматите. След като заври супата отново, се слага и фидето. Готви се до готовност на фидето. Киселото мляко се разбърква се добре и се изсипва в супата. Оставя се да заври и се отмества от огъня. Поръсва се с черен пипер и магданоз.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 098
Вкусни соленки без млечни продукти:
* Овесени ядки
* Брашно
* Бакпулвер
* Микс от семена
* Олио
* Сол

Всички съставки се смесват до получаване на хомогенна смес.
Блатът се разтила с помощта на точилка и се слага върху хартия за печене в намазнена тава.
Режат се малки квадратчета и се намазват с олио.
Печем 15-20 минути до готовност.

** По желание може да се добавят и маслини. Придава аромат и стават още по-вкусни!

# 13
  • Мнения: 3 895
Пиле с бял ориз на фурна, любимото ми от мама Simple Smile

Продукти:
1 пиле, или 4-6 пилешки бутчета / подбедра
ориз - 1 голяма чаена чаша
1 голяма глава лук
1 равна чаена лъжица сол
черен пипер на зърна (задължително на зърна, с млян не се получава същия вкус)
100 мл олио
3 1/2 чаени чаши вода

Приготвяне:
В олиото запържвам лука, нарязан на ситно и към него добавям ориза, който предварително съм измила добре на течаща вода в цедка, след това прибавям черния пипер. Запържвам, докато стане прозрачен и наливам 1/2 чаена чаша вода. Изсипвам сместа в намазнена тавичка и върху нея редя пилето. Заливам с 3 чаени чаши топла вода и пека до готовност.

# 14
  • Мнения: 4 872
Много рецепти съм научила от моята майка. Тя е добра в приготвянето на много ястия , но рецептата , която без помощта на Мама никога нямаше да мога да приготвя  е за домашна топла, мека и много вкусна питка Simple Smile

*Суха мая
*Брашно 500 гр.
*Яйце
*Олио
*Сол
*Захар
*Вода
*Прясно мляко
*Жълтък за намазване

С продуктите омесвам меко и гладко тесто. Оформям малки топчета, които нареждам в тава, която е предварително намазнена и набрашнена.  Тестото се оставя да втаса до удвояване на обема. Пека в нагорещена фурна на 180-200 градуса. Малко преди готовност намазвам питките с разбит жълтък с малко мазнина.

# 15
  • Мнения: 481
Домашен кекс

Необходими продукти:
4 яйца
1,5 ч.ч. кисело мляко
3 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
1 бакпулвер
0,5 ч.ч. разтопено краве масло

Начин на приготвяне:           
Разбийте половината захар и жълтъците от яйцата на пухкава пяна, може и с миксер. Отделно разбийте белтъците на сняг с другата половина захар.
Прибавете към жълтъчната смес маслото и киселото мляко. Прибавете белтъчната смес, но на ръка и не използвайте повече миксера. Накрая прибавете брашното, смесено с бакпулвера и разбъркайте сместа внимателно и за кратко, за да запазите пухкавата й консистенция.
Можете на направите какаови шарки, като към 1 чаша от кексовата смес прибавите 2-3 лъжици натурално какао и след като ги смесите до хомогенност да изсипете какаовата смес на ивици върху основната част от кексовото тесто, което вече сте приготвили за печене в кексовата форма, предварително покрита с хартия за печене.
Ако децата ви са малки, пропуснете какаото, а ако вече са достатъчно големи можете да поръсите най-отгоре едро натрошени орехови ядки, които да се запекат докато се пече кекса. Придават невероятен и различен вкус на домашния кекс.
Печете на 180 градуса около 40-50 минути. Поднесете охладен с любимата на семейството ви напитка.
Да ви е сладко!

# 16
  • Мнения: 667
Много любима,лесна,бърза и вкусна.
 кекс  мами Simple Smile

Необходими продукти:
1 с.л. какао
1 ч.ч. захар
5 с.л. маргарин Becel
1 1/2 ч.ч. брашно
1/2 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат

Приготвяне:
Какаото, захарта, киселото мляко и содата се разбъркват в дълбок съд, изсипва се мазнината, бърка се накрая се изсипва брашното. Бърка се леко. Изсипва се в тавичка намазана с мазнина, ако имате хартия за печене, я сложете. Пече се на умерена фурна. Като се извади от фурната, се поръсва с пудра захар.

# 17
  • Мнения: 5 250
Баклава с грис Heart
 Съставки
кори за баклава
грис - 1 ч.ч. пшеничен
орехи - 2 ч.ч. смлени

ЗА СИРОПА
захар - 5 ч.ч.
вода - 5 ч.ч.
лимон - 1 бр.
ванилия - 2 бр.

ЗА НАМАЗВАНЕ
масло/олио - 125 г

Всеки знае, как се прави баклава, тук различното е, че се добавя грис в плънката.

# 18
  • Мнения: 121
Тутманик е любимата рецепта от мама
3 яйца,1 ч.чаша захар,1 чаена чаша кисело мляко + 1 чаена лъжичка сода бикарбонат,10 супени лъжици олио,2 и 1/2 ч.чаша брашно и около 300гр.натрошено сирене.
Всичко се разбърква последователно и се пече за около 40мин.на 180 градуса.Поръсва се с пудра захар.

# 19
  • Мнения: 464
Моята одобрена рецепта за моите деца е:

Соленки със сирене и кашкавал

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1/2 ч.ч. олио
1 ч.ч. настъргано сирене и кашкавал /може и само едното/
2 и 1/2 ч.ч. брашно

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

Продуктите се разбъркват с вилица в посочената последователност. Замесва се тесто и от него се късат малки топки, които се подреждат в намаслена тава и се пекат в загрята фурна около 25-30 минути (докато се зачервят).

Стават много лесно и са много вкусни!

# 20
  • София
  • Мнения: 574
Любимите макарони на сина ми,още от малък са с шунка или кайма /от смляно месо,а не готова/.Тука сина ми е на годинка и няколко месеца и си хапваше сам Simple Smile
200 г.сварени макарони
100 г.шунка/или кайма/
70г.кашкавал/или пушено сирене/
2 настъргани домата/или доматен сос/
1/2 глава кромид лук
1 к.л.зехтин
подправки,по желание

Нарязвам продуктите ,на дребно.Задушаваме в зехтина кромидът и шунката.Добавят се доматите и подправките.След като,се поизпари течността се добавят сварените и изцедени макарони.Преди ,да се свали ястието от огъня,се поръсва с настъргания кашкавал.

# 21
  • В сбъднатите си мечти :)
  • Мнения: 662
Оххх, рецептата , която най-много одобрявам за детето ми е тази, която ми дава възможност да заменя нещо, което всички деца хапват навсякъде... Когато  нещо е вредно, но е навсякъде, то на майките остава само едно - да измислим по-малкото зло Grinning
Говоря за царевичните пръчици Simple Smile
Трябват ни :
* 100-ина грама царевично брашно
* щипка сол (аз сол не слагам на нищо, та може да я пропуснете)
* 400 мл. вода;
* 40ина грама натрошено сирене
* 3бройки малка моцарелa(около 20гр.)
* мащерка
* босилек
* 30 грама масло
* други подправки по избор - волна програма
Може да се ползват различни сирена - правила съм с крема сирене, с гауда, с извара... Общо не повече от 60 гр.
В тенджерка се загрява водата, слагаме маслото и след разтапяне добавяме солта, мащерката, босилека и др подправки по избор. Добавя се по малко брашното като се бърка постоянно на слаб огън загори. След като е добавено цялото брашно е ред на сиренето, след него моцарелата и бъркаме до хомогенна смес. После се оставя да си почине настрани и да стегне малко сместта.
После върху хартия за печене шприцоваме "фигурки" и печем за по 12-15 мин на 200градуса.
Пробвала съм вариант да ги поръся със семена, но малката изпада в ужас като ги види, та вече се въздържам Grinning

Последна редакция: вт, 06 ное 2018, 13:49 от ๑ஐღ Елиза ღஐ๑

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 1 638
Мамините кюфтета с бял сос

Смесваме каймата с лука и магданоза, добавяме ориза, яйцето и чубрицата и омесваме.

Оваляме кюфтетата в брашно и ги пускаме в тенджера с вряща подсолена вода. Варим до готовност.

В дълбока купа разбъркваме останалите яйца, млякото и брашното. Гребваме от бульона, в който са врели кюфтетата, и смесваме бавно, за да не се пресекат яйцата.

Връщаме соса в тенджерата при непрекъснато бъркане и оставяме да поври още 10 минути, докато се получи гъст сос.

Гарнираме кюфенцата със ситно нарязан магданоз.

# 23
  • Мнения: 8 474
Дамски каприз

Продуктите за блата:
4 жълтъка
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. кисело мляко
2 ч. ч. брашно
1 п. бакпулвер
1/2 ч. ч. олио
1-2 ванилии
За намазване
1 бурканче сладко (по желание)
За глазурата
4 белтъка
1 ч.ч. захар
1/2 с.л. лимонов сок
Приготвянето на блата става като всички продукти се смесят и се разбият добре. Намазана се съдът, в който ще се пече и се пече на 180 градуса за около 30-40 минути.
В по широка и дълбока купа разбиваме белтъците на сняг заедно с захарта и сокът от лимона. Блатът се намазва с сладкото, а отгоре се слагат с помощта на лъжица добре разбитите белтъци под формата на връхчета или скалички. Отново се връща в фурната, докато връхчетата от белтъци покафенеят.



# 24
  • Перник
  • Мнения: 2 265
Моята любима и споделена от мама рецепта е за баница със сирене, с домашно точени кори. Беше ми доста трудно в началото самата технология за разточването  и корите винаги ми се късаха, но с времето се усъвършенствах и смея да твърдя, че ученика надминава дори учителя си към този момент Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 775
Моето дете много обича паниран кашкавал, понеже се опитвам да огранича до минимум консумирането на пържени храни в нашето семейство, затова започнах да правя кашкавал на фурна...

кашкавал - 250 г
яйца - 3 бр.
прясно мляко - 250 мл
брашно - 3 с.л. равни
бакпулвер - 1 к.л
сол - 1 к.л.
масло - 1 ч.л.за намазване
В купа, разбиваме яйцата и добавяме прясното мляко, разбъркваме всичко заедно. Отделно смесваме брашното с бакпулвера и ги прибавяме към яйчената смес, отново бъркаме.

Настъргваме кашкавала на едро ренде и го прибавяме към тях, отново разбъркваме. Изсипваме сместа в тавата и я поставяме в нагрятата фурна до златист цвят за около 20 минути.

# 26
  • Мнения: 14 068
Моята майка често приготвяше кекс и реване. Сега съм я отменила, приготвям ги аз. Рецептата за нейния кекс:

5 яйца, 1 1/2 ч.ч. захар, 1/2 ч.ч.ч олио, 200 мл. лимонада, бакпулвер, 3 1/2 ч.ч. брашно. По желание може да се добавят орехи.

# 27
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Руска салата на мама

Две кутиийки майонеза по 250гр.
500 гр. сварени картофи.
Малка кутия грах, малка кутия царевица.
Един буркан кисели краставички.
Две сварени яйца.
250 гр. шунка.
Три сварени моркова.
Всичко нарязано на ситно се разбърква в една голяма купа и се оставя да почине. По желание малко лимонов сок и горчица и сол на вкус.
Бон апети!

# 28
  • Мнения: 39 296
Майка ми(лека ѝ пръст) винаги ще помня с кекс.
7 яйца
2 ч.ч. захар
7 с.л. вода
7 с.л. олио
3 ч.ч. брашно
сок от два лимона
1 бр. ванилия
1 бр. бакпулвер
какао за оцветяване (по желание)

Разбъркваме захарта и яйцата. Добавяме всички течни съставки, а след това на части- брашното с объркания бакпулвер и ванилия.
Тавичката се намасява, посипва с брашно. Изсипваме сместа и печем в загрята на 170- 180 градуса фурна.


# 29
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Палачинките на фурна са одобрени и от мама, и от майката на децата ми! Simple Smile

Рецептата е:

- за палачинките:
три яйца
400мл мляко
брашно около две чаши, не много големи
Консистенцията трябва да е като на гъста боза
Масло за намазване на тигана


За сос Бешамел:
500мл прясно мляко
50гр брашно
60гр масло
сол
черен пипер
индийски орехче

За пълнежа запържваме леко:
-500гр кайма
глава лук
малко гъби
скилидка чесън
може да прибавим и един настърган домат или лъжица-две доматено пюре, но не трябва да става рядко
по желание може да се сложат и кисели краставички, нарязани на дребни кубчета

Готовите палачинки пълним със запържената кайма и зеленчуци, лъжица бешамел, настърган кашкавал. Завиваме като пакетче, като двата края са подвити под палачинката. Редим в тавичка, а отгоре върху палачинките слагаме тънък резен домат, лъжица бешамел и отново настърган кашкавал.

Семейството ни обожава тези палачинки. Simple Smile


# 30
  • Мнения: 5 680
Нещо, което винаги правя с умиление и мисъл е баница. Все не ми се получаваше докато не направих тази, която правеше майката на мъжа ми /пак е мама/. Та тя слагаше ред натрошени кори, сирене, пак малко натрошени кори, пак сирене и кори. Разрязва се суровата баница на 8 и всеки прорез се посипва с нагорещено олио /да изцвърчи/. После се разбиват яйца, добавя се 250 мл. сода и се изсипва върху баницата наведнъж. Баницата се разтръсква да влезе мократа част навсякъде и се пече. Вкусотия.

Последна редакция: ср, 07 ное 2018, 11:00 от pepi_r

# 31
  • София
  • Мнения: 3 007
Одобрена от мен за детето ми рецепта е  кайма с киноа.
В тава се слагат лук и чушки нарязани овкусени със сол и малко водичка и се слагат във фурната. Смляна свинска плешка я замесвам с подправки и соев сос и прибавям в тавата и съсипвам вода. Сварява вода и попарвам киноата. Когато каймата стане почти готова добавям в тавата киноата и едно шише доматен сок. Всичко се запича, при изваждането поръсваме с нарязан магданоз. При сервиране добавям бучка сирене.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
Най-честата рецепта, одобрена от мама, която изпълнявам вкъщи е за меденките от моето детство Simple Smile

Продукти:
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
2 яйца
6 с.л. мед
2 с.л. канела
1 ч.л. сода бикарбонат
Брашно на око за средно твърдо тесто

Изсипвам всичко без брашното в дълбока купа и размесвам до получаването на хомогенна смес. След това прибавям брашно.
Взимам парче от полученото тесто, разточвам до дебелина около 0.5 мм и изрязваме с фигурки.
Пека на предварително загрята на 150 градуса фурна с вентилатор (само долен реотан) за около 10-15 минути.
Повтарям процедурата, докато тестото в купата свърши Simple Smile
След като изстинат готовите меденки, украсявам със захарен фонда, за радост на децата (това е мое "подобрение" - в рецептата на мама го няма Simple Smile )

# 33
  • Сливен
  • Мнения: 4 221
Първият човек,който ни "учи" как да готвим е МАЙКАТА.Много,страшно много рецепти знам от нея и разбира се нейното одобрение го получавам (поне за сега  Grinning)..Но този пълнен заек( и той е одобрен),знам че никъде другаде няма като него. Ето и рецепта,и снимка:

Продукти: 1 цял заек,300гр.ориз,1 връзка лук,магданоз,заешките дреболии,сол,чубрика,червен пипер,черен пипер,олио. Заекът се изкисва във вода и оцет,за 24 часа,като 2 пъти сме сменяли водата.Приготвяне:Нарязвам на дребно дреболиите,запържвам ги,след това добавям лукът и магданозът,запържвам още 5-10минути,след което добавям и оризът.Позапържвам още 5-10минути и свалям от котлона.С една лъжица сол,натривам заека отвътре,след което го напълвам с плънката.Зашивам и поставям да ври в гореща вода, за 1:30 минути в тенджера,като ври 45 минути от едната страна и 45 минути от другата страна. След това го слагам в тава,с 1-2 литра вода и пека под фолио.Като мине 1 час,махам фолиото,обръщам го,слагам ново фолио и пека още 1 час.



Скрит текст:
Скрит текст:

# 34
  • Мнения: 1 728
Като майка одобрявам и обичам да приготвям овесени бисквити.
Продукти
1 ч.ч овесени ядки
2 банана

Омесваме, оформяме като бисквити и печем.

# 35
  • София
  • Мнения: 964
Една от любимите ми рецепти от мама - за жалост рядко я приготвям,защото отнема доста време,което обикновено нямам. Доста отдавна съм се научила да готвя,но лазаня за първи път приготвих преди 2-3 години.
А ето и рецептата:

Необходими продукти:

   кори - за лазаня 12 бр.
   кайма - 500 гр.
   моркови - 3 бр.
   чесън - 1 глава
   лук - 1 глава
   доматен сос - 500 мл.
   кашкавал или пармезан 500 гр.
   сметана - 400 гр.
   прясно мляко - 1 л.
   брашно - 70 гр.
   зехтин
   олио
   сол
   черен пипер
   босилек

Сос рагу : Настърганите моркови, лукът нарязан на ситно и чесънът, смачкан със преса се слагат в нагорещен зехтин и се запържват до златисто. Добавя се каймата, запържва се добре, добавят се доматите и подправките, след което се оставят на слаб огън да врят.
Сос бешамел : Брашното да се запържи леко в малко олио. Добавя се прясното мляко и сметаната, като непрекъснато се разбърква, докато соса се сгъсти. Добавя се сол и черен пипер.

Във вряща вода с олио и сол се пускат корите, една по една, за да не залепнат. Варят се според указанията на опаковката. Когато омекнат се охлаждат със студена вода.

Тавата се маже с олио, слага се малко от бешамела и започва подреждането на лазанята. Кори, бешамел, сос рагу, настърган кашкавал; пак кори, бешамел, слой рагу, слой кашкавал - и така около 4 слоя. Завършва се със бешамел и кашкавал.

Върху кашкавала могат да се сложат домати на кръгчета.

Пече се около 40 минути при 200 C фурна. Ако започне да загаря се покрива с фолио и малко преди да е готова се открива

# 36
  • Мнения: 654
Любима рецепта от майка ми е един много вкусен сладкиш
Агнес
2 пакетчета краве масло
3ч.ч. пудра захар
1 и 1/2 ч.ч. орехи
1ч.ч. брашно
4 яйца
Ванилия
Лимон

Разбиват се 2 пакетчета масло с 1 и 1/2 ч.ч. пудра захар, 1ч.ч. брашно. Прибавят се орехите и разбитите отделно на пяна белтъци, ванилия и настъргана кора на 1/2 лимон. Получената смес се пече. След като се изпече се залива с жълт крем. Той се получава от 4 жълтъка, разбити с 1 и 1/2ч.ч. пудра захар, ванилия и настъргана кора на 1/2 лимон.

# 37
  • Мнения: 786
От моята майка, най - добре знам и приготвям любимата мусака.
Понеже се стараем да изглеждаме добре и да се храним здравословно, мусаката се приготвя без запържване - на сурово. Директно в тавата слагаме нарязани на кубчета картофи (4-5бр.), моркови ( 1-2 бр.), домати (2-3бр.) и половин глава лук. Добавяме половин килограм кайма, сол, черен и червен пипер, кимион. Слагаме и малко хладка вода , за по - лесното разтрошаване на каймата и разбъркване, доливаме вода колкото да покрие състваките. След около 30-40 мин. , изключваме печката.
Разбъркваме 2 яйца и половин кофичка кисело мляко. С получената смес заливаме. По желание сервираме с кисело мляко.
Става толкова вкусна, че мъжа ми ме кара да я правя по няколко пъти последователно. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 651
Любима рецепта от майка ми, която сега е любима и на цялото ми семейство:

Пълнени чушки по северняшки

Продукти: 250г кайма, 1к.ч.ориз,1 яйце, 1 глава лук, магданоз, черен пипер, 8 чушки.

Чушките се пълнят, слагат се в намаслена тенджера, покриват се с чиния, сипва се топла вода, колкото да покрие чушките и се варят на тих огън. Застройват се с 1 яйце, 1/2 кофичка кисело мляко, 1с.л.брашно.Поръсва се с черен пипер и магданоз.

# 39
  • София
  • Мнения: 979
Моята майка вече е ангел, но много обичаше сладките неща. Винаги ме караше като застудее да и правя нещо вкусно, а тя готвеше основното за обяда или вечерята. Това беше нашето време в кухнята Sparkling Heart
По това време на годината наблягахме на тиквата или меденките. Ето една от рецептите одобрена от майка ми и която продължавам да правя с дъщеря ми в студените дни.

МЕДЕН СЛАДКИШ

1ч. ч. кафява захар
1 яйце
1ч. ч. кисело мляко
1ч. ч. брашно
1 пак. бакпулвер
Канела на вкус
Кокос за поръсване
Мед около ¼ ч. ч.

От посочените продукти се забърква кексово тесто, което се изсипва в малка правоъгълна тавичка, намазана с олио и набрашнена .Пече се на умерена фурна 180 гр.
След като се извади от фурната още топъл се залива с мед и се поръсва с кокоса. Медът попива и придава на сладкиша чуден аромат.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
2 яйца, 1 ч.ч кисело мляко, 1 кафяна лъжичка сода бикарбонат, натрошено сирене около 200 гр., брашно около 1 1/2 чаена чаша или колкото поеме. Замесва се тесто, разточва се на кора около 0,5 см и се реже на ромбове. Пържат се в сгорещено олио до златисто. Бухват и вътре стават кухи. Хапват се със сладко или мед и айрян.
Да ви е вкусно.

# 41
  • Мнения: 22 867
Любимо от мама -ТУТМАНИКЪТ НА МАЙКА



Замесвам обикновено тесто с мая - топла вода, сол, захар, мая и брашно. Обикновено го правя с две ч.ч. вода. Разделям на 4-5 топки. Разточвам всяка топка на кора колкото голяма чиния приблизително. Между корите мажа с масло или маргарин, но сега имам много хубава домашна мас и използвам с нея. И най-много ми харесва тутманикът с мас. Така подреждам една върху друга всичките кори. Най-горната кора поръсвам леко с брашно и разточвам всичките на една голяма кора, не тънка, като за баница, а по-дебела. Намазвам и нея с мазнина, ръся натрошено сирене, завивам на руло, усуквам го, правя от него охлюв и слагам в тавата за печене. Оставям 20-ина мин. на топло, обикновено в загрята фурна, като се надигне мажа с разбит жълтък с пресно мляко и малко олио, или само с кисело мляко, или само с пресно - както дойде. Пека на умерена фурна, за моята 160-170 град около 25-30 мин. Това е. Напоследък за по-бързо дори не точа. Всяко топче разтеглям на ръка като мекица, мажа с мазнина, разтеглям следващото, слагам отгоре, мажа и него и така до последното. После вече точа с точилка купчинката кори на голяма кора. Става бързо и лесно, май обясненията ми станаха много дълги. Майка така го прави и от нея съм видяла.

# 42
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 774
топчена супа

400 гр кайна от смляно месо
1 морков
1 лук
фиде
сол, чубрица
зехтин

нарязвам зеленчуците и ги сварявам с подправките, при готовност добавям готовите топчета и като се сварят слагам фидето за 3-4 мин. не запържвам нищо!

# 43
  • София
  • Мнения: 515
От майка ми знам много рецепти, вссъщност всичко което готвя го готвя така както тя го готви, много обичам ястията на мама 😁 Тоеа, което най-често се яде у дома са баница и пиле с топено сирене и сметана, за баницата нищо специално, а за пилето ето я рецептата:

500гр. Пилешко бон филе
250 мл. сметана за готвене
Половин пакет топено сирене в "черво", ние ползваме Жоси
Кашкавал
По желание мариновани гъби
Сол и черен пипер на вкус
 
Приготвяне:
Измиваме и подсушаваме бон филенцата, запечатваме ги в тиган без мазнина или много леко намазнен. Подреждаме в тавичка (ние ползваме от иенско стъкло) слагаме и гъбките (ако сте решили да сложите гъби), нарязваме топеното сирене и поставяме отгоре, поливаме със сметаната добавяме сол и черен пипер и слагаме във фурната, самото топено сирене хваща леко жълтеникав загар, изваждане тавичката поръсваме с настъргания кашкавал и отново връщаме въя фурната до запичане на кашкавала.


# 44
  • Мнения: 2 127
Любима рецепта на моите деца от мен ,с която всеки път обирам овациите не само от тях,а и когато ги приготвя за гости-"Печени ребърца с горчица и мед"
Избраното количество ребра (не нарязани,а както ние ги наричаме-Хармоника)се овкусяват със соев сос,зехтин,сока от 1лимон,червен пушен пипер,черен пипер,къри,горчица,2-3с.л.мед и 1ч.ч.бяло вино.Оставям да престои 12ч. Пека първо на 200°,и след 30мин.намалям на 160°.След 2ч.резултата е неустоим за малки и големи.Сервирам с пържени картофки и бейби  кисели краставички.😋

# 45
  • Мнения: 1 588
Баница.Това е рецептата,която научих от майка ми и децата много я харесват.
 1 пакет листи за баница
250 гр.сирене
5 яйца
200мил.сода
сол,олио

Нареждат се кора,сирене,кора,сирене.....Реже се на квадрати.Сгорещява  се олиото  и се заливат квадратите.В купа се разбиват яйцата с малко сол,добавя се содата и се полива баницата.Трябва да престои около 30 Мин.и след това се пече на 175 гр.за 40 Мин.

# 46
  • Мнения: X
Любима мамина рецепта, която на свой ред приготвям е:

Асеновградски /станимашки/сърмички

Продукти: 1/2кг. кайма, 1ч.чаша ориз, 1п. кимион, 1/2п. ч.пипер, нарязани листа кис.зеле
Приготвяне: Каймата+ориза+подправките+1 к.чаша вода се омесват добре. Увиват се малки сърмички от тази плънка в зелевите листа. Подреждат се в тенджерка. Най отдолу се поставят цели зел.листа, а отгоре се затискат с тежка чиния. Обливат се с вода 1 пръст над чинията. Оставят се да врат на умерен до слаб огън за около час. Сервираме с кис.мляко и лимон.

# 47
  • Лясковец
  • Мнения: 764
У дома се обожават рецептите на мама но най са на почит -Супа топчета която може да ядем по цяла седмица,лимонов кекс и бисквитена торта

БИСКВИТЕНА ТОРТА

2 пакета бисквити,едни бели и едни кафяви
1 банан
2 литра мляко
1пакет пудинг ванилия
1пакет пудинг шоколад
50гр, бял течен шоколад
50 грама кафяв течен шоколад
орехи или шоколадови пръчици за поръсване 

Правим си пудингът по цветове,добавяме течния шоколад и разбъркваме,редим ред бели бисквити ред кафяв крем,ред тънки резенчета банан,и така докато свършат продуктите,винаги остава от кремът който веднага се изяжда от моя палавник,отгоре поръсваме по желание.По желание може да си направите 2 тави всяка със отделен цвят и след като престоят 8 часа на хладно с лъжица за сладолед си правите 2-3 топки различен цвят,поливате с топинг шоколад и сервирате.

# 48
  • Мнения: 159
От мама съм научила на много рецепти, но пълнените чушки са ми любими: кайма, лук, ориз, сол, черен пипер, червен пипер, чубрица и малко олио. Всичко се омесва и се пълнят чушките, потапяме отворите в брашно и ги нареждам в тенджера. Слагаме върху тях домат, малко червен пипер и олио, захлупваме ги с чиния, доливаме вода и ги слагаме да врят. Като станат готови ги заливаме със смес от кисело мляко, жълтък и лимонена киселина и магданоз. Уникални

# 49
  • Мнения: 2 739
Любимата ми одобрена рецепта от мама е печена тиква с мед и орехи.
Нарязваме и измиваме парчетата тиква, без да я белим. Слагаме я да се пече, като я поръсваме  с канела и добавяме орехите. Накрая, когато се изпече и изключим фурната, слагаме мед за подслаждане и по желание стафиди. Уникално вкусно, а аз си добавям понякога и капачка ром, докато се пече.

# 50
  • софия
  • Мнения: 190
Любимата  ми рецепта одобрена от  мама  е баница с кайма и праз и зелен лук
Първо се приготвя плънката. За целта в дълбок тиган се задушават ситно нарязаните праз лук (2 стръка), чесън (6 скилидки), зелен лук (2 стръка) и магданоз (1/2 връзка). Щом те омекнат, се добавя каймата (600 гр) и се бърка, докато тя стане на трохи и напълно готова. Сместа се подправя на вкус със сол, черен пипер, чубрица и кимион.
Поръсените с получената плънка готови кори (800 гр) се навиват на рула и се подреждат в намаслена тавичка. Баница с кайма и праз се пече 40 минути във фурната на 200 градуса.

# 51
  • Мнения: 6 011
Крамбъл с ябълки

Продукти:

100 грама фурми Medjool
100 грама червена ябълка*
100 грама овесени ядки
20 грама кокосово масло
40 грама краве масло
50 грама пчелен мед
1 чаена лъжица канела

*Една малка ябълка, домашно производство.

Приготвяне:

Сложете овесените ядки в тавичка, покрита с хартия за печене.
Тавичката, която използвах аз, беше с размери 20х10 сантиметра.
Отгоре поръсете с канелата, меда и двата вида масла. Разбъркайте добре.
Сложете тавичката на средно ниво във фурна, загряна на 200 градуса.
Почисетете фурмите от костилките и ги смелете на пюре.
Нарежете ябълките на тънки резени.
При смилането е необходимо да добавите около 20 - 30 милилитра вода.
След като овесените ядки се запекат достатъчно, извадете тавичката от фурната.
Разпределете сместа с фурмите, а отгоре наредете резените ябълки.
Върнете тавичката във фурната и запечете до готовност.
След изпичане, извадете тавичката от фурната и оставете да изстине напълно в нея.
Извадете крамбъла внимателно и нарежете на парчета.
При мен излязоха осем равни парчета.
Може да съхранявате на стайна температура до три дни или в хладилник до седмица.
Приятен апетит!

# 52
  • Мнения: 543
Ето една рецепта, подходяща за сезона и ни е любима
Крем от тиква
Продукти : 1 кг опечена тиква, 1 л мляко, 1 чаена чаша захар, 1 кафена чашка нишесте, 3 белтъка, 1 пакетче ванилия.
Тиквата се пасира и се разбива със свареното мляко и две трети от захарта.Сместа се слага да заври и се добавя нишестето, предварително разтворено в млякото. Кремът се вари до сгъстяване и се оставя да изстине, разбърква се леко с предварително разбитите на сняг белтъци с останалата захар и се изсипва в десетни купички.

# 53
  • Мнения: X
Пържоли на фурна
1 кг свински вратни пържоли
1 чаена чаша бира
олио
сол, черен и червен пипер, чубрица в голямо количество и кимион.
Всичко се слага и се завива тавата с фолио. Пече се поне 3 часа на 100-120 градуса. После се маха фолиото да се запече.
Топят се в устата !

# 54
  • 221B Baker Street
  • Мнения: 1 950
Любимата ми рецепта от мама, която цялото семейство обича:
Сладки със сирене Крема

3 пакетчета сирене Крема, кутийка маргарин от 250гр, бакпулвер, ванилия и брашно, колкото поеме за меко тесто,без да лепне при точенето. Разточва се на не много тънка кора, от която се изрязват кръгчета. Сладките се оформят в чиния с кристална захар и се редят в намаслена тавичка. Пекат се до порозовяване и се поръсват с пудра захар. Бързо, лесно, вкусно! Прилагам и снимков материал. Simple Smile

Скрит текст:








# 55
  • Карнобат
  • Мнения: 689
Питала съм я за толкова неща,но ще споделя за пълнени сухи чушки с боб.Значи попарваме сухите чушки.Сваряваме боба и го оцеждаме.В.загрят тиган запържваме лук и добавяме джоджен,червен пипер,чубрица,сол и подправки на вкус.Добяваме отцедения боб и разбъркваме.Натам е ясно пълним и печем във фурната.Обожавам тези чушки 😍

# 56
  • Враца
  • Мнения: 2 656
Научила съм агнешка супа от дреболийки:



    1 кг агнешки дреболии
    1 връзка пресен лук
    1 к.ч. ориз
    2 яйца
    1 к.ч. кисело мляко
    2 с.л. олио
    1 ч.л. червен пипер
    1 с.л. оцет
    джоджен
    магданоз
    черен пипер
    сол
    1 1/2 л. вода

Агнешкият комплект се залива с подсолената вода и се поставя да се вари на умерен огън. След като агнешките дреболии се сварят, се нарязват на дребни парченца и се връщат в прецедения бульон.
Отделно се запържват ситно нарязания лук в сгорещеното олио, овкусени с червения пипер. След кат лукът омекне, се добавя в супата, заедно с мазнината. Разбърква се и се добавя оризът.
Чорбата се вари до омекване на ориза и щом това се случи, се добавя сол на вкус, ситно нарязан магданоз и джоджен.
Супата се застройва с разбитите кисело мляко, яйца и оцет.

# 57
  • Мнения: 142
Нещо, което мама ми правеше, когато бях малка, и много обичах, е бъркана баница. Сега, често, когато не знам какво да си сготвя, си правя именно нея.

1 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.л. хлябна сода
2 яйца
1 1/2 ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. натрошено сирене

Всичко се обърква хубаво, сместа се излива в тавичка (количеството е за малка такава) и се пече около половин час на 200 градуса. Хапва се с кисело мляко или айрян.

# 58
  • Мнения: 1 757
МУСАКА С КАЙМА И ЗАЛИВКА

1 кг кайма , 1/2 кг картофи ,1 глава лук , 2 домата , стръкчета магданоз , червен пипер ,черен пипер, чубрица , сол ,  олио

За заливката:
2 яйца
200 г кисело мляко
сол

Картофите се измиват, обелват и нарязват на малки кубчета. Лукът се нарязва на ситни кубчета и се задушава в олиото  до омекване. Прибавя се каймата  и се пържи, докато се позлати. Накрая се прибавят настърганите домати , ситно нарязаният пресен магданоз и подправките, и се оставя да къкри още няколко минути. Сместа се прибавя към картофите и всичко се изсипва в тавичка. Залива се с вода почти до нивото на картофите и се пече във фурна до извирането й. Накрая се залива с разбитите яйца , кисело мляко  и сол  и се запича за още 10-15 минути, докато заливката се позлати.

# 59
  • Мнения: 218
Кекс с тиква

5 яйца, 1 1/2 ч.ч. захар, 1/2 ч.ч.ч олио, бакпулвер, 3 1/2 ч.ч. брашно или колкото поеме, чаша и половина настъргана тиква, канела, начупени орехи.

# 60
  • Мнения: 609
Мъфини:
Необходими продукти за 12 бр.мъфини: 1 яйце,1 ч.ч. захар,1/2 ч.ч. олио,1 ч.ч. кисело мляко,в което сме разтворили 1 ч.л.хлебна сода,1 ч.ч брашно, 1 ванилия,1/2 ч.ч. смлени бадеми ,2 с.л.какао и 4-5 капки етерично масло от роза.Приготвяне: Разбиваме яйцето със захарта и олиото,след това прибавяме киселото мляко със содата.Пак бъркаме до получаване на еднородна смес.Прибавяме брашното и продължаваме да бъркаме.На края слагаме какаото,бадемите,ванилията и есенцията от роза.Разбъркваме  и пълним силиконовите формички.Печем 40-45 мин. на 180 градуса,в предварително загрята фурна.

# 61
  • Мнения: 1 556
Любимият десерт, който приготвям на дъщеря ми, е млечен крем.
800мл.прясно мляко
5бр.жълтъци
5с.л. брашно
захар на вкус
Стопля се леко млякото със захарта, след което се добавят разбитите жълтъци и брашното и се бърка постоянно до сгъстяване, за да няма бучки.
Аз го правя малко по-рядък и след като изстине напълно добавям разбита животинска сметана или натрошени бисквити. Или и двете Simple Smile

# 62
  • Мнения: 1 292
Колкото и да е странно, моята майка научи тази рецепта от мен, а не аз от нея Wink

Сладък салам, който синовете ми обожават....
300 г бисквити
100 г орехи
100 г масло
4 с.л. какао
100 г шоколад
150 мл. прясно мляко
1/2 ч.л. ванилия

 Прясното мляко се изсипва в малка тенджерка и се поставя на котлона. Щом се сгорещи, към него се добавят маслото и какаото  и се бърка, докато се получи хомогенна смес. След това се добавя шоколадът , начупен на парченца и сместа се разбърква до пълното му разтваряне. Сместа се разбърква и се оставя леко да се охлади. Бисквитите се натрошават на много дребни парченца и се добавят към шоколадовата смес, заедно с натрошените орехи и ванилията . Всичко се разбърква и се оформя на руло върху готварско филио. Увива се и се поставя в хладилника за няколко часа да стегне. След това се реже на парченца. По желание може да се поръси с пудра захар.

# 63
  • Мнения: 800
Арменски соленки от мама
А

125 гр. маргарин
200 гр. сирене
2 жълтъка
1/2 чаена лъжица сода бикарбонат с 1 лъжица кисело мляко
2 1/2 чаши брашно
1 бакпулвер
1/2 лъжичка ким
От горните продукти се омесва тесто, което след това се разпределя на малко топчета. Те се нареждат на намазнена тава и отгоре се натискат с една капачка от бутилка. Капачката предварително е топната в червен пипер. Пече се до розово.

# 64
  • Мнения: 1 008
Определено любима ни е домашната баница , на мама е уникална винаги:
- пакет кори за баница
- 6 яйца
-1/2 кг сиренце
- 1 кофичка кисело мляко
- сода за хляб
- масло или олио
- щипка любов 😊

# 65
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Любима рецепта от мама ми е една бърза и лесна торта.Продуктите и също са малко и става бързо.Две пакетчета чаени бисквити едно от които да е какови,две кофички заквасена сметана и прясно мляко.Бисквитите се потапят в млякото и се редят,намазва се слой сметана,после пак бисквити и сметана и така докрая.След последния слой сметана се нареждат шайби банан и се настъргва шоколад.Оставя се да престои в хладиник за 24 часа.

# 66
  • Мнения: 7 277
От МАМА имам много любими рецепти,но ще споделя една,която ме връща в детството.
Руло с бисквити и шипков мармалад
1 пак.кръгли бисквити без "дупка"(едно време ползвахме" Руен")
1 бурканче шипков мармалад(сега ползвам домашно сладко от малини)
1 пак.масло
1 ванилия
пудра захар на вкус
Рулото сглобяваме като редим една зад друга бисквитите намазани тъничко с мармалад.Измазваме от всички страни с крем от маслото,захарта и ванилията.Обвиваме "саламчето" с найлоново фолио,стегнато като бонбон и го слагаме за няколко часа в камерата на хладилника.Реже се диагонално-така  парчетата се получават като раирани.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 675
Баница с готови кори

кори за баница - 1 пакет
яйца - 3 бр.
сирене - 300 - 400 г
кисело мляко - 1 кофичка
брашно - 2 супени лъжици
сода бикарбонат - 1 кафена лъжица
олио - за помазване


Начин на приготвяне
Яйцата, сиренето, киселото мляко, брашното и содата се объркват в купа до получаване на сместа за плънката.

Корите за баница се вадят две по две. Първата се помазва с олио, а втората - със сместа. Навиват се и последователно се поставят в предварително помазана с олио тава до оформянето на баницата.

В случай че остане от сместа, се изсипва отгоре и се помазва с него, а в случай че не остане - помазва се с олио.

Баницата се пече до зачервяване в предваритело загрята фурна на 200 градуса.

# 68
  • Мнения: 16
Аромата на детсвото ми Тиганички
2 яйца
2 ч.ч. кис.млко
1ч.л. сода
2 ч.ч. брашно
Ванилия
Сол
Разбиваме тесто. Пържи се като се изсипва с лъжица.

# 69
  • Мнения: 215
Моята любима рецепта от тези на мама е Агнешко месо с ориз и гъби. Не е от най-бързите, но пък гарантирам, че е много вкусно.
Агнешкото месо се нарязва на порции. Слагам да се запържи в масло докато се зачерви. Посолявам на вкус и подправям с черен пипер.
Наливам топла вода и поливам с масло месото. Покривам тавата с метално фолио и слагам ястието да се пече . В дълбок тиган загрявам мазнина и прибавям  ситно нарязания лук. След около 2-3 минути добавям нарязаните на малки парченца гъби и измития ориз. Оставям зеленчуците за около 2-3 минути на котлона. Прибавям  към тях джоджена, черния пипер и солта. Оставям на котлона гъбите, ориза, лука и подправките за още малко. Добавям зеленчуците в тавата. Пече се до готовност.

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 515
Кифлички
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ

за тестото:
3 яйца
300 гр кисело мляко
1 кубче мая
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.ч. хладка вода
1 кг брашно
3 с.л. олио

кренвирш
олио за намазване
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Пресейте брашното и направете кладенче.
В хладката вода разтворете маята, добавете захарта и солта.
Оставете да втаса. Излейте разтворената мая в кладенчето.
Добавете олиото, киселото мляко и яйцата,
като отделите единият жълтък за намазване.
Замесете меко тесто и оставете да втаса.
Разточете на кори и нарежете правоъгълници.
Потопете всеки правоъгълник в олио.
Върху всеки правоъгълник поставете парче кренвирш и завийте на руло.
Наредете в намазнена тава.
Намажете с четчица всяко рулце с жълтък и оставете още малко да втаса.
Изпечете до златисто. Може да се поръси с шарена сол или чубрица.

# 71
  • Мнения: 349
Яхния от леща,
одобрена от цялото семейство.
500гр. леща
1 морков
1 чушка
1 глава кромид
1 домат

# 72
  • Мнения: 1 050
Одобрена от мен рецепта подходяща за детето ми са печени зеленчукови кюфтенца. Задушават се сезонни зеленчуци - картофче, броколи, карфиол, морковче и когато са готови се настъргват в купа. Добавя се обезсолено сирене, лук, чубрица, червен пипер и яйца, за да стане хомогенна смес. Ако стане прекалено течно се добавя супена лъжица брашно. Пекат се на хартия за печене около 30-40 Мин или до готовност. Гарнитура млечен сос.

# 73
  • Мнения: 1 327
Защото мама знае най-добре:
Здравословна торта с ябълки и фурми
Продукти:
За блатовете:
170 г пълнозърнесто брашно от спелта
100 мл кленов сироп
200 мл гореща вода
200 г фурми без костилки
2 яйца
60 мл зехтин
1 настъргана ябълка
100 г кисело мляко
1,5 ч.л. бакпулвер

Крем:
200 г заквасена сметана
500 г маскарпоне
100 мл кленов сироп

Приготвяне:
Блатове:
Сложете фурмите в купа и ги залейте с горещата вода. Покрийте ги с чиния или капак и ги оставете да престоят за 1-2 часа.
Пюрирайте накиснатите фурми в кухненски робот или блендер, заедно с водата, останала на дъното на купата. Няма проблеми ако останат несмлени парченца.
Загрейте фурната до 180 градуса С. Покрийте с кръгове от хартия за печене дъната на 2 форми за торта с диаметър 17-20 см. Намазнете добре формите отвътре.
В купа смесете брашното и бакпулвера и разбъркайте леко, за да се смесят.
В голяма купа разбийте зехтина с кленовия сироп до гладка смес. Прибавете яйцата, едно по едно, като продължавате да разбивате. Добавете киселото мляко, настърганата ябълка и пюрето от фурми. Разбивайте на ниска скорост с миксера, докато сместа стане хомогенна. Накрая добавете и сухата смес и разбъркайте леко, докато се поеме в тестото.
Разделете сместа по равно (доколкото е възможно) между двете подготвени форми за торта. Печете блатовете за около 30 минути, или докато клечка за зъби, забодена в средата, излезе суха. Оставете ги да се охладят за около 5 минути, преди да ги извадите от формите и да ги преместите върху решетка.

Крем:
В голяма купа смесете всички съставки и разбивайте за 5 минути при висока скорост на миксера.
Когато блатовете са напълно охладени, разполовете всеки от тях хоризонтално с помощта на назъбен нож. Поставете една половинка върху чиния за торта и я намажете с крем. Продължете процеса с останалите блатове. Най-отгоре изсипете всичкия останал крем: ако е голямо количество, ще се разтече надолу и ще наподобява сняг.Украсете тортата с меденки, захарни поръски или цветна захар.

# 74
  • Мнения: 852
Одобрена рецепта за овесени бисквити. Продукти:
100 гр брашно
100 гр овесени ядки (от финните)
1 бакпулвер
50 мл олио
130 гр захар
1 яйце
1 ванилия
100 гр сушени боровинки
малко шоколад или натрошени няколко шоколадови бонбона

Смесват се олиото, захарта, яйцето и ванилията. След това се добавят овесените ядки и всичко останало.  След като смесите всичко хубаво оформете малки топчета от сместа и поставете в тава върху кухненска хартия. Печете 15 мин на 180 градуса в предварително загрята фурна.

# 75
  • Мнения: 190
Една  лесна  и опростена рецепта за домашни крекети Simple Smile
Царевично брашно
Ленено семе (смляно)
Вода
Смесват се съставки  до получаване на тип “маслено тесто”
И се оформят   ,кръгчета ,квадрадчета и т.н
Намазва се  тавичка с олио и се нареждат ,печат се до готовност и бон апети !

# 76
  • Мнения: 4 590
Тази простичка рецепта правехме/правим с мама:

Обикновени курабии:

4 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч. захар
3/4 ч.ч. олио
1 ч.л. хлебна сода
2-3 ванилии
500 гр. брашно

Всичко без брашното се смесва и се разбива хубаво. Брашното се пресява и започва да се добавя малко по малко към останалата смес, като се бърка непрекъснато до получаване на меко тесто, което трябва да се омеси. От тестото се оформят топчета с големината на орех, намазват се с жълтък, поръсват се със захар, орехи, други натрошени ядки, сусам и т.н. (по избор) и се поставят върху хартия за печене. Пекат се в предварително загрята фурна на 180 градуса до златисто.

# 77
  • София
  • Мнения: 13 135
Торта с кисело мляко и бисквити

1 кисело мляко
1-2 пакета обикновени бисквити
захар на вкус
1 ванилия
1 компот
1 желатин

Разбъркват се натрошени бисквити + захар + кисело мляко + ванилия. Бисквити се слагат докато млякото ги поема, така че сместа да е стегната. Захарта е на вкус, но е добре да е по-сладичко, защото все пак е торта. Всичко това се сипва в тортена форма, на която се махат стените. Слага се в хладилник.

Ако компотът е с едри плодове, то плодовете се нареждат върху стегналия се "блат" от мляко с бисквити. Желатинът се разтопява на водна баня и се добавя към компота както е в буркана. Оставя се в хладилник докато започне да стяга, т.е. да стане на каша. Тогава се сипва върху млякото с бисквити, като се внимава да не се разместят наредените плодове. Връща се в хладилник, за да стегне. Понякога е необходимо и цяло денонощие.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Пиле фрикасе:

    1 пиле
    4 с.л. брашно
    5 с.л. олио
    1 с.л. червен пипер
    3 жълтъка
    2 с.л. лимонов сок
    сол
    черен пипер
    пресен лук
    20 г масло

Пилето се сварява в подсолена вода. След това се накъсва или нарязва на парчета, които се запържват в малко масло до зачервяване.
В дълбок тиган или тенджера се запържва брашното (4 с.л.) с олиото (5 с.л.) до златисто. Добавят се червеният пипер (1 с.л.) и прецеденият бульон от пилето. Оставя се да поври няколко минути, като периодично се разбърква. След това сосът се сваля от огъня и се застройва с жълтъците (3 бр), разбити в лимонов сок. Овкусява се със сол и пипер, разбърква се добре и с него се залива месото.
Преди сервиране по желание се поръсва с пресен лук.

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 3 217
Ето и моята любима рецепта от мама:

 Пиле в многолистно тесто

1 цяло сварено и обезкостено пиле,
2 листа от многолистно тесто,
200 гр. кашкавал,
500 гр.гъби печурки, задушени в масло.

Разстиламе 1 лист от многолистното тесто на дъното на тава, отгоре нареждаме свареното пиле, гъбите и кашкавала. Отгоре покриваме с втория лист от тестото, печем на 200 градуса до зачервяване, около 20 минути. Режем на парчета като за торта и поднасяме Simple Smile. Става много вкусно! Simple Smile

# 80
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 176
Майка ми е страхотна готвачка и домакиня и готви много. Доста неща съм гледала, но едва последните години започнах да приготвям и аз и да се заглеждам кое как прави. Но още преди много години обирах овациите с мусаката на мама
Директно в тавата, в която ще пека, запържвам лука и морковчето. Добавям каймата да се " обърне" и тя и слагам нарязаните картофи. Заливам с вода, слагам много чубрица и във фурната 🙂 Заливката правя от кисело мляко и яйца

# 81
  • Мнения: 2 952
Рецептата, която моите деца одобряват с удоволствие е тиква за гарнитура. Обелена и нарязана на малки парчета тиква, обърквам с олио, куркума, черен пипер, сол и малко пресен розмарин и пека в тавичка с застлана домакинска хартия. Пека до готовност - става хубава гарнитура за всякакво месо.

# 82
  • плевен
  • Мнения: 451
Любима рецепта на всички в къщи от мама е
Кокосов кекс
3 яйца,1 ч. ч. захар,60 гр. стопено и охладено краве масло, което се слага в сместа,200 гр. кокосови стърготини,1 ч. ч. брашно,1 ч. ч. прясно мляко,1 пак. бакпулвер
Начин на приготвяне
С миксер разбивам яйцата със захарта. Добавям останалите продукти, бъркам с шпатула. Намазвам с меко краве масло малка форма за кекс и посипвам със смлени орехи. Изсипвам сместа във формата. Пека в предварително загрята на 180 радуса фурна до суха клечка. При мен 30 минути. Изключвам фурната и оставям кекса в нея около 5 минути.

# 83
  • Мнения: 301
От мама знам рецепта за уникални картофени сладки,децата ги обожават 😊

3 сварени и пасирани картофа
1ч.ч. захар
1 яйце
бакпулвер
1/2ч.ч. олио
брашно

Омесва се меко тесто,оформят се топчета,пекат се на 170' около 25мин.

# 84
  • Мнения: 778
Любимата рецепта на мама е: Пълнени чушки с кайма и ориз! Приготвят се по следният начин. Първо запържвам лука с морковите. След това добавям каймата да се изпържи заедно с тях. До като всичко се запържва успоредно варя ориза до полу готово положение. След това го изсипвам в каймата и зеленчуците, прибавям чубрица, бабина душица, сол и шалена сол. И допържвам оше малко. С приготвените чушки предварително пълня с готовата смес, слагам в тава и ги поливам с 500 мл доматен сос да се пекат. Стават божественни!! Мерси на мама!

# 85
  • Мнения: 794
Старая се да учи децата си да се хранят здравословно затова им приготвям тази вкусна, но здравословна пица

Необходимите продукти са:
 100 грама елда
2 яйца
600 гр настъргани тиквички
една скилидка чесън
настърган кашкавал
щипка сол
един домат
няколко маслинки

Начин на приготвяне:
Eлдата се сварява. Tиквичките се посоляват и оставят за минута да подейства султа. Cлед това се изцеждат от водата, която пускат, смесват се всички съставки без кашкавала, Доматът и маслините и се омесват. Bсичко се притиска върху тава. Пече се в предварително загрята на 160 градуса фурна за 25 минути. Накрая слагаме кашкавала, нарязаният домат и маалинките и отново връщаме пицата във фурната до готовност.

# 86
  • Мнения: 501
Любимата ми рецепта, която като майка одобрявам, а и се харесва на всички вкъщи е за вкусни шоколадови мъфини
Продукти за 14 бр. средни по размер мъфина:275 гр. брашно, 3 ч.л. бакпулвер,1 ванилия,3 ч.л. какао,2 натурални шоколада,3 банана,1 яйце,50 мл. прясно мляко,75 гр. разтопено и охладено масло.Смесете сухите съставки - брашно, бакпулвер, ванилия, какаото и нарязания на парченца шоколад.
В друга купа намачквате с вилица бананите. Разбивате яйцето и го прибавяте към бананите. Сипвате млякото и накрая разтопеното и охладено масло. Разбърквате добре.
Изсипвате мократа смес към сухата и разбърквате, само колкото да се поеме брашното, не повече. Получава се доста гъста смес. С помощта на лъжица я разпределете в хартиените чашки. Пълнете ги наполовина, защото се надуват и бухват. Изпечете кексчетата 20 минути и проверете дали са готови с клечка.

# 87
  • Мнения: 2 682
Моята дъщеря е все още малка и има някои храни, които й ограничавам, но любими са й бананово овесените палачинки.
Смилам една чаша овесени ядки да станат на брашно. (Става и с друг вид брашно, може и обикновено бяло).
Слагам един жълтък (все още не съм въвела белтъка, но скоро и това ще стане).
Кисело мляко, нямам точна доза, според зависи, за да стане сместа като консистенцията на бозата.
Предлагам й ги най-често с ябълково пюре, а аз ги консумирам с мед.

# 88
  • Мнения: 249
Моята любима рецепта от мама е за Пържени гевречета.
Разбиват се 3 яйца с половин чаша захар.Прибавяме 1 ч.чаша кисело мляко, в което сме сложили 1ч.л. сода.Добавяме 1ч.л. канела и брашно за меко тесто.Престоява половин час.След това разточваме тестото и с помощта на две чаши(по-голяма и по-малка) изрязваме гевречета.Пържим ги в повече олио.Отцеждаме на салфетка и ръсим с пудра захар.

# 89
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Много рецепти съм научила от мама.
Една от най-любимите ми е за пиле с ориз.

1 пиле
1 1/2 ч.ч. ориз
1 глава лук
1 морков
1 домат - настърган или от  консерва
черен пипер
чубрица
сол
3-4 с.л. олио



Пилето се нарязва на порции. Слага се да се вари с черен пипер на зърна и малко сол. Когато месото омекне (не е сварено напълно), се изважда. Олиото се загрява и в него се поставят ситно нарязания лук и морков. Задушават се около  пет минути и се прибавя почистеният и измит ориз. Готви се при постоянно бъркане докато ориза промени цвета си. Прибавят се настъргания домат и подправките. Изсипва се в тавата, в която ще се пече и се налива 4 1/2 ч.ч. от бульона, в който е вряло пилето. Подрежда се пилето и се пече в загрята фурна на 180*.



# 90
  • Мнения: 1 437
Научено от мама и одобрено от голямото бебе - т. е. съпругът

1 пакет кори за баница

 Плънка :

4 яйца
200 гр. сирене
1 стрък праз
500 гр. сварено пилешко месо/бяло/
2 червени пиперки/ печени/
 олио , сол ,черен и червен пипер
 
Праза нарязан на ситно се запържва в малко олио.Добавя се свареното пилешко и чушките и подправките. Запържва се леко.След като изстине се добавят яйцата и сиренето
 В тава се слага малко олио , 2 кори , плънка отново кори. Плънката я слагам на 3 пъти. Отгоре мажа с масло и запичам.

# 91
  • Мнения: 910
Майка ми прави прави много хубаво свинско в млечен сос:
свинско нарязано на дребно
2 кофички заквасена сметана
кисели краставички
царевица
Приготвя се на уок тиган.

# 92
  • Мнения: X
Признавам, че хич не ме бива в зимнината и често прибягвам до мамините съвети. Любима ми е нейната апетитка с ябълки. Въпреки че не обичам люто особено, тази лютивка си я хапваме с удоволствие:

Продукти:
5 кг домати
1 кг ябълки
1 кг моркови
1 кг червена капия
100 г люти чушки
1 глава чесън
зелени подправки
1/3 ч.ч. олио
сол, захар и оцет на вкус

Начин на приготвяне:
Зеленчуците се измиват, почистват и смилат. Варят се около 3 часа на бавен огън до сгъстяване, след което се добавят подправките, олиото, захарта, солта и оцета, ври още малко. Изсипва се в буркани и се стерилизира за 15 минути.


 

# 93
  • Мнения: 1 902
Любимата ми рецепта от мама е за ябълков пай.
1 кг. ябълки, настъргани на едро ренде, овкусени с канела
1 ч.ч брашно
1 ч.ч захар
1 ч.ч грис
пакетче бакпулвер
Сладкишът се реди в подмазана тавичка, като се започне с пласт ябълки, пласт от смесените сухи продукти. Завършва с пласт от сухите продукти, поръсва се с олио и се пече на 180 градуса около 40 минути.

# 94
  • Мнения: 423
БАНИЦА С КОПРИВА И ОРИЗ

Продукти:
1 пакет точени кори
200 гр коприва
1 ч.ч ориз
1 ч.ч натрошено сирене
250 гр масло
7 яйца
сол на вкус
мазина за намазване на тавата

Оризът се слага в тенджера с 3 ч.ч. гореща вода и се вари, докато поеме водата. Копривата се почиства, измива и нарязва на ситно и се добавя при сварения ориз. Добавят се яйцата, сиренето, половината масло и сол , ако е нужно. Разбърква се всичко. Корите се намазват две по две с останалото разтопено масло, покриват се с приготвената смес и се навиват на рула. Подреждат се като вита баница в добре намаслена тава. Пече се 20 мин в загрята фурна на 220 градуса. След изваждане от фурната, баницата се завива с кърпа, за да се задуши.

# 95
  • Мнения: 591
Мусака, по рецепта на майка ми:
Всичко добавям на око, според количеството, което приготвям.
Тиквички и патладжан се задушават с няколко скилидки чесън и нарязан на ситно лук.
Добавят се моркови и картофи на кубчета.
Отделно запържвам кайма (най-добре домашно смляна), подправена с кимион, розмарин и мащерка.
Всичко се запича до готовност във фурната.
Заливам с разбити няколко яйца в едно бурканче кисело мляко и се запича.

# 96
  • Мнения: 160
Баница с прясно мляко
1 пакет кори,400 мл прясно мляко,4-5 яйца,сирене,масло и олио
редуваме - кора и сирене с масло докато свършат корите.С една част от маслото (разтопено) заливаме баницата с помощта на лъжица по краищата на тавата.И след това разбиваме яйцата и прясното мляко и заливаме цялата баница.Печем в предварително загрята фурна на 180* .... става невероятно вкусна....

# 97
  • Мнения: 11 729
По рецепта на мама приготвям страшно много неща, но последното, което научих от нея и приготвям все по-често и много се харесва у дома, това е една много семпла леща чорба, която се прави с лющян.
Нужни са:
250 г леща
1 морков
4-5 скилидки чесън
1 глава лук
2-3 стръка лющян
черен пипер
сол
олио

В 5-6 лъжици олио се задушават нарязаните на ситно лук, морков, чесън, докато омекнат. Добавя се лещата, сол, черен пипер, нарязани 2-3 цели стръка лющян и 2 литра вода. Лещата се вари до готовност и в зависимост от сорта ( при мен за около 40 минути).
При сервиране, може да се поръси с още малко пресен лющян и черен пипер.

# 98
  • Мнения: 1 775
Ябълков сладкиш

Продукти:

2 1/2 чаши настъргани ябълки
1 1/2 чаша захар
1 чаена чаша смлени орехи
3 яйца
1 чаена чаша олио
3 чаени чаши брашно
1 бакпулвер
1 ч.л. канела
3 с.л. пудра захар
Начин на приготвяне:

Ябълките се измиват и се обелват. Изрязва се семенната част и се настъргват на едро ренде
Настърганите ябълки се посипват със захарта и се разбъркват. Оставят се да престоят 1 час
Орехите се смилат и се прибавят към ябълките и захарта.
В купа се разбиват яйцата с олиото на струйка при бъркане. Към яйчената смес се прибавят ябълките със захарта и орехите.
Постепенно се прибавя пресятото брашно, заедно с бакпулвера и канелата.
Пече се в тава, намазана с масло и поръсена с брашно в загрята фурна на 250 С градуса.
След като изстине готовият сладкиш се поръсва с пудра захар.

# 99
  • София
  • Мнения: 666
Любимата рецепта на мен и на двамата ми сина е пилешката супа на баба. Рецептата е проста:
1 глава лук - ситно нарязана
1 -2 моркова - настъргани
1-2 картофа нарязани на кубчета
пиле, фиде, чубрица
Сварява се пилето, изважда се и се наситнява. В тенджерата прибавяме зеленчуците и варим до готовост.

# 100
  • Мнения: 441
Палачинки с кисело мляко

1 яйце
1ч.чаша к.мляко
1ч.чаша вода
1 с.л олио
1ч.л сода бикарбонат
щипка сол
брашно

# 101
  • Мнения: 2 418
От моята майка имам изпитана рецепта за питка(постна).
Необходими продукти:
400мл. хладка вода
1с.лж. захар
1ч.лж. сол
кубче мая
2 с.лж. олио
800-900гр. брашно
В купа изсипваме пресятото брашно и оформяме кладенче,добавяме захарта,солта и олиото.В отделна купа поставяме хладка(леко топла,но не вряла )вода и в нея разтваряме маята,след което добавяме към купата с брашното и омесваме тестото до гладкост,без да лепи.Оставяме го ,покрито с кърпа да втаса,след което оформяме питката и отново втасва.Пече се 35-40мин. на 180-190.

# 102
  • Мнения: 477
Картофена яхния с лапад - обожавам тази гозбичка , рецепта от моята майка!

Необходими Съставки : картофи ,зелен лук ,моркови ,чесън , лапад ,  смлени домати ,босилек , дафинов лист  , черен пипер , къри.
   
Нарязваме зеления лук, моркова и чесъна и  ги задушаваме в тенджера с малко вода и олио.Нарязваме картофите на едри кръгчета и ги прибавяме към зеленчуците.Доливаме още вода.Най-накрая прибавяме лапада и смлените домати.

# 103
  • "Винаги прави това, което сърцето ти казва."
  • Мнения: 653
Любимата ми рецепта  на мама е Картофена яхния. Когато е била малка нейният дядо често я приготвял. Blush

Необходимите продукти са:
 около един килограм картофи, един домат, една глава лук, един морков
1 чаена лъжичка червен пипер
щипка черен пипер
около 60 мл. олио
1 чаена лъжичка чубрица
 магданоз за поръсване на готовата яхния
 две пълни, супени лъжици брашно за сгъстяване

Начин на приготвяне:
Обелвам, измивам и нарязвам на едро картофите. Обелвам домата и нарязвам на кубчета. Нарязвам моркова на колелца и лука на ситно.
Загрявам олио в подходяща тенджера и изсипвам лука и моркова. Запържвам за около минута. Прибавям домата и пържа още около 2 минути. Прибавям картофите и разбърквам. Слагам черния, червения пипер и чубрицата. Заливам с вода. След като яхнията заври, намалям котлона и оставям да къкри. Добавям сол на вкус. Размивам брашното в 100 мл вода и след като картофите омекнат го прибавям към яхнията с разбъркване. След като отново заври изчаквам две, три минути и яхнията е готова. Поръсвам със ситно нарязан магданоз.

# 104
  • Русе
  • Мнения: 2 605
От мама знам всичко, което теоретично знам за готвенето, но скоро си припомних един сладкиш, който тя правеше в "бедните" години. Да се чудиш защо пък се сетих сега Innocent Одобрявам го, защото е бързо, лесно и неангажиращо.
Сладкиш със сладко:
1 чаша захар
1 чаша кисело мляко с разтворена в него 1 лъжичка сода бикарбонат
половин чаша олио
половин чаша сладко, независимо какво
2 чаши брашно
Продуктите се смесват "на ръка", по желание се добавя канела или какао, смлени орехи или стафиди.
Изсипва се в намаслена тавичка и се пече на 200градуса до готовност.
По желание се поръсва с пудра захар.

# 105
  • Мнения: 278
Една от най-любимите рецепти в нашетп семейство, от мама знам и сега като родител и аз ще предам как се правят палачинки.                    4 бр. яйца
2 ч.ч. краве прясно мляко
2 ч.ч. брашно тип 500
2 с.л. масло
2 гр. сода бикарбонат
2 гр. сол

# 106
  • София
  • Мнения: 10 847
Ароматен гръцки хляб

100 г Вечна закваска за тесто
50 г топла вода
50 г бяло брашно
За доомесване:
160 мл топла вода
200 г бяло брашно
100 г пълнозърнесто брашно
50 г царевично брашно
50 г овесени ядки
1 ч.л. сол
1-2 с.л. зехтин
1 ч.л. сушен риган
1/4 бр. лимон

Закваската се смесва с брашното и водата. Покрива се с домакинско фолио и се оставя на топло до удвояване на обема.
Лимонът се обелва тънко, бялата част се изхвърля. Нужни са само сокът и горната част на кората. Слагат се в блендер и се смилат. Добавя се царевичното брашно и се смила отново. Накрая се смила с добавяне и на овесените ядки. Получената смес се омесва със закваската и всички останали продукти. Оставя се за 1/2 час и се омесва отново. Полученото тесто се разделя на две части. От всяка се оформя по 1 фитил, който се нарязва на кръгчета. От всяко се оформят листа, които след това се сглобяват във формата на клонче, като се слепват с вода. Оформянето се прави върху набрашнена тава, в която ще се пече хлябът. С остър нож върху всяко листче се правят разрези, имитиращи жилките му. Така оформеният хляб се оставя още веднъж да удвои обема си, след което се пече в предварително загрята на 220С градуса фурна, на дъното на която е поставен съд с вода. След 10 минути градусите се намаляват на 190С и се пече още 25 минути.

# 107
  • Мнения: 5 435
Много неща съм научила от майка ми, а любимата рецепта, моя и на дъщеря ми е супичка от лапад. Знам, че е много простичко и непретенциозно, но дъщеря ми се влюби в тази супа, във фризера имам лапад за цялата зима! Simple Smile
Ето и рецептата: листа от лапад, една връзка пресен лук, един морков, фиде на око, едно яйце, 200гр. кисело мляко, черен пипер! Приготвянето е много лесно и бързо, нарязвам лука и моркова и ги запържваме, почиствам лапада от дръжките, нарязвам го на дребно и го прибавям към лука и моркова да се позапържи. Прибавям около 1.5лв гореща вода, солта и черния пипер, след като поври 10на минути прибавям и фидето. Изчакваме още 10на минути докато и фидето уври. И накрая правя застройката, свалям супата от котлона и я изчаквам да поизстине, разбивам яйцето и млякото в една купичка и прибавям по-малко от супата. След това връщам в тенджера цялата купа със застройка и разбърквам. И е готова! Мммм, направо ми се прияде, чак усещам аромата и. Опитайте, ще ви хареса.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 304
Любимата рецепта на детето ми, одобрена от мен е торта ДЕН И НОЩ.

1,5 л прясно мляко
300 г захар
125 г краве масло
3 яйца (размер L)
2 ванилии
50 г какао
120 г брашно
какао за поръсване
600-700 г какаови бисквити
Яйцата, 200 мл от прясното мляко и брашното се разбиват. Останалото мляко се загрява заедно със захарта и ванилиите. На тънка струя се налива към яйчената смес, докато температурите се изравнят. Всичко се връща на огъня и се готви на слаб огън, докато се получи много гъст крем. Оттегля се от котлона и се слага маслото.   Кремът се разделя на две равни части. Към едната се слага какаото и хубаво се разбърква. Във форма за торта с диаметър 26 см се подрежда един пласт бисквити, които се покриват с кафяв крем, отгоре се слагат отново бисквити и следва бял крем, така се редуват пластове, докато свършат всички кремове. Формата се покрива с пластик и тортата се оставя в хладилник за поне 4 часа. След това се поднася поръсена с какао.

# 109
  • Мнения: 1 476
Любима рецепта от мама:

 Палачинки:

4 яйца, 250 гр брашно, 500 мл прясно мляко, 1 ч.л. захар, 1 ванилия и сладко от домашно сладко от вишни за гарниране.

# 110
  • Мнения: 427
Любима рецепта от майка: бисквитена торта с домашен крем. 2пак. големи бисквити Закуска с какао, 1,5л. прясно мляко, 300гр. захар, 3 яйца,  6 с. л. брашно, 1ванилия, 125 гр. краве масло.

# 111
  • Мнения: 503
  ДОМАШНА ТОРТА

7 бр. яйца
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 пакетчета амонячна сода
2 и 1/2 ч.ч. брашно
1 с.л. какао
1 ч.л. кафе
настъргана лимонова кора
За крема:
1 л прясно мляко
1 и 1/2 ч.ч. захар
5 с.л. брашно
2 бр. яйца
70 г масло
Други:
захарен сироп за напояване
орехи за поръсване
шоколадови пръчици за поръсване
 --------------------------------------------------------------------------------
  Разбиват се яйцата със захарта. Амонячната сода се изгася в малко оцет и се прибавя към сместа, а после и брашното и лимоновата кора. Кашата престоява 1 час. Разделя се на 3, като в едната се слагат какаото и кафето. Изпичат се 3 блата. Приготвя се захарен сироп. Блатовете се сиропират и се мажат с крема, като се редуват жълт, кафяв, жълт блат. Между тях може да се наръсят със счукани орехи и да се сложат парченца банани. Отгоре тортата се наръсва с орехи и шоколадови пръчици.

Тортата трябва да престои известно време преди да се консумира.

 

   
 
 

 
 
 

я

       
 
           

 



   
 
 

 


       
 
           

 



   
 
 

 

# 112
  • Вестерос
  • Мнения: 38 237
Одобрената от мама е мусаката, както тя я прави.
Нищо особено- запичаш каймата, после слагаш картофите, морков, понякога пипер и с малко вода се запича. След това поливката, когато е почти готово- 1 кофичка кис.мляко с 1 или 2 яйца и 2,3 лъжици брашно се разбърква и се залива.

Мммм ням ням Simple Smile

# 113
  • Мнения: 4 572
Любимият на децата и одобрен от мен "Шоколадов" кейк с червено вино - една постна рецепта за наближаващите празници Simple Smile
Необходими продукти:
1 1/2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1/3 ч.ч. неподсладено какао
1 ч.л. сода бикарбонат
3/4 ч.ч. кафява захар
1/2 ч.л. ситна морска сол
1 ч.л. ванилия
5 с.л. екстра върджин зехтин
1/4 ч.ч. конфитюр от ягоди (може и от други дребни плодове, но да не е много течно)
1 ч.ч. домашно червено вино
Начин на приготвяне:
В купа смесете всички сухи съставки.В друга купа смесете виното, зехтина, ягодовия конфитюр и разбъркайте добре. Изсипете течните съставки при сухите и бъркайте докато се смесят.Изсипете сместа във форма за кекс или тавичка намаслена със зехтин и посипана с какао (става лесно с помощта на цедка, използвана като сито).Печете 45-50 минути на 150 градуса или докато при пробождане с клечка тя излиза чиста.Оставете да изстине преди да го нарежете или най-добре го сервирайте на следващия ден (няма да има и следа от виното).
Добър апетит!

# 114
  • Мнения: 181
От мама съм научила много рецепти.
Негърче
Необходими продукти:
2 яйца
1 1/2 ч. ч. захар
1 1/2 ч. ч. брашно
1 ч. ч. кисело мляко
1 ч. л. сода
1/2 ч. ч. олио
2 с. л. какао   за глазурата:
3 с. л. вода
6 с. л. захар
2 с. л. какао
1/2 пакетче краве масло (от 125 г)   

   Разбивате яйцата със захарта, докато се получи бял, пухкав крем.

   Добавяте олиото и киселото мляко, като предварително сте угасили в него содата.

   Разбърквате добре и накрая прибавяте брашното. Разбъркайте с шпатула, докато сместа поеме брашното.

   Готовата смес изсипете в намазнена и набрашнена тава и изпечете в предварително загрята фурна, до готовност.

   За да приготвите глазурата сложете всички продукти в малка касерола и я оставете на котлона да заври. Достатъчно е да се смесят добре всички продукти и захарта да се стопи. Залейте изстиналия сладкиш с готова глазура, докато е още топла.

Да ви е сладко!

# 115
  • Мнения: X
Любимата ми рецепта от мама е и първата рецепта, която научих:

Домашен кекс

5 яйца
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
6 с.л. олио
6 с.л. вода
1 п. бакпулвер
1 п. ванилия
Пудра захар за поръсване

Яйцата и захарта се разбиват с миксер за около 5-6 минути. След това се прибавя олиото, разбива се и се добавя и водата. Брашното се пресява с бакпулвера и ванилията и се прибавя към сместа. Разбъркваме хубаво до получаване на хомогенна смес. Във форма за кекс намазнена и набрашнена се изсипва получената смес. Печем в предварително загрята на 200 градуса фурна, като проверяваме с клечка за зъби дали се изпича равномерно отвътре и когато вече нищо не залепва по клечката кекса е готов. Изваждаме кекса и поръсваме с пудра захар по желание.

# 116
  • Мнения: 222
Сирене по шопски
Яйца-  2 броя, сирене  100 грама,  домати   1 брой,краве масло 1 чаена лъжица
Рецептата:
 На дъното на малко гювече слагате маслото. Обелвате домата, нарязвате го на филийки и ги нареждате върху маслото. Върху доматите натрошавате сиренето, след което слагате капака на гювечето и го поставяте в студена фурна. След като сложите гювечето във фурната я включвате на 200 градуса и печете 20 минути.
    След като минат 20-тина минути вадите гювечето от фурната, махате капака и чуквате яйцата. Връщате гювечето отново във фурната и печете докато яйцата станат готови.

# 117
  • Мнения: 117
Кашкавал на фурна

500 мл прясно мляко
5 с.л. брашно
1 бакпулвер
500 г. кашкавал
50 г. масло
5 яйца
щипка сол
Кашкавала се настъргва  на едро ренде.В купа се смесват всички продукти без маслото.Него го разтопявам и мажа тавичката,в която ще се пече.Настърганият кашкавал също добавям в купата.Разбърквам добре и изсипвам в тавичката.Слагам в загрята фурна и пека около 20 минути.

# 118
  • Sofia
  • Мнения: 795
Здравейте, от мама знам чудесната рецепта за вкусна мусака, вкъщи всички много я обичат, а аз я готвя с удоволствие☺

Ето и рецептата:
1.100 кг. Картофи
0.500 кг. Мляно месо 60/40 свинско/телешко
4 с.л. олио
1 малка глава лук
1 морков
Сол
Чубрица
Магданоз
Червен пипер
Черен пипер

В сгорещена мазнина задушаваме ситно нарязания лук и моркова на кубчета, към тях се прибавя мляното месо и се запържва, прибавя ме постепенно подправките без магданоза.

Готовата смес прибавяме към нарязаните на кубчета картофи, разбъркваме добре и поръсваме с нарязания на ситно магданоз, добиваме вода по желание за сочна и вкусна мусака. Печем до готовност на 180-200 градуса.

# 119
  • Мнения: 1 202
Любимата на моя син Супа топчета
Необходими продукти: 0,250кг. кайма, фиде, 1-2бр. картофи, лук и чушка,домат и морков+подправки!
застройка от 1бр.яйце +2л.кисело мляко

# 120
  • София
  • Мнения: 821
Здравейте!
Ето я моята любима рецепта -
Тиквеник
продукти:
1 пакет кори за баница
1.300 кг (или около това) тиква
краве масло за намазване
захар по 1- 1.5 чаена лъжичка за поръсване на плънката във всяко руло
канела, ванилия
 За заливката:
    2 яйца
    1/3 (или малко повече) ч.ч. прясно мляко
    сода бикарбонат на върха на ножа
    1 ванилия
За глазурата:
    сок от половин лимон
    пудра-захар(толкова,колкото да се получи нещо,като каша)
   
    Тиквата рендосваме или нарязваме ситно в блендера. Не я задушаваме, остава сурова;
1.Взимаме една кора и я намазваме леко с краве масло;
2.Отгоре слагаме друга кора. Поръсваме я с канела и ванилия;
3.Отгоре слагаме тиквата,някъде 3 големи супени лъжици с връх. Слагаме 1 с.л. захар;
4.Завиваме 2-те кори на руло.Повтаряме процедурата с останалите двойки кори;
5.Една тава намазваме с олио. Постиламе на дъното една от корите. Върху нея едно до друго започваме да редим рулата;
6.След като сме ги наредили,нарязваме ги напречно;
7.Приготвяме заливката от 2-те яйца,содата,млякото и ванилията.Заливаме с нея квадратчетата,като гледаме,тя да се разпредели равномерно;
8.Тук-там отгоре слагаме малки парченца масло;
9. Печем тиквеника на умерена фурна;
10.След изпичането напръскваме го с глазурата от лимонов сок и пудра захар.

# 121
  • Мнения: 1 290
StewPoultry LegОт мама съм научила рецептата за добрия живот, а тя е винаги да бъдем добри хора, да си помагаме и да обичаме ближния си.
А що се касае до рецепта, която сгрява не само сърцето но и коремчето...е разбира се, че е:
"Царски гювеч с кисело зеле"
(всичко казвам на око)
 На дъното на гювеча слагате нарязано на дребно кисело зеле, колкото да го покрие. На следващия ред слагате свинските пържолки от врат, леко начукани и овкусени със сол и ч. пипер. До тях две, три пил. бутчета,  и ако ви се намира някоя наденичка или суджудженче..., мятате и нея/тях. Върху месото пак нарязано кисело зеле, ръсвате червен пипер и ако ви се навиват няколко постни сърмички я лозови, я зелеви нареждате и тях, на отделен ред. Всичко се овкусява с още малко сол, черен пипер, червен пипер, олио и се завива хубаво с няколко зелеви листа. Слагате капака и печете 3-4 часа. После не ви се налага да готвите няколко дни, а ядете и се облизвате.Beers

# 122
  • Мнения: 2 607
Най-пресния пример(от вчера), е трушията на мама. Продуктите са за "легенчето на мама", само там става трушийката Simple Smile
Една голяма зелка
Една цветно зеле
Моркови 1кг
Чушки 0.500гр. Всички продукти са около 10кг.
Кервиз и бахар на вкус
Всичко се нарязва в легенчето и се залива с изстинала марина от 1 бут.олио,една оцет,500гр сол и 400гр захар, и 10 аспирин. Става уникална, изпитана в годините. Пълни се в буркани, затваря се и на хладно

# 123
  • Мнения: 1 807
Не готвя по рецепти на мама. Понеже в повечето случаи рецепта няма и се готви на око. В резултат - твърде много олио или твърде много месо, или разсипана захар по печката, защото вместо 5 супени равни лъжици захар, се изсипва направо от пакета в тенджерката. Но съм намерила една рецепта в Интернет, която тя одобри и й хармонира на експериментите в готвенето, защото има възможност за разнообразие според наличните продукти.
Салата/ предястие с кус-кус. Вари се кус-куса, след отцеждане се гарнира с каквото има - кашкавал, кисели краставички, шунка/ салам, сирене, чери доматчета, маслини, накъсан киселец/ маруля, айсберг.  Вкусно е.

# 124
  • София
  • Мнения: 10 847
Сладкиш от козунак и крем с маскарпоне

400 г сух (стар) козунак или панетоне
За сиропа:
80 г захар
100 мл вода
1/2 ч.л. канела
За крема:
1 л прясно мляко
1 ванилия
6 бр. яйца
120 г захар
80 г брашно
10 г желатин
300 г сирене маскарпоне
За поръсване:
2-3 с.л. какао

Сиропът се приготвя, като водата и захарта се слагат на котлона да заврят. След 2-3 минути се слага канелата и се оставя настрани да изстине.

За крема:
Желатинът се разтваря в 100 мл хладка вода. Млякото се слага на котлона да заври. Добавя се ванилията. Яйцата се разбиват със захарта до побеляване. Добавя се брашното. Млякото се смесва с яйчената смес и се слага на котлона, докато кремът се сгъсти, като се бърка непрекъснато. След като се махне от котлона се добавя маскарпонето, а после и разтопеният на котлона желатин. Кремът се оставя да изстине.

В тава с размери 20х30 см се подрежда половината козунак, нарязан на филии с дебелина 1 см. Полива се с половината сироп. Покрива се с 3/4 от крема. Слага се още един слой козунак, сиропира се и се намазва с останалия крем.

Сладкишът се прибира в хладилника най-малко за 4 часа. Преди поднасяне се поръсва с плътен слой какао.

# 125
  • Мнения: 665
Одобрена от мама е една моя малка приумица за нещо като мусака. Става много бързо и по наш вкус. Нарязвам на филийки тиквички и ги нареждам на дъното на намазнена тава. Нареждам и парченца моркови. Заливам със смес от яйца и сирене /може и кисело мляко/ и копър/ черен пипер. Пека във фурната до готовност.

# 126
  • Мнения: 39
Вкъщи често за десерт приготвяме мляко с грис-одобрено от Мама
Продукти: 1л прясно мляко се загрява на котлона в дълбок съд,прибавят се 5 с.л. захар и се разбъркват.
Добавят се 7 с.л. грис в млякото и се бърка с лъжица докато се сгъсти.Добавя се 50 гр.краве масло и щом сместа се сгъсти се отмества от котлона.Сервира се в купички.
Плодова салата-одобрена от Мама:
Измиват се различни плодове-ябълки,круши,грозде,киви,банани.Нарязват се в купа на парчета.Поднасят се със сметана.

# 127
  • Мнения: 3
Плодов крем.
Един банан
1/2 Авокадо средно
1 нар
По желание смлени ядки
Банана и авокадото се пасират и се прибавя сокът от нарасне което може да гарнирано с ядки или бисквитка.

# 128
  • Монтана
  • Мнения: 694
        Захаринки

1чч кисело мляко
1чч захар
5сл олио
1кл сода
3чч брашно

Омесва се тесто и се прави на топчета,овалват се в захар и се пекат !

# 129
  • Мнения: 2 862
                                                  Домашна торта със пудинг и готови блатове
                                          Необходими съставки
                       прясно мляко  1 литър   2 пудинг  пакетчета по избор бананов или шоколадов
                           захар 150г      банани 2 броя                   Начин на приготвяне
                    Затопляме една чаша прясно мляко- използва за за овлажняване на блатовете. Избираме формата ,във която да ги сложим ,и по късно да ги овлажняваме. Нарязваме блатовете на ситни парчета.
Приготвяме пудинга по такъв начин, по- който ни е указан на гърба на опаковката ,и след като е готов ,заливаме го върху първият блат -2/3 от пудинга.
Нареждаме бананите и слагаме вторият блат , след  което отново го овлажняваме и изсипваме вторият пудинг и отново нареждаме бананите.
И за финал слагаме последният блат и изсипваме останалият пудинг .Украсата е по ваш избор

# 130
  • Ямбол
  • Мнения: 6
Една от мамините любими рецепти е много ароматно и ефектно предястие, което ще приготвите за нула време без никакви усилия

Запечен лук с плънка

Необходими Съставки:
лук - 6 големи глави
хляб - 1 филийка
кайма - 100 г
кашкавал - 30 - 40 г
филе елена - 30 г
шунка - 20 г
яйца - 1 бр.
домати - 1 бр.
черен пипер - щипка
магданоз
масло
сол

Начин на приготвяне:
Изчистваме лука от люспите и издълбаваме внимателно, като средата на лука наситняваме и смесваме с натрошения хляб, яйцето и настъргания кашкавал, каймата, подправките и филенцата.

Напълваме със сместа издълбаните глави лук. Поставяме в съд с малко подсолена вода да се задушат добре.

В чинията за сервиране поставяме кръгчета домати и отгоре нареждаме готовото ястие.

Леко поливаме с нагорещеното масло и поръсваме с нарязан магданоз и зелен лук.

# 131
  • Мнения: 364
връзка магданоз
черен пипер на вкус
сол на вкус
40 г фиде
1 глава лук
2 моркова
1 пиле
2 картофа
Начин на приготвяне
В голяма тенджера слагате около 2 литра вода, добавяте пилешкото месо и сол на вкус. По време на варенето на пилето ще се образува пяна, която трябва да отстраните.
След като се свари пилето, извадете месото от бульона и го прецедете.
Нарязвате зеленчуците на малки кубчета. Към бульона добавете първо морковите и лука. След като поврят 5 минути добавете и нарязаните на дребно картофи, а след още 5 минути добавете и натрошеното фиде и варете до пълно сваряване на фидето и картофите.
Обезкостете свареното пилешко месо и го накъсайте на дребни парченца, които добавете към супата.
Накрая, след като свалите пилешката супа от котлона поръсете със ситно нарязан магданоз.

# 132
  • плевен
  • Мнения: 644
Здравейте . Любимата рецепта на малки и големи в нашето семейство е :
Картофи с бекон и кашкавал на фурна

Необходими продукти:
- картофи
- подправки- чер пипер , червен пипер , чубрица , сол
- бекон
-  кисели краставички
- олио
- кашкавал

Приготвяне :
Картофите се обелват и нарязват на дребни кубчета . Добавят се подправките към картофите , обърква се  ,заливат с малко олио и вода и се пекат в предварително загрята фурна. / аз пека с фолио но не е задължително/ .Когато картофите са почти готови  добавяме към тях ситно нарязания бекон  и кисели краставички . Запичат се докато беконът се позачерви и се настъргва кашкавала най - отгоре . Запича са се отново да придобие златист цвят  и ... готово!

# 133
  • Мнения: 1 100
Пълнено пиле с кестени и тиква
Необходими продукти:
1 брой пиле
200 мл. пилешки бульон
300гр. кестени
400гр.тиква "цигулка"
100гр. ориз
1глава лук
1 стрък розмарин
20мл.зехтин
60гр.краве масло
сол и червен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Кестените се цепват леко през средата, варят се до полуготовност и докато са още топли, се белят.Тиквата се почиства и реже на малки кубчета.Лукът се наситнява и се запържва в сгорещеният зехтин.Когато омекне се слага тиквата, щом тя се запържи се сипва измития ориз.Налива се бульона , вари се докато течността се изпари.Добавя се наситения розмарин, кестените и се разбърква добре.Съдът се дърпа от огъня, плънката се овкусява със сол и пипер и половината масло.Пилето се намазва с останалото масло и се подправя със сол и пипер от всички страни.Пълни се с плънката и се зашива с конец.Поставя се в тава, отстрани се слага останалата плънка и се налива 200 мл.вода.Пече се 50 Мин. загрята на 200 градуса фурна с вентилатор.

# 134
  • Мнения: 1
Любимата рецепта на нашето семейство  е класическа мусака. Малката най-много я обича.
Необходими продукти са:
500 гр. картофи
250 гр. кайма
1 бр. чушка зелена
1 бр. морков среден
1 гл. крумид лук
1 бр. зеленчуков бульон
Домати - 1 и 1/3 с.л от консерва ( или един среден домат обелен и настърган)
Червен и черен пипер на вкус
За заливката:
1 бр. яйце
3 с.л кисело мляко
2 с.л брашно
И малко вода
Начин на приготвяне:
Лукът, морковът и чушката се нарязват и се запържват до златисто. В купа каймата се разбърква с вода и се прибавя при вече златистите зеленчуци и се бърка, докато водата изри.

След това се прибавят доматите, черният пипер и зеленчуковият бульон. След като доматите се запържат, се маха от котлона и се слага червеният пипер.

Вече готовата смес се прибавя при обелените и нарязани на малки кубчета картофи и се смесва добре в тавата (30x20).

Слага се вода, колкото да покрие продуктите, и се слага да се пече в силно загрята фурна и след като заври, се намаля на 180 градуса.

Заливка:

В купа разбиваме яйцето (ако искате заливката да ви е по-дебела, се слагат 2 яйца), слагаме киселото мляко, брашното и около 1 с.л вода.

Разбиваме добре, да няма бучки от брашното трябва да се получи гладка смес). Поливаме мусаката, когато картофите са готови и оставяме да се изпече до златисто.

# 135
  • Плевен
  • Мнения: 602
Мусака  с карфиол

- 1 глава карфиол

-          400 гр кайма

-          1 глава лук

-          1-2 чушки

-          1 морков

-          400 гр консервирани домати или дом.сос

-          2 яйца

-          250 гр кис. мляко

-          2-3 суп. лъж. брашно
Бланширайте накъсаните розички карфиол във вряща подсолена вода за няколко минути, след това потопете в студена вода и отцедете. Запържете в олиото лука, нарязаните на ситно морков и чушки; добавете каймата и подправките и задушете за още няколко минути. В намаслена тавичка разстелете половината нарязан на малки розички карфиол,   отгоре изсипете каймата и полейте с половината от доматения сос. Ако използвате домати е добре предварително да ги поизварите малко до сгъстяване. Сложете останалия карфиол и домати.Печете ястието на умерена фурна до готовност. Разбийте яйцата, брашното и киселото мляко, посолете и полейте мусаката и върнете във фурната до зачервяване. Вместо заливката може да поръсите с настърган кашкавал и да запечете.

# 136
  • Мнения: 146
Домашна бисквитена торта с бананов крем

Бисквитите се потапят първо в подсладеното мляко, а после се редят на дъното на тавичката, а отгоре се намазват с дебел слой от крема - около 1 см....Накрая тортата се поръсва с какао на прах и се слага в хладилник.

# 137
  • Елхово
  • Мнения: 1 393
Много рецепти знам от моята майка! Любима на мен и на моето дете е картофено руло!
Сваряваме 1 кг картофи, намачкваме и омесваме с 2 яйца, 200 гр сирене и подправки по избор - сол, черен пипер и магданоз! Разстиламе на кухненска хартия! Мажем с майонеза и редим плънката - пак по избор и вкус! Аз слагам задължително кисели краставички, пучуни чушки, маслини, някакъв колбас, царевица! Навивам на руло и печа на умерена фурна! Малко преди да е запечено стържа кашкавал!

# 138
  • Бургас
  • Мнения: 16 086
Моята любима рецепта е още от тефтера на милата ми баба!
Приготвяше ги и мама,едни страхотни сладки,които правя и аз,и децата много обичат да ми помагат!
Освен тези сладки,имаме любими и войнишки курабийки, сладкиш ,,Жадната домакиня,, кошнички,негърче, и още много други - туршийки,маджички...
Хубаво нещо са,рецептите,които се предават от поколение на поколение!
Та ето и любимите ни ВИНЕНКИ !

ВИНЕНКИ

1 кутия локум
1 ванилия
1 чаша мас
1 чаша свинска мас
брашно
пудра захар

Виното и маста се разбиват хубаво и се сипва брашно,колкото поеме.
От тестото се разточват кори от половин сантиметър,режат се кръгчета с чаша,слага се 1 резенче локум и се завиват като полумесец.Печем на 180 градуса.Още горещи ги овалваме в пудра захар с ванилия.

Аз съм ги приготвяла и със сладко,мармалад,стават с всичко!
Излизат доста бройки!
Ароматни и вкусни!
Идеални са сега за коледните празници!

# 139
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 580
Содени питки на Мама
1 коф. кисело мляко + 1 ч.л. сода бикарбонат
2 коф. от кисело мляко брашно
1 каф. л. сол
1 каф. л. захар
200 гр. сирене

свинска мас
1 жълтък - 1 с. л олио за намазване
семена за поръска

Всички продукти без свинската мас се объркват, правят се топчета, колкото орех и се нареждат в тава намазана със свинска мас. Върху всяко топче се прави лека дупчица, слага се свинска мас и се мажат с жълтък, разбъркан с малко олио. Може да се поръсят и със семена.

# 140
  • Мнения: 230
През този сезон, най-любима рецепта одобрена от Мама е "Сладкиш с ябълки", ето и рецептата:
В тавичка, която е намазнена с малко масло се нареждат един ред бисквити (за предпочитане "Закуска") и се заливат с разтопено пакетче 125гр. масло. Върху тях се слагат настъргани и изцедени от сока ябълки (да покрият бисквитите). Залива се със смес от: 1ч.ч. захар, 1ч.ч. брашно, 1п. бакпулвер и 4 яйца.
Пече се до готовност, след като изстине се поръсва с пудра захар.

# 141
  • Мнения: 939
Катми
2 бр. яйца
1/2 пакетче мая за хляб
брашно
топла вода
щипка сол и щипка захар
Разбивам яйцата. Маята разбивам в 100мл. хладка вода. Добавям всички съставки на око да стане рядка каша. Изчаквам да започне действието на маята. Гребвайки с черпак от сместа пека катмите върху предварително загрят чугунов  сач. Катмите мажа обилно от едната страна с краве масло или маргарин. Най ги обичаме с течен шоколад.

# 142
  • Мнения: X
Здравейте, наскоро взех да приготвям за себе си безглутенова пица.
Оказа се много вкусна и стана любима на децата.
Съставки:0.500гр.оризово брашно,1 яйце,1 чаена чаша кисело мляко, 1 щипка сода бикарбонат,малко сол и зехтин,колбас по избор,кисели краставички,маслини,гъби.
Киселото мляко и содата се смесват,добавят се и другите продукти и се бърка до еднородна смес,тестото трябва да бъде на гъстотата на кексовото.
Изсипва се в тавичка предварително намазана със зехтин и поръсена със оризово брашно и се пече на 150 градуса.
Когато блата е готов се изважда от фурната,маже се с лютеница фино смляна,нарязаните краставички,колбас,гъбки,цели маслинки и слагам да се запече.
След като е готово поръсвам с настъргания кашкавал,чубрица и зехтин и отново слагам във фурната за няколко минутки.
Да ви е сладко.😊

# 143
  • Мнения: 218
Една любима рецепта одобрена от мама с която пържолите стават много крехки.
На месото се слагат: сол, чубрица, черен и червен пипер. Престоява 5-6 часа. Месото се овалва в брашно и се  запечатва на тиган. След това месото се слага в тавичка с фолио отгоре и се започва на 180 градуса за 50 мин.

# 144
  • Мнения: 10 055
Любима стара рецепта -  прилича на миш-маш заради яйцето, но на вид и вкус не е точно това.
Пържен патладжан и печени обелени чушки се пускат в горещ доматен сос и се изчаква 1-2 минути
да поври.
След като се оттегли от котлона се прибавя  разбито яйце с енергично разбъркване, така че да не се пресече.
Леко си сменя цвета, а киселото съвсем леко се усеща.

# 145
  • Мнения: 261
Последната рецепта одобрена от мама е пица. Рецептата за тестото е:
3 ч.ч. брашно
7 г суха мая
5г  сол
10 гзахар
20 мл зехтин
Всичко освен брашното се разбърква с 200 мл топла вода. и се оставя за 5 минути покрито. Брашното се изсипва в купа и се омесва с течната смес докато се получи тесто. Тестото се покрива с кърпа и се оставя на топло за около час.
Разточва се блат за пицата като краищата се навиват с кашкавалче. Намазва се с доматено пюре, поръсва се с лук нарязан на полумесеци, зелена чушка на ивици, натрошено сирене, една скилидка чесън нарязана наситно,  завършваме със суров суджук.  Печем около 30 минути на 200 градуса.

# 146
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Рецепта, която дъщеря ми многократно е одобрила е основата за мързелив пандишпанов блат, който може да превърнете в различни сладкиши:
4 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
От тук насетне вариантите са много- може да наредите плодове на дъното на формата, да добавите орехи, други ядки или парченца шоколад вътре в сместа, да разрежете блата на 2 и да намажете със сладко, да го сиропирате, да му направите глазура и т.н.

# 147
  • Мнения: 1 557


Изтеглени са потребителите, които печелят подаръчен пакет Favorit от T MARKET. Това са:

karzz
bubalesa
Silveti
ma6kata7
саанска лисица


Честито!

Date Очакваме печелившите да се свържат с нас до 16 ноември на e-mail: igra@bg-mamma.com като упоменат, че са победители в играта на "Т MARKET" и напишат потребителското си име, електронната поща, с която са регистрирани във форума и координати за получаване на наградата (име, адрес и телефон).

Общи условия

Активация на акаунт