Цветя за терасата - 2

  • 53 892
  • 770
  •   1
Отговори
# 600
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Колко да издържат на силен пек... По това време на лятото винаги започват да прегарят моите. Та не издържат кой знае колко. От години се мъча с тези сакъзи, торя, поливам, е няма братче. Цъфтят в началото, после спират, сега са прецъфтели и нови пъпки няма. Листата почват да жълтеят и прегарят, а това лято дори не е имало големи жеги. Мушкатата същите, две вече ми умряха, сега гледам и едно от новите не изглежда много добре. Уж е ок, но виждам, че върховете не растат и листата започват да се завиват на руло, опърпани едни такива. Е, писна ми с тез цветя! Всеки път се заричам да не гледам повече, страшно се ядосвам. то само на челна стойка дето не им заставам, да им се не види! И пак не вървят!

# 601
  • Мнения: 697
Сакъзи и мушката да искате , аз се чудя какво да ги правя , прекалих с резниците тази пролет . Който ми дойде на гости и ме питат как ги гледам, градина било. Пу пу ...

# 602
# 603
  • Мнения: 6 881
Като правило, мушкатото обича слънце, по тежка почва и умерено, до малко поливане. Сакъзчето обича по-сенчести места - шарена сянка.
Месечинке, това със завиването на листата ми е странно. Да няма гъсеници?
Аз рядко торя, но когато го правя, ползвам нормален ( 20 - 20 - 20 ) Мастербленд. Много съм доволна от него. Развива както зеленината, така и цветовете.
Много добър сайт за мушкатото, има и основни болести. Пише, че цъфти по-малко, ако е в голяма саксия, също, ако няма пъпки - прекарало е зимата в по-топла среда.
https://doo.bg/%D0%BC%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE/
Ето още малко за болестите по мушкатото:
https://bg.prosadguru.ru/cvetja/cftezh/4680-mushkato-bolesti-i-lechenie.html

Последна редакция: ср, 10 юли 2019, 20:36 от Diorela

# 604
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не, не се завиват като при вредители, просто се умърлушват и свиват. Категорично му има нещо, изобщо с тези купешки мушката не мога да се разбера. Да кажеш, че съм профан някакъв - ми не съм! Майка ми беше цветарка, и аз цял живот цветя гледам, ми не, не вървят на тая тераса...

# 605
  • Мнения: 1 765
Да, и част от моите така са им свити листата. Чудя се от какво може да е.  Струва ми се, че в магазините така ги продават - със свити нагоре листа. Последен въпрос - вашите мокрят ли се от дъжда? Мога ли да ги оставя нарочно да ги навали - листата изглеждат като прашни.

# 606
  • Мнения: 10 498
Да, и част от моите така са им свити листата. Чудя се от какво може да е.  Струва ми се, че в магазините така ги продават - със свити нагоре листа. Последен въпрос - вашите мокрят ли се от дъжда? Мога ли да ги оставя нарочно да ги навали - листата изглеждат като прашни.


Нашият балкон е открит и нямат избор и си ги мокри като вали, когато е слънчево си ги напича. Ако изглеждат посипани като прашни и са бели да не е брашнена мана, миналата година имах по цветята и аз...

В Практикер имаше по 1,69 сакъзи и си взех 2. Прецъфтяха купешките цветове и сега зареждат нови пъпки, т.е. здрави растения са. Който има възможност да мине, може да има останали. Според мен са супер изгодни, т.к. на почти 3 лева купувах предишните.
Аз повечето мушкати и сакъзи си ги захващам сама, но тази зима нямах много оцелели, та ми се наложи да понакупя няколко.

# 607
  • София
  • Мнения: 5 883
За мушкатата зная, че е най-добре да се кършат и вкореняват наново всяка година, за да се обновяват и да цъфтят повече.

# 608
  • Мнения: 1 765
Мисля, че не е мана, прашни са. Скоро ги пръсках с топсин. намерих някаква ингормация,ч е петна могат да стават и при резки температурни разлики, а то във Варна наистина беше много кофти цялата пролет.

# 609
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Баш си се прашат, листата им са като кадифени и задържат много прахоляк. Аз маносано мушкато не съм виждала, в смисъл с брашнеста мана, не мисля, че мушкатата боледуват от това. Вали ги моите, даже се освежават от дъжда.

# 610
  • Мнения: 10 498
Дано не е брашнена мана, че е супер коварна и скапва цветята. Миналата година имах в една саксия и превзе и останалите, от петуниите тръгна.

И аз бях чела, че се подновяват и се опитвам да си ги подновявам и размножавам, че балкона ни е много дълъг и доста пари ми отиват да напълня всички саксии и сандъчета. На колежки също давам, на нашите, то Калиопето е супер рентабилно и от него каквото се отчупи и по погрешка и се боцне всичко се хваща, няма грешка с него.


Според мен сакъзите са по-капризни, че бях чела да не се мокрят. Сега се притеснявам за всичките цветя, защото почти всеки ден вали. Мушкатите може и да издържат, но петуниите сигурно ще им се отрази толкова вода... не съм ги научила на ежедневно поливане и сигурно ще им дойде в повече.

# 611
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Мокрят се сакъзите, естествено. Използват ги за висящи саксии за градско озеленяване, има огромни кашпи със сакъзи из Варна, вали ги, пече ги, духа ги, нищо им няма.

# 612
  • Мнения: 697
И на моите сакъзи нищо им няма, пече ги , вали ги, духа ги вятър ... всички екстри общо взето Simple Smile

# 613
  • Мнения: 2
Дойде лятото и отново копнея за голяма тераса, на която да пия кафе сутрин..
Понеже разполагам само с малко балконче, трябва да подхождам креативно с декорацията.
Взех си много готина, тюркоазена маса за балкон, която се закача за парапета и ментово зелен, сгъваем стол от Mr.Bricolage, за да внеса (по-скоро изнеса) малко цвят.
 Много искам да добавя някакви растения и пресни билки (мента, босилек и т.н.), но не знам кое вирее на южно изложение и не съм достатъчно добър градинар, за да сложа цветя, които изискват по-особено внимание. Балконът ми е кремаво жълто и бих искала да контрирам сините мебели с нещо алено. Имате ли съвети, защото се сещам само за червено мушкато?

# 614
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Може и петунии, вербени, далии.

Общи условия

Активация на акаунт