Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 016
  • 764
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 774
Отпусканата сума зависи и от жизнения минимум за страната. От чистият им прием трябва да се извади сума за оцеляване на двамата млади.
И аз мисля, че 180000 е висок кредит при такъв доход.  Винаги трябва да има и резерв за непредвидени обстоятелства. Моят съвет е да започнат с едно по-малко жилище.

# 61
  • Мнения: 3 891
Ще отпуснат, но макс. срещу 1000 лв. вноска и то ако нямате други кредити. При общ доход 2000 лв. в никакъв случай не съветвам да се навивате за такава вноска, но вие си знаете. Сумата е голяма, вноската ще идва висока, макар и за най-дългия възможен срок. Ние теглихме 120 000 за 25г. през 2015 г., остават ни 100 000 и вноската на ниска лихва е 550 лв. Предоговорихме и оставихме вноска 750 лв. за 15 г. За двойна сума - двойно, обмислете го добре.

# 62
  • Мнения: 1 467
И аз ви съветвам да обмислите добре - 2000 лв общ доход за 2мата не е никак много. А за апартамента който искате даже е малък. Помислете добре , вноската ви ще е около 1000 и ви остават за живот само 1000лв, ами ако семейството ви се разрастне?? Има всякакви ситуации в живота, не всичко трябва да е на всяка цена и на предела на силите ви..

# 63
  • Мнения: 95
Моля за съвет от тези тук, които разбират и са минали вече по този път. От Уникредит ни предлагат 3,35%  ГЛХ, а ГПР е 4,23%. Размер на ипотечния кредит, който искаме е 95000 лв. за 20 години, апартамента е на акт 14, ако това има значение, оценен е на 115 000 лв. Доходите ни са 1900 лв.
Благодарна ще съм на всички мнения и съвети.

# 64
  • Мнения: X
Защо е толкова висок ГПР? Аз имам предложение от друга банка, разликата между него и лихвения процент е 0,15%, а при вас е почти 1%.

# 65
  • Мнения: 95
Защо е толкова висок ГПР? Аз имам предложение от друга банка, разликата между него и лихвения процент е 0,15%, а при вас е почти 1%.
И мен тази голяма разлика ми притеснява страшно много, затова реших и да се посъветвам и тук. Нещо не е както трябва ми се струва.

# 66
  • Мнения: 3 891
Странно, при 3% лихва ГПР ми е почти 3.30, като съм виждала и много по-ниски, но го отдавам на по-високата месечна такса за сметка. 1% ми се струва много.

# 67
  • Мнения: 95
Ambrosia към коя банка?

# 68
  • Мнения: X
Мимето, не ти ли дадоха подробна разпечатка на вноска по месеци за целия период? Там би следвало да стане ясно защо ти се оскъпява крадита. Задължително иди и на други места и виж какво ще ти предложат, подробно разпитай и за всички такси, застраховки и прочие разходи.

Последна редакция: пн, 03 дек 2018, 22:29 от Анонимен

# 69
# 70
  • Мнения: X
Ще отпуснат, но макс. срещу 1000 лв. вноска и то ако нямате други кредити. При общ доход 2000 лв. в никакъв случай не съветвам да се навивате за такава вноска, но вие си знаете. Сумата е голяма, вноската ще идва висока, макар и за най-дългия възможен срок. Ние теглихме 120 000 за 25г. през 2015 г., остават ни 100 000 и вноската на ниска лихва е 550 лв. Предоговорихме и оставихме вноска 750 лв. за 15 г. За двойна сума - двойно, обмислете го добре.

Здравейте, въпросът ми е към Ambrosia, а и към всички останали. Когато теглихме ипот.кредит ни обясниха, че е най-удачно да си го пуснем на ниска вноска при максимален период на кредита и да си заделяме пари, които да внасяме накуп накрая на всяка година, за да намалее срока на договора и така да го изплатим по-рано. Сега сме го пуснали на максимума 35г. Виждам, че има хора, които предоговарят, за да плащат по-висока вноска с цел периодът на кредита да намалее. Кое е по-удачно в случая? За справка можем да си позволим вноска 800-900лв, но сме го пуснали на 470лв за 35г, за да си заделяме настрани.

# 71
  • Мнения: 3 891
Зависи от доходите, това е съвет. Нашият общ доход е 4000 лв. и 750 лв. вноска ни е ок за 15 г., предпочитаме го, защото при 500 лв. вноска и 25 г. я се сещаме да внасяме повече, я не - отиват за съвсем други неща. Спестяваме пари от лихви, намалявайки срока, но при нас вноската си е ок (за сведение, наем на такъв тип апартамент в сградата е над 1000 лв.).
 По всяко време срокът може да се увеличи, ако изникне проблем с плащанията, но ако имате стабилни доходи и вноската не ви притеснява, бих избрала краткия срок.

Последна редакция: вт, 04 дек 2018, 11:10 от Ambrosia

# 72
  • Мнения: 8 774
Ще отпуснат, но макс. срещу 1000 лв. вноска и то ако нямате други кредити. При общ доход 2000 лв. в никакъв случай не съветвам да се навивате за такава вноска, но вие си знаете. Сумата е голяма, вноската ще идва висока, макар и за най-дългия възможен срок. Ние теглихме 120 000 за 25г. през 2015 г., остават ни 100 000 и вноската на ниска лихва е 550 лв. Предоговорихме и оставихме вноска 750 лв. за 15 г. За двойна сума - двойно, обмислете го добре.

Здравейте, въпросът ми е към Ambrosia, а и към всички останали. Когато теглихме ипот.кредит ни обясниха, че е най-удачно да си го пуснем на ниска вноска при максимален период на кредита и да си заделяме пари, които да внасяме накуп накрая на всяка година, за да намалее срока на договора и така да го изплатим по-рано. Сега сме го пуснали на максимума 35г. Виждам, че има хора, които предоговарят, за да плащат по-висока вноска с цел периодът на кредита да намалее. Кое е по-удачно в случая? За справка можем да си позволим вноска 800-900лв, но сме го пуснали на 470лв за 35г, за да си заделяме настрани.
Това, колко пари ще дадете на банката под форма на лихви зависиот периода на кредита, главницата и лихвения процент.  Само, че от периода зависи  най-силно! (математически обяснено, защото е степен 35 в случая).
 
    Ако вие договорите кредит на 35 г, банката започва постепенно да си прибира лихвата, като схемата е такава, че на нея и е най-изгодно в началото, тогава прибира значителна част от лихвата си.  Докато вие си събирате средства за погасителни вноски, тя ви прибира своето и разчита, че ще мине времем докато вие съберете крупна сума.
      Ако вие договорите кредит на 25 г. банката пак започва да прибира своето, но то е много по-малко, а вашата вноска е по-голяма. Рискове имате и вие, в случай, че изпаднете в неплатежоспособност.
      Ако някой има пари да внесе голяма сума извънредно,  тогава банката не може да му вземе лихва за нея, а тази сума ви намалява кредита директно.  И тогава може да се поиска или намаляване на вноската или на годините.
      Трябва да си направите хубаво сметката. Питайте в банката да ви направи подробен план на месечните вноски, колко лихва и колко главница плащате на всяка вноска. Тогава е много лесно да се изчисли във всеки от вариантите колко пари давате на банката, но не може да се отговори общо, в някои случаи е изгодно едно,  в други друго.

      # 73
      • София
      • Мнения: 3 890
      Здравейте, въпросът ми е към Ambrosia, а и към всички останали. Когато теглихме ипот.кредит ни обясниха, че е най-удачно да си го пуснем на ниска вноска при максимален период на кредита и да си заделяме пари, които да внасяме накуп накрая на всяка година, за да намалее срока на договора и така да го изплатим по-рано. Сега сме го пуснали на максимума 35г. Виждам, че има хора, които предоговарят, за да плащат по-висока вноска с цел периодът на кредита да намалее. Кое е по-удачно в случая? За справка можем да си позволим вноска 800-900лв, но сме го пуснали на 470лв за 35г, за да си заделяме настрани.
      Най-точно можете да видите съотношението главница-лихва което внасяте месечно, в погасителния план от банката, но можете да ползвате и кредитен калкулатор.

      При най-бърза (и с неточни данни ) сметка се получава, че
      кредит: 100 000 лв. (примерна сума)
      лихва: 4,45% (изчислено спрямо месеците и размера на вноската)
      месеци: 420
      вноска: 470 лв.
      Върнати пари без предсрочно погасяване - 197 400 лв.

      Първата година вноската се дели на средно 100 лева главница и 370 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 1200 лева по-малко и сте изплатили 4 440 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 105 лева главница и 364 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 1260 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4368 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 97 540 лв.

      Ако вземете същият кредит за по-малко време, така че вноската ви да бъде в размера на близо 850 лева, то:
      кредит: 100 000 лв. (примерна сума)
      лихва: 4,45% (за да съответства на горния пример)
      месеци: 156 (13 години)
      вноска: 845 лв.
      Върнати пари без предсрочно погасяване - 132 000 лв.

      Първата година вноската се дели на средно 484 лева главница и 360 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 5808 лева по-малко и сте изплатили 4 320 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 506 лева главница и 340 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 6072 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4080 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 88 120 лв.

      Разлика в платени лихви при двата кредита за целия период - 65 400 лв.
      Математически, има смисъл да се взема кредита за дълъг период, ако успеете да внесете предсрочно толкова пари, че да успеете да платите с 65 400 лева по-малко лихва.
      Разбира се, има и други условия - сигурност на доходите, степен на риск от повишаване на лихвите, нежелание за намаляване на жизнения стандарт и т.н.

      # 74
      • Мнения: 8 774
      Здравейте, въпросът ми е към Ambrosia, а и към всички останали. Когато теглихме ипот.кредит ни обясниха, че е най-удачно да си го пуснем на ниска вноска при максимален период на кредита и да си заделяме пари, които да внасяме накуп накрая на всяка година, за да намалее срока на договора и така да го изплатим по-рано. Сега сме го пуснали на максимума 35г. Виждам, че има хора, които предоговарят, за да плащат по-висока вноска с цел периодът на кредита да намалее. Кое е по-удачно в случая? За справка можем да си позволим вноска 800-900лв, но сме го пуснали на 470лв за 35г, за да си заделяме настрани.
      Най-точно можете да видите съотношението главница-лихва което внасяте месечно, в погасителния план от банката, но можете да ползвате и кредитен калкулатор.

      При най-бърза (и с неточни данни ) сметка се получава, че
      кредит: 100 000 лв. (примерна сума)
      лихва: 4,45% (изчислено спрямо месеците и размера на вноската)
      месеци: 420
      вноска: 470 лв.
      Върнати пари без предсрочно погасяване - 197 400 лв.

      Първата година вноската се дели на средно 100 лева главница и 370 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 1200 лева по-малко и сте изплатили 4 440 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 105 лева главница и 364 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 1260 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4368 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 97 540 лв.

      Ако вземете същият кредит за по-малко време, така че вноската ви да бъде в размера на близо 850 лева, то:
      кредит: 100 000 лв. (примерна сума)
      лихва: 4,45% (за да съответства на горния пример)
      месеци: 156 (13 години)
      вноска: 845 лв.
      Върнати пари без предсрочно погасяване - 132 000 лв.

      Първата година вноската се дели на средно 484 лева главница и 360 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 5808 лева по-малко и сте изплатили 4 320 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 506 лева главница и 340 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 6072 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4080 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 88 120 лв.

      Разлика в платени лихви при двата кредита за целия период - 65 400 лв.
      Математически, има смисъл да се взема кредита за дълъг период, ако успеете да внесете предсрочно толкова пари, че да успеете да платите с 65 400 лева по-малко лихва.
      Разбира се, има и други условия - сигурност на доходите, степен на риск от повишаване на лихвите, нежелание за намаляване на жизнения стандарт и т.н.
      Това, което  забелязвам от примера е, че банката при всички случаи си печели едни 4000 лева годишно. Simple Smile
      Търсете други банки с по-нормално съотношение между Главница и Лихва. Ако ги има в България...

      Общи условия

      Активация на акаунт