Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 078
  • 764
  •   1
Отговори
# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
Абстрактна и ние нямаме брак Simple Smile
Кредитоискател е половинката, аз се водя съкредитоискател. В нотариалният акт на апартамента сме писани и двамата Simple Smile
Нашият кредит е 90% от оценката (оценката съвпадаше с пазарната цена), което беше и една от причините, да се спрем именно на тази банка.
Съветът ми е, да пообиколите банките и да разпитате за всичко, което се сетите (ние си бяхме написали точки, по които да дискутираме). След като съберете офертите, обмислете добре, отсейте ги до 2-3 и отново в банките.
На вторият тур може да Ви предложат и по-добри условия.

# 151
  • Мнения: 775
На 29 Simple Smile
Зависи и на колко години сте, защото както казвате от години сте по квартири. Ако сте над 35г. е изключено да Ви дадат 30г. кредит, все пак нали трябва и да се връща.

# 152
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 581
След пенсионна възраст ако е кредита се отпуска на по-висока лихва. Така ни казаха от ОББ.

# 153
  • Мнения: X
Тук все пенсионери питащи за кредит сме събрали.

# 154
  • Мнения: 198
Уникредит е стабилна и добра банка, бях останала с впечатление, че поддържат високи лихвени нива, но сега виждам оферта в сайта им от 2.99%. Колко % ви дават?
Към момента говорим за 2,8% годишен лихвен процент за сума от 100 000 лв. Чакаме оценител. Не разбирам особено от финанси, но след обиколки в няколко банки, тези ни предложиха най-нисък процент. Но ме притесни, че сякаш нямате добро мнение за тях из темата..При следваща среща трябва да проследя ГПР - до колко може да е при този процент?

Последна редакция: пт, 04 яну 2019, 21:18 от г-ца Принцеса

# 155
  • Мнения: 8 799

Смятаме кредита да бъде на името на приятеля ми, т.к. неговите доходи са по-високи (около 1600лв.) и има сигурна държавна работа (ако това е от значение). Ако бъде на негово име, има ли вариант, като собственици да фигурираме и двамата, т.к. ще го връщаме заедно.

Щом ще го връщате заедно, станете съкредитоискател.
Ако той е изтеглил кредита, банката няма интерес в нот.акт да пише друго лице(вас) и после, ако стане нещо, да не може да продаде имота и да си върне парите.
Вие също нямате интерес да плащате някакъв чужд кредит, ако не сте кредитоискател/съкредитоискател. Ако не сте написана в нот. акт, също е зле, тогава нямате собственост.
А ако имате брак, въпросът стои по друг начин. Или поне договор между съпрузите.

# 156
  • Мнения: 3 909
Много е важно да гледате по-скоро ГПР, не лихвата. Поискайте преддоговорна информация и огледайте всички годишни такси. В ОББ лихвата ни е 3%, имаме единствено такса за обслужване на сметка в размер на 2.50, но аз си получавам заплатата по нея и така или иначе я имах. Някои банки имат годишна такса ипотека и т.н.

# 157
  • Мнения: 5 616
Уникредит преди години имаха някакви врътки с лихвите и ги съдиха клиентите. Затова им е лоша славата. Аз го бях забравила, като ходих за оферта, но консултанта ми каза, че вече са коригирани нещата и се сетих за тези спорове.

# 158
  • Мнения: 644

Смятаме кредита да бъде на името на приятеля ми, т.к. неговите доходи са по-високи (около 1600лв.) и има сигурна държавна работа (ако това е от значение). Ако бъде на негово име, има ли вариант, като собственици да фигурираме и двамата, т.к. ще го връщаме заедно.

Щом ще го връщате заедно, станете съкредитоискател.
Ако той е изтеглил кредита, банката няма интерес в нот.акт да пише друго лице(вас) и после, ако стане нещо, да не може да продаде имота и да си върне парите.
Вие също нямате интерес да плащате някакъв чужд кредит, ако не сте кредитоискател/съкредитоискател. Ако не сте написана в нот. акт, също е зле, тогава нямате собственост.
А ако имате брак, въпросът стои по друг начин. Или поне договор между съпрузите.

Абстрактна, собствеността на имота и длъжниците по кредита могат да са едни и същи, а могат и да не са. Дали двамата ще сте собственици на апартамента, зависи само от вашето решение, а в последствие определя и това кой ще ходи на изповядването на ипотеката.
Ако имота се купува с цел да бъде семейно жилище, моят съвет е да се купи в съсобственост. Вече Банката ще определи кой да бъде кредитополучател и ще има ли съкредитополучател/поръчител. Най-вероятно ще поискат и двамата да сте задължени лица, защото така Банката ще има две задължени лица вместо едно, но това няма нищо общо със собствеността на имота и с възможността Банката да предприеме принудителни действия в случай на просрочие - щом апартамента е ипотекиран по даден кредит няма значение кой е собственика (може и да е трето лице, нефигуриращо като кредитополучател). 

# 159
  • Мнения: 614
Притесни ме следното изречение в информционния формуляр на ЦКБ. Въпреки уверенията, че след първата година няма такси за предсрочно погасяване, текста е следния:

„Банката не може да откаже да приеме изцяло или частично предсрочно погасяване по договора за кредит. Когато отправите изрично искане за предсрочно погасяване на кредита, банката е длъжна своевременно да ви предостави писмена информация за размера на оставащата част от общия размер на кредита, общите разходи за оставащата част от срока на договора за кредит преди предсрочното погасяване и РАЗМЕРА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ЗА ПРЕДСРОЧНОТО ПОГАСЯВАНЕ.
Таксата за предсрочно погасяване на кредита преди изплащане на 12 м вноски е 1%. БАНКАТА МОЖЕ ПО ИЗКЛЮЧЕНИЕ ДА ТЪРСИ И ПО- ГОЛЯМО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, АКО ДОКАЖЕ, ЧЕ Е ПРЕТЪРПЯЛА ЗАГУБА ОТ ПРЕДСРОЧНОТО ПОГАСЯВАНЕ НА КРЕДИТА, ПРЕВИШАВАЩА СУМАТА ОТ 1%.

Какво е мнението ви и как тълкувате текста с главни букви?

# 160
  • Мнения: 9 648
Не съм много веща, но мисля, че просто са написали един общ текст за предсрочното погасяване преди и след една година, но за съжаление доста неясно. И двата случая очевидно ще ви информират за дължимото обезщетение, само дето след първата година то ще е 0. Дотук не намирам нищо нередно. За по-големият размер на обезщетението вече не знам какъв е случая. Неясно са го написали във всички случаи. Написали са в едно изречение, че преди 12 месеца обещетението е един процент, но не са написали за след това (освен ако някъде другаде в договора не пише), така че аз приемам, че щом не е указано - няма такова. Все пак то май е и противозаконно. Аз бих искала да ми променят договора и изрично да се напише.

# 161
  • Мнения: 3 909
За мен текстът касае единствено погасяване преди първата година с такса от 1%, но банката може да прецени процентът да бъде по-голям.

# 162
  • Мнения: X
Лихвата май не може да е по-голяма от 1%.

# 163
  • София
  • Мнения: 3 159
Другата част, с доказването на по-големи вреди може би е за случаите когато са покрили нотариалните такси при рефинансиране, или нещо такова. В такава хипотеза ако ти платят 2к такси например, и тръгнеш да погасяваш предсрочно на 3я месец, за банката си е чиста загуба. Но е доста неясно, съгласна съм.

# 164
  • Мнения: 8 799
Лихвата май не може да е по-голяма от 1%.
трябва да се провери, но май има такъв закон. Според мен и това не трябва да го имат ( с големите букви), но изглежда е някаква вратичка и банката го е включила поне за първата година.  Има логика, ако всеки почне да иска кредит и веднага да го връща, банката какво ще припечели? Няма да може да си плати на работниците даже за усилията.

Общи условия

Активация на акаунт