Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 052
  • 764
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 3 788
Здравейте
Решихме да търсим най-накрая жилище, което да купим.
Може ли някой да ме ориентира - първо да намерим и да харесаме или първо да отидем в банката? Кое е по-важно?

# 181
  • Варна
  • Мнения: 765
Lana, по принцип е добре първо да разгледате пазара и да се спрете на няколко варианта. Иначе с банките е общо взето еднотипно, те само финансират, но трябва да знаете какво точно искате да финансирате. Ако имате по-точна представа какво търсите като жилище, тогава и банката ще може да предложи по-подходящ продукт най-общо казано. А и обикновено е много по-трудно и времеемко човек да намери жилище което да купи, отколкото вземането на ипотечен кредит. Все пак основната цел е да изберете жилище което да харесате и да ползвате дълги години дори и след края на кредита, а кредита е само нещо за осъществяването на мечтата.

# 182
  • София
  • Мнения: 9 110
Може да проверите в някоя банка с вашите доходи на какъв кредит можете да разчитате като размер, за да знаете и какво да търсите.

# 183
  • Мнения: 22
Здравейте, първо трябва да се спрете на жилище, прави се пазарна оценка и на базата на нея банката ви кредитира. Все пак има изисквания за кредитоискателите. Иначе банката дава сертификат до каква сума може да ви кредитира съобразно вашите доходи и кредитна история. Успех!

# 184
  • Мнения: 500
Здравейте, с ММ искаме да купиме апартамент. Доходите ни са ОК, за сега 6500лева тъй като за 2-3 г със сигурност ще достигнат 7к. Кредитът искаме да е на 120к еуро. Проблема е че (ако е това всъщност проблем) ние сме чужденци. Не сме български граждани и май няма да бъдем, така че въпроса ми е това има ли някакво значение за банките при определяне на лихвата и т н .....

# 185
  • Мнения: 1 290
Няма значение дали сте български граждани или не. Политиката на банката е една, лихвите и т.н също. Все пак внимавайте, защото все още е популярно в България, чужденците с пари да се "натоварват и гърбят" допълнително.Предполагам, че знаете за какво говоря. Уви!

А вие къде си търсите имот?
Здравейте, с ММ искаме да купиме апартамент. Доходите ни са ОК, за сега 6500лева тъй като за 2-3 г със сигурност ще достигнат 7к. Кредитът искаме да е на 120к еуро. Проблема е че (ако е това всъщност проблем) ние сме чужденци. Не сме български граждани и май няма да бъдем, така че въпроса ми е това има ли някакво значение за банките при определяне на лихвата и т н .....

# 186
  • Мнения: 500
Много Ви благодаря. Търсим в М. Ливади, Борово, Гоце Делчев (София) тъй като и двамата работим в същия квартал.

# 187
  • Варна
  • Мнения: 261
Нашата сага с ЦКБ продължава и си мисля, че по-скоро ще се откажем от тях. Попаднахме на кредитен инспектор, който нищо не разбира и нещата стават много бавно. Последното е, че след като разгледат всички документи събрани от нас, тогава можело да кажат каква ще е лихвата. Можело и да не е това,  което ни предлагат. И след като от един месец си говоря с тях, сега изведнъж "ама тези условия важат до 31.1.2019" и ако дотогава няма всички документи офертата не важи. А досега ги чаках да потвърдят дали има одобрение и точната лихва.

# 188
  • Мнения: 1 290
Вие сте в София, а аз в Бургас. Тук можех да ви дам съвети но за онзи район, няма как. Все пак гледайте три неща местоположение, местоположение, местоположение. Успех!
Много Ви благодаря. Търсим в М. Ливади, Борово, Гоце Делчев (София) тъй като и двамата работим в същия квартал.

# 189
  • София
  • Мнения: 3 153
Нашата сага с ЦКБ продължава и си мисля, че по-скоро ще се откажем от тях. Попаднахме на кредитен инспектор, който нищо не разбира и нещата стават много бавно. Последното е, че след като разгледат всички документи събрани от нас, тогава можело да кажат каква ще е лихвата. Можело и да не е това,  което ни предлагат. И след като от един месец си говоря с тях, сега изведнъж "ама тези условия важат до 31.1.2019" и ако дотогава няма всички документи офертата не важи. А досега ги чаках да потвърдят дали има одобрение и точната лихва.
Това е много странно, може би има особености във Вашия случай. На нас си ни дадоха оферта с точни параметри преди да сме подали искане дори (другата седмица ще е това). Отдавна им бях и служител, не е имало такива практики. В ПИБ знам че е така, там скоринг системата ти определя лихвата, нямат общовалидни, но е малко глупост да събираш документи от 100 места без да знаеш дали ще те устройва.
Или искат да си дадете документите за да им е сигурен кредита, не знам.
Защо не отидете в друг клон, може да попаднете на някой по-заинтересован?

# 190
  • Варна
  • Мнения: 261
И на нас ни дадоха оферта с конкретни параметри, но според кредитният инспектор не се знаело дали ще стане. Първо документите и тогава процента. Не знам, имам чувството, че тя иска да се презастрахова, но така най-много да ни откаже. Че има особености нашият случай има, но ние искаме да рефинансираме. След като веднъж вече имаме кредит от друга банка и вече десет години няма проблеми с кредита, просто съм изумена он некомпетентността на тази кредитната инспекторка. От нея за сефте чух, че апартамента ставал собственост на банката. За съжаление няма вариант в друг клон - само в този имало кредитен инспектор.

# 191
  • София
  • Мнения: 3 153
В почти всеки клон има кредитни специалисти, или както там се казват сега. Ако наистина е проблемен случая, най-добре да отидете на по-централно място, например бившата централа на Раковски или настоящата на Плиска. Там има и хора на по-високо ниво, ако се налага да се стига до такива, е по-лесно да не е през развален телефон.

Много ми е интересно, ще съм благодарна ако ми пишете ЛС къде се развива действието. Ние сме с финансов консултант, и той ще движи комуникацията в клона с който работи, но да съм подготвена ако се налага да се внимава 😂
Както писах, работила съм точно в ЦКБ преди години, затова и ги избрахме - поне им знаем донякъде "процедурите" и горе-долу какво може да се очаква.

# 192
  • Мнения: 10
Здравейте,
С моя приятел сме се спряли на 2 жилища. Като горе долу цената ще е около 160 000 лв. Имаме гарсониера, която можем да дадем като залог и от нея да намалим сумата по кредита. Като за нея бихме взели около 60 000 - 70 000 лв.
На двамата общият доход ни е 2 500 лв. и спокойно можем да отделяме за кредита около 500 лв. за макс срок, тъй като сега плащаме 800-900 лв (наем+сметки)

# 193
  • Мнения: 412
Здравейте,
С моя приятел сме се спряли на 2 жилища. Като горе долу цената ще е около 160 000 лв. Имаме гарсониера, която можем да дадем като залог и от нея да намалим сумата по кредита. Като за нея бихме взели около 60 000 - 70 000 лв.
На двамата общият доход ни е 2 500 лв. и спокойно можем да отделяме за кредита около 500 лв. за макс срок, тъй като сега плащаме 800-900 лв (наем+сметки)
И за какво е цялото обяснение?

# 194
  • Мнения: 8 796
Lana,
И кредита, и жилището едновременно.
Ако първо намерите жилище, собственикът няма да иска да ви чака дълго да обикаляте по банките, да носите документи за доходи и т н. Банките имат различни условия, проценти и т н,
Трябва да опознаете и пазара.
Питайте банките при вашия доход колко максимално могат да ви дадат. За да можете да търсите жилище в тези граници.

Общи условия

Активация на акаунт