Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 072
  • 764
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 3 906
Включвам се с конкретно питане. Току що говорих с банката за възможностите за предсрочно погасяване, като ми предложиха два варианта:

1. Ако е с намаляване на вноската, директно правим плащане по сметката за кредита и с една молба, която може и по ел. път, директно се намалява главницата с тези пари. Т.е. почти автоматизирано и ще ни спести много разкарване и време.

2. Ако искаме да намалим срока, тогава трябва друга молба, но лично в офис, като вече трябва да минава кредитен съвет и да платим 150 лв. такса, съответно после отново да се разкарваме до клон да подписваме анекс. Та по този начин значително ще се утежни погасяването, а сме и двама кредитополучатели и съответно трябва и двамата да се разкарваме.

Та, питането ми е: ще спестим ли достатъчно много от намаляването на срока, ако предпочетем тази опция, за да си заслужава галимацията или да си пусна просто намаляване на вноската? Да уточня, че предсрочното погасяване ще е около 4000 лв., а главницата е около 200000, срок 30г., като току що изтече една.

Спестява се от лихви, от където и да го погледнеш. Коя е банката? Интересно ми е, защото ние погасяваме предсрочно като намаляваме срока, а в молбата просто избирам запазване на вноската или запазване на срока, не плащаме такси допълнително за избора.

# 226
  • София
  • Мнения: 65
Привет!
Оглеждаме се за рефинансиране...към коя банка ще ме насочите?Препоръки  Thinking
Сега една позната ми говори за Пощенска,ама все негативни май са мненията...или поне бяха  Simple Smile

п.п.В момента сме в Уникредит.

Ние сме в Пощенска и честно съм супер доволна. Доста години работя с тях, втори ипотечен изтеглихме от тях и не знам реално защо толкова ги плюят. При тях сме получавали условия, каквито нито една банка не ни е давала. Доста са гъвкави.

Нооо,много зависи от клона, с който работите. Някои са много зле. Мога да дам препоръки за клон и да разпитате за условия.

# 227
  • Мнения: 8 799
Включвам се с конкретно питане. Току що говорих с банката за възможностите за предсрочно погасяване, като ми предложиха два варианта:

1. Ако е с намаляване на вноската, директно правим плащане по сметката за кредита и с една молба, която може и по ел. път, директно се намалява главницата с тези пари. Т.е. почти автоматизирано и ще ни спести много разкарване и време.

2. Ако искаме да намалим срока, тогава трябва друга молба, но лично в офис, като вече трябва да минава кредитен съвет и да платим 150 лв. такса, съответно после отново да се разкарваме до клон да подписваме анекс. Та по този начин значително ще се утежни погасяването, а сме и двама кредитополучатели и съответно трябва и двамата да се разкарваме.

Та, питането ми е: ще спестим ли достатъчно много от намаляването на срока, ако предпочетем тази опция, за да си заслужава галимацията или да си пусна просто намаляване на вноската? Да уточня, че предсрочното погасяване ще е около 4000 лв., а главницата е около 200000, срок 30г., като току що изтече една.
от намаляване на срока се печели повече (по принцип за всякакъв кредит говоря). Намаляване на вноската се препоръчва, ако ви е трудно да я плащате. В случай, че размерът на сегашната вноска ви е ОК, намалете срока. Предполагам, че целта е да платите, колкото може по-малко лихви.

Попитайте в банката каква ще ви бъде новата вноска (в случай намаляване вноската)
и какъв ще бъде новия срок ( в случай намаляване срока).
След това сядате и  изчислявате за оставащите месеци колко ще дадете на банката общо (Месеци х Вноска) и сами ще разберете кое е по-изгодно в случая.

# 228
  • София
  • Мнения: 65


Спестява се от лихви, от където и да го погледнеш. Коя е банката? Интересно ми е, защото ние погасяваме предсрочно като намаляваме срока, а в молбата просто избирам запазване на вноската или запазване на срока, не плащаме такси допълнително за избора.

Пощенска е банката, при тях си е заложено само предсрочното погасяване с намаляване на вноската да е без такса. Но това ми е известно още от подписването, та не ми е проблем - никой друг не ни даде такива условия към онзи момент. Просто в момента не мога да сметна колко лихви ще спестя за тези пари и дали си заслужава. Има ли някаква формула?

# 229
  • Мнения: X
Със сигурност ще спестиш повече от 150 лева лихви, така че си заслужава хамалогията. Тя банката и затова не иска да съдейства и да улеснява намаляване на срока на кредита, няма изгода.

# 230
  • Пловдив
  • Мнения: 40 749
Привет!
Оглеждаме се за рефинансиране...към коя банка ще ме насочите?Препоръки  Thinking
Сега една позната ми говори за Пощенска,ама все негативни май са мненията...или поне бяха  Simple Smile

п.п.В момента сме в Уникредит.

Ние сме в Пощенска и честно съм супер доволна. Доста години работя с тях, втори ипотечен изтеглихме от тях и не знам реално защо толкова ги плюят. При тях сме получавали условия, каквито нито една банка не ни е давала. Доста са гъвкави.

Нооо,много зависи от клона, с който работите. Някои са много зле. Мога да дам препоръки за клон и да разпитате за условия.
Ами...и аз не знам защо ги плюят.За ипотечен ме е шубе при тях,не знам пак защо.
Мерси за препоръка,но сме в Пловдив.

# 231
  • Мнения: 37
Интересно ми е .. не е ли незаконно да се иска такса за предсрочно погасяване на кредит след първите 12 месеца за физически лица ..

един вид един закон има там .. за един приятел питам. Пощенска трябва да се гръмнат освен ако лихвата им не е 1% по ниска от всяка друга нормална банка надолу. а за срок от 30 години едва ли .
Не стига че им връщаш пари като така повишаваш риска за себе си  и намаляваш риска за тях ами и си измислят някакви процедури. Дори в договора да го има тая такса или по-скоро в тарифите им тя според мен е незаконна . Трябва да ти намалят срока на кредита без такси спрямо погасената главница. И какви са тея кредитни съвети и глупости. Ти не искаш предоговаряне на условията за да има анекс или обсъждане от страна на банката. Сменете клона като за начало и не ги оставяйте да приберат 150 лв и една камара лихви от факта че сте се съгласили на "по-лесния" вариант защото процедурата на втория е като за теглене на кредит отново.

На сайта им за актуалните кредити пиши:
"
Такса за предсрочно погасяване в размер на 1% от предсрочно погасената сума по кредита, когато кредитът е погасен преди изплащане на 12 месечни погасителни вноски от усвояването му.
"
Казва те че тепърва са минали 12 месеца тоест кредита няма как да е от преди 2016-та когато го нямаше законът:


Евентуално служителката в офиса да не Ви е разбрала какво искате. Принципно ако срокът на кредитът се увеличава или се иска предоговаряне на вноската поради някакви лични съображения .. искате да плащате прицнципно повече като вноска или по-малко тогава вече се говори за предоговаряне и там обикновено има една такса 1% от оставащата главница. Но при корекция на срока или срока с предсрочно погасяване .... малко се ядосах жалки опити за присвояване на пари от банка ..

Според мен .. ако на някой са му прибрали пари за това . трябва да ги съди . те от друго няма да се научат - като платят разноските по делото и върнат парите със законна лихва за периода с който незаконно са оперирали с тях .. може и да се научат

Последна редакция: пт, 18 яну 2019, 13:57 от drekinov

# 232
  • Пловдив
  • Мнения: 40 749
Като ида в новата банка,могат ли да ми кажат колко ще са ми нотариалните такси за новата ипотека и изповядване  Thinking Щото това е голямото перо...

# 233
  • Мнения: 37
Обикновено го правят. Обаждат се на нотариуса с който работи банката и му казват сумата на кредита и всички останали подробности, а нотариуса после им връща приблизителната сметка.

# 234
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Привет!
Оглеждаме се за рефинансиране...към коя банка ще ме насочите?Препоръки  Thinking
Сега една позната ми говори за Пощенска,ама все негативни май са мненията...или поне бяха  Simple Smile

п.п.В момента сме в Уникредит.

Ние сме в Пощенска и честно съм супер доволна. Доста години работя с тях, втори ипотечен изтеглихме от тях и не знам реално защо толкова ги плюят. При тях сме получавали условия, каквито нито една банка не ни е давала. Доста са гъвкави.

Нооо,много зависи от клона, с който работите. Някои са много зле. Мога да дам препоръки за клон и да разпитате за условия.

Еее, много хубаво ми стана, като прочетох за Пощенска Simple Smile Аз съм от Варна, надявам се и в клона, който посетихме да са също толкова готини и гъвкави. Само че, когато попитах за предсрочното как стои въпросът, казаха, че намаляме вноската, не периода, но предполагам може да договорим друго.

# 235
  • Мнения: 3 067
Ами, незаконно е! Grinning

# 236
  • София
  • Мнения: 65
Ами всъщност не е незаконно и мога и практика да цитирам по въпроса, но не мисля, че си заслужава. Да, закона казва, че нямат право да искат обезщетение или неустойка след първата година при предсрочно погасяване, но това важи за случаите, при които или се погасява напълно или се прави погасяване на главницата без да се променят други условия по кредита. Намаляване на срока отвсякъде си е промяна на условия по кредита и вече не попада в тази хипотеза. Освен това тук те не искат неустойка или обезщетение, а такса за администриране.

Това, че някои банки позволяват без такса да се намалява срока на кредит, си е вече вътрешна политика. Както казах, проверила съм достатъчно добре нещата при подписването и знам дали имат или нямат право на тази такса. Тази такса я имаше и когато подписвах, има я и като условие в договора. Не се е появила сега от нищото. Въпросът ми беше съвсем друг и той касае това, че не мога правилно да си пресметна колко би се спечелило от намаляване на срока и дали си заслужава да се занимавам. Защото ако ще се спестят примерно 300 лева, ами може и да не си заслужава.

# 237
  • Мнения: 40
Ами всъщност не е незаконно и мога и практика да цитирам по въпроса, но не мисля, че си заслужава. Да, закона казва, че нямат право да искат обезщетение или неустойка след първата година при предсрочно погасяване, но това важи за случаите, при които или се погасява напълно или се прави погасяване на главницата без да се променят други условия по кредита. Намаляване на срока отвсякъде си е промяна на условия по кредита и вече не попада в тази хипотеза. Освен това тук те не искат неустойка или обезщетение, а такса за администриране.

Това, че някои банки позволяват без такса да се намалява срока на кредит, си е вече вътрешна политика. Както казах, проверила съм достатъчно добре нещата при подписването и знам дали имат или нямат право на тази такса. Тази такса я имаше и когато подписвах, има я и като условие в договора. Не се е появила сега от нищото. Въпросът ми беше съвсем друг и той касае това, че не мога правилно да си пресметна колко би се спечелило от намаляване на срока и дали си заслужава да се занимавам. Защото ако ще се спестят примерно 300 лева, ами може и да не си заслужава.

Ако напишете колко процента е лихвата Ви в момента, мога да Ви изчисля разликата Simple Smile можете да си я изчислите и сама, има няколко калкулатора в интернет, в които Вие си задавате процента на ипотечния кредит, месеците и размера. Например ипотечния калкулатор на ЦКБ или в http://www.calculator.bg/1/krediten_kalkulator.html (в случай, че лихвата Ви е различна от предлаганите от ЦКБ, които са в диапазона 2.8-3.3)

Последна редакция: пт, 18 яну 2019, 15:13 от owne

# 238
  • Мнения: 3 906
Ето затова ги плюят. Може и да не е само затова, но не е ок да не можеш да избираш кое да намалиш при предсрочно погасяване. Т.е. измислили са си вратичка все пак за събиране на такса, което изобщо не е ок, но пък явно е законово допустимо. И това не е просто намаляване на срока и предоговаряне, а предсрочно погасяване. Нормално е да имаш избор дали да оставиш вноската или срока, няма как да те задължават срещу такса да избираш едното или другото. Е, има как явно, но това е друг въпрос.

# 239
  • Мнения: 8 799
В чужбина при предварително погасяване на суми, няма допълнителни плащания, изчисленията/преизчисленията са задължение на банката. Не им отнема повече от минута.

Общи условия

Активация на акаунт